Oudjes kunnen het toch nog PZC Uitstekende rentree Van den Goorbergh a Trinko Keen geniet in tafeltennismaf China Schalken en Federer zeggen af voor Rome 19 Geen herhaling voor Kroon in Henninger Turm Botero en Zabel doen vroeger tijden herleven EK-limieten Dekker, Baans en Schreuder Boonen snelste in profronde Made Naudusz wint Circuit de Lorraine Castilla y Leon prooi voor Garcia Blom springt hoog met polsstok Derde plek Hakkinen in DTM-race Amersfoort pakt badmintondubbel maandag 2 mei 2005 FRANKFURT - De eerste zomer se dag werd Karsten Kroon gis teren fataal. Bevangen door de warmte was de Drent in de eindsprint van Rund um den Henninger Turm kansloos. Na alle kritiek die Kroon op het Rabo—systeem had gespuid, was een zege welkom geweest. Het zou bovendien de bekroning zijn voor een prima voorjaar. Dat besefte ook Kroon. „Maai er kan maar één winnen." In de klassieker in en rond Frankfurt reed kroon vroeg en attent van voren toen de eerste kopgroep zich formeerde. „Kes- sler was al weg en ik zag Weg- mann en Schumacher gaan. Dan moet je mee zijn", zei Kroon. De vijf vluchters werden slechts nog teruggezien door een select gezelschap van twintig renners. Het spel tussen de Duitse machtsblokken T—Mobile en Ge- rplsteiner pakte ditmaal goed uit voor de formatie van Erik Za bel. Kessler en Steffen Wese- ijnann hadden hun sprinter goed gfgezet. Kroon: „Ik gun het Za bel van harte. Zo vaak afge schreven, maar toch weer win nen. Ik was niet goed genoeg. Ie dereen in de kopgroep was naar de kloten. Op een gegeven mo ment reed ik naast Wegmann, die lijkbleek was en raar uit z'n ogen keek. We zaten als dooien o,p de fiets. Ik zei tegen Weg mann: toch gaat iemand van de ze groep vandaag winnen." Zelf moest Kroon, vorig jaar winnaar na een lange vlucht en een adembenemende sprint met Danilo Hondo, tevreden zijn met plek veertien. „Er zat niet meer in. Ik raakte nog ingeslo ten, maar als je echt goed bent, raak je niet ingesloten. Ik had last van de warmte, kreeg krampaanvallen. Heb ik wel va leer op de eerste warme dag. Bo vendien had ik al veel gegeven, ik was al de hele dag in de aan val. De moraal was goed en ik was gefocussed, maar als de be nen niet goed zijn is het over." Na een druk voorjaarsprogram ma heeft Kroon de komende maand geen wedstrijden meer. ,-,De conclusie van mijn voorjaar is dat ik wedstrijden van boven 250 kilometer aankan. Er is een stijgende lijn." GPD SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 .4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet (Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE 'Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 'E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Edward Swier FRANKFURT/DEN HAAG - Ze waren al afgeschreven. Door de leek én de kenner. Maar dit weekeinde kwamen Santiago Botero (32) en Erik Zabel (34) plots weer voor het voetlicht. Erik Zabel stond tot gisteren, de dag dat hij Rund um den Hen ninger Turm won, liefst 344 da gen droog. En Botero, van wie ie dereen dacht dat hij toch echt was versleten, won zelfs al ruim tweeënhalf jaar niet meer. In Romandië pakte de Colombiaan echter de winst in de afsluiten de tijdrit én het eindklassement. Het verhaal van Botero is bizar. In 2002 trok de Colombiaan ste vig van leer. Na een sterk sei zoen, waarin hij de Classique des Alpes en twee Tourritten won, zette hij de kroon op het werk door ook het WK tijdrij den te winnen. Een overstap naar T-Mobile en een gang naai de vergetelheid, volgde. Veran dering van spijs deed kennelijk niet eten. Het beenritme van Bo tero, die altijd de zwaarst moge lijk versnelling kiest, werd wel haast aandoenlijk. Hij kwam geen meter meer vooruit. De sleet had vroeg vat' op hem ge kregen, dacht eenieder. T-Mobi- le zette de coureur dan ook snel aan de kant toen zijn contract eind 2004 afliep. Bij Phonak is Botero echter her boren. In tegenstelling tot ande re jaren bereidde hij zich afgelo pen winter langdurig in Colom bia voor. Eerder durfde hij van wege het risico van ontvoerin gen zelden lang terug te gaan naar Medellin. Deze week liet Botero zich al op de lastige Zwit serse klimmetjes zien. Omdat ploegmakker Pereiro de druk van het kopmanschap niet aan kon, kwam Botero in beeld. En bleek dat hij, als het er echt om gaat in een tijdrit, nog altijd kan fietsen. Giro-favoriet Da- miano Cunego, na zaterdag lei der, werd uit het leiderstricot ge reden. In het klassement werd Rabo-kopman Denis Mentsjov, achter Botero en Cunego, derde. In de afsluitende tijdrit werd Thomas Dekker zesde. Henninger Turm Enkele honderden kilometers noordelijker zorgde een ander oudje voor vreugde bij T-Mobi- le. De publicitair voor de ploeg zo belangrijke Rund um den Henninger Turm werd door Za bel voor de derde keer gewon nen. Hij was, hoewel Zabel alles al meemaakte, meer dan ooit content met de winst. Sinds 22 mei 2004 won het sprintkanon van weleer niet meer. „De da gen dat ik voor de sprint zeker was van mezelf zijn voorbij. Win je niet meer vaak, dan wordt het steeds moeilijker. Ik weet dat ik niet meer de snelste ben. Freire en Petacchi kan ik in een reguliere, korte sprint niet meer verslaan. Ik moet het heb ben van een lange spurt, liefst op een oplopende weg", sprak de Duitsër na afloop. Zabel is nog niet zeker van een plek in de Tourploeg van T-Mo- bile. Er is een richtingenstrijd gaande binnen de formatie. Za bel zal sowieso geen knechten meekrijgen om zich op de spurts voor te bereiden, alle kaarten worden gezet op de klassemen ten van Jan Ullrich en Andreas Klöden. „En Vinokoerov heeft vorige week met winst in Luik- Bastenaken-Luik zijn plek wel veilig gesteld. Ik hoop hier ook iets bewezen te hebben. Ener zijds denk ik: ik wil alleen mee als ik een rit kan winnen en mee kan strijden om de groene trui. Maar anderzijds wil je de Tour sowieso rijden. Een wielrenner die de Tour niet rijdt, krijgt een maandlang van iedereen te ho ren: fiets jij eigenlijk nog?" Verzengende hitte In Frankfurt, waar Zabel de spurt won van een twintigtal koplopers, bewees hij van wel. Karsten Kroon was in de verzen gende hitte de enige Nederlan der die zich met de strijd om de ereplaatsen bemoeide. Hij was al vroeg in de wedstrijd actief, een inspanning die hij in de ul tieme sprint moest bekopen. Kroon, vorig jaar winnaar na een ultra-lange vlucht, werd veertiende. GPD TILBURG - Madeion Baans, In ge Dekker en Hinkelien Schreu der hebben in Tilburg de limiet gezwommen voor de EK korte- baan in december in Italië. Dekker plaatste zich op de 50 (26,55) en 100 (58,39) meter vlin derslag. Baans realiseerde de vereiste tijd op de 100 school (1.08,92) en Schreuder op de 200 wissel (2.14,39). Schreuder toon de vormbehoud op de 50 vrij (25,40) en 100 wissel (1.02,16). Ook Thijs van Valkengoed, Mark Veens en Bastiaan Tam- minga plaatsten zich door vorm behoud voor de EK op de 200 school (2.11,45), 50 vrij (22,21) en 50 vlinder (24,03). Ze hadden de limiet al eerder gezwommen. Gijs Damen, Mitja Zastrow en Madeion Baans haalden een li- miettijd voor de estafette op res pectievelijk de 50 vrij (22,31), 50 rug (25,25) en 50 school (31,79). De NK sprint in juni is de vol gende kwalificatiekans voor de EK kortebaan. De meesten rich ten zich nu eerst op de WK lan- gebaan in Montreal. ANP Erik Zabel (rechts) sprint naar de overwinning in Rund um den Henninger Turm. foto Arne Dedert/EPA door Cilya van der Kooy SHANGHAI - Jurgen van den Goorbergh heeft een uitsteken de rentree in de WK wegrace ge maakt. De Nederlandse motor coureur finishte gisteren op zijn Honda knap als zesde in de Mo- toGP bij de Grote Prijs van Chi na in Shanghai. Van den Goor bergh startte in Azië als invaller voor de geblesseerde Japanner Makoto Tamada. De zege in de koningsklasse ging naar de Italiaan Valentino Rossi. Het was zijn tweede over winning van het seizoen. Op zijn Yamaha eindigde de rege rend wereldkampioen voor de Fransman Olivier Jacque en de Italiaan Marco Melandri. Door de regen finishten vijf coureurs niet. Troy Bayliss, Carlos Checa en Shinya Nakano waren de be langrijkste slachtoffers. Met zijn bijzondere prestatie beëindigde Van den Goorbergh een week van uitersten. Begin vorige week besloot hij nog met het Italiaanse team Ducati te stoppen in het wereldkampioen schap Supersport. De 35-jarige in Monaco woonachtige Breda- naar kon niet uit de voeten met de motor. Niet veel later kwam het verzoek van het Konica Mi nolta Honda-team om in China de geblesseerde Tamada te ver vangen. Na 2,5 jaar afwezigheid mocht hij plotseling weer zijn opwachting op het hoogste ni veau maken. „Fantastisch", jubelde Van den Goorbergh na de eerste officiële race op het nieuwe circuit in Shanghai. „Het liep zo lekker en ik had erg veel vertrouwen. Kortom, alles was top, echt met geen pen te beschrijven zo'n lek ker gevoel, als dit geeft." Van den Goorbergh baalde giste ren aanvankelijk wel van het slechte weer. Maar bij de war- ming-up bleek hij de snelste tij den neer te zetten. „Toen wilde ik uiteraard regen. Even leek De Nederlander Jurgen van der Goorbergh (16) bevindt zich in een select gezelschap met Fransman Olivier Jacque (65), de Braziliaan Alex Barros (12), Troy Bayliss uit Australië (19) en de Italiaan Loris Capirossi (achteraan). foto Peter Parks/AFP het erop dat het steeds droger werd voor de race, maar aan het einde van de 250cc kwam het met bakken uit de hemel.." Aan kop Direct na de start vanaf de ne gentiende rij maakte Van den Goorbergh meteen al zes plaat sen goed en hij ging daarna steeds iets verder naar voren. Hij meldde zich uiteindelijk aan de kop van de wedstrijd en reed even op met Olivier Jacque, de Fransman die voor het eerst sinds vorig jaar oktober weer in actie kwam en in Sjanghai ook invaller was. „Maar ik zag hem zo veel risico nemen, dat was het me niet waard. Ik wilde graag deze race uitrijden." Het resultaat van Van den Goor bergh is zijn beste prestatie in de hoogste klasse na zijn twee vijfde plekken in 2000 (Donning- ton Park, 500cc) en 2002 (Phil lip Island). Het hangt af van het herstel van de handbreuk van Tamada of Van den Goorbergh over twee weken in Frankrijk opnieuw mag invallen. Raymond Schouten, voor de te rugkeer van Van den Goorbergh de enige Nederlander dit sei zoen in de WK wegrace, werd ne gentiende in de 125cc. De 20-ja- rige Brabander evenaarde daar mee zijn beste prestatie ooit, vo rig jaar in Sepang. Schouten: „Vorig jaar werd ik in de regen race in Jerez twintigste, maar toen vielen er heel wat concur renten af. Nu schoof er maar één man die voor me reed onder uit. De rest heb ik op eigen kracht ingehaald en achter me gelaten." De Italiaan Mattia Pasini won de 125cc-race. Hij liet op zijn Aprilia landgenoot Fabrizio Lai en de Hongaar Gabor Talmacsi achter zich. De Fin Mika Kallio bleef ondanks een elfde plek lei der in de tussenstand. Al be draagt zijn marge met Lai nog slechts één punt. In de 250 cc pakte de Australiër Casey Stoner zijn. tweede zege op rij. Hij finishte voor de Italiaan Andrea Dovizioso en de Japan ner Hiroshi Aoyama. Dovizioso leidt in de tussenstand. Hij heeft drie punten meer dan Sto ner. ANP MADE - De Belg Tom Boonen heeft de Profronde van Ma de gewonnen. De renner van Quickstep versloeg in het eer ste Nederlandse profcriterium van dit seizoen zijn mede vluchters Thorwald Veneberg (tweede) en Leon van Bon (derde). Het trio had vierhonderd meter voorsprong op een groep, waarin Aart Vierhouten de sprint won. Boonen won dit seizoen onder meer de Ronde van Vlaan deren en Parijs-Roubaix. Na de Grote Scheldeprijs op 13 april lastte hij een korte pauze in, maar in Made pakte hij de draad weer op. Boonen was in het Brabantse dorp aan zijn achtste seizoenzege toe. Op drie ronden voor het ein de leek een andere Belg - Mare Wauters - op weg naar de zege. De Rabo-renner reed solo vooruit, maar bij het om kijken om zijn voorsprong te peilen, raakte zijn trapper een dranghek, waardoor hij de strijd moest staken. ANP HAYANGE - De Letse wielrenner Andris Nauduzs is za terdag winnaar geworden van de etappekoers Circuit de Lorraine. Nauduzs ging na zijn winst in de eerste etappe de hele koers aan de leiding. Zaterdag won de Italiaan Pa- ride Grillo de vijfde rit. Nauduzs werd tweede. Luca Mazzanti won zaterdag de 29e editie van de wieler koers GP Industria en Artigianato. De Italiaan versloeg na 198 kilometer in Larciano zijn landgenoot Marzoli en de Colombiaan Gonzalez Martinez. ANP/AFP LA COVATILLA/SANNOIS - De Spaanse wielrenner Car los Garcia heeft in La Covatilla de Ronde van Castilla y Leon gewonnen. Garcia won de slotrit nadat hij zaterdag ook de vierde etappe won. In het eindklassement volgde zijn landgenoot Perez op vijftig seconden. In de Klimmers trofee in het Franse Sannois won Philippe Gilbert. De jon ge Belg reed de laatste vijftig kilometer solo. ANP/AFP RECHBERGHAUSEN - Rens Blom heeft zijn eerste wed strijd met de polsstok in de buitenlucht gewonnen. Bij een gala in Rechberghausen, ten oosten van Stuttgart, ging de Limburger gisteren over 5,80 meter. Dat was slechts één centimeter onder zijn nationale record. Blom probeerde het daarna zonder succes op 5,90 meter. ANP LAUSITZ - Voormalig Formule-1-coureur Mika Hakkinen is gisteren op het circuit van Lausitz als derde geëindigd tijdens een DTM-race. De Fin had zes seconden achterstand op winnaar Gary Paffett uit Groot-Brittan- nië. De Deen Tom Kristensen werd tweede. Na twee races gaat Paffett aan de leiding met 18 punten. ANP/SID WATERINGEN - De badmintonners van BC Amersfoort hebben gisteren de dubbel veroverd. De ploeg won na de landstitel ook de beker. In de finale in Wateringen ver sloeg Amersfoort Velo met 3-1. Amersfoort won voor de vijfde keer de nationale beker, een record. ANP door Tim Senden SHANGHAI - Slechts elf minu ten had Trinko Keen (33) nodig om zich in de eerste ronde van het WK te ontdoen van de Ar gentijn Pablo Tabachnik. Maar de Arnhemmer genoot van elke seconde die hij in het Shanghai Gymnasium doorbracht. Want spelen in het tafeltennis- gekke China is altijd een beleve nis. „De sfeer is geweldig", zei Keen, nadat hij Tabachnik met 4-0 had verslagen. Die zege leek vanzelfsprekend. Maar na het debacle in Aarhus, waar Keen in de eerste ronde v,an het EK onderuit ging, stond de speler van SV Plüderhausen toch ge spannen achter de tafel. „Je wordt toch even aan Aarhus herinnerd", erkende hij. „Daar om heb ik er alles aan gedaan ge lijk in het toernooi te zitten. Dat is aarig gelukt, zowel in het en kel- als dubbelspel." Want Keen bereikte eerder op de dag ook in het dubbelspel - samen met Danny Heister - de tweede ronde dankzij een 4-1-ze- ge op de Noord-Koreanen Kim Hyok Bong en Pak Won Chol. Vandaag komt Keen dus in elk geval weer tweemaal in actie in het immense Shanghai Gyna- sium. In het dubbelspel stuit hij op het sterke Oostenrijkse kop pel Jindrak/Schlager (Europees kampioen), waarna Keen het in. het enkelspel moet opnemen te gen de Nigeriaan Segun Toriola (speler van FVT/Feijenoord). Keen blijft zich verbazen over de aandacht die de sport in Chi na krijgt. „Bij de openingscere monie waren de straten afgezet, maar talloze Chinezen stonden langs de kant te kijken naar pas serende spelersbussen. En flatge bouwen werden helemaal inge pakt met een affiche van het WK. Dan heb ik het over flats van veertig verdiepingen. Tafel tennis is zó groot hier. In China word je als tafeltennisser met veel respect behandeld." De Chinese topspelers worden in eigen land als helden vereerd, net als Europese tafeltennissers als Waldner en Samsonov. Maar ook Keen wordt in Shanghai ge regeld om een handtekening ge vraagd. „De nummer 27 van de wereld kennen ze ook." ANP van onze sportredactie ROME - Sjeng Schalken heeft zich teruggetrokken voor het tennistoernooi in Rome. De Lim burger meldde zich af met een blessure aan het linkerbeen. Ook Roger Federer meldde zich af voor het toernooi in Rome, dat vandaag begint. De Zwitser se nummer één van de wereld kampt met een ontsteking aan beide hielen. Peter Wessels is er ook niet bij in Rome. Hij verloor in de tweede kwalificatieronde met 3-6, 6-3, 3-6 van de Argen tijn Juan Monaco. Justine Henin-Hardenne won gisteren het tennistoernooi in Warschau. De Belgische ont deed zich in de finale in clrie sets van de Russische Svetlana Koeznetsova: 3-6, 6-2, 7-5. Het was Henins tweede toernooi zege sinds haar rentree in maart na langdurig blessureleed. Twee weken terug won de Waalse in het Amerikaanse Charleston. In Estoril ging de eindzege naar de Tsjechische Lucie Safarova. Ze won in de finale met 6-7, 6-1, 6-3 van de Chinese Na Li. David Nalbandian was de sterk ste in Mlinchen. De Argentijn versloeg in de finale de Roe meen Andrei.Pavel met 6-4, 6-1. Pavel was in de Duitse stad eer der te sterk voor Sjeng Schal ken en Raemon Sluiter. Nalban dian had slechts een uur en ne gen minuten nodig om de hoofd prijs te pakken. Een enorme inzinking in de tweede set ten spijt, won Gaston Gaudio het tennistoernooi van Estoril. De Argentijn was in de eerste doorgang met 6-1 te sterk voor de Spanjaard Tommy Ro- bredo, maar raakte vervolgens in de tweede set geen bal fat soenlijk: 2-6. In de beslissende set had Gaudio, winnaar van Ro land Garros, alle zaken op een rij en trok de zege alsnog naar zich toe: 6-1. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19