Vucleair Iran gevaar foor Israël en Rusland Irak heeft eerste gekozen regering x-vrouw Debbie is vol lof over Michael Jackson Tunnelbouwers vieren feestje onder de Alpen Amerika past regels ondervragingen aan bin H9H uit Wateroverlast treft Georgië Priesters in China gearresteerd Noorse cel in voor verkrachting Staanplaatsen op kerkhof Australië Britse bestraft voor slikken codeïne Marburgvirus eist 253 levens Doeken Munch zouden zijn vernietigd Dodental ramp Japan stijgt tot boven honderd koetin spreekt zorg uit tijdens staatsbezoek TA-topman :arresteerd (®)JobTrack.nl P2C U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl FRUTIGEN - Zwitserse tunnelbouwers zwaaien met de vlaggen van de kantons Bern (rechts) en Valais (links) en de nationale vlag na het doorbreken van het laatste stuk rots in de Loetschberg-tunnel bij Fruti- gen. Het is de eerste van twee spoortunnels door de Al pen die Zuid- en Noord-Europa met elkaar zullen ver binden. De bijna 35 kilometer lange Loetschberg-tun nel is deel van een gigantische project om vrachtwa gens van de Zwitserse wegen te halen en op de trein te zetten. Bovendien zal de reistijd tussen Duitsland en Italië met een uur worden bekort. foto Olivier Maire/EPA AKSAKLI - Een Georgiër neemt de schade op in zijn ondergelopen huis in het dorp Aksakli, vijftien kilometer ten oosten van de hoofdstad Tbilisi. Dagen van zware regenval en smeltende sneeuw hebben een natuurramp veroorzaakt in de voormalige sovjetrepubliek. foto David Mdzinarishvili/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Ame rikaanse ministerie van Defen sie verspreidt binnenkort een nieuw handboek voor de onder vraging van gedetineerden, bij voorbeeld in Irak of Afghanis tan. Het is voor het eerst in der tien jaar dat er een nieuwe ver sie van het handboek verschijnt. De richtlijnen moeten voorko men dat er een nieuw schandaal ontstaat zoals dat in de beruch te Iraakse Abu Ghraib-gevange- nis. Daar stonden gedetineerden bloot aan vernederende behan delingen, intimidatie, seksueel misbruik en regelrechte marte lingen. In het handboek staan duidelijke afspraken over wat wel en niet mag als gedetineer den worden ondervraagd. Het ontkleden van gevangenen, het onthouden van voedsel of slaap of de inzet van politiehonden om gevangenen te intimideren zijn voortaan uit den boze. Al de ze 'technieken' staan overigens ook niet in het nu nog geldende handboek, maar zij zijn ook niet nadrukkelijk verboden. In de nieuwe versie is dat wel het ge val. De aangepaste regels gelden ove rigens alleen voor de land macht. Dit krijgsmachtonder deel heeft ook het meest van doen met gedetineerden. ANP vrijdag 29 april 2005 5 PEKING - De Chinese autoriteiten hebben zeven rooms-katholieke priesters gearresteerd en daarmee vra gen opgeroepen over het regeringstandpunt om betere re laties na te streven met Vaticaanstad. Dat maakte een mensenrechtenorganisatie gisteren bekend. Peking verbrak de banden met Vaticaanstad in 1951 en zette buitenlandse geestelijken het land uit. Gelovigen in het communistische land mogen alleen lid zijn van een door de staat erkende kerk. De Chinese Rooms-Katholie- ke Kerk heeft zich loyaal verklaard aan Peking in plaats van aan de paus. ANP/RTR OSLO - Een Noorse rechtbank heeft voor het eerst in de geschiedenis een vrouw (23) veroordeeld voor de verkrach ting van een man. Zij kreeg voor haar vergrijp negen maanden cel en een boete van 5000 euro. Haar 31-jarige slachtoffer viel tijdens een feestje op de bank in slaap en zag, toen hij wakker werd, dat de vrouw bezig was hem oraal te bevredigen. Iedere seksuele hande ling met iemand die 'bewusteloos is of op een andere ma nier niet in staat zich te verzetten' geldt volgens de wet in Noorwegen als verkrachting. GPD/RTR SYDNEY - Een Australische doodgraver opent binnen kort een speciale begraafplaats met louter staanplaatsen. Mensen gaan rechtop, zonder kist de grond in om het mi lieu zo min mogelijk te belasten en kosten te besparen, meldde het Australische persbureau AAP gisteren. De li chamen worden in een lijkenzak begraven in 3 meter die pe gaten die vooraf in de grond zijn geboord. ANP/AFP DUBAI - Een Britse toeriste is in de Verenigde Arabische Emiraten tot vier jaar cel en daarna deportatie veroor deeld omdat zij de pijnstiller codeïne had geslikt. Het ge bruik van codeïne is in de Verenigde Arabische Emiraten verboden, meldde de krant Gulf News gisteren. De vrouw werd vorige maand aangehouden op het vlieg veld van Dubai omdat er een fout in haar paspoort zou staan. Daarop bleek dat zij codeïne en het slaapmiddel te- mazepam in haar urine had. De Britse is in beroep gegaan tegen de veroordeling. Codeïne wordt in Nederland veel voorgeschreven als pijn stiller. Het middel staat wel in de opiumwet, wegens de verslavende werking. ANP/DPA LUANDA - Het marburgvirus heeft in Angola tot dusver 253 levens geëist. Dat meldden gisteren de Wereldgezond heidsorganisatie en de Angolese regering. Het aantal men sen dat besmet is met het dodelijk virus staat op 273. De meeste slachtoffers woonden in de provincie Uige. Volgens de overheid is de epidemie inmiddels onder con trole en stijgt het dodental minder snel. De oorsprong van het virus, dat lijkt op het ebola-virus, is nog onbekend. Er bestaat nog geen doeltreffend medicijn. Door hygiënische voorzorgsmaatregelen te nemen, kan de kans op besmetting wel worden verminderd. ANP/AFP van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak heeft, drie maanden na de parlementsver kiezingen, zijn eerste democrati sche regering. Het Iraakse parle ment heeft met overgrote meer derheid de door premier Ibra him Jaafari (een sjiiet) voorge stelde ministersploeg zijn ver trouwen gegeven. Van de 275 parlementsleden stemden 180 voor en vijf tegen, bij 90 afwezi gen. Het kabinet bestaat uit 31 minis ters, vier vice-premiers en pre mier Jaafari. Twee vice-pre miers moeten nog benoemd wor den. Ook wordt nog gezocht naar vijf ministers: Oliezaken, Defensie, Stroomvoorziening, In dustrie en Mensenrechten. Jaafa ri wil die posten binnen enkele dagen bezetten. Volgens de grondwet heeft hij daar tot 7 mei de tijd voor. Jaafari doet er zelf tijdelijk De fensie bij. Ahmed Chalabi, een pro-Amerikaanse sjiiet, wordt vice-premier en, tijdelijk, ook minister van Oliezaken. Uit een recente opiniepeiling bleek ove rigens dat het Iraakse volk niets van Chalabi wil weten. Buitenlandse Zaken blijft in handen van de Koerd Hoshiyar Zebari. Het voor de veiligheid belangrijke ministerie van Bin nenlandse Zaken gaat naar de sjiiet Bayan Jabbor. De sjiiti- sche partijen hebben al laten we ten het veiligheidsapparaat te willen zuiveren van, veelal soen nitische, Saddam-aanhangers. OSLO - Het beroemde schilderij De Schreeuw van de Noorse schilder Edvard Munch, dat af gelopen zomer uit een museum in Oslo werd gestolen, is vermoe delijk verbrand. Dat meldde de Noorse krant Dagbladet giste ren op basis van een vertrouwe lijk politierapport. De autoriteiten zouden vrezen dat het befaamde kunstwerk sa men met de Madonna van Munch is vernietigd, omdat het de daders te heet onder de voe ten werd. ANP Jaafari zei een kabinet te heb ben samengesteld dat de 'etni sche en religieuze diversiteit van de Iraakse samenleving weerspiegelt'. Veel posten zijn naar sjiieten gegaan, omdat die de verkiezingen wonnen en de grootste fractie in het parlement vormen. Koerden en soennieten verdelen de overige. Zeven mi nisteries worden bestuurd door vrouwen. De partij van de vertrekkende premier Allawi maakt geen deel uit van het kabinet. Zijn partij 'De Iraakse lijst' vormt met veer tig parlementsleden de belang rijkste oppositie. De regering moet een nieuwe grondwet voor Irak maken. For meel moet die er medio augus tus liggen. Voor december zijn nieuwe verkiezingen gepland. Ironisch genoeg presenteerde het nieuwe kabinet zich op de 68e verjaardag van ex-dictator Saddam Hoessein. GPD/RTR OSAKA - Het dodental van de treinramp in een voorstad van de Japanse stad Osaka is de hon derd gepasseerd. Brandweerlie den verklaarden gisteren dat 106 lijken waren geborgen. De zoektocht naar overlevenden is gisteren gestaakt. Door de ergste treinramp in Ja pan in bijna veertig jaar raak ten ruim 450 mensen gewond. Onder de laatste geborgen do den was ook het lichaam van de machinist van de trein. Deze 23-jarige man is er door oogge tuigen van beschuldigd dat hij te hard reed en daardoor de trein uit de bocht vloog. De man, nog geen jaar aan het werk als machinist, zou hebben ge poogd zijn achterstand van 1,5 minuut op de dienstregeling in te lopen. Volgens de vakbond voor spoor wegpersoneel draagt de betrok ken spoorwegmaatschappij JR West schuld aan het ongeval. De druk op machinisten om op tijd te rijden is enorm. Treinbestuurders die vertragin gen veroorzaken, kunnen reke nen op 'vernederende' straffen. ANP si USSADE - De Franse politie lit in Caussade een topman ts rresteerd van de Baskische it teurbeweging ETA. arrestant, Pedro Equisabel lit luzaga, geldt als de leider de internationaal actieve le- van de ETA, die met geweld ill kenland wil afscheiden van inje. ANP/EFE/DPA ar Ad Bloemendaal L AVIV - Iran moet meer m om de wereld duidelijk te ken dat het geen kernwa- wil produceren. Doet het niet, dan wil Rusland mee- e rken aan pogingen de zaak te leggen aan de VN-Veilig- Israad. Dat liet de Russi- president Poetin gisteren irschemeren in een gesprek president Katsav van Is- on brengt een bezoek van an halve dag aan Israël, be- jd om de wat gespannen be- ikingen te verbeteren. Israël snt het Rusland kwalijk dat nucleaire kennis verkoopt Iran en materieel aan een iere aartsvijand, Syrië, etin heeft steeds gezegd dat de kernenergie uitsluitend [aanwenden voor vreedzame k ileinden. In februari sloten sland en Iran een verdrag dat irziet in de levering van nu- ïire brandstof. De afgewerk- brandstof moet volgens het in ioord terug naar Rusland, ir Poetin gaf gisteren toe dat voorwaarde misschien onvol- nde zekerheid biedt, in itin waarschuwde de rege- gin Teheran niet te proberen nucleaire installaties te ont- :ken aan internationale in- :ties en verzekerde premier iron, dat een nucleair Iran sland even veel zorgen baart Israël. Russische wapens zul- inooit Israëls veiligheid in ge- brengen, aldus Poetin. De te landen willen meer samen- rken via inlichtingendiensten ie strijd tegen terrorisme, zowel Katsav -als Sharon eg Poetin klachten te horen ir de Russische leverantie luchtafweersystemen aan i. Poetin verzekerde dat iregering erop toeziet dat de lemen niet in handen vallen idesjiitische Hezbollah-mili- tie in Libanon, maar hij wist Is raël niet te overtuigen. Poetin vond evenmin een gewil lig oor voor zijn voorstel in het najaar een internationale confe rentie over het Midden-Oosten te beleggen in Moskou, met deel name van Israël, de Palestijnen, Jordanië, Egypte en de partners van het kwartet Amerika, Rus land, EU en VN. Medewerkers van Sharon noemden het plan 'voortijdig'. De routekaart, het internationale vredesplan, voor ziet pas in een dergelijke confe rentie in de tweede fase. Egypte Poetin was van te voren op de hoogte van de Israëlische bezwa ren Hij lijkt het voorstel vooral te hebben geopperd als een ge baar naar Egypte, dat hij woens dag bezocht, en het Palestijnse Bestuur waarmee hij vandaag besprekingen voert. Hetzelfde geldt voor een plan vijftig Russi sche pantservoertuigen te leve ren aan de Palestijnse politie. Zijn Israëlische gesprekspart ners lieten hem weten dat de tijd daarvoor nog niet rijp is. Zo lang de Palestijnen niet harder optreden tegen de gewapende milities komen de voertuigen het land niet binnen. GPD Openbaar Ministerie van tevo ren beweerd. De openbare aanklagers meen den dat Jackson zijn kinderen Prince Michael (8) en Paris (7) had gebruikt om medewerking van Rowe aan een door hem geïnstigeerde videotape af te dwingen. Jackson wilde begin 2003 de slechte publiciteit tegen gaan die was ontstaan na verto ning van een Britse tv-documen- taire over zijn leven. Daarin had hij gezegd er geen kwaad in te zien met jonge jongens in een ka mer te slapen. In de documentaire was Gavin A. te zien, de nu 15-jarige jon gen die Jackson beschuldigt van seksueel misbruik. Volgens de aanklacht heeft Jackson Gavin en diens broer, zus en moeder 'vastgehouden' op zijn landgoed Neverland nadat de documentai re uitkwam. Script Er werd in die periode een 'te- genvideo' gemaakt met positie ve verhalen over Jackson, waar aan ook Gavins moeder mee werkte. Die heeft in haar getui genis gezegd dat zij daartoe on der druk was gezet en het inter view verliep volgens 'een script'. Rowe was opgeroepen om deze verklaring te ondersteunen met een vergelijkbaar verhaal. Alhoewel zij woensdag zei dat zij hoopte door haar medewer king weer in contact te komen met Jackson en haar kinderen, ontkende zij dat er bij haar in terview sprake was van pressie of een script. Zij had woensdag gezegd dat zij tijdens het inter view van negen uur had 'gelo gen', met name over de kwalitei ten van Jackson als ouder. Wat zij daarmee precies bedoelde, werd gisteren niet duidelijk. Zij zei dat Jackson een 'geweldige' vader was, maar zij erkende dat ze Jackson en haar kinderen ja renlang niet had gezien. irAns Bouwrrfans STA MARIA - Debbie Rowe sdoor de openbare aankla- 5 in Santa Maria opgeroepen légen Michael Jackson te ge- (en. Waarom werd ook giste- i niet duidelijk. Rowe zwaai- baar ex alleen maar lof toe. Hij is onzelfzuchtig, genereus en aardig, zei zij. Tijdens haar getuigenis op woensdag ontkende de ex-vrouw van Jackson en moe der van twee van zijn kinderen dat zij door hem onder druk was gezet om een positief interview over hem te geven. Dat had het Advertentie Rowe haalde uit naar mensen in de directe omgeving van Jackson die zij omschreef als 'opportunistische gieren'. Zij wekte de indruk dat er gemakke lijk misbruik te maken was van de zanger. Rowe was de tweede echtgenote van Jackson, die daarvoor anderhalf jaar ge trouwd was met Lisa Marie Pre sley. Jackson heeft nog een der de kind van een onbekende draagmoeder. Rowe werkte als verpleegkundige bij de dermato loog van Jackson. Ze huwden in november 1996, maar woonden volgens Rowe nooit samen. Na dat ze in 1999 scheidden, kreeg Jackson de voogdij over de kin deren. Vorig jaar kreeg Rowe spijt dat zij rechten op de kinde ren had opgegeven. Ook kreeg zij ruzie met Jackson over geld. Zij is nu in gesprek met de zan ger over een uitgebreider be- zoekrecht en hervatting van de alimentatie. Zij zei Jackson nog steeds als een vriend te beschou wen, 'als hij met me zou praten'. GPD Morgen in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5