Grotere rol voor containervervoer :PZC PZC Kunstwerk verbindt oud en nieuw Honderd uur schilderen aan een stuk 'Origineel' is nu dé trend in VW-Keverland Meer illegaal schoolverzuim Terneuzen ,13 Commissie Transport Infrastructuur wijst op ondergrens in mileurapport agenda Bromfietser in ziekenhuis Voordeur vernield Grote vogel veroorzaakt ongeval Weer kerkinbraak Aangehouden voor beledigen agent Drankrijder op de bon Met slok op tegen hek Si HfflMHra Hemelaar Jongerenraad steunt goed doel maandag 2 mei 2005 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het onwettig schoolverzuim is in de gemeente Terneuzen vorig schooljaar ge stegen. Kwam dit voorheen voor al in het voortgezet onderwijs voor, ook in het basisonderwijs treedt onwettig schoolverzuim vaker op. Dat staat in het verslag Leer plichtwet van de gemeente Ter- neuzen over het schooljaar 2003/2004. Het ongeoorloofd schoolver zuim heeft volgens burgemees ter en wethouders te maken met de toenemende sociale proble matiek in gezinnen. „Wel is het zo dat scholen aler ter zijn geworden", schrijft het college. „Bij vermoeden van on wettig verzuim wordt eerder ge meld aan de gemeente. Ook ziek meldingen worden beter gecon troleerd." Er is sprake van wet telijk verzuim als een leerling drie achtereenvolgende dagen niet op school is. De school moet dit melden aan de leerplichtamb tenaar van de gemeente, die dan contact op neemt met de ouders. Vaak is deze vorm van school verzuim volgens B en W zoge naamd 'signaalverzuim'. „Een teken dat er problemen zijn op school, in het gezin of in de leefomgeving van de leerling." Al naar gelang de aard en ernst van het probleem schakelt de leerplichtambtenaar hulpverle ning in. Luxe verzuim Daarnaast is er ook nog 'luxe verzuim'. Dat is door de ouders veroorzaakte ongeoorloofde af wezigheid doordat de leerling buiten de schoolvakanties om op vakantie gaat. Bijvoorbeeld op wintersport. Ook zogenaam de tweede vakanties of 'verleng de' vakanties vallen daar onder. In dergelijke gevallen wordt meteen procesverbaal opge maakt. In het verslagjaar zijn vijf processen verbaal opge maakt. „Op jaarbasis is er sprake van 200 verzuimgevallen, waarvan er zo'n 100 in aaipierking ko men voor onderzoek en bemidde ling en 10 als luxe-verzuim kan worden gezien", aldus het ver slag. Volgens het Terneuzense college van B en W wordt in de regio Zeeuws-Vlaanderen ten opzich te van elders relatief weinig school verzuimd. „Het verzuim als gevolg van extra vakanties is aanzienlijk te ruggedrongen." door Ben Jansen MIDDELBURG - In het nieuwe milieueffectrapport voor de Wes- terschelde Container Terminal (WCT) moet rekening worden ge houden met de grote vlucht die het vervoer van containers per binnenvaart- en kustvaartschip de laatste jaren heeft genomen. De aannames die daarvoor zijn gehanteerd in het oorspronkelij ke, uit 2001 daterende milieuef fectrapport, moeten daarom als een absolute ondergrens worden beschouwd. De commissie Transport Infra structuur Zeeland, waarin de Kamer van Koophandel, onder nemers- en vervoersorganisaties zijn vertegenwoordigd, meent dat de binnenvaart een grotere rol kan spelen in de aan- en af voer van containers naar de WCT dan tot dusver is aangeno men. In een brief aan Zeeland Seaports, de initiatiefnemer voor de WCT, brengt de commis sie dit onder de aandacht. In het milieueffectrapport van vier jaar geleden zijn twee scena rio's uitgewerkt voor de te ver wachten verdeling van de contai nerstroom (anderhalf miljoen stuks per jaar) over verschillen de vormen van transport. De kustvaart zou volgens die cijfers twintig tot dertig procent kun nen verzorgen en de binnen vaart 24 tot 35 procent. In beide scenario's is uitgegaan van 16 procent transport per trein. Meer is niet mogelijk in verband de capaciteit van het spoornet. STREEKACTIVITEITEN (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEIM/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Onlangs uitgevoerde onderzoe ken tonen volgens de commissie aan dat het vervoer van contai ners per binnenvaartschip fors stijgt. Zo gingen in Nederland in 2000 3 miljoen containers op een binnenvaartschip. Verwacht wordt dat het er in 2010 4,5 mil joen zullen zijn. Zo'n sterke ont wikkeling doet zich ook voor bij de kustvaart. Dankzij de strate gische ligging van de locatie die voor de WCT wordt beoogd, kan de terminal uitgroeien tot een belangrijk knooppunt, waar gro te containerschepen laadkisten aan wal zetten, die vervolgens per kustvaarder naar andere ha vens worden vervoerd. En omge keerd. Daarbij komt dat in de plannen voor de WCT - in tegen stelling tot andere containerha vens - een aparte binnenvaartha- ven is opgenomen. Een en ander leidt er volgens de commissie toe dat na de inge bruikname van de WCT minder containers over de weg en het spoor zullen worden vervoerd dan werd aangenomen. KAPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voorcarapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub "de Zwarte Da me"; Zwembad Den Inkel, 19.00-19.30 uur: Aquajogging; 19.30-20.00 uur: Aquaro- bics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - Nog twee te gaan en alle dorpen in de ge meente Borsele hebben hun ei gen kunstwerk. Zaterdag, op Ko ninginnedag, onthulde wethou der A. van Opdorp het dertiende kunstwerk van de zogeheten beeldenroute. Dit keer was 's-Heerenhoek aan de beurt. Terwijl de wethouder zijn toe spraak hield, stonden achter hem de kinderen die meededen aan de versierde fietsoptocht te trappelen van ongeduld om van start te gaan. „Ik heb zelf hele maal geen verstand van kunst", bekende Van Opdorp, „dus ge lukkig hebben drie beroepsmen sen en twee inwoners van het dorp de keuze gemaakt voor een kunstenaar: Martin McNamara uit Heinkenszand." Waarschuwing Voordat hij het doek van het kunstwerk wegtrok, waarschuw de hij: „Het kunstwerk heet De Gedachtensprong. Dat betekent dat u zelf ook even moet naden ken als u het ziet." Het kunst werk is een boog, waar een ren nend mannetje is uitgesneden, dat een sprong over de sloot lijkt te gaan maken. „Ik wilde iets maken dat het oude en het nieuwe gedeelte van 's-Heerenhoek aan elkaar zou verbinden", zei kunstenaar Mc Namara. „Ik vond de sloot hier aan de Van 't Westeindestraat (in de nieuwbouwwijk De Blikken, red.) wel opvallend. Het heet De Gedachtensprong omdat je zelf als toeschouwer kunt invullen of het mannetje de overkant haalt, of niet. Ik heb ook voor de ze plaats gekozen, omdat er een groenstrook achter het beeld ligt. Dan lijkt het net of het man netje een lange aanloop heeft kunnen nemen." De laatste twee dorpen die een kunstwerk krijgen, zijn Nieuw- dorp en Lewedorp. Zij zijn allebei volgend jaar aan de beurt. POORTVLIET - Een 18-jarige bromfietser uit de gemeen te Tholen is zaterdagavond in het ziekenhuis beland, na een aanrijding met een auto. Op de kruising van de Scha pen weg en de Kadijk in Poortvliet gaf hij geen voorrang aan een 42-jarige Thoolse automobiliste, die op een voor- rangsweg reed. Bij de botsing viel de bromfietser. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis, omdat hij klaag de over pijn in de nek en schouder. Na een behandeling kon hij het ziekenhuis weer verlaten. De auto, die zwaar beschadigd is aan de voorzijde, moest worden weggeta- keld. De 18-jarige bromfietser verklaarde alcohol te heb ben gedronken. GOES - Een 23-jarige Goesenaar is in de nacht van zater dag op zondag aangehouden in zijn woonplaats, nadat hij een voordeur in de Tulpstraat had vernield. De man die onder invloed van alcohol was, verwondde daarbij zijn hand en moest zich laten behandelen door een dokter. De oorzaak van de vernieling ligt in de relationele sfeer. GOES - Een 29-jarige automobilist uit Waalre kreeg vrij dagavond de schrik van zijn leven, toen hij op de A58 ter hoogte van Goes een grote vogel tegen zijn voorruit kreeg. Hij slipte en reed de linkerberm in, na een stuurcorrectie reed hij in de sloot aan de overkant van de weg. Of de au tomobilist er iets aan over heeft gehouden, is niet bekend. Zijn auto raakte beschadigd. GOES - Inbrekers hebben afgelopen weekeinde opnieuw toegeslagen in een kerk in Goes. In de nacht van zaterdag op zondag zijn uit een kerk in Goes-Oost geld en electroni- ca gestolen. Eind vorig jaar werden Goes en omstreken ook al geteisterd door kerkinbraken. In januari werden drie verdachten aangehouden voor de inbraken. De tech nische recherche heeft sporenonderzoek gedaan. VLISSINGEN - Een vijftienjarige Vlissinger is op Konin ginnedag rond acht uur 's avonds aangehouden wegens het beledigen van een politieagent. De jongen liep op de Schuitvaartgracht te zwaaien met een stok. Een agent wil de de gegevens van de jongen noteren en vroeg om zijn identiteitskaart. Na een aantal keren vragen gaf de jon gen de identiteitskaart uiteindelijk en toen de agent zijn kaart terug wilde geven, viel de kaart op de grond. Hierop begon de jongen de agent uit te schelden. De jongen is aangehouden en verhoord op het politiebureau. Hij ont kent de agent te hebben beledigd. Tegen de jongen is pro- ces-verbaal opgemaakt. ZONNEMAIRE - Een 55-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zon dag door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man kreeg een rijverbod van twee uur en een bekeuring. door Piet Kleemans BRUINISSE - Origineel. Dat is momenteel dé trend in Volkwa- gen-Keverland. Het beroemde VW-busje, al dan niet met ge deelde voorruit, is eveneens in trek. Beide Volkswagentypes waren zondag te zien op het ter rein van de Bruse camping Onze Hoeve waar de Bruse Keverdag zondag een rustige maar daar om niet minder geanimeerde twintigste editie beleefde. Warm was het er. Heel warm. Maar dat weerhield de echte Ke verliefhebbers niet van een be zoekje aan de Bruse Keverdag. Het zeldzame 'brilletje' - een ke ver met gedeelde achterruit - ontbrak deze keer. Wel aanwe zig een stuk of wat eveneens zeer populaire 'ovaaltjes', waar onder één geheel origineel exem plaar uit 1958. De fel oranje 1300 S - met een 1600 cc boxermotor achterin - van E. Niggemann uit Rotter dam is van veel recenter datum, maar eveneens geheel origineel. De Rotterdammer gebruikt zijn opvallende kever elke dag. Tot volle tevredenheid. En mocht de de 1300 S hem onverhoopt toch in de steek laten, dan is er nog geen man overboord, want thuis heeft Niggemann ook nog een 'gewone' blauwe kever. „Dat is er eentje die in Mexico gemaakt is toen de productie in Europa al gestopt was. In 2003 zijn ze ook in Mexico gestopt. Alles bij elkaar is de VW-kever 65 jaar ge bouwd. Dat alleen al maakt het een unieke auto", aldus Nigge mann. Over de New Beetle - min of meer bedoeld als hommage aan de VW-kever - zijn de meningen onder Kever- lovers verdeeld. Mooie wagen, zeggen ze. Maar tevens eentje die niet vergeleken kan en mag worden met het ori gineel. En derhalve ook niet op een Keverdag thuishoort. „Een klassieker zal het nooit wor den", is het eindoordeel. De twintigste editie van de Ke verdag was voor organisator Ke verspecialist A. van Gilst anders dan anders. Hij verloor vorig jaar zijn partner en mede-orga nisator van de Keverdagen W. Tissink die op 48-jarige leef tijd overleed. „Daarom heb ik dit jaar voor een sobere opzet ge kozen. Geen Miss Keverdagen deze keer." De keuze voor één in plaats van de gebruikelijke twee Keverda gen is ingegeven door de teruglo pende belangstelling voor het evenement. Van Gilst: „Niet dat de belangstelling voor e Kever terugloopt hoor, integendeel. De Nederlands Keverclub heeft ge loof ik iets van zeven- of acht duizend leden. Maar er zijn ge woon momenteel erg veel van dit soort happenings. Elke week is wel ergens een keverdag." Stoppen doet Van Gilst voor lopig nog niet met zijn Ke verdagen. „Het is één van de langstlopende kever-evenemen ten. Daar stop je niet zomaar mee." ZIERIKZEE - Een 45-jarige au tomobilist uit Zierikzee raakte zaterdag zijn rijbewijs kwijt na dat hij onder invloed van alco hol een - eenzijdig - ongeluk had veroorzaakt. De man reed zaterdagmiddag te gen een afzettingshek op de Vis- sersdijk. Omdat de man vervol gens wegreed belde een getuige van het voorval de politie. Via het kenteken van de auto kon de politie de man snel op sporen. Een blaastest wees uit dat de man ruim drie maal zo veel had gedronken als toege staan. (Advertentie) Kinderen die meedoen aan de versierde fietsoptocht passeren het kunstwerk. foto Willem Mieras Pfaff& El na dealer, SPUISTRAAT 82 VLISSINGEN TEL./FAX 0118-413729 Fournituren Baby Ties van Dijk helpt mee aan het schilderrecordpoging. door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - „Het wordt knet- terhard doorwerken", voorspelde Saar Terra van de Jongerenraad Borsele. De jongeren begonnen zaterdagochtend in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek aan een zware opgave: honderd uur aan één stuk schilderen. Gelukkig worden ze ge holpen door anderen. De actie Schilder een wens, die tot woensdagmiddag duurt, is een soort re cordpoging. Elk uur schilderen acht deelnemers één vierkante meter papier vol. Aan het eind van de rit ligt een schilderij van 800 meter lengte. Alle stukken worden uiteindelijk losgeknipt en geveild. De opbrengst gaat naar de stichting Doe een wens, die wensen ver vult voor kinderen met eemlevensbe- dreigende ziekte. De actie begon als een soort publiciteits stunt van de jongerenraad, legt initia tiefneemster Saar Ten-a (18) uit: „We wisten niet zo goed wat we wilden doen. Op een gegeven moment hadden we het: we zouden een recordpoging gaan doen. Het langste schilderij ma ken leek me toen het leukste." Maar om in het Guinness Book of Records te ko men, moesten ze wel heel diep gaan. „Het huidige record staat op twee kilo meter. Toen dachten we: dan doen we wel 800 meter binnen een bepaalde tijd. Maar daar doen ze niet' aan bij het Guin ness book of records." Zaterdagochtend om tien uur begonnen de eerste acht met schilderen. Iedereen die zin heeft, kan zich inschrijven om een uurtje (of langer) mee te komen ver ven. „Als je gewoon komt zonder je in te schrijven, is het ook goed", aldus Saar. Het is de bedoeling dat de schilde rijen het thema dromen of wensen mee krijgen. Zelf heeft ze als eerste schilde rij een tamelijk abstract werk gemaakt. „Een of andere uitspatting", beschrijft ze het werk. Elk heel uur schuift de papierrol een stuk door. De schilderijen komen eerst onder een drooglamp, voordat ze weer worden opgerold. Al het materiaal voor de actie hebben de jongeren gesponsord gekregen: het papier, de verf, de over alls. „Alleen het eten moeten we zelf be talen." De leden van de jongerenraad verwach ten dat ze voornamelijk overdag zullen slapen. In de nachtelijke uurtjes moeten ze aan de bak. „Dan wordt het een feest je." Voor de uren overdag zijn er al heel wat inschrijvingen: kunstenares Iris de Leeuw uit 's-Heer Arendskerke komt helpen, evenals kunstenaars van het ge handicaptenatelier De Kaai uit Goes. Ook Miss Nederland Miranda Slabber schildert een vierkante meter. foto Willem Mieras Helemaal trots is Saar op de medewer king van een paar bekende Nederlan ders. Sinds kort draait de animatiefilm Robots in de bioscoop en een aantal van de mensen die hun stemmen hebben ge leend aan die film, heeft ook een schilde rij gemaakt voor de actie van de jonge renraad. Eddy Zoey, Loes Luca, zange res Do en Edwin Rutten ('Ome Willem') staat op zijn schilderij) hebben alle maal een werk gemaakt. Die worden ook geveild voor Doe een wens. De allerjongste deelnemer kwam zater dagochtend al langs. Voorzitter van de Jeugdhoeve Peter van Dijk kwam even kijken, samen met zijn zes maanden oude zoon Ties. Die kreeg meteen verf aan zijn voetjes. „Zijn eer ste kunstzinnige expressie", zei zijn va der trots. Wanneer de veiling van de schilderijen plaats gaat vinden, is nog niet bekend - in elk geval voor de zomervakantie. Wie meer wil weten over het project of zich in wil schrijven kan kijken op de websi te: wens.jongerenraadborsele.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29