PZC Treurnis rond plan Van Eyck Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Zeeuwse vlag duidelijk zichtbaar in de Ridderzaal van Vlissingen Beatrix is ook Markiezin li'IIHiliiltiilXIÏM'lflI'H Koeltoren uit Vlissingen verscheept Houseparty verijdeld in Ritthem Drankrijders tegen de lamp paard uit sloot in Vlissingen zeeuwse almanak Onverwachts Weduwe en raad teleurgesteld over afblazen Huis voor Europa Beeldenroute van Borsele bijna compleet Bromfietser krijgt rijverbod van vijf uur Kom langs In ome showroom en laai u verrassen door ome seelilidlge collectie 'Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl I E-mail:redactie@pzc.nl 1 Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; s Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 2 mei 2005 editie Walcheren MURRE-MOENS Maria Cuneweg 9-13. IVIUI\IVC 4389 WB Vlissingen. T: 0118-690000 AFWERKSY5TEMEN www.murremoens.nl VLISSINGEN - Het zwaar transportschip Swan van Dockwise is gisteravond even na acht uur uit Vlissin- gen-Oost vertrokken naar de Barentszzee met de vrijdag over de Westerschelde vervoerde 65 meter hoge koeltoren voor een Noors gaswinningsproject. Het invaren van de ponton met de coldbox in het afzinkbare dok van de Swan en het vastzetten van het gevaarte hebben iets meer tijd gevergd dan verwacht. De planning was dat de Swan gisteren tussen 11.00 en 19.00 uur zou vertrekken. „Bij zo'n operatie komt het niet op een uurtje", aldus een me dewerker van de Schelderadarketen in Vlissingen. „Zeker heid gaat voor alles." Het transport passeerde rond negen uur 's avonds Vlissingen om via de Zeeuws-Vlaamse en Belgische kust richting het hoge noorden te gaan. De koel toren is in onderdelen in Bremen gebouwd en in Antwer pen geassembleerd. De Swan moet.over acht dagen op de plaats van bestemming zijn. RITTHEM - In een loods aan de Frankrijkweg in Ritthem zijn zaterdag omstreeks 00.50 uur ongeveer vijftig perso nen aangetroffen die bezig waren met het organiseren van een illegale techno-houseparty. De personen, mannen en vrouwen, waren afkomstig uit onder meer Amsterdam, Utrecht, Leiden, Rotterdam en Den Haag. Een persoon kwam uit Duitsland en twee uit Frankrijk. Van alle aan wezigen werden de gegevens genoteerd en in opdracht van de politie hebben ze alles opgeruimd waarna ze rus tig zijn vertrokken. MIDDELBURG - Een 28-jarige Bosschenaar onderging in de nacht van zaterdag op zondag op de Nieuwe Vlis- singseweg in Middelburg een blaastest waaruit bleek dat hij ruim drie keer te veel had gedronken als is toegestaan. De agenten ontdekten dat de automobilist helemaal geen rijbewijs meer had, omdat hij dat eerder al had moeten in leveren voor eenzelfde overtreding. De man moet zich bin nenkort voor de rechter verantwoorden. Op de Rotterdam- sekaai in Middelburg werd zaterdagavond om kwart voor twaalf ook een 43-jarige automobilist uit de gemeente Rei- merswaal betrapt op het rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een bekeuring. Op de Paul Krugerstraat in Vlissingen, tot slot, werd in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie ook een bromfietser uit Vlissingen betrapt op het rijden onder invloed. De man moest een blaastest ondergaan waaruit bleek dat hij ruim twee maal zo veel had gedronken als is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van vier uur. Tegen hem wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. Hij was al eerder betrapt op het rijden onder invloed en hij moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. door Edith Ramakers gen. De Zeeuwse vlag hing pro minent in het midden. Dat deed DEN HAAG - Het was een stijl- me goed." Wondergem vond dat volle en feestelijke happening, de koningin er precies zo uitzag „Precies zoals het kledingvoor- als ze verwacht had. „Ze was schrift was", zegt Suzanne Won- wel erg netjes gekleed. Ik denk dergem uit Ritthem. Met Ada dat een spijkerbroek haar leuk van Hoof uit Westkapelle was zal staan." zij een van de genodigden voor de viering van het ambtsjubi- lieum van koningin Beatrix in RronHwPPr haalt Den Haag. „Het was veel min- ör^naWeer Iiaait der saai dan ik verwacht had", vond Suzanne. Geen ellenlange speeches, maar KAPELLE - De brandweer is leuke videobeelden, optredens gisteren uitgerukt om een paard en redelijk boeiende toespra- uit de sloot te halen langs de ken. De twee zaten niet in de Dankerseweg in Kapelle. buurt van elkaar in de Ridder zaal, maar ze konden allebei de De Kapellenaar die op het koninklijke familie goed zien. paard zat, raakte rond half vijf Suzanne Wondergem mocht bij de controle over zijn paard de viering zijn omdat ze 25 jaar kwijt, waarna het beest de sloot is. Precies 25 jaar geleden trad in liep. Op eigen kracht kon het Beatrix aan. De gemeente Vlis- paard niet uft de sloot komen, singen mocht een 25-jarige af- Met hulp van de brandweer luk- vaardigen en koos voor de te dat wel. kraamverzorgster. Ada van Hoof werd geselecteerd door de tfiiicvrPflphrPiih gemeente Veere vanwege haar AAUia V l CU.CLII cuiv inzet voor het museum het Pol derhuis in Westkapelle. Bij binnenkomst van de konin- VLISSINGEN - Een 18-jarige gin in de Ridderzaal zongen de Vlissinger is gistermiddag rond genodigden met elkaar een wel- half zes uur aangehouden om- komstlied. „We hadden tien mi- dat hij huisvredebreuk pleegde, nuten om het liedje voor te berei den. Het ging gelukkig alleen De man werd gesommeerd de maar om het refrein. We moch- tuin van een woning aan de Jo- ten playbacken, maar ik heb vol- zef Israelslaan in Vlissingen te uit meegezongen. Ik geloof dat verlaten, het wel mooi klonk." Dat gebeurde tot vier keer toe. Ada van Hoof was onder de in- Omdat hij bleef weigeren, werd druk van de statige Ridderzaal, de man door de politie aange- „Een prachtige zaal, waar alle houden en meegenomen naar vlaggen van de provincie hin- het bureau. Het is al weer een aantal ja- Nooit gedacht dat zijn inspan- ren geleden dat een inwoner ningen voor zijn club en de van dit gewest werd bedeeld rest van de gemeenschap hem met een koninklijke onder- een lintje zouden opleveren, scheiding. sprak de gedecoreerde. Zichtbaar ontroerd liet hij Vervolgens haalde hij een dub- zich de versierselen behoren- belgevouwen papier tevoor- de bij zijn nieuwe status op- schijn, waarvan hij het ver spelden door de burgemeester volg van zijn dankwoord voor van zijn stadje. las. door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - Nog twee te gaan en alle dorpen in de ge meente Borsele hebben hun ei gen kunstwerk. Zaterdag, op Ko ninginnedag, onthulde wethou der Al van Opdorp het dertiende kunstwerk van de zogeheten beeldenroute. Dit keer was 's-Heerenhoek aan de beurt. Terwijl de wethouder zijn toe spraak hield, stonden achter hem de kinderen die meededen aan de versierde fietsoptocht te trappelen van ongeduld om van start te gaan. „Ik heb zelf hele maal geen verstand van kunst", bekende Van Opdorp, „dus ge lukkig hebben drie beroepsmen sen en twee inwoners van het dorp de keuze gemaakt voor een kunstenaar: Martin McNamara uit Heinkenszand." Voordat hij het doek van het kunstwerk weg trok, waarschuwde hij: „Het kunstwerk heet De Gedachten- sprong. Dat betekent dat u zelf ook even moet nadenken als u het ziet." Het kunstwerk is een boog, waar een rennend manne tje is uitgesneden, dat een sprong over de sloot lijkt te ma ken. „Ik wilde iets maken dat het oude en het nieuwe gedeelte van 's-Heerenhoek aan elkaar zou verbinden", zei kunstenaar Mc Namara. „Ik vond de sloot hier aan de Van 't Westeindestraat (in de nieuwbouwwijk De Blik ken, red.) wel opvallend. Het heet De Gedachtensprong om dat je zelf als toeschouwer kunt invullen of het mannetje de over kant haalt, of niet. Ik heb ook voor deze plaats gekozen, omdat er een groenstrook achter het beeld ligt. Dan lijkt het net of het mannetje een lange aanloop heeft kunnen nemen." De laatste twee dorpen die een kunstwerk krijgen, zijn Nieuw- dorp en Lewedorp. VLISSINGEN - Op het Bel- lamypark in Vlissingen is zater dagochtend om half drie een 33-jarige Middelburgse brom fietser betrapt op rijden onder invloed Hij had meer dan twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken en kreeg een rijverbod van vijf uur. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het ontwerp van architect Aldo van Eyck is op maat gemaakt voor de kavel in de Maisbaai in Middelburg. „Die bijzondere plek verdient het bijzondere ontwerp van mijn man. Een gebouw waar mensen naar toe getrokken wor den", zegt Hanny van Eyck, de weduwe van de overleden archi tect. Onder zijn supervisie kreeg het Maisbaaigebied vorm, met uit zondering van die ene plek waar eerst een museum en later het Huis voor Europa zou verschij nen. Na het museum werd deze week het Huis voor Europa afge blazen. Hanny van Eyck had haar hoop op het Huis voor Europa ge vestigd. Wethouder A. de Vries (PvdA) bracht deze week naar buiten dat daarvoor onvoldoen de geld beschikbaar is. „Dit is slecht nieuws op Koninginne dag", zegt Van Eyck. „Dit ont werp is geen herhaalgebouw. Het was bedoeld voor de Mais baai." Niet gecharmeerd Ze is ook niet gecharmeerd van het alternatief om er woning bouw in combinatie met een zorgvoorziening te realiseren. „Er moet een gebouw komen dat opvalt tussen de rest van de woonclusters." Het gemeentebestuur heeft het afgelopen anderhalf jaar onder zocht of er in de Maisbaai een Huis voor Europa kan komen. Het ontwerp van Van Eyck zou daarvoor geschikt te maken zijn. Het Rijk wilde echter niet meebetalen aan het plan, Oranje-optocht in Arnemuiden. waardoor de gemeente het deze week schrapte. Het is niet mo gelijk om de exploitatie van het Huis voor Europa, dat een broei nest van culturele en maatschap pelijke activiteiten had moeten worden, rond te krijgen. Het wil niet lukken met de uitvoering van het ontwerp van Van Eyck. In 1993 stemde de gemeenteraad in met de bouw ervan. Middelburg zou op die kavel een museum voor de mo derne kunst krijgen. Maar ander half jaar werd het plan niet doorgezet vanwege een ver wacht exploitatietekort. Raads leden hadden net als Van Eyck hoge verwachtingen van het Huis voor Europa. De PPM zegt dat het nog niet 'einde verhaal is'. ..Aldo van Eyck vond dat Middelburg op die plek een aan trekkelijk gebouw moest heb ben. Dat is voor ons nog altijd het ontwerp van Van Eyck", zegt H. Akdag. A. Rots van de Christen Unie noemt het een fiasco dat het Huis voor Europa niet doorgaat. „Maar zonder geld van het Rijk krijgen we de investering en ex ploitatie niet voor elkaar." Rots en ook A. Damman van de Lijst Damman wijzen erop dat de gemeenteraad wilde dat het Huis voor Europa er zou komen, maar dat er geen geld van de ge meente bijgelegd mocht wor den. „We moeten nu niet probe ren het gebouw koste wat kost tot stand te laten komen", zegt Damman. Rots zegt dat het voor hem een brug te ver is om nu al over een zorgcomplex te spreken. De par tij wil dat het cultui'ele beleid in kaart wordt gebracht, waarin een overzicht is opgenomen van de activiteiten die in de verschil lende gebouwen worden ver richt. J. Kodde van het CDA zou graag op die plek naar een bij zonder alternatief zoeken. „Een culturele invulling zou welkom zijn, maar niet per se noodzake lijk." S. Szarafinski van de PvdA stipt aan dat er spoedig een be stemming gevonden moet wor den voor de kavel, waar Middel burg financieel niet slechter van wordt. „Helaas moet er bij een culturele bestemming altijd geld bijgelegd worden. We zit ten niet in een rooskleurige posi tie. We hebben ook nog de bouw put van het A-theater. Ik vind het niet zo'n gek idee als er in die buurt, waar al veel ouderen wonen, nog een zorgvoorziening komt. Jammer dat Aldo van Eyck het niet meer kan ontwer pen." Ballengooien op het Dorpsplein in Aagtekerke. Zaklopen op de Markt in Middelburg. door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Koninginnedag op Walcheren begon zaterdag al in alle vroegte als een groot feest voor kinde ren. Arnemuiden was er waarschijnlijk het vroegst bij. Rond zeven uur verza melden kinderen zich voor een skeeler en steptocht in het dorp. De versierde steppen met oranje linten ontbraken niet. I Op veel dorpen was een zeskamp een te- i rugkerend fenomeen. Ploegen traden i aan tegen elkaar met als doel de meeste I punten te halen. De rollatorrace en zo ver mogelijk buikglijden op een gladde mat waren andere populaire activitei ten. In Westkapelle trok een rommelmarkt veel bekijks en er werd ook aardig ver kocht. De markt en een deel van de hoofdstraat waren afgezet en in enkele stalletjes lagen spullen die verwezen naar het 25-jarig jubileum van de konin gin. Bekers en borden met de kroning van de koningin in 1980 gingen grif van de hand. In Vlissingen had wijkvereniging Water- wijken in samenwerking met creatief bureau Kip en Co in speeltuin de Lam- merenburcht allerlei spelen voor jong en oud gecombineerd met kennisvragen en wetenswaardigheden over het ko ningshuis. De samenstelling van het pro gramma viel zo in de smaak bij het na tionaal Comité Regeringsjubileum dat de vereniging een officieel vaantje en een erevermelding kreeg van het comi té. Sjoelen 's Middags werden er in Lammeren- burcht wedstrijdjes zaklopen, sjoelen, blikgooien gehouden. foto's Ruben Oreel j Kortom, ouders en kinderen konden j meedoen aan ouderwetse spelen. De j spelen werden afgewisseld met puz zelopdrachten, die ingingen op het 25-jarig jubileum van Beatrix. Bij fo to's van staatsbezoeken van de ko- ningin moest geraden worden waar de foto gemaakt was en om welk bezoek j het ging Extra punten konden de deelnemers ver- dienen als ze ook meerdere titels kon- j den noemen van de koningin. In Lammerenburcht bleek dat niet veel j Vlissingers wisten dat koningin Beatrix ook Markiezin van Vlissingen is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11