Kapelle rekent op extra rijksgeld Tochtje met boot voor diamanten echtpaar In het spoor van de rederijkers Rommelmarkt in Baarland De Wijngaerdrancke Hans weert OCOLÏJN -v-.s* Vlissingen, Goes, Middelburg Automobilist rijdt opnieuw te hard Marineschepen bij herdenking Geen kauwgombelasting Brand in trekker Kapelle agenda AAZET Tijden van forse bezuinigingen lijken voorbij BAARLAND - De Commissie Baarland van de stichting Oude i* Zeeuwse Kerken houdt zater dag haar jaarlijkse rommel- markt. De markt vindt plaats rond de Nederlands hervormde I kerk in Baarland. Het kerkgebouw is geopend en kan bezichtigd worden. De markt begint om half tien en sluit om half een. De opbrengst van de rommel markt wordt onder meer gebruikt voor het opknappen van een vervallen regenbakhuis je. Dit huisje werd vroeger ge bruikt om regenwater in op te vangen, zodat mensen ook in Ltijd van droogte voldoende wa ter hadden. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Jansjen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Gildebroeders trekken traditiegetrouw door Hansweert naar de rooms-katholieke kerk. door Harmen van der Werf HANSWEERT - Als kind keek A. van 't Westende vol bewondering én verwon dering naar de mannen die in gelid naar de rooms-katholieke kerk liepen. Twee aan twee, strak in het pak, voorafge gaan door een vaandeldrager. Zij hiel den een eeuwenlange traditie in ere. Van 't Westende doet dat nu zelf, als de prins van het rethoricagilde De Wijn gaerdrancke uit Hansweert. Zondagochtend 1 mei was het opnieuw zover. Het rethorica- of rederijkersgilde houdt de mei-vergadering, met vooraf gaand een bezoek aan de mis in de rooms-katholieke kerk. De gildebroe ders die kunnen komen, verzamelen zich tien minuten voor elf op het plein voor verenigingsgebouw Kaj Munk. De kerk ligt op steenworp afstand. Het vaandel gaat omhoog. De mannen stel len zich op en gaan in gelid ter kerke, zich bewust van de traditie die zij met zich meedragen. Veel bekijks trekken ze niet. Van 't Westende weet nog goed dat dit wel an ders was, in de jaren vijftig en zestig. De gildebroeders trokken in die tijd op een zondag in mei van het paviljoen Van Luijk in Hansweert naar de kerk „Niet dat het gilde zo bekend was. 'Dat zijn carlisten'. hoorde ik een keer ie mand zeggen. Vanwege de man van prinses Irene, die in Spanje bezig was met een onafhankelijke carlistische be weging." Van 't Westende vertelt het voorval als een anekdote, een aardige grap. Toch zit er wel wat in. De Wijn gaerdrancke heeft ook iets met onafhan kelijkheid. Het rederijkersgilde is opge richt in Kapelle in 1508. Eén van de stichters is Heer Hendrik van Bruëlis. Het gezelschap houdt zich bezig met 'de kunsten' en vooral met toneelspel. En dat gebeurt niet altijd tot genoegen van de almachtige rooms-katholieke kerk. In 1564 gaat het gilde te ver in de ogen van kerkelijke leiders. De geestelijk heid voelt zich beledigd door een tonee luitvoering. De kerk die zich al be dreigd voelt door het oprukkende calvi nisme, begint een procedure tegen De Wijngaerdrancke en verliest. Van bele diging was geen sprake. Kritisch De rooms-katholieke kerk zat ernaast en nog niet zo'n beetje ook. Gildebroe ders ontpoppen zich tijdens en na de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) tot de hoeders van het rooms-katholieke ge loof. „Ze zijn principieel", heeft Van 't Westende uit oude geschriften opge diept, „maar ook kritisch. Ze geloven er niet in dat zaligheid te koop is voor geld, zoals de kerk als een commercieel bedrijf doet voorkomen met de verkoop van aflaten." In het oer-calvinistische Nederland van na de Tachtigjarige Oorlog weet De Wijngaerdrancke zich als rooms-katho- liek genootschap staande te houden. Een landbouwer uit Kruiningen - 'een Vermue', weet boekhouder/penning meester Z. Jansen - ontfermt zich over de attributen van het gilde. In 1891 duikt De Wijngaerdrancke op in Hans weert. Het dorp heeft zich razendsnel ontwikkeld na opening van het Kanaal door Zuid-Beveland in 1866. Een rooms-katholieke gemeenschap komt er tot bloei. Het rederijkersgilde vindt er een veilige haven. De Wijngaerdrancke heeft zich weten te handhaven. Nederland telt nog maar één ander oud rederijkersgilde, in Haar lem. Van 't Westende is er trots op dat 'zijn gilde' het vaandel hooghoudt met twintig leden. Meer mogen het er ook niet zijn, volgens de statuten. Diezelfde statuten schrijven voor dat de leden man en gehuwd moeten zijn. Er is voor gesteld vrouwen op te nemen, maar daar voelden echtgenotes van leden niet voor. „Ze hechten aan de traditie", al dus Van 't Westende. foto Dirk-Jan Gjeltema De Wijngaerdrancke zal wel iets moe ten doen om het aantal leden op peil te houden en de organisatie vitaal. De ge middelde leeftijd schommelt tegen de zeventig. A. van Eijkeren uit Hansweert is met zijn 102 jaar het oudste lid, T. van de Zwaluw uit Rilland is als 44-jari- ge de jongste. Wie lid wordt, blijft dat tot zijn dood. De leden hebben zondag aangegeven dat dit mag veranderen. Jongeren Wie 75 jaar wordt, verliest zijn gewone lidmaatschap, maar wordt erelid. Zo wordt plaatsgemaakt voor jongeren. Het gilde is anders straks wellicht niet meer in staat om één van de activitei ten, onderhoud van de begraafplaats bij de rooms-katholieke kerk in Hans weert, uit te voeren. Van 't Westende: „Mensen worden immers tegenwoordig veel ouder dan vroeger." Hij is voorstan der van een leeftijdsgrens. Hij wordt 75 jaar in 2008, als De Wijngaerdrancke vijf eeuwen bestaat. „Kan ik dat als prins nog net meemaken." Toneelspelen doet het rederijkersgilde al lang niet meer. De activiteiten blij ven beperkt tot een huishoudelijke ver gadering in februari en een gezellige vergadering na de mis in mei. En als een lid is overleden, begeleiden de gilde broeders hem naar zijn laatste rust plaats. Voor het jongste lid, Van de Zwa luw, was dit alles genoeg om zich te la ten voordragen. „Voor de traditie." door Leoni van de Schraaf LEWEDORP - Dat ze haar trouwjurk moest lenen, vond ze niet erg. „Het ging mij alleen maar om mijn man." Gisteren was P. de Kok-de Jager (83) pre cies zestig jaar getrouwd met haar man C. de Kok (83). „Mijn man woont al vanaf z'n tweede in Lewedorp, ik woon er nu 75 jaar. Hier hebben we el kaar ook leren kennen. Hij woonde bovenaan de dijk, ik on deraan. We zagen elkaar dus vaak en gingen samen naar school en naar de kerk. En van het een kwam het ander." (Advertentie) 24-uurs meldkamer-service INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING ■TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC ALARMOPVOLGING LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Bel. 0113-213720 E-mail: lnfo®colljnbv.nl J Na vijf jaar verkering trouwde het paar in 1945, vlak na de oor log. „Hier was het al wel vrede, maar in Holland volgens mij nog niet. We hadden helemaal niets, ik heb zelfs m'n trouw jurk moeten lenen. Maar dat maakte helemaal mets uit, het ging allemaal om mijn man." Haar man werkte dertig jaar als loodgieter in Goes. „En ik zorg de voor de kinderen, ja, zo ging dat in die tijd." Het diamanten huwelijk werd gisteren gevierd met een boot tochtje op het Veerse Meer. „Za terdag hebben we nog een recep tie in Hotel Goes, dan komt de rest van de familie." Kennissen komen niet, want dan wordt het te druk. „Met zeven kinderen, 32 kleinkinderen en 23 achter kleinkinderen, is het wel vol." Burgemeester J. Gelok kwam maandag al om het paar namens Het diamanten echtpaar P. de Kok-de Jager (83) en C. de Kok (83) bekijkt de felicitatiekaarten. foto Dirk-Jan Gjeltema de gemeente Borsele te felicite ren. „Gisteren kon hij niet. Het was erg gezellig en heel mooi al lemaal. We kregen een grote mand vol boodschappen." Het paar, dat nog steeds zelf standig woont, gaat nu op naar de 65. „Gelukkig zijn we allebei gezond en kunnen we alles nog samen doen." Kijk ook op www.charles-voegele.nl woensdag 4 mei 2005 KRUININGEN - Een twintigjarige automobilist uit de ge meente Reimerswaal is opnieuw zijn rijbewijs kwijtge raakt nadat hij 71 kilometer te hard reed. De man reed 171 op de N289 in Kruiningen waar een maximumsnel heid geldt van honderd kilometer per uur. Het is geen verrassing dat het rijbewijs van de man is in genomen. De twintigjarige was al eerder zijn rijbewijs kwijt vanwege eenzelfde vergrijp. Ook verklaarde hij zelf al een punt te zijn verloren vanwege alcoholgebruik. Ver moedelijk raakt de man nu. als eerste in Zeeland, en moge lijk zelfs in Nederland, zijn puntenrijbewijs helemaal kwijt. VLISSINGEN - Bij de herdenkingsplechtigheden in West- kapelle en Domburg liggen vandaag Britse landingsvaar tuigen voor de kust. De schepen kwamen gisteren in de Vlissingse haven aan en hebben de nacht bij de marineka zerne doorgebracht. In Westkapelle herdenken Britse veteranen vandaag om 11.00 uur bij landingsmonument Erica hun gevallen ka meraden. Normaal gebeurt dit in november, maar dit jaar houden ze het tegelijk met de herdenking van bevrijdings dag, omdat dit het zestigjarig jubileum is van de bevrij ding. Van de vier landingsschepen die de Britse marine heeft in gezet zijn er twee te zien bij Westkapelle. De andere twee gaan naar Domburg, waar om 15.00 uur een monument wordt onthuld voor de gevallen Noorse soldaten. Hierbij zijn ook Noorse oud-strijders aanwezig. Bij Domburg ligt naast de twee Britse landingsvaartuigen ook een Noorse mijnenveger voor de kust. Het monument zal worden ont huld door de ambassadeur van Noorwegen. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Temeu- zen zien geen heil in het heffen van kauwgombelasting. Gemeenten kunnen geen fiscale heffingen op snoep leg gen en een beleidsverandering propageren bij het parle ment lijkt het college weinig zinvol. Dat is het antwoord van het dagelijks bestuur op vragen van raadslid G. van Boom (TOP), die zich ergert aan het plakkende snoepgoed in alle winkelstraten. Het college is wel bereid om het probleem aan te pakken, want intussen loopt er een schoonmaakproef in de Havenstraat. De proef lijkt tot bevredigende resultaten te leiden. Mocht door het aanbrengen van coating het reinigen nog makkelijker gaan, dan willen B en W een onderzoekje doen naar de schoonmaakkosten, eventueel voor meerde re winkelcentra. De kosten zouden via de afvalstoffenhef fing moeten worden gedekt, verwacht het college. KAPELLE - Een 60-jarige Kapellenaar is gisteravond rond kwart over acht gewondgeraakt, toen de trekker, waarmee hij aan het werk was, in brand vloog. De man was bezig fruitbomen te besproeien toen er een steekvlam kwam uit het dashboard van het voertuig. De man heeft de sproeier nog los weten te koppelen van de brandende trekker. Hierdoor liep hij brandwonden aan zijn handen op. De brandweer heeft de brand ge blust. STREEKACTIVITEITEN woensdag GOES - Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie diverse ambachten; De Spinne, 13.30-16.30 uur: Koersbal senio ren; Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingo; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit en Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Biblio theek, 14.00 uur; Voorlezen voor kinde ren van 4-8 jaar; Heart Break Café, 21.00 uur: Voorronde voor The Clah of the Cover Bands Award 2005; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur. Seniorensoos: KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Socièteit, damessociëteit, sjoelen; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Koersbal (gym zaal); KORTGENE Gymzaal in de Bern hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN Ons Dorpshuis. 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO, RILLAND-BATH - Huize Vliedberg, 19.40 uur: Vertrek Stille tocht naar de begraafplaats; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur; Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur; Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten, donderdag GOES - De Goese Golfbaan, 20.00 uur: Dansavond olv Rene van 't Zelfde; KAPELLE, KATTENDIJKE, KLOETIN- GE, 'SHEER ARDENSKERKE EN SHEER HENDRIKSKINDEREN 10.00 uur start (Fiets) bevrijdingstocht bij stempelpost in één der dorpen; KWADENDAMME - Zadelmakerij Pa ree, 09.30 uur; Vertrek van ruiters en aanspanningen. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33Q833 door Frank Balkenende KAPELLE - In Kapelle komt de zon door de wolken. Hoewel de gemeente tot 2009 nog jaarlijks begrotingstekorten voorziet, lijkt de Rijksoverheid de gaten te gaan dichten. Wethouder J. Herselman (WD, financiën) is optimistisch. In het meerjarenperspectief 2006-2009 dat het college van burgemees ter en wethouders gereed heeft, lopen de tekorten weliswaar op van 55.000 euro in 2006 tot .bijna twee ton in 2009, alarme rend zijn die bedragen niet. „,Het tekort voor 2006 is pea nuts. daar vind je altijd een op lossing voor. Vorig jaar hikten we aan tegen een tekort van ne gen ton", zegt Herselman. Verhoging Tegenover die tekorten staat een hogere algemene uitkering van het Rijk, die dit jaar zo'n 6.5 miljoen euro bedraagt. Daar komt in 2006 naar schatting dik twee ton bovenop. De verhoging Hoopt in 2009 op tot 810.000 eu- I ro. Kapelle krijgt meer rijksgeld i op grond van onder meer het ge- groeide inwonertal en het aan- -tal woningen. .Herselman verwacht dat de 'j rijksbijdragen wellicht nog ho- I ger uitvallen. „Doorslaggevend I wordt de mei-circulaire van het 1 Rijk. Daarin staat hoeveel we I precies extra krijgen. Ik hoop dat die zo gunstig uitpakt, dat en.5 onze meerjarenbegroting in de j) plus raakt." Fors snijden I De tijden van forse bezuinigin- gen lijken voorbij in Kapelle. In j 2004 moest de gemeente nog 8 fors snijden. Investeringen wer- den uitgesteld, het aantal hoge (dure) functies in het ambtelijk apparaat afgebouwd, zodat er aan de basis personeel bij kon komen om nieuwe taken te kun nen uitvoeren. Nu komt er meer rijksgeld bin nen en bovendien verdient de ge meente weer wat meer aan de uitgifte van bouwgrond, onder meer in Overtieringe. Herselman wil zich nu niet in eens rijk rekenen. Wat de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) - de gemeenten wor den verantwoordelijk voor een aantal zorgtaken zoals thuis zorg - Kapelle gaat kosten, is nog gissen. Net zoals het ondui delijk is wat de afschaffing van het gebruikersdeel van de onroe- rend-zaakbelasting per 1 janua ri 2006 financieel betekent en in hoeverre de gemeente daarvoor wordt gecompenseerd. Daarnaast wachten Kapelle flin ke investeringen in de brand weer. „Waar je acht jaar gele den nog met vrijwilligers toe kon. eist de rijksoverheid dat je nu beroepskrachten inzet. Be grijpelijk na Enschede en Volen- dam, het betekent wel zestig-, zeventigduizend euro aan extra structurele lasten. Voor een ge meente als Kapelle is dat best fors." De wethouder zegt daarom voor lopig nog niet te willen tornen aan de afgesproken belastingver hogingen. De onroerend-zaakbe- lasting stijgt dit jaar met vijf procent, volgend jaar nog eens met vijf procent. Herselman verwacht dat sommi ge partijen misschien de ozb- verhoging voor 2006 zullen pro beren te verijdelen, nu het finan ciële beeld er rooskleuriger uitziet. De gemeenteraadsver kiezingen zijn immers in aan tocht. „Het lijkt me niet verstandig. Je praat dan toch over een jaar lijks bedrag van 115.000 euro Partijen zullen wel aan moeten geven hoe ze dit gat dan willen dichten, want er is in het meerja renperspectief al rekening mee gehouden. Het lijkt me geen een voudige opgave, want de begro ting is al gigantisch uitgedund." (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35