Politie rekent af bij voetbalclubs aisjal <t> Bekeuring binnen week in huis 99,- Canadezen herdenken gevallen kameraden u intratuin Bond zinspeelt op spoorwegstaking Hemelvaartsdag open Iff Minister Remkes wil helft kosten toezicht laten betalen Peijs wil wegen ls als in Amerika Zwerver krijgt ticket naar Kroatië HARDGLAZEN DEUREN mm Crisissfeer rond Belgische regering Vijfenzestig meter luxe op zee Liverpool finalist Hiensch trainer van Kloetinge Ondernemer lezen we zeeuws 15° |7 NW 4 Enige regen Meest bewolkt met af en toe regen. Maxima rond 15 graden. 20 247e jaargang no. 104 woensdag 4 mei 2005 l»los nummer 1,25 PZC nb «idoor Michel Reijns DEN HAAG - Voetbalclubs ftfen organisatoren van grote ir evenementen moeten de helft van de kosten voor de er inzet van politie zelf beta len. Het gaat om wedstrij- lfcden in het betaald voetbal, maar wellicht ook om ande re evenementen waarbij veel politie nodig is, zoals Muziekfestivals. Dat voorstel heeft minister Rem- kes (Binnenlandse Zaken) giste- •g ren voor advies neergelegd bij i- de gemeentebesturen, de politie ;r én voetbalbond KNVB. In het r- ;{voorstel komen voor heel het i- land vaste bedragen over wat de ir inzet van de politie per persoon ;e i- WASHINGTON - Minister Peijs s (Verkeer) wil in Nederland meer i- wegen naar 'Amerikaans model' x in de markt zetten. n Ze denkt daarbij in eerste in- ir stantie aan de A4 van de haven n van Rotterdam tot de haven van ie Antwerpen die er 'tot 2020 an- le ders niet komt'. Voor de pri- ?1 vaat-publieke samenwerking op i- het A4-traject zou de wet moe it ten worden aangepast, omdat >t op wegen nu geen tol mag wor- 'den geheven. Peijs zei dit giste ren in Washington. ANP en per uur kost. Hierbij kan ver schil worden gemaakt tussen de verschillende soorten politie. Als na afloop van het evene ment blijkt dat minder politie is ingezet, krijgt de organisator van het evenement een deel van zijn geld terug. Remkes wil dat betogingen, sa menkomsten, vergaderingen, be grafenissen, herdenkingen en door de overheid georgani seerde evenementen niet onder de nieuwe wet vallen. Het verplicht meebetalen aan de politie-inzet was al aangekon digd in het regeerakkoord dat CDA, WD en D66 in 2003 slo ten. De discussie over politie-in zet bij evenementen werd twee weken geleden weer actueel toen zich ernstige rellen voorde den rond de voetbalwedstrijd Feyenoord-Ajax in Rotterdam. Het CDA ziet wel liever dat er ruimte blijft bestaan om alle kosten door te berekenen, bij voorbeeld bij in zijn ogen min der maatschappelijk belangrij ke evenementen als een house party. Net als in 2003 reageren de meest betrokken partijen ook nuf negatief. De korpsbeheer ders zien niets in betaalde poli- tie-inzet. De KNVB en de voet balclubs willen geen financiële bijdrage betalen voor de inzet van politie rond voetbalwedstrij den. Handhaving van de openba re orde en veiligheid is een klas sieke overheidstaak, vindt de voetbalbond. Moet er geld op ta fel komen voor politie-inzet, dan eist de KNVB mee te mogen beslissen over het gebruik van dat geld. De betalende partij heeft dat recht, vindt KNVB-di- recteur H. Kesler. „De mate van inzet van de politie die wordt doorberekend kan niet, als had zij een blanco cheque, eenzijdig door de politie worden inge vuld." Ook de organisatoren van evene menten, verenigd in de Vereni ging van Evenementenmakers (WEM), eisen inspraak als ze tot meebetalen worden gedwon gen. Bij de branchevereniging is onder meer concertorganisator Mojo aangesloten. De WEM is tegen het voorstel van minister Remkes, maar verwacht er niet al te veel last van te hebben. Een WEM-woordvoerder meldt dat de aangesloten organisato ren meestal zelf beveiliging rege len en weinig politie nodig heb ben. ANP HOORN - Een zwerver die maandenlang ruiten ingooi de bij een kapper in Hoorn, is door de gemeente op het vliegtuig naar Kroatië ge zet. Hij stond na elke vernie ling te wachten tot de poli tie hem kwam oppakken, omdat hij onderdak of een reis naar Kroatië wilde. De gemeente heeft hem uitein delijk zijn zin gegeven, zegt een politiewoordvoer der. De man was legaal in Nederland. Hij was zijn huis uitgezet en leefde op straat. Waarom hij juist de kapper in winkelcentrum de Huesmolen belaagde, is niet bekend. Hij heeft enke le malen vastgezeten, aldus de woorvoerder. Nadat hij zijn geld en ticket heeft ge kregen, heeft de politie niets meer van de vandaal vernomen. Burgemeester Van Veldhuizen van Hoorn zegt dat hij 'niet kan in gaan op individuele geval len', maar voegt daaraan toe dat het voor de gemeen te juridisch mogelijk is 'on der bepaalde omstandighe den zo te handelen'. GPD Een Canadese veteraan wordt naar het monument op de erebegraafplaats in Groesbeek gereden. van onze redactie binnenland GROESBEEK - Circa zeventien honderd Canadese oorlogsvete ranen hebben gisteren in Groes beek de Canadese slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Koningin Beatrix, prinses Mar griet, Pieter van Vollenhoven en enkele duizenden belangstellen den woonden de plechtigheid op de Canadese erebegraafplaats Advertentie bij. De herdenking was georgani seerd door de Canadese regering en het Nationaal Comité Thank You Canada and Allied Forces. Op de begraafplaats liggen 2338 voornamelijk Canadese militai ren. De herdenking in Groes beek was de eerste van een reeks plechtigheden rond de be vrijding. De Georgische president Mi- chail Saakasjvili en zijn Zeeuw se echtgenote Sandra Roelofs wonen vandaag op Texel een herdenking bij voor Georgische militairen die tijdens de oorlog op het eiland sneuvelden. De Ge- orgiërs vielen in 1945 tijdens een opstand tegen de Duitse be zetter. De Georgiërs maakten deel uit van het 822e Georgische Bataljon dat in februari 1945 op Texel werd gelegerd en deel uit maakte van de Duitse bezet tingsmacht. Dit bataljon van achthonderd Georgiërs en vier honderd Duitsers, bestond gro tendeels uit krijgsgevangenen. Omdat de Georgische gevange nen onder vaak erbarmelijke om standigheden leefden, kozen veel van hen min of meer ge dwongen voor het Duitse leger om aan die omstandigheden te ontkomen. Na een verblijf in Frankrijk en Zandvoort werden de Georgiërs uiteindelijk naar Texel overgeplaatst. Op 6 april 1945 kwamen ze 's nachts in op stand tegen de Duitsers. Iedere Georgiër had een Duitser in zijn bataljon toegewezen gekregen om te doden maar enkelen van hen wisten te ontsnappen en alarm te slaan. De Duitse bezet tingsmacht stuurde dezelfde dag nog honderden zwaarbewa pende militairen naar het ei land. Na wekenlange gevechten wisten de Duitsers de opstand neer te slaan. Vakkundige montage Glashandel MELIESTE Showroom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl (Advertentie) HET GROENE WARENHUIS van 10.00 tot 17.00 uur Schommelbank de luxe Beige, 210 x 130 x 170 cm. Compleet met kussen en dak. Van 179,- nü KOUDEKERKE Galgeweg 5. 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. van onze redactie binnenland ARNHEM - Mensen die op straat worden be trapt op een lichte (verkeers)overtreding, krijgen straks binnen een week de bon thuis. Alle agenten worden daarvoor vanaf medio 2006 uitgerust met een bonnencompu ter. Volgens J. van Deursen, korpschef politiere gio Gelderland-Midden, is de politie nu veel tijd kwijt met de verwerking van de bon nen. „Het duurt daardoor soms weken voor dat mensen een bon in huis krijgen. Door die lange termijn is een deel van het schrik- effect van de bon ook weg." Ook het aantal verkeerd ingevulde bonnen moet worden ge reduceerd door het gebruik van de handcom puters. Nu schrijven agenten die iemand staande houden voor een lichte overtreding met een pen een bekeuring uit. Die bon gaat vervol gens naar de uitwerkers van de afdeling To taal bekeuringsinformatie afhandelingssys teem (Tobias). Bij het uitschrijven sluipen nog wel eens fouten in de gegevens op de bonnen. Dit zorgt voor extra vertragingen. Bij de handcomputer worden de gegevens van de overtreder en de aard van de overtre ding ter plekke ingevoerd. Met een druk op door Femke van Loon HOUTEN - Vakbond CNV Spoorwegen heeft gisteravond gezinspeeld op een 'algehele treinstaking'. De bond is erg boos over het eindbod van spoor- beheerder Prorail in de onder handelingen voor een nieuwe CAO voor het spoorpersoneel. Het bod van Prorail is een aan fluiting en de besprekingen tus sen werkgevers en werknemers' zijn compleet mislukt, zo liet de bond weten nadat de onderhan delingen waren vastgelopen. Welke acties op til zijn is nog niet bekend. De bond zal hier over eerst met de achterban overleggen. Driekwart van de CNV-leden moeten instemmen met acties voordat eventuele sta kingen kunnen plaatsvinden. Acties van het spoorpersoneel kunnen het treinverkeer in Ne- derland verlammen. Prorail on derhoudt de sporen en verzorgt de verkeersleiding van de trei nen. CNV Spoorwegen had bij de on derhandelingen het gat in belo ning dat nu bestaat tussen de NS-ers en de werknemers bij de spoorbeheerder willen verklei- Zeeuw Slavernij Moment, een bijzondere voorstelling foto Theo van Zwam/GPD Het voortbestaan van de Belgische regering-Verhof- stadt wordt bedreigd door een conflict over de positie van Franstalige kiezers in enkele gemeenten rond Brussel. Een Kamercom missie heeft de premier gis teren een week respijt gege ven om met een oplossing te ko men. De eigenaren en twintig gasten kunnen op het zonnedek genieten in het bubbelbad of baantjes trekken in het zwembad. Dezelfde familie die enkele jaren geleden al een vijftig meter lang jacht bestelde bij Amels Vlissingen, wil er nu een dat nog vijftien meter langer is. Het jacht is volledig ontworpen naar de wens van de fami lie, wier naam geheim blijft, ook voor de las- sers, schilders en timmerlieden. Op Anfield Road plaatste Liverpool zich gisteravond als eerste finalist in de Champions League. Een vroeg en omstreden doel punt van de Spanjaard Luis Garcia besliste fle wedstrijd tegen Chelsea, dat ook met de invallers Robben en Kezman aanval lend faalde tegen de stugge verdedigers van Liver- *1 pool. De 44-jarige Diederik Hiensch keert terug als trainer van Kloetinge. Hij wordt de opvolger van Dolf Roks, die naar RBC is vertrokken. Kloetinge promoveerde zaterdag naar de hoofdklasse en prijst zich gelukkig met de nieuwe trai ner. Voor Hiensch wordt het een hernieuwde kennismaking met de club en met de hoofdklas- Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 19 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31. (Advertentie) Dat kostte het leven aan 482 tot 565 Georgiërs, zeshonderd Duit sers en 117 Texelaars. Saakasjvili woont vandaag tus sen 16.30 en 17.30 uur een her denking bij op de Georgische erebegraafplaats Hoge Berg tus sen Oudeschild en Den Burg. Treinen stil Alle treinen staan vandaag tij dens dodenherdenking om 20.00 uur twee minuten stil. Dat lie ten de Nederlandse Spoorwegen gisteravond weten. Ook op de stations wordt stilte in acht ge nomen. ANP Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 (Advertentie) de knop wordt die informatie verzonden naar het Centraal Justitieel Incassobureau in Leeuwarden. Binnen vijf werkdagen ligt de bon vervolgens op de mat. Agenten hebben vorig jaar ruim 1,6 miljoen 'straatboetes' voor verkeersovertredingen uitgedeeld. Door middel van flitspalen en ra darcontroles werden 8,7 miljoen bekeurin gen door de politie doorgestuurd naar het justitieel incassobureau. De politie verwacht door de invoering van de handcomputers de personele bezetting op de verwerkingsafdelingen te kunnen ver kleinen. Die medewerkers worden elders binnen het korps ingezet. GPD nen. „De Prorail-directie is met een uitermate slecht eindbod over de brug gekomen. Nu zou dat verschil nog verder op lopen",zei CNV-onderhande- laar B. Anker. In plaats van de 4,75 procent verhoging, waar de bond naar streefde, bood Pro rail volgens Anker 1 procent dit jaar en 1,75 procent in 2006. Voor de werknemers van de NS wisten de bonden vorige maand goede resultaten te boeken. Niet alleen werd alle personeel weer ondergebracht in een CAO, ook bedongen zij een loonsverho ging van 3 procent in 2006. ANP voorletters: straal; nummei plaats: teletoon. (postlbankrekeningnummer K<jk op ni/abonneren. bel gratis OSOO - 0231231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WS Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement i van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van onderstaand lekeningnummei. i Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. I w Noteert u mij voor een abonnement. i De eerste twee weken ontvang ik de J krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische incasso 19,951 i per kwartaal mét automatische incasso 58,00). f. O per jaar met automatische incasso l€ 222.50) 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1