PZC_Z Roks wil graag wat Blind al heeft "a -a A A "a A Aanvallen moet beloond worden Kuijt hekelt instelling Feyenoorders Ml o de landstitel wachten?: Roy Makaay schiet Bayern naar titel RBC mag slechts figureren in thuisduel metAjax (1-4) Chelsea wil niet nog c AZ door zege zeker van plek in Uefa Cup Levante verder zonder Schuster AC Milan en Juventus werken naar geweldige apotheose toe in Serie A maandag 2 mei 2005 Ze namen de afgelopen toeken het roer over bij een club in ver val. Danny Blind kreeg Ajax weer aardig op de rails en heeft de Champions League in zicht. Dolf Roks debuteerde als hoofd trainer van RBC met een 7-1-ne- derlaag in Heerenveen en kan de nacompetitie bijna niet meer ontlopen. Zaterdagavond ston den de twee Zeeuwen tegenover elkaar en de lijn van de afgelo pen weken werd door beiden doorgetrokken: 4-1 voor Ajax. door Barry van der Hooft ROOSENDAAL - Het duurt niet lang voordat het contrast tussen Dolf Roks en Danny Blind duidelijk wordt. Waar de coach van RBC tijdens het duel constant voorovergebogen in zijn stoeltje zit, leunt de trainer van Ajax rustig achterover in het tuinmeubilair. De Amster dammers krijgen de zege in de eerste helft op een presenteer blaadje aangeboden, nemen na rust opzichtig gas terug en boe ken de vijfde competitiezege op rij. Dolf Roks kan daar voorlo pig alleen van dromen. Opnieuw is de nederlaag onaf wendbaar, hangt de ploeg als los zand aan elkaar en is een fat soenlijke aanval zeldzaam bij RBC. Roks moet gehoopt heb ben op een betere start, maar dat betekent niet dat het zijn ge voel voor humor aantast. „Gefe liciteerd", zegt een journalist na afloop gemeend. „Dat het er van daag geen zeven zijn gewor den?", repliceert Roks cynisch. „Nee, met het kampioenschap van Kloetinge", voegt de journa list er snel aan toe. Dubbel feestje Het is een dag van uitersten voor de man die de Bevelandse amateurclub twee weken gele den verruilde voor de Brabantse eredivisionist. Het kampioen schap van Kloetinge maakt hij 's middags niet in levenden lijve mee, omdat Roks tijdens de ver lenging in de auto richting Roosendaal zit. Een dubbel feestje zit er deze dag niet in, ALKMAAR - AZ is door een ze ge op FC Groningen (2-0) nu ze ker van een hernieuwde deelna me aan de Uefa Cup. De Alk- maarders maakten via doelpun ten van Lindenbergh en Ramzi een einde aan een reeks van vijf wedstrijden zonder overwin ning. FC Den Bosch en De Graaf schap strijden onderin tegen rechtstreekse degradatie. De Bosschenaren verloren thuis van NAC (0-2), dat na vijf neder lagen en een gelijkspel weer eens won. Boussaboun en Colin scoorden voor NAC. De Graafschap liep een punt uit op FC Den Bosch door een doel puntloos gelijkspel tegen FC Utrecht. De Doetinchemmers (negentien punten) hebben drie punten voorsprong op FC Den Bosch. Vitesse versloeg RKC Waalwijk met 3-1. Bekerfinalist Willem II won van ADO Den Haag: 1-0. ANP MADRID - De voormalige Duit se international Bernd Schuster is ontslagen als trainer van Lev ante. Het bestuur van de Spaan se voetbalclub nam dat besluit gisteren na de verloren thuis wedstrijd tegen Malaga (0-1). Levante staat in de Primera Di vision nog maar vier punten af van een degradatieplaats. Schuster was aan zijn eerste sei zoen bij de nummer zeventien bezig. José Luis Oltra maakt de laatste vier competitieduels als trainer af. ANP/ DP A omdat RBC op alle fronten te kortschiet tegen Ajax. De eerste weken van Roks bij RBC doen denken aan de entree van Danny Blind bij Ajax. Na een dikke nederlaag tegen PSV (0-4) en een pijnlijk vervolg in Heerenveen (2-1) heeft de Sou burger de draad aardig opge pakt. Het voetbal is wellicht nog steeds niet oogstrelend - wat iedereen van Ajax verwacht - maar de punten stromen nu al weken binnen. De achterstand van vier punten op AZ is inmid dels omgebogen in een voor sprong van vier punten. „Voor de club is de tweede plaats heel belangrijk, omdat we dan Champions League kun nen spelen", zegt Blind na af loop. „Toch kijk ik verder, ik richt me op de ontwikkeling van dit elftal. Wat ik graag wil, is nog steeds het primaire doel. Vooruit denken en voetballen, en daarom ben ik niet tevreden over de tweede helft van van daag. We namen gas terug en dat wil ik niet, omdat het doel saldo ten opzichte van AZ mis schien ook nog een rol kan spe len." Het doelsaldo van RBC is inmid dels één van de slechtste van de hele eredivisie. Door de vier te gentreffers tegen Ajax staat de teller nu op 74 tegengoals. Ge zien het verdedigende werk te gen de onttroonde kampioen is dat echter niet vreemd. „Het heeft vooral met vertrou wen te maken", weet Dolf Roks. „Dat ontbreekt bij veel jongens, waardoor we niet vrijuit kun nen voetballen. We proberen vanuit een goede organisatie te spelen om houvast te krijgen. En we hebben natuurlijk resulta ten nodig. Vandaag wilde ik een echte wedstrijd zien. Die heb ik ook wel gezien, maar alleen van Ajax." De twee trainers hebben beiden ondervonden dat het niet makke lijk is om tegen het einde van een seizoen een ploeg in nood over te nemen. Blind lijkt voorlo pig te slagen voor zijn examen als crisismanager. Een selectie vol eilandjes kan na het vertrek van Ronald Koeman nu wel pres teren en als team fungeren. „Dat het nu meer een groep is, heeft natuurlijk ook met succes te maken", erkent Blind. „We moeten wel realistisch blijven en nog drie wedstrijden winnen om zeker te zijn van die tweede plaats. Dan is het seizoen in ze kere zin toch nog geslaagd." Voor zijn collega is de veilige vijftiende plaats alleen in theo rie nog te bereiken. Toch richt Dolf Roks zijn blik nog niet op de nacompetitie, die steeds dich terbij komt. „Daar praat ik ook niet over met de spelers. We le ven van wedstrijd tot wedstrijd en trainen hard om punten te pakken. Via via hoor ik dat de spelers het fantastisch vinden zoals we nu werken. Maar dat kan ook snel anders zijn, als de resultaten uitblijven." Feyenoorder Dirk Kuijt probeert Mika Vayrynen, die twee keer scoorde voor Heerenveen, af te stoppen. door Hans Leber ROTTERDAM - „Er moeten spelers weg en er moeten spe lers komen. Ik hoop dat ieder een zich daarvan bewust is." Feyenoordspits Dirk Kuijt was het zat. Pas anderhalf uur na de met 1-3 verloren thuiswed strijd tegen SC Heerenveen meldde hij zich buiten de cata comben. „Ik ben woedend, dan is het beter eerst even af te koe len." Toen hem naar zijn toekomst bij Feyenoord werd gevraagd, zuchtte hij diep en zei: „Ik ben niet iemand die een club zo maar in de steek laat. Meer wil ik niet zeggen." Duidelijk was dat Kuijt het niveau van Feye- noords spelersgroep niet in overeenstemming acht met zijn eigen ambities. Tijdens de wedstrijd tegen Hee renveen las Kuijt zijn collega's al de les. De eerste twee tegen doelpunten ontstonden door dat op het middenveld te veel ruimte werd weggegeven. Mika Vayrynen profiteerde daar twee keer van. Bij het eerste doelpunt kon hij ongestoord aanleggen voor een welgemikt schot, bij het tweede doelpunt kon hij vanuit de ruimte op het middenveld een een-tweetje met Klaas-Jan Huntelaar opzet ten. Bij het derde Heeren- veen-doelpunt keek André Ba- hia toe, terwijl Petter Hansson een corner gericht binnenkop te. Gemakzucht, de inzet van de hele ploeg deugde niet en de hitte was geen excuus, vond Kuijt. „Het lijkt wel alsof som mige jongens eens goed uitge legd moet worden wat voor club Feyenoord is. Wat het be tekent om hier te voetballen, dat je dan je stinkende best moet doen. Inzet tonen is de normaalste zaak van de we reld. Ik hoop dat de spelers dat gaan beseffen. Of dat ze anders inzien dat er volgend jaar bij Feyenoord geen plek meer voor ze is." „Misschien komt het doordat veel jongens uit ande re culturen komen, ik weet dat niet, maar het zal ze toch echt eens verteld moeten worden. Als we druk op deze tegen stander hadden gezet, hadden we gewonnen. Het ergste vind ik het nog voor onze trainer. Die doet er de hele week alles aan, is elke dag met ons bezig. Hij is niet alleen onze trainer, maar hij heeft ook nog eens heel veel betekend voor het Ne derlandse voetbal. Dit is heel verdrietig." Tropische warmte Van de acht verloren wedstrij den deze competitie, kreeg Feyenoord vijf keer klop in ei gen huis. Heerenveen, waarvan trainer Gert Jan Verbeek niet eens vond dat zijn ploeg goed speelde, gaat voort op de weg richting Europa. Feyenoord leek ze daarbij gisteren wel haast te willen helpen. Dirk Kuijt, die in de eerste helft voor 1-1 zorgde, was een van de weinigen die er nog iets aan deed in de tropische warm te van de Kuip. Trainer Ruud Gullit vond dat ook van Bart Goor en Alexander Östlund, de overige spelers maakten de trai ner witheet van woede. Het pu bliek riep om zijn vertrek: 'Gul lit rot op'. De trainer keek daar niet van op: „Ik heb me ver schrikkelijk geërgerd, we heb ben de mensen in de steek gela ten. Het publiek was terecht boos." Gullit vond dat zijn elftal de klap van de week met nederla gen tegen FC Den Boch, Ajax en PSV niet te boven was geko men. Het team snakte volgens hem naar het einde. „Er zijn spelers die doordeweeks een pijntje voelen en dan niet wil len spelen. En er zijn spelers die altijd vinden dat ze onte recht op de bank zitten. Maar als ze spelen, laten ze het niet zien, dan blijken ze het niveau niet aan te kunnen." foto Awe Krijger/GPD Voor het nieuwe Feyenoord is een enorme impuls op het mid denveld nodig. De ploeg speelt zonder systeem, zonder vaste combinaties, zonder automatis men, eigenlijk zonder idee. De komst van oud-Feyenoorder Paul Bosvelt had zo'n impuls kunnen zijn, maar die koos af gelopen vrijdag voor Heeren veen. Gullit wilde gisteren het beeld wegnemen dat Feye noord, dat ook achter Bosvelt aanzat, niet daadkrachtig is ge weest. „Wij hadden op 20 april contact met Paul, maar moes ten zaken regelen. Onder ande re een speler die het van hem over zou kunnen nemen. Hij is 35, dan kan iemand misschien niet alles spelen. Maar toen we belden was hij al akkoord met Heerenveen. Ik heb hem ge beld. Hij is een oud-speler van Feyenoord. Dan is het logisch dat je laat weten of je wilt of niet. Hij kon me geen antwoord geven op de vraag waarom hij dat niet deed." GPD van onze sportredactie BARCELONA - Barcelona blijft op titelkoers. De koploper in de Primera Divison houdt door een zege gisteravond tegen staart- ploeg Albacete (2-0) zes punten voorsprong op aartsrivaal Real Madrid. De Koninklijke won za terdag door twee treffers van Ro- naldo met 2-0 bij Real Socie- dad. Er zijn nog vier speelronden te gaan. Als Barcelona de eerstvol gende twee duels wint, is de Ca talaanse trots na zes jaar weer kampioen. In Camp Nou brak Samuel Eto'o ruim een kwartier na rust het verzet van Albacete met een prachtig schot. De spe ler van het jaar in Afrika maak te zijn 22e competitietreffer. In valler Lionel Messi zorgde in blessuretijd voor de 2-0. Ronaldo bewees Real Madrid weer eens een goede dienst. De Braziliaan voorkwam bij Real Sociedad met twee treffers in de slotfase duur puntenverlies. In de achtervolging op koploper Barcelona kan de Madrileense formatie zich niets meer permit teren. Italië AC Milan en Juventus werken in de Serie A toe naar een gewel dige apotheose van het voetbal seizoen. Milan, dat woensdag via PSV de finale van de Cham pions League hoopt te bereiken, won zaterdag met 2-1 van Fio- rentina. Juventus kwam een dag later op gelijke hoogte door met dezelfde cijfers Bologna naar huis te sturen. Beide ploegen hebben na 34 duels 76 punten. Komende zondag staan de clubs tegenover elkaar in Milaan. Mochten ze na 38 wedstrijden nog steeds hetzelfde puntenaan- tal hebben, dan volgen er twee extra duels om de landskam pioen te bepalen. Milan oogde zaterdag niet fris bij Fiorentina, maar had in Andrej Sjevtsjenko wel weer de man die het onderscheid maak te. Hij hield Milan op titelkoers nadat de thuisclub via Maresca op voorsprong was gekomen. Sjevtsjenko scoorde twee keer korl na de rust. De eindstand bij Juventus - Bologna stond na een half uur al op het bord. Canna- varo en Zalayeta zorgden voor 2-0. Vervolgens scoorde Giunti in de 27e minuut uit een fraaie vrije trap tegen. ANP De voetbalbond blijft me verbazen. Zo heb ik me afgelopen week weer eens verwonderd over het verschil in regels tussen het amateurvoetbal en profvoetbal. Als twee clubs in de eredi visie op de eerste plaats eindigen, geeft het doelsaldo de doorslag. Dan zou je verwachten dat dat bij de amateurs ook zo is geregeld, maar nee hoor. In die klassen volgt er dan een beslissings wedstrijd. Kloetinge kan erover meepraten. Die ploeg speelde dit seizoen heel aanval lend voetbal, scoorde aan de lopende band, maar het werd niet beloond. Kloetinge moest toch gewoon voor een extra duel aantreden in de eerste klasse C. Nou weet ik wel dat Rijsoord net zo veel punten had gehaald, maar die ploeg had wel tien doelpunten minder gemaakt dan Kloetinge. En alsof dat al niet gek genoeg was, was het doelsaldo vervolgens in de be slissingswedstrijd wel ineens van be lang. Als het zaterdag bij Kloetin- ge-Rijsoord na verlengingen nog steeds gelijk was geweest, was Kloetinge op basis van het positieve doelsaldo in de competitie de winnaar geworden. Dat is toch te gek voor woorden. Als clubs er in de eerste beslissingswedstrijd niet uitkomen, moet er gewoon een return volgen. En als ook die wedstrijd in een gelijk spel eindigt, moeten strafschoppen de beslissing brengen. Zo hoor je het aan te pakken. Dat geeft spanning. Kijk, als je het doelsaldo in de competi tie laat meetellen, stimuleer je het aan vallende voetbal. En daar gaat het toch om? Daar komen de mensen voor naar de velden, maar kennelijk telt dat al leen in het betaalde voetbal. Waar ik me ook aan stoor is het verschil bij bles surebehandelingen. Bij de profs mag je dan wel in het veld worden verzorgd, maar als je eenmaal weer op de been bent, moet je eerst het veld uit en vervolgens aan de scheids rechter vragen of je weer het veld in mag. Die regel is ingesteld om tijdrek- ken te voorkomen. Dat is lekker makkelijk. Ik roep dan al tijd dat een scheidsrechter daar zelf bij is. Die man heeft toch een horloge en kan de tijd stilzetten. door Peter van Duyl DEN HAAG - Het spandoek wapperde plechtig in de wind, bijna als een waarschuwing aan de rest van de voetbalwereld. 'It's a new era, it's a blue era'. Chelsea werd zaterdag door een overwinning bij Bolton Wande rers (0-2) voor het eerst sinds vijftig jaar kampioen van Enge land. Nu Chelsea bij de top is aangekomen, wilden de fans maar zeggen, is het niet van plan op korte termijn weer te vertrekken. Met de tweede landstitel hield Chelsea het karige, maar perfec te ritme in zijn clubgeschiedenis kaarsrecht overeind. Opgericht in 1905 won de ploeg uit Lon den in 1955 zijn eerste en tot za terdag enige kampioenschap. Nóg eens vijftig jaar later mag Chelsea zich dus eindelijk weer de sterkste club van Engeland noemen. De fans hebben er dus lang op moeten wachten. Een halve eeuw, vijf decennia, vijftig jaar moest Chelsea zich de hoon van rivaliserende clubs laten welge vallen. Terwijl hun club tot tweemaal toe een vernederende degradatie naar de (toenmalige) tweede divisie onderging, vier den de supporters van eerst Li verpool en later Manchester Uni ted en stadgenoot Arsenal het ene feestje na het andere. Natuurlijk stonden ze op Stam ford Bridge, de thuishaven van Chelsea, sinds 1955 nog wel eens met de handen in de lucht. De club won drie FA Cups, twee maal de Europacup II en ook drie keer de League Cup. Maar nooit meer drukte Chelsea zijn neus tegen de ruit van de kamer waar de échte prijzen worden verdeeld. Degelijkheid Het kampioenschap van Chel sea heeft een bijna oogverblin dende glans. De ploeg van José Mourinho kan indrukwekkende cijfers overleggen. Het verloor slechts één van zijn 35 competi tiewedstrijden - half oktober bij Manchester City - 27 maal wa ei er winst. Niet altijd kreeg Chef H sea dit seizoen de handen op eï kaar. De kersverse nummer N van Engeland is vooral de kam Ri pioen van de degelijkheid. He ee scoorde 67 goals, gemiddeld iet zc minder dan twee per wedstrijd zi De grote kracht ligt dan ook ach D term. Chelsea incasseerde he ei absurd lage aantal van dertiej Ir tegentreffers. Fi Het is geen toeval dat de belang, al rijkste voetballers met voorin lo k< pen: middenvelder Frank Lam sl pard (die tegen Bolton beiü m goals scoorde) en centrumverda m diger John Terry, die door zij: D collega's tot beste speler van he n< seizoen is gekozen. Ook Arjei g< Robben draaide een spectaca H lair seizoen, maar de Nederlan! m der was te vaak geblesseerd oö n Lampard en Terry naar d ui kroon te steken. bi De grootste ster van Chelsea zi m dit jaar misschien wel op di a: bank. José Mourinho heeft di b> seizoen noch in Engeland noes s< in de rest van Europa veel vrierv n den gemaakt met zijn opvallen: d de gedrag. Maar de Portugees d pakte zaterdag zijn zevend r* prijs in de afgelopen drie seizo'ö d nen. Na FC Porto levert hij ooi o: in Engeland absoluut vakwerk o. De selectie is bijeen gekoch! n met de miljoenen van Romai Z' Abramovitsj, Mourinho heeft a Z een hecht team gemaakt, waai de spelvreugde week in weet uil ei van afstraalt. E Heerschappij Het tweede kampioenschap ui1! t< de historie voelt voor de fans*ak r; een soort bevrijding. De club ba k schouwt de titel als het start k schot voor een serie successes k Chelsea droomt van een langdu- v rige heerschappij over Engelanó f en het moet de beste club var V Europa worden. Mogelijk kom! v die kans er dit jaar al, morgei n strijdt het met Liverpool om eên I" plek in de finale van de Cham- n pions League. Of die missie ml n slaagt of niet, het staat vast dal de Londenaren hun jacht vol- gend jaar even verwoed voortzet- 2 ten. GPD 1 s van onze sportredactie RIJSWIJK - Roy Makaay speel de zaterdag een hoofdrol in het uitduel van Bayern München met Kaiserslautern. Mede door drie treffers van de Nederlandse spits werd het 4-0 en met die ze ge behaalde de topclub meteen voor de negentiende keer de Duitse titel. Concurrent Schal- ke 04 liet namelijk op eigen veld punten liggen tegen Leverkusen (3-3). Het was de vijfde titel voor Bayern in de laatste zeven sei zoenen. De club kan dit jaar ook nog de 'dubbel' winnen. In de be kerfinale, in Berlijn, gaat het eind mei nog eens de strijd aan met Schalke. Bayern, zonder de geblesseerde doelman Kahn, kwam bij Kai serslautern geen moment in de problemen. Ballack zette de for matie van coach Felix Magath op voorsprong, Makaay deed met drie opeenvolgende treffers de rest. Het bracht zijn totaal in de Bundesliga dit seizoen op zes tien. Halverwege leidde Schal ke, met Oude Kamphuis, nog (3-1) tegen Leverkusen. Berba- tow en Woronin trokken daar de zaken gelijk. Voor Magath betekende het zijn eerste titel als coach, nota bene in zijn debuutjaar als trainer van Bayern. Hij werkte eerder bij Nümberg, Werder Bremen, Frankfurt en Stuttgart. „Het be tekent veel voor me dit een keer mee te maken", zei de man, die als speler van HSV al wel meer dere grote successen vierde. „Sterker nog, het is een opluch ting." Makaay werd al eens eerder landskampioen. Dat gebeurde in Spanje bij Deportivo. „Er is echter één groot verschil": sprak hij na het succes in Kaisetf slautern. „Destijds was het een grote verrassing, nu moesten we de hooggespannen verwachtin gen waarmaken. Het doet me goed dat dit is gelukt. Het is bo vendien mooi dat we het mei een geweldige wedstrijd hebben beslist." België Club Brugge is nog één overwin ning verwijderd van het lands kampioenschap in de Belgische voetbalcompetitie. Brugge won zaterdagavond de uitwedstrijd bij Excelsior Moeskroen mei 1-0. Anderlecht, de enige bedrei ger, had vrijdag al twee punter verspeeld tegen Westerlo (2-2). Club Brugge heeft drie dueli voor het einde acht punten meer dan Anderlecht. Komend week einde kan Brugge de titel vei ligstellen in de uitwedstrijd bi; Bergen, dat de laatste plaats be zet. Schotland Glasgow Rangers heeft in de Schotse voetbalcompetitie de achterstand op koploper en aartsrivaal Celtic teruggebracht tot twee punten. De ploeg van doelman Waterreus en midden velder Ricksen won gisteren bi] Aberdeen met 3-1. Celtic ging een dag eerder thuis onver wacht onderuit tegen Hiber nian: 1-3. De Kroatische aanval ler Prso maakte twee treffers voor Glasgow Rangers en bereid de de 1-0 van Ferguson voor. Bij Hibernian waren O'Connor, Sproule en Brown trefzeker in het duel met Celtic. Beattie was eenmaal trefzeker voor de thuis ploeg. ANP In het amateurvoetbal is het kennelijk geen probleem. Als daar iemand een blessure oploopt, mag hij gewoon op het veld verzorgd worden en daarna weer verder voetballen. Op het gebied van gele kaarten zijn er ook verschillen. Bij de profs ben je na de vierde geschorst, in het amateurvoet bal ben je naar de derde kaart de pi neut. Waarom? Ik weet het echt niet en ik ben bang dat de KNVB het me ook niet kan uitleggen. Gérard de Nooijer Michael Ballack, aanvoerder van Bayern München, viert de titel in de Bundesliga met een flink glas bier. foto Thomas Bohlen/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18