zc 1WS wacht fél debat over West PZC Binnenstad verliest laatste groentezaak Landschapscamping aan Veerse Meer Hebbes! GROENTE FRUIT Jeugd niet onder de indruk van strijders tegen illegale games ,13 liantal bewoners Goese Ev ertsenstraat tegen sloop van hun huurwoningen MARGRIET DE MOOR Bejaarde vrouw uit Sluis beroofd Nieuwe straatnamen Trumanstede Auto-inbraken in Wemeldinge Solexrace moet schrappen Boulevard krijgt levensboom am Koninginnedag Middelburg vrijdag 29 april 2005 aor Frank Balkenende OES - De discussie over het vangrijke vernieuwingsplan ir Goes-West komt pas na af- op op gang. „De woningbouw- treniging wil de Evertsen- Iraat slopen? Nou, ik weet dat :t gros van de mensen er wil ijven wonen." assaal zijn bewoners van de ijk West donderdagavond aar theater De Mythe gekomen kennis te nemen van de voor- pige plannen van de woning- luwverenrging en de stede- auwkundige ideeën van de ge- eente. De organisatoren van «informatieavonden tellen 250 ïlangstellenden, bijna een vol- grote zaal van het theater, ek genoeg krijgen wethouder 't Hart en RWS-directeur M. -.a m*" de \0 - )3-s (Advertentie) Lit. Samenwerkingsverband Schouwen-Duiveland organiseert: Iln gesprek met KEES SLAGER over haar nieuwe roman: DE VERDRONKENE' Lok. Nieuwe Kerk Zierikzee Dinsdag 3 mei 20.00 uur Toegang: 5 euro Kaartverkoop bij: Boekhandel DE VRIES ZIERIKZEE Tel: 0111-412674 Of aan de kerk voor aanvang lezing Bezorgklachten: DO-0231231 maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- izaterdags tot 12.00 uur ÜEDACTIE bevelandeim/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes 1:0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) k !ngrid Huibers ■Mieke van der Jagt ^Freek Janssen Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 9- E-mail: redactie@pzc.nl nternet wvw.pzc.nl t-maii: web@pzc.nl Sas tijdens het officiële deel nau welijks kritische vragen over sloop van een fors aantal naoor logse rijtjeswoningen, portiek flats en duplexwoningen. Emoties komen pas na afloop in de foyer en voor de deur van De Mythe los. De RWS weet één ding zeker: er volgen nog pittige debatten met huurders. Vooral met bewoners van woningen, waarvan de RWS nu al zegt dat het niet meer loont ze te renove ren. Ze zijn te klein, te oud, vochtig en bieden te weinig com fort. Economisch is het volgens de RWS onverantwoord er nog geld in te steken. Het gaat om blokjes aan de Evertsenstraat, de portiekflats die tegen de wijk Nieuw-West aanliggen en de du plexwoningen aan de J. P. Coen- straat. Sas krijgt uit de zaal de vraag of de woningen aan de Evertsen straat blijven staan als zestig procent van de bewoners tegen sloop is. Hij heeft net daarvoor gezegd dat het totale plan, dat vijftien tot twintig jaar loopt, in overleg en in samenspraak met bewoners wordt gemaakt en uit gevoerd. Maar: „Het moet wel verantwoord zijn om huizen te laten staan. Wij dragen verant woordelijkheid voor de veilig heid en gezondheid van huur ders." Na afloop monkelt een aantal bewoners van de Evertsenstraat dat ze nooit hun huis zullen op geven. Ze wonen er prettig, zeg gen ze. Een bewoner: „Joh, ik heb helemaal geen last van vocht." Een bewoonster van de Bankertstraat, de straat die de RWS waarschijnlijk zal sparen, wel. „Bij mij komt de sierpleis- ter van de muren." RWS en gemeente, die als part ners in het langlopende project optreden, hebben huis-aan-huis enquêteformulieren verspreid om de woonwensen van bewo ners te inventariseren en menin gen over het plan te peilen. De uitkomst kan bepalend zijn of bepaalde woningen blijven staan of niet. Bovendien wordt straks per buurt en straat ge sproken met huurders. De RWS merkt een flink aantal woningen aan als twijfelgeval len. Ze neigt naar sloop in delen van de Couwervestraat, Rom- merswalestraat, Barentszstraat, Westsingel en Abel Tasman straat. Huizen in de Naerebout- straat, Jacobstraat, Bankert straat, Joost de Moorstraat en Couwervestraat zijn volgens de corporatie waarschijnlijk reno vatie nog wel waard. Uitgangspunt is eerst te bouwen en dan pas te slopen, zodat be woners kunnen verhuizen bin nen de wijk. Dat is mogelijk door nieuw te bouwen op vrijge komen kavels, zoals de oude ROC-scholen aan de J. P. Coen- straat, de gesloopte laborato- riumschool en de kavel van Rijkswaterstaat (in 2008 be schikbaar). Ook is de RWS in on derhandeling over aankoop van het voormalige Landbouwcen trum aan de Westsingel, waarin appartementen kunnen worden gemaakt. De portiekflats en de duplexwoningen aan en bij de J. P. Coenstraat gaan als eerste te gen de vlakte, maar dat is pas over vier, vijf jaar aan de orde. Voor die tijd zal er nog heel veel worden gediscussieerd. Wout Schipper: „Er zit geen toekomst meer in dit vak. Consumenten halen tegenwoordig alles in de supermarkt." door Leoni van de Schraaf GOES - Na 41 jaar vindt hij het welle tjes. Wout Schipper stopt met zijn werk als groenteman. De laatste 21 jaar had hij een groentezaak aan de Kolveniers- hof in de Goese binnenstad. Nu hij ver trekt, zijn er geen groentezaken meer in het centrum. „Over vijf jaar zijn er hele maal geen groentemannen, bakkers of slagers meer. „Er zit geen toekomst meer in dit vak. Consumenten halen tegenwoordig alles in de supermarkt. De laatste vijf jaar zijn er in Goes vijf groentezaken ver dwenen", zegt Schipper. Vorige week sloot hij zijn groentezaak De Fruit mand. „De laatste paar jaar kwamen mensen alleen naar mijn zaak voor de speciale dingen, zoals zeekraal en lamsoor. En als iets bij de supermarkt uitverkocht was, wisten ze me ook te vinden. Ik wist precies wanneer de Al- bert Heijn geen sla of soepgroente meer had." Toch zal hij zijn zaak missen. „Vooral het contact met klanten. Maar ja, die had ik niet meer zo veel." Zo'n twintig jaar geleden, toen Schip per zijn zaak in de Goese binnenstad opende, was dat weLanders. „Vooral in de zomer, tijdens het aardbeienseizoen was het druk. Dan stond ik met drie man personeel in de zaak en verkochten we soms wel 150 kratjes aardbeien per dag.De laatste paar jaar runde hij de zaak in zijn eentje. Pizza Volgens Schipper ligt het verdwijnen van de groenteboeren vooral aan de con currentie van supermarkten en het ver anderde eetpatroon van mensen. „Su permarkten gaan steeds meer produc ten aanbieden en mensen krijgen steeds minder tijd voor de boodschappen. Al les in één wagentje is dan wel zo han dig." Over het eetgedrag van jongeren maakt hij zich zorgen. „Zij eten tegen woordig steeds vaker een pizza of la sagne en steeds minder groenten. Mijn eigen dochter eet nog maar één keer in de week verse groente. Vaak weten jon geren niet eens hoe ze stoofperen klaar moeten maken." Dat Schipper steeds minder groente ver koopt komt volgens hem door het grote re aanbod van supermarkten. „In een super-markt kan je tegenwoordig alles halen, van groente en fruit tot cosmeti ca. Waarom zou je dan nog naar een groentezaak gaan?" Toch neemt Schipper de supermarkten niets kwalijk. „Zij willen ook geld ver dienen." Volgens de Goese groenteboer ligt het vooral aan de consument, die de laatste jaren erg veranderd is. „Tegen woordig zijn het bijna allemaal tweever dieners, die overdag werken en 's avonds nog boodschappen moeten doen. Omdat ze weinig tijd hebben, eten ze kant-en-klaar maaltijden. Vaak hebben ze een prachtige keuken, maar nemen ze niet de tijd om te koken. Een magnetron en vaatwasser zijn al snel ge noeg." Wat dat betreft verlangt Schipper soms terug naar vroeger tijden. „De meeste vrouwen werkten niet en namen de tijd om te koken en vers voedsel in huis te halen. Ze brachten eerst hun kinderen naar school en deden daama hun vaste rondje: de bakker, de slager, de groente man. In die tijd zag je veel meer mensen in de stad." Veel hoop voor groentezaken ziet hij foto Willem Mieras niet. „Wanneer je als groenteman wil overleven, moet je kant-en-klaar aan gaan bieden: hutspot en stamppotten. Maar dan ben je geen groenteman meer." Volgens Schipper gaan ook de bakkers en slagers verdwijnen. „Over vijf jaar zie je helemaal geen particulie ren meer in het centrum. Mensen halen al hun voedsel bij supermarkten en in de binnenstad vind je alleen kleding- en schoenenwinkels Schipper begon zijn werk als groente man in 1974. „Al vanaf mijn lagere schooltijd hielp ik in een pakhuis groen te sorteren. Op m'n zestiende ben ik op de markt gaan staan, in loondienst. Toen dacht ik 'als zij tien cent kunnen verdienen per krop sla, kan ik dat ook'." Op z'n zeventiende begon hij als zelfstandig groenteboer. Met een busje vol groente en fruit trok hij door de wijk. „Dan ben je net een sociaal wer ker. Je komt bij mensen binnen en ze vertellen je hun hele hebben en hou den." Toen Schipper twintig was, open de hij zijn winkel aan de Kolveniershof. „Ik merkte toen al dat steeds meer men sen gingen werken en dus minder vaak thuis waren en had in de wijk steeds minder klanten. Door een zaak te ope nen, konden mensen naar mij komen als ze tijd hadden." In natuur verpakt recreatiebedrijf in Wolphaartsdijk door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Bij het akkerbouwbedrijf van de fami lie Janse aan de Muidenweg in Wolphaartsdijk komt een land schapscamping op een terrein van 5,5 hectare. Het wordt de eerste in natuur verpakte cam ping aan het Veerse Meer. Het Goese college van burge meester en wethouders heeft de ze week Janse's plan omarmd. Dit jaar moeten planologische procedures worden doorlopen. Als het meezit, kan de land schapscamping volgend jaar de eerste gasten ontvangen. Maarten en Mieke Janse hebben 62 hectare akkerbouwgrond on- (Advertentie) der de ploeg. Brood wordt er niet verdiend. Hij heeft net zijn aardappelen voor drie cent de ki lo 'weggegeven'. „De kostprijs is zeker tien cent, dus ga maar na. Het zijn moeilijke tijden, we leg gen erop toe, maar ik ga er van uit dat het beter wordt. Dat is na crises altijd weer gebeurd." Ervaring met kampeerders heb ben ze al. Sinds 1987 drijven ze een minicamping. Op veldjes rond de landbouwschuren mo gen maximaal vijftien eenheden staan. „Het is begonnen met een surfplankstalling. We zitten pal aan het Veerse Meer, dus ideaal voor watersporters. Vervolgens kwamen er drie caravans en een paar tentjes bij, zo is de mini- camping gegroeid, Natuurlijk kun je er de verliezen van je boe renbedrijf niet mee compense ren, maar je kunt beter op je ei gen terrein je brood verdienen dan elders nog een baantje ne men. Bovendien is een camping wel gezellig." Het idee voor een landschaps camping, die zestig eenheden mag herbergen, lijkt een logisch vervolg, maar is toevallig ont staan. „Wij waren hier nog niet aangesloten op de riolering. Aan sluiting, in het kader van de kwaliteitsverbetering van het Veerse Meer, kostte ons zelf met subsidies 15.000 euro. Je mocht dan wel bij de toetsingscommis sie voor het Veerse Meer plan nen indienen die bijdragen aan de herstructurering van het meer. Een landschapscamping was er nog niet, dus dat was een gat in de markt." Maarten Janse denkt dat hij minstens 150.000 euro moet in vesteren. Dat is een ruwe schat ting, want hij moet nog onder zoeken waar subsidies te halen zijn. Zijn plan, uitgewerkt door architectenbureau Partitio uit Zierikzee, situeert de land schapscamping aan de oostkant van de bedrijfsgebouwen, de lijn van de Muidenweg volgend. Op die manier blijven mooie ver gezichten in de polder gehand haafd. „Die moet je intact laten, want dat is het geheim van dit gebied." Bijna 3,6 hectare wordt groen, met slootjes, speelse waterpartij en, een drinkput, bruggetjes, bo men en struiken. In het hart ko men de kampeerplaatsen op gro te veldjes, omzoomd met niet al te hoog groen. Aan de achterzij de laat Janse een deel open, zo dat er uitzicht op de dijk is. Ver der een sanitaire ruimte en drie wilgenhutten. Een lindenlaantje leidt straks van het erf naar de camping. Verkeer komt binnen via de huidige inrit. In het hoog seizoen is een tweede uitrit voor zien. Het echtpaar Janse: „Het wordt hartstikke mooi." SLUIS - De politie zoekt getuigen van de beroving van een tachtigjarige vrouw uit de gemeente Sluis, afgelopen woensdagmiddag. De vrouw fietste rond kwart voor drie over het onverharde grindpad aan de buitenwal van de Hoogstraat, in de richting van de Zuiddijk. Bij een bocht zat een man op een bankje. Toen de vrouw naderde, zette de man een bromfietshelm op, trok haar van haar fiets en eiste geld. De vrouw viel tegen het prikkeldraad en raak te gewond aan haar heup en knie. Zij kon de man bij zijn helm pakken en schopte hem. De man pakte haar bril, fietstas, wandelstok en paspoort en reed weg. Op een don kerkleurige scooter ging hij eerst door de Hoogstraat rich ting de zwinbrug. Daarna kwam hij terug en verdween in de richting van Sluis. GOES - De Goese Trumanstede met de dubbele huisnum mers verdwijnt. In navolging van andere delen van de Goese Polder (Schumanstede en Bechtstede) krijgen de straten in de Trumanstede een eigen naam en enkel huis nummer. De gemeente vernoemt de straten naar vier Ame rikaanse presidenten: Harry Truman, Richard Nixon, Jim my Carter en Ronald Reagan. De nummers 92 en 93 wor den Trumanlaan, nummer 91 Carterlaan, 94 Reaganlaan en 95 Nixonlaan. Een aantal huizenblokken wordt toege voegd aan de Laan der Verenigde Naties: 94, nummers 19 tot en met 23 en 96, 1 tot en 13. De wijziging gaat per 1 september in. De gemeente stelt per woning zeventig euro beschikbaar voor de kosten van adreswijzigingen. WEMELDINGE - In de nacht van woensdag op donder dag zijn in het Herdershoefje en op de Noordelijke Achter weg twee personenauto's opengebroken. Uit allebei de au to's werd de radio/cd-speler gestolen. AAGTEKERKE - De Stichting Solexrace Aagtekerke' heeft voor de derde editie op 7 mei twee programma-on derdelen moeten schrappen. Verzekeraars zijn niet bereid de minimotorrace en de demonstratie supermotarcl te dek ken. De solexraces, scootersprint en motorstuntshow gaan wel door. De verzekering vind de supermotard, een demonstratie met crossmotoren, en de minimotorrace te hard gaan en dekt het risico van een ongeval waarbij om standers gewond kunnen raken niet. De solexrace is geen probleem. „Daarbij ligt de snelheid vele malen lager", ver telt R. Bimmel van de stichting. De solexraces vinden plaats tussen 14 en 18.30 uur. VLISSINGEN - De Vlissingse boulevard krijgt een stalen levensboom. De komst van het kunstwerk van Marte Röhling is gisteren goedgekeurd door de gemeenteraad. Alleen Partij Souburg Ritthem stemde tegen. Die viel over het feit, dat de gemeente opdraait voor de funde- ringskosten. Die bedragen 10.000 euro. Het kunstwerk zelf wordt geschonken door de Stichting Moerman Promo tie. Het komt te staan ter hoogte van Hotel Britannia. Wanneer, dat moet nog blijken. door Luc Ogqel GOES - Op de vraag wie er wel eens illegaal downloadt, gaan tientallen vingers zonder scrupu les de lucht in. Het is duidelijk: de aanwezigheid van het BIG (Ban Illegale Games en soft- ware)-team, gisteren op het Goe se Lyceum, maakt weinig in druk. BIG is een landelijke campagne die jongeren bewust moet maken van het feit dat het ille gaal downloaden en kopiëren van spelletjes en andere soft ware verboden en dus strafbaar is. Daarvoor zijn onder meer recla mespotjes (met Peter R. de Vries) gelanceerd en gaan pro motieteams, zogeheten 'offline detectives', langs bij scholen. Gisteren was er een team op het Goese Lyceum om in de pauze aan de hand van een korte quiz te laten zien wat wel en niet mag. Moeite R. van Hoorn van BIG heeft ech ter moeite om de aandacht te krijgen, de meeste leerlingen vin den hun pauze belangrijker. Dat ligt misschien ook een beetje aan de vragen, die bepaald geen hersenkrakers zijn: 'Je wilt je Playstation om laten bouwen om er een illegale game op te kunnen spelen, mag dat?' Ook Tomas, die een bloeiend handeltje in gekopieerde dvd's heeft en zojuist onder het oog van de detectives nog een deal- tje heeft gemaakt met zijn maat je Steffan, vindt het 'allemaal onzin'. „Zo'n campagne helpt toch niks, want je kunt gewoon blijven downloaden." Originele films kopen ziet hij niet zitten. „Het duurt mij te lang voordat een bioscoopfilm op dvd uit komt." Tomas handelt overi gens niet in spelletjes, omdat daar volgens hem 'geen vraag naai- is'. BIG richt zich juist spe cifiek op illegale games en soft ware en niet op het branden van cd's of dvd's. Dat heeft volgens Van Hoorn te maken met au teursrechtelijke verschillen. Van Hoorn beseft dat het niet zal lukken om het illegaal down loaden uit te bannen. „Het is na tuurlijk vechten tegen de bier kaai, maar veel jongeren weten gewoon niet dat het niet mag. Deze campagne is puur bedoeld om ze daar bewust van te ma ken. Advertentie www.autovermeulen.nl Advertentie yhATET tfrï7IINFKI7nWWFR|Nw '.NL KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle - Tel. 0113-330 (Advertentie) met diverse optredens op de markt, o.a. Kabouter Klus (middagprogramma) Big Black en Beautiful (avondprogramma) George Baker (avondprogramma) Boney M (avondprogramma) Toegang gratis Organisatie: Stichting Evenementen Middelburg i.s.m. Uit het volk voor het volk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31