Huizen staan veel langer te koop WAO? Geef mij liei/er een geschikte baan! Boeren verbouwen dit jaar minder uien en aardappelen Mensen zijn pas dood als ze zijn vergeten ANGO maak(t) beter leven mogelijk! Koudwatervrees en nieuwbouw verdubbelen aanbod weekenddiensten Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Doneer uw bijdrage op giro 145. vrijdag 29 april 2005 s 14 Eén van de Canadese oudstrijders reageert enthousiast op de doedelzakmuziek die ter ere van hun bezoek in Waarde werd gespeeld. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Angst voor slechte tijden en een groot aan bod zorgen ervoor dat huizen op Walcheren twee keer zo lang te koop staan als een jaar of drie geleden. Makelaars zeggen dat het aanbod van huizen in verge lijking met die periode verdub beld is. Toch gaat het volgens hen niet slecht op de woning markt. Die ontwikkeling is niet ongun stig, zegt B. Dingemanse van het gelijknamige makelaarskan toor in Middelburg. „De markt is veranderd van een verkopers markt naar een kopersmarkt. Je kunt als koper nu het huis uit kiezen dat je wilt." Dat is ook de ervaring van G. Jo- ziasse van Sinke Komejan. „De koper is kritischer geworden. Er staat veel te koop, maar er wordt ook nog wel goed ver kocht." Het aanbod op de markt wordt veroorzaakt door nieuwbouw - voornamelijk in Middelburg - en door koudwatervrees, denkt de Vlissingse makelaar B. Bim- mel. „De verkooptijd van woningen is fors opgelopen, tot meer dan honderd dagen. Een jaar of drie geleden werd een huis binnen vijftig dagen verkocht. Mensen durven niet echt, vooral niet aan de bo venkant van de markt. Het ge brek aan economisch ver trouwen weegt zwaarder dan de lage rente. Mensen zijn nu eerder geneigd om in een twee-onder-een-kap de badka mer te verbouwen dan om te ver huizen." Inhaalslag De fors gestegen prijzen schrikken af, denkt Bimmel. „Zeeland is bezig aan een in haalslag, dat is heel duidelijk. Mensen hebben bij verkoop van hun huis hoogconjunctuur in hun hoofd, maar als ze hun een huis willen kopen niet. Huizen die duurder zijn dan drieënhal ve ton hebben een verkooptijd die fors boven de honderd da- gen ligt." Volgens Joziasse schatten ver kopers de prijs van hun woning nogal eens te hoog in. „Som mige opdrachtgevers zitten met prijzen van twee of drie jaar geleden in hun hoofd. Bij sommigen zou dat wat ge corrigeerd moeten worden. Als je als verkoper meegaat met een reëel advies van de makelaar, zijn de meeste huizen goed te verkopen." Vooral als dat huis een twee-on der-een-kap is, met een garage en een tuin op het zuiden, of een jaren-dertigwoning in Mid delburg, zegt Joziasse. „Op de dorpen gaat de verkoop soms ook sneller. In veel dorpen mo gen weinig nieuwe woningen ge bouwd worden. Sommige men sen wachten echt tot er een huis vrij komt." Nieuwe mensen De grote nieuwbouwprojecten, zoals de Veerse Poort en de Mor- tiere in Middelburg, zorgen voor doorstroming, maar trekken ook nieuwe mensen aan, consta teren de makelaars. Bimmel: „Je ziet mensen van buiten Zeeland hierheen komen. Niet in grote stromen tegelijk, maar toch. Mis schien dat die campagne toch nog effect heeft." Tegelijkertijd constateert Bim mel dat jonge mensen de provin cie verlaten omdat de carrière mogelijkheden hier beperkt zijn. Dat is ook Dingemanse op- gevalleh: „Ik heb net twee klan ten gehad die zijn vertrokken. Ze zochten naar carrièrekansen, maar hebben die hier niet gevon den." Zowel de gemeente Middelburg als de gemeente Vlissingen heeft plannen voor extra nieuwe wij ken klaarliggen. Hoewel de ma kelaars zeggen dat nieuwbouw goed is voor de doorstroming, vindt Dingemanse dat de ge meenten de markt goed in de ga ten moeten houden bij de ont wikkeling van nieuwe woonwij ken. „Als het in dit tempo door blijft gaan, dan ontstaat er wel een probleem. Er moet serieus worden bekeken of er straks niet voor leegstand wordt ge bouwd." door Freek Janssen WAARDE - Het centrum van Waarde werd gistermiddag even overspoeld door Canadezen. Zo'n vijftig veteranen en familie leden bezochten het dorp, dat niet eens door het regiment werd bevrijd. Maar dat maakte niet uit: „We zijn vanaf de Nor- mandische kust nergens zo warm ontvangen als hier." Het was de derde keer dat het South Alberta Regiment werd ontvangen in Waarde. De eerste keer gebeurde dat in 1999, ver telt initiatiefnemer Joop Goud: „Voor die tijd gingen ze altijd naar het Belgische Eeklo, waar een vriend van mij ze ontving. Maar hij werd daar op een gege ven moment te oud voor." De ve teranen maken steeds een door tocht van Brugge naar Bergen op Zoom. Toen het bezoek aan Eeklo niet meer doorging, viel er plots een gat in het program ma. Waarde vulde dat graag op. Van af het bedrijfsterrein van Jac. Goud reden de Canadezen in ori ginele legerjeeps uit de Tweede Wereldoorlog naar het centrum van het dorp. Wethouder J. Jan sen van Reimerswaal vertelde de negen veteranen daar dat hij blij was hen weer te zien: „De laatste keer dat jullie hier wa ren, zei een van jullie: 'We zijn al oud, misschien is dit wel de laatste keer dat we hier zijn.' Maar nu komen jullie ons toch weer bezoeken." Scholier Mark Koeman speelde het Canadese volkslied, dat luid keels werd meegezongen door de ongeveer vijftig aanwezige Canadezen. Leerlingen van de basisscholen in Waarde, die de veteranen het Nederlandse en Canadese volkslied toezongen, kregen ook nog even de kans om vragen te stellen. Of ze hier des tijds uit vrije wil kwamen? „Ja zeker, we waren een volledig vrijwillig leger", zei één van de veteranen. „En ik heb ook nog een vraag aan jullie: toen ik hier was in 1944, zag ik alleen maar modder. Hoe hebben jullie het zo schoon gekregen?" Majoor Danny McLeod (84) droeg zijn dankwoord op aan zijn gesneuvelde kameraden. „We zijn erg blij dat jullie ze herdenken. Mensen zijn pas dood als ze zijn vergeten." door Ben Jansen GOES - Geschrokken door de dramatisch lage prijzen van aardappelen en uien in het vori ge seizoen, hebben de akkerbou wers in Zeeland het areaal voor deze gewassen met ongeveer 10 procent teruggebracht. De land bouwcoöperatie CZAV, een van de belangrijkste leveranciers van zaai- en pootgoed in Zuid west-Nederland, levert dit jaar 10 tot 20 procent minder uit gangsmateriaal voor uien en 5 tot 10 procent minder pootaard- appelen. Naast een geringer areaal is er volgens T. van der Meer van de CZAV nog een omstandigheid die erop duidt dat de prijzen voor aardappelen en uien dit jaar hoger zullen uitvallen. Er is later gezaaid en gepoot dan vo rig jaar. Van der Meer: „Een jaar geleden zat alles al lang en breed in de grond. Nu moet er nog veel gebeuren. Dat betekent een korter groeiseizoen met - mag je veronderstellen - lagere opbrengsten per hectare. Dat kan ertoe leiden dat het aanbod beter in overeenstemming is met de vraag naar deze producten dan het afgelopen seizoen, met als resultaat gunstiger prijzen." Ook B. van 't Westeinde, porte feuillehouder akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuin- zaterdag 29 april en zondag 1 mei 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schou wen-Dui veland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij densfeestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. bouw Organisatie (ZLTO) in Zeeland, heeft de indruk dat dit jaar minder aardappelen en uien zullen worden verbouwd! Hij wijst erop - en dat is zeker zo belangrijk voor akkerbou wers in Nederland - dat boer® in Duitsland en Frankrijk naar het zich laat aanzien hun areaal aardappelen en uien ook fore hebben verminderd. Uienhandelaar J. Wiskerke uit Kruiningen beschikt ook over cijfers in andere landen: boeren in Frankrijk verbouwen 10 tot 15 procent minder uien, iti Duitsland 15 tot 20 procenten boeren in Hongarije krimpen hun oppervlakte uien zelfs mét 45 procent in. Voor Zeeland is de teelt en dè verdere behandeling van ui® van groot belang. Ongeveer 85 procent van de uien die Neder land exporteert, gaat via Zeeuw,- se bedrijven het land uit. Hél zwaartepunt ligt in de gemeente Reimerswaal, waar ongeve® twintig bedrijven 70 procent van de Nederlandse uienexpo/t voor hun rekening nemen. Gedeputeerde A. Poppelaare (landbouw) luisterde gister avond de oprichting van het Reil merswaalse comité op met een toespraak waarin hij steun vat) de provincie toezegde voor plan nen om de positie van de uien- teelt en -verwerking in Zeeland te bevorderen. •I Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00 - 12.30 uuren 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (011$ 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar vla telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat17te Zierikzee. (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer informatie) "Ten onrechte zijn honderdduizenden arbeidsgehandicapten afgeschreven. Ze kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. De Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO) is de grootste belangenorganisatie van, voor en door mensen met een functiebeperking of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, vervoer of lotgenoten contact... Kom op voor je belangen! Word nu lid! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.arigo.nl E-mail: info@ango.nl Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven. Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro. Een gigantisch bedrag, waarvoor we een beroep doen op alle inwoners van Nederland. Sémen kunnen we dit schip bouwen! Doe mee! Namens onze passagiers: hartelijk dank. www.ietsdoenvoordezonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36