MET KONINGINNEDAG ZIJN WIJ GEOPEND! Brugman Kamer steunt oorlogsrecht voor militairen Afghanistan Bouw vrijwillig over op roetfilter Nederlander sterft wel eerder, maar is gezonder dan Italiaan Dordt weert diesels lit parkeergarage 3 Geert Wilders signeert zijn boek onder zware beveiliging Geen neppistool meer als prijs Nederlandse doden zeebeving: 33 Vissen lijden het meest Campagne paarden in verkeer Oplichters van ouderen opgepakt Kunstdieven a imbtenaren tan gemeenten jjreigen met actie nzet fiscus tegen huisteler wiet Vrouw (80) krijgt 21 maanden cel voor doden dochter Werkgevers vragen leden wagenpark schoner te maken om werk te redden vrijdag 29 april 2005 (Advertentie) KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 DEN HAAG - Een uur of twee in de rij moest je er wel voor over hebben gister avond in de Haagse boekhandel Paagman, waar Geert Wilders zijn boek 'Kies voor Vrijheid' signeerde. Op straat zijn veel politie en beveiligingsmensen aanwezig, maar de signeersessie gaat door en dat is winst voor het onafhankelijk Tweede-Ka merlid. Vorige week werd een signeersessie in een Amsterdamse boekhandel afgeblazen. Volgens Wilders omdat het personeel na de sessie risico zou kunnen lopen. De Haagse boekhandel wilde het Kamerlid de mogelijkheid bieden alsnog handte keningen te zetten. Het boek van Wilders verscheen vorige week. Paagman kreeg woensdag nog een dreigbrief over de signeersessie van de politicus. De politie wilde niet ingaan op de inhoud van de brief, maar zag geen reden om de signeersessie af te blazen, omdat uitgebreide veiligheidsmaatregelen zijn genomen. De politie onderzoekt de herkomst van de brief. foto Phil Nijhuis/GPD Edah is op Koninginnedag zaterdag 30 april geopend! Aanbieding alleen geldig op vrijdag 29 en zaterdag 30 april 2005. ".AcW, A-V/tlLE JüNGEKJ ,HOE kOM JG PAAR. B[J DE MEISJES' oy kAN~roofZ. vècHTErv ca* je_ varkenshaas cu inair APELDOORN - Veel kermisexploitanten zien af van nep- pistolen als prijzen, omdat de politie regelmatig de spul len in beslag neemt. Volgens de Nationale Bond van Ker- misbedrijfshouders (Bovak) kan dat voor de ondernemers een behoorlijke financiële strop zijn. De Bovak benadruk te gisteren dat veel van de in beslag genomen neppistolen ook gewoon in de speelgoedwinkels te koop zijn. Gisteren pakte de politie in Dordrecht een twaalfjarige winnaar van een neppistooltje zijn prijs af. In totaal na men de agenten 63 speelgoedpistolen in beslag, omdat ze zó lijken op echte exemplaren dat ze geschikt zijn om ie mand te bedreigen. ANP DEN HAAG - Het aantal Nederlandse slachtoffers van de zeebeving in Azië is gestegen naar 33. Het nu geïdentifi ceerde slachtoffer viel in Thailand, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren. Drie Nederlanders worden nog vermist en van een vijftal mensen is niet precies bekend of ze ten tijde van de be ving in het rampgebied waren. ANP DEN HAAG - De manier waarop vissen worden gedood voor de visindustrie is de ernstigste vorm van dierenleed in de vee- en vissector. Tot die conclusie komt Stichting Wakker Dier na een enquête onder dierengedragsweten- schappers. De stichting vroeg achttien wetenschappers om vijftig vormen van dierenleed in de vee- en vissector te beoorde len naar de ernst. Daarbij mochten ze een cijfer op de schaal van 1 tot 5 geven. Vissen die worden gedood door verstikking, in dompelbaden met zout of levend worden verwerkt kregen van de wetenschappers een 4,52. Ook vleesvarkens in de bio-industrie die hun dagen slijten in kale hokken, zonder wettelijk verplicht afleidingsmateri aal om te wroeten, scoorden hoog (4,50). GPD ERMELO - De Koninklijke Nederlandse Hippische Sport federatie (KNHS) begint in mei met de campagne 'Weet wat je doet als je een paard ontmoet'. Het doel is mensen die nooit met paai'den omgaan bewust te maken van de reacties van de dieren in het verkeer. Volgens een woordvoerder van de federatie vallen jaar lijks drie doden door ongelukken waarbij paarden zijn be trokken. Sinds 1 januari zijn op de site van de KNHS al tachtig meldingen gedaan van bijna-ongelukken. ANP ZWOLLE - Vier mannen uit Arnhem, Doetinchem en Raalte zijn aangehouden op verdenking van oplichting van welgestelde hoogbejaarden. Het viertal deed zich voor als medewerker van openbare nutsbedrijven en liet slachtoffers betalen voor niet-verrichte werkzaamheden. De bende wist zo vele duizenden euro's en sieraden buit te maken, liet het Openbaar' Ministerie Zwolle-Lelystad gisteren weten. De vier opereerden in onder meer de ste den Rotterdam, Apeldoorn, Leeuwarden, Wijchen en Nij megen. ANP door Edine Wijnands DEN HAAG - Noord-Europea nen zijn gezonder dan Zuid-Eu ropeanen, maar zij leven korter. Dat blijkt uit een vergelijkend onderzoek onder ouderen in elf Europese landen, dat gisteren in Brussel is gepresenteerd. Volgens prof. Johan Macken- bach van het Rotterdamse Eras mus Medisch Centrum, een van de projectleiders, is de levensver wachting in het noorden lager dan in het zuiden. Waar een Ne derlandse vrouw gemiddeld iets boven de tachtig jaar wordt, be reiken Frangaises een drie jaar hogere leeftijd. Een Italiaanse man wordt in doorsnee een jaar ouder dan een Nederlander, die gemiddeld op zijn 75e sterft. Dat de Zuid-Eu ropeanen ouder worden, heeft te maken met hun voeding. Het me diterrane dieet kenmerkt zich door veel vis, groente, fruit en olijfolie. Het biedt een goede be scherming tegen met name hart en vaatziekten. Noord-Europese ouderen ster ven eerder, maar zijn gedurende hun leven gezonder. Dat komt, legt Mackenbach uit, omdat zij door de goede gezondheidszorg (Advertentie) minder last hebben van allerlei ouderdomskwalen, zoals versle ten gewrichten. Overigens is het voordeel dat de Zuid-Europeanen hebben, snel aan het verdwijnen. Jongere ge neraties zijn meer gaan roken en ongezonder gaan eten. Fast foodketens rukken ook op in lan den rond de Middellandse Zee. Mackenbach verwacht dat het verschil in levensverwachting snel verdwenen zal zijn. Dat Nederlanders wat vaker een hapje Italiaans of Spaans eten, verhoogt hun levensverwach ting niet, zegt Mackenbach. „Uit onderzoeken blijkt, dat Ne derlands door de jaren heen over de hele linie minder groen te en fruit zijn gaan eten." GPD DEN HAAG - Kunstdieven kun nen straks pas na dertig jaar ei genaar worden van de kunstwer ken die zij hebben gestolen. Nu verjaart de kunstroof al na twin tig jaar. Dit geldt alleen voor kunst uit privé-collecties. Voor kunst uit musea komt er een verjaringster mijn tussen de dertig en vijfenze ventig jaar. ANP jlOETERMEER - Als er over ien dagen nog geen nieuwe AO is, dan gaan de gemeen- (ambtenaren op dinsdag 17 jei over tot acties. Dat heeft akbondbestuurder P. Wiech- lann van AbvaKabo FNV giste- fn laten weten. )e onderhandelingen over een ieuwe collectieve arbeidsover- enkomst voor de 190.000 ge- leenteambtenaren in Neder- ind liepen in de nacht van dins- i lag op woensdag vast. risten van de vakbonden zijn ,(8 »g aan het uitzoeken wanneer un ultimatum aan de werkge- as moet aflopen. Waarschijn- ijk wordt dat maandag 9 of iinsdag 10 mei. ANP IEN HAAG - Minister Donner tan Justitie wil vaker alternatie- middelen dan alleen straf- (chtelijke sancties inzetten om huisteelt van hennep tegen te san. ij denkt onder meer aan fisca- E boetes, omdat die hoger en iaarmee effectiever kunnen zijn !aa de boetes die de strafrech- tr oplegt. Donner zei dat giste- 1 ffl tijdens een Kamerdebat ver het softdrugsbeleid. ANP 90onze redactie binnenland •IORDRECHT - De gemeente lordrecht wil aan de normen rioor fijnstof in de binnenstad 'oldoen door dieselauto's uit 1 tn nieuw te bouwen parkeerga- age te weren. irancheorganisatie Bovag zette üteren grote vraagtekens bij ft plan en voorziet juist meer ichtverontreiniging. Volgens een woordvoerder doet de ge meente aan 'dieseltje-pesten'. De voorzieningenrechter schors te in maart de bouwvergunnin gen, omdat de nieuwe garage zou leiden tot meer fijnstof in de lucht. De gemeente wil dat de parkeergelegenheid er alsnog komt en moest 'een list' verzin nen om de luchtkwaliteit te ver beteren. In mei beslist de rech ter over het plan, aldus een ge meentewoordvoerder. ANP naturel of American, per 500 gram JW0LLE - De rechtbank in jwolle heeft een 80-jarige [rouw uit Hardenberg veroor- lecld tot 21 maanden cel. De houw bracht op 2 januari haar il-jarige verstandelijk gehandi- ipte dochter om het leven. [egen de hoogbejaarde verdach- monze redactie binnenland te was vier jaar cel geëist. De vrouw, die zich het misdrijf niet meer kan herinneren, vermoord de haar dochter door haar een kussen op het gezicht te druk ken. Op de avond van het mis drijf legde zij wel een verkla ring af. Tegen de politie meldde zij vanuit 'een gevoel van wan hopigheid' gehandeld te heb ben. De rechtbank achtte moord niet bewezen, omdat er geen sprake was van kalm beraad en rustige overweging voor zij over ging tot haar daad. Het betoog van de verdediging dat de vrouw moet worden vrijgespro ken, omdat zij door haar slechte geheugen niet meer weet wat zij gedaan heeft, werd door de rechtbank verworpen. Tegenover de politie had de vrouw verklaard dat haar doch ter een epileptische aanval kreeg. „Op dat moment heb ik het gewoon gedaan. Ik drukte een kussen in haar gezicht en toen is zij gestikt", zei zij tij dens een verhoor. De rechtbank vond de eis van het Openbaar Ministerie te zwaar, mede gezien de hoge leef tijd en beginnende dementie van de vrouw. Bovendien was zij niet eerder met justitie in aanraking gekomen. Zij is de oudste vrouw in een Nederland se gevangenis. Advocaat W. Anker gaat niet in hoger beroep. „Wel probeer ik via de achterdeur samen met het Openbaar Ministerie alterna tieven te zoeken." ANP door Henk van de Poll DEN HAAG - Een ruime Kamer meerderheid heeft zich gisteren kunnen vinden in het besluit van minister Kamp van Defen sie om de Nederlandse comman do's en mariniers in het zuidoos ten van Afghanistan onder oor logsrecht te plaatsen. De maatre gel voorkomt dat de rechter bij de beoordeling van een incident zich eerst moet afvragen of er sprake is geweest van een oor logssituatie. Het door Kamp van toepassing verklaren van artikel 71 van het Wetboek van Militair Strafrecht ('tijden van oorlog') betekent ook dat de Nederlandse militai ren in Afghanistan bij offensie ve gevechtshandelingen niet meteen hoeven te vrezen voor het Openbaar Ministerie, mits ze zich houden aan de geweld- sinsti'ucties, de opdracht van hun commandant en het humani tair oorlogsx-echt. Een poging van het Kamerlid Karimi (Gx-oenLinks) om via een motie de maati'egel ongedaan te maken, kreeg geen steun in de Kamer. Karimi vx'eest dat het toepassen van artikel 71 drem pelverlagend werkt voor het gebruik van geweld. Ook heeft zij 'het gevoel dat het OM xiu niet meer de maximale ruimte heeft om incidenten te onderzoe ken'. Kax'imi kreeg de volle laag van het CDA wegens haar uitspx'a- ken over 'het cx-eëi-en van x'uimte voor schietgrage jongens die het niet zo nauw nemen', eerder op de dag op de radio. Het CDA-Kamex'lid Oi'mel sprak van èen 'schandalige zaak'. Kamp noemde de uitspi'aken 'be ledigend voor de militaix'en' en PvdA-woordvoerder Koendex's vond ze 'ongepast'. Ondanks de kritiek weigerde Karimi haar uitspx'aken temg te nemen. Mi nister Donner maakte tijdens een ovexieg duidelijk dat het be sluit niet automatisch van ie dere burger in het gebied een vij and maakt. De maatx-egel is ook niet be doeld om het gebruik van ge weld te vex'eenvoudigen, alleen om de rechtspositie van de mili tairen te verduidelijken. Vanwe ge de 'tijden van ooxiog' wordt een militair minder snel ver volgd, maar als hij in de fout gaat is de stx'af wel zwaarder dan in vredestijd. Arrestaties Kamp weigex'de in te gaan op vragen over het arrestex-en van verdachte pex-sonen of terroris ten behorend tot de Taliban of Al Qaeda. Het ovei'dragen van gevangenen aan de Vei'enigde Staten ligt zeer gevoelig bij de Tweede Kamer, omdat de Amexi- kanen weigeren het humanitai re oox'logsx'echt volledig van toe passing te verklaren. Aanneme lijk is dat Nederland in de af spraken met de VS een uitzonde- xingspositie heeft bedongen. De eventuele arrestatie van 'onwet tige stxijders' zou dan ovex'gela- ten kunnen woi'den aan Amexi- kanen, die deelnemen aan mis sies van de Nedex'landse eenhe den. De verwachting is dat de 165 commando's en mariniers en de ondersteunende tx'oepen inclu sief vier Chinook-transportheli kopters volgende maand volle dig operationeel zijn. ANP foor Heieen Paalvast 30UDA - De Nederlandse louwbedrijven moeten hun be- rijfswagens voorzien van een petfilter. Werkgeversorganisa- fBouwend Nederland nam gis- [eren dit opmerkelijk initiatief in het kabinet onder druk te uiten snel extra maatregelen te Rinen tegen vuile lucht en een Ireigende bouwstop af te wen- e ilij Bouwend Nedexiand zijn 500 bedrijven aangesloten die amen twintigduizend voertui- 1en hebben rondx'ijden. Het gaat m allexiei vrachtwagens en ooral veel personeelsbusjes, ie veel kilometers maken. Vol gens woordvoerder P. Wouters gaat het weliswaar om een op roep en kan de organisatie de le den niets opleggen. Het idee vx-aagt een forse inves tering van de leden. Inbouw kan flink in de papieren lopen. „Dat realisex'en we ons, maar we kij ken of we de pijn kunnen ver lichten en kwantumkorting kun nen bedingen bij leveranciers", aldus Wouters. Nedexiand heeft grote px'oble- men om de Eui'opese normen voor schone lucht te halen. Op veel plaatsen zijn de concentra ties fijn stof en stikstofdioxide te hoog. De Raad van State heeft daarom tal van px'ojecten, variëx'end van de aanleg van we gen en bedrijventexTeinen tot bouwprojecten, stilgelegd. Vol gens Bouwend Nederland kan dit grote gevolgen hebben voor de productie en daarmee voor de continuïteit van veel bouwbe drijven. Het kabinet werkt aan een pak ket maatregelen, zoals een sloop- px'emie op oude auto's en het fis caal stimuleren van roetfilters in bestelwagens en bussen. Het wegverkeer is een van de belang rijkste oox'zakeri van luchtver vuiling. Na de zomer kan bij de opstelling van de nieuwe Miljoe nennota een definitief besluit worden verwacht, zei .dinsdag staatssecx'etaxis Van Geel (Mi lieu). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3