Hangen is sociale bezigheid Goese scoort goed PZC Wadi's niet tegen zin Clingenaren GroenLinks voorziet debacle Halt-bureau 15 Hangouderen Terneuzenaar vernielt ruit Wind centraal bij Ecoscope Prijs Acaciahof in poëziewedstrijd Vragen GroenLinks over Borssele Glas naar het hoofd !,i' Veerhaven kan Terneuzen toeristische i" impuls bieden Praatavond Hartezorg maandag 2 mei 2005 door Raymond de Frel Kijk, daar loopt er eentje van buur vrouw Leny. Moet je haar nou eens zien: gouden horloge, flinke laag make- up... Nou, nou, die denkt dat ze het helemaal is, hoor! Maar ik weet wel beter, want ze komt uit een dood normaal nest. Niks meer en niks min der. 't Is trouwens een nicht van Tru dy, ook al zo'n akelig krapuul! Daar loop je dan, niet wetend dat je zo juist in niet mis te verstane bewoordin gen door het slijk bent gehaald. Of in het andere uiterste: ontzettend bent opgehemeld omdat jouw verschijning volgens de critici een lust voor het oog is. Roddelen; er zijn maar weinig mensen die zich er nooit schuldig aan maken. Even lekker op een terrasje al het pas serend publiek van een rapportcijfer voorzien, je verbazen over de kleding keuzes van anderen of met behulp van een zonnebril met spiegelglazen stie kem al het vrouwelijk schoon bespie den. Overigens, een groep Terneuzen- se tieners bombardeerde deze glazen daarom ooit tot 'chickviewers', omdat hun ogen niet zichtbaar waren. Passe rende dames konden op die manier zonder het hoofd te bewegen van het uiterst rechtse punt van het gezichts veld tot het verste linkse hoekje wor den bekeken, zonder dat zij het ook maar enig moment in de gaten had den. We kijken en bekijken dus, maar als we de winkeliers van winkelcentrum De Helling in Oude Pekela mogen gelo ven is lang niet iedereen daarvan ge diend. Zij drongen daarom bij de Gro ningse gemeente aan op een samen scholingsverbod, omdat het centrum wordt geteisterd door de grijze va- riant van vervelende pubers: hang ouderen. Zo'n tien ouderen, vooral mannen die de pensioengex'echtigde Ouderen zien het samenkomen op vaste plaatsen veelal als een gezellig tijdverdrijf. leeftijd allang zijn gepasseerd, mogen niet meer in het winkelcentrum samen scholen. Ze zouden in de weg staan voor de winkeletalages, het gebied ver vuilen door het roken van sigaretten en roddelen over het winkelend pu bliek. Met andere woorden, de oudjes waren hinderlijk, een last voor alle po tentiële klanten van de winkeliers. On zin, zo stelden de heren in kwestie. Hun gesprekken gingen alleen maar over voetbal en het passerend vrouwe lijk schoon. Slechts een heel enkele keer werd er cynisch gesproken over iemand 'die zijn bord wel heel erg goed had leeggegeten'. Woordvoerder Kapper van de winkeliers is nu de ge beten hond. Hij deed bij de politie aan gifte van bedreiging, omdat een aantal ouderen verbaal door het lint was ge gaan. „Nou zeg, dat is nou ook weer niet no dig, om zo'n man het leven zuur te ma ken", reageert een zeventiger uit Ter- neuzen, die zich in zijn woonplaats met regelmaat posteert op een bankje voor café De Vriendschap in Terneu zen. „Maar eigenlijk doet die verkoper het zelf ook. Moeten de ouderen dan de hele dag achter de geraniums zit ten? Op deze manier komen ze nog bid- ten, zijn ze onder de mensen. Een siga retje roken en een babbeltje maken kan toch geen kwaad? En als er nou eens niemand in het winkelcentrum is, zouden de winkeliers daar blij mee zijn? Op deze manier lijkt het net of er altijd volk bij de winkels loopt." Een krasse Zeeuws-Vlaamse (90) uit het Terneuzense verzorgingshuis Bach- ten Dieke denkt er heel anders over. „Zo'n verbod vind ik een prima zaak. Er zijn genoeg plaatsen waar ze kun nen zitten, waarom dan precies voor de winkelruiten? Bah, al dat gerook, gespuug en gezeur. Ik snap die winke liers dus wel. Neem bijvoorbeeld de achterplaats bij ons verzorgingshuis. Daar mag niet worden gerookt, maar het gebeurt toch. Daar blijf ik dan voor weg. Zo zouden klanten van die winkels toch ook kunnen denken?" Leugenbankje Anderzijds snapt zij ook wel dat veel van haar leeftijdsgenoten behoefte hebben aan contact. Het samenkomen op vaste plaatsen - bijna elk dorp heeft zijn eigen 'leugenbankje'- wordt veelal gezien als een gezellig tijdver drijf. Het Nationaal Fonds Ouderenhulp sprak mede daarom meteen schande foto Peter Nicolai van het verbod. Zij wil juist speciale hangplekken voor bej aarden creëren, om vereenzaming en verveling van ouderen te voorkomen. Naar aan leiding van alle commotie moet de eerste 'bejaarden-hangout' juist in Oude Pekela worden aangelegd. Direc teur J. Romme denkt aan een ver zameling van bomen en bankjes. On geveer zoals je vroeger de oude eiken boom had: een boom met een bankje als buurman, waar alle ouderen uit het dorp bij elkaar kwamen om mensen te kijken en verhalen over de meest uiteenlopende zaken te spuien. Niemand die er last van had. Zelfs die oude boom niet. En ach, die talloze urinebesproeiingen in tijden van hoge nood... de eik heeft er nog nooit met één zeikend woord over gespro ken. TERNEUZEN - Een 26-jarige Terneuzenaar is zaterdag in de vroege ochtend aangehouden omdat hij een ruit had vernield van een gebouw aan de Lpeuwenlaan in Terneu zen. Agenten fietsten in de buurt en hoorden glasgerinkel. Zij zijn poolshoogte gaan nemen en zagen vervolgens de Ter neuzenaar wegrennen. Na een korte achtervolging heb ben de agenten de man staande kunnen houden en is hij aangehouden. RENESSE - In natuur-educatief centrum Ecoscope in Re- nesse staat tijdens de mei-vakantie het thema 'wind' cen traal voor kleuters van vier tot zes jaar. Voor hen is er het spel 'Windekind'. De oudere kinderen kunnen zich in Ecoscope werpen op het drinkput-onderzoek. Er kan daartoe worden gevist in de put op het terrein van Ecoscope en de gevangen dier tjes kunnen vervolgens onder de microscoop worden beke ken. De activiteiten worden gehouden op donderdag 5 mei (he melvaartsdag) en donderdag 12 mei. Beide activiteiten be ginnen om 13.30 uur. Aanmelden kan telefonisch: 0111-463400. MIDDELBURG - Leerlingen van groep 7 van basisschool Acaciahof in Middelburg hebben dit weekeinde in het Land van Ooit een ereprijs gewonnen in de wedstrijd van de Stichting Kinderen en Poëzie. Aan de poëziewedstrijd deden 34.000 kinderen mee van 735 scholen uit heel Ne derland. Volgens de schoolprijs jury hebben de Middelburgse leer lingen met eenvoudig taalgebruik een verrassend resul taat bereikt. De persoonlijke en originele gedichten vari eerden op het thema 'Er woont een liedje in mijn hoofd'. Op Acaciahof wordt regelmatig aandacht besteed aan poë zie. Het is de zesde keer dat de school in de prijzen valt met deze wedstrijd. MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks wil met de aandeelhouders van Delta om de tafel gaan zitten om hen ervan te overtuigen af te zien van een scha devergoeding als de kerncentrale in Borssele in 2013 sluit. GroenLinks heeft vragen gesteld aan het college van Ge deputeerde Staten over het bericht dat het kabinet over weegt de centrale langer open te houden. De fractie ziet de schadevergoeding van de nutsbedrijven als bestuurlij ke chantage, die een inhoudelijke discussie over kernener gie in de weg staat. GOES - Twee mannen zijn zaterdagavond op de Grote Markt in Goes bekeurd wegens baldadigheid. Een 32-jari ge man uit Noord-Beveland sloeg een 18-jarige Goese- naar, die op zijn beurt een glas naar het hoofd van zijn be lager gooide. Beide mannen zijn aangehouden en met een bekeuring op zak naar huis gestuurd. De stroke-service in de Oosterschelderegio scoort goed qua snelheid: en hoe sneller de behandeling van een hart- of herseninfarct kan wor den afgehandeld, hoe minder blijvende gevolgen de patiënt aan het voorval overhoudt. foto Willem Mieras (th Wi (tl (ti. (tft lief? ld; nk; tin: iet pe UIT ier <ei 3): uis ,ft '51; 7,0, ni bt (et ino 43! ide /ei tel te: Ier D; ge >0! tol in et door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Bij herinrich- tf tingsplannen voor de veerhaven in Terneuzen moet zoveel moge- et lijk rekening worden gehouden met het oorspronkelijk karakter li; van de haven. Dat betoogt de h! Heemkundige Vereniging Ter- at: neuzen in een brief aan burge- ■gl meester en wethouders. - De vereniging is in de pen ge- klommen naar aanleiding van de verschillende plannen die cir- culeren voor de herinrichting van de voormalige veerhaven, if- -Zo is er de visie van de gepensio neerde econoom en planoloog R. Scheele. Die oppert om bij de as Marlet weer een haven te ma li ken. Boten zouden dan via de oude veerhaven, de Oostkolk en i.' de Herengracht tot bij de Markt kunnen varen. Het bestuur van de vereniging is e- van mening dat er meer interac- ir- tie zou moeten zijn tussen het e- stadscentrum en de Westerschel- !i- de. „De herinrichting van de 35) veerhaven en het verder aankle- s- den van de Scheldeboulevard is er een goede stap in deze rich- al ting"schrijft het bestuur, e- Het ontwikkelen van de voorma- lige veerhaven tot hoogwaardi- ge gefaciliteerde jachthaven zou Sr volgens de vereniging een goede ■O. impuls kunnen geven aan de toe ristische ontwikkeling van Ter- ïljj neuzen. „Wij willen u echter vra- 3-. gen bij deze herinrichting zo- veel mogelijk rekening te hou- den met de oorspronkelijke func- ties van de voormalige veerha- ven." De vereniging denkt hier- bij aan het ponton van de veer- ;n dienst Terneuzen-Hoedekens- ie kerke, ligplaats voor visserssche- pen, sleepboten en de voorhaven ?n naar de niet meer bestaande 3- Oost- en Westkolk. „De scheepvaart bewoog zich in vroeger eeuwen evenwijdig aan de oost- en westpier", schrijft de vereniging. „Een aantal oude steigers is nog aanwezig. Dit pa- troon zouden we graag in stand je willen houden. Het ponton, de at vissersschepen en een aantal ril sleepboten in de veerhaven ho- ren bij, het beeld van Terneuzen als maritieme stad." Er blijven dan volgens de vereni ging nog voldoende mogelijkhe den over om de veerhaven op te waarderen en de historische 4 band van Terneuzen met de Wes- 7c terschelde te versterken. door Claudia Sondervan GOES - De Goese stroke-servi ce, de speciale behandeling voor mensen met een hersenbloeding of -infarct, scoort -landelijk goed. Hoe goed precies, wordt dinsdag 10 mei bekend tijdens de presentatie van een vergelij king van negen stroke-services in het land. De vergelijkende studie is uit gevoerd door het instituut Be leid en Management Gezond heidszorg, verbonden aan het Erasmus universitair Medisch Centrum Rotterdam. Project leider R. Huijsman maakt de re sultaten bekend tijdens het symposium dat het Oosterschel- deziekenhuis houdt in De Mythe in Goes, onder de titel Stroke-servicè, zo beroerd nog niet. De stroke-service in de Ooster schelderegio begon in 2002 met de opzet van een behandel- eenheid in het ziekenhuis. Deze is erop gericht patiënten met een beroerte zo snel mogelijk te stabiliseren en de hersenschade te beperken. Die eenheid van vier bedden groeide uit tot een onderdeel van een ketenzorg, waarbij huisartsen, ziekenhuis, revalidatiecentrum, verpleeg- en verzorgingshuizen en thuis zorg afspraken hebben voor een duidige en aansluitende zorg. Vergelijkbare services bestaan inmiddels bij de ziekenhuizen op Walcheren en Zeeuws-Vlaan deren. Inmiddels is de stroke-service in de Oosterschelderegio uitge breid met een polikliniek voor nazorg en trombolysebehande- ling. De behandeling met bloed- verdunners is in Zeeland al lan- door Sheila van Doorsselaer HULST - De fracties in de ge meente Hulst vinden dat wet houder E. de Deckere niet de wa di's (afwateringssysteem) door de strot van de Clingenaren moet duwen. Als de ruim vijftig tegenstanders van de wadi's zich blijven verzetten, moet de wethouder alternatieven zoe ken, vinden ze. De gemeente Hulst wil in de plantsoenen in de Kennedylaan de wadi's aanleggen. Het zijn ger standaard bij hartinfarcten. In Goes wordt een patiënt met een cerebro vasculair accident, de officiële term, direct bij bin nenkomst in de ct-scanner ge legd om vast te stellen of het om een blokkerend stolsel of een bloedend hersenvat gaat, waar na bloedverdunning kan wor- met gras begroeide greppels waardoor het hemelwater af komstig van daken en wegen langzaam in de bodem kan zak ken en afgevoerd kan worden. Ruim vijftig bewoners van de Kennedylaan en omgeving wil len de wadi's niet. Ze vinden ze gevaarlijk voor kinderen en vre zen dat de afwatering niet zal werken en dat zij met de brok ken komen te zitten. Als de ge meente de wadi's doorzet, dan dreigen de omwonenden met de rechter. De Deckere heeft de omwonen den toegepast om stolsels op te lossen. De Goese stroke-service wordt inmiddels ondersteund door drie coördinatoren. Van hen is coördinator van het eer ste uur A. van de Kreeke-Wattel de verpleegkundige van de na zorgpoli, Waar eva-patiënten na revalidatie met vragen terecht den uitgenodigd eerst een kijkje te gaan nemen in Tholen waar een wadi in gebruik is. Hij wil laten zien hoe het systeem pre cies werkt en wil zo hun zorgen wegnemen. Mochten de Clinge naren desondanks bij hun stand punt blijven, dan eisen de raads leden dat Hulst alternatieven zoekt, „De mening van de bur ger telt", zegt CDA'er A. Totté. De omwonenden zelf hebben al een voor hen acceptabel alterna tief bedacht; een vijver, buiten de bebouwde kom. Dit kan vol gens De Deckere niet omdat de kunneh. Vorig jaar zag zij vijf honderd patiënten. In totaal zijn vorig jaar 337 patiënten in de keten behandeld. Het succes van de behandel- en revalidatieaanpak is af te meten aan de snelheid waarmee patiën ten de verschillende fases door lopen. Tijd is bij een eva allesbe- gemeente in de buurt van de Kennedylaan geen eigen grond heeft en bovendien pakt volgens hem elk alternatief duurder uit. De Deckere kon een van de zor gen van de omwonenden wel al gedeeltelijk wegnemen. Zouden de wadi's in Clinge in eerste in stantie 95 centimeter diep wor den, hij heeft nu begrepen dat een diepte van 40 centimeter ook mogelijk is. Mochten de om wonenden hun poot stijf hou den, dan zit er voor de gemeente niks anders op toch andere op ties te onderzoeken. palend. Snel ingrijpen beperkt de kans op overlijden of groot hersenletsel, al vlug revalideren beperkt het aantal belemmerin gen dat mensen aan een eva overhouden. Met een ligtijd van negen dagen in het ziekenhuis, 89 dagen in verpleging en 62 da gen revalidatiecentrum scoort Goes landelijk gezien goed, we ten Van de Kreeke en haar colle ga M. Schrier. Terwijl de bevol kingsgroep in de Oosterschelde regio ouder en daarmee cva-ge- voeliger is dan in de omgeving van de andere acht stroke-servi ces. De coördinatoren werken nog aan een manier om het succes van de ketenzorg te vertalen in de beperking van functione- ringsschade die eva-patiënten oplopen. Daarbij werkt Schrier aan de verbetering van de voor lichting aan de patiënt. „Wij ge ven de patiënt heel veel informa tie. Maar uit het vergelijking'son- derzoek blijkt dat het wellicht te veel ineens is, waardoor pa tiënten het niet onthouden. We gaan dat beter doseren. door Frank Balkenende GOES - De Goese GroenLinks- fractie vreest dat het Halt-bu reau Midden- en Noord-Zee land zichzelf financieel in de vingers gaat snijden en dat de gemeenten daar straks voor op moeten draaien. Halt doet namelijk twee dingen: het bureau verzorgt alternatie ven straffen voor jongeren, maar doet tegelijkertijd preven tiewerk, zodat jongeren niet over de schreef gaan. Het Goese raadslid F. Köhlen vreest dat hoe meer het bureau energie steekt in het voorkomen van vandalisme en jeugdcriminali teit, des te minder geld er bin nenkomt bij het Halt-bureau, dat zeven medewerkers telt. Jus titie betaalt de taakstraffen, de gemeenten dragen vijftig euro cent per inwoner bij voor pre ventiewerk, salariskosten en huisvesting. Köhlen pleit er dan ook voor om. beide taken (het regelen van alternatieven straffen en pre ventieprojecten) los te koppe len. „Dat is zuiverder, want dan zie je tenminste hoe de geld stromen lopen en weet je zeker dat de gemeentelijke bijdrage aan preventie wordt besteed. Het is namelijk nu niet aantrek kelijk om veel aan preventie te doen, want dan is het Halt-bu reau dief van de eigen portemon nee." Het GroenLinks-raadslid sugge reert in een brief aan het Goese college van burgemeester en wet houders het preventiewerk on der te brengen bij het preventie bureau 4U, dat per 1 juli in Zeeuws-Vlaanderen in bedrijf gaat. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van Hartezorg, de pa tiëntenvereniging voor mensen met hartproblemen, houdt dins dag 10 mei een praatavond in de Zeeuwse Bibliotheek. Belangstellenden kunnen tij dens de bijeenkomst met elkaar van gedachten wisselen over de problemen, die mensen met hart ziekten kunnen ondervinden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Omdat het ministerie van Justi tie bezuinigt, moesten de Halt-bureaus Oosterscheldere gio en Walcheren vorig jaar noodgedwongen fuseren. Het was de bedoeling dat ook Zeeuws-Vlaanderen erbij zou komen, maar de gemeenten daar hielden de boot af. Het bureau boven de Westerschei de neemt nu de Halt-klantjes uit Zeeuws-Vlaanderen per 1 juli over. Het heeft de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten wel gevraagd financieel garant te staan, mocht het Halt-bureau geld tekort komen, maar Terneu zen, Sluis en Hulst weigeren dat. Kostprijs Zij financieren alleen het eigen preventiebureau 4U. Köhlen voorziet dat de gemeenten bo ven de Westerschelde straks de rekening van de Zeeuws-Vlaam se taakstraffen mogen betalen, temeer omdat Justitie over een jaar de kostprijs per jongere on derzoekt, wat volgens het raads lid een nieuwe bezuiniging kan betekenen. Coördinator R. Dekker van het ZeeuWs-Vlaamse Halt-bureau (straks 4U) onderschrijft Köhlens vrees. „De tendens is bezuinigen. Ik ben bang dat het Halt net zo zal vergaan als de Stichting Slachtofferhulp." Dek ker begrijpt dan ook niet dat Midden- en Noord-Zeeland nog zo'n fors bureau overeind houdt. „Er werken zeven medewerkers, dus de kosten voor salaris en huisvesting zijn hoog. In Zeeuws-Vlaanderen hebben we het bureau jarenlang met ander halve man gerund." Wat de col lega's benoorden de Westerschel de moeten doen, is de preventie loskoppelen, zegt Dekker. „Als je beide zaken in één hand houdt, snij je je in je eigen vlees. Als je probeert te voorkomen dat minderjarige jongeren van dalisme plegen of op het crimi nele pad gaan, krijg je vanzelf minder daders en dus minder geld van Justitie." Aansluiting van Noord- en Midden-Zeeland bij het preventiebureau 4U zou Dekker toejuichen. „Het is abso luut geen gek idee van Groen Links." Voorzitter C. van Liere van het Halt-bestuur Midden- en Noord-Zeeland was gisteren niet bereikbaar voor commen taar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15