1 Bezuinigingen niet meer nodig PZC Tolerantiemeters en geweldschijven Reizende tentoonstelling moet donoren werven aazet □colijim De Vredesfabriek in Middelburg I* Middelburg houdt geld over voor nieuwe ontwikkelingen J Lentefeest in Poppendamme Speelgoedwapen in beslag genomen Geen belasting op kauwgom PvdA wil extra wc op veerplein Vrijgesproken voor doorrijden Diefstal uit parkeermeters Auto in brand na inbraak Rommelmarkt agenda Lezing en video ~s- s-- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Onder het orgel van de Nieuwe Kerk bekijken de bezoekers van De Vredesfabriek de vreemd ogende apparaten van de tentoonstelling. foto Lex de Meester door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg staat sinds gisteren de inter actieve tentoonstelling De Vredesfa briek. Verschillende 'apparaten' con fronteren de bezoekers met hun eigen mening. Zoals de 'tolerantiemeter'. „Volgens de meter ben ik heel tolerant" beweert Iris (13). Zij vindt De Vredesfa briek een goede zaak. „We mogen in Ne derland best nog wat verdraagzamer zijn, denk ik. Dat is de laatste tijd min der geworden. Ik denk dat deze tentoon stelling wel kan helpen tegen de verhar ding van ons land, omdat kinderen hier iets leren over wat tolerantie is." Jochem (12 over twee maanden) is voor al het gedeelte over pesten en plagen bij gebleven. „Het is heel belangrijk om daar het verschil tussen te weten, want anders denk je misschien iemand te pla gen, maar ben je eigenlijk aan het pes ten." „Dat is precies de bedoeling", zegt Ali ce Gideonse van de afdeling Jeugdwerk van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). „Algemene waarden als vrede en tolerantie zijn voor ons zo vanzelf sprekend geworden dat we soms niet meer weten wat ze precies inhouden. Door deze tentoonstelling probeert Vre- deseducatie mensen daar bewust van te laten worden." De PKN heeft de tentoonstelling voor twee maanden gehuurd van Vredesedu- catie. De Vredesfabriek staat nog tot 17 mei in de Nieuwe Kerk. Daarna is hij niet meer publiek toegankelijk. De ten toonstelling verhuist nog naar Geers- dijk, Goes en Terneuzen, maar is daar alleen open voor groepen. De doelgroep van de expositie zijn kinderen in de leef tijd 12 tot 16 jaar. Susanne (17) valt daar net buiten. „Ik denk niet dat ik veel van deze tentoon stelling zal kunnen leren. Het is alle maal een beetje voor de hand liggend, een beetje knullig. Zoals deze bijvoor beeld. "Ze wijst op een apparaat waar bij je moet kiezen of iets een vooroor deel is of een feit. Wanneer op de goede knop gedrukt wordt gaat een lampje branden. „Het is niet zo moeilijk om te weten dat het bij de vraag 'Arme men sen zijn arm omdat ze lui zijn', gaat om een vooroordeel en bij 'Sommige vrou wen zijn sterker dan mannen' om een feit." Nadien, de moeder van Jochem, is het niet met haar eens. „Ik denk dat ieder een hier iets kan leren, ook volwasse nen. Ik merk dat ik bijvoorbeeld bij het verschil tussen pesten en plagen wel iets geleerd heb. Ik probeer altijd uit te leggen aan mijn kinderen wat nou pre cies het verschil is, maar dat is nog best moeilijk. Die grens is heel vaag, ook voor volwassenen. Natuurlijk is de ten toonstelling wel een beetje zwart-wit, maar soms hebben mensen dat nodig, ook volwassenen. Feiten en vooroordelen Na alle apparaten te hebben uitgepro beerd, moet ook Susanne toegeven dat ze haar mening over de tentoonstelling moet bijstellen. „Ik dacht bij de vooroor- delenbalans, waar je ook weer feiten en meningen moet scheiden, bijvoorbeeld dat 'Sommige Belgen zijn niet te ver trouwen' een vooroordeel was, maar wanneer je er over nadenkt klopt dat niet. Er zijn altijd mensen in een land die niet te vertrouwen zijn. Dat is dus een feit. En iedereen denkt er weer net even anders over. De discussies die daar door ontstaan met de andere bezoekers zijn ook best leerzaam." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente ium Middelburg heeft weer geld om /rij- 'nieuwe dingen te doen. De ko on mende jaren staan onder meer een strandje, een fietspad en een extra fietsenstalling bij het sta- om tion op het programma, ijke' i Dat blijkt uit het financiële over- n. 1 zicht voor de komende vier jaar n. J |dat het college van B en W heeft 3nt. topgesteld. „Dit is het resultaat :en. .'Ivan ombuigingen die we de afge lopen jaren hebben gedaan", r.zegt wethouder H. Kool-Blok- land (CDA). Daarnaast is er ge- )05« poPPENDAMME - In Poppen- iten damme wordt in het hemelvaart- weekeinde voor de 24e keer het Lentefeest gevierd. "Dit feest wordt van donderdag 5 tot en met zaterdag 7 mei gehou- den in de boomgaard van Imke rij Poppendamme. Het Lente- feest is vooral een planten- —5 -markt, maar ook andere tuinarti- kelen komen aan bod. Verder zafMicMec Walcheren informa- Itie verstrekken over milieuvrien- delijk tuinieren, j Voor de kinderen zijn er ver- f schillende activiteiten. Een workshop van Groei en Bloei ;n 'Walcheren, gratis stokbrood •bakken bij de scouts en een i speurtocht van het Wereld Na- I tuur Fonds. Vrijdag 6 en zater- dag 7 mei verzorgt Volkssterren- 1wacht Philippus Lansbergen le- zingen in de filmzaal. Het Lente- i feest is geopend van 10.00 uur I I tot 17.00 uur. De imkerij is ge- vestigd op Poppendamseweg 3. schoven met geld dat eigenlijk bedoeld was voor uitgaven in 2008 en 2009. Voor 2006 is daar door 2,6 miljoen euro extra be schikbaar. Van dat bedrag kan een aantal plannen worden uitgevoerd. Zo wordt uiterlijk volgend jaar be gonnen met de aanleg van een strandje bij Oranjeplaat. „Of dat dit jaar misschien al ge beurt, is afhankelijk van het waterschap", aldus Kool. „Dat betaalt er aan mee." Daarnaast is er geld beschikbaar voor fietsparkeerplaatsen bij het sta tion. „Ook dat proberen we naar voren te halen, zodat het nog dit jaar gerealiseerd kan worden." Dierenasiel Voor de aanleg van een fietspad langs de Van Cittersweg in Arne- muiden komt ook extra geld, net als voor een gymlokaal in de nieuwe brede school aan de Kee tenstraat, verbetering van de ge meentelijke website, het toegan kelijk maken van scholen voor gehandicapten, de bouw van een nieuw dierenasiel en een ste debouwkundig onderzoek naar Ramsburg en Arnestein. Daar naast wordt de subsidie aan het Zeeuws Museum verhoogd. De voorstellen van het college worden deze maand voorgelegd aan de commissie algemeen be stuur. Die kan ook aangeven welke punten gerealiseerd moe ten worden van een wensenlijst. Op die lijst staan onder meer een jeugdhonk voor Nieuw-Mid- delburg, het veiliger maken van rotondes voor fietsers, het mo derniseren van het parkeerver- wijssysteem, de verbetering van de doorstroming op het Tangent en een bijdrage in de bouw van een boksschool. Die boksschool is bedoeld voor kansarme jongeren, zegt wethou der A. de Vries (PvdA). „Het is misschien aardig om jongeren die ergens anders weggestuurd worden of die vervelend gevon den worden in contact te bren gen met sport." De school is een particulier initiatief, de gemeen te zou een ton moeten bijdragen aan de bouw. In andere steden in Nederland lopen met succes soortgelijke projecten. Het is nog niet duidelijk of de bouwputaffaire negatieve finan ciële gevolgen heeft voor Middel burg, zegt Kool. „We zijn nu al les financieel, juridisch en tech nisch op een rijtje aan het zet ten, dus daar kan ik nog niets over zeggen. Maar we hebben nog een forse reserve voor de strategische projecten en daar valt het theater onder." woensdag 4 mei 2005 w 13 OOST-SOUBURG - Een getuige zag gistermiddag rond kwart voor zes op de Kromwegesingel in Oost-Souburg twee jongens met een pistool zwaaien. Toen de politie arri veerde, bleek dat twee jongetjes, van veertien en dertien jaar, allebei afkomstig uit Oost Souburg, met een plastic pistool aan het spelen waren. Het pistool leek op een echt exemplaar. Beide jongens zijn meegenomen naar het bu reau en daar verhoord. Het speelgoedpistool is in beslag genomen. Tegen de jongens wordt proces-verbaal opge maakt. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen zien geen heil in het heffen van kauwgombelasting. Gemeenten kunnen geen fiscale heffingen op snoep leg gen en een beleidsverandering propageren bij het parle ment lijkt het college weinig zinvol. Dat is het antwoord van het dagelijks bestuur op vragen van raadslid G. van Boom (TOP), die zich ergert aan het plakkende snoepgoed in alle winkelstraten. Het college is wel bereid om het pro bleem aan te pakken, want intussen loopt er een schoon- maakproef in de Havenstraat. De proef lijkt tot bevredi gende resultaten te leiden. Mocht door het aanbrengen van een coating het reinigen nog makkelijker gaan, dan willen B en W een onderzoekje doen naar de schoonmaak kosten, eventueel voor meerdere winkelcentra. De kosten zouden via de afvalstoffenheffing moeten worden gedekt, verwacht het college. BRESKENS - Op het veerplein in Breskens moet een extra toiletvoorziening worden geplaatst. Dat vindt de PvdA-fractie in de gemeente Sluis. „De mensen die op een lijnbus of een taxi staan te wachten kunnen namelijk geen gebruik maken van de sanitaire voorziening aan het loket van de boot. Dat kan alleen als je de toegangspoort naar de boot bent gepasseerd. Vroeger kon je terecht bij het etablissement op het veerplein, maar deze horecagele genheid heeft zijn deuren gesloten", schrijft raadslid M. van 't Land aan het Sluise college van burgemeester en wethouders. Zij wil in eerste instantie bekijken of de ge meente zelf voor een extra voorziening kan zorgen. „Als dit niet tot ons takenpakket behoort, verzoeken wij u de ze vraag neer te leggen bij BBA, de exploitant van het fietsvoetveer", aldus Van 't Land. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meenwisse heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Zierikzee vrijgesproken van het doorrijden na een onge val. De Zierikzeëenaar werd wel veroordeeld tot honderd euro boete voor het onverzekerd rijden op een scooter. De man veroorzaakte 30 juni vorig jaar in Zierikzee een aan rijding met een auto toen hij zijn scooter wilde uittesten. VLISSINGEN - Verschillende parkeermeters in het cen trum van Vlissingen zijn in de nacht van maandag op dins dag leeggehaald. Het is onbekend hoe de automaten zijn geopend; de buit bedroeg enkele tientallen euro's. VLISSINGEN - In de nacht van I 'maandag op dinsdag is er inge broken in een auto die gepar- i ;keerd stond aan de President j Rooseveltlaan in Vlissingen. >Nadat de geluidsapparatuur j -werd gestolen, werd er brand ge- ;;stoken in de auto. Het vuur is "vanzelf gedoofd. ARNEMUIDEN - Korfbalver- ening Top uit Arnemuiden houdt vrijdag 6 mei de jaarlijk se rommelmarkt. *Het begint om 08.00 uur op de Markt, de veiling begint om ;09.00 uur. Vanaf 12.00 uur kun nen dozen gevuld worden met ïspullen. Om 13.00*uur wordt de rommelmarkt beëindigd. STREEKACTIVITEITEN woensdag DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; Grand Ca fé De Parel, 14.00 uur: Schilderen van Sanne de Regt; MIDDELBURG - De Fontein, 14.00 - 16.30 uur en 19.00 - 21.00 uur: sportacti viteiten; Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat, 20.30 uur: herdenkingscon cert van KOV 'Tot Oefening en Uitspan ning'; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Ak koord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaar- densoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; donderdag DOMBURG - Badhotel, 17.00 uur: schil derscafé met muzikale medewerking van het jazzy Lighthouse Trio; GRIJPSKERKE - Verenigingsgebouw aan de Kerkrïng, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; Imkerij Poppendam me, 10.00-17.00 uur: Lentefeest; KOUDEKERKE - kwekerij Wekking aan de Strandweg, 10.00 - 17.00 uur: orchideënshow; MIDDELBURG - Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: gratis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - De Piek, 14.00 uur: Lo cal Hero party mét o.a. dj Thomas Lan- geler en Saturn; Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Wijk centrum Papegaaien burg, 20.00 uur: Contactavond Genealo gie. MIDDELBURG - In het Kultu- reel Pakhuis aan de Brakstraat in Middelburg wordt zaterdag 7 mei de lezing gehouden 'Aan de voeten van Spiritueel Meester Adi Da Samraj'. Aanvang 20.00 uur. (Advertentie) l/AVIIKICKI ™MWERIN~ et.nl 1-3 303-33 KOZIJNEN-ZONWERING ml www.aazet.i Kapelle -Tel. 0113-3 Een expositie in het Goese Oosterscheldeziekenhuis moet mensen ertoe bewegen zich te laten registre ren als orgaan- en weefseldonor. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie 24-uurs meldkamer-service U INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING ■TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC ALARMOPVOLGING LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720 E-mail: info@colijnbv.nl Vlissingen, Goes, Middelburg Kijk ook op www.charles-voegele.nl door Inqrid Huibers GOES - Een reizende tentoon stelling in het Goese Ooster scheldeziekenhuis moet bezoe kers, artsen en patiënten ertoe bewegen zich te laten registre ren als orgaan- en weefseldo nor. De telefoon gaat. Wie opneemt krijgt Peter aan de lijn, of Ma rianne. „Ik kan niet zo lang pra ten, want dan word ik moe", meldt die laatste. „Ik heb een ernstige hartafwijking en wacht op een donorhart." Ze hangt snel op, want ze moet 24 uur per dag bereikbaar zijn. Peter vertelt dat zijn pieper net is gegaan. Het was het zieken huis met de mededeling dat er een stel donorlongen beschik baar is. Het zijn indringende verhalen die argeloze bezoekers op het juiste spoor moeten zetten. Wie 'om' is kan meteen een registra- tiekaart invullen. Dat is nog niet zo simpel. Of je stelt je organen en weefsel be schikbaar, of niet, zou je zeg gen. Maar er zijn ook hokjes om aan te geven dat je die beslis sing aan je nabestaanden, of aan een specifiek persoon over laat. Vooroordelen De informatiepanelen in het zie kenhuis maken korte metten met een aantal vooroordelen als: 'Donor worden mag niet van mijn geloof, of 'Mijn lichaam kan niet meer opgebaard wor den, als ik organen of weefsel be schikbaar heb gesteld'. De tentoonstelling is naar het ziekenhuis gehaald op initiatief van de twee donatiefunctionaris sen die in het ziekenhuis werk zaam zijn. Het zijn ervaren ±- intensive cai'e-verpleegkundi- gen, die er onder meer voor zor gen dat artsen alle mogelijkhe den tot orgaan- en weefseldona tie benutten en dat de procedu res worden nageleefd. De func tionarissen zorgen verder voor begeleiding van de nabestaan den. De tentoonstelling is nog tot en met woensdag 18 mei te bezoe ken. De panelen staan opgesteld in de centrale hal op de eerste verdieping, vlak naast het res taurant. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13