AIVD in de fout bij informant Muziek verdeelt Aagtekerke op Koninginnedag PZC Nederland niet bedrogen met invoering euro Sovjet-Unie testte atoombom op mensen Beatrix kan tevreden zijn over jubileumfeest w Bloedige aanslag bij begrafenis in noorden Irak Pootjebaden op eerste zomerse dag Bruynzeel Vloeren zoekt topverkoper '=^=r parket bruynzeel Dienst onderschatte Mohammed B. Actie tegen misleiding Zalm wil contant betalen belasten Titel Kloetinge in eerste klasse Aanslagen Caïro 17en 21 Stunt driebanders Delta/Ockenburgh tmim 18° §11° W 3 Regen en onweer Veel bewolking en enkele regen- en onweersbuien. Maxima rond 18 graden en een matige wind, kracht 3. 247e jaargang no. 102 maandag 2 mei 2005 los nummer 1,25 Hangouderen HBHÉ internet: www.pzc.nl aaaes—amrmm mi n iiiiim— door Edith Ramakers AAGTEKERKE - Met bevrij dingsdag en herdenkingen treedt het dorp als een eenheid naar buiten, maar met Koningin nedag lukt dat niet. Dan is er een tweedeling in Aagtekerke. De Oranjevereniging van Aagte kerke wil feestvieren met mu ziek en het bestuur van de Jonk heer Willem Versluijsschool in Aagtekerke* niet. „Het is jam mer, maar we respecteren inmid dels wel eikaars keuze", zegt Jacco Coomans van de Oranje vereniging. Het is Koninginnedag in het Walcherse dorp, waar 's och tends op twee plaatsen het Wil helmus klinkt: Vlakbij de her vormde kerk in de dorpskern en in de buurt van de kerk van de gereformeerde gemeente bij de Jonkheer Willem Versluijs school. Bijna alle ruim 200 leer lingen van de Jonkheer Willem Versluijsschool zijn aangesloten bij de gereformeerde gemeente. Zij doen spelletjes op het school plein, rond hun kerk en ze hou den een vossenjacht. Een eindje verderop, rond de kerk op het dorpsplein, heeft de Oranjevere niging een ochtendvullend pro gramma voor de kleintjes gere geld. Ze kegelen en doen Oud hollandse kinderspelen. De meesten zitten op de Spring plank, de protestants-christelij ke school die circa' 60 leerlingen telt. Play-back Uit de boxen op het dorpsplein klinkt populaire muziek. De mu ziek is de reden van de deling. „We willen graag samen Konin ginnedag vieren, maar dat kan helaas niet op onze manier", zegt Sary van Duin, leerkracht van de Willem Versluijsschool. „Ons bestuur wil niet dat de kleintjes 's ochtends al muziek horen. Dat maakt de drempel la ger om 's avonds ook mee te doen aan de play-back. En daar is het bestuur van de school op tegen." Het is een keuze, zeggen Sary en haar collega Miranda Welle- man. „Wij kiezen er voor om on ze eigen Koninginnedag te vie ren binnen onze kring. Als we niets zouden organiseren, dan zouden we er niets van kunnen zeggen als onze kinderen ook aan het feest van de Oranjevere niging mee zouden doen." Sary is lid van de Oranjevereni ging. „We hebben geen ruzie met elkaar. Beide partijen heb ben alleen een ander idee bij feestvieren en niemand wil toe geven." De Oranjevereniging kan zich een Koninginnedag zonder dans en muziek niet voor stellen. Dat is ondenkbaar, zegt Jacco Coomans. „We willen, als we zin hebben, kunnen dansen en ons vermaken. Het is een dag waarop je vrolijk wilt zijn." De bestuursleden van de Oranjever eniging waren goed herkenbaar. Ze hebben een bloemetjesgor dijn omgeslagen. Het thema in Aagtekerke is: wat je altijd graag had willen zijn. „We heb ben gevarieerd op het thema van het liedje met die titel." TALAFAR - Een zelfmoordaan slag gisteren in Talafar, nabij Mosul in het noorden Irak, op een begrafenisstoet heeft min stens twintig levens geëist. Et vielen dertig gewonden. De dader reed met een auto in op de stoet en bracht de wagen vervolgens tot ontploffing. Het betrof de begrafenis van een Koerdische politicus, lid van de Koerdische Democrati sche Partij (KDP). Hij was drie dagen geleden vermoord. De KDP maakt deelt uit van de regering die vorige week werd geïnstalleerd. Daarin maken sjiieten en Koerden de dienst uit. Dit tot grote woede van de soennieten die onder Saddam aan de touwtjes trokken. GPD pagina 5 aanslagen in Irak eisen veel levens Koningin Beatrix schatert het uit tijdens haar wandeling door Scheveningen. foto Robin Utrecht/ANP door Hans Jacobs DEN HAAG - Koningin Bea trix kan terugzien op een ge slaagde viering van haar zilve ren regeringsjubileum. Zij is zaterdag in Den Haag en Sche veningen in alle toonaarden en op diverse manieren lof toege zwaaid, in de Ridderzaal, in het vissersdorp en op het Ma lieveld. Beatrix onderging de hulde glimlachend en met haar handen dankend. Het parlement verzamelde zich 's morgens in de Ridder zaal voor een bijzondere vere nigde vergadering, waarbij de koninklijke familie te gast was voor een mengeling van licht voetige toespraken, muziek, filmpjes met 25 jaar oude bur gers, cadeau-overhandigingen voor het speciaal gemaakte kunstkabinet en zang van Ka merleden. Het nationaal feestcomité wist de bijeenkomst, waarnaar bijna alle gemeenten een afge vaardigde mochten sturen, een feestelijke en niet overdreven plechtige toon te geven. Pre mier Balkenende roemde Bea trix, omdat zij er de afgelopen 25 jaar in was geslaagd 'boven de partijen te staan en tegelij kertijd tussen de mensen'. De koninklijk familie was 's middags in Scheveningen, dat een oranje kleur had aan genomen. Alle traditionele ele menten van de nationale spel letjesdag waren in het dorp te rug te vinden, met een bijzon dere plek voor haring en ont bijtkoek: De feestdag werd be sloten op het Malieveld, waai de mensen van Joop van den Ende een in alle opzichten ge likt en geslaagd spektakel neerzetten, waar naast de ko ninklijke familie - met verras send ook prinses Margarita - vierduizend toeschouwers uit heel Nederland voor waren uit genodigd. In rap tempo pas seerden hoogte- en dieptepun ten uit de afgelopen 25 jaar de revue, met huldeblijken van Olympische medaillewinnaars en Oranje-voetballers. Dat al les onder het door André van Duin tot slot ten gehore ge brachte motto 'Dit is een land om lief te hebben'. GPD pagina 3 Beatrix raakt kroost kwijt royaal gebaar voor Margarita pagina 11 Koninginnedag in Zeeland door Ap van den Berg DEN HAAG - De hoge inflatie en het koopkrachtverlies na de invoering van de euro komen niet door de onderwaardering van de gulden. „Niemand is be lazerd", stelt CDA-Kamerlid De Nerée tot Babberich. De grote fracties in de Tweede Kamer delen die mening. Vol gens minister Zalm van Financi ën heeft de onderwaardering 'ge weldige voordelen gebracht voor onze export, de economi sche groei en de werkgelegen heid'. De PZC publiceerde zaterdag een interview met Henk Brou wer, directeur van De Neder- landsche Bank. Die zei dat de gulden op 1 januari 1999 vijf tot tien procent te goedkoop de eu ro is ingeloodst. Onze economie had daar baat bij, maar niet de koopkracht van de burger, al dus Brouwer. De oorzaak van de onderwaarde ring kwam voort uit de koppe ling van de gulden aan de Duit se mark, die door problemen in voormalig Oost-Duitsland flink aan gewicht had ingeboet. Ei genlijk had iedere Nederlander 2 gulden voor een euro moeten betalen, door de koppeling aan de mark werd dat 2,20 gulden. PvdA-Kamerlid Crone heeft er begrip voor dat het kabi net-Kok II heeft afgezien van een revaluatie van de gulden. „Een waardeverhoging had voor veel politieke commotie ge zorgd en dat was slecht geweest voor het vertrouwen in de nieu we munt, de euro. Bovendien was Nederland duurder gewor den en dat is slecht voor onze ex port." Na de invoering van de euro liep de inflatie fors op, het geen ook koopkrachtverlies tot gevolg had. „Maar dat kun je niet zomaar toeschrijven aan de waarde waarmee de gulden in de euro overging", vindt De Nerée tot Babberich. „Daar zijn andere oorzaken voor aan te wijzen. Volgens Zalm heeft Nederland slechts beperkt voordeel kun nen putten uit de lage koers van de gulden. „De loonontwikkelin gen hebben het economische voordeel uitgehold. Maar we hebben er zeker baat bij ge had", aldus Zalm. GPD pagina 2 verzwijgen goedkope gulden was fout (Advertentie) SCHARENDIJKE - De zomerse temperaturen zorgden gisteren voor drukte op de Zeeuwse stran den. Ook langs de Brouwersdam bij Scharendijke waagden de badgasten zich voorzichtig in het nog koude zeewater. foto Marijke Folkertsma vyvuw.bruynzeelparket.nl parket van onze redactie buitenland BUZULUK - De autoriteiten in de Sovjet-Unie hebben in 1954 bewust een atoombom laten ont ploffen in de buurt van een aantal dorpen. Vooraf hadden zij ook nietsvermoedende mi litairen naar het gebied ge stuurd. De explosie deed zich voor bij Buzuluk, 700 kilometer ten oos ten van Moskou. Informatie over het voorval, dat op 14 sep tember 1954 plaatsvond, is pas nu naar buiten gekomen bij een bezoek van buitenlandse journa listen aan het gebied. De bom werd in Stalingrad (het huidige Volgograd) aan boord van een Toepolev-4 gebracht. Vanaf acht kilometer hoogte werd de bom afgeworpen. Deze had een kracht van 40 kiloton, twee keer zo sterk als de atoombom die de Amerikanen bij het Japanse Hiroshima af wierpen. Óp 350 meter hoogte kwam de bom tot ontploffing. Het dichtstbijzijnde dorp lag op vier kilometer afstand. Militai ren, die in de buurt waren, wer den naar de plaats van de explo sie gestuurd. Hen werd gemeld dat er niets aan de hand was. De straling die ze zouden oplopen was niet meer dan bij een nor maal röntgen-onderzoek. Kanker Hoeveel mensen in de regio di rect na de explosie omkwamen is nooit bekendgemaakt. De communistische machthebbers hebben die gegevens laten ver dwijnen. Het staat vast dat in de dorpen talloze huizen met de grond gelijk zijn gemaakt. Ook verdween een eikenbos. In de ja ren na de explosie stierven veel mensen in het gebied aan kan ker. Ook nu komt deze ziekte nog veelvuldig voor in het gebied. Over de oorzaak werd tot nu toe van officiële zijde gezwegen. GPD door Dick Hofland DEN HAAG - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (ATVD) heeft onder schat hoe gevaarlijk Mo hammed B. was. In een uit zending van het tv-program- ma Reporter bleek gister avond dat een lid van de Hofstadgroep de AIVD in juni vorig jaar al waar schuwde voor de man die heeft bekend Theo van Gogh te hebben vermoord. Volgens de informant was Mo hammed B. geobsedeerd door de jihad, de gewelddadige strijd te- door Ans Bouwmans WASHINGTON - Een 'bel-me-niet'-register voor con sumenten die de telefoontjes van colporteurs tijdens het avondeten zat zijn: het is het suc ces van de FTC, de Amerikaanse consumentenwaakhond. Dat moet de toekomstige Neder landse toezichthouder consu menten ook inzetten tegen agres sieve verkoopmethoden, heeft gen ongelovigen. De inlichtin gendienst vond de waarschu wing niet geloofwaardig. Het plaatsvervangend hoofd van de AIVD, T. Bot, gaf in de uitzen ding toe dat de dienst de situa tie daarmee verkeerd heeft ge taxeerd. „Dat is natuurlijk iets waar je buikpijn van krijgt. Want je hebt iemand, naar achteraf blijkt, gewoon verkeerd ge taxeerd", zei Bot. De AIVD benadrukte nog voor de uitzending in een verklaring dat die uitspraak niet in strijd is met uitlatingen van de baas van de dienst, S. van Hulst. Die zei vorige week donderdag dat de AIVD ook achteraf niets te ver wijten valt. staatssecretaris Van Gennip van Economische Zaken gezegd. Zij deed tijdens een bezoek aan Washington ideeën op voor de consumentenwaakhond waar voor het kabinet het licht op groen zette. Het is de bedoeling dat de dienst eind volgend jaar werkt. Consumenten kunnen er terecht voor misleidende reclame over producten of diensten, agressie ve verkoopmethoden en oneerlij ke handelspraktijken. GPD Volgens de woordvoerder van de AIVD is destijds goed gehan deld, omdat men over andere kennis beschikte. De AIVD ging ervan uit dat de informant de aandacht van zichzelf probeer de af te leiden,door de schuld af te schuiven. Van Gogh werd op 2 november vorig jaar op straat in Amster dam vermoord. Volgens het Openbaar Ministerie was er geen sprake van een eenmansac tie van B., maar is een aantal mensen op de hoogte geweest van zijn plannen. Twaalf leden van de Hofstad groep moeten morgen opnieuw voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen en het OM wil aanto nen dat zij samenspanden om Van Gogh te vermoorden. De informant van de AIVD zou, wanneer hij als getuige optreed, van groot belang kunnen zijn, omdat zijn verklaringen er in derdaad op duiden dat er van een samenzwering sprake was. Zo heeft hij twee dagen na de moord tegen de Utrechtse poli tie gezegd: „De jongen die Van Gogh heeft doodgeschoten, hoor de bij een extreme groep die in de El Taweed-moskee in Amster dam komt. Binnen die extreme groep was van tevoren bekend dat die jongen Theo van Gogh zou gaan vermoorden. Hij had ook toestemming gekregen om dit te doen." GPD (Advertentie) vo'Biimw snaar nummer postcc i plaats. telefoon. |-.frfliaiL i (posljtenkrekernngnummei: i Kijk op www.pic.nl/abijhnecen. bel gratis 0800 -0231 231 o> stuur deze bon near. i PZC, afdeling lezersservice Antivooninunimer 713,.<1460 WBGoes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibij éénmalig toesiemminy voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement v_.' Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). O per kwartaal met automatische incasso l€ 58.00). O per jaar mei automatische incasso 222.501. shtiiósshssssbo het alfabet van Zeeland Minister Zalm van Financiën en de PvdA zijn het erover eens, dat meer pinnen en chippen tot grote besparingen in het betalingsverkeer leidt. Maar WD en PvdA verschillen van mening hoe dat be reikt kan worden. PvdA-Kamerlid Crone wil chippen be lonen met vijf of tien cent. Zalm zit meer op de lijn van de banken, die con tant betalen duurder willen maken. Kloetinge is gepromoveerd naar de hoofdklasse. De Beve- landse ploeg was de sterkste in een kampioensduel met Rijsoord. De ontmoeting werd na verlenging beslist (5-2). Kloetinge is na één seizoen terug op het hoogste ama teurniveau. Varia: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4 en 5; Gezondheid: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13,14 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26. Bij twee aanslagen op toe ristische bestemmingen in de Egyptische hoofdstad Caïro zijn zaterdag enkele buitenlanders gewond ge raakt. De toeristische sec tor is een van de kurken waarop de eco nomie in Egyp te drijft. Delta/Ockenburgh heeft de finale van de play-offs in de eredivisie gehaald. Niet eerder reikten de Goese driebanders zo ver. In de halve finale werd regerend landskampioen Crystal Kelly verslagen. «SS» 8 mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1