B. was volgens justitie spil Hofstadnetwerk Kamer wil af van VVD'er Rijpstra PZC Smokkelaars van illegaal vuurwerk hebben vrij spel Met boot van ijslolly houtjes naar Amerika OM bevestigt dat AIVD inschattingsfout maakte Vrouw overlijdt aan Creutzfeldt Jakob Man opgepakt voor ophangen foto's Wilders Presentatrice schrijft over handicap EU keurt basisverzekering goed Opsteker personeel zorgcentrum Zonnebootrace in Friesland Fortuyns huis in Italië verkocht Skeletten Maastricht eeuwenoud Celstraf en tbs voor grote brand in Roosendaal woensdag 4 mei 2005 door Ferdi Schrooten en Frank Hendrickx ROTTERDAM - Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, was één van de leiders binnen het radicaal-islamiti- sche Hofstadnetwerk. Dat zei of ficier van justitie Koos Plooy gis teren tijdens het proces tegen twaalf vermoedelijke leden van de terroristische groep. Justitie bevestigt daarmee dat de inlich tingendienst AIVD een inschat tingsfout maakte. De dienst be schouwde Mohammed B. juist als een persoon in de marge. Het openbaar ministerie schets te een beeld van de organisatie binnen het Hofstadnetwerk. Mo- 'hammed B. en de voortvluchtige Syriër Redouan al I. alias Abu Khaled waren volgens justitie de geestelijke leiders van de groep. Het OM noemt hen sleu- telfiguren. Jason W., een Ameri- kaanse Nederlander die werd opgepakt tijdens een belegering van een woning in het Haagse Laakkwartier, was volgens Plooy hard op weg een tweede Mohammed B. te worden. Rond die drie prominente perso nen zat nog een harde kern van zo'n zes man. Ze waren bij de ex tremistische huiskamerbijeen komsten, namen de radicale ge schriften van Mohammed B. en Jason W. in ontvangst, sloegen die op en verspreidden ze soms onder andere jongeren. Ook is een cassetebandje gevonden met een radicale preek van de Syriër Redouan al I. Broertje De officier van justitie maakte een duidelijke uitzondering voor het 18-jarig broertje van Jason W. Er blijft vrijwel niets 1 over van de verdenking tegen J hem, erkende de officier. De jon- gen komt vandaag hoogstwaar- schijnlijk vrij. I De advocaten betichtten justitie ROTTERDAM - Een 23-jarige Rotterdammer is gisteren aange houden voor het bedreigen van Kamerlid Wilders, zo liet de po litie weten. In Rotterdam en Den Haag zijn vorige week fo to's aangetroffen, waarbij waxi nelichtjes brandden en witte ro zen lagen. Bij sommige lag een speelgoedbeertje. Öp Radio Rijnmond zei kunste naar Jonas Staal dat hij verant woordelijk is voor de ingelijste foto's, kaarsjes en bloemen. Hij •deed dat niet om een politiek sta- tement te maken. „Ik ben niet voor of tegen de heer Wilders." Het ging hem om de reacties op het 'decorstuk'. Dit was zijn bij drage aan het politiek debat, zijn visie op maatschappelijke spanningen en ontwikkelingen. Staal voelt zich niet schuldig. Het was niet zijn bedoeling de .politicus te bedreigen. „Daarom ben ik er niet mee doorgegaan." Staal meldde zich gisteren zelf op het politiebureau. ANP van stemmingmakerij. Justitie suggereerde dat de moord op Theo van Gogh mogelijk vooraf is geoefend op een schaap. Dat zou zijn gebeurd in het huis van mooi'cïenaar Mohammed B. Jus titie baseert zich op bloeddrup pels van een schaap die in de wo ning zijn aangetroffen. Vanmiddag beslist de rechter of voorarrest van de andere elf ver dachten wordt verlengd. Dan blijven ze in de cel tot de volgen de zitting op 27 juli. De inhoude lijke behandeling is naar ver wachting pas in november. De twaalf verdachten tussen de 18 en 27 jaar zijn in de dagen na de moord op Theo van Gogh op 2 november gearresteerd. Ze wor den verdacht van deelname aan een criminele organisatie met terroristisch oogmerk en het be ramen van aanslagen op onder anderen de Kamerleden Wilders en Hirsi Ali en de Amsterdamse burgemeester Cohen. Het OM zal de twaalf verdachten waar schijnlijk ook betrokkenheid bij cle moord op Van Gogh ten laste leggen. Arrestatieteam Jason W. en Ismail A. worden ook beschuldigd van poging tot moord op leden van het arresta tieteam dat op 10 november hun woning in Den Haag binnenviel. Vier agenten raakten gewond toen de twee verdachten een handgranaat naar buiten wier pen. GPD door Flelma van den Berg UTRECHT - Voor zover bekend is voor het eerst in Nederland ie mand aan een menselijke va riant van de gekkekoeienziekte BSE overleden. Het is een 26-ja- rige Utrechtse vrouw bij wie twee weken geleden de hersen ziekte vCJD (variant Creutz- feldt-Jakob Disease) werd vast gesteld. Zij stierf in de nacht van maandag op dinsdag in het Mesos Medische Centrum in Utrecht. De vrouw werd begin april opge nomen. Zij vertoonde spiertrek- kingen die op vCJD wezen. Hoe ze besmet raakte is volgens de medici nog een raadsel. Woordvoerder Kloet van het Me disch Centrum: „Ze is niet in En geland of Amerika geweest en heeft geen bloedtransfusie of operatie ondergaan. Het ver baast ons enorm dat deze pa tiënt Creutzfeldt-Jakob heeft ge kregen." De ziekte dook eerder op in Groot-Brittannië, Ierland, Frankrijk, Italië, Japan, Canada en de VS. In totaal waren er 170 patiënten, van wie 155 uit Groot-Brittannië. De meesten stierven binnen anderhalf jaar. De Inspectie voor de Gezond heidszorg vermoedt dat de vrouw al jaren geleden is be smet door het eten van met bse besmet rundvlees. Sinds 1997, toen bekend werd dat dieren bse kunnen krijgen door veevoer waarin slachtafval van zieke dieren is verwerkt, was Nederland een van de eer ste landen met 100 procent safe vlees. GPD EMMELOORD - Robert McDonald uit Emmeloord heeft een boot gebouwd van bijna vijftien miljoen ijsstokjes. Twee jaar lang priegelde hij met de houtjes en het resul taat mag er zijn. Nederland is het enige land met een vikingschip gemaakt van ijsstok jes. Het is het ultieme speelgoed, aldus McDonald. Met de bouw van het vikingschip van vijftien meter lang wil de knutselaar een wereldrecord vestigen: het grootste va rende object ooit, gemaakt van ijsstokjes. De hobbyist wil er bovendien mee naar de Verenigde Staten varen. Gisteren presenteerde hij zijn Sea Heart Ship in de bouw plaats. Het schip wordt begin juni te water gelaten. foto Koen Suyk/ANP door Frouke Tamsma en Flans van Soest DEN HAAG - De meeste par tijen in de Tweede Kamer vin den dat VVD'er Jan Rijpstra on middellijk zijn zetel moet af staan. Ook collega's uit zijn ei gen partij vinden dat de man te ver gaat nu hij nog drie maan den een zetel bezet houdt om zo in aanmerking te komen voor een riante wachtgeldregeling. Rijpstra heeft sinds 15 april al een andere baan als burgemees ter van het Drentse Tynaarlo. Rijpstra (49) zit sinds 1994 in de Kamer. Als hij nu vertrekt, loopt hij net een goudgerande re geling voor oud-Kamerleden mis: als ze na hun vijftigste werkloos worden en meer dan tien jaar Kamerlid zijn geweest, krijgen ze tot hun 65e een uitke ring van 60.000 euro per jaar. Rijpstra besloot daarom nog tot na 15 juli Kamerlid te blijven. Op die datum ziet hij Abraham. VVD'er Frans Weekers vindt het niet kunnen. „Het is niet ille gaal, maar ik had het nooit ge daan. Als je een andere fullti me-baan accepteert, moet je je zetel inleveren. Het is weinig chique wat hij doet." Volgens PvdA'er Staf Depla is dit nu precies waarom burgers een afkeer hebben van Den Haag. „Die politici regelen het allemaal goed voor zichzelf, is de teneur. En met dit soort voor beelden kan ik me die gevoelens ook prima indenken. De WD wil wel dat de WW voor gewone burgers wordt gemaximeerd tot anderhalf jaar, maar vindt het goed dat Rijpstra op oneigenlij ke gronden aanspraak maakt op een regeling die hem vijftien jaar van alle zorgen verlost." Rijpstra krijgt de uitkering ove rigens nog niet. Die wordt verre kend met zijn burgemeesterssa laris. Maar mocht hij over een tijdje werkloos worden (bijvoor beeld na invoering van de geko zen burgemeester), dan kan hij alsnog aanspraak maken op die 60.000 euro per jaar. Rosenmöller Aanvankelijk lieten de meeste Kamerleden zich niet uit over het gedrag van Rijpstra. Maar nu ze vinden dat oud-Groen- Linkser Paul Rosenmöller te veel verdient bij een overheids commissie, kan dit ook niet on besproken blijven. Rijpstra is niet van zins zijn ze tel in te leveren. „Daar gaan an- DEN HAAG - Presentatrice Lucille Werner en premier Balkenende in Den Haag. Werner overhan digde daar gisteren het eerste exemplaar van het boek 'Het leven loopt op rolletjes' aan de pre mier. Werner is de enige gehandicapte tv-presentatrice in Nederland. Zij is sinds haar geboorte mank. Duizenden brieven ontving ze hierover. Die inspireerden haar tot het schrijven van een au tobiografisch boek. Verder wil de presentatrice komend najaar een miss-verkiezing voor vrouwen met een (lichte) handicap organiseren. foto Juan Vrijdag/ANP BRUSSEL - Europees commissaris Kroes (Concurrentie beleid) heeft gisteren haar goedkeuring gegeven aan de hei-vorming van de Nederlandse gezondheidszorg via de invoering van een basisverzekering. Volgens Kroes is de injectie van 15 miljard euro overheidsgeld in risicofond sen voor verzekeraars geen ongeoorloofde staatssteun. De fondsen moeten de negatieve gevolgen voor verzeke raars opvangen, die ontstaan door de verplichte accepta tie van risicogevallen. In politiek Den Haag waren twij fels gerezen of de financiële compensatie niet in strijd is met de Europese concurrentiepolitiek. ANP HOOGEZAND - Twintig personeelsleden van zorgcen trum De Burcht in Hoogezand hebben de Staatslote rij-jackpot van 8 miljoen euro gewonnen. Dat heeft een woordvoerster van De Burcht gisteren gemeld. De geluk kige groep medewerkers bestaat uit keukenhulpen, recep tiemedewerkers en schoonmaakpersoneel. Alle winnaars krijgen binnenkort 400.000 euro op hun bankrekening bij geschreven. De twintig gelukkigen speelden al jaren samen mee in de Staatsloterij. ANP LEEUWARDEN - In Friesland wordt in de zomer van 2006 een internationale zonnebootrace gehouden langs de beroemde Friese elf steden. De tocht over het het 220 kilo meter lange traject duurt zes dagen. De Frisian Solar Challenge is een initiatief van de provincie Friesland. De beoordeling van de deelnemers is in handen van hoog leraar Wubbo Ockels en zijn team van de Technische Uni versiteit Delft. Zij wonnen met Nuna 2, de snelste zon- neraceauto ter wereld, de World Solar Challenge 2003 in Australië. Inmiddels is er vanuit Japan, Jordanië, Zuid-Afrika, de Verenigde Staten, Engeland en Noorwegen interesse ge toond voor de race. ANP ROME - Het huis van Pim Fortuyn in het Noord-Italiaan se Provesano is verkocht aan een Nederlander uit het oos ten van het land. De koper is een aanhanger van het ge dachtegoed van Fortuyn en zal het huis in originele staat behouden. Dat heeft Bruno Ambrosio, de Italiaanse vriend van Fortuyn die in Provesano woont, laten weten. Ambrosio, oprichter van de Italiaanse Pim Fortuyn-stich ting, had het huis graag voor de stichting gekocht, maar dat was niet mogelijk. ANP MAASTRICHT - De negen skeletten die op 4 mei vorig jaar in Maastricht werden gevonden, zijn van Hollandse herkomst. Waarschijnlijk gaat het om soldaten van het Staatse leger, die bij een beleg van Maastricht door de Hollanders in 1592 (prins Maurits) of in 1594 of 1632 (prins Frederik Hendrik) stierven en begraven werden. Dat blijkt uit onderzoek van de politie en de gemeentelijk archeologische dienst, maakte de gemeente Maastricht gisteren bekend. ANP dere Kamerleden helemaal niet over. Ik weet niet of ik er ge bruik van zal maken, maar het geeft mij in een rustig gevoel dat ik kan terugvallen op een rechtspositionele regeling." De Tweede Kamer vindt intus sen dat er een eind moet komen aan de hoge toelagen en onkos tenvergoedingen voor leden van (semi-)overheidscommissies. Pv dA, VVD, GroenLinks, SP en D66 eisen dat later deze maand bij het Kamerdebat over topin komens. Aanleiding is het be kend worden van de toelage die voorzitter Paul Rosenmöller ont vangt voor zijn werkzaamheden voor de integratiecommissie Pa- vem. Hij krijgt daarvoor van het ministerie van Sociale Zaken 1360 euro per dag (exclusief btw en onkostenvergoeding). Op jaarbasis strijkt hij zo circa 70.000 euro op. GroenLinks vindt dat 'erg veel geld'. „Salarissen in publieke dienst mogen van ons niet hoger zijn dan ministerssalarissen", zei fractievoorzitter Femke Hal- sema. „We zijn daar rechtlijnig in, dus het geldt ook voor Paul Rosenmöller." PvdA-Kamerlid Jet Bussemaker spreekt van 'bui tengewoon veel geld'. „Zeker nu topmannen van semi-overheids- instellingen onder maatschappe lijke druk een deel van hun inko men moeten inleveren." GPD door Femke van Loon DEN HAAG - Opsporings- en in spectiediensten laten veel te veel illegaal vuurwerk onge moeid. Slechts 10 procent van de onwettige knallers en sierpij- len, die Nederlanders bin nensmokkelen, wordt onder schept. Eenvijfde deel van het vuur werk, dat in Nederland jaarlijks de lucht ingaat, is illegaal. Dat blijkt uit de resultaten van een onderzoek van het ministerie van Vrom, waarover RTL Nieuws gisteren publiceerde. Het vuurwerk, dat vaak niet vol doet aan de veiligheidseisen, ver oorzaakt doden en tientallen zwaargewonden per jaar. Volgens de Vrom-woordvoerster moet de pakkans worden ver groot tot ruim 80 procent door een veel betere samenwerking tussen diensten. Politie, douane, justitie en inspectiediensten wil len dat doel over rijf jaar heb ben bereikt. Belgische en Duitse vuurwerkhandelaren zijn 'hofle verancier' van het illegale knal- en sierwerk in Nederland. Een internationale aanpak is daar om onderdeel van het plan. De Belgen en Duitsers zouden sim pelweg geen vuurwerk meer aan de Nederlanders moeten verko pen, zo is de opvatting. Tevens zou het ministerie van Vrom graag zien dat de vuur werkfabrikanten veilige varian ten ontwikkelen van de Chinese rollers en strijkers. Samen met mortierbommen en lawinepijlen vormen deze knallers een be langrijk deel van het onwettige vuurwerk. Het meeste vuurwerk, dat bin nengesmokkeld wordt, kopen Nederlandse consumenten zelf rechtstreeks in België en Duits land. Volgens het onderzoek be stieren tien tot twintig bedrij ven in Nederland en België en rijf tot tien criminele organisa ties het andere deel van de ille gale handel. ANP BREDA - De rechtbank in Bre da heeft gisteren een 18-jarige man uit Bergen op Zoom we gens brandstichting veroordeeld tien maanden cel en jeugd-tbs. De jongen is verantwoordelijk voor de brand in een winkelcen trum aan de Nieuwe Markt in Roosendaal op 9 september. Bij de brand gingen acht win kels in vlammen op. De verdach te werd begin oktober opgepakt op verdenking van andere fei ten. Er zijn belastende getuigen verklaringen tegen hem afge legd. Zelf ontkende hij alles. Een 15-jarige medeverdachte uit Bergen op Zoom werd ver oordeeld tot een jaar jeugddeten tie. Aanleiding zou een ruzie zijn geweest tussen een groep jongens uit Bergen op Zoom en een winkelier. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3