Akkoord over zwemregeling wtségjë' MIDDELBURG HbiËiSi D&T wil verenigingsleven op bedrijventerrein in Schoondijke Mensen zijn pas dood als ze zijn vergeten C. Bal Watersport 1 meimarkt Sas van Gent 30 april koninginnedag 1 mei koopzondag zeeuwse almanak Gezinsleven Bejaarde vrouw uit Sluis beroofd Tasjesrovers horen celstraf eisen Storing brug Zelzate inkhoest ip school IVestdorpe I wee jaar tl geëist voor ioging moord Gemeente Terneuzen neemt kosten op zich Op zoek naar een leuk cadeau BÜ editie Zeeuws-Vlaanderen Eén van de Canadese oudstrijders reageert enthousiast op de doedelzakmuziek die ter ere van hun bezoek in Waarde werd gespeeld. foto Willem Mieras door Freek Janssen WAARDE - Het centrum van Waarde werd gistermiddag even overspoeld door Canadezen. Zo'n vijftig veteranen en familie leden bezochten het dorp, dat niet eens door het regiment werd bevrijd. Maar dat maakte niet uit: „We zijn vanaf de Nor- mandische kust nergens zo warm ontvangen als hier." De veteranen vertrokken vanuit Brugge naar Adegem, waar ze genereus werden ontvangen door een delegatie van het ge meentebestuur. Hoewel een aan tal oud-strijders Zeeuws-Vlaan deren bevrijdde - zij rukten op van het Leopoldkanaal tussen Maldegem en Boekhoute rich ting Westerschelde - was er de ze keer geen tijd om die regio aan te doen. Het bleef bij een snelle kop koffie in het Terneu- zense etablissement Westkant, waardoor de Canadezen toch nog een blik op de dit keer vredi ge Westerschelde konden wer pen. Het was de derde keer dat het South Alberta Regiment werd ontvangen in Waarde. De eerste keer gebeurde dat in 1999, ver telt initiatiefnemer Joop Goud. „Voor die tijd gingen ze altijd naar het Belgische Eeklo, waar een vriend van mij ze ontving. Maar hij werd daar op een gege ven moment te oud voor." De veteranen maken steeds een doortocht van Brugge naar Ber gen op Zoom. Toen het bezoek aan Eeklo niet meer doorging, viel er plots een gat in het pro gramma. Waarde vulde dat graag op. Van af het bedrijfsterrein van Jac. Goud reden de Canadezen in ori ginele legerjeeps uit de Tweede Wereldoorlog naar het centrum van het dorp. Wethouder J. Jan sen van Reimerswaal vertelde de negen veteranen daar dat hij blij was hen weer te zien: „De laatste keer dat jullie hier wa ren, zei een van jullie: 'We zijn al oud, misschien is dit wel de laatste keer dat we hier zijn.' Maar nu komen jullie ons toch weer bezoeken." Modder Scholier Mark Koeman speelde het Canadese volkslied, dat luid keels werd meegezongen door de ongeveer vijftig aanwezige Canadezen. Leerlingen van de basisscholen in Waarde, die de veteranen het Nederlandse en Canadese volkslied toezongen, kregen ook nog even de kans om vragen te stellen. Of ze hier destijds uit vrije wil kwamen? „Jazeker, we waren een volledig wij willig leger", zei één van de veteranen. „En ik heb ook nog een vraag aan jul lie: toen ik hier was in 1944, zag ik alleen maar modder. Hoe heb ben jullie het zo schoon gekre gen?" Majoor Danny McLeod (84) droeg zijn dankwoord op aan zijn gesneuvelde kameraden. „We zijn erg blij dat jullie ze herdenken. Mensen zijn pas dood als ze zijn vergeten." Advertentie ZONDAG 1 MEI 2005 14.00 - 22.00 UUR (Advertentie) door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - De Sluise op positiepartij Dorpsbelangen Toerisme (D&T) vindt het indus trieterrein Technopark Zeeland in Schoondijke een ideale plek voor het plaatselijke vereni gingsleven. Door de sluiting van Zaal Wijffels aan de Wil- lemsweg raakt een aantal clubs zijn vaste onderkomen kwijt. Uitbaatster W. Baecke-Wijffels stopt het familiebedrijf dat haar opa 88 jaar geleden oprichtte, om privé-redenen per 1 mei. Zaal Wijffels was een begrip in en rond Schoondijke. Bruilof ten, begrafenissen, dansavon den en bestuurlijke vergaderin gen; West-Zeeuws-Vlamingen klopten voor de meest uiteenlo pende activiteiten aan bij de zaal van de familie Baecke. „Door het verdwijnen van de zaal ontstaat voor het vereni gingsleven in Schoondijke een erg vervelende situatie. Want waar moeten de inwoners nu hun activiteiten houden?", schrijft D&T-raadslid L. Baar- ends in een brief aan het Sluise college van burgemeester en wet houders. Baarends heeft een tijdelijke op lossing bedacht. Hij -waagt het college te onderzoeken of het het gebouw van het Technolo gisch Bedrijven Centrum Zee land aan de Buys Ballotstraat beschikbaar kan worden ge steld voor het verenigingsleven. „Dit pand is optimaal geschikt om de functie van Zaal Wijffels over te nemen. Het gebouw heeft een grote keuken, flinke verblijfsruimte, twee vergader zalen (met verwijderbare tussen- (Advertentie) is gezellig winkelen wand) en er is een grote parkeer plaats", aldus Baarends. In het bedrijvenpand worden nu bedrijfsvergaderingen, zakelij ke sessies en cursussen gehou den. „Het moet mogelijk zijn om daar 's avonds en in het week end soortgelijke activiteiten te laten plaatsvinden. In de avond uren en in het weekend staan de ruimtes nu overwegend leeg. Dan is dit toch een prima alter natief voor het verenigingsle ven?", zegt Baarends. Hij waagt het college om het ge bouw geschikt te maken voor de verenigingen. Baarends: „Ik zie dit overigens als iets tijdelijks. Want in het verleden was de aanwezigheid van Zaal Wijffels een argument om geen verenigingsgebouw in Schoondijke te creëren. Dat moet nu weer bespreekbaar wor den, de Schoondijkenaren heb ben daar recht op." Een tafereeltje in een Vlissing- se speeltuin, zo'n vrijplaats j voor onbezorgde kinderziel- j tjes. Zegt een meisje van een jaar of vier tegen een even jong jongetje: „Zullen we vadertje en moedertje spelen?" „Neeee", zegt het ventje. „Ik heb geen zin in ruzie. edactie: 0113-315649 „jv.pzc.nl imail:redactie@pzc.nl ïstbus 314460 AA Goes Jvertentie-exploitatie: jord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'jeuws-Vlaanderen: 0114-372770; 'ijlionaal: 020-4562500. Irijdag 29 april 2005 Alleen verkrijgbaar in Vlissingen Zierikzee SLUIS - De politie zoekt getuigen van de beroving van een tachtigjarige vrouw uit de gemeente Sluis, woensdagmiddag. De vrouw fietste rond kwart voor drie over het onverharde grindpad aan de buitenwal van de Hoogstraat, in de richting van de Zuiddijk. Bij een bocht zat een man op een bankje. Toen de vrouw naderde, zette de man een bromfietshelm opi trok haar van haar fiets en eiste geld. De vrouw viel tegen het prikkeldraad en raak te gewond aan haar heup en knie. Zij kon de man bij zijn helm pakken en schopte hem. De man pakte haar bril, fietstas, wandelstok en paspoort en reed weg. Op een don- kerkleui'ige scooter ging hij eerst door de Hoogstraat rich ting de Zwinbrug. Daarna kwam hij terug en verdween in de richting van Sluis. Het signalement van de man luidt: blanke huidskleur, leeftijd ongeveer twintig jaar. Hij droeg donkere kleding en een donkere helm. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Vogelwaar de en een 40-jarige man uit Terneuzen hoorden gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor een tasjesroof en een autodiefstal acht maanden celstraf tegen zich eisen. Offi cier van justitie G. Oosterveld nam in haar eis tegen de jongste verdachte een bedreiging mee. In de eis tegen de Terneuzenaar werd het bezit van munitie en een patroon magazijn meegewogen. Beiden hebben een strafblad. Het accent van de eis lag op de tasjesroof van 14 januari in Stekene. De 27-jarige verdachte was uit de auto ge stapt en pakte met geweld de tas van een vrouw af. Het slachtoffer kwam ten val. Daarna gingen ze er met de buit (twintig euro en een rekenmachine) vandoor. De auto had de Terneuzenaar die dag geruild voor een wapen. Om dat hij het wapen nog niet compleet in zijn bezit had be sloot hij met de reservesleutel de auto terug te nemen. Ter wijl het kenteken was overgeschreven op naam van de nieuwe eigenaar. Met zijn kompaan - ze kenden elkaar van de dag- en nachtopvang - reed hij richting de grens, waar ze in Stekene de diefstal met geweld pleegden. De man uit Vogelwaarde gaf toe 11 december vorig jaar een medewerker van Hoeve La Salette te hebben bedreigd. De verdediging vroeg om vrijspraak van de autodiefstal. De rechtbank doet op 11 mei uitspraak. ZELZATE - Het wegverkeer heeft gisteren hinder onder vonden van een storing aan de brug over het kanaal Gent-Terneuzen in Zelzate. In verband met een technisch defect werkte de middenvergrendeling van beide brugde- len niet. Daardoor was de brug 's ochtends een uur buiten werking. Na een provisorische reparatie werd de brug weer in gebruik genomen. In afwachting van een definitie ve oplossing kunnen de brugwachters de vergrendeling nu deels handmatig bedienen. De draaitijd duurt hier door ongeveer een minuut langer. De oorzaak van het eu vel was gisteren nog onduidelijk. Het scheepvaartverkeer ondervond geen hinder van de storing. Het wegverkeer werd niet omgeleid, maar kon eventueel via de tunnel bij Zelzate of de brug van Sas van Gent zijn weg vervolgen. jorRené van Stee fESTDORPE - Op basisschool leKreeke in Westdorpe is kink iest geconstateerd bij rijf leer- ig uit groep vier. Volgens de GD Zeeland is er geen sprake in een epidemie, maar wel van eer dan een normaal aantal ge- illen. Wezenbeek van de GGD Zee- nd: „Er is geen reden tot on- it of paniek. Het gaat ook niet I n,een uitzonderlijke situatie of •n probleem dat niet valt te be- mdelen. De kinderen hoeven ;et thuis te blijven. Bij kink iest loopt je bijna altijd achter feiten aan. Zodra de kenmer- -•nde hoestbuien zich openba- n, is de besmettelijkste perio- al verstreken en heeft besmet- ag van anderen meestal al 'aatsge vonden." olgens Wezenbeek valt niet te lorspellen of het aantal kink- lestgevallen op De Kreeke nog «neemt. Dit komt door de on- wrspelbaarheid van infectie- ekten. Ter illustratie haalt hij in geval van kinkhoest aan bij ababy van acht maanden in estdorpe. „Dit gezin heeft ook ind dat op De Kreeke zit, maar it had geen kinkhoest. inkhoest wordt veroorzaakt Mi' een bacterie. Het aantal eklingen in Zeeland bedroeg irig jaar meer dan tweehon- rd, drie keer zoveel als een ■r eerder. De verandering van 'bacterie die de ziekte veroor- iakt is de belangrijkste reden in de stijging. Dit jaar is een iw vaccin geïntroduceerd goed aansluit bij de veran- jde eigenschappen. ouders van kinderen op De reeke zijn per brief geïnfor- eerd over de kinkhoest. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Leerlingen uit de groepen 5 en 6 van de basis school mogen op kosten van de gemeente Terneuzen hun zwem diploma halen. Dat is het resul taat van de discussie in de ge meenteraad over het wel of niet afschaffen van het schoolzwem men. Schoolzwemmen, zo voerden B en W eerder al aan, kost te veel geld. Het college opperde een vangnetregeling te hanteren, zo als die ook in de voormalige ge meente Terneuzen gold. Die hield in dat kinderen in princi pe niet zonder zwemdiploma van school gaan. En dus kregen de leerlingen van de groepen 7 en 8 alsnog zwemles. Naar aanleiding van de discus sie in de commissievergaderin gen werd het voorstel gewijzigd in een vangnetregeling voor leer lingen uit de groepen 5 en 6. In de praktijk, zo wijzen rekensom metjes uit. kost dat de gemeente niet echt veel meer. „In de praktijk is het zo dat veel mensen zelf de verantwoorde lijkheid nemen om hun kind al op jonger leeftijd op zwemles te doen", schetste wethouder C. Liefting de situatie. „Het blijft altijd zo dat er een groep kinde ren over blijft die om uiteenlo pende redenen geen diploma heeft. We proberen zaken die een drempel opwerpen in ieder geval zoveel mogelijk weg te ne men." J. Pladdet (SGP) sprak de wees uit dat de gemeente toch voor hogere kosten komt te staan. Hij voorspelde dat ouders zullen wachten met hun kind op zwem les te doen. C. Freeke (LCF) had weinig goe de woorden over voor zijn colle ga-raadsleden. Hij wees er op dat verschillende fracties in hun verkiezingsprogramma een lans braken voor het schoolzwem men en dat het schoolzwemmen zelfs in het raadsprogramma is opgenomen. Hij vond het dan ook weemd dat de fracties daar zomaar een streep doorheen zet ten. „Politiek is compromissen slui ten, uitgaan van het hoogst haal bare", gaf R. de Regt (PvdA) te gengas. „We zijn blij dat de vangnetregeling nu geldt voor de groepen 5 en 6." „Toen had den we nog geen inzicht in de kosten", betoogde F. Kesbeke (CDA). „Dus kiezen we nu voor het beste alternatief." In de nieuwe regeling mogen scholen wel gratis gaan zwem men in de openluchtbaden. De verschillende fracties drongen er op aan om dit goed te regelen, zodat op warme dagen niet ie dereen tegelijk gaat en er ver voersproblemen ontstaan. Wet houder C. Liefting beloofde dat er nu zo snel mogelijk contact met de scholen zal worden ge legd om de regeling praktisch uit te werken. DDELBURG - Officier van slitie J. Zondervan heeft giste- ii bij de rechtbank in Middel- rg tegen een 47-jarige Axe- ir twee jaar celstraf plus zes landen voorwaardelijk geëist «r poging tot moord. iman was volgens de officier a plan geweest om 20 januari Zuiddorpe de vriend van zijn wouw te vermoorden. De of- ier baseerde zijn eis op het tdat verdachte met een vlees- s naar de woning van het chtoffer en zijn ex was ge- an. In de woning had hij ste- nde bewegingen gemaakt, is op de bank bovenop het chtoffer gaan liggen en had tmes tegen zijn voorhoofd ge- t „Hij heeft moeten vechten or zijn leven", verzekerde de icier, die verder naar de getui- iverklaringen verwees. 'Ik ga n vermoorden. Ik maak je af', a hij hebben gezegd, tslachtoffer raakte bij het af ren van de messteken ge ïnd aan zijn hand en liep gek- usde ribben op. psychiater concludeerde dat verdachte een jaloerse en ge stikte man is met gevoelens n onmacht en wanhoop. De ïelaar voelde zich in de ma- :g genomen door zijn ex, om- hij zeven maanden had ge- obeerd om de relatie te her dien. Hij is onder behandeling jEmergis. itspraak op 11 mei. Nieuw van Lipton Ice Tea: drie fruitige, dorstlessende ice teas in pak Naast de bekende varian- Lipton Ice Tea bevatten de ten Lemon en Peach, is er heerlijke, frisse smaak van nu ook de nieuwe exoti- fruit èn het goede van sche smaak Mango. Deze thee. Dat wordt gezond perfecte dorstlessers van genieten deze zomer! (Advertentie) Dan heeft Dove weer een nieuwe lijn geschenkverpakkingen waarmee je je vriendin, je moeder of jezelf eens lekker kunt verwennen! tijdvoorechteschoonneid.nl I Dave Dove geschenkverpakkingen zijn verkrijgbaar vanaf 7 oplopend tot 15 Euro. Er zijn vijf verschillende geschenkverpakkingen, elk met een andere combinatie aan Dove produkten. Kies je bijvoorbeeld voor zijdezachte verwenning met verschillende Dove Silk producten? Of wil je liever het nieuwe Dove Night Pack om van je nachtrust een schoonheidsslaap te maken? Welk van de vijf je ook kiest. Dove Geschenkverpakkingen zijn een leuk cadeau waar je goede sier mee kunt maken! Wattstraat 3 Tholen 0166-602440

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39