PZC Meer illegaal schoolverzuim Echte ouderwetse Koninginnedag Viering in Den Haag voor Hulsterse (25) onvergetelijke dag Ook in basisonderwijs zijn kinderen vaker ongeoorloofd afwezig Houseparty verijdeld in Ritthem Koeltoren uit Vlissingen verscheept Graffitispuiters opgepakt Grote vogel veroorzaakt ongeval zeeuwse almanak Onverwachts Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 2 mei 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het onwettig schoolverzuim is in de gemeente Terneuzen vorig schooljaar ge stegen. Kwam dit voorheen vooral in het voortgezet onderwijs voor, ook in het basisonderwijs treedt onwettig schoolverzuim vaker op. Dat staat in het verslag Leer plichtwet van de gemeente Ter- neuzen over het schooljaar 2003/2004. Het ongeoorloofd schoolver zuim heeft volgens burgemees ter en wethouders te maken met de toenemende sociale proble matiek in gezinnen. „Wel is het zo dat scholen alerter zijn ge worden", schrijft het college. „Bij vermoeden van onwettig verzuim wordt eerder gemeld aan de gemeente. Ook ziekmel dingen worden beter gecontro leerd." Er is sprake van wettelijk ver zuim als een leerling drie achter eenvolgende dagen niet op school is. De school moet dit melden aan de leerplichtambte naar van de gemeente, die dan contact op neemt met de ouders. Vaak is deze vorm van school verzuim volgens B en W zoge naamd 'signaalverzuim'. „Een teken dat er problemen zijn op school, in het gezin of in de leefomgeving van de leerling." Al naar gelang de aard en ernst van het probleem schakelt de leerplichtambtenaar hulpverle ning in. Daarnaast is er ook nog 'luxe verzuim'. Dat is door de ouders veroorzaakte ongeoorloofde af wezigheid doordat de leerling buiten de schoolvakanties om op vakantie gaat. Bijvoorbeeld op wintersport. Ook zogenaam de tweede vakanties of 'verleng de' vakanties vallen daar onder. In dergelijke gevallen wordt meteen procesverbaal opge maakt. In het verslagjaar zijn vijf processen verbaal opge maakt. „Op jaarbasis is er sprake van 200 verzuimgevallen, waarvan er zo'n 100 in aanmerking ko men voor onderzoek en bemidde ling en 10 als luxe-verzuim kan worden gezien", aldus het ver slag. Volgens het Terneuzense college van B en W wordt in de regio Zeeuws-Vlaanderen ten opzich te van elders relatief weinig school verzuimd. „Het verzuim als gevolg van extra vakanties is aanzienlijk teruggedrongen." In het verslag wordt er op gewe zen dat dreigende schooluitval en gedragsproblemen meer en meer door pi-eventieve aanpak worden opgespoord en bestre den. „Vei-wacht wordt dat via deze werkwijze in veel gevallen kan worden voorkomen dat jon geren voortijdig uitvallen die de school zonder diploma verla ten." Het team van Red Bull in actie tijdens de zeskamp in Waterlandkerkje. Een oranjekoetsje in de optocht in Breskens. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen beleefde za terdag weer eens een ouderwetse Koninginnedag. Mooi weer, niet te warm en niet te koud. De idea le omstandigheden dus. In Axel kregen de organisatoren van het Koningin- nedagfeest zaterdagochtend al meteen een verras sing. Op het parkeerplein voor het stadhuis, waar alle activiteiten gepland waren, stond pardoes een auto geparkeerd. Het voertuig bleek er al sinds vrijdag te staan. De eigenaar had wat uit bundig Koninginnenacht gevierd en was, verstan dig uiteraard, te voet naar huis gegaan. Uiteinde lijk werd de auto toch weggehaald. Inmiddels was in heel de regio Koninginnedag in volle hevigheid begonnen. Met klokgelui, vlaggen, versierde fietsen of een al dan niet 'officiële' la- waaioptocht. In Kloosterzande bijvoorbeeld had den ze een traditionele start van de festiviteiten met een aubade. „Als Koninginnedag op een door deweekse dag valt worden de kinderen toch min of meer verplicht te komen", zegt Manuel Eijs- ackers van het Oranjecomité. „Maar nu het op za terdag valt is kun je ze zeker niet verplichten. Daarom hebben we van tevoren de ouders gepolst om te zien hoeveel kinderen we konden verwach ten." Wilhelmus Van de potentiële 400 leerlingen, meldden zich er toch zo'n 180 op het Hof te Zandeplein. Velen ver gezeld door ouders, zodat er een groot koor stond. De Koninklijke Harmonie St. Cecilia verzorgde de muziek. Het voltallige college van burgemees ter en wethouders kwam luisteren hoe de aanwezi gen enkele coupletten van het Wilhelmus zongen. Wat wel opviel was dat de meesten wel een spiek briefje nodig hadden. De ochtend stond overal in Zeeuws-Vlaanderen vooral in het teken van spelletjes voor de jeugd van de basisschool. En natuurlijk waren er ook overal rommelmarkten. Opvallen veel Zeeuws-Vlamingen hadden de Nederlandse drie kleur, al dan niet met oranje wimpel, in top gehan gen. Molens waren vrolijk versierd, zoals in Axel en Spui. Maar ook minder voor de hand liggen ob jecten werden in de feestelijkheden betrokken. Zo als een flitspaal bij IJzendijke, die de Nederland se vlag kreeg omgedrapeerd. In Hulst klonken 's middag de tonen van het tradi tionele Oranjeconcert. Op vele plaatsen werden fietstochten gehouden. Vanwege het fraaie weer waren er veel deelnemers. Uiteraard ontbrak ook de zeskamp niet. Zoals in Waterlandkerkje, waar vooral de spelen met water voor grote hilariteit zorgden. Of in Axel. waar veertien teams van ba- sisschooljeugd tegen elkaar streden en waar de or ganisatie originele spelen in elkaar had gezet. Zo als een race met blauwe rolemmers. „Als de man nen van de gemeentereiniging dit zien krijgen ze ongetwijfeld een hartkwaal", riep de speaker door de geluidsboxen. De zeskamp werd gewon nen door de Big Smilies. 's Avonds was er een zeskamp voor de ouderen. Wie van wat rustiger hield kon in Axel meerijden met paard en wagen. Rob van Dijk van de Oranje viering Groot-Axel sprak van een 'enorm' geslaag- RITTHEM - In een loods aan de Frankrijkweg in Ritthem werden zaterdag omstreeks 00.50 uur ongeveer 50 perso nen aangetroffen die bezig waren met het organiseren van een illegale techno-houseparty. De personen, mannen en vrouwen, waren afkomstig uit onder andere Amsterdam, Utrecht, Leiden, Rotterdam en Den Haag. Een persoon kwam uit Duitsland en twee uit Frankrijk. Van alle aanwezigen werden de gegevens genoteerd en in opdracht van de politie hebben ze alles opgeruimd waar na ze rustig zijn vertrokken. VLISSINGEN - Het zwaar transportschip Swan van Dockwise is gisteravond even na acht uur uit Vlissin- gen-Oost vertrokken naar de Barentszzee met de vrijdag over de Westerschelde vervoerde 65 meter hoge koeltoren voor een Noors gaswinningsproject. Het invaren van de ponton met de coldbox in het afzinkbare dok van de Swan en het vastzetten van het gevaarte hebben iets meer tijd gevergd dan verwacht. De planning was dat de Swan gisteren tussen 11.00 en 19.00 uur zou vertrekken. „Bij zo'n operatie komt het niet op een uurtje", aldus een medewerker van de Schelderadarketen in Vlissingen. „Ze kerheid gaat voor alles." Het transport passeerde rond negen uur 's avonds Vlissin gen om via de Zeeuws-Vlaamse en Belgische kust richting het hoge noorden te gaan. De koeltoren is in onderdelen in Bremen gebouwd en in Antwerpen geassembleerd. De Swan moet over acht dagen op de plaats van bestemming zijn. TERNEUZEN - In de Oranjestraat in Terneuzen werden vrijdagavond vijf jongeren aangehouden voor het spuiten van graffiti op de gevel van een winkelpand. Het ging om drie inwoners van Terneuzen van 14 en 17 jaar, een 15-ja- rige Middelburger en een 17-jarige uit Axel. Zij worden allen doorverwezen naar bureau Halt en zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. GOES - Een 29-jarige automobilist uit Waalre kreeg vrij dagavond de schrik van zijn leven, toen hij op de A58 ter hoogte van Goes een grote vogel tegen zijn voorruit kreeg. Hij slipte en reed de linkerberm in. na een stuurcorrectie reed hij in de sloot naast de weg. Of de automobilist er iets aan over heeft gehouden, is niet bekend. Zijn auto raakte beschadigd. foto's Camile Schelstraete de Koninginnedag. In Nieuwvliet gingen konin gen en prinsessen aan de slag om zwaarden en kro nen te versieren met 'diamanten'. Dat alles werd gedeponeerd bij de muziektent, die was ingericht als schatkamer. De 'kroonjuwelen' speelden later op de dag ook een rol bij de fietspuzzelrit. Veel water kwam er aan te pas bij de zeskamp voor de jeugd en volwassenen zaterdag in Bres kens op het vernieuwde Oranjeplein. Het gras is nog steeds niet ingezaaid en dit leidde tot een hele boel slik en modder langs de kant. Dit mocht de pret niet drukken. Heel de middag tot in de vroege avond waren er tientallen belangstellenden die de zeskampers aanmoedigden. Er was een terras, een barbecue en er werden vrijwel de hele dag wafels gebak ken. In de voormiddag was er een optocht met ver sierde fietsen en de muziekvereniging Bres- kens-Groede door het dorp. Ongeacht alle rommel en troep op zaterdagavond lag het Oranjeplein er zondagmorgen weer maag delijk bij. Alles was opgeruimd en netjes achterge laten. door Eugène Verstraeten HULST - „Heel gezellig. Ge weldig om dit te mogen mee maken. Echt een belevenis om niet snel te vergeten." Zo vat Brechje Artz-Taelman uit Hulst haar Koninginne dag samen. Samen met nog 224 ander 25-jarigen mocht ze in Den Haag de viering bijwonen van het ambtsjubileum van konin gin Beatrix. Ze had zich als kandidaat aangemeld en werd door de gemeente Hulst naar Den Haag afgevaardigd. Een mooi verjaardagscadeau want Brechje werd afgelopen Vrijdag 25 jaar. Ze werd al vroeg verwacht en daarom had ze met haar echt genoot een hotelletje geboekt. „Daar hebben we vrijdag mijn verjaardag gevierd en na tuurlijk zijn we naar de 'Ko- ninginnenach' geweest. On voorstelbaar, wat een druk te." Rond kwart over acht meldde Brechje zich bij het gebouw van de Tweede Ka mer, waar ze werd opgewacht door PvdA-Kamerlid Luuk Blom. Die zou haar een hele dag begeleiden. „Dat was heel gezellig. Je komt daar toch wat onzeker binnen, want je weet niet wat je te wachten staat. We heb ben eerst koffie gedronken en toen kreeg ik een rondleiding door het gebouw." Rond half tien verzamelden alle 25-jarigen en hun begelei dende Kamerleden zich in de Ridderzaal voor de officiële bijeenkomst. Uiteraard wer den er heel wat foto's ge maakt. Vijf van de genodigde 25-jari gen mochten een toespraakje houden. „Jammer dat ik er niet bij was, want dan had ik mooi Hulst kunnen promo ten". zegt Brechje. Maar in Den Haag weten ze nu toch wel waar Hulst ligt, want Brechje had een heel pak fol ders meegenomen om uit te delen. Van de VW had ze ori ginele Zeeuwse boterbabbe- laars mee gekregen. „Het was een heel ontspan nen sfeer", zegt ze. „Ik had het heel wat strakker en stijf jes verwacht. Maar we moch ten foto's maken zoveel we wilden en alles vragen." Na een lunch in het gebouw van de Tweede Kamer stond ze om half drie weer op straat, waar ze werd opgewacht door haar echtgenoot en haar va der. „We hebben toen nog een museum bezocht en wat sfeer geproefd, voordat we naar huis gingen." Natuurlijk stond thuis de vi deorecorder paraat en is de rechtstreeks uitgezonden jubi leumviering van begin tot eind opgenomen. „Ik heb het al een paar keer terug geke ken en ik ben zeker acht keer op televisie geweest. Zoiets maak je toch nooit meer mee." Het is al weer een aantal ja ren geleden dat een inwoner van dit gewest werd bedeeld met een koninklijke onder scheiding. Zichtbaar ontroerd liet hij zich de versierselen behoren de bij zijn nieuwe status op spelden door de burgemeester van zijn stadje. Nooit gedacht dat zijn inspan ningen voor zijn club en de rest van de gemeenschap hem een lintje zouden opleveren, sprak de gedecoreerde. Vervolgens haalde hij een dub belgevouwen papier tevoor schijn, waarvan hij het ver volg van zijn dankwoord voor las.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41