pzc Lindenbergs eerste stapjes als jockey Adriaanse wil in vrij land niet monddood worden gemaakt PSV speelt met fitte groep vol op aanval Goes begint thuis tegen Moerse Boys Middelburgse wordt met Arabische volbloed ook in haar tweede wedstrijd voorlaatste RUGNUMMER Kill! Zweetschoenen Trouwe dienst maandag 2 mei 2005 2( Emily Lindenberg ligt na de eerste passage van de finishlijn, na ongeveer 300 meter, nog eerste. foto Wim Huybers door Roeland van Vliet WASSENAAR - Leidse studen ten bevolken de bankjes langs de renbaan van Duindigt. De mannen gaan in driedelig zwart, sommigen hebben zelfs een hoge hoed op. Vrouwen dragen fleuri ge bloemetjesjurken met een bij passend hoedje. En om het hele maal af te maken, houden ze ook nog een tuttig parapluutje omhoog. Het zijn Ascot-achtige taferelen in Wassenaar. De Middelburgse Emily Lindenberg lacht erom. „Die studenten zijn een dagje uit en doen of ze in Engeland zijn. Ik ben hier voor de sport. Ik heb vandaag mijn tweede wedstrijd." Lindenberg (26) is een echt paar- denmeisje. De Middelburgse, kapster van beroep, loopt al sinds haar elfde rond op de ma nage van Ad Hanneman in Nieuw- en Sint Joosland. Ze had daar eerst een verzorgpony, daarna richtte ze zich op het paardenrennen. Vanaf haar negentiende („nadat ik flink had gepuberd") werd het se rieus. „Ik heb er de afgelopen zeven jaar over gedaan om hier te ko men", vertelt ze twee uur voor haar wedstrijd. En daarmee be doelt ze: om wedstrijden te mo gen rijden op Duindigt, de enige grasbaan van Nederland. „Vo rig jaar heb ik examen gedaan, dat bestond uit een theorie- en een praktijkgedeelte. Daarna waren er dat jaar geen races meer, dus heb ik nog een extra winter gehad om te trainen. Mis schien heb ik wat lang over mijn opleiding gedaan, maar bij mij moet alles perfect zijn voor ik er gens instap." Galopperen Voor de duidelijkheid: Linden berg heeft een licentie gehaald om als jockey wedstrijden te mo gen rijden. Ze zit dus in het za del, óp het paard. Iemand die op klein wagentje (sulky) achter het achterwerk van een paard hangt en als een moderne Ben Hur wedstrijden rijdt, heet een pikeur. Zij mogen alleen in draf de baan rond, terwijl jockeys met hun viervoeters volop mo gen galopperen. „Heel veel men sen weten het verschil niet, voor al degenen die nog nooit met de rensport in aanraking zijn ge weest. En daarvan zijn er een hoop in Zeeland. Daar is alles gericht op dressuur en springen, takken van sport die mij nooit echt hebben getrokken." Haar wedstrijdpaard, eigendom van Ad Hanneman, is Nib Horst Star, een vierjarige Arabische volblo.ed. „Dit soort paarden zijn van origine woestijnpaar- den, ze hebben een enorm uit houdingsvermogen", vertelt Lin denberg. Hanneman legt daar bij uit dat het zaak is om het paard een paard te laten. „Bij dressuur, springen en de drave rij krijgen de paarden een op dracht mee, er wordt een beper king aan hen opgelegd. Maar bij ons mogen ze helemaal los. Ara bische volbloedpaarden willen rennen en daar moet je ze dan ook de kans toe geven." Hoe snel een paard tijdens een wedstrijd gaat, hangt voor ne gentig procent van het paard en voor de overige tien procent van de jockey af. Lindenbex-g: „Wat ik moet doen, is zorgen dat ik goed naar het paard luister en dan op het juiste moment er wat extra's probeer uit te halen." Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan, zo blijkt. In haar eerste wedstrijd, begin april, werd Lindenberg namelijk zes de van de zeven. In de eerste bocht lag ze nog prima tweede, maar na 1900 meter finishte ze als voorlaatste. „Achteraf denk je: ik had op dat moment zó moeten reageren. Maar zie dat maar eens tijdens de race. Ik weet dat ik nog veel moet leren en vind ook dat mijn trainer mij nog niet op m'n donder mag ge ven." Dat doet Hanneman voor lopig ook nog niet. Hij heeft ge duld met haar. „Ze heeft nog wedstrijdinzicht nodig. Daar kun je niet op trainen, maar dat moet je opdoen tijdens de ra ces", stelt hij. Dus moet Linden berg dit seizoen haar ogen open houden. „Ik zal in mijn eerste vijf wedstrijden ervaring moe ten opdoen. Kijken hoe ik moet inspelen op bepaalde situaties. Als ik aan die vijf races heb mee gedaan, mag ik zelfs tussen de professionals rijden. Nu zit ik als beginnend amateur ook nog tussen de amateurs. Maar ook daar heb je grote niveauverschil len in. Sommige jockeys waar ik nu tegen moet, hebben al hon derd wedstrijden achter hun naam staan, ik pas één." Dan stapt ze op om zich voor te bereiden op haar race. Het paard moet nog een uur worden ingestapt. Hanneman neemt on dertussen met haar de wedstrijd tactiek door. Lindenbei'g, zo heeft hij bedacht, moet probe ren lang in de groep mee te ko men en er aan het eind nog een sprintje uit te peui'en. Ze zit ach ter starthek 2, dat schijnt nog niet zo ongunstig te zijn. Laagje kruidenboter Als de Leidse studenten einde lijk hun Peerdepietenwedsti-ijd, waar ze uren op hebben ge wacht, achter de rug hebben, gaan de jasjes uit en worden de bierpullen i-ondgedeeld. Een en keling snijdt een stokbrood en voorziet dat van een laagje krui denboter. Lindenberg moet dan nog de baan op, maar de studen ten hebben weinig oog voor haar. De Middelburgse wordt door de speaker weinig kansrijk geacht in de laatste wedstrijd van de dag. „Nib Horst Star is een lekker paardje, maar nog geen winnaar", verkondigt die. De vele gokkei's hebben het ook niet zo op met de Zeeuwse for matie. Wie één euro inzet, krijgt er 72 euro voor terug. Dat zegt veel, bij de zeven anderen wordt de inzet immei's niet meer dan vervijftienvoudigdMaar daar geeft Lindenberg in deze fase van haar carrière nog niet om. Nadat de hekjes openklappen, is ze goed weg. Na 500 meter ligt ze eerste en de laatste bocht gaat ze neg knap als tweede in. Maar dan neemt het tempo van Nib Horst Star gestaag af. Of zo als de speaker het zegt: 'Linden berg zakt ver terug, als een steen in het water'. Bij het in gaan van het laatste rechte eind ligt ze zelfs laatste, maar vlak voor de eindstreep passeert ze toch nog één combinatie. Weer één-na-laatste, weer veel ge leerd. Lindenberg, achteraf: „Ja, dit is weer een mooie erva ring. 'Horst' staat bekend als een snelle starter, maar ik kon de rem niet vinden. Toen was het halverwege op. Maar aan het eind heb ik 'm toch even la ten voelen hoe het is om een an der te passeren." door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Zonder noe menswaardige blessures en zon der de geschorste André Ooijer doet PSV woensdag een derde poging om de finale van het be langrijkste Europese beker toernooi te halen. De schade van de wedstrijd van vrijdag te gen FC Twente valt honderd pro cent mee. Alle gekwetsten zijn tegen AC Milan weer op de been, zo verwacht trainer Guus Hiddink. Bij twee eerdere pogingen om de finale te bereiken, kwam PSV in eigen huis niet verder dan 0-0. In 1976 was dat tegen Saint-Etienne te weinig, omdat de Eindhovense club in Frank- rijk met 1-0 had verloren. Twaalf jaar later was een doel puntloos gelijkspel tegen Real Madrid wel genoeg na de 1-1 in Spanje. Woensdag moet PSV minstens twee keer scoren. Aanvoerder Mark van Bommel: „We weten dus waar we aan toe zijn. We zullen niet op twee gedachten hinken, PSV moet de aanval kie zen. In die zin hoeft een 0-2-ach- terstand geen al te groot nadeel te zijn. In de groep heerst de overtuiging dat we het kunnen door Rudy Boogert GOES - Goes speelt donderdag zijn eerste wedstrijd in de na- competitie voor een plek in de tweede klasse thuis tegen Moer- se Boys. Vlissingen opent de na- competitie op eigen veld tegen IFC uit Hendrik-Ido-Ambacht. SC Gastel-Madese Boys is het derde duel in deze nacompetitie. In de nacompetitie van de vier de klasse A en B speelt Jong Am- bon donderdag thuis tegen Me- to, Hulsterloo thuis tegen Roosendaal en Aardenburg gaat op bezoek bij Steenbergen. Bij redden." In de aanloop naar he duel zal Hiddink geen bijzondt re dingen ondernemen. „We vol gen ons normale programma Wat dat betreft, is een wedstrijd tegen Milan niet bijzonder. hebben al meer grote wedstrij. den gespeeld. Feit is dat he door die late tweede goal van Mi- lan zwaar-zwaar-zwaar zal wox den. We kunnen, in tegenstel ling tot sommige groepswedstri| den, niet meer uitgekiend t( werk gaan. Om in wielertermet te spi'eken: het peloton kan di koers niet tot de laatste zestig ki lometer neutraal houden. Dai fietst de tegenstander gewoot mee. We moeten er volle bak te genaan." Hiddink stelde zaterdagochtend opgelucht vast dat de blessure van Jefferson Farfan en DaMar- cus Beasley, opgelopen tegei Twente, zijn meegevallen Farfan kampt met enkelklach ten en Beasley liep een opei wond op. Beiden zijn woensdaj inzetbaar, zo luidt de verwach ting. Dat geldt ook voor Alex Park, Robert en Bouma, die vrij- dag aan de kant werden gehou den. De rugklachten van Boum; leken nog het meest serieu^ maar intensieve massage moe: hem in staat stellen om mee ti spelen. GPD al deze duels is de return drie da gen later. De winnaars na dt twee duels, waarbij uitgoak niet dubbel tellen, plaatsen ziel voor de tweede ronde. Daarii voegen zich de nummers tiet van een klasse hoger (respectie velijk Longa en MOC'17) bij de drie winnaars. In de nacompeti tie voor een plek in de vierde klasse speelt Robur een dubbele ontmoeting tegen WW'67. De winnaar px-omoveert. Daarnaasi spelen Dreischor, Sluiskil êr Hontenisse een driekamp vooi één plaats in de vierde klasse Hetzelfde geldt voor het trio Vo gelwaarde, Rimboe en Vivoo. Roelof Luinge is heel dicht bij een mijlpaal. Nog één rode kaart en de voet balscheidsrechter heeft er van die kleur honderd uitgedeeld in de eredivisie. Feyenoorder Danlco Lazovic had gisteren de twijfelachtige eer de 99e te krijgen. Met dat aantal staat Luinge, die zijn eerste rode prent in de eredivisie uitdeelde op 31 augustus 1986, een straatleng te voor op nummer twee Dick Jol. De Hagenaar stuurde 'slechts' 49 keer een eredivi sievoetballer van hel veld. FC Utrecht was het vaakste slachtoffer van de onverbidde lijkheid van Luinge. Bij de ploeg uit de Domstad kon acht keer een speler vroegtijdig inrukken als Luinge de leiding in handen had. AZ, FC Twente en Feyenoord zijn met zeven kaarten een goede tweede, PSV, RKC en Roda kregen er drie. Kloetinge speelt aanvallend voet bal, Rijsoord countert graag. De spelei's van de Bevelandse club zijn technisch een stuk vaardiger, de Zuid-Hollanders fysiek sterker. Bij de Zeeuwen doen alle spelers een duit in het zakje, de ploeg uit het westen des lands is afhankelijk van enkele individuen. Zomaar een greep uit een heel arsenaal argumen ten die kunnen verklaren waarom Kloetinge zaterdag kampioen werd van de eerste klasse C en Rijsoord niet. En wie op de fraaie accommo datie van het Zevenbergse Seolto een beetje oog had voor het verbale gedrag van Rijsoord -trainer Ron Timmers kan er zo nog één aan toe voegen. De oefenmeester, die nog een blauwe maandag in het betaald voetbal werkte, brulde dat het een lieve lust was, maar de terminologie die zijn mond verliet, voorspelde bit ter weinig goeds voor Rijsoord. 'Kom op nou', was Timmers' favorie te kreet. En daar is nog nooit een ploeg beter van gaan voetballen. Dan had 'meer over de zijkanten spe len' tenminste nog iets van tactisch vernuft in zich. Maar toen Timmers op zeker moment 'kill!' schreeuwde, moeten ook zijn spelers hebben be seft dat ze van hun trainer maar bit ter weinig hoefden te verwachten. Dolf Roks en Joost Folmer zijn nog nooit betrapt op het roepen van zo iets vreemdsoortigs. Hun opmerkin gen snijden doorgaans hout, helpen een ploeg verder. Misschien dat de ti tel mede daarom naar Kloetinge ging en niet naar Rijsoord. van onze sportredactie Het cadeautje was een puur per soonlijke geste van het bestuurs lid. Maar de vraag of Co Adriaanse niet terug wilde keren bij het CBV was toch echt een wens waar de rest van het kader achter stond. Ron Jans, trainer van FC Groningen en bestuurslid van de belangenver eniging voor coaches, gaf zijn colle ga gistermiddag na de wedstrijd te gen AZ een bekertje dat de Uefa Cup moest voorstellen. Met instemming geleend van zijn zoontje omdat de medaillewinkel op Koninginnedag gesloten bleek. En passant vroeg hij de man die vorig jaar uit eigen beweging was opge stapt of hij wilde terugkeren bij de club voor oefenmeesters. Co Adriaanse apprecieerde het ge baar van Ron Jans. En was verguld met het verzoek om weer aan te sluiten. Maar toch klonk het 'nee' zeer beslist uit zijn Voetbalclub Sliedrecht gaat zweetschoenen op de velden zet ten om konijnen te verjagen. Het kol- derieke plan is de zoveelste stap in een serie ideeën om de gravende ko nijnen weg te lokken of te verdelgen. „De konijnenplaag is echt een dra ma", aldus Arie van den Herik, voor zitter van Sliedrecht. „De gaten in het veld zorgen voor allei'lei blessures. We hebben al overwogen de konijnen af te schieten of een virus te verspreiden. Maar bij de Belgische club Cercle Oedelem bleken ze al een creatievere oplos sing te hebben. Daar zetten ze schoe nen met een penetrante zweetlucht langs het veld. Konijnen hebben een hekel aan die geur en blijven dan weg." Na een dienstverband van ruim 25 jaar moet directeur Paul Har- tog (54) de Nederlandse boksbond (NBB) verlaten. Door overheidsbezuinigingen heeft de kleine organisatie geen geld meer voor een fulltime functionaris. Advocaten van beide partijen zijn in onderhandeling over een vertrekre- geling voor de Amsterdammer, die tot zijn gedwongen ontslag gewoon de lopende zaken afhandelt. „Door mijn langdurige dienstver band heb ik recht op een flinke vergoeding", legt Paul Hartog uit. „Maar als ik die opeis, zou de boks bond wel eens failliet kunnen gaan. Daarom reken ik op een minnelijke schikking. Ik heb altijd met plezier gewerkt bij de Nederlande boks bond en wil de komende jaren nog met een goed gevoel naar bokswed strijden kunnen. Maar ik moet ook aan mezelf denken. We komen er wel uit." Honkballer Brian Robert van Baltimore Orioles steelt het derde honk in de thuiswedstrijd tegen Tampa Bay Devil Rays. Alex Gonzales (links) ontvangt de bal net te laat van zijn werper. Orioles wint het duel uiteindelijk met 5-0 en gaat daardoor aan de leiding in de Eastern Conference van de Ameri can League. foto Mark Goldman/EPA foto Olaf Kraak/ANP mond. „Ik pas niet bij het CBV", zei Adriaanse. „Omdat ik gewend ben te zeggen wat ik vind. Steeds goed gefoiTnuleerd, altijd aangekleed met argumenten en nooit beledigend. Maar dat wordt niet op prijs ge steld." De trainer van AZ werd vorig jaar zowel door zijn collega's als door de verzamelde spelers tot beste trainer van de eredivisie gekozen. De kwaliteiten van zijn mening wer den echter veel minder gewaar deerd. Toen Co Adriaanse het in de aan loop naar het Europees kampioen schap in Portugal had gedurfd kriti sche kanttekeningen te plaatsen bij het functioneren van bondscoach Dick Advocaat werd een erecode ge schonden. Adriaanse wist ook zeker dat Oranje met deze bondscoach nooit kampioen kon worden. En gaf hem in interviews wat 'gratis advie zen' mee. Het CBV-bestuur eiste daarop excu ses die de trainer van AZ weigerde te maken. Zoals ook de lijmpoging van Ron Jans gisteren door Co Adriaanse re soluut van de hand werd gewezen. „Want ik wil in een land waar het vrije woord wordt gepredikt niet monddood worden gemaakt." Ron Jans (links) biedt collega Co Adriaanse een miniatuur-Uefa Cup aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26