Kamer hecht aan intercity dienst Moeder ontkent misbruik van zoon fZC Treurbeuk juicht weer Politie houdt grote visserij controle Twee jaar geëist wegens ontucht met twaalfjarig meisje Experiment winning mosselzaad mag doorgaan ixploitatie hogesnelheidslijn niet ten koste van bestaande treinverbinding 15 ijdelijk iestuurder eugdzorg Ivertreding bij evaarlijke loffen naar ogere rechter Vragen over regels speelzalen Zorgstroom geeft bijdrage terug Nieuw fietspad tunnel gereed •oor Piet Kleemans (EELTJE JANS - Viskwekerij s'eeltje Jans heeft van het minis- jrie van Landbouw, Natuur en loedselkvvaliteit toestemming p. ^kregen voor het uitvoeren van u. sperimenten met de winning ian mosselzaad. a onder meer de locaties Vuil- a gard, Krammer en Mastgat mo- t ai proeven worden uitgevoerd steen nieuw ontwikkelde mos- iji slzaadvanginstallatie. ontrole Zeeuwse waterpol itie consta te bij een nachtelijke contro- in mei 2003 op het Schei- Rijnkanaal dat twee duwbak- n 24 met gevaarlijke stoffen laden containers vervoerden ader de vereiste documenten, overtredingen werden in het deden afgekocht met boetes, wal voor de verbalisanten is maat vol, omdat er telkens be- schap werd beloofd. stRijn-Scheldekanaal is een ukke scheepvaartroute. De rainerschepen doorkruisen te Antwerpen en Rotterdam intig gemeentes, waarbij de %heid in gevaar kan komen- j niet naleving van de regels egelden bij het vervoer van ge lijke stoffen. Officier van stitie A. Flikweert liet giste- 81 al doorschemeren dat hij de tafzaak n de geldboetesfeer ft afdoen. De zaak werd voor bepaalde tijd aangehouden. Viskwekerij Neeltje Jans is naar stig op zoek naar nieuwe metho des voor het vangen van mossel zaad. In de bouwdokken waai de viskwekerij gevestigd is, vindt geen zaadval plaats en daarom wil de viskwekerij nu op zes verschillende locaties - in de Oosterschelde, Westerschel- de en aan de Noordzeezijde van de Brouwersdam in het Gat van Brouwershaven - experimente- door Emile Calon MIDDELBURG - Wraak. Wraak is volgens advocaat E. Smit het motief voor een twin tigjarige man om een 'valse aan gifte' te doen tegen zijn Walcher- se moeder. Die jongen heeft namelijk wel een zeer ongelukkige jeugd ach ter de rug. „Verwaarlozing, mis handeling, misbruik door buur jongens, een pleeggezin, het in ternaat, een gezinshuis, diverse politiecontacten, verblijf in een gesloten jeugdinrichting en be trokken bij een strafprocedure", vatte de raadsman het leven van de jongen samen tijdens het strafproces voor de Middelburg se rechtbank tegen de moeder. Die zoon heeft aangifte gedaan van seksueel misbruik door zijn moeder. Volgens zijn verklaring heeft ze hem vanaf 1991 tot eind ren met een nieuwe mosselzaad- vanginstallatie. Daarbij wordt gebruik gemaakt van kunststof buizen die in het water gehan gen worden. De locaties in de Oosterschelde vallen onder de natuurbeschermingswet en daar om is een vergunning in het ka der van de natuurbeschermings wet nodig. De viskwekerij wist eerder de gemeente Schouwen-Duiveland '94 misbruikt, vaak drie keer per week. Ze zou daarmee be gonnen zijn toen hij vijf jaar oud was. Dat alles gebeurde toen de vrouw met haar zes kin deren nog in het oosten van het land woonde. De zeven vormden een allesbe halve gelukkig gezin, zo bleek gisteren tijdens de zitting van de meervoudige kamer. Na de scheiding van haar eerste man, 'hij was zeer gewelddadig', had de vrouw vele kortstondige rela ties waaruit de jongste kinderen zijn voortgekomen. De wouw moest destijds rondko men van een uitkering, woonde in een klein, vochtig en gehorig huisje en had grote problemen met het opvoeden van haar kroost. Allerlei hulpverleners waren re gelmatig in dat huisje te vinden. De onderlinge relaties waren zeer problematisch. Zo zou de enthousiast te maken voor haar plannen. De in het water han gende buizen zijn veel minder storend dan de veelkleurige boeien die nu vaak gebruikt wor den om hangcultuur-lijnen te markeren. De gemeente ziet de proef als een mogelijk antwoord op de problemen met de zaad winning in de Waddenzee en steunt het experiment. Het ministerie van Landbouw, eerste vader de oudste kinderen hebben misbruikt en ook zou den kinderen onderling gedwon gen seks met elkaar hebben ge had. Een aantal jaren geleden beschuldigde de oudste zoon zijn moeder van seksueel mis bruik. Daarvan is ze vrijgespro ken. Blazoen Gisteren moest ze zich wederom verdedigen tegen eenzelfde aan klacht, nu afkomstig van een van haar jongste kinderen. Met nadruk stelde de Walcherse wouw dat ze haar kinderen nim mer seksueel heeft misbruikt. Ze bekende dat ze een allesbe halve schoon blazoen heeft. „Ik heb een hoop fouten begaan in mijn leven. Maar seksueel mis bruik van mijn kinderen. Nee. Nooit en te nimmer." Met kracht: „Daar heb ik nooit be hoefte aan gehad." Natuur en Voedselkwaliteit heeft evenmin problemen met het plan, met dien verstande dat ze geen toestemming geeft voor de door de viskwekerij aange vraagde locatie Slaak. Voor wat betreft de voormalige veerhaven Kruiningen heeft de viskweke rij, bericht het ministerie, geen vergunning nodig. De voormali ge veerhaven is niet aangewezen als natuurmonument. Officier van justitie G. Ooster- veld gaf toe dat ze geen directe getuigen heeft voor het seksueel misbruik van de zoon, wel indi rect bewijs. Daarbij verwees ze onder meer naar verschillende onderzoeken waaruit naar vo ren komt dat de wouw het ge daan kan hebben. Ook de verklaring van een late re huiswiend aan wie de zoon al les opgebiecht zou hebben, on dersteunt volgens haar de be schuldigingen van de zoon. Ze voerde aan dat die jongen niets te winnen heeft bij een valse aangifte. Hoewel het bewijs vol gens haar 'niet overdadig is', is de vrouw volgens haar schuldig en moet ze veroordeeld worden tot vier jaar onvoorwaardelijke celstraf. Advocaat Smit ant woordde dat de jongen wel iets te winnen heeft bij een valse aangifte: „Wraak." Hij haalde aan dat de jongen in het verle- Vooralsnog gaat het ministerie er van uit dat op de andere loca ties de kenmerken niet wezen lijk worden aangetast door het plaatsen van experimentele hangcultures voor de invang van mosselzaad. „De conclusie is dat het verlenen van de ver gunning niet leidt tot mogelijk significante gevolgen voor de Oosterschelde", aldus het minis terie. Een zogeheten 'Habi tat-toets' is volgens het ministe rie in dit geval niet noodzake lijk. den gedreigd heeft met een val se aangifte van seksueel mis bruik. De advocaat stelde ook dat de andere broers de aangifte van de jongen niet ondersteu nen. „Omdat ze destijds in een klein en gehorig huisje woon den, zouden ze iets gemerkt moe ten hebben", voerde hij aan. Ook haalde hij onderzoeken aan. Volgens hem wijzen deze uit dat de wouw niet schuldig is en tonen ze aan dat de jongen in zijn beschuldigingen zeker niet consequent is. „Ze tonen aan dat de verklaringen bewust zijn verzonnen." Bewijzen voor het tegendeel zijn er volgens hem niet. „Zelfs afgeluisterde tele foongesprekken tonen haar on schuld aan." Volgens Smit kan de rechtbank dan ook maar een beslissing nemen: „Vrijspraak." De rechtbank doet 11 mei uit spraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van 's-Gravenpolder heeft vorig jaar een twaalfjarig meisje seksueel misbruikt. De verdachte gaf gisteren bij de rechtbank in Middelburg toe ge meenschap met de puber te heb ben gehad. „Het kwetsbare meisje had thuis geen aandacht en zocht de gezelligheid bij het gezin van verdachte", zei officier van justi tie G. Oosterveld, Zij eiste drie jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk. De rela tie begon in vorige zomer toen het meisje met het gezin van de man op vakantie ging. Daarna vonden regelmatig seksuele con tacten plaats. Hij had het slacht offer een gsm-telefoon geschon ken, zodat er via sms-berichtjes afspraken werden gemaakt. De zedenzaak kwam aan het licht toen de vader een sms-bericht onder ogen kreeg. Hij deed 17 ja nuari aangifte van seksueel mis bruik. Het bracht een schok bij de gelovige gezinnen teweeg, die tot dezelfde kerk behoren. De kerkenraad nam de begeleiding van beide gezinnen op zich. „Ik hoop schuldbelijdenis te kun nen doen. Ik had nooit aan zo'n jong meisje moeten zitten. Ik heb ook een dochter in die leef tijd", zei hij. Volgens gedragsdeskundigen heeft verdachte vanaf zijn jeugd al een sterke drang naar seks. Tegen het slachtoffer had hij een keer verteld dat hij van de brug zou springen als het zou uitkomen. Gisteren kon hij zijn emoties moeilijk de baas Advo caat P. Schroeijers benadrukte dat haar cliënt geen dwang heeft uitgeoefend op het slacht offer. Ze voerde aan dat haar cliënt na dertig jaar zijn baan kwijt is, geen strafblad heeft en dat hij bereid is om voor zijn stoornis een behandeling te on dergaan. Schroeijers bepleitte een taakstraf en een voorwaar delijke gevangenisstraf. „Ik heb straf verdiend. Ik laat me bege leiden door leden van de kerken raad, maar bovenal door God", was zijn laatste woord. Uitspraak op 11 mei. [por Ernst Jan Rozendaal EN HAAG - Tweede-Kamer- JVan Hijum (CDA) is tevre- »n. Hij durft niet te garande dat de intercity van Vlissin- vrijdag 29 april 2005 swb KDDELBURG - Hans Goovers aangesteld als gedelegeerd be- iliurder voor jeugdhulpverle- stichting AZZ. Hij neemt de mctie waar van directeur G. chaart, die sinds vorige week [t ziekteverlof is. aanstelling van Goovers is ondernemingsraad en de me- ïwerkers van AZZ meege zel. olgens de bestuurder is met de rcvincie afgesproken dat de indacht gericht wordt op de ilvoering van kwalitatief goe- zorg. Als er knelpunten zijn, an wil Goovers die in overleg gedeputeerde G. van Heuke- ;<n (welzijn) oplossen, toovers was waarnemend voor- te van de Raad van Toezicht *f' in AZZ sinds voorzitter D. van Zaag die functie in decem- fi' 2004 plots en zonder opgaaf in redenen neerlegde. Vi- •voorzitter is nu L. Wille, wet- iuder van Oostburg. 'eRaad van Toezicht werft mo- inteel naast een nieuwe voor- 9 te nog twee nieuwe leden. Bor Aector Dooms gen naar Amsterdam definitief is gered, maar 'er is een belang rijke stap in die richting gezet.' De Tweede Kamer debatteerde gisteren wederom over de Hoge snelheidslijn (HSL). Met steun van zijn collega's Dijksma (PvdA), Hofstra (WD), Slob (ChristenUnie) en Her mans (LPF) diende Van Hijum een motie in waarin hij het kabi net vraagt het vervoerplan van de NS niet goed te keuren als de frequentie of loop van bestaan de binnenlandse intercity's wordt veranderd louter omwille van een beter exploitatieresul taat van de HSL. Onlangs bleek dat de NS bij het opstellen van een nieuwe dienst regeling, die ingaat in 2007, stu deert op een variant waarin de rechtstreekse intercity vanuit Zeeland niet verder gaat dan Rotterdam. Reizigers richting Den Haag, Leiden, Schiphol en Amsterdam zouden daar moe ten overstappen op de duurdere HSL of één of meer stop- of snel treinen. De motie van Van Hijum kreeg de algemene steun in de Kamer. Ook minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) kon zich in de mo tie vinden, met de kanttekening dat de regio's hierdoor niet bui tenspel mogen worden gezet in het overleg over een nieuwe dienstregeling. Dat is volgens Van Hijum met het geval. „Deze motie onder steunt het streven van de regio's. Een paar maanden geleden heeft de Kamer gespro ken over de consessie voor het railvervoer aan de NS. Toen is afgesproken dat de bereikbaar heid van alle landsdelen verzekerd moet zijn. Het aanbod van de NS zal altijd aan dat uitgangspunt worden getoetst. De komst van de HSL is een goede zaak en als mensen die trein als een alternatief kiezen, is dat zeer welkom. Waar het ons om gaat is dat reizigers daar niet toe gedwon gen mogen worden. Verdringing van reizigers naar de HSL is echt een stap te ver. Nu deze mo tie er ligt, moet de NS wel met een heel goed verhaal komen wil zij ingrijpen in de intercity tussen Vlissingen en Amster dam." Peijs stelde gisteren in de Ka mer dat Nederland 'achterstevo ren is gaan staan' over één va riant van de nieuwe dienstrege ling die is uitgelekt. Vindt Van Hijum dat wellicht veel commotie is ontstaan over een optie waarvan onduidelijk is of de NS die echt tot uitvoer wil brengen? „Welnee. Op dit moment wordt druk gestudeerd op een nieuwe dienstregeling. De Kamer heeft vandaag een krachtig signaal gegegeven dat verdringing van reizigers naar de HSL daar niet in hoort. Ka merbreed staan de partijen daar achter, zodat ook de minister er niet omheen kan." 1DDELBURG - Het overtre- van regels voor het vervoer gevaarlijke stoffen over de inenwateren moet volgens Openbaar Ministerie wor- tn aangepakt. Gisteren moes een aantal bevrachters en irvoerders in Middelburg zich de economische politierech- verantwoorden voor het niet leven van de wettelijke voor- iriften. litierechter G. van Unnik ver- de complexe zaak door ar de meervoudige strafka- r. De hamvraag is in welke te de vervoerders verantwoor- lijk zijn voor de overtredin- ff verdachte bedrijven, een mde directeuren en drie plan- rs worden door de officier o justitie verweten in 2003 be iken te zijn geweest bij vier isporten van gevaarlijke stof- j zonder vervoersdoc urnen- lover de binnenwateren tus- Antwerpen en Rotterdam, dachte Barge Planning Cen- (BPC) uit Sliedrecht be rst tachtig procent van het tainervervoer tussen Antwer- jen Rotterdam, agdere verdachte bv's Euro- Sliedrecht, WCT-MTA terdam en Rhinecontainer lit Antwerpen zijn bij markt lef BPC ondergebracht. Boomverzorger Ronald Schra zaagt dood hout van de takken. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De treurbeuk aan de Prins Willem Alexanderlaan in Terneu- zen juicht weer. Nog geen twee weken ge leden dachten omwonenden en kantoor klerken nog dat de twee jaar geleden ver plante monumentale boom het loodje zou leggen. Maar niets is minder waar: de boom is zijn ongeveer tachtig jaarringen niet aan te zien. Groene, frisse blaadjes steken achter elkaar de kop op aan takken die vorige week nog spontaan van de stam le ken te vallen. De boom lijkt ook wat slan ker en dat is geen gezichtsbedrog. Boom- verzorger Ronald Schra van groenbedrijf H4A zaagde gisteren een karretje dood hout van de takken af. „Het is nogal wat snoeiafval, maar niet echt opmerkelijk voor een boom die een heel moeilijk jaar na verplanting achter de rug heeft." Schra, gekwalificeerd 'European treewor- ker', ziet de toekomst van de treurbeuk zonnig in. Zelfs zo zonnig dat het groot ste deel van de boom nog een keertje in jute wordt gewikkeld om hem tegen zon nebrand te beschermen. Schra denkt dat de wortels van de boom vorig jaar genoeg houvast hebben gekre gen in de grond om hun taak als vocht- transporteur weer aan te kunnen. Voor de zekerheid blijven de beregenings- buizen nog even liggen en ook komt de specialist nog maandelijks langs voor foto Peter Nicolai een extra portie voedingssubstraat. De boomverzorger twijfelt er niet aan dat de treurbeuk de moeilijkste periode achter zich heeft. Hij waarschuwt boomkijkers nu alvast dat ze volgend voorjaar niet weer in paniek hoeven te raken als de beuk nog bruin is, terwijl andere bomen al groene bladerenkronen torsen. „Een beuk is altijd wat later, maar de blaadjes van deze beuk zien er erg gezond uit. De treurbeuk gaat normaal gesproken nog wel wat jaartjes mee." Raadsman beschuldigt man van doen valse aangifte uit wraak DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Hamer (PvdA) wil dat de ministers Hoogervorst (Volksgezondheid, Welzijn en Sport), De Geus (Sociale Zaken) en Donner (Justitie) zo snel mogelijk met eenduidige en duidelijke regelgeving komen voor de veiligheid van kinderen in kinderopvang, peuterspeelzalen en de voorschool. Hamer heeft schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het recente vonnis van de rechtbank in Middelburg over de dood van het Goese meisje Janice Slosse dat vorig jaar in peuterspeelzaal De Polderrakkertjes overleed toen ze bleef haken op de glijbaan van een speelhuisje. Het Kamerlid wil van Hoogervorst weten wat hij doet met de kritiek van de rechtbank aan zijn adres dat er geen Nederlandse richtlijnen zijn over veiligheid van speeltoestellen. Hamer vraagt of het mogelijk is de Europese regelgeving als richtlijn te nemen, deze in het Nederlands te vertalen en duidelijke regels te maken voor de naleving daarvan. „Wilt u niet voorkomen dat er wederom een ongeluk met dodelijke afloop plaatsvindt door de huidige regelgeving voor de veiligheid in de kinderopvang, peuterspeelzalen en voorscholen?"aldus Hamer. MIDDELBURG - Thuiszorgverlener Zorgstroom geeft al le Bevelanders die zich dit jaar opgeven voor zorgdien sten een jaar lang de minimale eigen bijdrage terug. Zorg stroom is de eerste Zeeuwse thuiszorgverlener die bij de verovering van een nieuwe zorgregio rechtstreeks de cliën ten prijsvoordeel biedt. Zorgstroom is van oudsher actief op Walcheren. Per 2 mei geeft de thuiszorgverlener ook zorg op de Beve- landen. De minimale eigen bijdrage voor thuiszorg is sinds vorig jaar 16,20 per vier weken. Mensen met een laag inkomen betalen dat bedrag, mensen met hogere inkomens betalen meer. Met de teruggeefactie kan het voordeel van cliënten bij een vol jaar zorg oplopen tot 210,60 euro. Zorgstroom be taalt de actie uit het eigen vermogen. Of de Walcherse cliënten ook dit voordeeltje krijgen, wil de voorzitter van de Raad van Bestuur L. Phernambucq nog niet zeggen. „We doen wat leuks, maar we weten nog niet wat." Vorig jaar zegden driehonderd cliënten van Zorgstroom de thuiszorg af omwille van de eigen bijdra ge- 's-HEERENHOEK - Wie vanaf Zuid-Beveland met de fiets door de Westerscheldetunnel wil, hoeft binnenkort niet meer via de loopbrug over het tolplein naar het bus station. Ten westen van het tolplein is een nieuw fietspad aangelegd. De fietsersbond, afdeling Zeeland, en gebruikers hadden geklaagd over de slechte bereikbaarheid van het bussta tion bij het tolplein. De loopbrug heeft wel een lift, maar die is vrij klein, en de trappen zijn behoorlijk steil. De rea lisatie van het nieuwe stuk fietspad kostte 77.000 euro, wat wordt betaald door provincie en NV Westerschelde tunnel gezamenlijk. De officiële opening is gepland op 15 juni. Vanaf het bus station bij het tolplein bij 's-Heerenhoek kunnen fietsers in de lijnbus naar het busstation bij de sluizen in Terneu- zen, en andersom. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Tijdens een groot schalige visserijcontrole op de Oosterschelde is woensdag elf keer proces-verbaal opgemaakt, werden acht waarschuwingen uitgedeeld en zeventien vistui gen in beslag genomen. Bij de - onaangekondigde - controle wer den acht vaartuigen en een poli- tiehelikopter ingezet. De controleactie was een geza menlijk initiatief van de water- politie van het Koips Landelij ke Politie Diensten (KLPD), de Directie Visserij en de Algeme ne Inspectie Dienst van het Mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV), de dienst Rijkswaterstaat van het Ministerei van Verkeer en Wa terstaat en de provincie Zee land. De acht schepen die bij de actie werden ingezet werden aange stuurd vanuit een over het ge bied vliegende politiehelikop- ter. Vanuit de lucht is, zegt poli- tievoorler E. Kraszewski, heei goed te zien waar zich onder wa ter vistuigen - zogeheten blinde vistuigen - bevinden. Er werden 300 vistuigen gecontroleerd. Tijdens de controle werden uit eenlopende overtredingen gecon stateerd. Zo werden enkele vis sers betrapt op het voorhanden hebben van ondermaatse kreeft, het spitten naar wormen daar waar het niet mag en het in het bezit hebben van vistuigen zon der vergunningnummers of on leesbare nummers. Deze vistui gen zijn in beslag genomen. Volgens Kraszewski zijn tijdens de controle geen buitensporig ernstige overtredingen geconsta teerd, maar is het resultaat wel dusdanig dat dit soort acties her haald worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15