PZC Treurnis rond plan Van Eyck Koninginnedag wordt uitbundig gevierd Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Zeeuwse vlag duidelijk zichtbaar in de Ridderzaal Weduwe en raad Middelburg teleurgesteld over afblazen Huis voor Europa Brandweer haalt paard uit sloot Koeltoren uit Vlissingen verscheept Houseparty verijdeld in Ritthem Aangehouden met harddrugs Herdenking Fransen zeeuwse almanak Onverwachts I L Redactie: 0113-315649 V www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 2 mei 2005 editie Bevelanden-Tholen door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het ontwerp van architect Aldo van Eyck is op maat gemaakt voor de ka vel in de Maisbaai in Middel burg. „Die bijzondere plek verdient het bijzondere ontwerp van mijn man. Een gebouw waal mensen naar toe getrokken wor den", zegt Hanny van Eyck, de weduwe van de overleden archi- tect. Onder zijn supervisie kreeg het Maisbaaigebied vorm, met uitzondering van die ene plek waar eerst een museum en later het Huis voor Europa zou ver schijnen. Na het museum werd deze week het Huis voor Europa afgeblazen. Hanny van Eyck had haar hoop op het Huis voor Europa ge vestigd. Wethouder A. de Vries (PvdA) bracht deze week naar buiten dat daarvoor onvoldoen de geld beschikbaar is. „Dit is slecht nieuws op Koninginne dag", zegt Van Eyck. „Dit ont werp is geen herhaalgebouw. Het was bedoeld voor de Mais baai." Niet gecharmeerd Ze is ook niet gecharmeerd van het alternatief om. er woning bouw in combinatie met een zorgvoorziening te realiseren. „Er moet een gebouw komen dat opvalt tussen de rest van de woonclusters." Het gemeentebestuur heeft het afgelopen anderhalf jaar onder zocht of er in de Maisbaai een Huis voor Europa kan komen. Het ontwerp van Van Eyck zou daarvoor geschikt te maken zijn. Het Rijk wilde echter niet meebetalen aan het plan, waar door de gemeente het deze week schrapte. Het is niet mogelijk om de exploitatie van het Huis voor Europa, dat een broeinest van culturele en maatschappelij ke activiteiten had moeten wor den, rond te krijgen. Het wil niet lukken met de uit voering van het ontwerp van Van Eyck. In 1993 stemde de ge meenteraad in met de bouw er van. Middelburg zou op die ka vel een museum voor de moder ne kunst krijgen. Maar ander half jaar werd het plan niet doorgezet vanwege een ver wacht exploitatietekort. Raadsleden hadden net als Van Eyck hoge verwachtingen van het Huis voor Europa. De PPM zegt dat het nog niet 'einde ver haal is'. „Aldo van Eyck vond dat Middelburg op die plek een aantrekkelijk gebouw moest hebben. Dat is voor ons nog al tijd het ontwerp van Van Eyck", zegt H. Akdag. A. Rots van de Christen Unie noemt het een fiasco dat het Huis voor Europa niet doorgaat. „Maar zonder geld van het Rijk krijgen we het niet voor el kaar." Rots en ook A. Damman van de Lijst Damman wijzen er op dat de gemeenteraad wilde dat het Huis voor Europa er zou komen, maar dat er geen geld van de gemeente bijgelegd mocht worden. „We moeten nu niet proberen het gebouw koste wat kost tot stand te laten ko men", zegt Damman. Voor Rots is het een brug te ver is om nu al over een zorgcom- plex te spreken. De partij wil dat het culturele beleid in kaart wordt gebracht, waarin een overzicht is opgenomen van de activiteiten die in de verschillen de gebouwen worden verricht. door Freek Janssen 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Of het aan de aangename temperatuur lag of aan het 25-jarige regeringsjubi leum van koningin Beatrix, hoe dan ook Koninginnedag werd zaterdag uit bundig gevierd. Elk dorp vierde zijn ei gen feest: van zaklopen, zeepkistenra ce tot feestelijke optocht. Op het Plein in 's-Heer Hendrikskin deren was er 's ochtends alles aan ge daan om te zorgen dat de kinderen zich lekker vies konden maken. Ver spreid over het plein deden de kinde ren tot 12 jaar mee aan Oudhollandse spelen als zaklopen, eieren over gooien, water dragen, kruiwagen lo pen of koemeiken. Voor wie daar nog niet vuil genoeg van was geworden, kon meedoen aan het blind vla eten. Het levend sjoelen leek in eerste in stantie geen kunst aan: een groot luchtkussen deed als sjoelbak, com pleet met vier vakjes met een score van 2, 3, 4 en 1. Gewoon naar het vak je met de 4 lopen, zou je denken. Maar daar had de organisatie iets op verzon nen: de wedstrijd was een estafette. De twee teams die tegen elkaar stre den, moesten zo snel mogelijk heen en weer rennen naar de andere kant van het kussen. „Heen en weer", zong Drs. P. op de achtergrond. Bolides In Geersdijk werd, net als in sommige andere dorpen in de regio, een zeepkis tenrace gehouden. Vijf deelnemers hadden thuis een bolide gemaakt - of gewoon door papa laten doen. Anna (10) had vader én haar broer ingescha keld. Op het onderstel van een oude kinderwagen hadden ze een zeepkist gemaakt met vlammen aan de zijkant. De tekst achterop, 'Fire Gangsters', had Anna zelf bedacht. Het parcours was kort, maar dat kon moeilijk anders. Omdat een zeepkist geen pedalen mag hebben, moest de ra ce wel op een helling gehouden wor den. In Geersdijk was dat de Burg. P. Wissestraat. De eerste paar meter wer den de kisten voortgetrokken, voorbij de pylon moesten ze het op eigen kracht doen. Omdat er niet zo veel deelnemers wa ren, bedacht het oranjecomité een op lossing: na de zeepkistenrace mochten de skelters van stal worden gehaald voor een extra race. Toch was voorzit ter René van der Stoep absoluut niet ontevreden met de opkomst in het dorp: „Geersdijk heeft maar driehon derd inwoners. Als je dan ziet, wat je toch nog op de been krijgt, ben ik heel blij." Koningin Emma met haar dochter Wilhelmina tijdens de optocht in Wemeldinge. foto 's Willem Mieras Helemaal groot feest was het in We meldinge. Omdat de oranjevereniging daar honderd jaar bestaat, was het he le dorp van boven tot onder versierd. Dat was niet onopgemerkt gebleven. Het dorp stroomde 's middags hele maal vol met toeschouwers voor de op tocht. En die kwamen lang niet alle maal uit het Oranjedurp, zoals Wemel dinge tijdens Koninginnedag was om gedoopt. Sponge Bob Aan de wagens in de optocht was veel aandacht besteed. De deelnemers gingen verkleed in klederdracht, of als Elvis, Sponge Bob, Bassie en Adriaan of Pipo de Clown. Een aantal deelne mers had zich gehouden aan het the ma, honderd jaar oranjevereniging. Op de wagen van Buurtvereniging Oud en Jong zaten een verklede konin gin Emma, Wilhelmina, Juliana en Beatrix. Anderen hadden het thema wat vrijer vertaald. Buurtvereniging De Bierweg reed rond met een enorme walvis, die water spoot. „Wij hebben als thema: Wemeldinge, al meer dan honderd jaar verbonden aan de zee", legde Ko Goud uit. Een zeemeermin reed rond op een zie kenhuisbed. Met als infuus een oranje bittertje. Kan laags la aaia showroom ea laai u verpassen door nnie veelilldige collectie MURRE-MOENS J. Kodde van het CDA zou graag op die plek naar een bij zonder alternatief zoeken. „Een culturele invulling zou welkom zijn, maar niet per se noodzake lijk." S. Szarafinski van de Pv dA stipt aan dat er spoedig een bestemming gevonden moet wor den voor de kavel, waar Middel burg financieel niet slechter van wordt. „Helaas moet er bij een culturele bestemming altijd geld bijgelegd worden. We zit ten niet in een rooskleurige posi tie. We hebben ook nog de bouw put van het A-theater. Ik vind het niet zo'n gek idee als er in die buurt, waar al veel ouderen wonen, nog een zorgvoorziening komt." Marie Curieweg 9-13, 4389 WB Vlissingen. T. 0118-690000 www murremoens nl KAPELLE - De brandweer is gisteren uitgerukt om een paard uit de sloot te halen langs de Dankerseweg in Ka- pelle. De Kapellenaar die op het paard zat, raakte rond half vijf de controle over zijn paard kwijt, waarna het beest de sloot in liep. Op eigen kracht kon het paard niet uit de sloot komen. Met hulp van de brandweer lukte dat wel. VLISSINGEN - Het zwaar transportschip Swan van Dockwise is gisteravond even na acht uur uit Vlissin- gen-Oost vertrokken naar de Barentszzee met de vrijdag over de Westerschelde vervoerde 65 meter hoge koeltoren voor een Noors gaswinningsproject. Het invaren van de ponton met de coldbox in het afzinkbare dok van de Swan en het vastzetten van het gevaarte hebben iets meer tijd gevergd dan verwacht. De planning was dat de Swan gisteren tussen 11.00 en 19.00 uur zou vertrekken. „Bij zo'n operatie komt het niet op een uurtje", aldus een medewerker van de Scheldera- darketen in Vlissingen. „Zekerheid gaat voor alles." Het transport passeerde rond negen uur 's avonds Vlissingen om via de Zeeuws-Vlaamse en Belgische kust richting het hoge noorden te gaan. De koeltoren is in onderdelen in Bremen gebouwd en in Antwerpen geassembleerd. De Swan moet over acht da gen op de plaats van bestemming zijn. RITTHEM - In een loods aan de Frankrijkweg in Ritthem zijn zaterdagochtend omstreeks één uur ongeveer vijftig personen aangetroffen die bezig waren met het organise ren van een illegale techno-houseparty. De personen, mannen en vrouwen, waren afkomstig uit onder meer Amsterdam, Utrecht, Leiden, Rotterdam en Den Haag. Een persoon kwam uit Duitsland en twee uit Frankrijk. Van alle aanwezigen werden de gegevens geno teerd en in opdracht van de politie hebben ze alles opge ruimd waarna ze rustig zijn vertrokken. GOES - Een 18-jarige Vlissinger is erg hardleers. Vorige week werd hij door de politie aangehouden op verden king van rijden onder invloed van harddrugs. Zaterdagavond reed hij op Klein Frankrijk in Goes tegen een betonblok. Toen de politie hem fouilleerde, werd op nieuw harddrugs gevonden. Er werd een bloedproef van de man afgenomen. Hij verklaarde in gedachten te zijn ge weest en daarom het betonblok over het hoofd te hebben gezien. door Edith Ramakers DEN HAAG - Het was een stijl volle en feestelijke happening. „Precies zoals het kledingvoor schrift was", zegt Suzanne Won- dergem uit Ritthem. Met Ada van Hoof uit Westkapelle was zij een van de genodigden voor de viering van het ambtsjubi- lieum van koningin Beatrix in Den Haag. „Het was veel min der saai dan ik verwacht had", vond Suzanne. Geen ellenlange speeches, maar leuke videobeelden, optredens en redelijk boeiende toespra ken. De twee zaten niet in de buurt van elkaar in de Ridder zaal, maar ze konden allebei de koninklijke familie goed zien. Suzanne Wondergem mocht bij de viering zijn omdat ze 25 jaar is. Precies 25 jaar geleden trad Beatrix aan. De gemeente Vlis singen mocht een 25-jarige af vaardigen en koos voor de kraamverzorgster. Ada van Hoof werd geselecteerd door de gemeente Veere vanwege haar inzet voor het museum het Pol derhuis in Westkapelle. Bij binnenkomst van de konin gin in de Ridderzaal zongen de genodigden met elkaar een wel komstlied. „We hadden tien mi nuten om het liedje voor te berei den. Het ging gelukkig alleen maar om het refrein. We moch ten playbacken, maar ik heb vol uit meegezongen." Ada van Hoof was onder de in druk van de statige Ridderzaal. „Een prachtige zaal, waar alle vlaggen van de provincie hin gen. De Zeeuwse vlag hing pro minent in het midden. Dat deed me goed." Wondergem vond dat de koningin er precies zo uitzag als ze vernacht had. „Ze was wel erg netjes gekleed. Ik denk dat een spijkerbroek haar leuk zal staan." KAPELLE - Op de Franse Mili taire begraafplaats in Kapelle worden dinsdag 17 mei de Fran se gevallenen herdacht. De plechtigheden vinden plaats op 17 mei, omdat de Franse ge neraal Deslaurens op 17 mei 1940 sneuvelde. Zijn dochter zal aanwezig zijn bij de plechtig heid. De herdenking begint om vier uur met een stille tocht van het gemeentehuis naar de be graafplaats. Na enkele toespra ken en een minuut stilte worden kransen gelegd. Schoolkinderen zullen bloemen op de graven leg gen. De plechtigheid wordt afge sloten met een défilé langs het monument. Het fanfarekorps van de Konink lijke Landmacht zorgt voor mu ziek. Om acht uur geeft het korps een concert in de Nederlandse her vormde kerk. In Zeeland zijn 226 graven van de 600 Franse militairen. Blind vla eten en zaklopen in 's-Heer Hendrikskinderen Het is al weer een aantal ja ren geleden dat een inwoner van dit gewest werd bedeeld met een koninklijke onder scheiding. Zichtbaar ontroerd liet hij zich de versierselen behoren de bij zijn nieuwe status op spelden door de burgemeester van zijn stadje. Nooit gedacht dat zijn inspan ningen voor zijn club en de rest van de gemeenschap hem een lintje zouden opleveren, sprak de gedecoreerde. Vervolgens haalde hij een dub belgevouwen papier tevoor schijn, waarvan hij het ver volg van zijn dankwoord voor las.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27