Bouvierclub wil Sluis dagen Terra Sancta zingt in Vaticaanstad PZC PZC Plan voor huizen en rotonde Hulst Raadslid kapittelt Terneuzen over project Veilig Wonen Onvrede aanpak kinkhoest op school in Westdorpe www.vanweele.nl 13 ~Hond bewusteloos door stroomstoten op stadswallen Berlaerfeesten 'jin Koewacht Boekenverkoop agenda AAZET Dit jaar minder meikevers Westdorpe lijdt onder hondenpoep Politiek Hulst houdt spreekuur Skatedag afgelast TUIN- EN PARKMACHINES dinsdag 3 mei 2005 ■door Raymond de Frel SLUIS - De landelijke club voor bouvierbezitters Bou4 over- weegt een rechtszaak tegen de en gemeente Sluis aan te spannen, en omdat een bouvier vorige week bewusteloos raakte na meerdere stroomstoten door schrikdraad op de stadswallen in Sluis. ;n, r B. Bonnewei uit Sluis, secretaris van de bouvierclub, wandelde (vorige week zondag met zijn ze- in ventien maanden oude hond Cy- vah over de wallen. Daar is met Imedewerking van de gemeente Sluis schrikdraad geplaatst langs grond van hobbyveehou- 3P j KOEWACHT - Op het sportveld •e" van de voetbalvereniging Koe- tej wacht staan van donderdag tot en met zondag de jaarlijkse Ber- e- laerfeesten op de rol. De eerste dag begint om 11.00 uur met een wijkenvoetbaltoer- nooi. 's Avonds is er voor belang stellenden een Chinees buffet. Daarna wordt een stukje nostal gie in het programma gebracht met het dj-festijn Stippie Re turns. Vrijdagmiddag is er om 13.00 uur een sport- en spelmid- dag voor de jeugd. Een uurtje la ter verzorgt de accordeongroep Semper Gaudete een muziek- middag voor de ouderen. Volks muziekgroep Ambras treedt 's avonds in de feesttent op. Zater- dagmiddag staat in het teken van de 112 hulpverleningsshow waarbij verschillende reddings diensten zich presenteren. De feestavond wordt daarna muzi kaal ingevuld door dansorkest Music Line en het optreden van een mystery guest. Zondag om 13.00 uur binden spelers uit kampioenselftallen van weleer de voetbalschoenen onder voor een reüniewedstrijd. Ter afslui ting van de Berlaerfeesten kiest rond 18.00 uur een aantal hete- luchtballonnen het luchtruim. PHILIPPINE - De bibliotheek van Philippine verkoopt vanaf maandag 9 mei tot en met maan dag 30 mei afgeschreven boe ken, cd's en cd-roms. Koopjesja gers terecht tijdens de ope ningsuren van het uitleencen trum aan de Schorrenkruidlaan. (Advertentie) Presenteren SACRED SONGS Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl der R. Boon, om zo zijn Schotse Hooglanders in de wei te hou den. „Ik lette even niet op en zag op eens dat Cyvah zijn kop onder het draad stak. In eerste instan tie gebeurde er niets, maar daar na kreeg hij een stroomstoot. Hij wilde overeind komen, maar bleef met zijn halsband achter het draad steken. Er volgden veel meer stroomstoten, waarna hij bewusteloos raakte. Ik pro beerde Cyvah weg te slepen, maar kreeg eerst zelf ook nog een paar stroomtikken. Daar heb ik nog een paar dagen last van gehad. Cyvah kwam na een paar minuten weer bij. Volgens de dierenarts komt alles weer goed, maar hij is nog steeds suf fig", vertelt Bonnewei. De Slui- se hondenbezitter wilde aangif te doen, maar kreeg te horen dat er geen strafbaar feit was ge pleegd. „Maar bij onze vereni ging is ook een jurist betrokken. Die heeft alles uitgezocht. Uit eindelijk heeft de politie het he le verhaal toch genoteerd. Wij onderzoeken nu wat de juridi sche mogelijkheden zijn, maar zullen zeker eisen dat de ge meente het draad op een accep tabele afstand van het wandel pad brengt. Bijvoorbeeld op het schuine deel van de wallen", al dus Bonnewei. De Sluise stadsraad sprak in fe bruari al haar vrees uit voor inci denten. „Wat wij al venvacht- ten is nu toch gebeurd. Er moe ten volgens ons veel meer waar schuwingsbordjes komen. En de onderste draad moet een stuk hoger worden gespannen, want het is natuurlijk te gek voor woorden dat de kop van een bouvier daar achter blijft han gen. Dit is een heel droevige zaak. Een dier van veertig kilo dat bewusteloos raakt, het had net zo goed een kind kunnen zijn", zegt stadsraadvoorzitter W. Behr. Tafel Wethouder L. Kamphuis vond de consternatie in februari niet meer dan een storm in een glas water. Nu wil hij eerst een brief of telefoontje van de bouvier club afwachten, voordat hij diep op de zaak ingaat. „Ik be treur dit natuurlijk en als er iets moet veranderen, zullen we daar zeker naar kijken. Mis schien moeten we eens met deze meneer en de uitbater van de wei om de tafel zitten." Veehouder Boon is ook al niet blij met de situatie. „Ik weet niet veel van het voorval, ik heb het alleen maar van horen zeg gen. Er zijn wetten dat de draad 75 centimeter van het pad ver wijderd moet zijn. Dat is vrijwel overal het geval, op een enkele plek is het misschien op 73,5 cen timeter. Maar goed, als we zo moeten samenleven zijn we vol gens mij niet goed bezig. Ik zal deze week de onderste draad ho ger hangen, zodat geen enkele hond er nog met zijn halsband achter kan blijven hangen. Ove rigens kreeg ik eerst commen taar dat de draad te hoog was ge spannen. Dat was geen mooi zicht. Het probleem was echter dat kalfjes makkelijk onder het draad door konden", vertelt Boon. De stadsraad denkt dat het voorval ook te maken heeft met de stroomsterkte op het draad. „Onzin", zegt Boon. „Als de Hooglanders pas in de wei staan, gebruik ik een hoge sterk te. De dieren moeten namelijk wennen aan de omheining. Na een paar dagen zet ik de stroom op halve kracht. Dat was ook vo rige week het geval. Bij aanra king voel je dan alleen een lich te tinteling." Gemengd zangkoor Terra Sancta uit Lamswaarde oefent hard voor het optreden in de Roomse Friezenkerk.- door Sheila van Doorsselaer LAMSWAARDE - Er ging een goed jaar aan geregel aan vooraf, maar nu is het dan toch zover: Gemengd zangkoor Terra Sancta, uit het gelijknamige 'hei lig land' Lamswaarde, gaat naar Vati caanstad. Ze zullen donderdagochtend de hoogmis opluisteren in de Friezen kerk. De Friezenkerk is de Nederlandse kerk in Rome. De naam is afkomstig van de oude benaming voor mensen uit de La ge Landen die Rome bezochten. In Ro me is het als in Nederland tijdens de Elf stedentocht: alle Nederlanders zijn Frie zen. Die Friezen zijn in de achtste eeuw christelijk geworden, een verdienste van Willibrord, de missionaris, die in het begin van zijn missioneringswerk twee reizen naar Rome maakte. Sinds dien heeft Nederland zijn eigen kerk in Vaticaanstad. De huidige Friezenkerk is ruim achthon derd jaar oud en is gebouwd tegen de helling van een heuvel, de Janiculus, die grenst aan het Sint Pietersplein. El ke zondagochtend wordt in de Kerk van de Friezen de Heilige Mis in de Neder landse taal gevierd. Voorzitter G. van Esbroeck van Terra Sancta is apetrots. „Onze droom is ver vuld! Het is echt een hele eer om in de Friezenkerk te mogen zingen." Het pa rochiebestuur van de Roomse Neder landse kerk is zich hier ook van bewust. Koren die in de Friezenkerk willen ko men zingen, moeten hier wel wat voor over hebben. Zo moest Terra Sancta zelf de programmaboekjes maken voor 'hun' hoogmis. Van Esbroeck: „Twee honderd hebben we er gemaakt, en die moeten dus ook mee het vliegtuig in! Maar we hebben het er voor over. Hoe veel Zeeuwse koren kunnen nou zeggen dat ze in Vaticaanstad hebben gezon gen?" Even was Van Esbroeck in de veronder stelling dat hun uitnodiging samenvalt foto Camile Schelstraete met de hoogmis tijdens Hemelvaart, maar dat is niet zo. „Hoewel in Neder land Hemelvaart donderdag wordt ge vierd, doen de Romeinen dat een weekje later. Nou ja, maakt niet uit. Het is zo ook wel ontzettend spannend en voor sommigen onder ons nog eens extra, want zij hebben nog nooit gevlogen." Terra Sancta vertrekt woensdag, met 55 personen onder wie 36 zangers en zangeressen, naar Rome. Maandenlang hebben ze in De Luifel in Lamswaarde geoefend op hun reper- toir. Ze zingen elf nummers, allen vier stemmig. Ten-a Sancta bestaat, onder de huidige naam, al zo'n vijftien jaar. Terra Sancta is voortgekomen uit het Lamswaardse kerkkoor dat ruim veertig jaar geleden werd opgericht. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13 uur: Par ty dansen; 13.30 uur: Jokeren en biljar ten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; 14.00 uur: Engels; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café De Troubadour, 14 uur: Kaarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO kaarten jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten, gymnastiek, 13.30 uur: Kaarten competitie bieden, hand werken. jokeren; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Centrum open; 13.30 uur: Prijskaarten; 's-landshuis, 14.45 uur: Start rondlei ding nieuwbouwproject Onder de To ren; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 'uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Ouderenkoor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN - Café St. Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT -15.30 uur. Crea club en Technika 10; SINT JANSTEEN - De Warande. 9.30 uur: Computeren senioren web; 13.00 uur. Biljarten; 13.30 uur: Computeren se nioren web, ouderenkoor; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; Buurthuis De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15,00-18.00 uur. Jeugdcentrum Meetpoint; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur. Kaarten; WESTDORPE - Concordia. 13.30-16.30 uur: KBO koersbal. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet het in 2001 be gonnen project Veilig Wonen voortzetten. Raadslid Giel van Boom (TOP) zegt dat in schrifte lijke vragen aan burgemeester en wethouders. (Advertentie) WV7IINFN 7nNWERIN%j rr.N^ 33Qgf3 KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3 Aanleiding vormen de ervarin gen van een Terneuzenaar die graag een politiekeurmerk-certi ficaat wil hebben voor zijn wo ning- Het hang- en sluitwerk is conform aanbevelingen van de politie. Een aantal verzekerings maatschappijen geeft dan kor ting op de inboedelverzekering. In Terneuzen is destijds samen met de politie het project Veilig Wonen begonnen. In dat kader kunnen bewoners zo'n keur merk aanvragen. De projectont wikkelaar heeft de betrokken ei genaar echter laten weten dat het contract tussen de gemeente en de politie inmiddels is afgelo pen. Er worden dus geen wonin gen meer gecontroleerd, geen rapporten gemaakt, en dus geen certificaten meer uitgegeven. Raadslid Van Boom wil weten waarom, als het project niet meer loopt, de gemeente dat niet bekendgemaakt heeft. „Er zijn verwachtingen gewekt door de verstrekking van een certifi caat 'veilige woning', wat kor ting op de premie van de inboe delverzekering verschaft." Van Boom vindt het een slechte bin nenkomer voor nieuwe inwo ners van de gemeente. door Sheila van Doorsselaer HULST - Woonstichting Hulst en de gemeente hebben plannen voor de toekomstige herinrich ting van het gebied bij het kruis punt aan de Zoutestraat en de IJ- zerenhandstraat in Hulst. Het gaat om woningbouw en een ro tonde. De aanleg van de rotonde staat al heel wat jaren op het wensen- lijstje van zowel de gemeente als van veel bewoners van Gla- cisweg, Zoutestraat, IJzeren- handstraat en Koolstraat. Het kruispunt is zeer onoverzichte lijk en de laatste jaren is het fietsverkeer (sinds de opening van het nieuwe Reynaertcolle- ge) fors toegenomen. Hoewel de gemeente voor de komende ja ren nog geen geld heeft uitge trokken voor de aanleg van de langverwachte rotonde, is de verkeersmaatregel wel onder deel van het verkeerscirculatie plan en liggen de schetsen al klaar. Het voornemen voor de aanleg van de rotonde valt samen met de woningbouwplannen van Woonstichting Hulst. De woon stichting heeft met de eigenaar HULST - De eerste warme dagen doen in het Land van Hulst de meikevers alweer uitvliegen. Eddy Taelman uit Hulst houdt al 24 jaar de waarnemingen van de meikever bij. In zijn eigen tuin telde het lid van de insectenwerk groep van natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut het afgelopen weekeinde 64 exemplaren, waarvan 58 op de zondagavond. „Het zijn er bij lange na niet zoveel als vorig jaar", zegt Taelman, „want toen telde ik alleen al op de eerste dag in mei 302 meikevers in mijn eigen tuin." Gedurende het weeekeinde kreeg hij nu nog meldingen uit de Baljuw straat, de Trumanlaan en het Cornelis de Vosplein in- Hulst. Twee weken geleden werden bij de familie Barbé in de Hendrik Casimirlaan de allereerste meikevers ge zien. Die bevonden zich toen nog net onder de grond. Tael man voorspelt dat 2005 een minder meikeverjaar wordt dan vorig jaar. „Dat heeft te maken met hun levenscyclus", legt hij uit. „De meikever doet er in onze contreien drie jaar over om zich te ontwikkelen van ei tot volwassen kever. Aange zien er in 1999 en 2002 veel minder kevers zijn waargeno men dan vorig jaar, worden er dit jaar eveneens minder kevers verwacht." WESTDORPE - De inwoners van Westdorpe worden de laatste tijd in toenemende mate geconfronteerd met over last van hondenpoep. De dorpsraad stelt dat vast in het nieuwste nummer van het Infoblad. De overlast van de uitwerpselen beperkt zich niet alleen tot de grasperkjes, maar betreft ook het trottoir, paden, tuinen en opritten. De dorpsraad heeft de gemeente Terneuzen gevraagd een hondenpoepzuiger in te zetten in de Bernhardstraat, maar daar is nooit enige actie op ondernomen. De zuiger wordt namelijk alleen ingezet op grote terrei nen waar veel uitwerpselen liggen. De dorpsraad roept in het Infoblad alle hondenbezitters op om rekening te hou den met hun dorpsgenoten. „Laat uw hond de behoefte doen waar uw mededorpsbe woners er het minste last van hebben", schrijft de dorps raad. „Er zijn plaatsen genoeg. We leven in een kleine ge meenschap en laten we elkaar niet het leven zuur maken door hondenpoep overlast." HULST - De raadsfracties in de gemeente Hulst houden donderdagavond 12 mei een 'spreekuur' in het stadhuis. Burgers kunnen tussen 19 en 20 uur binnenlopen om met raadsleden over van alles en nog wat van gedachten te wisselen, suggesties te doen, opmerkingen te maken of vragen te stellen. Burgers vernemen zo de standpunten van de fracties over een bepaald onderwerp en de partijen zelf horen wat er bij de burger leeft en kunnen dat meenemen in het bepa len van politieke standpunten. Het maken van een afspraak is niet nodig. Het politiek spreekuur is nieuw. Het komt voort uit de aanbevelingen van een rapport, opgesteld door de studen ten van de Hogeschool Zeeland. Daaruit blijkt dat de ge meenteraad nog kan werken aan het verbeteren en intensi veren van de contacten met de burgers. Als het spreekuur een succes is, bekijkt de gemeente of er een vervolg aan wordt gegeven. van een vervallen pand op de hoek Koolstraat-IJzerenhand- straat overeenstemming bereikt over de koop van het pand. De grond heeft Hulst nodig voor het verbreden van de weg rich ting de nieuwe rotonde. In ruil hiervoor wordt bekeken of de Woonstichting huizen mag bou wen op het braakliggende stuk gemeentegrond op de hoek van de Zoutestraat en de IJzeren- handstraat. Volgens directeur J. Valckx gaat het om zo'n twintig huizen in twee of drie bouwla gen. Er moet wel eerst, samen met de gemeente, gekeken wor den naar onder andere de ge luidsbelasting van de gevels. Valckx benadrukt dat het Maria kapelletje op de kruising zeker gespaard blijft, hoogstens zal het enkele (tientallen) meters worden verplaatst. Het behoud van het kapelletje is een grote wens van omwonenden. Overigens ontbreekt het Hulst momenteel aan financiën voor de aanleg van de rotonde. door René van Stee WESTDORPE - Op de vijf kink- hoestgevallen in groep 4 van ba sisschool De Kreeke in Westdor pe is niet adequaat gereageerd. Dat zeggen diverse ouders van kinderen bij wie de ziekte is ge constateerd. „In maart waren er al geruchten dat er kinkhoest heerste. De ouders hadden toen meteen moe ten worden ingelicht. Daardoor zou mogelijk veel leed in een eer der stadium en doelgerichter zijn bestreden", zegt ouder W. Capello. Hij is in Westdorpe ac tief voor de raadsfractie Lijst Cees Freeke (LCF). In tegenstelling tot wat de GGD Zeeland verklaart, is er volgens Capello wel sprake van een kink- hoestepidemie op De Kreeke. Hij vei-moedt dat de vijf vastge stelde gevallen slechts het topje van de ijsberg zijn. Ook zijn acht maanden oude dochter heeft kinkhoest. Een andere dochter is leerlinge van De Kreeke. Zij is nog niet getest op de ziekte, maar Capello ver moedt dat zij het in milde vorm heeft opgelopen en vervolgens haar zusje heeft besmet. Volgens Capello zijn veel ouders ongerust. Namens de LCF heeft hij de kwestie aangekaart bij het college van B en W in Ter neuzen. Hij wil dat er een onder zoek komt naar de gang van za ken. Hierin moeten de GGD, huisartsen en De Kreeke wor den betrokken. De gemeente zou een bemiddelende rol moe ten spelen, vindt Capello. Burge meester J. Lonink houdt de boot nog een beetje af. „Wethouder Lief ting overlegt uiteraard met de GGD, maar of dat overleg tot een onderzoek leidt, durf ik niet te voorspellen." Capello vindt het belangrijk dat er onder meer een actieve in formatieplicht van scholen komt. „Doel van ons verzoek is uiteindelijk om tot een betere aanpak te komen. Het oplossen van een probleem begint altijd met de erkenning ervan. Als din gen in een vroegtijdig stadium bekend zijn, is een beter vervolg traject mogelijk. Ook wordt hier door onnodige onrust voorko men." Vooral omdat het gaat om een besmettelijke ziekte waarbij kin deren zijn betrokken, heeft W. Wezenbeek van de GGD Zee land begrip voor de zorgen van de ouders. Desondanks is het volgens hem uitermate lastig om de gewenste informatie in een vroegtijdige stadium te verschaf fen, „Het heeft in feite ook geen nut. Als kinkhoest zich eenmaal openbaart of er meerdere geval len bekend worden, is de besmet telijke periode al lang ingegaan. Bijkomende moeilijkheid is dat het vaak lang duurt voordat kinkhoest als zodanig wordt her kend en er een diagnose wordt gesteld. Het kwaad is dan al ge schied", aldus Wezenbeek. Hoewel Wezenbeek de situatie in Westdorpe niet wil bagatelli seren, is er volgens hem weinig bijzonders aan de hand. „Elders in Zeeland en elders in Neder land is het al veel langer aan de gang. Het gaat niet om een onbe heersbaar probleem. Ook heb ben de besmettingen in Westdor pe geen epidemisch karakter." In verband met vakantie was de school niet bereikbaar voor com mentaar. OOSTBURG - De skatedag op het sportplateau bij het Zwin College in Oostburg is gisteren afgelast. Het Oostburgse whoZnext-team en de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen schrapten het evenement vanwege de fikse regenbui in de ochtenduren. „Door de plensbui is het te ge vaarlijk om buiten te skaten. We verplaatsen de skatedag, maar naar welke datum weten we nog niet", aldus jeugdop- bouwwerker R. Te Winkel. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41