Supermarktgeschil duurt voort PZC PZC Opvolger Zoete Herinneringen in de maak Digitaal herbarium in polder Dreischor Scoop signaleert scheefgroei in steun aan amateurkunst Gemeente acht bezwaarschrift tegen weigeren planschade ongegrond 13 agenda AAZET Jazzkerkdienst Aantal inschrijvingen HZ gedaald N254 zestig-kilometerweg Hardrijders op de bon Vervuilde waterleiding De Sterre TUIN- EN PARKMACHINES WWW.VANWEELE.NL I dinsdag 3 mei 2005 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het geschil tus sen de gemeente Schouwen-Dui- veland en projectontwikkelaar I Chassey BV uit Middelburg duurt voort. Inzet van de ruzie is een door de projectontwikke laar bij de gemeente ingediende planschadeclaim. i Chassey BV ligt al sinds 1997 overhoop met de gemeente Schouwen-Duiveland. Het con- i flict ontstond toen bleek dat in een door Chassey neergezet pand aan de Grevelingenstraat zowel een nieuwe Aldi-super- markt als een Super De Boer ge vestigd werd. Dat was, oordeel de de gemeente, niet de bedoe ling. Het 'voordeurdelen' van Aldi en Super De Boer werd bestempeld als zijnde in strijd met het be- j stemmingsplan. Dwangsom j Chassey BV werd middels een dwangsom onder druk gezet en uiteindelijk sloot de Super De J Boer haar deuren. Daarmee was voor Chassey BV de kous echter nog lang niet af. 1 De projectontwikkelaar legde - zich niet neer bij de beslissing (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3 H Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van de gemeente. Drie jaar juri disch touwtrekken later besliste de Raad van State in het voor deel van de gemeente, maar nog gooide Chassey BV de handdoek niet in de ring. Om problemen als het voordeurdelen van Aldi en Super De Boer in de toe komst te voorkomen had de ge meente ondertussen - in april 2000 - het voor de omgeving van Grevelingenstraat en Boeren- weg geldende bestemmingsplan, aangescherpt. Planschadeclaim De projectontwikkelaar voelde zich daardoor beknot in haai' mogelijkheden en diende daar om een planschadeclaim in bij de gemeente. Die werd vervol gens door de gemeente gewei gerd. Chassey BV diende een be zwaarschrift in tegen die weige ring en kreeg de commissie be zwaarschriften van de algemene kamer aan haar zijde. Voor het dagelijks gemeentebestuur ech ter geen reden tot capitulatie. Het college stelt de raad voor de uitspraak van de commissie be zwaarschriften naast zich neer te leggen en vast te houden en het bezwaarschrift ongegrond te verklaren. Chassey zegt bin nen het nieuwe regime van het bestemmingplan onvoldoende ruimte te krijgenom een super markt te vestigen. De gemeente bestrijdt dat. Volgens het colle ge mag een oppervlak van 1400 vierkante meter gebruikt wor den voor een supermarkt. Vol doende voor 'een alleszins vol waardige vestiging'. Het voor stel van het college het bezwaar schrift van Chassey BV onge grond te verklaren - en vast te houden aan het weigeren van een planschadevergoeding - komt donderdag 26 mei aan de orde tijdens de gemeenteraads vergadering. Deze wordt gehou den in de burgerzaal van het ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur KÏY7IINFN 70NWERIN« IÏM\/ 33 Advertentie GROTë K6RK V6€R€ woensdag 4 mei 16.30 uur 2 concerten in het thema 60 jaar bevrijding REMEMBER KLANG ENSEMBLE - KEEN De compositie Keen van de Ierse componiste Barbara Ellison is gebaseerd op een klaagzang van een Ierse traditie bij dodenwaken en begrafenissen. SYTSE BUWALDA countertenor DAVID VAN OOYEN luit STREEKACTIVITEITEN NEELTJE JANS - Strand WaterLand, 12.00 en 15.00 uur: Strandjutten voor kinderen. Alleen voor bezoekers Water- Land; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Samenleving, onder meer over welzijnshuis en jeugdbeleid. BERGEN OP ZOOM - Voor de dertiende keer vindt op 22 mei een jazzkerkdienst plaats tij dens het Bergse Jazzweekend. De oecumenische dienst wordt gehouden in de St. Gertrudis- kerk in Bergen op Zoom. Jazz-zangeres Denise Jannah zorgt voor de muziek. Ook jazz band OhnO! en het Roosendaal- se kerkkoor Voices in Praise werken mee. Voorgangers zijn pastoor R. Smit en dominee W. Vermeulen. De dienst begint om 10 uur. Initiatiefnemer Henk Verhage bij de Grote Kerk in Zierikzee, mogelijk één van de locaties waar straks wordt gefilmd. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met Zoete Herinneringen gaf Ouwerkerker Henk Verhage vorig jaar de aftrap voor wat wel eens een lan ge serie van 'Zeeuwse' speelfilms kan gaan worden. De voorbereidingen voor de opvolger van deze negen minuten du rende amateurproductie uit 2004 zijn inmiddels in volle gang. Gezocht wordt naar vier acteurs en actrices van diver se leeftijden. Daartoe wordt woensdag 11 mei in Zierikzee een casting gehou den. Het is één van de elementen van de beetje bij beetje professioneler worden de aanpak die een clubje hobbyende fil mers voorstaat. Want de nieuwe speelfilm (die de nu al achterhaalde werktitel Visstek draagt) moet op verschillende fronten een stap vooruit betekenen ten opzichte van Zoe te Herinneringen, geeft Verhage aan. Nog minder dan bij de eerste film het geval was, is hij - met onder meer me de-initiator en co-scriptschrijver Rob Nijholt - bereid 'concessies' in kwaliteit te sluiten. Om te beginnen worden ac teurs niet meer alleen in de eigen direc te omgeving gezocht, maar zal bij de personages passend talent ook via een castingochtend geselecteerd worden. Gezocht wordt naar twee jongelingen (twee jongens of een jongen en een meis je) die een jaar of dertien, veertien lij ken. Zij moeten een mystieke dromerige uitstraling hebben én goed kunnen zwemmen. Verder zoekt het filmduo een moeder (moederlijk type) in de leef tijdscategorie 40 tot 45 jaar en een man die tussen de 40 en 50 jaar oud is. Deze man heeft bij voorkeur een getekend ge zicht, sluik halflang haar en is geen al te modern type. Acteerervaring is niet vereist. „Ze moeten zichzelf zijn. Ze hoe ven geen toneel te kunnen spelen. We zoeken mensen die in de sfeer van de film passen", licht Verhage het uit gangspunt van de casting toe. Net als Zoete Herinneringen moet deze speelfilm er eentje in de sfeer van Roald Dahl worden. Een film die het publiek voortdurend op het verkeerde been zet, met een open einde dat ruimte laat voor de persoonlijke beleving van de indivi duele kijker. „In het hoofd gebeurt er meer dan in het echt." Het verhaal draait om een jeugdig tweetal dat van uit een drang naar avontuur tal van ge heimzinnige dingen meemaakt, schetst Verhage, die de regie voor zijn rekening neemt. Rotterdammer Nijholt, lid van de Rotterdamse Video en Smalfilm Li ga, is - net als bij de vorige rolprent - als cameraman bij het project betrok ken. Omwille van de continuïteit van het audiovisuele product zal ditmaal ge werkt worden met een scriptgirl; ie mand die tijdens de opnamen de beel den via een monitor nauwlettend in de gaten houdt. Op technisch vlak wordt er eveneens een sprongetje voorwaarts gemaakt door het gebruik van reversmi- crofoons (minder omgevingsgeluid) en foto Marijke Folkertsma een hefboom die voor vloeiende op- en neerwaartse camerabewegingen kan zorgen. Ook in speelduur wordt Zoete Herinneringen overtroffen. Verhage en Nijholt mikken dit jaar op een film die zo'n twintig minuten duurt. Huizenhoge ambities heeft het filmduo niet direct, geeft Verhage te kennen. De drijfveer om een tweede amateurfilm op poten te zetten, is vooral het plezier dat ze erin hebben. Met het low budget waarmee gewerkt wordt, wordt echter geprobeerd een steeds mooier product af te leveren. Dit jaar vermoedelijk niet voor het laatst. Ideëen voor de komende jaren zijn er namelijk genoeg. Boven dien kunnen de verschillende films, blikt de Ouwerkerker vooruit, mis schien ooit nog eens - vanwege hun ver gelijkbare sfeer - aan elkaar worden ge koppeld. De casting wordt 11 mei gehouden in het oude gebouw van de Stichting Jeugd aan de Meelstraat 6 in Zierikzee. Belangstellenden kunnen daar om 10.00 uur terecht. Het streven is om in de laat ste week van de zomerschoolvakantie te gaan filmen. door Esme Soesman DREISCHOR - Peter Noorder- meer kent de bermen rondom Dreischor als zijn broekzak. Da gelijks glipt hij wel even, gewa pend met zijn fotocamera, langs de plekken waar wilde planten op het punt staan te gaan bloeien. De inwoner van het ringdorp legt al dat moois vast en verspreidt foto's met beschrij ving via zijn 'digitaal herba rium'. Een oude hobby, zoals Noorder- meer zelf typeert. „Met een beet je missiedrang." Want er zijn zo veel mensen die nog geen paar- denbloem van een madelief kun nen onderscheiden. De bermen staan vol prachtig bloeiend 'on kruid', schetst hij desgevraagd. „En dat krijg je allemaal gratis en voor niets." Een kijkje op zijn website (http://floravan dreischor.web-l.og.nl) maakt de waarde van zijn dagelijkse inzet meteen duidelijk. Een kleine veertig planten zijn inmiddels in woord en beeld vastgelegd. Zelfs heel -recente observerin gen, zoals de gevlekte rupskla ver die Noordermeer afgelopen zondag bij het wandelpad naar Stevensluis waarnam. Een in het Deltagebied en ook in de pol der rondom Dreischor algemeen voorkomende plant - die in de rest van Nederland en ook in België echter als zeer zeldzaam te boek staat. Noordermeer deed zijn liefde voor wilde planten op toen hij in de jaren 1962 tot en met 1966 de kweekschool in Oudenbosch volgde. Zijn biologieleraar Broe der Bernardus (de in 1986 over leden Johan G. F. Korver) bracht deze liefde met uitspra ken als 'onkruid bestaat niet' bij. De later als journalist werk zame Noordermeer legde eigen handig een herbarium aan; een hobby die gaandeweg wat in de vergeethoek raakte. Tot de plan tenkennis die hij ongemerkt zijn dochter had bijgebracht door een onderwijzeres van haar werd opgemerkt. Zij vroeg hem met zijn plantenkennis in de klas uit de doeken te doen, waar mee Noordermeer zijn oude hob by oprakelde. Inmiddels heeft de inwoner van Dreischor, tegen woordig eigenaar van tekstbu reau taal zo, het plantenpers- je voor de digitale verwerkings methode ingeruild. Dat maakt het mogelijk zijn bevindingen ook aan een groter publiek („Ik krijg heel leuke reacties") te la ten zien. Door zijn dagelijkse rondje weet Noordermeer als geen ander dat er nog maar een paar dagen warmte nodig is om de pijlkruidkers aan de Blinde- weg tot bloei te laten komen. En VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) in Vlissin- gen is vorig jaar van alle hogescholen in Nederland pro centueel het hardst achteruit gegaan met het aantal in schrijvingen. Uit cijfers over de instroom die de HBO-raad gisteren be kendmaakte blijkt dat de HZ het in 2004 met een kwart minder studenten moest doen. Ook als gekeken wordt naar het totaal van alle inschrijvingen, dus niet alleen de instroom van nieuwe studenten, is Vlissingen achteruit ge gaan, met 12,3 procent. Ook in deze rij is de HZ de groot ste daler. Het aantal inschrijvingen bij de HZ bedroeg in 2000 nog 4048 en in 2004 was dat 3838. De daling van het aantal leerlingen is te wijten aan de vermindering van het aantal buitenlandse studenten, waar de HZ voor gekozen heeft na de kritiek van de commissie Schutte. Deze com missie heeft onderzoek gedaan naar de bekostiging van hbo-studenten in Nederland.Bij de uitval van leerlingen, studenten die de opleiding niet afmaken, doet de HZ het beter dan het landelijk gemiddeld. 's-HEER ARENDSKERKE - De provincie moet de maxi mumsnelheid op de N254 tussen Goes en Heinkenszand verlagen van tachtig naar zestig kilometer per uur. Dat eisen de actiegroep Knip N254 NU en de gemeente Goes. Een lagere snelheidslimiet moet samen met andere maatregelen het sluipverkeer op de Nieuwe Rijksweg ont moedigen. De actiegroep en de gemeente enerzijds en de provincie anderzijds zijn het al eens over een pakket maatregelen om sluipverkeer van de N254 te weren. Verla ging van de snelheidslimiet is het laatste punt van discus sie. Gedeputeerde A. Poppelaars kan nog niet zeggen of hij aan de eis tegemoet zal komen. „Ik laat dat idee eerst onderzoeken, want als je wilt dat het verkeer niet harder dan zestig kilometer rijdt, zul je dat ook moeten afdwin gen. Hoe je dat dan doet, bijvoorbeeld door drempels of flitskasten, moeten we nog bekijken. Natuurlijk moet je ook de kosten in kaart brengen." Poppelaars verwacht de actiegroep en de gemeente over enkele weken uitsluitsel te kunnen geven. HOOFDPLAAT - In West-Zeeuws-Vlaanderen zijn giste ren tussen 6.00 en 15.30 uur snelheidscontroles gehouden die van tevoren waren aangekondigd. In Hoofdplaat werd gecontroleerd op de Zuidlangeweg. Er passeerden 160 voertuigen de radar en zes hiervan krijgen binnenkort een bekeuring thuis. In Aardenburg, op de Smedekens- brugge, werd en 680 voertuigen gecontroleerd, 143 hier van krijgen een bekeuring. CLINGE - Het hoofdgebouw en enkele paviljoens van De Sterre in Clinge hebben enkele dagen te kampen gehad met een vervuilde waterleiding. Door een fout van nutsbe drijf Delta tijdens het omleggen van een gedeelte van de waterleiding op het terrein van het zorgcentrum voor mensen met een verstandelijke beperking, is afgelopen vrijdag bij metingen een te hoge concentratie vervuiling gemeten. Hierdoor moest het leidingwater eerst gekookt worden alvorens het voor consumptie geschikt was. Maan dagochtend was het euvel verholpen. Peter Noordermeer legt wilde planten vast voor een 'digitaal herbarium'. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Veel gemeenten in Zeeland meten met twee ma ten wat betreft de ondersteu ning aan de amateurkunst. Vol gens het instituut Scoop voor So ciale en Culturele Ontwikkeling schuilt er een opmerkelijke scheefgroei in de gemeentelijke subsidieregelingen. Zo zijn diri genten voor koren en orkesten wel subsidiabel, maar regis seurs en choreografen voor ama teurtoneel en -dans weer niet. Volgens het instituut vraagt de ze situatie om een herziening, omdat in alle gevallen met het aantrekken van geschoolde pro fessionals de kwaliteit van een groep toeneemt. Scoop komt tot deze conclusie in de eindrappor tage van het project 'AK en de Regio'. Doel van dat project was het stimuleren van de kwaliteit en de aandacht voor de amateur kunst (AK) via het versterken van de ondersteuning en de mo gelijkheden voor deze gevarieer de sector. Scoop moet constateren dat dit doel niet volledig is bereikt. Hoe wel het instituut na een of meer dere contacten met zes gemeen ten in gesprek is gebleven, zijn alleen in Borsele, Reimerswaal en Vlissingen concrete resulta ten geboekt. In Borsele en Vlis singen zijn gerichte acties ge start om jongeren via promotie- en kennismaking beter te berei ken. In Reimerswaal is een ini tiatief tot culturele uitwisseling tot stand gekomen. Hier zijn een popgroep en een mandolineor kest met elkaar in gesprek dit jaar tijdens een plaatselijk festi val samen op te treden. In de aanpak van het project speelden de gemeenten een gro te rol. Hoewel alle Zeeuwse ge meenten aanvankelijk te ken nen gaven het initiatief op prijs te stellen, is het niet integraal opgepakt. Scoop schrijft dat vooral toe aan praktische rede nen, zoals beperkte ambtelijke capaciteit, wethouderswisselin gen en de gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen. Ver der blijkt de amateurkunst in menige gemeente geen politieke prioriteit te hebben. In Goes, Hulst, Kapelle, Noord-Beve land, Sluis, Terneuzen en Tho- len hebben geen bijeenkomsten plaatsgehad tussen de amateur kunst, gemeente en Scoop. In de overige gemeenten gebeurde dat wel. Dit heeft in elk geval in zicht in knelpunten en wensen bij veel verenigingen binnen de amateurkunst opgeleverd. Zo blijkt er veel behoefte aan be taalbare repetitie-, atelier- en opslagruimte. Veel podia blij ken door arbo-eisen en salaris kosten vrijwel onbetaalbaar ge worden voor het gros van de amateur-podiumkunstenaars. Er blijkt verder grote behoefte aan scholing. Volgens Scoop zou den de centra voor kunsteduca tie en muziekscholen nadrukke lijker dienen in te spelen op de georganiseerde AK. „De centra en muziekscholen zijn nu nog sterk aanbod- en individuge- richt, terwijl het georganiseerde AK-veld graag op maat en groepsgewijze scholing ver langt", staat in de eindrappor tage van het project. Scoop adviseert per gemeente wat meer betaalbare oefenruim tes en een jongerenpodium te realiseren. 'Hooikoorts' in Veere en 'KiekVirus' (tegenwoordig be kend als '2nd Influenz') in Borse le worden als positieve voorbeel den genoemd. Volgens Scoop dienen verdere wegen te worden gezocht om vanuit de gemeen ten de amateurkunst te onder steunen. Als nieuw project wordt het Weekend voor de Amateurkunst (WAK) voorge steld naar het voorbeeld van een Vlaams initiatief. Daar wordt iedere amateurkunstenaar, -groep, of -vereniging uitgeno digd in een specifieke week met een artistieke productie, work shop of via evenement naar bui ten te treden. Dat blijkt in de praktijk te leiden tot een groeiende betrokkenheid van pu bliek en overheid bij de amateur kunst. daar zit hij bovenop. Zo komt er bijna dagelijks wel een foto op zijn website bij, om eind van de zomer tot een serie van 120 tot 150 te zijp opgelopen - schat hij. In die verspreiding via internet zit wel een beetje missiedrang, erkent Noordenneer grif. Hij wil mensen laten zien waar ze vaak ongemerkt langs-- of zelfs overheen lopen. „Kijk eens wat voor moois." (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35