Weer wateroverlast Raceland PZC PZC Vlaamse dorpen onder de Zeeuwse klei Dcoujn Geuzenfeesten in teken van hulpverlening 1 3 Eigenaar dient schadeclaim van 50.000 euro in hij gemeente Sluis - Onverzekerd - rijden bestraft Eis vijf jaar voor drugssmokkel agenda Werkstraf voor losse handjes PvdA hekelt terrein waterschap Klacht over drempel Zoutestraat PvdA wil extra wc op veerplein Dagboek 'Arbeitseinsatz' meer dan familiekroniek Sluis, Terneuzen, Hulst woensdag 4 mei 2005 -Hoor Wout Bareman BIERVLIET - De 33ste Geuzen- feesten in Biervliet staan mor gen in het teken van de hulpver lening. De aandacht gaat vooral uit naar de plaatselijke brand weer, die de laatste vier jaar tiJctprk is gegroeid en is verjongd. pHet korps, dat inmiddels 21 'manschappen telt, krijgt mor den een nieuwe bluseenheid (een brandweerwagen) en nieu- we kazerne. Mede-organisator Ronald Lippens van de Geuzen- feesten: „Hulpverlening en be vrijding hebben veel met elkaar te maken. Omdat we allemaal op hoofdlijnen wel weten hulp verleningsorganisaties doen, maar misschien niet alle details kennen, heeft de stichting Geu zenfeesten het korps gevraagd een demonstratie op poten te zet ten. Dat gebeurt donderdagmid dag tweemaal." In stands wordt daarnaast alle mogelijke infor matie verstrekt over brandpre ventie en interventie. Vrijwilli gers van 3VO bieden de bezoe kers bovendien de gelegenheid in te stappen in de botssimula- tor. Naast de brandweer Bier vliet wordt aan de demonstra ties meegewerkt door de brand weer Terneuzen (hoogwerker, speciaal interventievoertuig, ademluehtcontainer en groot waterkanon), de brandweer Hoek met de hulpverleningscon tainer, de brandweer Westdorpe met een verbindingsunit en de bedrijfsbrandweer van Dow Be nelux met een schuimblusvoer- tuig. Ook is er een ambulance te bezichtigen en is de politie Ter- neuzen aanwezig met 'bikers' en het sporenonderzoeksteam. HALT stuurt de Vandalenbus en de stichting Slachtofferhulp verstrekt informatie. Lotus zorgt voor de 'slachtoffers'. Don derdag is de oude brandweerka zerne voor het laatst in gebruik. Het nieuwe brandweervoertuig is afkomstig van het korps Hoek, dat met het oog op de hulpverlening in de nabijgele gen Westerscheldetunnel een nieuwe wagen kreeg. Het past, zo bleek, niet in de oude stads- schuur en dat leidde tot verhui zing naar een nieuw onderko men. De overdracht vindt 's mid dags om twee uur plaats. Het korps neemt dan ook afscheid van de oude, vertrouwde 'Max'. 'doorRené Hoonhorst .BRESKENS - De eigenaar van Ide Bressiaanse kartingbaan Ra- celand dient een schadeclaim van vijftig mille in bij de ge- -\ meente Sluis. Doordat de riole ring van bedrijventerrein Delta- hoek de hoosbuien van gister- k morgen niet kon verwerken, lie- gi Ipen de fitnessruimte en een aan- '1 rbouw waarin net een nieuwe •vloer werd gelegd, onder water. •.Het is al de derde keer in een ::paar jaar tijd dat Raceland Kar- •ting een plens water binnen- »:krijgt na flinke regenbuien. Ei- jgenaar A. Schol waarschuwde Jde gemeente de vorige keer al i'dat zijn verzekering de schade 'een derde keer niet zou dekken. !Maar de extra wateropvang die uit voorzorg vast was gecreëerd, bleek geen afdoende oplossing :te bieden. „Tijdens de zware regenbui van .-vanochtend zagen we opeens ;;een golf water van anderhalve meter hoogte naar boven kol- 'ken. Binnen de kortste keren stond er twintig centimeter wa iter in de fitnessruimten en in de :nieuwe aanbouw. Daar waren we net bezig met het leggen van een laminaatvloer. Die zal wel naar de vaantjes zijn", verwacht Schol. De eigenaar van de kart- Jfbaan - juist één van de weinige j'slechtweervoorzieningen' van /de gemeente - schatte de schade gisteren op circa 50.000 euro. ;:„En dat schadebedrag leg ik rjtoch bij de gemeente neer." Wethouder L. Kamphuis (open bare werken) kan niet anders 15 'TERNEUZEN - Kantonrechter !-ïA. Melens heeft gisteren een aan- tal mensen bestraft omdat zij in auto's hebben gereden die niet verzekerd bleken. IjEen 34-jarige man uit Maassluis «werd vorig jaar op. 8 maart in fTerneuzen betrapt. Hij was een dag te laat met het betalen van :zijn boete van 320 euro, waar- 'door zijn bedrag door justitie jwerd teruggestort. De man •krijgt alsnog de kans zijn boete "te voldoen. Een 42-jarige vrouw -uit Westdorpe kreeg een even ho- ".ge boete. „Ik wist niet dat mijn vriend de verzekeringspremie jniet had betaald", verklaarde 'ze. Een 24-jarige Terneuzenaar' Smoest voor de zoveelste keer ver schijnen, omdat hij zijn auto r:niet verzekerd bleek. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dan de claim rustig afwachten. „Ik heb begrepen dat gemeente werken geprobeerd heeft om extra wateropvang te creëren voor het hoogteverschil tussen de parkeerplaats en het fit nesscentrum. Ik laat me de ko mende dagen informeren en neem zelf poolshoogte. Maar uit eindelijk zullen deskundigen waarschijnlijk moeten oorde len." Ook in Draaibrug en in Oostburg moest de brandweer gisteren assisteren. In Draai brug dreigde een laaggelegen woning onder water te komen staan doordat de waterberging was verstoord door werkzaam heden aan de weg. Wegpompen van water door de brandweer en het in allerijl graven van een greppel door de aannemer zorg den er voor dat waterschade werd voorkomen. De waterber ging in het Oostburgse centrum is na voorgaande overstromink- jes al vergroot. Deze keer hoef den de ambtenaren de natte vloerkleden daarom niet uit de kantine te halen. Alleen de par keerplaats bij het gemeentehuis en de fietsenstalling van de Ra bobank komen nog blank te staan, meldde brandweercom mandant N. Moskie. „Maar het blijft nodig om op de laagste punten in Oostburg water weg te pompen tijdens hoosbuien. Doen we het niet, dan kan de rio lering het toch nog niet aan." V: - Een medewerkster van het museum werkt aan de oude kaart van Zeeuws-Vlaanderen, waarop de plaatsen van de verdronken dorpen zijn aangegeven. foto Camile Sclielstraete door Ronald Verstraten AXEL - Dat er her en der verdronken dorpen van lang geleden onder de grond of waterspiegel rusten, is bekend. Dat er in Oost-Zeeuws-Vlaanderen al leen al meer dan dertig zijn, is vanaf vandaag te zien in Axel. Jammer eigenlijk dat de tentoonstelling in Streekmuseum het Land van Axel maar tot 29 mei duurt. De 'Verdronken dorpen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen' zit ten een beetje in het volle jaarprogram ma ingepropt. En dat terwijl het materi aal een langere periode, of misschien wel permanente plek rechtvaardigt. „Er is zóveel materiaal, dat je er een héél archeologisch museum mee zou kunnen vullen. En nog professioneel ook", zegt Adrie de Kraker. Als historicus/geograaf en in het dagelijks leven docent heeft hij de tentoonstel ling samengesteld. Centraal staat een grote kaart van het gebied tussen Saeftinghe en Biervliet. Daarop zijn oude dijken en waterlopen te zien. De Braakman van vóór 1952 en de namen van allerlei dorpen en ge huchtjes die in de afgelopen vier eeu wen zijn verdwenen. Sommige klinken nog bekend, omdat ze een nieuwe func tie hebben gekregen: Vremdiecke, ooit een dorpje, is nu de naam van een ver zorgingstehuis. Hughersluys leeft voort als bedrijventerrein. Aendijcke, dat in 1584 in de golven ver dween krijgt nadrukkelijk aandacht op zowel de tentoonstelling als het affiche. Het lag ten noorden van Axel en door opgravingen kwamen talloze voorwer pen tevoorschijn, die een goed beeld schetsen van de toenmalige bevolking. „Het unieke is, dat alle verdronken dor pen Vlaams waren en dus in de Zeeuw se bodem liggen sinds het gebied aan Zeeland werd toegevoegd", verwijst De Kraker naar de historie. Hij heeft zelf een aantal kaarten ingetekend en mate riaal uit zijn privécollectie afgestaan ten behoeve van de tentoonstelling. Scherven, potten of kleikogels, dat was te voorspellen. Maar er liggen ook botten en beenderen van oude Aendijckenaren. En een stel schedels van bewoners van het Hugher sluys van vóór 1492. Niet te zien is of het mannen of vrouwen zijn. Al denkt Wilfried Capello van het Westdorps mu seum dat het om een man en een vrouw- gaat, want de ene kop heeft meer uitge sproken wenkbrauwbotten dan de ande re.. Hij is samen met beheerder Johan Tho mas naar Axel gekomen om wat stuk ken af te leveren. Want museum Oud Westdorpe draagt bij aan de expositie, net als trouwens het Schelpenmuseum in Zaamslag en amateurarcheoloog Edy Boogaert uit Hulst. Bevloeiing Naast de schedels zijn een paar schoe nen gevonden, die er opvallend goed ge conserveerd uitzien. „Dat komt door de natuurlijke bevloeiing van het land", zegt Capello en hij betrekt er de actuali teit van de Autrichepolder bij. Daar zou immers een kassencomplex komen. En als dat gebeurt is het met de natuurlijke bevloeiing gedaan, terwijl er, althans volgens Capello, nog veel waardevol ar cheologisch materiaal in de grond zit. De tentoonstelling in Axel is de eerste in een reeks van drie over verdronken dorpen in Zeeland. De reeks is opgezet door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. In het Oosterschelde Museum in Yerseke begint zaterdaghet deel over Bevelandse dorpen. Schouwen-Duive- land komt vanaf 16 juli aan de beurt in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Die twee tentoonstellingen eindigen op respectievelijk 10 september en 30 okto ber. De lijst van verdronken Zeeuwse dor pen telt 117 namen. Soms gaat het om echte dorpen, soms om niet meer dan een boerderij of kapel. Desondanks is de lijst niet helemaal compleet, want er ontbreken nog een paar dorpjes. De meeste dorpen zijn verdronken als gevolg van stormvloeden. Daarvan zijn er veertien geweest van 1014 tot 1953. In het gebied tussen Axel, Sas van Gent en Hulst, hadden de dorpen vooral te lij den van inundaties (onder water gezet als onderdeel van oorlogshandelingen). Ook zout- en turfwinning en daardoor verlaging van het land, speelden een be langrijke rol. Het Streekmuseum in Axel is van woensdag tot en met zaterdag geopend van 13.30 tot 17.00 uur. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Terneuzen heeft giste ren in hoger beroep bij het Haag se gerechtshof weer vijf jaar ho ren eisen voor drugssmokkel naar Engeland. Het ging om een transport van 92.000 XTC-pil- len en 16 kilo speed. De man uit Terneuzen is veroor deeld op grond van de belas tende verklaringen van de mede verdachte en diens vriendin. De ze laatste is tijdens de behande ling van het hoger beroep als ge tuige gehoord. De vrouw hield de kaken echter stijf op elkaar. Eerder had de vrouw bij de poli tie verteld dat de Terneuzenaar in België een auto had gekocht en het kenteken op haar naam had laten zetten. Met deze auto gingen de medeverdachte en diens vriendin naar Engeland, waar zij dor de douane werden ingerekend. Uitspraak over twee weken. STREEKACTIVITEITEN woensdag AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, biljarten, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Handwerken; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO sjoelen, biljar ten, vrij kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek; Kantine V.V. Graauw, 19.30 uur: Kaar ten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; 13.30 uur: Schieting; 19 en 20 uur: Dames gym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten; 10.00 uur: Bridge dri ve; 13.30 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljar ten; Advertentie 24-uurs meldkamer-service INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING ■TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC ALARMOPVOLGING LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720 E-mail: lnfo«9coll)nbv,nl A uur: Centrum open; 14.00 uur: Zang koor; Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: SWO line dansen; NIEUW-NAMEN - Café St. Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 13.30 uur: Koersbal en kaar ten; OOSTBURG - Ledeltheater, 15.00 uur: 'De verliefde prins met matroos'; OSSENISSE - Herberg De Snis, 19.30 uur: Country line dance The Free Coun try Dancers; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - St. Albert, 13.00 uur: KBO quilt patchwork, haken, borduren, frivolité voor dames, spelmiddag en bil jarten; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO kaar ten; De Roselaer, 13.30 uur: Hutselfrutsel-bij- eenkomst; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, gymnastiek senioren; 10.30 uur: Volksdansen senioren; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten; 19.30 uur: Country dance; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 44-jarige inwoner van Axel voor geweldsmis drijven conform de eis veertig uur werkstraf opgelegd. De man bedreigde op 3 maart dit jaar in Axel iemand met de dood, nadat hij op 21 oktober vorig jaar al een man had mishandeld. „Hij heeft losse handjes", constateerde de officier van jus titie. De Axelaar is alcoholist en heeft een borderli- ne-stoomis. Hij werd bij verstek veroordeeld. OOSTBURG - De Sluise PvdA-fractie wil zo snel moge lijk een oplossing voor de overlast die het opslagterrein van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen in Oostburg ver oorzaakt. De bewoners van de Zandstraat en directe omgeving on dervinden volgens de sociaal-democraten al jaren over last van het terrein. In een brief geeft de PvdA het college van burgemeester en wethouders daarom opdracht om sa men met de waterschapsbestuurders op korte termijn een oplossing te bedenken. „De overlast is u en het waterschap al lange tijd bekend. Inspanningen van omwonenden om veranderingen te be werkstelligen bleven zonder resultaat. Er werden boven dien geen vriendelijke antwoorden op hun vragen gege ven. Voor ons is duidelijk dat een dergelijk bedrijf niet in deze woonwijk thuishoort. Een verhuizing naar een indus trieterrein ligt voor de hand", schrijft raadslid J. Wielak ker. HULST - De gemeente Hulst is niet van zins de verkeers drempel aan de Zoutestraat ter hoogte van Scouting 't Ja gertje te verwijderen. Bij de gemeente is onlangs een klacht binnengekomen over de drempel. Een omwonende zegt last van trillingen te hebben, volgens hem veroorzaakt door het verkeer wat over de drempel rijdt. Medewerkers van de gemeente heb ben de drempel en de deklaag (die vorig jaar nieuw is aan gebracht) geïnspecteerd en hebben geen onregelmatighe den gevonden. Het college van burgemeester en wethou ders gaat de drempel zeker niet weghalen. Vanwege de drukte (met name in de weekeinden) bij de uitgang van Ja gertje vindt het college het weghalen van de drempel „zeer ongewenst." BRESKENS - Op het veerplein in Breskens moet een extra toiletvoorziening worden geplaatst. Dat vindt de PvdA-fractie in de gemeente Sluis. „De mensen die op een lijnbus of een taxi staan.te wach ten kunnen namelijk geen gebruikmaken van de sanitaire voorziening aan het loket van de boot. Dat kan alleen als je de toegangspoort naar de boot bent gepasseerd. Vroe ger kon je terecht bij het etablissement op het veerplein, maar deze horecagelegenheid heeft zijn deuren gesloten", schrijft raadslid M. van 't Land aan het Sluise college van burgemeester en wethouders. Zij wil in eerste instantie be kijken of de gemeente zelf voor een extra voorziening kan zorgen. „Als dit niet tot ons takenpakket behoort, verzoe ken wij u deze vraag neer te leggen bij BBA, de exploitant van het fietsvoetveer", aldus Van 't Land. door René Hoonhorst TERNEUZEN - 'Vader zweeg' heet het dagboek van Albert Nuytinck, die als jongeman uit Philippine in 1944 werd opge pakt om te werk te worden ge steld in het Duitse Fulda. Want vader zweeg na de oorlog over de ontberingen die hij had door staan in de 'Arbeitseinsatz'. Zijn dagboek kwam pas na zijn dood in 1992 boven water. Zoon André deed er vervolgens nog dik tien jaar over om het te le zen en op schrift te stellen. De hoogleraar burgerlijk recht pre senteerde het dagboek van zijn vader gisteren in het stadhuis van Terneuzen. De heemkundige kring van die gemeente was tenslotte bereid geweest om zijn vaders gedach ten en hersenspinsels uit te ge ven en daar is professor Nuytin ck dankbaar voor. Het dagboek van zijn vader is nog maar eens een pleidooi voor 'nooit meer oorlog'. Het boek wordt van daag ook in Oostburg gepresen teerd, voorafgaand aan de plech tigheden voor dodenherden king. Het boek is voor 14 euro te koop bij enkele boekhandels in Terneuzen en Oostburg. Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00-21.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint voor jeugd ouder dan 16 jaar; Scheldetheater, 20.00 uur: Golden Ear ring; donderdag AXEL - Centrum, 10.00 uur: Oldtimer festival; BIERVLIET - Centrum, Vanaf 8.00 uur Geuzenfeesten met onder meer histori sche taferelen, demonstraties, optre dens, schieting, kinderspelen, touwtrek ken en om 21.00 uur Geuzenbal; GRAAUW - Sportveld, 18.00 uur: Graauw Rock; HULST - 's-Landshuis, 14.45 uur: Rond leiding nieuwbouw Onder de Toren; KOEWACHT - Voetbalveld V.V. Koe wacht, 11.00 uur: Berlaerfeesten met on der meer een wijkenvoetbaltoernooi en dj-evenement Stippie Returns; NIEUW-NAMEN - Sportveld, 13.00 uur: Hulsterloofeesten met dames 5 te gen 5 toernooi, schieting (14.30 uur) en barbecue (19.30 uur). (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW. AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3! Kijk ook op www.charles-voegele.nl (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49