Rapport legt fouten Delta bloot Urban Vision van de ambitie Vroeg naar bed om de volgende dag weer te mogen schilderen Band barst Tien miljoenste passant tunnel Gemis aan voldoende deskundigheid en ervaring oorzaak problemen nota's 15 Dode zeehond aangespoeld PvdA valt over Nixon en Reagan Inbraak bedrijf Domburg Werkstraf voor heling Zeepkistenrace kunst Zeeuws talent op tweede podium Bevrijdingsfestival Schrijver Bracke op Zwincollege dinsdag 3 mei 2005 Directeur T. Buis van de NV Westerscheldetunnel zwaait het echtpaar Van den Oetelaar uit, als ze met hun cadeautjes vertrekken nadat ze als tien miljoenste door de Westerscheldetunnel zijn gereden. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier 's-HEERENHOEK - De heer en mevrouw Van den Oetelaar uit het Noord-Brabant- se Veldhoven zijn gistermiddag als 10.000.000ste passanten door de Wester scheldetunnel gereden. Dat gebeurde kort nadat vrijdag een top dag voor de tunnel kon worden geregis treerd met 18.000 passanten. Directeur T. Buis van de tunnel feliciteer de het echtpaar Van den Oetelaar en stel de vast dat het de goede kant opgaat met de verbinding. Het gemiddeld aantal pas santen per dag is gestegen van 12.000 in 2003 naar 13.000 in 2004. Ook is er sprake van een duidelijke stijging van het aantal vrachttransporten. Dat heeft vooral te ma ken met de werkzaamheden aan de Ring rond Antwerpen. Verder is volgens woordvoerder I. de Moor duidelijk te merken dat het toeristensei zoen begonnen is. Het aantal caravans dat door de tunnel gesleurd wordt, is behoor lijk toegenomen. De Moor voegt er aan toe dat de tunnel klaar is voor de zomerdrukte. Er is een ze vende laan bij de tolhuisjes bij gekomen en uit ervaringen van de gebruikers is ge bleken dat de nieuwe borden beter vol doen. Binnenkort worden nog borden langs de wegen naar de tunnel gezet, waarop elek tronisch informatie weergegeven kan wor den over bijvoorbeeld stremmingen in de tunnel. Het echtpaar Van den Oetelaar kreeg de gebruikelijke bos bloemen en verschillen de Zeeuwse geschenken. Ze waren op be zoek geweest in Breskens en maken wel va ker gebruik van de tunnel. SINT-PHILIPSLAND - Aan de Zuiddijk in Sint-Philips- land is gisteren een dode zeehond aangespoeld. Het beest, een tweejarige, 25 a 30 kilo wegende gewone zeehond van on geveer een meter lang, heeft geen uiterlijke verwondin gen. De doodsoorzaak wordt onderzocht. Zondag spoelde een dode grijze zeehond aan bij Borrendamme, vlak bij Zierikzee. ..Dat is bijzonder", zegt Lenie 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterburen. „Een grijze zeehond uit de Oosterschelde." Het dode dier heeft vermoedelijk al wat langer dood rondgedreven in de Oosterschelde, want een dag eerder is het dier gesignaleerd door een eigenaar van een plezierjacht. „Daarom is niet meer te onderzoe ken waaraan het beest gestorven is, we hadden daarvoor geen goed weefsel meer", aldus Lenie 't Hart. „We weten wel dat het een volwassen vrouwtje was en dat ze dit jaar nog een jong heeft gehad. Grijze zeehonden jongen in de periode tussen september en januari. GOES - De nieuwe straatnamen die burgemeester en wet houders voor de Goese Trumanstede hebben bedacht, vindt de PvdA-fractie nogal dubieus. Het college kiest er voor de Trumanstede op te delen in vier straten en die te noemen naar cle Amerikaanse presidenten Harry Truman, Richard Nixon, Jimmy Carter en Ronald Reagan. Vooral de keuze voor Nixon en Reagan valt slecht bij de PvdA. Volgens raadslid F. de Kaart is dat tweetal omstreden. Nixon moest aftreden vanwege het Watergate-schanclaal. Reagan hoort volgens de PvdA niet in Goes thuis omdat hij 'populistisch optrad en een hard sociaal beleid in zijn land voerde'. Bovendien wijst De Kaart erop dat het een goed gebruik is dat straten pas naar personen worden ver noemd als die overleden zijn. Jimmy Carter is nog steeds in leven. De PvdA stelt in de komende commissie grondge bied vragen over de straatnaamgeving, die overigens een bevoegdheid is van het college. DOMBURG - In een bedrijf aan de Badstraat in Domburg is zondagnacht ingebroken. De dader is vermoedelijk bin nengekomen door een raam te openen. Uit het pand is computerapparatuur- en enkele honderden euro's gesto len. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doo- rewaard Boekhout heeft, gisteren een 45-jarige inwoner- van Vlaardingen voor heling van een graafmachine ver oordeeld tot zestig uur werkstraf. De graafmachine was op 31 maart vorig jaar gestolen in Rilland. De verdachte zei de graafmachine eind augustus in Bergen op Zoom in goed vertrouwen te hebben gekocht van een onbekende man. Hij ruilde zijn eigen kraan in en moest nog 5600 eu ro bijbetalen. De Vlaardinger wist geen naam en adres van de verkoper. De politierechter vond het vreemd dat er geen papieren en instructies bij de transactie waren overlegd. Officier van justitie H. den Hartog achtte schuldheling bewezen. Zij eiste tachtig uur werkstraf. De graafmachine werd aangetroffen op een camping in Dor drecht. De politierechter verklaarde de schadeclaim van 4500 euro niet-ontvankelijk. Daarvoor kan de gedupeer de naar de civiele rechter stappen. door Henk Postma MIDDELBURG - Het uitschrij ven van rekeningen is bij Delta in het honderd gelopen doordat het bedrijf onvoldoende deskun dig en ervaren was in het door voeren van snelle veranderin gen. Het lukte Delta niet de baas te worden over het nieuw computersysteem dat plotseling moest worden aangeschaft van wege de liberalisering van de energiemarkt. Dat blijkt uit een rapport van het accountantsbureau Pricewa- terhouseCoopers (PwC) dat door Delta werd ingehuurd om te factureringsproblemen te on derzoeken. Noodverbanden, aangelegd door zo'n tweehonderd tijdelijk in dienst .genomen specialisten, hebben de problemen nu goed deels uit de wereld geholpen. Nog 'slechts' 3300 klanten (an derhalf procent) kampen met een factureringsachterstand van meer dan twee maanden. Maal ais Delta het management en be drijfsafdelingen nu niet snel ver sterkt, verliest het bedrijf op nieuw de greep op de veelheid van wijzigingen die de komende jaren te wachten staan. „Zonder een adequaat veran- der-management loopt Delta het risico opnieuw te maken te krijgen met een verlies aan kwa liteit en effectiviteit van de be drijfsvoering", rapporteert PwC. De directie neemt de aan bevelingen van het accountants bureau ter harte. Alle noodzake lijke maatregelen worden uitge- AXEL - Horeca Axel houdt op pinksterzondag (15 mei) voor de tweede keer een zeepkistenrace in het centrum van Axel. Vanaf 14.00 uur mag de jeugd tot veertien jaar zich uitleven. Volwassen deelnemers kunnen vanaf 18.30 uur strijden om de j hoofdprijs van honderd euro. In schrijven kan bij eetcafé 't Am- I stelhoekje en hotel-restaurant De Graanbeurs in Axel. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Net als vorig jaar biedt het Bevrijdingsfesti val, donderdag in Vlissingen, jonge talentvolle bands de kans zichzelf te presenteren aan een groot publiek. Op het zogeheten C-Culture-podium zijn in totaal tien optredens. De concerten wisselen die op het hoofdpo dium af. 12.30-12.45 uur: Chelsea. Sin ger-songwriter Chelsea Oost- dijk, die ook deel uitmaakt van de groep Tapharheejl, zingt ei gen nummers en begeleidt zich zelf op de piano. 13.45-14.15 uur: Vierus. Vlis- singse hiphopgroep, met de rap pers G-Thangz, Green, Bandit en Keegan. 14.15-14.45 uur: The Uprights. Walcherse band met ska, reggae en pretpunk. Won onlangs de wedstrijd Klipzz van Omroep Zeeland. Stond dit jaar ook in de finales van Hooikoorts en 2nd Influenz. 15.45-16.15 uur: Marsha. Sin ger-songwriter Marsha de Nooijer uit Arnemuiden speelt covers en eigen werk. Was dit jaar finaliste bij Hooikoorts. 16.15-16.45 uur: Twisted Ani mals. Surfrockband uit Schou- wen-Duiveland, met Tijl Frijns (drums), Freek van der Weele (gitaar) en Emiel Gillijamse (bas, zang). 17.45-18.15 uur: Lucid Dream. Dit jaar finalist bij Hooikoorts en 2nd Influenz, afkomstig uit de omgeving van Goes. Speelt mengeling van stijlen. 18.15-18.45 uur: Bluem. Pop rockband uit Hulst. Won vorige maand 2nd Influenz en staat daarom vrijdag ook op Klomp pop in Ovezande. 19.45-20.15 uur: Het Gezel schap. Hiphopformatie uit Mid delburg. Stond dit jaar in de fi nale van Hooikoorts. 20.15-20.45 uur: Outsmarted. Van oorsprong Zuid-Bevelandse rockband met Britse invloeden, gevormd door Martijn Doolaard (zang, gitaar, toetsen), Jeroen Au dier (bas, zang) en Sjoerd Bin (drums). Won in maart Hooi koorts en stond ook in de finale van 2nd Influenz. 21.45-22.30 uur: Joëlle. Jonge zangeres uit Middelburg wier stem erg doet denken aan Anouk. Haar grote voorbeeld is Joss Stone. Ze was dit jaar fina liste bij Hooikoorts. vöerd. Het gaat onder meer om het inrichten van een organisa tiebreed risicomanagementpro ces, het aanstellen van voldoen de deskundig personeel, het ver sterken van het opleidingsni veau, het versterken van het pro- cesdenken en het bevorderen van een meer op de klant gerich te cultuur. Met dat alles is Delta nu al druk in de weer. „We zijn halfweg", benadrukte voorzitter J. Henne- kèij van de Raad van Commissa rissen gistermiddag. Om over voldoende deskundig personeel te kunnen beschikken, hoopt Delta 'enkele tientallen' van de te hulp geschoten ict-specialis- ten zover te krijgen dat ze een vast dienstverband aangaan. Robuust De problemen met de facture ring kunnen niet worden toege schreven aan de computersyste men die Delta in huis haalde. Die zijn volgens PwC voldoende robuust om de klantprocessen te ondersteunen. Plet ging mis doordat de overschakeling van het oude naar het nieuwe sys teem niet snel en niet goed ge noeg verliep. Doordat informa tie daarover in de lagere regio nen van het bedrijf bleef han gen, tastte het management ge ruime tijd in het duister. Maar zodra de directie zicht kreeg op de omvang en de aard van de problemen, reageerde die 'ade quaat': de organisatie werd ver sterkt met tijdelijke krachten en er werden noodverbanden aan gelegd. Er wordt nu gewerkt aan structurele verbeteringen. PwC betwijfelt of de Delta-di rectie bij de ingebruikname van het nieuw factureringssysteem voldoende zekerheid had over het goed functioneren. De direc tie besloot destijds 'na uitgebrei de afweging van risico's, en met de liberalisering voor de deur, dat langer uitstel niet verant woord was'. Hoe de aandeelhouders (provin cie- en gemeentebesturen) er over denken) wordt op 9 mei dui delijk. Ze vergaderen dan, vanaf twaalf uur, in het gemeentehuis van Borsele. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Vorig jaar ston den ze nog op het zogeheten C-Culturepodium, waar talent volle Zeeuwse bands zich pre senteren. Het optreden maakte zoveel indruk, dat Urban Vision donderdag de stap maakt naar het hoofdpodium van het Bevrij dingsfestival in Vlissingen. Een grote eer, beseft de jonge Walcherse groep, die op aanspre kende wijze hiphop, r&b en dans combineert. Toch hebben ze al vaker voor een groot pu bliek gestaan. „We hebben over al opgetreden: Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, maar ook in Brussel en Parijs", zegt Michael Smith Ilunga. Ook werkten ze samen met Jody Bernal. „Eigenlijk zijn we buiten Zee land veel bekender dan hier. De muziek die we maken slaat hier toch minder aan. Hier in de pro vincie is het vooral rock enzo. Wij willen daarom een soort pio nier zijn voor hiphop en r&b in Zeeland." De basis voor de groep werd al in 2000 gelegd, toen Michael en Jasper Hamann (dj NbT) samen muziek begonnen te maken. Na dat Jasper een jaar naar Ameri ka was geweest, hebben ze een eigen studio gebouwd. In 2002 ontstond Urban Vision in de hui dige samenstelling, toen eerst Rodo (Rodriquez) en later ook Jay Jay Galang en Sergio Lopez Nascimento (Lil' Jewel) zich als dansers bij de groep aansloten. Sergio bleek bovendien een be genadigd rapper te zijn, zodat hij samen met Michael het muzi kale deel voor zijn rekening ging nemen. „We maken alle nummers zelf", zegt Michael. „Ik werk daarbij nauw samen met Sergio. Onze teksten gaan over het leven van alledag, over de dingen die we meemaken: liefde, goede tijden, slechte tijden." Een jaar geleden gooide Urban Vision tijdens de Zeeuwse talen tenjachten Hooikoorts op Wal cheren en Kiekvirus (nu 2nd In fluenz) op de Bevelanden hoge ogen. Hooikoorts won de groep zelfs, maar wel in de categorie dans en niet met hun muziek. „Als je werkt met beats die zijn opgeno men in de studio, dan zien men sen je helaas niet als een echte artiest." Live-band Donderdag spelen ze in Vlissin gen wél met een live-band. Ur ban Vision treedt dan samen op met de ZNF-band, waarmee ze vorig jaar ook hebben gespeeld tijdens het Zeeland Nazomer Festival. „Dat ging niet perfect, maar het was oké", blikt Michael terug. „Deze keer hebben we veel sa men geoefend en het klinkt nu echt tof. Het zijn allemaal gewel dige muzikanten, die onze mu ziek precies kunnen naspelen. Het liefst hadden we in Vlissin gen niet 's middags maar 's avonds opgetreden, maar mis schien gebeurt1 dat in de toe komst." De ambities van Urban Vision reiken ver. Michael: „Dit jaar wordt voor ons heel spannend. We hebben een soort manager die, als hij weer beter is, naar de platenmaatschappijen gaat om te kijken of ze iets voor ons kun nen doen. Wij zijn klaar voor al les, voor een album, voor een vi deoclip, klaar om zo ver moge lijk te komen. Dat kunnen we. Als het gaat zoals we dat willen, zou dat geweldig zijn. Ik heb echt het gevoel dat het allemaal goedkomt." Programma op hoofdpodium Be vrijdingsfestival in Vlissingen, Bel- lamypark, 5 mei: 12.45-13.45 uur: Raï Experience, 14.45-15.15 uur: Ali B, 15.15-15.45 uur: Urban Vis ion ZNF-band, 16.45-17.45 uur: Joe Bonamassa, 18.45-19.45 uur: Heideroosjes, 20.45-21.45 uur: Kre- zip, 22.30-23.45 uur: Flaco Jime nez. door Edith Ramakers DOMBURG - Wegens succes ge prolongeerd. Die uitspraak gaat op voor de Schildersweek 2005 in Domburg, Dertig kunste naars uit binnen- en buitenland zijn gisteren begonnen aan de tweede editie van de Schilders week in Domburg en omgeving. Van schilderen op locatie in de houtwerf van Arnemuiden tot naaktmodellen en modellen in traditionele klederdracht. „Dit heeft een kunstenaar eens in de zoveel tijd nodig. Je wilt door andere schilders gestimuleerd worden om verder te gaan", zegt Veerenaar Michiel Paal vast, een van de deelnemers. De kunstenaars in het theaterca fé van de Parel in Domburg leg gen bij de openingsdag van de Schildersweek enkele modellen in traditionele kleding vast. Paalvast, 28 jaar, werkt met acryl op papier. „Je hebt het he lemaal te pakken", zegt mede kunstenaar Lammert Joustra. „Met enkele strepen, zonder overdreven details, worden de modellen getypeerd. Dat is knap." Joustra zegt over zijn eigen werk minder tevreden te zijn. „Ik wil toch te veel doen, te veel de modellen, als poppen, in al hun facetten neerzetten." Joustra is een van de 'schuldi gen' van de Schildersweek. Een paar jaar geleden schilderde hij het Badpaviljoen van Domburg. „Dokter Spekhorst sprak me aan. Hij zei: dit is net als vroe ger." Spekhorst doelde op de be ginjaren van de vorige eeuw toen een kunstenaarskolonie on der leiding van Jan Toorop Dom burg had ontdekt. Joustra: „We raakten met el kaar in gesprek en Spekhorst no digde mij en mijn collega uit voor een lunch." Volgens Jou stra kreeg tijdens de lunch het idee vorm om tijdens een Schil dersweek veel kunstenaars uit te nodigen. „Drie maanden later kreeg ik de uitnodiging in de bus." Bijzonder licht De stichting Art and Performan ce Domburg werd opgericht, met de doelstelling dat kunst en cultuur moeten verrijken. „Ik kwam drie jaar geleden naar Domburg voor het bijzondere licht, dat doe ik nu nog steeds. Zelfs als het somber weer is, is de grijze lucht niet helemaal grijs. Dat moeten ook andere kunstenaars mogen ervaren", zegt Joustra. Paalvast wil net als vorig jaar zoveel mogelijk schilderen. „Niet te lang pimpelen, maar vroeg naar bed om de volgende dag weer te mogen schilderen. Dit jaar wil ik nog een keer met Frans Bianchi en Jason Berger meedraaien. Als Berger iets wil zeggen over mijn techniek, moet ik mijn oren openhouden." Zondag wordt de week afgeslo ten met een expositie in Duinga lerie, Hotel Duinheuvel aan de Badhuisweg. De werken blijven tot augustus hangen. De schilde rijen die dan nog niet verkocht zijn worden geveild. OOSTBURG - De Vlaamse jeugdboekenschrijver Dirk Bracke is dinsdag 7 juni te gast op het Zwincollege in Oostburg. Hij komt op uitnodiging van J klas TG3A naar een the ma-avond waar ook de leeriin- I gen van de andere TG3-klassen van het Zwin bij aanwezig zijn. Op de avond die op 19.00 uur be gint zal Bracke eerst iets vertel len over zijn werk, daarna wordt hij door leerlingen geïn terviewd. Michael Smith (1) en Sergio Lopez treden met hun band Urban Vision op tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. foto Lex de Meester Dertig kunstenaars begonnen gisteren de Schildersweek 2005 in Domburg door onder meer modellen in klederdracht vast te leggen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15