Kritiek op verkeersveiligheid Oranjefeest is dorpsfeest Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Zierikzeese genoot van viering Beatrix' ambtsjubileum usd MURRE-MOENS Dorpsraad Nieuwerkerk werkt aan alternatief plan voor dorp Houseparty verijdeld in Ritthem Afvalbakken in brand gestoken Met slok op tegen hek Koeltoren uit Vlissingen verscheept zeeuwse almanak Onverwachts Kom langs In onze stowpoom en laai u verrassen door ome veelzijdige collectie Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 2 mei 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode iW liJ 1844-1998 -5-^ editie Schouwen-Duiveland AFWERKSYSTEM EN Marie Curiev/eg 9-13, 4389 WB Vlissingen. T 0118-690000 www.murremoens.nl MURRE-MOENS IS ONDERDEEL VAN LOGUS BOUW- EN AFBOUWMATERIALEN. WWW.LOGUS.NL door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De nota integraal veiligheidsbeleid van de gemeen te Schouwen-Duiveland ligt on der vuur. De dorpsraad Nieu werkerk is niet tevreden over de manier waarop de gemeente het veiligheidsbeleid gestalte wil ge ven, met name waar het ver keersveiligheid betreft. De dorpsraad werkt aan een alter natief verkeersplan voor het dorp. De gemeente is al geruime tijd bezig haar ideeën voor wat be treft het integraal veiligheidsbe leid op rij te zetten. Want, zo realiseert het dagelijks gemeen tebestuur zich, veiligheid in de breedste zin van het woord is een belangrijk onderwerp. Een conclusie die voorzitter J. Prins van de dorpsraad Nieuwerkerk ten volle onderschrijft. Alleen bekruipt hem het gevoel dat de gemeentelijke nota vooral een papieren tijger is. En hij consta teert dat lang niet alles dat van achter een bureau wordt be dacht, ook echt werkt. „De instelling van 30-kilometer- zones heeft niet tot minder, maar juist tot meer verkeerson veiligheid geleid." Dat weet, stelt Prins, de gemeente ook. In de probleemanalyse staat ver meld dat aanvullende fysieke maatregelen nodig zijn, liefst in combinatie met voldoende toe zicht. Een goede inrichting van 30-kilometerzones is voor de ge meente, zo blijkt uit de nota, een speerpunt. Alleen, stelt Prins, wordt daar meteen aan toegevoegd dat het de gemeente aan financiële mid delen ontbreekt om maatregelen te nemen, en dat men voor wat betreft het toezicht afhankelijk is van de politie. En die legt haar prioriteiten niet bij snel heidscontroles in 3O-kilometer- zones. De onveiligste wegen - naar verluidt 75 procent - lig gen immers buiten de bebouwde kom en op die wegen vallen de meeste verkeersslachtoffers. En zo worden in de visie van Prins de verkeersproblemen binnen de bebouwde kom weggewuifd. „Dit terwijl door de inwoners van Nieuwerkerk het probleem nu juist binnen de bebouwde kom wordt ervaren." Prins constateert dat er op dit vlak enige tegenstrijdigheden zitten in de nota integraal veilig heidsbeleid. „De vraag rijst of de onveiligheid binnen 30-kilo- meterzones nu een probleem wordt gevonden waar iets aan gedaan moet worden, of niet." Dooddoener Dat de bewoners van Nieuwer kerk ook zelf een verantwoorde lijkheid hebben met betrekking tot de verkeersveiligheid binnen de bebouwde kom, is voor Prins zo klaar als een klontje. „Maar het daartoe beperken is figuur lijk gesproken een dooddoener. Als er daarnaast geen aanscher ping van beleid komt zou het wel eens letterlijk die typering kunnen krijgen. Die verantwoor delijkheid wil de dorpsraad niet nemen." Wanneer de dorpsraad met haar alternatieve verkeersplan naar buiten komt is, zegt Prins, nog niet te zeggen. „Maar het zal echt niet lang op zich laten wachten." Opperbeste Oranjestemming in Bruinisse. Balonnen oplaten in Bruinisse. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is meer dan alleen lawaaioptochten, zes kamp op het sportveld en bal in het dorpshuis. De viering van Koninginnedag is vooral, leert een rondgang over feestvierend Schouwen-Duiveland, een dorpsfeest. Waarbij de aanloop naar de festiviteiten vaak min stens zo belangrijk is als het feest zelf. i Bruinisse, tegen de klok van tie- j nen. Het pleintje voor de mu- ziektent stroomt vol. De Brue- naars zijn massaal uitgelopen om de start van hun Koningin- i nedag mee te maken. Wethou- der G. Houtekamer - trots aan gekondigd als 'onze wethouder' - spreekt zijn vreugde uit over de grote belangstelling voor het Bruse Koninginnefeest. Een be langrijk feest, vindt Houteka mer, en niet alleen voor wie het koningshuis na aan het hart ligt. „De viering van Koningin- is één weinige momenten Schouwen-Duiveland massaal naar zeskamp en dorpsbarbecue dat we als gemeenschap samen zijn." Gemeenschapszin ook in Nieu werkerk, een dorp waar altijd bijzonder veel werk wordt ge maakt van het Koninginne feest. De bewoners van de Tuin straat lieten het niet bij een ere poort. Vlaggen en wimpels al om, en zelfs de lantaarnpalen zijn - a la Christo - in oranje in gepakt. „Mooi hé?", wordt ge roepen als ze de bewonderende blikken van de bezoekers ont waren. „Hebben we met z'n allen gedaan hier." Gevlagd Ook Zierikzee is duidelijk in Oranjesfeer. In de meeste stra ten rond het centrum van de monumentenstad wordt uit bundig gevlagd. Tegen twaal ven stroomt het Havenplein vol. Na de speech van burge meester J. Asselbergs zet Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer het Wilhelmus in en beleeft Zierikzee de première van een loepzuiver live gezongen volks lied. Het levert zangeres Marjo lein Kloet en daverend applaus op. In Noordgouwe is het aanpoten geblazen bij het dorpshuis. De nostalgie van de pannenkoek wordt hier gecombineerd met het gemak van de magnetron. Maar dan nog is het rennen en vliegen om alles op tijd gered te krijgen. „Ik móet nu even door werken", excuseert L. Rol ff van de Noordgouwse Oranjever eniging zich. „De kinderen ko men zo voor de pannenkoek maaltijd en dan moet alles klaarstaan." In Burgh-Haam- stede wordt het Koninginne feest zoals vanouds op de Bea- trixweide gehouden. Het gras is drassig, maar in de feesttent is het warm. Toch wordt er op het podium enthousiast street- dance bedreven door kinderen. Trotse ouders houden de came ra in de aanslag. Want hun spruit danst uiteraard het best van allemaal. Nieuw leven Scharendijke heeft groot uitge pakt. Het Ox-anjecomité was er op sterven na dood, maar is door een aantal enthousiastelin gen nieuw leven in geblazen. De reanimatie is, stelt woord voerder H. van der Lugt van het Oranjecomité, geslaagd. „Was ook hard nodig hoor, want het dreigde echt steeds minder te worden. Op gegeven moment bestond het Oranjeco mité nog maar uit twee men sen. En dan kun je natuurlijk niet zo veel." Zonde, in de ogen van Van der Lugt. Want het was niet alleen het feest, maar ook de gemeenschapszin die steeds verder dreigde te ebben. Dat proces, zo oordeelden Van der Lugt en de zijnen, moest snel een halt worden toegeroe pen. Dus gingen ze de boer op om de Scharendijkenaars en thousiast te maken voor 'hun' Koninginnefeest. Dat lukt won derwel. Van der Lugt: „We zijn nu weer met een comité van zes tien man en vandaag zijn er al les bij elkaar denk ik toch ze ker 45. 50 vrijwilligers in touw om alles in goede banen te lei den." Het nieuwe Oranjecomité heeft het Koninginnefeest in het dorp verplaatst van de straat naar het sportveld. Een goede greep, zo bleek. „Hier heb je tenminste de ruimte om alles kwijt te kunnen. Hier de zes kamp, verderop de vrijmarkt en de feesttent, en zo zit alles lekker dicht bij elkaar." Van der Lugt is enthousiast over hoe wat het nieuwe comité in theorie had uitgedacht in de praktijk uitpakt. Dat geeft ver trouwen en dat heeft het comi té nodig, want er zijn plannen om meer evenementen te gaan organiseren. „Want waarom zou je als Oranjecomité alleen maar Koninginnedag organise ren, en niet ook andere din gen?", aldus Van der Lugt. „Dit is nog maar het begin. Van nu af aan kan het alleen maar groeien." RITTHEM - In een loods aan de Frankrijkweg in Ritthem werden zaterdag omstreeks 00.50 uur ongeveer 50 perso nen aangetroffen die bezig waren met het organiseren van een illegale techno-houseparty. De personen, mannen en vrouwen, waren afkomstig uit onder andere Amster dam, Utrecht, Leiden, Rotterdam en Den Haag. Een per soon kwam uit Duitsland en twee uit Frankrijk. Van alle aanwezigen werden de gegevens genoteerd en in opdracht van de politie hebben ze alles opgeruimd waarna ze rus tig zijn vertrokken. ZIERIKZEE - Op de Mol in Zierikzee zijn in de nacht van zaterdag op zondag alle afvalbakken in brand gestoken. De brandweer bluste de bakken. De omvang van de scha de is nog niet bekend. ZIERIKZEE - Een 45-jarige automobilist uit Zierikzee raakte zaterdag zijn rijbewijs kwijt nadat hij onder in vloed van alcohol een - eenzijdig - ongeluk had veroor zaakt. De man reed zaterdag 30 april omstreeks 17.00 uur tegen een afzettingshek op de Vissersdijk. Omdat de man vervolgens wegreed belde een getuige van het voorval de politie. Via het kenteken van de auto kon de politie de man snel opsporen. Een blaastest wees uit dat de man ruim drie maal zoveel had gedronken als toegestaan. Het geen de man op invordering van het rijbewijs kwam te staan. De Zierikzeeënaar krijgt ook een boete wegens doorrijden na een ongeval. VLISSINGEN - Het zwaar transportschip Swan van Dockwise is gisteravond even na acht uur uit Vlissin- gen-Oost vertrokken naar de Barentszzee met de vrijdag over de Westerschelde vervoerde 65 meter hoge koeltoren voor een Noors gaswinningsproject. Het invaren van de ponton met de coldbox in het afzinkbare dok van de Swan en het vastzetten van het gevaarte hebben iets meer tijd gevergd dan verwacht. De planning was dat de Swan gisteren tussen 11.00 en 19.00 uur zou vertrekken. „Bij zo'n operatie komt het niet op een uurtje", aldus een medewerker van de Scheldera- darketen in Vlissingen. „Zekerheid gaat voor alles." Het transport passeerde rond negen uur 's avonds Vlissingen om via de Zeeuws-Vlaamse en Belgische kust richting het hoge noorden te gaan. De koeltoren is in onderdelen in Bremen gebouwd en in Antwerpen geassembleerd. De Swan moet over acht dagen op de plaats van bestemming zijn. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Koffie drinken met ministers, dat gebeurt je niet iedere dag. En de koninklij ke familie eens niet op het tv-scherm maar in levende lijve zien is al net zo bijzonder. „Dat maak je maar één keer in je le ven mee", kijkt Marja Jon- ker-Stoutjesdijk uit Zierikzee terug op haar aanwezigheid za terdag bij de viering van het ambtsjubileum van Koningin Beatrix. Jonker-Stoutjesdijk werd - tot haar verrassing - uitgenodigd door de door de gemeente Schou wen-Duiveland, die één inwo ner van het eiland af mocht vaar digen naar verenigde vergade ring van de Staten Generaal, on derdeel van de viering van het ambtsjubileum. Toen de Zierik zeese eenmaal van de verrassing bekomen was, greep ze de kans die haar geboden werd. En daar heeft ze geen spijt van. „Ik ben samen met mijn man Rien vrij dag al naar Den Haag gegaan en het was daar gewoon één groot feest. Overal podia en muziek. Hartstikke leuk gewoon." Zaterdagochtend was het vroeg dag voor Marja Jonker. De verte genwoordigers van de gemeen ten die de verenigde vergade ring van de Staten Generaal bij mochten wonen werden - vol gens kledingprotocol 'feestelijk en stijlvol' gekleed - tussen acht en negen verwacht. „Dan moest je door zo'n detectiepoortje en werd je tas gecontroleerd, en dan mocht je naar je zitplaats. En vanaf dat moment ging alles echt in een heel strak schema. Allemaal precies op tijd." Jonker-Stoutjesdijk zag heel wat hoogwaardigheidsbekle ders passeren: ministers, kamer voorzitter Weisglas, minis ter-president Balkenende en niet te vergeten de Koninklijke familie. „Je kent ze wel van tv, maar als je ze in het echt ziet, is dat toch anders." Eenmaal geze ten in de fraaie Statenzaal, op zich al een belevenis volgens Jonker-Stoutjesdijk, waren er toespraken, filmbeelden en werd er gemusiceerd. Onder an deren door een jeugdige twee ling op piano. Jonker-Stoutjes dijk: „Dat was echt prachtig. En dan zie je ook dat een man als Pieter van Vollenhoven daar echt van zit te genieten. Leuk om te zien." Terrasje Om tien voor twaalf zat het avontuur erop. „Ja, ik had daar nog kunnen lunchen, maar ik vond het leuker om samen met mijn man een terrasje op te zoe ken, en dat hebben we ook ge daan." Het onverwachte uitstap je naar Den Haag was iets dat Jonker-Stoutjesdijk niet graag had willen missen. Héél eventjes bekroop haar een onrustig ge voel. „Dan zie je buiten al die be veiliging, je ziet de helikopter en je weet dat Geert Wilders er ook bij is. Dan denk je onwille keurig toch zoiets van 'er zal toch niks gebeuren, he?'. Maar net wat ik zei: dat was maar heel eventjes. Voor de rest was het gewoon genieten." Het is al weer een aantal ja ren geleden dat een inwoner van dit gewest werd bedeeld met een koninklijke onder scheiding. Zichtbaar ontroerd liet hij zich de versierselen behoren de bij zijn nieuwe status op spelden door de burgemeester van zijn stadje. Nooit gedacht dat zijn inspan ningen voor zijn club en de rest van de gemeenschap hem een lintje zouden opleveren, sprak de gedecoreerde. Vervolgens haalde hij een dub belgevouwen papier tevoor schijn, waarvan hij het ver volg van zijn dankwoord voor las. Een Ot-en-Sien-optocht op versierde fietsen in Nieuwerkerk. foto's Marijke Folkertsma Spelletjes op het sportveld in Scharendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31