Minder teelt uien en aardappelen Wilt u ook iets doen voor de Zonnebloem? PZC Huizen staan tegenwoordig veel langer te koop op Walcheren F ruitteeltbedrijf Nisse wil snel loodsen bouwen organa 2495,-* weekenddiensten Oranjes in Sint-Annaland Dramatisch lage prijzen leiden tot minder productie gewassen agenda Tholen herdenkt gevallenen Altijd knokken voor voldoende leerlingen Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Maak uw donatie over op giro 145. vrijdag 29 april 2005 bl' Het comfort van de Pullman Boxspring is uniek. Met The Box-All Inclusive maakt Pullman luxe slaapcomfort nu voor velen bereikbaar. The Box is tijdloos vormgegeven en standaard compleet uitgerust met hoofd- en voetborden, matrassen en luxe hoofd kussens. Slapen als nooit tevoren is geen droom meer, maar wordt werkelijkheid. Vraag naar de voorwaarden bij uw Pullman dealer. Compleet en speciaal geprijsd voor 'Prijs geldt voor combinatie in stofgroep 3. Dit bijzondere aanbod geldt var 1-04-2005 t/m 30-06-2005. WWW.ALFABETISERING door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Angst voor slechte tijden en een groot aan bod zorgen ervoor dat huizen op Walcheren twee keer zo lang te koop staan als een jaar of drie geleden. Makelaars zeggen dat het aanbod van huizen in verge lijking met die periode verdub beld is. Toch gaat het volgens hen niet slecht op de woning markt. Die ontwikkeling is niet ongun stig, zegt B. Dingemanse van het gelijknamige makelaarskan toor. „De markt is veranderd van een verkopersmarkt naar een kopersmarkt. Je kunt als ko per nu het huis uitkiezen dat je wilt." Dat is ook de ervaring van G. Joziasse van Sinke Kome- jan. „De koper is kritischer ge worden. Er staat veel te koop, maar er wordt ook nog wel goed verkocht." Het aanbod op de markt wordt veroorzaakt door nieuwbouw - voornamelijk in Middelburg - en door koudwatervrees, denkt de Vlissingse makelaar B. Bim- mel. „De verkooptijd van wonin gen is fors opgelopen, tot meer dan honderd dagen. Een jaar of drie geleden werd een huis bin nen vijftig dagen verkocht. Men sen durven niet echt, vooral niet aan de bovenkant van de markt. Het gebrek aan economisch ver zaterdag 30 april en zondag 1 mei 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr, Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland Tandzorg, v. Hallstraat 2, Goes, tel. trouwen weegt zwaarder dan de lage rente. Mensen zijn nu eer der geneigd om in een twee-on- der-een-kap de badkamer te ver bouwen dan om te verhuizen." De fors gestegen prijzen schrik ken af, denkt Bimmel. „Zeeland •is bezig aan een inhaalslag, dat is heel duidelijk. Mensen heb ben bij verkoop van hun huis hoogconjunctuur in hun hoofd, maar als ze hun een huis willen kopen niet. Huizen die duurder zijn dan drieënhalve ton hebben een verkooptijd die fors boven de honderd dagen ligt." Volgens Joziasse schatten verko pers de prijs van hun woning nogal eens te hoog in. „Sommi ge opdrachtgevers zitten met prijzen van twee of drie jaar ge leden in hun hoofd. Bij sommi gen zou dat wat gecorrigeerd moeten worden. Als je meegaat met een reëel advies van de ma kelaar, zijn de meeste huizen goed te verkopen." Vooral als dat huis een twee-on- der-een-kap is, met een garage en een tuin op het zuiden, of een jaren-dertigwoning in Middel burg, zegt Joziasse. „In de dor pen gaat de verkoop soms ook sneller. In veel dorpen mag wei nig nieuw gebouwd worden. Sommige mensen wachten echt tot er een huis vrij komt." De grote nieuwbouwprojecten, zoals de Veerse Poort en de Mor- tiere in Middelburg, zorgen voor 06-53257131 .Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel.(0113)259882. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 27062 Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: zaterdag 30 april A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233 of (0113) 228866. zondag 1 mei W. L. Verboom, tel. (0113) 342486 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman: P C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. doorstroming, maar trekken ook nieuwe mensen aan, consta teren de makelaars. Bimmel: „Je ziet mensen van buiten Zeeland hierheen komen. Niet in grote stromen tegelijk, maar toch. Mis schien dat die campagne toch nog effect heeft. Carrièrekansen Tegelijkertijd constateert Bim mel dat jonge mensen de provin cie verlaten omdat de carrière mogelijkheden hier beperkt zijn. Dat is ook Dingemanse op gevallen: „Ik heb net twee klan ten gehad die zijn vertrokken. Ze zochten naar carrièrekansen, door Leoni van de Schraaf SINT-ANNALAND - Ter gele genheid van het 25 jarig jubi leum van koningin Beatrix houdt museum De Meestoof in Sint-Annaland een expositie over het kasteel Sint-Maartens dijk. Door de jaren heen hebben veel Oranjes in het kasteel gewoond. De expositie gaat terug naar de stichting van het slot, in de der tiende eeuw. Een eeuw later werd het overgenomen door de familie van Frank van Borssele. Praktijk voor gezelschapsdieren. L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo. tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel. (0113) 218290 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: W. Diteweg, tel. (0113) 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. maar hebben die hier niet gevon den." Zowel de gemeente Middelburg als de gemeente Vlissingen heeft plannen voor extra nieuwe wij ken klaarliggen. Hoewel de ma kelaars zeggen dat nieuwbouw goed is voor de doorstroming, vindt Dingemanse dat de ge meenten de markt goed in de ga ten moeten houden bij de ont wikkeling van nieuwe woonwij ken. „Als het in dit tempo door blijft gaan, dan ontstaat er wel een probleem. Er moet serieus worden bekeken of er straks niet voor leegstand wordt ge bouwd." Die breidde het complex uit met onder meer een boerderij, veest allen en een kapel. Bij opgravin gen in de jaren zestig bleek dat er ook een derde complex be stond, met onder meer een brou werij en stoeterij. In het midden van de zestiende eeuw kwam het kasteel in bezit van Anna van Buren, die met prins Willem van Oranje trouwde. Vanaf 1630 breidde Prins Frederik Hendrik het slot nog verder uit. Een ma quette van het kasteel maakt duidelijk hoe het er rond die tijd heeft uitgezien. In 1812 raakte het slot onbe woond en zette het verval in. Zes jaar later werd het groten deels gesloopt. De gevangenis was het laatst overgebleven ge bouw en is rond 1966 gesloopt. De expositie toont onder meer- enkele opgegraven potscherven en een spaarpot uit de dertiende eeuw. Ook zijn er prenten en portretten van verschillende Oranjes tentoongesteld. De expositie heeft veel herden- kingsvoorwerpen uit de perio den dat Willem III en Wilhelmi- na regeerden, waaronder een naaimachine van het regerings jubileum van Wilhelmina. Van koningin Beatrix is een aankon diging van haar geboorte te be kijken. De tentoonstelling is samenge steld uit de eigen collectie, bruikleen van particulieren en stukken van het Historisch Mu seum de Bevelanden. De exposi tie is tot november op dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 te bezichtigen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het fruitteelt- bedrijf Van Damme VOF in Nisse is van plan snel met de bouw van twee koelloodsen te beginnen, als de bestuurs rechter in Middelburg de be zwaren van omwonenden af wijst. De kans dat dit gebeurt is groot, schatte advocaat J. Ver meulen van Van Damme giste ren in. Vermeulen leidde dit af uit de vraagstelling van bestuursrech ter T. Damsteegt. Vaak valt daar inderdaad veel uit op te ma ken. Damsteegt was nauwelijks geïnteresseerd in opmerkingen van één van de bezwaarmakers P. van Steen, die vlakbij het be drijf van Van Damme aan de Zuidweg woont. Van Steen probeerde aan de hand van cijfers aannemelijk te maken dat Van Damme de grote re koelcapaciteit niet nodig heeft voor de eigen appels- en perenproductie. Hij had produc- tiegegevens van andere telers verzameld om dat te boeksta ven. Dat Van Damme veel voor anderen zou gaan opslaan, is van belang voor de rechtmatig heid van de verleende bouwver gunning. „Van Damme gebruikt de mo dernste teeltmethoden", i$. geerde zijn advocaat Verniet len. „Hij heeft een boven» middelde opbrengst per hecta re." Vermeulen wees er der op dat Van Damme zb bedrijf de laatste jaren ste heeft uitgebreid, van 27 naar! hectare, en dat hij in de bije toekomst meer grond verwerven. Bestuursrechter Damsteegt h» weinig interesse voor de cijfö hij stelde evenmin veel vragt over de ligging van de loods tegenover het beschermd dorp gezicht van Nisse. De loodsen dreigen dat aani tasten, zo stelde advocs J. Dijk namens de groep omw nenden en ook namens de stid ting Behoud Zak van Zusj Beveland. j Groeten Eigenaar R. van Damme zeuj afloop zo snel mogelijk metd bouw van de loodsen te wi len beginnen, als hij dat na Hij wil de koelcapaciteit nt komend seizoen gebruiken. I wat betreft de omwonendf zijn directe buren, zei hij: j hoop dat we elkaar blijven gros ten." Vandaag doet de Middelburg bestuursrechter voorlopig ui spraak in de kwestie. door Ben Jansen GOES - Geschrokken door de dramatisch lage prijzen van aardappelen en uien in het vori ge seizoen, hebben de akkerbou wers in Zeeland het areaal voor deze gewassen met ongeveer 10 procent teruggebracht. De land bouwcoöperatie CZAV, een van de belangrijkste leveranciers van zaai- en pootgoed in Zuid- west-Nederland, levert dit jaar 10 tot 20 procent minder uit gangsmateriaal voor uien en 5 tot 10 procent minder pootaard- appelen. Naast een geringer areaal is er volgens T. van der Meer van de CZAV nog een omstandigheid die erop duidt dat de prijzen voor aardappelen en uien dit jaar hoger zullen uitvallen. Er is later gezaaid en gepoot. Van der Meer: „Een jaar gele den zat alles al lang en breed in de grond. Nu moet er nog veel gebeuren. Dat betekent een korter groeiseizoen met - mag je veronderstellen - lagere op brengsten per hectare. Dat kan ertoe leiden dat het aanbod be ter in overeenstemming is met de vraag naar deze producten dan het afgelopen seizoen, met SINT-MAARTENSDIJK - Het Comité Dodenherdenking Tho len houdt op 4 mei de dodenher denking bij het herdenkingste ken in het wandelpark bij de Vossemeersepoort in Tholen. Vanaf 19.15 uur betrekken le den van het korps Nationale Re serve de dodenwacht bij het mo nument. Vanaf 19.45 tot even voor 20.00 uur speelt muziekver eniging Concordia een aantal ko ralen. Na de twee minuten stilte en een couplet van het Wilhel mus worden bloemen bij het mo nument gelegd. Er kunnen ook bloemen worden gelegd bij de gedenkplaat van Vereniging Oud-Militairen en Indiëgangers. als resultaat gunstiger prijzen." Ook B. van 't Westeinde, porte feuillehouder akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) in Zeeland, heeft de indruk dat dit jaar minder aardappelen en uien zullen worden verbouwd. Hij houdt het voorlopig op een afname met 3 procent, ook al omdat veel boeren hun zaai-, plant- en pootwerk nog niet vol tooid hebben. Hij wijst erop - en dat is zeker zo belangrijk voor akkerbouwers in Nederland - dat boeren in Duitsland en Frankrijk naar het zich laat aan zien hun areaal aardappelen en uien ook fors hebben vermin derd. Uienhandelaar J. Wiskerke uit Kruiningen, verwacht dat het uienareaal in Nederland dit jaar 10 procent kleiner zal zijn dan vorig jaar. Hij beschikt ook over cijfers in andere landen: boeren in Frankrijk verbouwen 10 tot 15 procent minder uien, in Duitsland 15 tot 20 procent en boeren in Hongarije krimpen hun oppervlakte uien zelfs met 45 procent in. Voor Zeeland is de teelt en ver werking van uien van groot be lang. Ongeveer 85 procent van de uienexport, loopt via Zee land. Het zwaartepunt ligt in de gemeente Reimerswaal, waar on geveer twintig bedrijven 70 pro cent van de uienexport voor hun rekening nemen. Het merendeel van deze bedrijven heeft zich verenigd in het Comité van Uien- verwerkers in Reimerswaal. De ze club is opgericht om gezamen lijk bijvoorbeeld gas en elektrici teit in te kopen en onder meer op het gebied van milieuregels naar de gemeente en de provin cie op te treden. Er bestaan plan nen het werkterrein van het co mité tot heel Zeeland uit te brei den. Gedeputeerde A. Poppelaars (landbouw) luisterde gister avond de oprichting van het Rei- merswaalse comité op met een toespraak waarin hij steun van de provincie toezegde voor plan nen om de positie van de uien- teelt en -verwerking in Zeeland te bevorderen. De school telt vandaag de dag zo'n zestig leerlingen. foto Willem Mieras door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - Het was een gigantische klus: het samen stellen van een boek over de his torie van de 75 jaar oude basis school Johannes Calvijn in Wol- phaartsdijk. Ada de Korte en Jan Murre hebben er dan ook ja ren over gedaan. Het resultaat: 216 pagina's vol foto's, feiten en anekdotes. Ada en Jan zijn beide oud-leer lingen van de school. Ze zijn bo vendien betrokken bij de biblio theek van de gereformeerde ge meente. Logisch dus, dat ze door de school gevraagd werden voor de klus. „We zijn allebei niet getrouwd", vertelt Ada. „Dat is een groot voordeel, want dat heb je toch iets meer tijd voor dit soort dingen." De taken werden verdeeld. Zo sprak Ada heel veel mensen die in het verleden op de school heb ben gezeten of gewerkt. Het bracht haar onder meer op de Veluwe, waar een oud-leraar van de school woont. Ondertus sen dook Jan in diverse archie ven. „Ik heb me verbaasd hoe veel er bewaard is gebleven", vertelt hij. „Ik heb alle namen van leerlingen die hier ooit op school hebben gezeten gevon den." De feiten van Jan en de verhalen van Ada zijn uiteinde lijk als een soort mix in het boek terecht gekomen. „Het moet tenslotte wel een beetje leesbaar zijn", zegt Ada. Ze vertelt dat het leerlingenaan tal als een soort rode draad door het boek loopt. In 1930, toen de school begon, waren er 44 leer lingen, waarmee ze net boven de opheffingsnorm zat. In de loop der tijd is het eigenlijk altijd zo gebleven dat de school moest knokken om genoeg leerlingen te hebben. Halverwege de jaren '70 waren het er nog maar 27. De school kon een echtpaar uit Lewedorp echter overtuigen om de kinderen naar Wolphaarts- dijk te sturen. In eerste instan tie voelde meneer en mevrouw Murre daar weinig voor, maar, zo vertelt mevrouw in het boek: „Voor ik naar bed ging, boog ik mijn knieën en viel er met kracht in mijn hart: draagt elk anders lasten en vervult alzo de wet van Christus. Alle weer stand was gebroken." Redelijk goed Vandaag de dag zit de school met ongeveer zestig leerlingen redelijk goed, al houdt de direc teur de vinger aan de pols. Om het niveau van onderwijs te kun nen handhaven, mogen het er volgens hem niet minder wor den. Overigens komen er tot op de dag van vandaag nog kinde ren uit onder meer Lewedorp en Nieuwdorp naar de Johannes Calvijnschool. Wie benieuwd is naar de hele ge schiedenis van de school, kan het boek kopen bij de makers. Jan Murre woont aan de Veer- weg 23; Ada de Korte aan de Noorddijk 36. De leerlingen van de school kregen het boek giste ren overhandigd tijdens een fees telijke bijeenkomst. Dinsdag 3 mei wordt in de Ne derlandse hervormde kerk aan de Oostkerkestraat een herden kingsdienst gehouden naar aan leiding van het 75-jarig bestaan van de school. Meer dan een miljoen mensen J hebben moeite mei lezen en schrijven. Doe er iets aan! r Bel gratis voor informatie of voor een cursus dichtbij huis 0800-0234444 |j actieplan(J3)aifabeme'iU STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor oude ren; Grote Kade, 19.30-23.39 uur: Koningin- nenach Jeugd-Disco bij Opa Kees in Oranje, Rood, Wit of Blauw; 'S-HEERENHOEK - Kerkplein, 20.30 uur: Koninginnenach met de Deurdou- wers, Surrender en Gino the Bulldoze- band; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: KRUININGEN Zwembad Den In 09.00-10.00 uur: Meer bewegen vo ouderen, 55-plus; OUD VOSSEMEER 't Wagenha 20.00 uur: Optreden Last Supper en lokale band Garbitch; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur. Bmj voor 55-plus; SINT-ANNALAND Wellevaete, 20 K uur: Optreden van het Koor Lichte ziek A 58; WEMELDINGE - De Wemel Sociëteit; YERSEKE - Het Trefpunt, uur: Biljarten; Nederlands kerk, 19.30 uur; Cdnadakoor, Zeeuws MatthanjaKlederdrachtkoor land. slaapkamers DE SCHIPPER Marconistraat 32 Woonboulevard Goes Tel. 0113-230181 Een bijzonder aanbod van Pullman Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven. Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 1 4 miljoen euro. Alleen samen kunnen we dit schip bouwen! Doe mee! Namens onze passagiers: hartelijk dank. Comfort heeft een naam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32