Blair rekent zich nog niet rijk Gratis 2e kaartje voor het MuziekFeest in de ArenA! PZC Aanslagen in Irak eisen veel levens Britse premier vreest herhaling van verkiezingsdebacle in 1970 Thailand kiest Miss Jumbo Japanse JR West gewaarschuwd Terreurdreiging in VS laag Kwart Britse kinderen te dik Bom doodt Turkse politieman doet je goed maandag 2 mei 2005 iee - van onze redactie buitenland 10i 3Ui LONDEN - De Britse premier Tony Blair is nog allesbehalve zeker van een zege bij de verkie zingen van donderdag. Hij voelt 1 'koude rillingen over zijn rug gaan' bij de veronderstelling dat ke zijn Labour-partij wel zal win- len nen, zei hij gisteren. asi Labour vreest een herhaling van het verkiezingsdebacle in 1970, ra toen de partij volgens de peilin- Da gen verzekerd leek van de over- re winning. Op het laatste moment wisten de Conservatieven toen echter de achterstand in te ha len. „We hebben de verkiezin gen nog niet gewonnen", zei Blair. ge De premier waarschuwde zijn Td achterban om vooral geen pro teststem uit te brengen op de Li- Da beraal-Democraten van Charles iin Kennedy, uit onvrede over zijn ey beleid ten aanzien van Irak. Op ?re die manier kunnen de Conserva tieven volgens Blair 'via de ach terdeur' alsnog Downing Street 10 binnenkomen. 'P Volgens de meeste peilingen ver dedigt Blair echter een comforta- d bele voorsprong. Vier van de zes cl onderzoeksbureaus geven hem p 39 of 40 procent van de stem- eö men en de Tories (Conservatie- er ven) rond de 30 procent. In twee peilingen is het verschil met de m Conservatieven minder dan 3 ?ei procentpunt. De uiteindelijke ze en telverdeling is door het distric- be tenstelsel moeilijk te voorspel en -len. e Media Blair kan in ieder geval rekenen op de steun van een groot deel van de Britse media, bleek giste ren. De kwaliteitskranten The iai Observer en The Independent is< on Sunday schaarden zich ach- ter de zittende premier, evenals iu- de tabloids News of the World, d( The Sunday Mirror en The Peop le. The Sun, de grootste Britse df sensatiekrant, sprak eerder zijn if- steun uit voor Labour, gt The Independent on Sunday ?n kiest 'uit realisme' voor Labour, "a- maar merkt wel op dat de nor men en waarden van de Libe raal-Democraten beter bij het blad passen. De grootste zon dagskrant, The Sunday Times en The Sunday Express roepen hun lezers op hun stem te geven aan de Conservatieven van Mi chael Howard. The Sunday Times bracht Blair gisteren opnieuw in verlegen heid met onthullingen over de kwestie-Irak. Uit geheime notu len, waarop de krant de hand heeft weten te leggen, blijkt dat de Britse regering er al in de zo mer van 2002 van uitging dat Groot-Brittannië mee zou doen aan een Amerikaanse invasie in Irak. Tijdens een ontmoeting op 23 juli 2002 sprak Blair met zijn naaste militaire adviseurs over de kwestie-Irak. Volgens een me morandum van het ministerie van Buitenlandse Zaken liet het hoofd van de buitenlandse in lichtingendienst weten dat de Verenigde Staten 'militaire ac tie tegen Irak als onafwendbaar zagen'. In de conclusies van de bijeen komst staat dat verder moet worden gewerkt vanuit de aan name dat het Verenigd Konink rijk zal deelnemen aan elke mili taire operatie. Minister Jack Straw van Buitenlandse Zaken waarschuwde tijdens de verga dering dat de argumentatie voor oorlog zeer dun was gezien de geringe dreiging die uitging van Saddam Hoesseins wapenpro gramma. De onthullingen, vier dagen voor de verkiezingen, zullen ver moedelijk Blairs geloofwaardig heid verder aantasten. Die speel de al een centrale rol in de ver kiezingscampagnes van zijn te genstanders. Zowel de Libe raal-Democraten als de Conser vatieven hebben kritiek op zijn beslissing om aan de oorlog met Irak deel te nemen. The Sunday Telegraph hield zich gisteren verre van partijpo litiek, maar zette wel vraagte kens bij de waterdichtheid van het kiessysteem. Fraude met poststemmen is 'beangstigend eenvoudig', constateerde het blad na een eigen onderzoekje. De mogelijkheid per post te stemmen is vier jaar gelden inge voerd om de opkomst te verho gen. Een journalist van de krant wist in vijf dagen tijd elf stern- formulieren te bemachtigen. Hij hoefde daarvoor alleen een for mulier in te vullen en een hand tekening te vervalsen. ANP De Britse premier Tony Blair voert campagne in Hove, Sussex. foto Mike Finn-Kelcey/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - Door geweld in Irak zijn de afgelopen dagen veel doden gevallen. Bij een controlepost in Bagdad werden giste ren vijf agenten doodgeschoten door een dertigtal gewapende overvallers. Bij een bomaanslag, eveneens in de Iraakse hoofdstad, kwamen vijf Irakezen om. Zaterdag kwamen bij raketaanvallen op Fallujah drie burgers om. Zaterdag werd bekend dat bij diverse aanslagen, van donderdag tot zaterdag, acht Amerikaan se militairen zijn omgekomen. In het zuiden van Irak is een massagraf gevonden met zeker vijftienhonderd li chamen, vooral vrouwen en kinderen. On derzoekers denken dat het om Koerden gaat die eind jaren tachtig uit hun huis zijn verdreven. Het graf ligt vlak bij de stad Samawa. De vrouwen en kinderen waren zo te zien in rijen neergezet en neergeschoten met automatische wa pens. De zaak wordt onderzocht en zal als bewijs dienen in het proces tegen de verdreven dictator Saddam Hoessein. Italië publiceert vandaag zijn eigen rap port over de dood van geheim agent Nico la Calipari. Dat is zaterdag vernomen van bronnen bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Rome. Calipari werd op 4 maart doodgeschoten door Ameri kaanse militairen, nadat hij erin was ge slaagd de gegijzelde Italiaanse journalis te Giuliana Sgrena vrij te krijgen. De Amerikanen hadden na wekenlang onder zoek geconcludeerd dat hun militairen niets valt te verwijten. De auto met Cali pari en Sgrena zou te hard hebben gere den bij de Amerikaanse controlepost. De affaire heeft in Italië voor grote publieke verontwaardiging gezorgd. Iraakse militairen hebben gisteren zes mensen gearresteerd die betrokken zou den zijn bij de vermoedelijke moord op de Britse hulpverleenster Margaret Has san. Bij een huiszoeking bij de verdach ten zijn persoonlijke bezittingen van Has san gevonden. De Britse hulpverleenster werd in oktober ontvoerd in Bagdad. Zij werkte daar voor de internationale hulp organisatie Care. Hoewel haar lichaam nooit is gevonden, gaan de Britse autori teiten ervan uit dat de vrouw is ver moord. De Amerikaanse reserviste Lynn- die England, die het gezicht werd van de mishandelingen van Iraakse gedetineer den in de gevangenis van Abu Ghraib, zal schuld bekennen aan zeven van de ne gen aanklachten. Dat heeft haar advo caat bekendgemaakt. De 22-jarige Eng land poseerde onder meer voor een groep gestapelde naakte gedetineerden. Foto's van het misbruik verschenen in de media en leidden tot internationale verontwaar diging. Haar vriend Charles Graner werd voor deze zaak eerder tot tien jaar veroor deeld. England kan maximaal elf jaar ge vangenisstraf krijgen. ANP/AFP/RTR NAKHON PATHOM - Dik is mooi. Die boodschap wilden de deelneemsters aan de Thaise Miss-Jumboverkiezing gisteren uitdragen. Om aan de jaarlijkse schoonheidswed strijd mee te mogen doen moeten vrouwen dan ook min stens 80 kilogram wegen. De opbrengst is bestemd voor de bescherming van olifanten. De missverkiezing werd gehouden in het olifantenpark Samphran. Een 18-jarige studente won de verkiezing. Miss Jumbo weegt 110 kilo en speelt in haar vrije tijd graag tuba. ANP/RTR TOKIO - Het Japanse ministerie van Transport heeft in maart nog een 'ernstige waarschuwing' gegeven aan de spoorwegmaatschappij JR West waarvan een forensen trein vorige week ontspoorde in een voorstad van Osaka. Bij het ongeluk kwamen 107 mensen om. De waarschuwing volgde op 28 maart nadat het verschei dene malen was voorgekomen dat treinen van JR West sta tions waren voorbij gereden. Dat overkwam ook de machi nist van de ramptrein kort voor het ongeval. Hij moest daardoor terug en liep een vertraging op van meer dan een minuut. Een te hoge snelheid speelde vermoedelijk een rol bij het ongeval. ANP/RTR WASHINGTON - Het aantal geloofwaardige meldingen van een dreigende terreuraanval op de Verenigde Staten is op het laagste niveau sinds de aanslagen van 11 septem ber 2001. Dat meldde de Washington Post gisteren bij monde van bronnen binnen de Amerikaanse inlichtingen en veiligheidsdiensten. Er zijn tussen de 25 en 50 procent minder geloofwaardige meldingen van een mogelijke terreuraanslag dan twee jaar geleden. Volgens de Amerikanen richt het terreurnetwerk Al Qae- da zich meer op Amerikaanse doelen in Irak en Europa. ANP LONDEN - Meer dan een kwart van alle Britse kinderen jonger dan 11 jaar is te dik of zelfs zwaarlijvig. Vooral on der jongens neemt overgewicht toe. Dat blijkt uit een rap port van het Britse centrum voor sociale studies, waarvan The Times zaterdag melding maakte. De krant analyseert dat de 'obesitas-epidemie' nog niet bepaald is ingedamd, ondanks voorlichtingscampagnes. Vooral te weinig lichaamsbeweging en ongezond voedsel maken kinderen veel te dik. ANP KUSADASI - Zeker een politieman is zaterdag gedood en vier anderen zijn gewond geraakt door een bomexplosie in de Turkse toeristische stad Kusadasi. De bom ontplofte toen de politie de omgeving rond een verdacht pakketje afzette. De gedode 50-jarige agent had het pakje op het moment van de ontploffing in zijn han den. Nog niemand heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bomaanslag. ANP/DPA/AFP (advertentie) De beste drogist trakteert! DA is voor de 9e keer op rij 'beste drogist van Nederland'geworden.En daarom trakteren we op gratis kaarten voor het MuziekFeest in de ArenA! Alleen bij DA krijg je namelijk elk 2e kaartje voor dit spetterende feest cadeau. Ga vóór 4 mei naar DA en bestel je kaarten, zodat je op 15 mei kunt genieten van topartiesten uit binnen- en buitenland. Wees er wel snel bij, want op op! Moederdagtip: unieke CD van Frans Bauer met 2 nieuwe liedjes én een heerlijke geur, se samen in één geschenkverpakking, alléén bij DA voor slechts €29,95. A'tf GfK 2005/Elsevier Retail Op zondag 7 5 mei 2005 vanaf20.00 uur zingen vele topartiesten drie uur lang hun grootste hits tijdens het MuziekFeest in de ArenA! M.m.v. Cliff Richard, Frans Bauer, Guus Meeuwis, Chlpz, Anita Meyer, Lee Towers, Corry de Rekels, Piet Piraat, BZN, Havenzangers, Lenny Kuhr, Piet Veerman, Dennie Christian en nog veel meer! (artiesten onder voorbehoud)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5