Hardlopen hoort bij gezond leven Bleken gebit is niet slecht Slaapprobleem kwelling voor veel mensen De manieren van de moderne arts Geluk en gezond gaan samen Nootjes goed tegen borstkanker Cafeïne stoort slaapsignaal Internetconsulten zijn in trek Leukemiekans kleiner door contact Simpele manier om goed te bewegen, te vermageren en conditie op te bouwen maandag 2 mei 2005 7 LONDEN - 'Geluk en een goede gezondheid' staan bij veel mensen bovenaan de wensenlijst. Dat komt goed uit, want geluk en een goede gezondheid gaan hand in hand. Dit stelt A. Steptoe van de Universiteit van Londen op grond van een onderzoek onder 216 personen. De personen die het hoogst scoorden op vragen over ge luk, bleken onder stressrijke omstandigheden de laagste hoeveelheden stresshormoon en factoren die het bloed doen klonteren, aan te maken. Dit betekent dat de gelukkige mensen minder kans heb ben op een hartinfarct. GPD BATON ROUGE - Zwangere vrouwen die regelmatig vis of nootjes op het menu zetten, doen daarmee niet alleen hun eigen gezondheid een plezier, maar zij beschermen ook hun dochters tegen het krijgen van borstkanker. Een voeding rijk aan omega-3-vetzuren (in vette vis en nootjes) beschermt de vrouwelijke nakomelingen van mui zen met een verhoogde kans op borstkanker tegen het daadwerkelijk krijgen van borstkanker, meldt E. Hard- man van de Universiteit van Louisiana .GPD DALLAS - Koffie drinken onderdrukt de slaap doordat cafeïne, het werkzame bestanddeel van koffie, de aan maak van adenosine in hersencellen onderdrukt. Dit stelt D. Brambillavcan de Texaanse Universiteit uit Dallas in het vakblad Neuron op grond van onderzoek bij ratten. Hersencellen blijken de stof adenosine uit te scheiden als zij 'moe' worden. Het uitgescheiden adenosine is voor an dere hersencellen vervolgens een signaal de overwerkte hersencellen rust te geven. Deze kennis kan mogelijk bij dragen aan het vinden van adequate behandelingen van slapeloosheid. GPD DEN HAAG - Twee op de drie patiënten zien contact met hun huisarts via internet wel zitten, blijkt uit een onder zoek van de Raad voor Volksgezondheid onder 2241 men sen. Het maken van een afspraak, het aanvragen van her halingsrecepten, het ontvangen van uitslagen van een on derzoek en antwoorden op vragen over gezondheid of het gebruik van medicijnen worden veel genoemd als zaken die best via internet geregeld zouden kunnen worden. Driekwart van ondervraagden zou via internet inzage in hun eigen medische dossier willen krijgen. GPD LONDEN - Hoe meer zeer jonge kinderen regelmatig in contact komen met mensen buiten het eigen gezin, des te kleiner wordt hun kans leukemie te krijgen. Bij kinderen die twee keer per week een kinderdagverblijf bezoeken is de kans op leukemie de helft van die van kinderen die niet regelmatig met anderen dan de eigen familieleden in contact komen. Dit schrijft C. Gilham van het Kankerinstituut in Sutton in het British medical Journal op grond van een onder zoek onder negenduizend kinderen. Jaarlijks krijgen in Nederland zo'n 120 kinderen leukemie. GPD door Ronald Vruqteman De statistieken liegen niet. De afgelopen twintig jaar heeft het hardlopen zich vooral horizontaal ontwikkeld. Meer mensen zijn gaan hardlopen, maar niet zozeer om te jagen op eremetaal en persoonlijke re cords. Nee, veel meer als essen tieel onderdeel van het streven naar gezond leven. Onlangs nog voorspelde KNAU-bondscoach en mara thonlegende Gerard Nijboer dat het hardlopen in Nederland zal blijven groeien. Maar die groei zal voornamelijk in de breedte plaatshebben. Ga maar na, in 1993 liepen in Nederland nog bijna dertienhonderd mensen de marathon (42,195 kilometer) bin nen de drie uur. Vorig jaar wa ren dat er minder dan vijfhon derd, terwijl de belangstelling voor de marathon wel fors is toe genomen. Kijk maar naar de im mens populaire Rotterdam Ma rathon en de revival van de Am sterdam Marathon: Hardlopen is anno 2005 een vorm van life style geworden. Bezem Dat bevestigt ook Lourens Klui- tenberg, hoofdredacteur van de Nederlandse uitgave van loop blad Runners World. „Vandaag de dag loop je om je beter te voe len, stress kwijt te raken of ki lo's te verliezen. En niet om het ene na het andere persoonlijke record te verpulveren. In een jachtige samenleving vol harde deadlines lijkt me dat een gezon de ontwikkeling." Een aantal ke ren hardlopen per week haalt flink de bezem door je hoofd. Het is wetenschappelijk bewe- v zen dat hardlopen een mens mentaal sterker maakt. Je kunt meer aan. Hardlopen is dan ook •i al jaren een beproefd onderdeel van psychotherapie. En natuurlijk doet hardlopen of joggen wonderen voor je figuur: Alle pillen, diëten en maaltijd- vervangers ten spijt, is er uitein delijk maar één blijvende ma- nier om slanker te worden: een andere leefstijl. Trek er een half- training. Wie er de tijd voor kan vrijmaken, zou moeten overwe gen aansluiting te zoeken bij een loopgroep. Een gekwalifi ceerde looptrainer helpt je beter op weg en zo'n loopgroep zorgt ervoor dat je gemotiveerd blijft. Schoenen De kleding is in het begin van ondergeschikt belang. Maar waar je absoluut niet op moet bezuinigen zijn de schoenen. De eerste gang die een beginnend hardloper moet maken is die naar de loopspeciaalzaak of een sportzaak. Een goede loopschoen is een schoen waar je goed op kunt lo pen en dat is heel erg indivi dueel bepaald. Wikkel je je voe ten neutraal af of knik je wat naar binnen of naar buiten? Hoe zwaar ben je? Heb je een hoge of éen lage wreef, een brede of een smalle voet? Al die zaken zijn be langrijk bij de keuze van loop schoenen, want je kunt nog zo enthousiast beginnen, als je na een paar trainingen al last krijgt van je knieën of je enkels dan wordt de geestdrift snel een stuk minder. Laat dus een loop analyse maken voordat je schoe nen koopt. Dat kan bij een loop speciaalzaak, een sportarts of een podoloog. Overigens verdient het aanbeve ling voor mensen met behoorlijk overgewicht of degenen die ja ren niets aan sport hebben ge daan eerst de huisarts of nog be ter de sportarts te consulteren alvorens met de looptraining te beginnen. Kijk daarvoor op www.sport- keuring.nl voor een Sport-Me- disch Adviescentrum in de buurt. Deze tijd van het jaar is heel geschikt om te beginnen met hardlopen. Het is nog niet te warm en Moeder Natuur doet haar best om het allemaal nog mooier te maken met al dat jon ge groen aan de bomen en de frisse geur van het voorjaar. Wat is er dan fijner om lekker door het bos te draven over de zandpaden? En het is ook beter voor de enkel- en kniegewrich ten dan asfalt of stoeptegels die niet meegeven. GPD een gezonde levensstijl. Wie op gezette tijden een duurloopje doet, verkleint daarmee de kans op hart- foto Marijke Folkertsma Hardlopen hoort meer en meer bij aandoeningen, stress en vetzucht. jaar tot een jaar voor uit, eet be wuster en beweeg meer. Hardlo pen is een ideale sport om op je streefgewicht te komen. Je hoeft er geen specifieke technische vaardigheid voor aan te leren. Maar, hardlopen alléén bewerk stelligt niet het gewenste resul taat. Minder snoepen, minder al cohol en minder calorierijk eten tellen evenzeer. Prettige bijkom stigheid is dat mensen die regel matig hardlopen bijna als van zelf gezonder gaan eten. Goede basisvoeding voor een hardlo per bestaat uit voldoende (meer- granen-)brood, fruit, aardappe len of pasta, groente, mager vlees, vis of kip en zuivel. Ver wacht geen wonderen van hard lopen. Zeker niet als je een be ginner bent. De ideale calorie verbrander is nog altijd de lan ge, langzame duurloop, maar daarvoor moet je wel bedenken dat je dan al gauw aan een trai ningstij d van anderhalf tot twee uur zit. Loopgevoel Hoewel hardlopen als bewe gingsvorm redelijk gemakkelijk is, geldt ook hier dat oefening kunst baart. Wie begint dient te bedenken dat 'het loopgevoel' pas na ongeveer twee maanden optreedt. Dan ben je in staat on geveer een half uur in een rede lijk tempo hard te lopen zonder te hijgen als een oud karrepaard en zonder dat je het gevoel hebt dat je beenspieren in brand staan. Wie als beginner aan de slag wil, kan schema's van inter net plukken. De meeste sche ma's voor beginners stellen als (voorlopig) einddoel een kwar tier tot een half uur aaneengeslo ten kunnen hardlopen. Je begint vaak met een minuut tot twee minuten hardlopen met telkens een minuut pauze en per keer een trainingsduur van pakweg een half uur met warming-up en cooling-down erbij. Dat bouw je - met drie tot vier trainingen per week - in enkele maanden uit naar een half uur achtereen hardlopen. Gaat alles goed dan bereik je op dat moment het punt waarop je echt plezier krijgt in hardlopen. Want in de maanden dat je bezig bent ge weest, heb je geconstateerd dat je lichaam op een prettige ma nier reageert op de nieuwe uitda ging. Je zit beter in je vel, voelt je energieker. Je kunt het in je eentje doen, maar met meerde ren is wel zo gezellig én je hebt een stok achter de deur als je loopmaatje zich meldt voor de door Paul van Dijk Vroeger bezocht de dokter patiënten met de koets. De medicus woonde in een groot, deftig huis, was chique gekleed, gebruikte dure woor den en schreef onleesbare re cepten. Er was een grote afstand tus sen dokter en patiënt. Hoe ziet de huisarts in 2005 eruit en hoe gedraagt hij of zij zich? Dat was het onderwerp van onze laatste toetsgroepbijeen komst. De meeste huisartsen in Ne derland maken deel uit van zo'n toetsgroep. Onze groep bestaat uit tien huisartsen in ons directe werkgebied. We komen maandelijks bij el kaar om eikaars kennis, werk en gedrag op medisch gebied te toetsen. De groep bestaat zo'n 15 jaar. Vele onderwerpen zijn de revue gepasseerd en deze keer ging het dus over de ma nieren van de dokter. En dan met name onze eigen manie ren in en om de spreekkamer. Elke dokter kreeg een lijst met meerkeuzevragen. Hoe begroet je de patiënt in de spreekkamer? Met een hoofdknikje,met een hand druk of met een welkomst woord. Wat is je openingszin voor het consult? Wat had u gehad willen hebben, zegt u het maar of -wat zijn de klach ten. Hoe spreek je de patiënt aan? Met de achternaam, de voor naam of tutoyeer je. Maar ook andere aspecten van ons gedrag werden ge wikt en gewogen. Vind je dat je een glas wijn bij het eten mag drinken tijdens je dienst? Is het acceptabel dat je rookt in werktijd? Mag je grasmaaien op zondag (een aantal dokters woont in streng religieuze dorpen)? En mag de huisarts in de ge meenteraad zitten voor GroenLinks? Ook uit het optreden in be paalde situaties krijgen we een goed beeld van eikaars gedrag. Wat doe je met een patiënt die: naar alcohol ruikt tijdens het consult, stoned in je spreekkamer zit, door Dijlan van Vlimmeren We liggen allemaal wel eens te woelen omdat we de slaap niet kunnen vatten. Maar wat als schaapjes tellen niet meer helpt? Circa vijftien pro cent van de bevolking heeft last van insomnia, het slaapap- neu-syndroom, narcolepsie of een van de honderden andere slaapstoornissen die er bestaan. Dat de zandkorrels van Klaas Vaak niet voldoende zijn bij een ernstig verstoorde nachtrust, weten ze bij het Centrum voor Slaap- en Waakstoornissen (CSW) Kempenhaeghe als geen ander. In sprookjes geloven zij allang niet meer. Kempenhaeghe is gelegen in de Brabantse bossen. Stress lijken ze in Heeze niet te kennen. Stil te domineert. Van oudsher is het voormalige klooster een ver pleeghuis voor epileptici. Sinds begin jaren '90 onderzoekt en be handelt Kempenhaeghe op pro jectbasis slaap- en waakstoor nissen. Op 1 januari 1997 kreeg het van het ministerie de erken ning als officieel slaapcentrum. Per jaar melden zich er tweedui zend nieuwe patiënten met de meest uiteenlopende slaap- en waakstoornissen. Kempenhaege kent een wacht lijst. „We krijgen meer aanmel dingen dan we kunnen verwer ken." Het behoeft nauwelijks meer betoog hoe belangrijk slaap is. Zonder een weldadige nachtrust voelen we ons de vol gende dag behoorlijk gammel. „Aan niet-slapen ga je in princi pe niet dood," zegt neuroloog Hans de Groen van het CSW Kempenhaeghe. Energie „Niet-slapen gaat niet met ge weldige pijnklachten gepaard. Maar wie niet of slecht slaapt, is overdag tot minder in staat. Tij dens de slaap worden ervarin gen en emoties van overdag ver werkt en in het geheugen opge nomen. Tijdens de slaap doen we energie op voor de volgende dag. En onlangs is wetenschap pelijk vastgesteld dat kinderen groeien tijdens hun slaap." Vol gens De Groen heeft het meren deel van de volwassenen tussen de 7,5 en 8 uur slaap per dag no dig, afhankelijk van leeftijd, constitutie en aangeleerde ge woonten. Eenderde van de bevolking ligt wel eens te woelen in bed of te staren naar het plafond omdat de slaap maar niet wil komen. Bij circa acht procent is de slaap zodanig ontregeld dat een kop wanne melk niet meer helpt. Deze mensen zijn overdag suf, ongeconcentreerd en snel geïrriteerd. Ze voelen zich een zombie. Van een chronische slaapstoornis is volgens de boe ken sprake als de patiënt lang durig, dat wil zeggen gedurende een periode van enkele maan den tot een jaar minstens drie keer in de week slecht slaapt. Slecht slapen is oppervlakkig slapen, moeilijk inslapen, intens dromen, veelvuldig wakker wor den, te vroeg of niet uitgerust wakker worden. Tijdens een we tenschappelijk onderzoek lukte het de 17-jarige Amerikaanse scholier Randy Gardner in 1965 elf opeenvolgende dagen wak ker blijven. Deze 'prestatie' is nauwelijks te overtreffen. „Niet-slapen is een subjectieve waarneming. In de loop van een etmaal maak je ongemerkt wel eens korte hazenslaapjes of droom je weg." Bekende slaapstoornissen zijn het slaapapneu-syndroom, nar colepsie, insomnia en nachtelij ke epilepsie. Het is slechts een kleine greep: in totaal zijn zo'n 300 aandoeningen. De meest voorkomende aandoening is psy- chofysiologische insomnia: lang durige slapeloosheid als gevolg van verkeerde slaapgewoonten of minder prettige zaken als ont slag en echtscheiding. „Psychofysiologische insomnia kan in veel gevallen door de huisarts behandeld worden. Pas als het daar spaak loopt, komen de mensen bij ons. Wij zijn het eindstation." Het slaapcentrum heeft psychologen en een psy chiater in dienst voor de behan deling van bijvoorbeeld een slaapstoornis als gevolg van de pressiviteit. Voor slaapwandele- nis doorgaans geen specifieke behandeling nodig. „Slaapwan delen komt vooral bij kinderen van zes tot twaalf jaar. Maak je er verder niet al te druk over. Zo'n kindje groeit er vanzelf overheen." GPD de ouder is van een kind dat de spreekkamer afbreekt, zijn mobieltje opneemt tij dens het consult, die zijn hond meeneemt in de wacht kamer? Uiteraard kwam ook het on derwerp uiterlijk en kleding aan bod. Een van ons had nog ruime sympathie voor de witte jas. Stropdas, colbert en mantelpakje konden op de steun van enkelen rekenen. De meesten vonden dat je er gewoon verzorgd uit moet zien. Uit onderzoek blijkt overi gens dat patiënten uiterlijk en kleding van de arts heel belangrijk vinden. In de eer ste seconden van het contact 'scant' de patiënt de dokter van hoofd tot schoenen. Ge zag en betrouwbaarheid zijn in grote mate afhankelijk van deze eerste indruk. Wat wil de patiënt zien? Een dokter die schoon en heel is. De patiënt heeft het gevoel dat een arts die er goed en verzorgd uitziet ook zorgvuldig met de patiënt om gaat. Volgens de communicatiedes kundigen Koster en Wester hof geeft de arts met zijn ui terlijk non-verbale bood schappen die richtinggevend zijn voor het consult. Dus geen vlekken, missende kno pen en loshangende zomen. Geen piercings. Handen en haar moeten goed verzorgd zijn. De dokter moet bij voor keur neutraal ruiken, geen koffie, geen knoflook, geen vis. Het was een leerzame toets groepbijeenkomst. En nu eerst maar eens naar de kap per. Paul van Dijk is huisarts. door Dijlan van Vlimmeren Het zijn allang niet meer al leen de Hollywood-sterren die hun tanden bleken. Nog even en ons is een gele-tanden- complex aangepraat. Maar te gengeluiden horen we ook: ble ken schijnt het glazuur van je gebit aan te tasten. Volgens Cees de Baat, hoogleraar tand heelkunde in Nijmegen, hoeven we ons geen grote zorgen te ma ken. „Op het bleken heb ik weinig te gen, mits het deskundig en ver antwoord gebeurt." Die deskun digheid zeggen ze bij tandenwin kel WIT (Amsterdam, Rotter dam en mogelijk binnenkort Maastricht) in huis te hebben. Of we een kopje groene thee lus ten? Niet dat koffie of earl grey-thee bij WIT verboden zijn, dat niet, maar in de groene thee zitten nu eenmaal bedui dend minder kleurstoffen. Kleurstoffen veroorzaken gele of bruine aanslag op het gebit. Grote boosdoeners zijn vruch tensappen (met name druiven- en tomatensap), kerriepoeder, rode wijn en koffie. Ook roken kun je beter laten als je je gebit wit wilt houden. „Ver der zijn sommige antibiotica schadelijk voor het gebit. Tetra cycline kan zwarte plekjes op de tanden veroorzaken, vooral bij jonge gebruikers", weet mondhygiënste Tessa Kokje van WIT. Dwarsdoorsnede WIT begon in 2003 met een wit- tetandenkliniek op het Rokin in Amsterdam. In december vorig jaar opende ze haar tweede fili aal in Rotterdam. Wie zijn de - wekelijks tientallen - mensen die bij WIT hun tanden komen bleken? „Het is een dwarsdoor snede van de bevolking", zegt pr-manager David Pinto. „Van de huisvrouw tot en met beken de Nederlanders als Froukje de Both en Katja Schuurman." Het zijn in ieder geval mensen die 595 euro over hebben voor een paar hagelwitte tanden. „Een nieuwe bril kost ook zo veel", relativeert Pinto de hoge kosten. „Witte tanden geven je zelfvertrouwen. Met witte tan den durf je weer breeduit te la chen." Voor wie de 595 euro niet direct is op te hoesten, kan gebruik ma ken van een afbetalingsregeling. WIT garandeert dat het gebit na Het bleken van gebitten is niet slecht, mits het vakkundig gebeurt. Kaakchirurg professor Cees de Baat in het Erasmus MC vindt overigens dat er niets gaat boven het eigen gebit. foto Cor Vos/GPD het bleken ten minste negen tin ten lichter is, de kleur die je had toen je tiener was. Om dat aantoonbaar te maken wordt er voor de behandeling en na de behandeling een foto ge maakt. „De eerste keer dat zij in de spie gel kijken, zijn zij aangenaam verrast door het resultaat. Na een tijdje zijn de mensen ge wend aan hun witte gebit. Als ze er dan een foto bij houden, dan zien ze weer hoe groot het verschil is van voor de bleekbe- handeling." Peroxide Na het bleken mogen er een et maal lang uitsluitend witte pro ducten worden gegeten en ge dronken, zoals rijst, melk, kaas en bloemkool. Tevens wordt ge adviseerd je tanden te (blijven) poetsen met calprox (calcium- peroxide), een witmakend be- standsdeel. „Je geeft hiermee jezelf iedere dag een mini-behandeling." Eén tube kost 22 euro, 'maar je doet er maanden mee'. Het bleken zelf gebeurt met een gel, die bij WIT vijftien procent waterstofperoxide bevat. Des kundigen hebben volgens Pinto vastgesteld dat tot twintig pro cent aanvaardbaar is. Hoewel er geen bewijzen dat on geboren kinderen er nadeel van zouden ondervinden, neemt WIT geen zwangere vrouwen in behandeling. Hoogleraar tandheelkunde Cees de Baat zegt geen moeite te heb ben met bleken, mits het onder verantwoordelijkheid van een tandarts plaatsvindt. „Maar ik zal het mensen die nog redelijk witte tanden hebben ook niet aanraden. Je moet je tanden niet witter dan wit willen ma ken. Mooi is het niet om op je zestigste met sprankelend witte tanden rond te lopen. De kleur van je gebit past dan niet meer bij de rest van je gelaat." Gla zuur is transparant. De kleur van het gebit wordt be paald door het tandbeen dat door de beschermlaag heen sche mert. Als het glazuur dunner wordt, dan wordt het tandbeen steeds zichtbaarder. Dat is een natuur lijk proces waaraan weinig te verhelpen valt. De mate van slij tage heeft direct te maken met de wijze waarop mensen hun ge bit onderhouden. Professor De Baat: „Het gebit slijt tijdens het verouderingsproces. De snel heid waarmee hangt af van hoe je met je gebit om gaat. Wan neer je je tanden hard borstelt, treedt eerder verdunning op dan wanneer je dat niet doet." Lachlijn Overigens wordt bij WIT niet het hele gebit gebleekt. De ach terste kiezen slaat de mondhy giëniste over omdat zij daar het tandvlees niet kan afdekken met vloeibare rubber. Die tan den houden dan ook hun gewo ne kleurstelling. „We bleken alleen de tanden die in de lachlijn staan." Een behandeling, die drie keer twintig minuten duurt, is niet pijnlijk maar voelt wel onna tuurlijk aan omdat een klem je lippen en wangen van je met gel ingesmeerde gebit afhoudt. „Vanaf de behandelstoel kun je een paar afleveringen van Sex The City zien", verzacht Pinto het ongemak. GPD Voor meer info kunnen belangstel lenden terecht op de website: www.wit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7