Reizigers Phuket Air stranden in Bangkok wY Royaal gebaar voor Margarita Beatrix raakt haar kroost kwijt bij rondgang Zalm zinspeelt op duurder maken contant betalen 2PZC Oudere militairen lastig voor Defensie Zeshonderd klanten gedupeerd door landingsverbod Ravage na ongeval op A2 Leger beveiligers bij bezoek Bush Bos pleit voor Europese grondwet Raadslid bekent misbruik jongen Hoge leeftijd vader bij ivf kan Ruzie om vrouw wordt man fataal Jongeren filmen eigen wandaden EDOX ¥t f/ ,door Mark Wijdeven AMSTERDAM - Meer dan zes honderd klanten van Phuket Air zijn in het weekeinde gedu peerd door het verbod om te lan den dat de Inspectie Verkeer en Waterstaat de luchtvaartmaat schappij vrijdag oplegde. woor de vlucht van Bangkok naar Amsterdam die zaterdaga vond moest vertrekken, hadden ongeveer driehonderd mensen geboekt. Op de geannuleerde vlucht van gisteren terug naar Thailand stonden 350 toeristen ingeschreven, meldde een verte genwoordiger van de prijsvech ter. Het was gisteren nog onduide lijk hoeveel reizigers nog vastzit ten in Bangkok. Reisorganisatie TUI Nederland wist tot gisteren voor veertig van haar 165 passa giers een alternatief te vinden. Twintig reizigers met TUI Bel gië zijn op de weg terug, lieten woordvoerders weten. Over het lot van de andere, zelfstandig reizende klanten kon Phuket Air weinig zeggen. Het gaat vooral om Nederlanders, wist de woordvoerder wel. Door de drukke voorjaarsvakan tie zitten alternatieve vluchten van of naar Bangkok vol. Om- boeken is daarom erg lastig, meldden de woordvoerders van Phuket Air en TUI. De meeste passagiers voor de vlucht van gisteren naar Bang kok werden telefonisch geïnfor meerd over de annulering. Toch moest personeel van Phuket Air gistermiddag op Schiphol toch nog veertig klanten die niet wer den bereikt, confronteren met het slechte nieuws. Ongeldig De Inspectie Verkeer en Water staat (IVW) trok vrijdag de lan dingsrechten van de Thaise prijsvechter in. Bij een ver scherpte controle constateerde de inspecteurs dat de medische verklaring van een van de pilo ten niet meer geldig was. Tot de Thaise inspectie tevreden is met het veiligheidsniveau van Phuket Air en de IVW hiervan heeft overtuigd, zullen geen vluchten van de prijsvechter meer worden uitgevoerd, kon digde een woordvoerder zater dag aan. De luchtvaartmaat schappij sprak toen van een 'het ze' van de inspectie tegen Phu ket Air. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Door de af schaffing van het prepen sioen moeten bij Defensie nog meer (oudere) werknemers weg, bovenop de al afgespro ken inkrimping met 11.200 ba nen. „Dat kunnen vijftig men sen zijn, maar ook driedui zend", aldus een woordvoer ster. Het kabinet wil dat mensen langer doorwerken. Dat leidt tot ernstige problemen. Defen sie is bezig met een groot scheepse verjongingsoperatie. Het leger vormt zichzelf om voor expeditionele taken over al ter wereld. Die kunnen het beste worden uitgevoerd door jonge militairen. Daardoor zit de leiding met oudere werknemers in de maag. „Tot nu toe zijn bij Defensie nog steeds geen gedwongen ontslagen gevallen. Of dat wel nodig is bij oudere werk nemers, hangt af van de mate waarin en de snelheid waar mee men de pensioenleeftijd van 58 jaar verder wil opho gen", aldus de woordvoerster. De voorzitter van de nieuwe vakbond voor officieren FVNO, generaal b.d. H. Cou- zy, is niet te spreken over de gang van zaken bij Defensie. Hij stelt dat een generaal tot zijn zestigste kan werken, maar een onderofficier bij het Korps Mariniers niet. GPD •BREUKELEN - Een ongeval met drie personenauto's op de A2 bij Breukelen heeft gister middag een flinke ravage en veel oponthoud veroorzaakt. Twee mensen raakten gewond, meldde een woordvoerder van de politie Utrecht. Op de snelweg tussen Utrecht en Amsterdam botsten om 14.00 uur drie auto's op elkaar. Een van de voertuigen sloeg over de kop, de vangrail raakte bescha digd. De politie sloot twee rijstroken af voor reiniging en onderzoek. Vanuit Utrecht ontstond tien ki lometer file, door kijkers stond het verkeer uit de andere rijrich ting over een lengte van vijf kilo meter stil. Om 15.30 uur gaf de politie de weg vrij en nam het oponthoud snel af. ANP MAASTRICHT - Politie, mare chaussee en het leger zetten :m ruim drieduizend mensen in 40 voor de beveiliging van de Amc- 47 rikaanse president Bush bij zijn 33 bezoek aan Zuid-Limburg op 7 07 en 8 mei. Het gaat om zestien- Oj honderd agenten, duizend mili- tairen, tweehonderd marechaus- g1 sees en driehonderd man onder- 16 steunend personeel. Volgens korpschef Velings van de politie Limburg-Zuid lopen de kosten van de operatie in de 37 miljoenen. De veiligheidsmaatre- 10 gelen gelden van 18.00 uur zater- 04 dag tot 12.00 uur zondag. 19 Bush komt in de loop zaterdaga- 20 vond aan op vliegveld Maas- 6? tricht Aachen Airport. Hij gaat met de auto naar het kasteel Sint Gerlach in Houthem, waar hij overnacht. Zondagochtend (Ontbijt Bush met premier Bal kenende. Vervolgens gaat Bush naar de begraafplaats in Margra ten, waar koningin Beatrix hem ontvangt. Na afloop van een her denkingsceremonie rijdt de pre sident terug naar het vliegveld en verlaat Nederland. ANP Pieter van Vollenhoven, prins Pieter-Christiaan en prins Willem-Alexander helpen mee bij het breken van het wereldrecord koekhappen. foto Ed Oudenaarden/ANP door Hans Jacobs SCHEVENINGEN - 'De koningin is haar familie kwijt'. Bezorgd rent zaterdag de hofdame door de oranje gekleurde straat jes van Scheveningen, op zoek naar het kroost van Beatrix. Die is ver achterop geraakt bij de zegetocht door het vissers dorp. Iedereen wil daar op Koninginnedag een praatje maken, handen schudden en fo to's maken met de koninklijke gasten. Beatrix mag bij de drie kilometer lange rondgang dan wel het tempo aangeven, de rest van haar familie kan dat door het opgetogen publiek niet bijbenen. „We komen eraan", knikt Friso vriende lijk naar de rondvliegende rechterhand van de koningin, Ietje van Karne- beek-van Lede. „Nog even een paar han den schudden", beduidt Laurentien. „We moeten sneller lopen", spoort Annette echtgenoot Bernhard jr. aan. De bewa kers komen ogen te kort om alle zeven tien Oranjes in het vizier te houden. Net als ze denken dat de groep weer com pleet is, komt Maurits nog aanstuiven of neemt Constantijn een cadeautje in ont vangst. „Ik zoek mijn man", zegt Lauren tien menig keer. Het gezelschap is dit jaar groter dan ooit tevoren. „Dat maakt het werk ook zo moeilijk", zegt een politieman. 'Op Sche veningen', zoals dat heet, zijn maar liefst drie debutantes: Mabel, die vorig jaar op huwelijksreis was, Anita van Eijk, de ver loofde van Pieter-Christiaan en Aimée Söhngen, de aanstaande bruid van Flo- ris. De nieuwkomers onderscheiden zich van de oudgedienden door de keuze van schoeisel. Alle drie zijn ze hoog gehakt. Uiterst chique, maar minder geschikt voor een wandel- en slentertocht van bijna twee uur. De andere dames heb ben, door ervaring wijs geworden, mak kelijker schoenen aan. Annette en Marilè- ne zelfs laarzen. Natuurtalent Mabel is de enige debutante die bekend is bij het publiek. Haar naam wordt keer op keer geroepen. „Het is heel inspire rend", zegt ze over haar eerste ervarin gen. „Ik doe ook ideeën op voor Luana", lacht ze. Het is ook de eerste keer dat ze samen met Friso zo uitgebreid in het openbaar verschijnt en Mabel geniet met volle teugen. Aimée Söhngen, die in oktober in Naar- den trouwt, blijkt een natuurtalent voor dit soort koninklijke hoogtijdagen. Zij durft ook zonder Floris het nieuwsgieri ge publiek tegemoet te treden, laat zich fotograferen en knoopt spontaan gesprek jes aan met kinderen. 'Perfect' merkt een veteraan uit het peloton volgers op. Ani ta van Eijk is meer terughoudend en blijft bij Pieter-Christiaan, die zich rusti ger gedraagt dan in voorgaande jaren. Al leen bij het partijtje voetbal met spelers van ADO laat hij zich gaan. Af en toe laat prinses Margriet zich als ongeruste (schoon)moeder terugvallen om te vragen hoe het gaat. Ze wrijft eens over de schouders, spreekt een bemoedi gend woord en gaat dan zus Beatrix weer achterna, aan het hoofd van de stoet. In de kopgroep bevinden zich meestal ook Maxima en Willem-Alexander. „Het gaat goed", zegt de zwangere prinses in het voorbijgaan. „En nee, ik heb het niet te warm." Maxima kijkt naar het netten boeten, koekhappen, kantklossen en kinderspe len, leert de Scheveningse 'taal', aait kin deren, voert de geiten en zwaait, tot haar armen eraf vallen. Ondertussen gaat haar sympathie uit naar de hoogzwange re Marilène, die zich aan het einde van de tocht aansluit. De immer onvermoei bare Maurits is zichtbaar blij, sleept haar mee naar de beesten en geiten, en streelt haar liefkozend. Ze zijn niet het enige prinselijke paartje dat zaterdag uit gebreid knuffelt. Op de Badhuiskade krijgen de voeten ein delijk rust in een antieke tram, die de Oranjes terug brengt naar Den Haag. Stapvoets, want langs de Scheveningse- weg naar het oude stadhuis van de Hof stad, staan de mensen soms vijf rijen diep. De politie schat dat er honderddui zend belangstellenden zijn, die de konin gin willen toezwaaien op haar jubileum dag. Beatrix is er dankbaar voor, zegt zij aan het slot in een toespraakje. De vor stin vraagt in het bijzonder aandacht voor haar 'zusje' Margriet en de jarige Pieter (66) zonder wie ze haar ambt de af gelopen 25 jaar niet zo goed had kunnen uitoefenen. GPD door Hans Jacobs DEN HAAG - Koningin Beatrix is bereid geweest om vergiffenis te schenken en een royaal ge baar te maken. En zo verscheen zaterdagavond prinses Margari ta tot ieders verrassing met de koninklijke familie op het Malie veld in Den Haag. Er ging een schok door de enor me feesttent die op die histori sche plek was neergezet. 'Marga rita!', klonk het onder de vier duizend gelukkigen met een toe gangsbewijs voor het bijzondere huldeblijk aan de jubilerende koningin. Het zwarte schaap van de Oranjes werd meteen her kend, schuchter wandelend tus sen haar neven, niet goed raad wetend met het warme applaus dat ook haar verwelkomde. Na alle schimpscheuten, haatmail en bijtende krantenkolommen die zij zelf met (bijna ex-)echtge- noot Edwin de Roy van Zuyde- wijn over zich had afgeroepen, was dit weer even wennen. Mar garita terug in de boezem van de familie. „Zij is altijd welkom", had haar oudste broer prins Carlos ander half jaar geleden gezegd toen Prinses Margarita komt aan op het Malieveld in Den Haag. foto Evert-Jan Daniels/GPD het conflict tussen de Oranjes enerzijds en Margarita en Edwin anderzijds bijna dage lijks in het nieuws was. Ook ko ningin Beatrix die door haar nichtje en petekind in een kwaad daglicht werd gesteld, hield nadrukkelijk de deur open. „We herkennen ons niet in het beeld dat Margarita van onze familie schetst", zei de vor stin, die hoopte dat haar zus Ire ne de familieverhoudingen weer zou herstellen. Hoe de breuk is gelijmd, is nog onbekend. Het huwelijk van Margarita en Edwin liep vorig jaar stuk. Bij de begrafenissen van haar oma en opa was zij er bij, nadat haar eerder de toe gang was ontzegd tot het huwe lijk van Willem-Alexander en de uitvaart van prins Claus. Met grootvader Bernhard, op wie zij ook felle kritiek had geuit, had Margarita zich vlak voor zijn dood weer verzoend. Het was ook allemaal te veel aangezet, zo bekende de prinses via haar advocaat. En verder bleef ze uit de publici teit, in tegenstelling tot Edwin, die bijvoorbeeld vrijdag nog een expositie opende met portretten van Beatrix. De aanwezigheid van Margarita - als enige van Irene's kinderen, al was Carlos eerder wel in de Ridderzaal en vrijdag op de Dam - was dan ook opmerke lijk, en een niet mis te verstaan teken dat de rijen weer zijn ge sloten. Margarita vermaakte zich opper best, zwaaide als een uitgelaten Oranjefan met een rood-wit- blauw sjaaltje tijdens het optre den van Lee Towers, zong uit volle borst mee met Abba-hit 'Dancing Queen' en liet zich niet onbetuigd bij Marco Borsa- to. Gewoon een avondje uit, met de familie. GPD ,f2> maandag 2 mei 2005 NIJMEGEN - Wouter Bos heeft zijn partijgenoten en PvdA-stemmers gisteren opgeroepen voor de Europese grondwet te stemmen. Hij deed dat op een bijeenkomst ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid in Nijmegen. Volgens Bos leidt de aanvaarding van de grondwet tot een veiliger, socialer en slagvaardiger Europa. Verder zal er minder bureaucratie en meer democratie in de EU zijn. Bos is bezorgd over de afwijzende houding van veel jonge ren tegenover Europese zaken. „Velen hebben geen bood schap aan de heilzame werking van het Europa van hun ouders en grootouders." Bos benadrukte dat een Europe se grondwet niet betekent dat de Nederlandse regels over het homohuwelijk, euthanasie en drugs veranderen. ANP ROERMOND - Een Roermonds gemeenteraadslid heeft bekend een minderjarige jongen seksueel te hebben mis bruikt. Dinsdag arresteerde de politie de man al. Zijn ad vocaat Th. Dierichs liet zaterdag weten dat de man op last van de rechter-commissaris is vrijgelaten, onder meer omdat hij heeft bekend. Het is nog onduidelijk of het raadslid zich uit de WD-fractie terugtrekt, waar hij al tientallen jaren lid van is. Vandaag is er een gesprek tussen hem en de WD „Wij willen zorgvuldig te werk gaan", zei fractievoorzit ter Peters, die zich geschokt toonde. ANP AMSTERDAM - Als oudere mannen via een reageerbuis bevruchting (ivf) met een jongere partner kinderen wil len, hoeft dat geen nadelige gevolgen te hebben voor die kinderen. In de medische literatuur zijn daar geen aanwij zingen voor te vinden, zo betoogden medici van het Nij meegse Universitair Medisch Centrum St. Radboud zater dag in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Een aantal ivf-klinieken in Nederland hanteert een maxi- mimleeftijd van 55 of 65 jaar voor mannen. ANP ZEIST - Een 21-jarige man is zaterdagavond in Zeist overleden aan de gevolgen van een steekpartij. De aanlei ding van de ruzie was een vrouw. De man was op bezoek bij een vriendin in Zeist, toen haar ex-vriend langs kwam. Er ontstond ruzie, waarna de ex een mes trok en de man neerstak. Het slachtoffer is naar het Utrechts Me disch Centrum vervoerd, waar overleed. Eind 1999 werd een broer van het slachtoffer doodgesto ken. Ook toen was een meisje de aanleiding. GPD DELFZIJL - De politie heeft een groep jongeren uit Delf zijl opgepakt, die hun criminele daden op videocamera vastlegden. De 'Delfzijl Noord Professional Gangsters' mishandelden voorbijgangers, gooiden stenen naar trei nen en pleegden forse vernielingen. Het is de zesde groep tieners binnen een half jaar die we gens geweldsmisdrijven, vernielingen en inbraken is opge pakt in Delfzijl. De politie is ongerust over het groeiend aantal jongeren dat zich na het gebruik van drugs en drank schuldig maakt aan criminaliteit. GPD door Henk van Lierop DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën en de PvdA zijn het erover eens, dat meer pin nen en chippen tot grote bespa ringen in het betalingsverkeer leidt, waarvan de burger uitein delijk kan profiteren. Maar de WD-bewindsman blijft gron dig van mening verschillen met de grootste oppositiepartij over de manier waarop dat bereikt kan worden. PvdA-Tweede-Kamerlid Crone wil chippen belonen met vijf cent of een dubbeltje. Zalm zit meer op de lijn van de banken, die contant betalen duurder wil len maken. Dit blijkt uit het antwoord van Zalm op schriftelijke vragen van Crone en uit een rapport over betalingsverkeer, dat Zalm naar de Tweede Kamer stuurde. Als het aantal elektronische be talingen verdubbelt en daar door het aantal contante trans acties vermindert, dan levert dat een kostenbesparing van 100 miljoen euro op. Een deel daarvan komt terecht bij ban ken, een ander deel bij de detail handel. Belonen De kostenvermindering van ban ken en winkels zou kunnen wor den gebruikt om efficiënt betaal gedrag van de consument te be lonen. Die voordelen ontstaan pas, als consumenten meer elek tronisch gaan betalen. Daarom noemt Zalm het 'denkbaar' inef ficiënt betalen duurder te ma ken en met de opbrengst daar van elektronisch betalen te sti muleren. Dat consumenten meer moeten betalen voor betalingsverkeer lijkt op het eerste gezicht niet onredelijk. De direct geheven ta rieven, het betalen voor de pin pas, dekken de kosten niet. Daar staat tegenover dat ban ken geen of een lage rente geven op een gewone betaalrekening, rente heffen bij rood staan en het geld bij overboekingen een dagje langer vasthouden dan no dig is om zo rentevoordeel te be halen. Maar het is volgens Zalm niet uit te sluiten dat in de huidi ge situatie zakelijke gebruikers opdraaien voor de kosten die voor consumenten worden ge maakt. Per huishouden komen de totale maatschappelijke kosten voor het betalingsverkeer voor consu menten uit op circa 400 euro. Dat is dan de optelsom van con tant betalen, chippen, pinnen en het gebruik van een creditcard. Uit onderzoek blijkt bovendien dat bij bedragen boven 11,63 eu ro het betalen met chipknip en pinpas de kosten van betalings verkeer drukt. Dat dit te weinig gebeurt, komt volgens De Neder- landsche Bank doordat de kos ten te weinig zichtbaar zijn voor de consument.Uit het rapport blijkt ook, dat de magneetstrip op de pinpas de achilleshiel is bij het bestrijden van fraude. Criminelen kunnen door het ko piëren van die magneetstrip met valse passen geld opnemen. Er is daarom een opvolger van de bestaande pinpas in de maak, die niet langer een magneetstrip heeft, de 'EMV-chip'. Dat zou de nieuwe standaard moeten worden, maar daarvoor moeten dan wel allerlei apparaten ver vangen worden. Over de verde ling van de kosten daarvan kun nen banken, detailhandel en Consumentenbond het niet eens worden. ANP (Advertentie) H De slankste horlogecollectie ter wereld bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg. Juwelier 't Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg Burchlslraat 8-10) Sluis. Juwelier Dijkstra, Zuiddi|kstraat 4 Terneuzen. Juwelier Wijffels. Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90 www.edox-watches.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3