Turners jagen vooral op premies Lely de majesteit in de Koningshof Tumtrainster Bijihoit Rallyrijder Loeb boekt derde zege ziek van haar ontslag Marion Jones wint in matige tijd Detroit Pistons lijdt eerste verlies Zilver Oranje vrouwen bij EK pool Vertraging golftoernooi Azië Open Admirals verspeelt de koppositie Tafeltennisdubbel niet op Spelen Yuri van Gelder behaalt achtste gouden plak bij wereldbekerwedstrijd Zilver en 31 brons voor j squashers J Oranje Persson stopt na WK tafeltennis Willemsen in GP van Bulgarije opnieuw tweede maandag 2 mei 2005 FORT-DE-FRANCE - Marion Jones heeft haar eerste wedstrijd over 100 meter sinds negen maanden gewon nen. Met een tijd van 11,28 kon de Amerikaanse atlete op het eiland Martinique echter niet overtuigen. De in een dopingschandaal verwikkelde Jones liep haar laatste 100 meter vorig jaar bij de Amerikaanse kwalificatiewedstrij den voor de Spelen. Als titelverdedigster plaatste ze zich toen niet op dit onderdeel voor Athene. ANP/S1D NEW YORK - Detroit Pistons leed in de play-offs van de NBA de eerste nederlaag. De ploeg ging onderuit tegen Philadelphia 76ers: 104-115. In de best-of-seven leidt Pis tons met 2-1. Sacramento Kings won thuis met 116-104 van Seattle Supersonics, dat nu met 2-1 voor staat. Phoenix Suns versloeg Memphis Grizzlies voor de derde keer: 110-90. Washington Wizards won met 117-99 van Chicago Bulls, dat nu met 2-1 leidt. San Antonio Spurs kwam op een 2-1-voorsprong tegen Denver Nuggets. Het team won in Denver met 86-78. ANP/SID VELDHOVEN - Het Nederlandse vrouwenteam heeft zil ver gehaald bij de EK poolbiljarten. Karen van Steenber gen, Kynthia Ofranidis en Estelle Bijnen verloren zater dag in Veldhoven de finale van Duitsland. Het zilver volgt op brons bij de twee voorgaande kampioenschap pen. Bij de mannen ging het goud ook naar Duitsland, dat Tsjechië in de finale klopte. Oranje won brons. ANP SHANGHAI - De ontknoping van het golftoernooi om de Azië Open in Shanghai is verschoven naar vandaag. Door het slechte weer begonnen de deelnemers gisteren later aan de slotronde. Door de invallende duisternis kon niet iedereen de rondgang op de Tomson Shanghai Pudong Golf Club afmaken. De Zuid-Afrikaan Ernie Els leidt na zestig holes met 22 onder par. De Brit Simon Wakefield is tweede, de Deen Thomas Björn derde. ANP BERLIJN - De American footballers van de Amsterdam Admirals leden zaterdag in de NFL Europe een neder laag. De ploeg verloor bij het Duitse Berlin Thunder met 27-16. Door het verlies moest Admirals de koppositie uit handen geven aan Berlin Thunder. Omdat Hamburg Sea Devils met 23-6 won van Cologne Centurions, staat Am sterdam Admirals op de tweede plaats, in punten gelijk met de teams uit Hamburg en Keulen. ANP SHANGHAI - De internationale tafeltennisfederatie (ITTF) heeft het IOC geadviseerd het dubbelspel van het olympisch programma te halen. In plaats daarvan zou bij de Spelen in Peking (2008) een landentoernooi moeten ko men. De ITTF wil zestien landen toelaten tot het toernooi. Tijdens een 1 andenontmoeting zou ook een dubbelspel worden afgewerkt, stelt de federatie voor. ANP lisl door Alexander van Eenennaam (91 GENT - Voor Yuri van Gelder aal, went 'iet' voor Suzanne Harmes >elis nog niet: het behalen van me- foi dailies bij wereldbekerwedstrij- g0| den turnen. Van Gelder behaal- vi de gisteren in Gent haast achte- loos zijn achtste gouden plak, de veertiende medaille in totaal, terwijl Harmes zelfs twee exem- plaren mocht bijschrijven, zil- ver en brons. Voor haar waren dat nummer vier en vijf. Maar ik zit net op kamers en dan is alles welkom." Bij de Eu ropese titelstrijd, begin juni in Debrecen, moet de 19-jarige na tionaal kampioene haar A-sta tus van NOCNSF verlengen. „Eerst moet ik me nog kwalifice ren, maar als dat gebeurd is, moet ik het daar laten zien. Als ik mijn A-status kwijtraak, dan kan ik beter terug naar mijn ouders. Dan kan ik mijn kamer echt niet meer betalen." Loes Linders en Jeffrey Wammes, twee andere leden van de verse turnploeg, vielen buiten de ere- en de geldprijzen. Van Gelder liet andermaal een uitstekende ringoefening zien. Hij is de gro te favoriet voor het goud in De brecen, als de voortekenen ten minste niet bedriegen. Want er is nog Jordan Jovtsjev, de 32-jarige Bulgaar die Van Gelder vroeger inspireerde tot een loopbaan aan de ringen. Jovtsjev, viervoudig olympiër, meervoudig wereld- en Euro pees kampioen, is de enige die op de wereldranglijst van de rin gen nog boven Van Gelder staat. Normaliter zou hij de grote te genstrever zijn, maar zelf zei Jovtsjev gisteren iets anders: „Debrecen komt voor mij iets te vroeg, ik denk niet dat ik dan al op topniveau zit. Bovendien con centreer ik me op vier toestel len, ik kan niet alles op de rin gen gooien." In Hongarije kan Van Gelder straks zijn eerste EK-medaille in de wacht slepen, wie weet wel een titel. Dat zal waarschijnlijk pas echt geld opleveren. Voorlopig blijft het nog sappelen in turnend Ne derland. Van Gelder kan slechts blijven presteren en hopen dat het in de toekomst financieel be ter zal gaan. En dat gekibbel tus sen sponsor en zijn werkgever Defensie, zoals deze week, in het vervolg achterwege blijft. ANP I Hoewel Van Gelder inmiddels •p routineus het erepodium be- - S klimt, gelden voor hem in de de- ze week gepresenteerde commer- n ciële turnploeg dezelfde wetten - 3 als voor teamgenote Harmes. 4 Beiden krijgen van hun nieuwe I sponsor een premie voor een me- - 3 daille, beiden kunnen nog meer verdienen als ze de naam van de geldschieter in de krant weten - te krijgen. „Honderd euro", noemde Har- g mes gisteren met ontzag de pu- 7t bliciteitspremie van haar spon- sor. „Maar precies weet ik het F( niet, want volgens mij zit er nog i li wel verschil in per krant." Een landelijk dagblad levert meer Jjf munten op dan een regionale krant? „Volgens mij wel. Maar rd. alleen als de hele naam Salto nio Reïntegratie in de krant komt. j™- De term salto is niet genoeg." S Topturnen Topturnen in Nederland. De na- m tionale boegbeelden, met zeven verenigd in de nieuwe formatie, krijgen wat geld als ze de spon- sor goed in beeld krijgen. Tur- rt] nen is nu eenmaal geen sport li waarmee brood te verdienen ■'I valt. Nog niet. „Hopelijk kun- jj hen we na een paar jaar met de- -i ze ploeg aan een salaris gaan 1 denken", aldus teammanager Remi Lens. Voor Harmes is elke euro voor alsnog meegenomen. Gisteren 2j presteerde ze sterk op balk (zil- 2i ver met 9,050) en vloer (brons I met 9,212). tj Dat betekent een dubbele pre- mie, hoeveel het precies ople- vert wilde ze niet kwijt. „Dat mag ik volgens mij niet zeggen. Yuri van Gelder kwam sterk voor de dag op het onderdeel ringen en won goud. foto Robert Vos/ANP Jtc i-ó AMSTERDAM - Vreugde om eP: brons, teleurstelling om zilver. Waar de Nederlandse squashers "f uiterst tevreden waren met hun ;ti< eerste medaille op een EK voor "0 landenteams ooit, voelde het zil- ver voor de Oranje-vrouwen als 38 een troostprijs. sit De formatie van kopvrouw Van essa Atkinson had zaterdag in het Frans Otten-stadion een uit- gelezen mogelijkheid om alleen- as. heerser Engeland te vloeren. De titelverdediger kwam met een re- ar latief nieuw team naar Amster- dam, waardoor Oranje stiekem as. hoopte op een stunt. Engeland heeft sinds het eerste EK voor landen, in 1978 (Amsterdam), 23! telkens goud gewonnen. En aan die indrukwekkende se- v rie kwam voorlopig geen einde. I1 Nadat Duncalf haar land op Voorsprong had gezet (dankzij een zege op Margriet Huisman), ,ii bracht wereldkampioene Atkin- h son - met een knappe overwin- fi' ning op Elriani - beide teams op ;i gelijke hoogte. De strijd tussen Annelize Naudé (nummer 15 iyan de wereld) en'Vicky Botw right (nummer 7) moest daarom de beslissing brengen. Na een felle strijd kreeg Botwright haar Nederlandse opponente op de knieën: 10-8 9-0 9-10 9-5. Engeland won zodoende voor de 28e keer op rij het Europees 1 kampioenschap. Maar volgens vv coach Ellie Pierce is Nederland r niet ver verwijderd van succes. I ,-,We zijn meer dan ooit een team", zei ze. De Engelse .2 squashster Botwright gaf na af loop toe dat ze 't behoorlijk be- i nauwd kreeg: „Ik heb nog nooit zó onder druk gestaan", vertel- 1 de ze. „Ik kon alleen maar den- j ken aan al die titels die Enge- jJ land heeft gewonnen en ik wilde ÜJ er niet voor verantwoordelijk J zijn dat die serie werd beëin- j digd." Dat waren de Nederland- _J se mannen ook. Dankzij hun _j plek in de halve finale stelden j ze de A-status bij het NOCNSF 3 veilig. Nadat ze kansloos van Frankrijk verloren (0-4), was 1' brons het hoogst haalbare. In de strijd om de derde plaats ver sloegen de Nederlanders Wales: 3-1. Tommy Berden, Laurens Jan Anjema en Dylan Bennett a; boekten de zeges en pakten voor ji het eerst een medaille op het EK J.' Voor landenteams. De titel ging j naar Engeland dat Frankrijk met 4-0 versloeg. ANP door Hans Koenekoop VELDHOVEN - In de Konings hof in Veldhoven was poolbiljar- ter Alex Lely de majesteit. De 31-jarige Hagenaar tooide zich deze week met twee Europese ti tels en was daarmee de absolute sensatie in het negendaagse eve nement. Het lukte hem evenwel niet op de slotdag de parels in de kroon te zetten in de landen wedstrijd. Tsjechië bleek te sterk in de hal ve finales en voorkwam dat Oranje het landenkampioen- schap kon prolongeren en Lely zijn derde gouden medaille won. Lely was vooraf geen kandidaat voor goud en zegevierde volko men onverwacht in de discipli nes 8-ball en 9-ball, het konings nummer. De pooler, met als bij naam 'The Plaque from The Ha gue', had de eerste drie maan den van het jaar nauwelijks een keu aangeraakt. Studie en baby gingen voor. De ogen in Veldhoven waren ge richt op Lely's stadgenoot Niels Feijen. De 'Terminator' was in topvorm teruggekeerd uit de Verenigde Staten, won nog even snel een toernooi in Nederland en was helemaal klaar voor de jacht op zijn vierde individuele Europese titel. Maar de magische keu van Fe ijen stokte; hij kon zijn positie als nummer één van Europa nooit waarmaken. Alleen op de openingsdag van het toernooi toverde hij een fabuleuze partij op het laken; hij speelde in zijn favoriete discipline straight pool alle ballen in een keer uit SHANGHAI - De Zweedse tafel tennisser Jörgen Persson stopt na het WK tafeltennis, dat mo menteel in Shanghai plaats vindt. De voormalig Europees- en wereldkampioen heeft voor veel geld een contract getekend in Qatar, waar hij als coach aan de slag gaat. „Mijn interesse in het trainer schap is de laatste jaren ge groeid. Ik zie het als een goede investering voor de toekomst", sprak Persson (39). Perssons landgenoot Jan-Ove Waldner zal naar verwachting na het WK ook zijn afscheid als internatio nal aankondigen. ANP tot 125 punten. In de landenwed- strijd maakte Feijen echter een onzekere indruk en verloor het beslissende duel tegen de Tsje chen. Dan Lely. Een hermelijnen man tel had hem niet misstaan. Sta tig schreed hij door de poolzaal, zelfverzekerd en niet van zijn stuk te brengen. „Ik heb balans in mijn leven", was zijn korte, simpele verklaring voor zijn he gemonie in de Koningshof. Crisis Vervolgens verhaalde hij over zijn crisis. Die begon na zijn hoogtepunt in 1999, toen hij voor het oog van miljoenen tele visiekijkers drie wereldkampioe nen van het laken speelde en de prestigieuze World Pool Mas ters won. „Daarna was het over. Het was te snel gegaan. Ik be gon na te denken over hoe het kon dat iemand in korte tijd zo goed was geworden. Voor ik het door had zat ik in een grote dip." Studeren bracht uitkomst. Lely leerde zijn leven indelen; dan weer een periode in de boeken politicologie, dan weer een paar maanden achter de pooltafel. „Het was niet meer alleen maar biljarten. Ik nam ook rust om de accu op te laden." Zijn vriendin gaf steun, een psy choloog bracht innerlijke rust. „En nu wissel ik het af. Als ik studeer en vader ben, denk ik niet aan poolen. En als ik pool, kan ik me daarop volledig con centreren. En deze week groeide ik naar een topvorm. Er is altijd wat geluk bij nodig, maar ik was zo gretig en er zat zoveel adrenaline in mijn lijf, het moest wel goed gaan." Bondscoach Johan Ruijsink be kende eerlijk dat hij in zijn le ven zelden zulke bizarre par tijen had gezien. „Blijkbaar moest dit het toernooi van Alex Lely worden, want ik heb hem een paar keer op miraculeuze wijze zien ontsnappen. Dat hij al dood was en toch weer tot le ven kwam. Het was onvoorstel baar en onvoorspelbaar." De nederlaag in de teamwed strijd kwam toch nog hard aan bij Lely, die met 9-5 verloor van de Tsjech Krenek: „Ik kwam de man met de hamer tegen", ver zuchtte hij. „Het is een slopend schema geweest voor mij. Ik ben in elk toernooi heel ver geko men, dus heb negen dagen ach tereen moeten spelen. Die Tsjech nam goed het initiatief; het liep voor hem. Ik zag op een gegeven moment de posities niet goed meer." Reserve Ruijsink verweet zijn team niets: „De jongens hebben alles gegeven. Ik heb het misschien verkeerd ingeschat en had een reserve moeten opstellen. Maar ja, moet ik de tweevoudig Euro pees kampioen uit het team ha len? En bij Niels Feijen ontbrak de magie. Wat deze week bij Le ly lukte, ging steeds mis bij hem. En een onzekere speler maakt vaker fouten." ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - Rietje Bijihoit is letterlijk ziek van haar ont slag als hoofdtrainster van de af deling vrouwenturnen van de Turnschool in Heerenveen. Er zijn grote financiële problemen bij de Turnschool, die onder de vlag van WIK/FTC opereert. Een dag na de onheilstijding, vo rige week dinsdag, kwam Bijl- holt nog naar de training. „Om de meiden persoonlijk te vertel len wat er aan de hand was. Maar toen ik dat wilde, werd het me te veel." Collega René Poutsma, die even eens ontslag kreeg, heeft het ver haal toen gedaan. Bijihoit: „Ik kan het emotioneel niet meer op brengen naar de hal te gaan. Ik heb me ziek gemeld. Ik heb twaalf jaar alle ziel en zaligheid in deze Turnschool gelegd, veel successen behaald en dan dit. Ik ben er kapot van." Bij Bijihoit leeft veel onbegrip. „Er is nooit overleg geweest. We waren bezig onze structuur te veranderen. Daar waren we bin nen het team al ver mee. Maar daar heeft men niets mee ge daan. Ook over de aanpak van de financiële problemen had overlegd kunnen worden." Er heerst al langere tijd onrust binnen de Turnschool Heeren veen. Financiële problemen als gevolg van teruglopende inkom sten, nopen het bestuur van WIK/FTC om in eerste instantie de tak vrouwenturnen aan te pakken. Volgens topsportcoördi nator Tj ailing van den Berg is de reorganisatie enkel van grote invloed op het vrouwenturnen. Maar WIK-voorzitter Jan Ver maning zegt dat ook het man- nentumen en trampolinesprin gen niet aan maatregelen ontko men. „De andere disciplines zul len ook goed merken dat er fi nanciële problemen zijn." Gerard Speerstra, hoofdtrainer bij de mannen, heeft echter te horen gekregen dat hij rustig verder kan werken. Zijn begro ting is er zelfs iets op vooruit ge gaan, al geeft hij toe dat er meer zaken uit die begroting betaald moeten worden. „Maar er is mij gevraagd een plan te maken voor volgend seizoen. Of dat ten koste gaat van trainers? Dat lijkt mij niet." Volgens topsportcoördinator Van den Berg heeft het ontslag van Bijihoit en Poutsma alles te maken met veranderingen bij de bond. „De KNGU heeft veel klei nere selecties. Wij hadden veel turnsters die net geen top wa ren, maar wel in de selectie za ten. Die vallen er nu buiten, wij moeten dezelfde procedure han teren. Minder turnsters als top per aanwijzen, beter selecteren. Dat betekent dat wij minder ka der nodig hebben." Het vertrek van enkele toppers lijkt ook invloed op de 'reorgani satie' gehad te hebben. Zo stap te Loes Linders over naar Boris Orlovs Hazenkamp en Berber van den Bei'g verkaste naar de Turnschool in Oldenzaal. Bei den uitten hun onvrede over de trainers en de trainingsmetho den. Poutsma denkt dat er nog meer speelt. „Misschien spelen er wel persoonlijke belangen van sommige mensen mee. Wat mij in ieder geval stoort, is dat dit beleid wordt ingezet door vrijwilligers en amateurs. Ik denk dat slechts diegene die da gelijks op de vloer staan echt we ten hoe het moet. En daar komt bij dat ze vergeten dat het vrou wenturnen deze Turnschool om hoog getrokken heeft tot het in stituut dat het nu is." GPD SEVLIEVO - De Nederlandse zijspancrosser Daniël Willem sen en zijn Belgische bakkenist Sven Verbrugge zijn in de twee de Grand Prix van het seizoen weer op de tweede plaats geëin digd. Het Nederlands-Blegische kop pel finishte in de Grote Prijs van Bulgarije in beide manches achter de Letse combinatie Kris- ters Sergis en Kaspars Stupelis. Ook twee weken geleden in Spanje moest de Nederlandse wereldkampioen genoegen ne men met de tweede plaats in het dagklassement. Daar won Willemsen echter net als Sergis een manche. Daar door gingen de eeuwige rivalen na de eerste Grand Prix van het seizoen samen aan de leiding in de strijd om de wereldtitel. Door zijn dubbele overwinning van gisteren nam Sergis de lei ding met een verschil van zes punten. ANP OLBIA - De Franse rallyrijder Sébastien Loeb boekte gisteren de Noor Petter Solberg (Subaru) en de Fin Marcus Grönholm zijn derde WK-zege van het seizoen. Loeb was de sterkste in de (Peugeot) voor. Loeb nam na vijf van in totaal zestien rally's de rally van Sardinië. leidende postie in het WK over van Solberg. Na zeventien proeven en 1192 kilometer bleef de Citroën-rijder foto Giampiero Sposito/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25