PZC Schap beperkt stijging tarieven P&P WEd En hier stond vroeger de open haard SPR1ÜTPHOTO Raadslid laakt verbodsborden flats PZC MEI IS PASFOTO MAAND Geld voor gedupeerde spelers piramidespel Waterschap Zeeuws-Vlaanderen publiceert voorjaarsnota Beleef het in Onder de Toren PEKAAR Partners Jachthaven Portus Ganda opent in Gent Eye Center stunt niet met prijzen Belgen beboet voor wiettransport Axels stel beboet voor nepwapen pinlcsterprij svraag Nog 7 dagen zeeuwse almanak Tomatensoep 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; 1 Nationaal: 020-4562500. woensdag 4 mei 2005 ft ft 4 kleuren-pasfoto's J.45 4?5 ft ft GRATIS miniportret editie Zeeuws-Vlaanderen doOr Euqène Verstraeten jTERNEUZEN - Het Water schap Zeeuws-Vlaanderen slaagt erin de tarieven volgend jaar beperkt te laten stijgen. De categorie ongebouwd krijgt zelfs een lastenvermindering. Ook de jaren daarna is de tarief stijging gematigd, blijkt uit de meerjarenraming 2006-2010. De tarieven laten volgend jaar voor de verschillende categorie ën een wisselende ontwikkeling [zien. Dat heeft te maken met de [herziene kostentoedeling. De waardeverhouding gebouwde en ongebouwde eigendommen bepaalt voor een groot deel de hoogte van de tarieven. „Als gevolg van de nieuwe WOZ-taxaties is die verhouding flink gewijzigd", zegt Theo .Sponselee, afdelingshoofd Fi- Inancieel-Economische Zaken. (Advertentie) 12.00-16.00 uur Spel- demonstraties 15.00-16.30 uur Karin de Jong, Karian Noten en Lieven Gooien Piano met cello of contrabas tentoonstellingen Opeens was alles anders over bombardement en wederopbouw van Middelburg Veronika Gabrielse dé woonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij Nieuw m de VEERSCHE POORT verkoop Hof Mytilus gestart Woongoed Middelburg Nu ook voor uw woonenergie Decorette NIEUW: prachtige stoffen van Designers Guild Anker-Desem Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS over zorg, wonen met zorg en welziin Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel. 0118 - 636960 www'onderdetoren.com „De waardeverhouding ge- bouwd-ongebouwd is nu 76-24 procent en dat was 69-31 pro cent." Daarnaast is binnen het water kwaliteitsbeheer het aandeel dat word toegerekend aan de ca tegorie ongebouwd flink afgeno men. Dat leidt tot een forse las tenverschuiving van het onge bouwd naar het gebouwd en de ingezetenen. „Om de tariefstij- ging te beperken, laten we de verwachte meeropbrengst van 600.000 euro voor de categorie gebouw volledig ten goede ko men aan deze categorie." Door te schuiven binnen de wet telijk toegestane marges is de stijging van de ingezetenentoe- slag beperkt tot 3,64 euro en komt dan volgend jaar op 75,14 euro per woonruimte. Het tarief voor de categorie gebouwd laat een stijging zien van dertien eu rocent tot een bedrag van 1,55 euro per 2268 euro WOZ-waar- de. De omslag ongebouwd daalt met 8,38 euro tot 75,72 euro per hectare. De verontreinigingshef fing tenslotte stijgt volgend jaar met 2 euro tot een bedrag van 63 euro per vervuilingseenheid ofwel 189 euro per gezin. Dat komt neer op een stijging van 3,3 procent Het waterschap gaat jaarlijks 20.000 euro opzij zetten voor on derhoud van natuurvriendelijke oevers. „Op zich vergen die wei nig onderhoud, maar de eerste liggen er nu toch al een jaar of tien", zegt sectorhoofd Waterbe heer Ton Mouton. Inmiddels is er zo'n 150 kilometer natuur vriendelijke oever aangelegd. De aanpak van zwakke schakels in de waterkering langs de Noordzeekust is nog steeds in onderzoek. „De uitvoering daar van hangt af van wanneer het Rijk het geld beschikbaar stelt", zegt Piet Stouten, sectorhoofd Waterkeringen en Wegen. „Het staat pas vanaf 2007 op de rijks begroting en dan is het nog de vraag of wij eerst aan de beurt komen." Investeringen De komende jaren zijn nieuwe investeringen gepland tot een to taalbedrag van 13,7 miljoen eu ro. Voor volgend jaar staat de re novatie van het gemaal Othene op de rol. Ook is een half mil joen geraamd voor de aanleg van een persleiding tussen Draaibrug en Sluis. Of dat kar wei daadwerkelijk gerealiseerd wordt, hangt af van een nadere studie. De voor dit jaar geraam de investering voor de centralise ring van loodsen en opslagterrei nen van 1,6 miljoen euro wordt doorgeschoven naar 2006 en 2007. Verder is er 290.000 euro meer nodig voor wegen- en groen. De algemene vergadering buigt zich over de meerjarenra ming op donderdag 26 mei. De vergadering begint om 14.00 uur in het waterschapskan- toor.in de tarieven volgend jaar beperkt te laten stijgen. Marcel de Koning bereidt een rondleiding voor langs resten van vroegere bebouwing. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HULST - Het had wat weg van 'aapjes kijken', de eerste rondlei ding over de site van Onder de Toren in Hulst. Zo'n dertig be langstellenden liepen gisteren mee met archeoloog Marcel de Koning, die hen uitleg gaf over de opgravingen achter de basi liek in de binnenstad van Hulst. „We zien nu de fundamenten van waarschijnlijk een van de rijkste huizen van Hulst uit de zestiende eeuw. En hier stond dus de open haard. Ziet u hoe zwart de grond is? Dat komt om dat onder de tegelvloer een on- dervloer van leem lag en die is wat aangebrand door de warm te van de haard." De afgelopen weken stonden vrijwel dagelijks geïnteresseerden met hun neus door het hek de verrichtingen van de archeologen te volgen. Dat er diepe kuilen liggen, was wel duidelijk, maar dankzij de rondleiding en de uitvoerige uit leg van De Koning kunnen de be langstellenden de diepe putten en blootgelegde muren en funde ringen nu beter duiden. De Koning was zeer tevreden over de opkomst bij de eerste rondleiding. „Het was wat slik- kerig, maar goed. De bezoekers vonden het leuk ook het terrein zelf op te gaan. Vanaf de straat zie je immers toch niet zo gek veel." De meest gestelde vraag aan De Koning was: Hoe kun je nou zien dat het allemaal zo oud is? Een baksteen is voor de leek nou eenmaal een baksteen, niet meer of minder. De Koning: „We zien dat aan de formaten van de gebruikte stenen en aan de funderingsmethoden. Dat leert ons veel." Dagelijks zijn zo'n tien archeologen op de site aanwezig. Ze graven, peuteren voorzichtig scherven uit de bo dem en maken ze ter plekke met een emmertje water schoon. Rijkversierde kan De bodem heeft al heel wat pot ten, kruiken en oude fundamen ten prijsgegeven, maar het meest bijzondere artefact is on langs opgegraven. De Koning: „Een rijkversierde aardewerken kan. Waarschijnlijk gemaakt in Brugge. Van uitzonderlijke kwa liteit, je kunt wel zeggen dat dat het Wedgwood van nu is. Duide lijk is dat er een rijke familie moet hebben gewoond, want der gelijke kannen hebben we tot nu toe alleen nog maar gevon den in adellijke woningen in Holland." Kwam de kan gaaf uit de bo dem, de kraan op het terrein heeft hem helaas beschadigd en de archeologen lijmen hem nu weer aan elkaar. „En daar zie je straks niks meer van." Ook zijn resten van een herberg uit de vijftiende of zestiende eeuw te ruggevonden. Archiefonderzoek leerde dat het echt een herberg door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De borden 'ver boden toegang' bij de flats aan de Basaltpromenade in Terneu- zen moeten weg en het recht van doorgang moet gewaarborgd worden voor wandelaars. Het Terneuzense PvdA-raadslid Jan Jonkman zegt dat in schrif telijke vragen aan burgemeester en wethouders. Jonkman signaleert dat de bewo nerscommissie van de flats aan de Basaltpromenade in Othene aan het eind van de verschillen de trappen van het dijkpark een bord 'verboden toegang' hebben geplaatst. „Bij het totstandko men van de plannen voor de flats aan de basaltpromenade is aan de bewoners van de wijk Othene beloofd dat er een dijk park zou komen", betoogt Jonk man. Dit als compensatie, om dat de flats oorspronkelijk 5,5 bouwlagen zouden tellen, maar uiteindelijk 7,5 lagen hoog zijn geworden. „Het park moest volgens de ar chitect een natuurlijk karakter hebben en de verbinding met de zee versterken", weet het raads lid. „Daarom kwamen er trap pen, zodat wandelaars via het dijkpark de Scheldedijk op kon den lopen." Sinds kort zijn er echter bordjes neergezet aan het eind van de trappen. Volgens Jonkman wor den wandelaars er door de bewo ners van de flats op aangespro ken dat ze op verboden terrein lopen als ze naar de dijk wande len. „Voorwaar een ongewenste situatie gezien het raadsbesluit aangaande de Basaltpromena de." De PvdA-fractie kan er wel mee akkoord gaan dat er borden 'verboden toegang' geplaatst worden aan de zijkant van de flats, zodat bij overlast op de parkeerterreinen ingegrepen kan worden. Bij de gemeente is men nogal verbaasd over de bordjes. „De trappen van het dijkpark naar de Basaltpromenade zijn open baar terrein", zegt woordvoer ster Yvonne Wanders van de ge meente. „Met de bewonerscom missie en de vereniging van eige naren is afgesproken dat de trap pen een gewone doorgang zijn." De gemeente gaat nu onderzoe ken waar de bordjes precies van daan komen. (Advertentie) (Advertentie) Op vrijdag 6 mei zijn onze kantoren gesloten Vrijlandstraat 33, Middelburg S 0118-637680 Wilgenstraat 4, Goes m 0113-214310 http://www. pekaar.nl ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierikzee zijn op vrijdag 5 mei a.s. GESLOTEN moet zijn geweest. Een deel van de artefacten die uit de bodem zijn gehaald, worden nu tentoon gesteld in het 's-Landshuis in de Steenstraat. Daar komen er de komende weken steeds meer bij. Uitleg Om nieuwsgierige Aagjes die bij het hek komen kijken van dienst te zijn, komen er op het hek ook borden te hangen met uitleg en foto's. Nog de hele maand mei worden elke dinsdag- en donderdagmid dag rondleidingen gegeven op de site. Het vertrek is vanaf 14.45 bij het 's-Landshuis. Aanstaande donderdag is er geen rondleiding in verband met hemelvaartsdag. GENT - In Gent is de nieuwe jachthaven Portus Ganda offici eel opengesteld. Portus Ganda, op loopafstand van de historische binnenstad, is een passantenhaven waar ple- ziervaarders gedurende het toe ristisch vaarseizoen maximaal een week mogen afmeren. In de winter kan een vaste ligplaats wel. Er is plaats voor 80 tot 100 jachten. De jachthaven die is aangelegd in de brede kom tus sen de Sint-Jorisbrug en de Van Eyckbrug, is rechtstreeks bereik baar via de Leie (Kortrijk), de Zeeschelde (Antwerpen) en Bo venschelde (Noord-Frankrijk, Wallonië, Oudenaarde) en de ka nalen Gent-Temeuzen en Gent-Oostende. (Advertentie) U kunt Uw kandidaat voor de ZORGZAME BURENDAG nog tot 9 mei inzenden aan Antwoordnummer 706 4460 WB Goes OOSTBURG - Het Binkhorst Eye Center in Oostburg doet niet mee aan het stunten met prijzen voor ooglaserbe- handelingen. Volgens directeur J. den Doelder is de Oost- burgse privé-kliniek al één van de goedkoopste van het land. Bedrijven als Care Vision en Eye-Q-Vision proberen klanten te lokken met stuntaanbiedingen; een laserbehan deling voor 1250 euro per oog en behandelingen tegen hal ve prijs voor snelle beslissers. Ook zijn er al reisorganisa toren die goedkope reizen naar, vooral, Turkije aanbie den om daar een laserbehandeling te ondergaan. Den Doelder: „Wij zijn een paar honderd euro duurder dan al die stunters, maar daar zijn een vooronderzoek en een aantal nacontroles bij inbegrepen." Om aan te geven dat goedkoop vaak duurkoop is, laat de directeur weten dat de kliniek opmerkelijk veel mensen behandelt die eerder een buitenlandse operatie ondergingen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 26-jarige inwoner van Zelzate voor de uitvoer van vijfhonderd gram hennep tot duizend euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Een veertigjarige man uit Oost-Eeklo kreeg een boete van honderd euro, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De politie trof de softdrugs op 1 maart dit jaar aan in de auto van de Belgen, toen zij in IJzendijke reden. De jongste verdachte had de wiet ingekocht voor 1250 euro. Een kleine hoeveel heid was bestemd voor zijn kompaan. De verdachten zijn afhankelijk van een wao-uitkering. Zij vertelden de can nabis te gebruiken voor pijnbestrijding. „We zijn in Ne derland soft wat het gebruik betreft, maar we willen niet dat er hele voorraden softdrugs naar het buitenland gaan", merkte de officier van justitie op. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 50-jarige man uit Axel voor wapenbezit tot 150 euro boete veroordeeld. Zijn 45-jarige partner kreeg dezelfde boete opgelegd. De politie trof op 12 december bij een inval in de woning van het paar een start-alarmpi stool aan in het nachtkastje. De zoon van de buurvrouw had over het wapen verteld, dat hij in de woning van de verdachten had gezien. Raadsman M. Harte meende dat het optreden van de politie anders had gekund. „Agenten hebben de deur ingetrapt en een kast beschadigd. Mijn cliënten zijn van de inval enorm geschrokken." De straf pleiter vroeg de politierechter de straf te beperken tot een schuldig verklaring zonder strafoplegging. De politierech ter vond daarvoor het feit te ernstig en hield vast aan de richtlijnen. „Dergelijke wapens worden veel gebruikt bij overvallen. Het alarmpistool is van een echt wapen niet te onderscheiden", motiveerde ze haar beslissing. vorming. Marketing Mundiale, hield 'beleggingsavonden' in res taurant De Sluyse Haven. In De Dikke van Dale ontplooide con current Marketing International soortgelijke activiteiten. In fe bruari 1997 greep de politie in, toen tien medewerkers van Mar keting International een mede werker van Mundiale gijselden. Toenmalig burgemeester C. van Liere van Sluis besloot toen op landelijk niveau een verbod op de piramidespelen of beleggings- spelen te bepleiten. Dat werd ook uitgevaardigd. Toen waren echter al duizenden 'beleggers' de dupe geworden. De verschil lende piramidespelen werden op tal van locaties (onder meer in Sluis, IJzendijke, Biervliet, Sas van Gent) gehouden en trok ken vooral Belgen. In hun eigen land gold toen al een verbod. door Wout Bareman SLUIS - Ruim acht jaar nadat twee concurrerende organisa ties van de destijds beruchte pi ramidespelen elkaar in grens plaats Sluis naar het leven ston den, zijn zeven leden van één van die organisaties door de rechtbank in Brugge veroor deeld. Twee van hen moeten naast een voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 500 tot 1000 euro betalen. Samen met de vijf overige ver dachten moeten ze ook 40.000 euro terugbetalen aan veertien gedupeerden van het piramides pel Marketing Mundiale, dat in 1996 en 1997 in Sluis werd 'ver kocht'. De procureur achtte ook bewezen dat de zeven zich schul dig hadden gemaakt aan bende- (Advertentie) Puzzel mee en win één van de vele mooie prijzen! het alfabet van Zeeland De hele familie, een mannetje of twintig, maakte zich op voor een weekendje in Fran stalig België. De taal moest geen probleem zijn. De kinde ren brachten met enige regel maat hun schoolvakanties door in het land van crois sants, camembert en vin de pays. Alleen opa en oma konden zich buiten Nederland niet verstaanbaar maken. Bood schappen doen, verwachtte oma, kon toch niet zo moeilijk zijn? Een tomaat is een tomaat, ook in België. Ze zou die dag haar befaamde tomatensoep maken. De hele familie zat klaar aan tafel; soepkom en lepel in de aan slag. De eerste hap was ook met een de laatste. Het blikje to matenpuree bleek puree van rode peper te zijn. Voor de kraan vormde zich een lange rij wachtenden om de mond te blxtssen. De boodschappen werden voor de rest van het weekend gedaan door de kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47