KX houdt finale )innen bereik PZC Van Gelder overvalt Defensie iluiter verslaat itelverdediger Nederland spreekt negen woordjes mee Ikmaarse ploeg lijdt klein verlies 19 Geen treffers bij Parma-CSKA AC Milan favoriet bij bookmaker Japans erelid IOC stapt op Taekema niet meer welkom Tweede ritzege voor Petacchi Vogel onderhandelt met Lazio Hewitt stelt rentree uit Zaak Aalbers weer uitgesteld vrijdag 29 april 2005 ,5 or Harry Arts >SABON - Uitgeteld en opge- and. Iedereen had AZ al afge- reven, maar Co Adriaanse ;t de lege accu toch nog één ir op te laden. Met een tac- i<h meesterplan zette hij gis mond een formatie neer die i ijzersterke Sporting Clube Portugal lang in bedwang 1. De Zuid-Europeanen won- ntoch (2-1), maar zijn nog al- inst zeker van een finale- ats. Ife Adriaanse sprak enkele da- n geleden, na de nederlaag bij IC. nog van 'een totale ineen- ding' van zijn ploeg. Die op dring was niet zozeer be- dd als teken van overgave, de asterdamse motivatiekunste- arzag er eerder een uitdaging om zijn moegestreden man- tt nog één keer tot een toppres- lete drijven. ide truc van meester Adriaan- mislukt was, hadden zijn leer- n de boeken van het school- 2004/2005 kunnen dicht- sppen en opbergen. Na een eerste en een onvergetelijk eede trimester volgde een leizame derde periode, waar- hoogte- en dieptepunten el- in duizelingwekkende art afwisselden. AZ, halverwe- het seizoen nog fier koploper de eredivisie, moest de laatste ken in de vaderlandse compe- ieveel terrein prijsgeven. let glans de Uefa Cup slaagde het Alk- ■arse gezelschap evenwel met as voor al zijn tentamens, kin de periode dat het almaar leilijker werd. Tot gister- oud werkte AZ twaalf Europe- duels af. Daarvan werden er «engewonnen, De Noord-Hol- iders leden slechts één neder ig, bij Grazer AK, maar toen is de ploeg al zeker van een lats bij de laatste zestien. Tegen Sporting, dat eerder dit seizoen al afrekende met Feye- noord, kwam gisteravond een einde aan die imposante reeks. Volgens verwachting. Neder landse clubs hebben in het verle den weinig succes geboekt tegen Portugese opponenten. Vooral Sporting beschikt over een gun stige balans. Van de tien ontmoe tingen tegen Nederlandse ploe gen won de tweede club uit Lis sabon er negen. Co Adriaanse slaagde er giste ren toch weer in Jan en alleman te verrassen met zijn opstelling. In de aanloop naar het duel leek het erop dat de AZ-coach wilde volstaan met tweemandekkers en een versterkt middenveld. Op de valreep kwam er toch weer een vreemd konijn uit de hoge hoed. Adriaanse viel min of meer terug op zijn oude 4-3-3 systeem, met dien verstande dat de voorhoede in een geheel nieu we samenstelling optrad. Nelis- se, de enige echte aanvaller, speelde op links, Van Galen was veelvuldig op de rechterflank te vinden, terwijl Perez als hangen de spits acteerde. Achterin na men Vlaar en Buskermolen de Portugese spitsen Liedson en Douala voor hun rekening. Solide Het bouwsel van architect Adriaanse bleek onverwacht so lide. De bezoekers namen wei nig risico's en gaven verdedi gend vrijwel niets weg. In aan vallend opzicht was het wach ten op het ene kansje dat er al tijd wel een keer komt. Ook dit maal. Tien minuten voor rust werd Jaliens op rechts vrijge- speeld. Zijn voorzet hield niet over, maar een slimme manoeu vre van Van Galen veranderde dat. De routinier liet de bal pas seren, waardoor de goed meege- slopen Landzaat fraai raak kon prikken: 0-1. AZ had zijn fel begeerde uitdoel- punt te pakken, maar erg lang plezier had de ploeg er niet van. Binnen een minuut kwam Spor ting weer langszij. Na een korte corner sprong de bal via een Alk- maars been voor de voeten van Douala, die van dichtbij raak schoot: 1-1. Knap Ook na de hervatting bleef AZ geruime tijd knap op de been. Halverwege de tweede helft durfden de bezoekers zelfs een paar keer uit hun schulp te krui pen. Het leverde twee aardige mogelijkheden op, eerst voor uit blinker Lindenbergh, even latei- voor Van Galen, eveneens uitste kend op dreef. Dat Sporting tien minuten voor tijd toch de winst pakte, was op dat moment logisch noch ver diend. Ook ditmaal hoefde Tim mer niet te zwichten voor een uitgespeelde aanval, het was een geweldige afstandsknal van invaller Pinilla (ooit begeerd door Feyenoord) die de AZ-goa- lie te machtig was. Natuurlijk biedt de kleine neder laag in het Jose Alvalade-sta- dion AZ nog perspectief om voor de tweede keer in de club geschiedenis de eindstrijd van de Uefa Cup te bereiken. Maar dan zal Co Adriaanse zijn pupil len volgende week nog eenmaal zijn wondermedicijn moeten toe dienen. Sporting Lissabon (Por) - AZ (Ned) 2-1 (1-1). 36. Landzaat 0-1, 37. Douala 1-1, 80. Pinilla 2-1 Scheidsrechter: De Santis (Ita). Ge le kaart: Vlaar, Buskermolen, Lin denbergh (AZ). Aantal toeschou wers: 34.776. Sporting Lissabon: RicardoRoge- rio (69. Pinilla), Enakarhire, Polga en Rui Jorge; Douala, Custodio, Ro- chemback (60. Viana) en Barbosa (46. Moutinho); Sa Pinto en Liedson. AZ: Timmer; Jaliens, Vlaar, Bus kermolen en De Cler; L^andzaat, Lindenbergh, Perez en Ramzi; Van Galen (79.- Sektioui) en Nelisse (71. Huysegems). GPD Adil Ramzi bespringt zijn ploeggenoot van AZ, Denny Landzaat, die gisteravond het openingsdoelpunt maakte. foto Joop Boek/GPD PARMA - Parma en CSKA Mos kou bleken gisteravond in de halve finales van de Uefa Cup goed aan elkaar gewaagd. Het duel in Italië eindigde in 0-0. Beide ploegen speelden voorzich tig, waardoor er niet veel doelge- vaar was. Volgende week donder dag is de return in Moskou. De Uefa Cup heeft voor Parma niet de hoogste prioriteit. De Italiaan se ploeg, die gebukt gaat onder een zware schuldenlast, is in de Serie A verwikkeld in een moei zame strijd tegen degradatie. Di verse basisspelers kregen gister avond derhalve rust van coach Carmignani voor de komende competitiewedstrijd zondag te gen Livorno. Parma - CSKA Moskou 0-0. Scheidsrechter: Bussaca (Zivi). Ge le kaart: Bovo, Savi, Fabio Vig- naroli (Parma). Aantal toeschou wers: 15.000. ANP LONDEN - Volgens de Britse bookmaker William Hill wint de Italiaanse voetbalclub AC Milan de Champions League 2005. Op een inleg van vijf ponden keert het wed kantoor vier ponden winst uit. Een overwinning van Chel sea in de finale van het Europese bekertoernooi levert bij een inleg van vier ponden een voordeel van zeven ponden op. Gokkers kunnen het meest verdienen aan PSV. Bij winst wordt de inleg met de factor 25 uitgekeerd. Een eindzege van Liverpool wordt vijf keer uitgekeerd. GPD/RTR DEN HAAG - De Japanner Yoshiaki Tsutsumi heeft zijn erelidmaatschap van het IOC opgezegd. Dit heeft het In ternationaal Olympisch Comité bekend gemaakt. De 70-jarige Tsutsumi, ooit de rijkste man op de wereld, was al door de ethische commissie van het IOC geschorst na dat hij in eigen land onderwerp van een groot fraude-on derzoek bleek te zijn en in verband daarmee werd gearres teerd. GPD DEN HAAG - Taeke Taekema is niet meer welkom bij hockeyclub Klein Zwitserland. Vlak voor het einde van de competitie is de 25-jarige international uit de selectie gezet. Zijn geruchtmakende ovei-stap naar Amsterdam, waar hij vorige week een vijfjarig contract tekende, wordt hem bij de Haagse club niet in dank afgenomen. „Een logische beslissing", zei Ties Kruize, topman van HCKZ. „We zijn teleurgesteld in Taeke. Het had geen zin meer om met hem door te gaan. "ANP FLEURIER - De Italiaan Alessandro Petacchi heeft giste ren ook de tweede etappe van de Ronde van Romandië ge wonnen, een rit over 171,9 kilometer van en naar Fleur- ier. De coureur van Fassa Bortolo bleek voor de tweede dag op rij de sterkste in een massaspurt. Dankzij bonifica tieseconden nam Petacchi ook de leiderstrui over van de Spanjaard Oscar Pereiro. ANP/Belga EINDHOVEN - Johann Vogel onderhandelt met Lazio Ro ma over een meerjarige verbintenis. De Zwitserse midden velder van PSV heeft een tweejarige aanbieding van de Italiaanse club gekregen. Vogel (28) geeft de voorkeur aan een driejarige verbintenis. De middenvelder staat tot aan het einde van het seizoen bij PSV onder contract. ANP ROME - Lleyton Hewitt heeft zijn rentree in het interna tionale tenniscircuit met een week uitgesteld. De Austra liër zou komende week in Rome zijn opwachting maken, maar heeft besloten vanaf 9 mei in Hamburg te beginnen. Hewitt heeft een operatie aan een teennagel ondergaan. Hij speelde niet meer sinds zijn wedstrijd in de finale van Indian Wells, die hij in maart verloor van Roger Federer. ANP/DPA torCilya van der Kooy ÜNCHEN - Tennisser Rae- Sluiter heeft op het gravel München voor een grote ver- ssing gezorgd. De Rotterdam- versloeg gisteren in de twee- ronde van het ATP-toernooi Iverdediger Nikolaj Daviden- in drie sets. De Rus was in eren als tweede geplaatst, iter won met 6-1 1-6 en 6-3. eng Schalken sneuvelde giste- n. Hij verloor in drie sets van Roemeen Andrei Pavel. Schal- verloor de eerste set met 1. De Limburger herstelde h met dezelfde cijfers in de eede reeks. Daarna was Pa- opnieuw met 6-1, de sterk- Ook Michaëlla Krajicek rt zich niet voor de kwartfina- te plaatsen. De talentvolle eelster kreeg voldoende kan tegen de Tsjechische Lucie Sarova, maar moest uiteinde- iraet 6-3 6-7 5-7 buigen, liter en Schalken moesten her minpunten ortuna Sittard EIST - De licentiecommissie i de KNVB heeft Fortuna Sit- ivoor de tweede keer dit sei- n drie wedstrijdpunten in ndering gebracht. De Lim- itgse eerstedivisieclub krijgt ze straf, omdat het bestuur til voor de derde keer niet aan afspraken uit het plan van apak heeft gehouden. •dub diende uiterlijk 1 april de openstaande belasting eed te betalen. De club heeft taan niet voldaan. Fortuna tord verzocht de licentiecom- ssie van de KNVB om het van aanpak in deze zaak te ïzigen. De club wilde dat het Gehuldigde bedrag, ongeveer rton, op een zogenoemde der- arekemng zou worden ge- 5ft. De licentiecommissie *s dat verzoek af. duna Sittard heeft tot en met mei de tijd beroep aan te teke- Door de tweede puntenaf- zou de Limburgse ploeg a'" de laatste plaats zakken, ^len aflossend als hekken der. De feitelijke aftrek dt pas plaats nadat de be- ^pstermijn is verlopen of het taep veiworpen is. ANP een dag wachten op hun partij in de tweede ronde. München treft het dit jaar niet met het weer. De eerste dagen kwam de regen met bakken uit de hemel. Maandag moest de openingspar tij van de beide Nederlanders ook al worden uitgesteld. De twee keerden in München te rug na een periode vol fysiek on gemak. De winst van Sluiter was dan ook een echte surprise. Vorig jaar versloeg Davidenko de nog steeds geblesseerde Mar tin Verkerk in de eindstrijd. „Deze zege is geweldig, zeker omdat dit niet op mijn favoriete ondergrond is", aldus de Rotter dammer, die vooral een voor keur heeft voor gras. „Maar ik ben vooral blij terug te zijn." Sluiter was sinds half maart uit de roulatie wegens een voor- en bijholteontsteking. „Ik heb veel gewicht verloren", keek hij te rug. „De laatste drie weken heb ik keihard gewerkt om terug te komen. Ik wilde ook niet te snel mijn rentree maken om de risi co's op een snelle blessure uit te sluiten. Ik voel me nu weer top- fit." Het was voor Sluiter al de twee de zege op Davidenko in de tweede onderlinge ontmoeting. In 2000 versloeg hij in eigen land de Rus bij de Dutch Open. In zijn eerste kwartfinales op de ATP-tour sinds vorig jaar augus tus moet Sluiter het in München opnemen tegen Pavel en kan re vanche nemen voor de uitschake ling van Schalken. Tegen de Roe meen speelde hij een keer eerder op het gras van Queen's. In 2000 was de winst toen voor de Roe meen. ANP ARNHEM - De rechtbank van Arnhem heeft gisterochtend nog geen uitspraak gedaan in het proces tegen Karei Aalbers. De president noemde het onder zoek tegen de oud-voorzitter van Vitesse niet compleet. Op last van de rechters zullen nog drie getuigen moeten worden ge hoord. Dat zijn voormalig Vites- se-directeur Papenburg, Mach- las' zaakwaarnemer Moukas en Aalbers gewezen zakenpartner Klap. De zitting wordt op 26 mei voortgezet. ANP Yuri van Gelder (voorgrond) zit samen met zijn ploeggenoten van een nieuwe sponsorploeg. Zijn werkgever - Defensie - is daar niet zo gelukkig mee. foto Koen Suyk/ANP door Esther Voesenek BUSSUM - Defensie is onaange naam getroffen nu de kersverse sergeant en ringenspecialist Yu ri van Gelder een overeenkomst is aangegaan met een commer ciële tumploeg, gesponsord door reïntegratiebedrijf Salto. Het team werd gisteren in Bus- sum gepresenteerd, uitgerekend op de dag dat Van Gelder de rang van sergeant kreeg. „Over leg vooraf was wel zo charmant geweest", aldus een verbouwe reerde Kees Meijll, coördinator van de Defensie Topsport Selec tie. Turner Yuri van Gelder is, door zijn handtekening te zetten on der een sponsorcontact, in con flict gekomen met zijn werkge ver - Defensie. Van Gelder is sinds gisteren sergeant en kan vanaf nu volledig gaan profite ren van de faciliteiten die de top sportsectie van Defensie hem biedt. Die arbeidsovereenkomst kost de schatkist jaarlijks zo'n 50.000 euro. In ruil daarvoor wil de landmacht, het onderdeel van Van Gelder, natuurlijk pu bliciteit. Bij voorbeeld door het winnen van wedstrijden met het logo van Defensie op zijn tum- kleding. En daar wringt nou net de schoen. Yuri van Gelder heeft zich, door ook een handtekening te zetten bij het reïntegratiebe drijf, verplicht om reclame te maken voor die sponsor. Het be drijf trekt jaarlijks 50 a 60.000 euro uit om naamsbekendheid te krijgen via de turnpakjes van zeven topturners: Yuri van Gel der, de andere toestelspecialis ten Loes Linders, Suzanne Har mes en Jeffrey Wammes als mede de trampolinespringers Alan Villafuerte en Fernando en Orlando Götschin. Voor het ze vental betaalt Salto de kosten voor deelname aan internatio nale topwedstrijden - waaron der World Cups, EK's en WK's - én zijn trainers voor de rest van dit jaar. De manager van de ploeg is Remi Lens, tevens persoonlijk trainer Van Gelder. De overeenkomst loopt tot het eind van 2005, met een optie tot de Olympische Spelen van 2008 in Peking. Mits de turners na tuurlijk voldoende media-aan dacht voor de sponsor genere ren. Voor zes van de zeven tur ners is er geen probleem, maar Yuri van Gelder heeft zichzelf in de nesten gewerkt. Bij de pu blicitair interessante wereldbe kerwedstrijden mogen de tur ners slechts één sponsorlogo dra gen. Over de hoeveelheid toege stane reclameuitingen op de te nues bij EK's en WK's lopen de onderhandelingen nog. Defensie wil uiteraard dat Van Gelder het legergroen uitdraagt, daar waar Salto uiteraard verlangt dat de man uit Waalwijk hun lo go toont. Topsportcoördinator Meijll van Defensie uit zich diplomatiek. Hij zou het wel zo netjes hebben gevonden als hij vooraf was ge kend in de ontwikkelingen rond om de commerciële turnploeg. Sterker: de regeltjes in Van Gel ders arbeidscontract verplich ten hem hiertoe. Meijll kreeg echter pas notie van de sponsordeal toen hij be gin deze week een uitnodiging voor de presentatie van het turn- team in Bussum ontving. „Eigen lijk neem ik het Yuri nog niet eens zo kwalijk. Ik denk dat hij er niet bij heeft nagedacht. Maar van Remi Lens had ik wél wat meer fingerspitzengefühl verwacht." Lens ontkent op de hoogte te zijn geweest van de inhoud van het Defensie-contract van zijn pupil. En vond het inseinen van Van Gelders werkgever boven dien niet echt nodig. „Ik ben nu al zo lang met deze plannen be zig, dat het ook bij Defensie be kend moet zijn geweest." En, na een korte overpeinzing. „Mis schien hadden we het inderdaad eerder met ze moeten bespre ken, ja... Maar dat gaan we nu achteraf doen." Van Gelder zelf is zich van geen kwaad bewust. „Maar we komen er wel uit met Defensie." GPD door Henri van der Steen DEN HAAG - In de twee hal ve finales van de Champions League (AC Milan-PSV en Chelsea-Liverpool) kwamen deze week 54 spelers in het veld, zij vertegenwoordigden liefst 25 nationaliteiten. Pi kant is de Nederlandse in breng: geen land had zo veel voetballers binnen de lijnen als Nederland: negen stuks. Het bijkans krankzinnige aan tal van 25 landen is wel het grofste bewijs van de mondia lisering en commercialisering van het voetbal. Clubtrouw was al 'afgeschaft', ook het fe nomeen 'nationaal sentiment' is aan het rotten. Dat is het beste te zien in Engeland, ba kermat van het voetbal. Het prestigieuze Premiership heeft twee ploegen in de halve finales van de Champions Lea gue, maar eergisteren holden er niet meer dan zes Engelsen in korte broek over het gras; Brazilië scoorde hetzelfde aan tal- De negen Nederlanders (Bou- ma, Cocu, Lucius, Ooijer, Van Bommel, Vennegoor of Hesse- link, Seedorf, Stam, Robben) zijn toch minstens een aanwij zing dat de Nederlandse com petitie nog steeds een zekere kwaliteit en aantrekkings kracht heeft. Dat was na af loop van de wedstrijden ook te horen, want in Londen lie ten Gudjohnsen en Kezman en Dudek zich in uitstekend Nederlands interviewen, in Milaan deed Tomasson dat. Hoezeer het voetbal in de top is veranderd van kleur en sfeer, is goed te zien als je de situatie vergelijkt met die van tien jaar geleden. In het sei zoen 1994-1995 werd de fina le van de Champions League gespeeld tussen Ajax en Mi lan. In het veld kwamen ne gen Nederlanders en negen Italianen. Ajax had Litmanen en Finidi George als exoten (en invaller Kanu), Milan deed het met de buitenlanders Desailly en Boban. Dit was het gemiddelde beeld, ook in de top: negen 'eigen' spelers, twee buitenlanders. Tien jaar eerder werd de fina le gespeeld - tegen het gruwe lijke decor van het Heizel-dra- ma - tussen Liverpool en Ju- ventus. De Engelsen hadden één buitenlander in de basis, de in Durban geboren Zimbab waanse doelman Bruce Grob- belaar. Juventus deed het met Platini (Frankrijk) en Boniek (Polen) en negen Italianen. Opvallend is dat nu juist Enge land en Italië zo weinig 'eigen volk' gebruikten. Deze landen leverden drie van de vier ploe gen voor de halve finales, maar kwamen niet verder dan in totaal tien spelers, niet eens elftal! Dat is te meer op merkelijk, daar uitgerekend Engeland en Italië altijd opvie len vanwege een soort splen did isolation, een economi sche tactiek waarmee een land de thuismarkt beschermt door strenge c.q. onmogelijke eisen te stellen aan invoer. Nederland is juist een land dat in dat opzicht een liberaal imago heeft. Uitgerekend Ne derland blijkt in de Cham pions League de groothande laar in voetballers, vooral na tuurlijk vanwege de deelname van PSV, hoewel ook in Eind hoven het moderne denken do mineert. Hiddink stelde vier Nederlanders op voor de af trap, Lucius en Vennegoor brachten later in de wedstrijd als invaller de Nederlandse in breng op zes. Zoals in 1978 wordt het nooit meer. PSV won de Uefa Cup toen met een selectie, waarin 'slechts' plaats was voor drie buitenlanders, reservespelers: Nick Deacy (Wales), Torbjöm Nilsson (Zweden) en Jean Wil- lrich (Duitsland). Samen zou het trio in dat succesjaar niet meer dan 23 (delen van) wed strijden spelen. De finale was een bijna puur Nederlandse aangelegenheid, alleen Deacy mocht thuis te gen Bastia even invallen. PSV begon beide wedstrijden met elf Nederlanders, pikanter nog: met zeven Brabanders! Dinsdag had Hiddink één Bra bander in de basis, een Eind- hovenaar zelfs, Cocu. De inter national heeft zich echter nooit een Eindhovenaar ge voeld, niet eens een Braban der. Dat is niet vreemd. Hij is er geboren, maar de familie verhuisde al snel naar Zeve naar. „Ik voel me Nederlan der", zei Cocu altijd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19