Toeristen in Caïro doelwit Politicus uit Alabama wil ban op boeken homofilie PZC PZC Honderden aanhoudingen na aanslagen hoofdstad Egypte Laura Bush noemt zichzelf een wanhopige huisvrouw Brussel pakt wijnpias aan Vlaams Belang steunt uitsluiten van allochtonen Miljoenen mensen vieren Dag van de Arbeid Zes doden bij Duits familiedrama VS mogen Turkse basis gebruiken Disney wil themapark in India Koning Nepal heft noodtoestand op Vietnam herdenkt einde oorlog 2 mei 1955 WASHINGTON - De Arae- rikaanse first lady Laura Bush heeft haar echtge noot, president George Bush, zaterdagavond flink te kijk gezet tijdens een ga ladiner in Washington. Zij beklaagde zich openlijk over het kennelijke gebrek aan spanning in haar huwe lijk met de machtigste man op aarde. „Om negen uur 's avonds ligt Mr. Opwindend hier in diepe slaap en zit ik op tele visie naar Desperate House wives te kijken", aldus Lau ra Bush. „Dames en heren, ik bén een Desperate Hou sewife. Die meiden zouden het maar eens met George moeten proberen", ging zij verder. Ook spotte de presi dentsvrouw met de bijna spreekwoordelijke proble men die haar man heeft met de uitspraak van de Engelse taal. „In tegenstel ling tot hem, kan ik het woord 'nucleair' correct uit spreken." Zij vroeg zich ook hardop af hoe het kan dat zij haar echtgenoot, toch bepaald geen boeken wurm, heeft ontmoet, ter wijl zij zelf bibliothecares se was. ANP/DP A BRUSSEL - Europa zal het over schot aan wijn bestrijden. Vol gend jaar verschijnt een radi caal plan, stelde Europees Com missaris Fischer (Landbouw) za terdag. Dat betekent dat Franse en andere boeren heel wat wijn gaarden moeten rooien. De Europese Unie kampt met een 'wijnpias' door de opkomst van niet-Europese soorten. Eu ropeanen drinken bovendien ge middeld minder wijn. De oogst in 2004 was ook nog eens uitbun dig. Dat kost de Europese Unie veel subsidies. ANP ANTWERPEN - De partij Vlaams Belang van Filip Dewin- ter steunt een bedrijf dat syste matisch allochtone werknemers weigert, omdat klanten die niet zouden willen. Dewinter vindt het bedrijf niet racistisch. „Dat de Vlamingen niets van vreemdelingen moeten weten, komt door het falend im migratie- en integratiebeleid", zei Dewinter gisteren in Antwer pen tijdens de viering van de Dag van de Arbeid. Dewinter reageerde op uitlatin gen van de directeur van Feryn, een Vlaamse fabrikant van kan- teldeuren. Directeur Pascal Feryn zei geen allochtonen aan te nemen om deuren te plaatsen in woningen. „De klanten wil len hen niet over de vloer", zei hij. In het bedrijf werken wel Marokkanen in de binnen dienst. De fabrikant kreeg al steun van de Belgische organisatie voor middelgrote en kleine bedrijven Unizo. Deze vindt het een pro bleem van de samenleving en niet van het bedrijf dat allochto ne werknemers zo ongewenst zijn. Wel is een klacht ingediend bij het Centrum voor Gelijkheid van Kansen en Racismebestrij ding. Deze klacht is afkomstig van de jongerenbeweging Ani mo van de socialistische partij SP.A. Die vindt het een 'flagran te inbreuk van de anti-racisme- wetgeving'. Vlaams minister Kathleen van Brempt (SP.A) noemt de hou ding van het bedrijf onaanvaard baar. ANP/Belga door Ans Bouwmans WASHINGTON - Een parlemen tariër uit het Amerikaanse Ala bama wil alle boeken waarin ho mofilie voorkomt bannen uit pu blieke scholen en bibliotheken in zijn staat. Afgevaardigde Ge rald Allen vindt homofilie een niet geaccepteerde levensstijl en hij meent dat kinderen be schermd moeten worden tegen boeken waarin het bestaan van homofilie wordt erkend. Verdedigers van het vrije woord in de Verenigde Staten noemen het idee belachelijk, maar zij maken zich ook zorgen. „Het is te gek voor woorden", schimpt Judith Krug van de 'Freedom to Read Foundation'. „Gelukkig van onze redactie buitenland CAIRO - Bij twee aanslagen op populaire toeristische bestem mingen in de Egyptische hoofd stad Caïro zijn zaterdag zeker drie aanvallers omgekomen. En kele buitenlandse toeristen raak ten gewond. Gisteren zijn voor de aanslagen meer dan tweehon derd mensen aangehouden. De verantwoordelijkheid voor de twee aanslagen werd via in ternet opgeëist door een groep die zichzelf de 'Brigades van de Martelaar Abdullah Azzam' noemt. Even later werd de aan- bestaat er nog zoiets als de grondwet." Het voorstel komt neer op 'boek verbranding', meent de veront ruste schrijversorganisatie 'Pen USA'. Het is de eerste keer dat er zo'n vergaand wetsvoorstel voor censuur ligt, zegt medewer ker Debra Weiner. „Meestal zijn het schoolraden waar dit soort discussies spelen." Allen meent dat de Amerikaan slag op dezelfde site nog eens op geëist door een zogeheten Egyp tische Mujaheddeen-Groep. Bij een bomaanslag in het cen trum van Caïro kwam zaterdag middag volgens veiligheidsfunc tionarissen een Egyptische man om. Zeker vier buitenlanders en drie andere Egyptenaren raak ten gewond. De explosie gebeurde vlak bij het Egyptisch Museum. De da der sprong van een brug en blies zichzelf op. De gewonde buiten landers zijn twee Israëlische mannen, een Italiaanse vrouw en een Zweed. De pleger van de aanslag werd al gezocht omdat se maatschappij bedreigd wordt door de 'homo-agenda' en is geïnspireerd door het brede ver zet in conservatief Amerika te gen het homohuwelijk. „Sommige mensen worden zo nerveus van de gedachte aan ho moseks dat zij heel ver willen gaan om het uit te bannen", zegt Krug. De politicus ziet zijn voor stel niet als censuur. „Ik zie het als het beschermen van harten hij betrokken zou zijn geweest bij een bomaanslag in Caïro eer der in april. Vrouwen Op een andere plaats in Caïro openden twee vrouwelijke schut ters zaterdag het vuur op een toeristenbus. De gesluierde da ders - de zuster (22) en de ver loofde (19) van de dader van de eerste aanslag - misten doel. Na de mislukte aanslag schoot de zus de verloofde dood, waarna zij zelfmoord pleegde. Het was de eerste keer dat vrouwen in Egypte een aanslag plegen op toeristen. De toeristenbus werd en zieltjes van onze kinderen", aldus Allen. Het is nog niet duidelijk hoe de rest van het Huis van Afgevaar digden in Alabama over het voorstel denkt, maar Krug ver wacht niet dat Allen veel steun zal krijgen. „Alabama is niet bepaald een li berale staat maar hiermee zou den ze zich toch wel erg belache lijk maken." beschoten in Sayyeda Aïcha, een middeleeuwse wijk in Caïro. Gisteren zijn meer dan tweehon derd mensen in Egypte gearres teerd op verdenking van betrok kenheid bij de aanslagen van za terdag. Volgens bronnen bij de politie werden de verdachten al lemaal aangehouden in een voor stad van Cairo, Chubra, De drie aanvallers van zaterdag kwa men uit Chubra. Egypte heeft de veiligheidsmaat regelen opgeschroefd. Vooral de kerken, waar gisteren het Kopti- sche Pasen werd gevierd, en de bij toeristen populaire hotels zijn scherper beveiligd. Het wetsvoorstel is zo ruim ge formuleerd dat bibliotheken vol gens sommige critici een groot deel van hun collectie zouden moeten wegdoen als het zou wor den aangenomen. Het aanschaffen van een boek van een homofiele auteur zou al kunnen worden geïnterpreteerd als het 'indirect' sanctioneren van homofilie. Tal van Amerikaanse klassie- Het ging zaterdag om de tweede en de derde dodelijke aanslag binnen een maand in Cairo. Be gin april werden drie toeristen gedood, toen een zelfmoorde naar een bom liet ontploffen op een drukke markt. Het betrof twee Fransen en een Ameri kaan. Een extremistische mos limgroep eiste de verantwoorde lijkheid op. De veiligheidsmaatregelen zijn sindsdien verscherpt. Egypte doet er alles aan om aanslagen op toeristen te voorkomen. De toeristische sector is een van de kurken waarop de Egyptische economie drijft. ANP/RTR/AFP kers zouden op de schroothoop belanden. Krug: „Hoe je er ook over denkt, homofilie bestaat ge woon. Als je dit gaat censureren dan zet je gewoon een streep door een deel van onze weten schap. Daar stemt geen rechter mee in." Volgens Pen USA zijn er al ver schillende protestacties gehou den tegen het voorstel. Zo lazen studenten van de Universiteit van North Carolina onder de noemer 'Vrij lezen voor Alaba ma' 24 uur lang voor uit boeken met homoseksuele personages of thema's. Er werd onder meer voorgedra gen uit 'De Kleur Paars' van Ali ce Walker en 'Cat on a Hot Tin Roof' van Tennessee Williams. GPD JEUGDZORG - Het jeugdzorg- werk in Goes breidt zich steeds verder uit. Een belang rijke plaats daarin neemt Het Honk in, een huisje aan de Kor te Vorststraat, waar zo'n hon derdvijftig jongens en meisjes een wekelijks trefpunt voor ac tiviteiten vinden. De Hervorm de Jeugdraad steekt er jaar lijks zeven- a achtduizend gul den in. V.A.R.A. - In Amemuiden is een afdeling van de V.A.R.A. opgericht. Enkele districtsbe stuurders uit Vlissingen en Middelburg hebben vooraf een uiteenzetting gegeven. KONINGINNEDAG - Tijdens een opgewekte koninginnedag viering is in Goes een nieuwe, verplaatsbare muziektent in gebruik genomen. Eveneens nieuw was de moderne feest verlichting, van niet minder dan 42 afneembare lampen, gemonteerd op lichtmasten. Deze gaf de Grote Markt 's avonds extra sfeer. SAS VAN GENT - Het Sasse. college heeft een voorstel ge- s daan tot verbetering van de straatverlichting in de gemeen te. Voor 31.000 gulden kan heel Sas van Gent modern ver licht zijn. van onze redactie buitenland BERLIJN - Miljoenen mensen over de hele wereld hebben gis teren de Dag van de Arbeid ge vierd. Alleen al in Duitsland gingen meer dan een half mil joen mensen de straat op om te protesteren tegen de uitwassen van het kapitalisme. De 1 mei-vieringen in Duits land werden gehouden door on der meer de sociaal-democrati sche SPD en de vakcentrale DGB. De Duitse politie hield 65 mensen aan die in de nacht voorafgaand aan de 1 mei-vie ring amok maakten. Volgens de autoriteiten is de nacht veel rustiger verlopen dan in voor gaande jaren, toen veelal tien tallen agenten gewond raakten tijdens rellen. Dit keer waren dat er drie. Bij ongeregeldhe den in Leipzig, waar neo-nazi's en linkse tegenbetogers de straat op gingen, werden giste ren bijna honderd relschoppers aangehouden. Paus Benedictus XVI stond bij zijn eerste toespraak vanuit het pauselijke appartement aan het Sint Pietersplein even eens stil bij de Dag van de Ar beid. Hij riep iedereen op de menselijke waardigheid op de werkvloer te respecteren. Tien duizenden Russen gingen in Moskou de straat op om te ei sen dat het minimumloon stijgt. De voormalige sovjet feestdag valt dit jaar samen met het orthodoxe Pasen. Naar schatting 290.000 Japan ners liepen mee in een 1 Een lid van een communistische jeugdorganisatie verbrandt tijdens een 1 mei-demonstratie in Mos kou een portret van president Poetin. foto Sergei llnitsky/EPA mei-mars in Tokio. Zij eisten betere leefomstandigheden en de vernietiging van de kernwa pens in de wereld. Japan is het enige land ter wereld waarte gen ooit kernwapens zijn ge bruikt. De VS gooiden in 1945 atoombommen op Hiroshima en Nagasaki. In Nederland werd de Interna tionale Dag van de Arbeid on der meer gevierd in Amster dam. Vice-voorzitter A. Jonge- rius van de vakcentrale FNV stelde dat iedereen recht heeft op volwaardig werk, maar ook de plicht heeft een bijdrage aan de maatschappij te leve ren. „Wat simpel geformu leerd: als je kunt werken, moet je ook werken", zei Jongerius. „Maar het is wel een plicht die je als overheid minder gemak kelijk kunt afdwingen, als er een enorm banentekort is." Vol gens de beoogd voorzitter van de FNV hebben mensen ook de plicht om in zichzelf te investe ren. „Je investeert in jezelf, maar doet dat ook ten behoeve van anderen. Het is ook erva ring opdoen, maatschappelijk actief zijn en vrijwilligerswerk verrichten." ANP/DPA/AFP Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail.: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mall: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v iv.pzc. nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, le- 'ce, Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR maandag 2 mei 2005 RHEINFELDEN - Bij een familiedrama zaterdagavób in het Duitse Rheinfelden zijn zes mensen omgekomet Een 41-jarige man schoot zijn echtgenote (30), hun kindf ren van vier en zeven en zijn ouders van 74 en 79 doot Daarna poogde hij zichzelf van het leven te beroven, ft bezweek gisteren aan zijn verwondingen. Dat maakte de politie in Rheinfelden, dat ligt in de deel staat Baden-Württemberg, bekend. Het drama is vermoe delijk veroorzaakt door huwelijksproblemen. De vroui verliet haar man enkele maanden geleden. ANP/DPA r ANKARA - De Verenigde Staten mogen gebruik make van een luchtmachtbasis in Turkije. De Turkse presiden Sezer zette zaterdag zijn handtekening onder een rege ringsbesluit daartoe. De Amerikanen willen via de bas Irak en Afghanistan logistiek ondersteunen. Turkije weigerde voor het begin van de oorlog in Ira grondgebied ter beschikking te stellen aan de VS. Da wekte grote woede bij de Amerikanen die hun militaire toen via omwegen Irak in moesten sturen. ANP/AFP NEW DELHI - Walt Disney wil een themapark aanleggei bij de Indiase hoofdstad New Delhi. Dat heeft een woord voerder van het gemeentebestuur zaterdag bevestigd. Disney opent op 12 september een park in Hongkong. Da wordt de eerste vestiging van het Amerikaanse entertain, mentbedrijf in China. Ook Shanghai wil een Disney land-vestiging. Disney heeft verder pretparken in de Vere nigde Staten, Frankrijk en Japan. ANP/AFP KATHMANDU - Koning Gyanendra van Nepal heeft di noodtoestand in het land opgeheven. Dat meldde d staatsradio zaterdag. De vorst riep de noodtoestand op februari uit nadat hij de regering naar huis had gestuurd Volgens de grondwet zou de noodtoestand vandaag ver strijken tenzij de koning de maatregel zou verlengen. De 57-jarige Gyanendra trok de macht naar zich toe om dat de regering van premier Deuba er niet in slaagde eei einde te maken aan de opstand van maoïstische rebellen Die begon in 1996 en heeft al aan elfduizend mensen he leven gekost. Na de machtsgreep verdwenen volgens men senrechtenorganisatie Amnesty International zeker drie duizend mensen achter de tralies. ANP/AFP/RTR HANOI - Vietnam heeft zaterdag herdacht dat dertig ja& geleden een einde kwam wat in het land de 'Amerikaans! Oorlog' wordt genoemd. Op 30 april 1975 viel de hoofd stad Saigon van Zuid-Vietnam in handen van het commu nistische Noorden, waarmee de overwinning van dc Noord-Vietnamezen op de Amerikanen een feit werd. Vietnamese militairen marcheerden zaterdag tijdens df viering dezelfde route als de Noord-Vietnamese tanks af legden, toen ze drie decennia terug Saigon, het huidigf Ho Chi Minh-stad, binnenrolden. Honderden veteranen met medailles op de borst gespeld, aanschouwden de para de, samen met duizenden burgers. ANP/RTR/AFP Een rechercheur en leden van de veiligheidstroepen bewaken de plaats waar twee vrouwen het vuur openden op een bus met toeristen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4