Grotere rol containervervoer Honderd uur schilderen aan een stuk PZC PZC Wand van boeken op de Middelburgse markt 'Origineel' is nu dé trend in VW-Keverland J3 Meer illegaal schoolverzuim Terneuzen Snuffelmarkt Ontmoetingskerk voor Soedan agenda Commissie wijst op ondergrens in mileurapport AAZET Aanrijding door onopvallende sleepkabel Aangehouden voor beledigen agent Auto vernield in Vlissingen Politie op fiets grijpt snorfietser Aangehouden met harddrugs Grote vogel veroorzaakt ongeval Rijverbod voor rijden onder invloed Hemelnar I maandag 2 mei 2005 TERNEUZEN - Het onwettig schoolverzuim is in de gemeente Terneuzen vorig schooljaar ge stegen. Kwam dit voorheen vooral in het voortgezet onderwijs voor, ook in het basisonderwijs treedt onwettig schoolverzuim vaker op. Dat staat in het verslag Leer plichtwet van de gemeente Ter- neuzen over het schooljaar 2003/2004. Het ongeoorloofd schoolver zuim heeft volgens burgemees ter en wethouders te maken met de toenemende sociale proble matiek in gezinnen. „Wel is het zo dat scholen alerter zijn ge worden", schrijft het college. „Bij vermoeden van onwettig verzuim wordt eerder gemeld aan de gemeente. Ook ziekmel dingen worden beter gecontro leerd." Er is sprake van wettelijk ver zuim als een leerling drie achter eenvolgende dagen niet op school is. De school moet dit melden aan de leerplichtambte naar van de gemeente, die dan contact op neemt met de ouders. Vaak is deze vorm van school verzuim volgens B en W zoge naamd 'signaalverzuim'. „Een teken dat er problemen zijn op school, in het gezin of in de leefomgeving van de leerling." Al naar gelang de aard en ernst van het probleem schakelt de leerplichtambtenaar hulpverle ning in. MIDDELBURG - De Ontmoe tingskerk in Middelburg aan de Oosterscheldestraat houdt op za terdag (van 9.30 tot 14.30 uur) een actiedag voor Soedan. Er is een snuffelmarkt en er zijn bloemen, planten en typisch Zeeuwse producten te koop. Ook biedt de Ontmoetingskerk de bezoekers van de snuffel markt de kans om met een hoog werker achttien meter de lucht in te gaan om te genieten van een prachtig uitzicht over Mid delburg. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ben Jansen MIDDELBURG - In het nieuwe milieueffectrapport voor de Wes- terschelde Container Terminal (WCT) moet rekening worden gehouden met de grote vlucht die het vervoer van containers per binnenvaart- en kustvaart schip de laatste jaren heeft geno men. De aannames die daarvoor zijn gehanteerd in het oorspronkelij ke, uit 2001 daterende milieuef fectrapport, moeten daarom als een absolute ondergrens worden beschouwd. De commissie Transport Infra structuur Zeeland, waarin de Kamer van Koophandel, on dernemers- en vervoersorganisa ties zijn vertegenwoordigd, meent dat de binnenvaart een grotere rol kan spelen in de aan- en afvoer van containers naar de WCT dan tot dusver is aan genomen. In een brief aan Zee land Seaports, de initiatiefne mer voor de WCT, brengt de commissie dit onder de aan dacht. In het milieueffectrapport van vier jaar geleden zijn twee scena rio's uitgewerkt voor de te ver wachten verdeling van de contai nerstroom (anderhalf miljoen stuks per jaar) over verschillen de vormen van transport. De kustvaart zou volgens die cijfers twintig tot dertig procent kun nen verzorgen en de binnen vaart 24 tot 35 procent. In beide scenario's is uitgegaan van 16 procent transport per trein. Meer is niet mogelijk in verband de capaciteit van het spoornet. Onlangs uitgevoerde onderzoe ken tonen volgens de commissie aan dat het vervoer van contai ners per binnenvaartschip fors stijgt. Zo gingen in Nederland in 2000 3 miljoen containers op een binnenvaartschip. Verwacht wordt dat het er in 2010 4,5 mil joen zullen zijn. Kustvaart Zo'n sterke ontwikkeling doet zich ook voor bij de kustvaart. Dankzij de strategische ligging van de locatie die voor de WCT wordt beoogd, kan de terminal uitgroeien tot een belangrijk knooppunt, waar grote contai nerschepen laadkisten aan wal zetten, die vervolgens per kust vaarder naar andere havens wor den vervoerd. En omgekeerd. Daarbij komt dat in de plannen voor de WCT - in tegenstelling tot andere containerhavens - een aparte binnenvaarthaven is opgenomen. Een en ander leidt er volgens de commissie toe dat na de inge bruikname van de WCT minder containers over de weg en het spoor zullen worden vervoerd dan werd aangenomen. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; DOMBURG - Theatercafé De Parel, 14.00 uur: Schilders aan het werk; Badhotel, 19.00-22.00 uur: Schilderen van Miranda Slabber, Miss Nederland 2005; 22.00-0.00 uur: Schilderscafé met Maaike Geurts (piano); KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Markt, 11.00 - 17.00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; De Fontein, 14.00 - 16.30 uur en 19.00 - 21.00 uur: sportactiviteiten; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen. KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33ft3#3 Baby Ties van Dijk helpt mee aan het schilderrecordpoging. door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - „Het wordt knet- terhard doorwerkefr1, voorspelde Saar Terra van de Jongerenraad Borsele. De jongeren begonnen zaterdagochtend in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek aan een zware opgave: honderd uur aan één stuk schilderen. Gelukkig worden ze ge holpen door anderen. De actie Schilder een wens, die tot woensdagmiddag duurt, is een soort re cordpoging. Elk uur schilderen acht deelnemers één vierkante meter papier vol. Aan het eind van de rit ligt een schilderij van 800 meter lengte. Alle stukken worden uiteindelijk losgeknipt en geveild. De opbrengst gaat naar de stichting Doe een wens, die wensen ver vult voor kinderen met een levensbe dreigende ziekte. De actie begon als een soort publiciteits stunt van de jongerenraad, legt initia tiefneemster Saar Terra (18) uit: „We wisten niet zo goed wat we wilden doen. Op een gegeven moment hadden we het: we zouden een recordpoging gaan doen. Het langste schilderij ma ken leek me toen het leukste." Maar om in het Guinness Book of Records te ko men, moesten ze wel heel diep gaan. „Het huidige record staat op twee kilo meter. Toen dachten we: dan doen we wel 800 meter binnen een bepaalde tijd. Maar daar doen ze niet aan bij het Guin ness book of records." Zaterdagochtend om tien uur begonnen de eerste acht met schilderen. Iedereen die zin heeft, kan zich inschrijven om een uurtje (of langer) mee te komen ver ven. „Als je gewoon komt zonder je in te schrijven, is het ook goed", aldus Saar. Het is de bedoeling dat de schilde rijen het thema dromen of wensen mee krijgen. Zelf heeft ze als eerste schilde rij een tamelijk abstract werk gemaakt. „Een of andere uitspatting", beschrijft ze het werk. Elk heel uur schuift de papierrol een stuk door. De schilderijen komen eerst onder een drooglamp, voordat ze weer worden opgerold. Al het materiaal voor de actie hebben de jongeren gesponsord gekregen: het papier, de verf de over alls. „Alleen het eten moeten we zelf be talen. De leden van de jongerenraad verwach ten dat ze voornamelijk overdag zullen slapen. In de nachtelijke uurtjes moeten ze aan de bak. „Dan wordt het een feest je." Voor de uren overdag zijn er al heel wat inschrijvingen: kunstenares Iris de Leeuw uit 's-Heer Arendskerke komt helpen, evenals kunstenaars van het ge handicaptenatelier De Kaai uit Goes. Ook Miss Nederland Miranda Slabber schildert een vierkante meter. foto Willem Mieras Helemaal trots is Saar op de medewer king van een paar bekende Nederlan ders. Sinds kort draait de animatiefilm Robots in de bioscoop en een aantal van de mensen die hun stemmen hebben ge leend aan die film, heeft ook een schilde rij gemaakt voor de actie van de jonge renraad. Eddy Zoey, Loes Luca, zange res Do en Edwin Rutten ('Ome Willem') staat op zijn schilderij) hebben alle maal een werk gemaakt. Die worden ook geveild voor Doe een wens. De allerjongste deelnemer kwam zater dagochtend al langs. Voorzitter van de Jeugdhoeve Peter van Dijk kwam even kijken, samen met zijn zes maanden oude zoon Ties. Die kreeg meteen verf aan zijn voetjes. „Zijn eer ste kunstzinnige expressie", zei zijn va der trots. Wanneer de veiling van de schilderijen plaats gaat vinden, is nog niet bekend - in elk geval voor de zomervakantie. Wie meer wil weten over het project of zich in wil schrijven kan kijken op de websi te wens.jongerenraadborsele.nl. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De bands George Baker en Boney M., maakten zaterdagavond met aansprekende muziek de dienst uit op de Markt van Middel- VLISSINGEN - Een 32-jarige Vlissinger heeft gistermiddag op de President Rooseveltlaan een aanrijding veroorzaakt door dat hij de sleepkabel tussen twee andere voertuigen over het hoofd zag. De man kreeg op de kruising met de Irislaan geen voorrang van een 61-jarige Vlissinger die in een bestelbus reed. De 32-jari ge zag achter het busje een auto stapvoets rijden en ging ervan uit dat die wagen zou stoppen. Hij reed vervolgens tegen de sleepkabel aan en vernielde daardoor de bumper van de au to die gesleept werd. De 61-jari- ge Vlissinger kreeg een pro ces-verbaal omdat de sleepka bel niet goed genoeg te zien was. burg, maar een dag later heerst er op diezelfde markt een haast serene rust. Het muziekpodium voor het stadhuis heeft plaatsge maakt voor een wand van boe ken en de kraampjes staan ver spreid over de markt. Het is de zesde keer dat de jaar lijkse boekenmarkt van Middel burg wordt gehouden. Boeken, strips, pockets en ande re curiosa die iets met lezen te maken hebben, zijn er te koop. Toch is dit jaar de toeloop min der groot dan verwacht. J. Ho ning van Neptunusboek uit Heinkenszand geeft het weer de schuld. „Ik zou nu ook wel op het strand willen liggen", zegt hij. Toch heeft hij in een paar uur tijd ongeveer dertig boeken ver kocht. „De liefhebbers van mari tieme boeken of hebbedingetjes voor de scheepvaart weten me te vinden", zegt hij. Prachtig Eén boek krijgt hij maar niet verkocht, terwijl het een van zijn lievelingsboeken is. Het is Le Paquebot: een boek waarin beschreven wordt hoe in de ja ren zestig een van de grootste passagiersschepen van de we reld werd gebouwd. „In 1962 De zesde editie van de boekenmarkt trok minder bezoekers dan verwacht. werd het te water gelaten. Ik heb Le Paquebot France nog zien liggen in Le Havre in '62 toen ik bij de kustvaart werkte. Het was majestueus en prach tig." Het punt is, zegt Honing, dat het een Frans boek is. „En wel ke Nederlander leest er tegen woordig nog Frans? In de zee vaart zijn dat er niet veel." Als de taal geen barrière is dan VLISSINGEN - Een vijftienjarige Vlissinger is op Konin ginnedag rond acht uur 's avonds aangehouden wegens het beledigen van een politieagent. De jongen liep op de Schuitvaartgracht te zwaaien met een stok. Een agent wilde de gegevens van de jongen note ren en vroeg om zijn identiteitskaart. Na een aantal keren vragen gaf de jongen de identiteitskaart uiteindelijk en toen de agent zijn kaart terug wilde geven, viel de kaart op de grond. Hierop begon de jongen de agent uit te schel den. De jongen is aangehouden en verhoord op het politiebu reau. Hij ontkent de agent te hebben beledigd. Tegen de jongen is proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Een eigenaar van een auto heeft gister ochtend aangifte gedaan van vernieling van zijn auto. De man zag rond half acht er een fiets op de motorkap van zijn voertuig was gegooid. Hij had de auto vrijdagmiddag onbeschadigd geparkeerd in de Badhuisstraat in Vlissingen. Er zit een kras op de motorkap en de bumper is beschadigd. Ook werd een spie gel van de auto afgetrapt. Een schadebedrag is niet be kend. VLISSINGEN - Twee politieagenten op de fiets hebben zaterdagochtend rond half drie een 51-jarige Vlissinger aangehouden wegens rijden onder invloed. De agenten zagen de man slingerend over de weg rijden op zijn snorfiets en gaven de man een stopteken om een blaastest te kunnen afnemen. De man negeerde het sig naal tot twee keer toe. Hij gaf gas en ging er snel vandoor. De agenten fietsten de binnenstad door en op de Zeil- markt kwamen ze de snorfietser weer tegen. Toen stopte de man wel. Uit de blaastest bleek dat hij bijna vier keer te veel had gedronken. Tegen hem wordt proces-*verbaal opgemaakt en hij mag zich binnenkort bij de rechter verantwoorden voor zijn gedrag. GOES - Een 18-jarige Vlissinger is erg hardleers. Vorige week werd hij door de politie aangehouden op verden king van rijden onder invloed van harddrugs. Zaterdagavond reed hij op Klein Frankrijk in Goes tegen een betonblok. Toen de politie hem fouilleerde, werd op nieuw harddrugs gevonden. Er werd een bloedproef van de man afgenomen. Hij verklaarde in gedachten te zijn ge weest en daarom het betonblok over het hoofd te hebben gezien. GOES - Een 29-jarige automobilist uit Waalre kreeg vrij dagavond de schrik van zijn leven, toen hij op de A58 ter hoogte van Goes een grote vogel tegen zijn voorruit kreeg. Hij slipte en reed de middenberm in, na een stuurcorrec- tie reed hij in de sloot aan de andere kant van de weg. Of de automobilist er iets aan over heeft gehouden, is niet be kend. Zijn auto raakte beschadigd. door Piet Kleemans BRUINISSE - Origineel. Dat is momenteel dé trend in Volkwa- gen-Keverland. Het beroemde VW-busje, al dan niet met ge deelde voorruit, is eveneens in trek. Beide Volkswagentypes waren zondag te zien op het ter rein van de Bruse camping Onze Hoeve waar de Bruse Keverdag zondag een rustige maar daar om niet minder geanimeerde twintigste editie beleefde. Warm was het er. Heel warm. Maar dat weerhield de echte Ke verliefhebbers niet van een be zoekje aan de Bruse Keverdag. Het zeldzame 'brilletje' - een ke ver met gedeelde achterruit - ontbrak deze keer. Wel aanwe zig een stuk of wat eveneens zeer populaire 'ovaaltjes', waar onder één geheel origineel exem plaar uit 1958. De fel oranje 1300 S - met een 1600 cc boxermotor achterin - van E. Niggemann uit Rotter dam is van veel recenter datum, maar eveneens geheel origineel. De Rotterdammer gebruikt zijn opvallende kever elke dag. Tot volle tevredenheid. En mocht de de 1300 S hem onverhoopt toch in de steek laten, dan is er nog geen man overboord, want thuis heeft Niggemann ook nog een 'gewone' blauwe kever. „Dat is er eentje die in Mexico gemaakt is toen de productie in Europa al gestopt was. In 2003 zijn ze ook in Mexico gestopt. Alles bij elkaar is de VW-kever 65 jaar ge bouwd. Dat alleen al maakt het een unieke auto", aldus Nigge mann. Over de New Beetle - min of meer bedoeld als hommage aan de VW-kever - zijn de meningen onder Kever -lovers verdeeld. Mooie wagen, zeggen ze. Maar tevens eentje die niet vergeleken kan en mag worden met het ori gineel. En derhalve ook niet op een Keverdag thuishoort. „Een klassieker zal het nooit wor den", is het eindoordeel. De twintigste editie van de Ke verdag was voor organisator Ke verspecialist A. van Gilst anders dan anders. Hij verloor vorig jaar zijn partner en mede-orga nisator van de Keverdagen W. Tissink die op 48-jarige leef tijd overleed. „Daarom heb ik dit jaar voor een sobere opzet ge kozen. Geen Miss Keverdagen deze keer." Eén dag De keuze voor één in plaats van de gebruikelijke twee Keverda gen is ingegeven door de teruglo pende belangstelling voor het evenement. Van Gilst: „Niet dat de belangstelling voor e Kever terugloopt hoor, integendeel. De Nederlands Keverclub heeft ge loof ik iets van zeven- of acht duizend leden. Maar er zijn ge woon momenteel erg veel van dit soort happenings. Elke week is wel ergens een keverdag." Stoppen doet Van Gilst voor lopig nog niet met zijn Ke verdagen. „Het is één van de langstlopende kever-evenemen ten. Daar stop je niet zomaar mee." GRIJPSKERKE - Op de Schuit- vlotstraat in Grijpskerke is za terdag om 21.43 uur een 24-jari- ge automobilist uit de gemeente. Veere betrapt op het rijden on der invloed. Uit een blaastest bleek dat hij ruim tweemaal de, toegestane hoeveelheid alcohol: had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een bekeuring mee naar huis. foto Ruben Oreel (Advertentie) wellicht de prijs. Het boek kost tweehonderd euro. „Het is com pleet, er zitten stempels in en het is genummerd. Voor zover ik weet is dit een vrij bijzonder exemplaar." met SPUISTRAAT 82 VLISSINGEN TEL./FAX 0118-413729 heid! Pfaff Etna dealer, Fournituren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13