OVINCIALE ZEEUWSE COURAN )e Geus wil af van negen-tot-vijf IV D waarschuwt voor terroristen uit Irak PZC Beatrix voelt zich eenzaam Huisartsen wijzen akkoord alsnog af PZC Auto inister pleit voor flexibelere werk- en schooltijden abinet neemt nog geen sluit over kerncentrale erhoren Guantanamo in ène gezet voor bezoekers elliet bewaakt nderlokker I DISCOUNT CE>: AZ houdt kans na klein verlies Roompot vakanties Poetin bezorgd over nucleair Iran Kamer hecht aan intercity Valse start voor Yuri van Gelder 16° i|9° W 3 irijs let is vandaag overwegend bewolkt, maar iel vrijwel droog. Het wordt 16 graden bij =n matige westenwind. Ie jaargang no. 100 {dag 29 april 2005 inummer 1,25 aymondo |Als voorafje onze Het Hoofdgerecht Als feestelijke «heerlijk gebakken bestaat uit gebakken /afsluiting mangoijs malen met tongfilets met een met verse mango en llooksausen garnituur van .zeefruit slagroom jëmengde salade en verse groentes m.{0118} 441 441 v w w r a m o n d internet: www.pzc.nl FTERDAM - De werktij- van werknemers moe- volgens minister De van Sociale Zaken sibeler worden. Tijdens Tijdsconferentie in Rot- dani riep hij werkgevers leren op mee te werken een omslag in de Irijfscultuur om een ein- te maken aan het 'negen- ijfpatroon'. lonze repioredatcie HAAG - Het kabinet op korte termijn nog geen luit over het langer openhou- ivan de kerncentrale in Bors- raelden betrouwbare bron- et regeerakkoord is af gespro- de kerncentrale in 2013 it moet, maar er gaan steeds stemmen op om de slui- sdatum uit te stellen, itssecretaris Van Geel milieu) gaf eerder dit taan dat de kerncentrale mis- langer open moet blijven erband met een dreigend te- aan fossiele brandstoffen, centrale is in 2013 aan het van zijn technische levens- Mogelijk kan die toch met Sentina van der Meer De achturige werkdag zou vol gens De Geus niet meer tussen 9.00 en 17.00 uur moeten afspe len, maar tussen 7.00 en 19.00 uur. Hierdoor wordt het volgens hem voor veel mensen makkelij ker om te gaan werken. Zo kun nen ouders beter arbeid- en zorgtaken combineren als zij bij voorbeeld 's ochtends later kun nen beginnen en de kinderen naar school of de crèche kunnen brengen. Het voordeel voor werkgevers is bedrijfstijdverlenging zonder overwerktoeslag, waardoor een flinke toename van het aantal productieve uren per dag ont staat. De samenleving heeft vol gens De Geus bovendien minder last van files, omdat meer men sen op verschillende tijden rei zen. Uit onderzoek van bureau Motivaction blijkt dat 44 pro cent van de Nederlanders in tijd- een aantal jaren worden opge rekt. Dan moet Nederland wel zelf al le kernafval opslaan en dat is een dure aangelegenheid. Dat af val wordt nu naar Frankrijk ge transporteerd. Als de kerncen trale toch in 2013 wordt geslo ten bestaat de kans dat de eige naar (EPZ) met succes een scha declaim van honderden miljoe nen euro's zal indienen bij de rijksoverheid. Vergadering Voordat het kabinet daarover definitief de knoop doorhakt, is nader onderzoek nodig. Het ka binet praat vandaag in de weke lijkse vergadering van de minis terraad wel over de kerncentra le, maar neemt nog geen onom keerbaar besluit. GPD onze redactie buitenland YORK - De verhoren van mgenen in het Amerikaanse p voor terroristen in Guan- amo Bay, waren grotendeels Zij werden in scène gezet bezoekende politici en ho- ilitairen. Zij moesten zo de uk krijgen dat er waardevol- iormatie van de gevangenen d verkregen. heeft.de Amerikaanse ser- Erik Saar bij het tv-sta- CBS verklaard. Hij werkte eind 2002 en medio 2003 kamp. Volgens hem wa- er maar enkele tientallen terroristen in het kamp r zeshonderd mensen gevan- itten. Er werd maar heel nig waardevolle informatie ININGEN - Een veroordeel- indermisbruiker uit Gronin- hangt een voor Nederland ke straf boven het hoofd, ivege het grote herhalingsge- wil justitie de 82-jarige 24 uur per dag door salellie- alen bewaken. de rechtbank de straf over 'weken oplegt, dan moet de maximaal twee jaar lang GPS-ontvanger op zijn lijf [en, zodat de reclassering tdurend kan zien waar de ifiel rondloopt. GPD van de gevangenen verkregen, aldus Saar. „Ondervragingen werden opge zet zodat vips konden komen om een echt verhoor mee te ma ken. Het was eigenlijk allemaal nep. Zij zochten een gevangene uit van -wie zij wisten dat die mee zou werken. Zij vroegen de ondervrager om steeds over de zelfde zaken te beginnen zodat er een 'fictieve wereld' werd ge schapen", zegt Saar. De sergeant verklaarde verder dat bij het verhoor van een gelo vige moslim een vrouwelijke of ficier zich openlijk zeer seksueel gedroeg. Op een gegeven mo ment smeerde zij inkt in zijn ge zicht zeggende dat het haar men struatiebloed was. Vanuit het ministerie van Defen sie werd niet gereageerd op Saars uitspraken. GPD/RTR pagina 5 Amerika past regels ondervragingen aan Advertentie Kijk op www.pcdiscounl.nl &WIN een COMPUTER U ontvangt een geluksnummer en een bon voor korting aan de kassa :dè computer koopjes beurs: ZEELANDHALLEN-GOES ZATERDAG 30 APRIL 10-16 UUR Man en/of vrouw kinderen t/m 12 jaar i 'betaal* één kaartje' Koningin Beatrix tijdens de herdenking van de watersnoodramp in Zeeland is een van de van enor me foto's die de Nieuwe Kerk in Amsterdam opsieren. Op grote banieren wordt middels nieuwsfo to's 25 jaar Beatrix in beeld gebracht. De foto's vormen vandaag het decor rondom de viering van het 25-jarig ambtsjubileum van Beatrix. foto Marcel Antonisse/ANP door Hans Jacobs HILVERSUM - „Ik heb van te voren nooit goed kunnen in schatten hoe eenzaam dit ambt is." Koningin Beatrix had bij haar aantreden 25 jaar geleden wel een beeld van haar werk, maar zij heeft nooit beseft wat het beteken de. „In de praktijk blijkt het heel anders te zijn dan je je hebt voorgesteld", bekent zij in ge sprekken met Dorien Pessers, hoogleraar rechtsfilosofie. Die gesprekken zijn verwerkt in een televisieprogramma over Beatrix, dat gisteravond door de NOS werd uitgezonden. De eenzaamheid van het werk is gekoppeld aan afhankelijk heid. „Je kunt niets alleen doen. Je hebt altijd andere mensen nodig", zegt Beatrix. Zij moet als koningin wel kno pen doorhakken, maar de uit voering van die beslissingen is in handen van derden. En dat is niet gemakkelijk, zo maakt zij duidelijk. Tegelijkertijd profiteert zij van een grotere openheid en ruimere mogelijkheden om haar taken uit te voeren. Zij mag meer dan bijvoorbeeld haar moeder Juliana. „Er werd meer vertrouwen gege ven, je mocht iets proberen. Ik ben daar ontzettend dankbaar voor." Tijd om op adem te komen is er niet. Een time-out bestaat niet. Beatrix denkt overigens niet aan aftreden. Zij wil oudste zoon Willem-Alexan der ruim de tijd geven om met Maxima zijn gezin op te bou wen en hun voorbereidende werk goed te doen. Zij geniet van het oppassen op de klein kinderen. „Ik had nooit ge dacht dat het zo leuk zou zijn." Er is natuurlijk niet ge noeg tijd, maar Laurentien, Maxima en ongetwijfeld ook Mabel vinden het belangrijk dat de kinderen hun grootmoe der meemaken en leren ken nen. De ontboezemingen van Bea trix komen aan het einde van de gespreksronde met Dorien Pessers. De koningin wilde bij haar zilveren jubileum geen echt interview, met een journa list, maar een gesprek met een geestverwant over haar werk. Beatrix heeft in haar regeerpe riode nogal wat rampen meege maakt - van politieke moor den tot de tragedies in Volen- dam, de Bijlmer en Enschede. „Ik kan niet anders zeggen dan dat er vreselijke momen ten zijn." De vorstin denkt niet dat zij mensen dan kan troosten. „Troost is heel moei lijk te geven, maar je kan je medeleven zo goed mogelijk proberen te tonen. Meelijden is misschien het enige wat je kunt doen." GPD nood zit. De meerderheid (56 procent) zegt nu nog 'aardig' met de druk om te gaan. Maar de groep die in de knel komt, groeit de komende dertig jaar tot 54 procent als er geen maat regelen worden genomen. „Zo vergt het bijvoorbeeld van een gezin - twee banen, op groeiende kinderen - heel wat improvisatietalent om de dage lijks beschikbare tijd goed in te delen", aldus De Geus. „School tijden, werktijden en ook nog de boodschappen. Het gezin komt tijd tekort." Ouders hebben in toenemende mate behoefte aan andere schooltijden. Als vader om acht uur op zijn werk wil zijn en voor die tijd de jongste naar de crèche wil brengen, 'zal de crèche toch zeker om half acht open moeten zijn'. Subsidie Naast verruiming van werk- en schooltijden zijn volgens de mi nister ook meer flexibele ope ningstijden van (semi-)publieke voorzieningen nodig. Uit onder zoek van het ministerie van Eco nomische Zaken blijkt dat ope ningstijden van gemeenten, post kantoren, poliklinieken, huis- en tandartsen vaak een knel punt zijn. De Geus wees erop dat er in de periode 2006-2010 100 miljoen euro subsidie beschikbaar is uit het Europees Sociaal Fonds voor lokale tijdsprojecten van gemeenten, bedrijven, instellin gen en scholen. In een aantal plaatsen wordt al geëxperimen teerd met openingstijden. ANP ALKMAAR - AZ houdt een kans op de finale in de Uefa Cup. De Alkmaarse voetbal ploeg, verzwakt door de absen tie van vier basisspelers, bleef gisteren in het eerste duel met Sporting Lissabon op de been. De Portugese tegenstander won met 2-1. Volgende week donder dag is in Alkmaar de return van deze halve finale. Denny Land zaat opende in de 36e minuut de score voor AZ. Een minuut later was het via een treffer van Doua- la weer gelijk. Tien minuten voor tijd knalde Pinilla de eind stand op het scorebord. AZ mis te in de tweede helft een aantal grote kansen. ANP (Advertentie) Bent u de internetmarketeer die zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De inlichtingendienst AIVD waarschuwt voor terugkerende moslimstrijders uit Irak. De kans is reëel dat deze getrainde en ervaren 'ji- hadisten' binnen nu en een paar jaar in Nederland toeslaan als terrorist. Ook is het risico groot dat zij zich na te rugkeer ontwikkelen tot ronselaars, die een nieuwe generatie moslims klaarsto men voor aanslagen. Dit schrijft de AIVD in haar jaarver slag over 2004. Moslimstrijders zijn in Irak verantwoordelijk voor ontvoerin gen, onthoofdingen en bomaanslagen. Eerdere berichten in de media dat tien tallen Nederlanders als jihadisten naar Irak zijn vertrokken, durft de AIVD niet te bevestigen. Slechts een handje vol is bekend bij de dienst. De AIVD vreest dat meer Nederlandse moslims als strijder naar Irak vertrek ken naarmate het conflict daar voort duurt. De Irak-gangers kunnen zich net zo ontwikkelen als de Afghaanse jihadisten in de jaren negentig. „Van wege hun kennis en ervaring op het ter rein van guerrillatactieken en het ple gen van aanslagen zal van dergelijke strijders een verhoogde dreiging uit gaan. Ook kunnen zij zich in Europa ontwikkelen tot actieve recruteurs van nieuwe jihadisten." De terreurdreiging komt de laatste tijd vooral van radicale moslimnetwerken van eigen bodem. Met de arrestatie van kopstukken van de Hofstadgroep is de acute dreiging verdwenen. Maar de kans op nieuwe aanslagen door andere netwerken, waarvan Nederland er vol gens de AIVD 'een aantal' telt, is nog reëel. „De slagkracht van terroristische cellen blijft onverminderd groot." De moordaanslag op Theo van Gogh door Mohammed B. is volgens de AIVD een bron van inspiratie voor moslimjon geren. Nieuw is dat na Marokkaanse nu ook Turkse jongeren ontvankelijk lijken voor islamitisch terrorisme. En kele tientallen Turken hebben afgelo pen jaar het extremistische gedachte goed omarmd. Jonge moslims radicali seren steeds vaker onder invloed van extremistische informatie en films op internet. Na deze 'zelfontbranding' zijn Geslaagde transfer uit Brazilië Als Iran de wereld niet dui delijk maakt dat het geen kernwapens wil produce ren, dan wil Rusland mee werken de zaak voor te leg gen aan de VN-Veiligheids raad. Dat zei de Russische presi dent Poetin. De Tweede Kamer heeft een motie aanvaard waarin het kabinet wordt gevraagd het vervoersplan van de NS niet goed te keuren als er in de dienstregeling van de interci ty's wordt geschrapt om de hoge-snelheidstrein aan meer passagiers te helpen. De motie van CDA-Kamerlid Van Hijum werd door alle fracties gesteund. Uitgerekend op de dag dat hij in Weert zou worden be vorderd tot sergeant, ver raste soldaat en turner Yu ri van Gelder zijn werkge ver Defensie met een spon sordeal. Deze sponsor heeft een team geformeerd met Van Gelder als kopstuk. Defen- »4| sie wist van niets. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6 en 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Auto: 23 en 25. door Saskia Gaster DEN HAAG - De huisartsen hebben gisteren voorzitter B. Vos van de Landelijke Huis artsenvereniging (LHV) terugge stuurd naar de onderhandelings tafel. Zij accepteerden het prin cipeakkoord dat Vos met minis ter Hoogervorst van Volksge zondheid en de zorgverzeke raars had gesloten niet. Minister Hoogervorst en Zorg verzekeraars Nederland (ZN) be treuren dit. De onderhandelingen zijn be langrijk, omdat Hoogervorst vol gend jaar een nieuw tarievensys- teem wil invoeren. Dat is nodig om de nieuwe basisverzekering mogelijk te maken. Hoogervorst ligt al sinds begin november met de huisartsen in de clinch. Begin deze maand lag er een principeakkoord. Maar volgens de huisartsen moet de tekst aan gescherpt worden. Zij willen vooral meer zekerheid over de besteding van 138 miljoen euro voor innovatie en extra zorg, zo als bijvoorbeeld diabeteszorg. Hierover moeten de huisartsen volgens het principe-akkoord nu individueel met de zorgverze keraars onderhandelen. De huisartsen vertrouwen de verzekeraars niet en zijn bang dat dit geld ook aan andere vor men van zorg besteed wordt. Volgens de LHV moet dat be drag worden opgenomen in het vaste tarief. Daarnaast willen ze nog meer punten binnenhalen. Specialisten Hoogervorst heeft de huisartsen vorige week nog gegarandeerd dat genoemde 138 miljoen volle dig ten goede van de huisartsen zorg zou komen. Bovendien be nadrukt hij dat de huisartsen nog meer geld binnen kunnen halen als zij, zoals bijvoorbeeld bij diabeteszorg, werk van spe cialisten overnemen. ANP Advertentie zij makkelijke prooien voor ronselaars op internet. Hun doelwitten zijn vaker individuele personen. „Die aanslagen zijn eenvoudiger voor te bereiden en daardoor moeilijker te voorkomen." Het risico op aanslagen door internatio nale netwerken is afgenomen, maar blijft bestaan. Dit ondanks diverse ar restaties van wereldwijde kopstukken, onder meer van Al Qaeda. De AIVD heeft meermalen 'contacten en reisbe wegingen' van internationale netwer ken in Nederland gesignaleerd. Een bron van zorg zijn de relatieve vrij staten voor terroristen die dreigen te ontstaan op de Balkan. De AIVD noemt Bosnië en Kosovo expliciet. GPD pagina 4 Al I., de man die ontkwam O Noteert u mij voor een proefabonnement i van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor J. naam: automatische incasso van dit bedrag van onderstaand J voorletters: m|v rekeningnummer i Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement I nummer postcode: H O Noteert u mij voor een abonnement i De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: telefoon:. G per maand met automatische incasso 19,95). e)mait. 1 O per kwartaal met automatische incasso 58,00). I mmilnTiiiiiiiiiiii,. jij*!* D P» U» rol luTomaiiscfr incasso IC 222.50) i Kijk op wwn.p2c.nl/ab0nneten, bel gratis 0300-0231231 ot stuur deze bon naar. i P2C. aldeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8 "711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1