Grotere rol voor containervervoer Honderd uur schilderen aan een stuk PZC PZC 'Origineel' is nu dé trend in Volkwagen-Keverland Besparing op scootmobiel van de baan Uitblijven rijksgeld nekt Huis van Europa .13 Drankrijder op de bon Commissie Transport Infrastructuur wijst op ondergrens in mileurapport agenda Goesenaar trapt voordeur in AAZET Grote vogel veroorzaakt ongeval Aangehouden voor beledigen agent Bromfietser in ziekenhuis Brandweer haalt paard uit sloot Aangehouden met harddrugs Hemelaar maandag 2 mei 2005 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland ziet af van de aanvankelijk geplande door te voeren besparing op de aanschaf van een scootmobiel. Dit naar aanleiding van forse kritiek van de zijde van het ei- landelijke Platform voor men sen met een Beperking (PmmB). Begin dit jaar kwam het bericht dat de gemeente zou gaan snij- den in de gemeentelijke bijdra gen aan voorzieningen voor ge handicapten. Onder meer werd voorgesteld een besparingsbe drag in te voeren voor de aan schaf van een scootmobiel. Aan vankelijk werd een bedrag van 521 euro - volgens het Neder lands Instituut voor Budgette ring (Nibud) de prijs van een doorsnee fiets - genoemd. Dat was de gemeente een brug te ver. Gekozen werd voor een meer dan halvering van het be drag. De gemeente zag een be sparingsbedrag van 240 euro als redelijk. Het PmmB denkt daar heel anders over. Tijdens de ge meenteraadsvergadering vorige week haalde PmmB-woordvoer- der J. Elenbaas stevig uit naar de eilandelijke bestuurders. De redenering dat wie een scootmo biel wil aanschaffen, anders een fiets zou hebben gekocht, vindt Elenbaas onzin. „Deze aanvra gers hebben geen keus meer. An ders hadden ze graag een fiets gepakt voor hun verplaatsingen. Of sterker nog: waren ze wel lek ker gaan wandelen." Elenbaas voegde daar aan toe dat recente lijk een gerechtelijke uitspraak is gedaan over het hanteren van besparingsbedragen voor scoot- mobielen. De rechter zou geoor deeld hebben dat het opleggen van een dergelijk besparingsbe drag onterecht is. Wethouder G. Houtekamer heeft de kritiek van de PmmB ter harte genomen. „Ik heb eerst geprobeerd te achterhalen wat de gerechtelijke uitspraak in kwestie precies behelst. Dat is door allerlei omstandigheden nog niet gelukt en zolang ik geen 100 procent zekerheid heb dat de gemeente een dergelijk besparingsbedrag mag heffen, ga ik dat ook niet doen. Dan moet je op gegeven moment als bestuurder de knoop doorhak ken en dat heb ik gedaan." door Ben Jansen MIDDELBURG - In het nieuwe milieueffectrapport voor de Wes- terschelde Container Terminal (WCT) moet rekening worden ge houden met de grote vlucht die het vervoer van containers per binnenvaart- en kustvaartschip de laatste jaren heeft genomen. De aannames die daarvoor zijn gehanteerd in het oorspronkelij ke, uit 2001 daterende milieuef fectrapport, moeten daarom als een absolute ondergrens worden beschouwd. De commissie Transport Infra structuur Zeeland, waarin de Kamer van Koophandel, onder nemers- en vervoersorganisaties zijn vertegenwoordigd, meent dat de binnenvaart een grotere rol kan spelen in de aan- en af voer van containers naar de WCT dan tot dusver is aangeno men. In een brief aan Zeeland Seaports, de initiatiefnemer voor de WCT, brengt de commis sie dit onder de aandacht. In het milieueffectrapport van KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-maïl: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vier jaar geleden zijn twee scena rio's uitgewerkt voor de te ver wachten verdeling van de contai nerstroom (anderhalf miljoen stuks per jaar) over verschillen de vormen van transport. De kustvaart zou volgens die cijfers twintig tot dertig procent kun nen verzorgen en de binnen vaart 24 tot 35 procent. In beide scenario's is uitgegaan van 16 procent transport per trein. Meer is niet mogelijk in verband de capaciteit van het spoornet. Onlangs uitgevoerde onderzoe ken tonen volgens de commissie aan dat het vervoer van contai ners per binnenvaartschip fors stijgt. Zo gingen in Nederland in 2000 3 miljoen containers op een binnenvaartschip. Verwacht wordt dat het er in 2010 4,5 mil joen zullen zijn. Zo'n sterke ontwikkeling doet zich ook voor bij de kustvaart. Dankzij de strategische ligging van de locatie die voor de WCT wordt beoogd, kan de terminal uitgroeien tot een belangrijk knooppunt, waar grote contai nerschepen laadkisten aan wal zetten, die vervolgens per kust vaarder naar andere havens wor den vervoerd. En omgekeerd. Daarbij komt dat in de plannen voor de WCT - in tegenstelling tot andere containerhavens - een aparte binnenvaarthaven is opgenomen. Een en ander leidt er volgens de commissie toe dat na de inge bruikname van de WCT minder containers over de weg en het spoor zullen worden vervoerd dan werd aangenomen. STREEKACTIVITEITEN NEELTJE JANS Strand WaterLand, 12.00 en 15.00 uur: Strandjutten voor kinderen. Alleen voor bezoekers Water- Land; ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 20.00 uur, oorlogspoëzie door Michiel de Zeeuw; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Openbare Ruimte, onder meer over plan Business Pare Zierikzee. GOES - Een 23-jarige Goese naar is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden in zijn woonplaats, nadat hij een voor deur in de Tulpstraat had ver nield. De man, die onder invloed van alcohol was, verwondde daarbij zijn hand en moest zich laten be handelen door een dokter. Problemen in de relationele sfeer vormden de aanleiding voor de vernieling ligt in de rela tionele sfeer. (Advertentie) WV7IIUEU 7nuWERIN„ ÏT.NL »9"3 Baby Ties van Dijk helpt mee aan het schilderrecordpoging. door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - „Het wordt knet- terhard doorwerken", voorspelde Saar Terra van de Jongerenraad Borsele. De jongeren begonnen zaterdagochtend in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek aan een zware opgave: honderd uur aan één stuk schilderen. Gelukkig worden ze ge holpen door anderen. De actie Schilder een wens, die tot woensdagmiddag duurt, is een soort re cordpoging. Elk uur schilderen acht deelnemers één vierkante meter papier vol. Aan het eind van de rit ligt een schilderij van 800 meter lengte. Alle stukken worden uiteindelijk losgeknipt en geveild. De opbrengst gaat naar de stichting Doe een wens, die wensen ver vult voor kinderen met een levensbe dreigende ziekte. De actie begon als een soort publiciteits stunt van de jongerenraad, legt initia tiefneemster Saar Terra (18) uit: „We wisten niet zo goed wat we wilden doen. Op een gegeven moment hadden we het: we zouden een recordpoging gaan doen. Het langste schilderij ma ken leek me toen het leukste." Maar om in het Guinness Book of Records te ko men, moesten ze wel heel diep gaan. „Het huidige record staat op twee kilo meter. Toen dachten we: dan doen we wel 800 meter binnen een bepaalde tijd. Maar daar doen ze niet aan bij het Guin ness book of records." Zaterdagochtend om tien uur begonnen de eerste acht met schilderen. Iedereen die zin heeft, kan zich inschrijven om een uurtje (of langer) mee te komen ver ven. „Als je gewoon komt zonder je in te schrijven, is het ook goed", aldus Saar. Het is de bedoeling dat de schilde rijen het thema dromen of wensen mee krijgen. Zelf heeft ze als eerste schilde rij een tamelijk abstract werk gemaakt. „Een of andere uitspatting", beschrijft ze het werk. Elk heel uur schuift de papierrol een stuk door. De schilderijen komen eerst onder een drooglamp, voordat ze weer worden opgerold Al het materiaal voor de actie hebben de jongeren gesponsord gekregen: het papier, de verf, de over alls. „Alleen het eten moeten we zelf be talen." De leden van de jongerenraad verwach ten dat ze voornamelijk overdag zullen slapen. In de nachtelijke uurtjes moeten ze aan de bak. „Dan wordt het een feest je." Voor de uren overdag zijn er al heel wat inschrijvingen: kunstenares Iris de Leeuw uit 's-Heer Arendskerke komt helpen, evenals kunstenaars van het ge handicaptenatelier De Kaai uit Goes. Ook Miss Nederland Miranda Slabber schildert een vierkante meter. foto Willem Mieras Helemaal trots is Saar op de medewer king van een paar bekende Nederlan ders. Sinds kort draait de animatiefilm Robots in de bioscoop en een aantal van de mensen die hun stemmen hebben ge leend aan die film, heeft ook een schilde rij gemaakt voor de actie van de jonge renraad. Eddy Zoey, Loes Luca, zange res Do en Edwin Rutten ('Ome Willem') staat op zijn schilderij) hebben alle maal een werk gemaakt. Die worden ook geveild voor Doe een wens. De allerjongste deelnemer kwam zater dagochtend al langs. Voorzitter van de Jeugdhoeve Peter van Dijk kwam even kijken, samen met zijn zes maanden oude zoon Ties. Die kreeg meteen verf aan zijn voetjes. „Zijn eer ste kunstzinnige expressie", zei zijn va der trots. Wanneer de veiling plaats van de schil derijen gaat vinden, is nog niet bekend - in elk geval voor de zomervakantie. Wie meer wil weten over het project of zich in wil schrijven kan kijken op de website: wens.jongerenraadborsele.nl. door Piet Kleemans BRUINISSE - Origineel. Dat is momenteel dé trend in Volkwa gen-Keverland. Het beroemde VW-busje, al dan niet met ge deelde voorruit, is eveneens in trek. Beide Volkswagentypes waren zondag te zien op het ter rein van de Bruse camping Onze Hoeve waar de Bruse Keverdag zondag een rustige maar daar om niet minder geanimeerde twintigste editie beleefde. Warm was het er. Heel warm. Maar dat weerhield de echte Ke verliefhebbers niet van een be zoekje aan de Bruse Keverdag. Het zeldzame 'brilletje' - een ke ver met gedeelde achterruit - ontbrak deze keer. Wel aanwe zig een stuk of wat eveneens zeer populaire 'ovaaltjes', waar onder één geheel origineel exem plaar uit 1958. De fel oranje 1300 S - met een 1600 cc boxer motor achterin - van E. Nigge- mann uit Rotterdam is van veel recenter datum, maar eveneens geheel origineel. De Rotterdam mer gebruikt zijn opvallende ke ver elke dag. Tot volle tevreden heid. En mocht de de 1300 S hem onverhoopt toch in de steek laten, dan is er nog geen man overboord, want thuis heeft Nig- gemann ook nog een 'gewone' blauwe kever. „Dat is er eentje die in Mexico gemaakt is toen de productie in Europa al ge stopt was. In 2003 zijn ze ook in Mexico gestopt. Alles bij elkaar is de VW-kever 65 jaar ge bouwd. Dat alleen al maakt het een unieke auto", aldus Nigge- mann. Over de New Beetle - min of meer bedoeld als hommage aan de VW-kever - zijn de meningen onder Kever-lovers verdeeld. Mooie wagen, zeggen ze. Maar tevens eentje die niet vergeleken kan en mag worden met het ori gineel. En derhalve ook niet op een Keverdag thuishoort. „Een klassieker zal het nooit wor den", is het eindoordeel. Sobere opzet De twintigste editie van de Ke verdag was voor organisator Ke verspecialist A. van Gilst anders dan anders. Hij verloor vorig jaar zijn partner en mede-orga nisator van de Keverdagen W. Tissink die op 48-jarige leef tijd overleed. „Daarom heb ik dit jaar voor een sobere opzet ge kozen. Geen Miss Keverdagen deze keer." De keuze voor één in plaats van de gebruikelijke twee Keverdagen is ingegeven door de teruglopende belangstelling voor het evenement. Van Gilst: Ondanks de warmte, ondanks het feit dat er tegenwoordig bijna we kelijks ergens een Kever-evenement is en ondanks het feit dat deze editie wat soberder van opzet was dan voorgaande, waren er toch weer veel Kever-liefhebbers afgereisd voor de Keverdag in Bruinis- se. foto Marijke Folkertsma „Niet dat de belangstelling voor e Kever terugloopt hoor, integen deel. De Nederlands Keverclub heeft geloof ik iets van zeven- of achtduizend leden. Maar er zijn gewoon momenteel erg veel van dit soort happenings. Elke week ZONNEMAIRE - Een 55-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zon dag door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man kreeg een rijverbod van twee uur en een bekeuring. GOES - Een 29-jarige automobilist uit Waalre kreeg vrij dagavond de schrik van zijn leven, toen hij op de A58 ter hoogte van Goes een grote vogel tegen zijn voorruit kreeg. Hij slipte en reed de middenberm in, na een stuurcorrec- tie reed hij in de sloot aan de andere kant van de weg. Of de automobilist er iets aan over heeft gehouden, is niet be kend. Zijn auto raakte beschadigd. VLISSINGEN - Een vijftienjarige Vlissinger is op Konin ginnedag rond acht uur 's avonds aangehouden wegens het beledigen van een politieagent. De jongen liep op dë Schuitvaartgracht te zwaaien met een stok. Een agent wil de de gegevens van de jongen noteren en vroeg om zijn identiteitskaart. Na een aantal keren vragen gaf de jon-! gen de identiteitskaart uiteindelijk en toen de agent zijn kaart terug wilde geven, viel de kaart op de grond. Hierop begon de jongen de agent uit te schelden. De jongen is aangehouden en verhoord op het politiebureau. Hij ont kent de agent te hebben beledigd. POORTVLIET - Een 18-jarige bromfietser uit de gemeen te Tholen fs zaterdagavond in het ziekenhuis beland, na een aanrijding met een auto. Op de kruising van de Scha- penweg en de Kadijk in Poortvliet gaf hij geen voorrang aan een 42-jarige Thoolse automobiliste, die op een voor- rangsweg reed. Bij de botsing viel de bromfietser. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis, omdat hij klaag de over pijn in de nek en schouder. Na een behandeling kon hij het ziekenhuis weer verlaten. De auto, die zwaar beschadigd is aan de voorzijde, moest worden weggeta- keld. De 18-jarige bromfietser verklaarde alcohol te heb ben gedronken. KAPELLE - De brandweer is gisteren uitgerukt om een: paard uit de sloot te halen langs de Dankerseweg in Ka pelle. De Kapellenaar die op het paard zat, raakte de con trole over zijn paard kwijt, waarna het beest de sloot in liep. Op eigen kracht kon het paard niet uit de sloot ko men. Met hulp van de brandweer lukte dat wel. GOES - Een 18-jarige Vlissinger is erg hardleers. Vorige, week werd hij door de politie aangehouden op verden king van rijden onder invloed van harddrugs. Zaterdaga vond reed hij op Klein Frankrijk in Goes tegen een beton blok. Toen de politie hem fouilleerde, werd opnieuw hard drugs gevonden. Er werd een bloedproef van de man afge nomen. Hij verklaarde in gedachten te zijn geweest en daarom het betonblok over het hoofd te hebben gezien. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het ontwerp van architect Aldo van Eyck is op maat gemaakt voor de ka vel in de Maisbaai in Middel- burg. „Die bijzondere plek verdient het bijzondere ontwerp van mijn man. Een gebouw waar mensen naar toe getrokken wor den", zegt Hanny van Eyck, de weduwe van de overleden archi tect. Onder zijn supervisie kreeg, het Maisbaaigebied vorm, met uitzondering van die ene plek waar eerst een museum en later het Huis voor Europa zou ver schijnen. Na het museum werd deze week het Huis voor Europa afgeblazen. Hanny van Eyck had haar hoop op het Huis voor Europa ge vestigd. Wethouder A. de Vries (PvdA) bracht deze week naar buiten dat daarvoor onvoldoen de geld beschikbaar is. „Dit is slecht nieuws op Koninginne dag", zegt Van Eyck. „Dit ont werp is geen herhaalgebouw. Het was bedoeld voor de Mais baai." Niet gecharmeerd Ze is ook niet gecharmeerd van het alternatief om er woning bouw in combinatie met een zorgvoorziening te bouwen. „Er moet een gebouw komen dat op valt tussen de rest van de woon- clusters." Het gemeentebestuur heeft het afgelopen anderhalf jaar onder zocht of er in de Maisbaai een Huis voor Europa kan komen. Het ontwerp van Van Eyck zou daarvoor geschikt te maken zijn. Het Rijk wilde echter niet meebetalen aan het plan, waar door de gemeente het deze week schrapte. Het is niet mogelijk om de exploitatie van het Huis voor Europa, dat een broeinest van culturele en maatschappelij ke activiteiten had moeten wor den, rond te krijgen. Het wil niet lukken met de uit voering van het ontwerp van Van Eyck. In 1993 stemde de ge meenteraad in met de bouw er van. Middelburg zou op die ka- vel een museum voor de moder ne kunst krijgen. Maar ander half jaar werd het plan niet- doorgezet vanwege een ver wacht exploitatietekort. Raadsleden hadden net als Van Eyck hoge verwachtingen van het Huis voor Europa. De PPM zegt dat het nog niet 'einde ver-: haal is'. „Aldo van Eyck vond dat Middelburg op die plek een; aantrekkelijk gebouw moest hebben. Dat is voor ons nog al tijd het ontwerp van Van Eyck",.' zegt H. Akdag. A. Rots van de Christen Unie en ook A. Damman van de Lijst Damman wijzen erop dat de ge meenteraad wilde dat het Huis voor Europa er zou komen, maar dat er geen geld van de ge meente bijgelegd mocht wor den. „We moeten nu niet probe ren het gebouw koste wat kost tot stand te laten komen", zegt Damman. Rots zegt dat het voor hem een brug te ver is om nu al over een zorgcomplex te spreken. De par tij wil dat het culturele beleid in' kaart wordt gebracht, waarin een overzicht is opgenomen van. de activiteiten die in de verschil- lende gebouwen worden ver-.' richt. J. Kodde van het CDA zou graag op die plek naar een bij zonder alternatief zoeken. „Eert! culturele invulling zou welkom zijn, maar niet per se noodzake lijk." S. Szarafinski van de PvdA stipt aan dat er spoedig een be stemming gevonden moet wor den voor de kavel, waar Middel burg financieel niet slechter van' wordt. „Helaas moet er bij een culturele bestemming altijcF geld bijgelegd worden. We zit-- ten niet in een rooskleurige posi tie. We hebben ook nog de bouw put van het A-theater. Ik vind het niet zo'n gek idee als er .in, die buurt, waar al veel ouderen wonen, nog een zorgvoorziening komt. Jammer dat Aldo van Eyck het niet meer kan ontwer pen." Advertentie is wel ergens een keverdag." Stoppen doet Van Gilst voor lopig nog niet met zijn Ke verdagen. ,,Het is één van de langstlopende kever-evenemen ten. Daar stop je niet zomaar voldoende SPUISTRAAT 82 VLISSINGEN TEL./FAX 0118-413729 „hei dl Pfaff El na dealer, Fournituren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33