Minder teelt uien en aardappelen Giro 999 WAOGeef mij liever een geschilde baan! SAMEN VOOR DARFUR PZC Maatschappelijk werk op scholen wordt uitgebreid Help de vluchtelingen van Soedan Paauwenburg weer bereikbaar organa ANGO maak(t) beter leven mogelijk! '14 Tien procent kleiner areaal vanwege lage prijzen Artsen zonder Grenzen in actie op Goese lyceum weekenddiensten 2495,-* Woontrend Zeeland Koudekerke vrijdag 29 april 2005 door Ben Jansen GOES - Geschrokken door de dramatisch lage prijzen van aardappelen en uien in het vori ge seizoen, hebben de akkerbou wers in Zeeland het areaal voor deze gewassen met ongeveer 10 procent teruggebracht. De landbouwcoöperatie CZAV, een van de belangrijkste leveran ciers van zaai- en pootgoed in Zuidwest-Nederland, levert dit jaar 10 tot 20 procent minder uitgangsmateriaal voor uien en 5 tot 10 procent minder poot- aardappelen. Naast een geringer areaal is er volgens T. van der Meer van de CZAV nog een omstandigheid die erop duidt dat de prijzen voor aardappelen en uien dit jaar hoger zullen uitvallen. Er is later gezaaid en gepoot dan vo rig jaar. Van der Meer: „Een jaar gele den zat alles al lang en breed in de grond. Nu moet er nog veel gebeuren. Dat betekent een korter groeiseizoen met - mag je veronderstellen - lagere op brengsten per hectare. Dat kan ertoe leiden dat het aanbod beter in overeenstemming is met de vraag naar deze produc ten dan het afgelopen seizoen, met als resultaat gunstiger prij zen." Ook B. van 't Westeinde, por tefeuillehouder akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) in Zeeland, heeft de indruk dat dit jaar minder aardappelen en uien zullen worden verbouwd. Hij houdt het voorlopig op een afname met 3 procent, ook al omdat veel boeren hun zaai-, plant- en pootwerk nog niet vol tooid hebben. Hij wijst erop - en dat is zeker zo belangrijk voor akkerbouwers in Nederland - dat boeren in Duitsland en door Edith Ramakers VLISSÏNGEN - Het schoolmaat- schappelijk werk op Walcheren voor basisscholen wordt uitge breid. Een pilotproject van drie jaar, waaraan zeventien scholen in het Stadsgewest Vlissingen/Middelburg meede den, heeft louter positieve reac ties opgeleverd. De Vlissingse wethouder E. Walrave-Troost maakte gisteren bekend dat alle basisscholen van Vlissingen een beroep kunnen doen op het schoolmaatschappelijk werk. „De school is een vindplaats -geen stortplaats- voor proble men, misstanden of ontdekkin gen. Daarop willen we een ant woord hebben", zegt Walra ve-Troost. „Vandaar dat Vlissin gen verder gaat met het school maatschappelijk werk en daar aan twee volledige banen kop pelt. De financiering komt uit het budget Jeugdbeleid." Onder- wijsambtenaar D. Aarden van de gemeente Vlissingen reageer de dat Middelburg hetzelfde aantal uren (0,8 procent van een volledige baan) van de pilot con tinueert en de gemeente Veere begint met een deeltijdbaan. „Het schoolmaatschappelijk is op kleine schaal begonnen, maar is straks op elke basis school beschikbaar", zegt Aar den. De noodzaak van schoolmaat schappelijk werk is ruimschoots aangetoond. De deelnemende scholen zijn er enthousiast over en vinden dat het aantal uren uitgebreid moet worden. Want de wachttijd om een probleem aan tg pakken, moet zo kort mo gelijk zijn. „Dan is de kans op een goed resultaat het grootst." Voorbeelden In de eindrapportage van het pi lotproject van drie jaar school maatschappelijk werk worden enkele schrijnende voorbeelden aangehaald. Een daarvan gaat over een leerling, van wie nie mand weet door wie hij ver zorgd wordt. De schoolmaat schappelijk werker werd daar over gebeld door een schooldi recteur. Deze meldde dat hij via, via te weten was gekomen dat de moeder van een van zijn leerlingen, Tim, in de gevange nis zat. Haar oudste zoon zou aangifte hebben gedaan van sek- Frankrijk naar het zich laat aan zien hun areaal aardappelen en uien ook fors hebben vermin derd. Andere landen Uienhandelaar J. Wiskerke uit Kruiningen, verwacht dat het uienareaal in Nederland dit jaar 10 procent kleiner zal zijn dan vorig jaar. Hij beschikt ook over cijfers in andere landen: boeren in Frankrijk verbouwen 10 tot 15 procent minder uien, in Duitsland 15 tot 20 procent en boeren in Hongarije krimpen hun oppervlakte uien zelfs met 45 procent in. Voor Zeeland is de teelt en de verdere behandeling van uien van groot belang. Ongeveer 85 procent van de uien die Ne derland exporteert, gaat via Zeeuwse bedrijven het land uit. Het zwaartepunt ligt in de ge meente Reimerswaal, waar on geveer twintig bedrijven 70 procent van de Nederlandse uienexport voor hun rekening nemen. Comité Het merendeel van deze bedrij ven heeft zich verenigd in het Comité van Uien verwerkers in Reimerswaal. Deze club is opge richt om gezamenlijk bijvoor beeld gas en elektriciteit in te komen en onder meer op het ge bied van milieuregels naar de ge meente en de provincie op te tre den. Er bestaan plannen het werkter rein van het comité tot heel Zee land uit te breiden. Gedeputeerde A. Poppelaars (landbouw) luisterde gister avond de oprichting van het Rei- merswaalse comité op met een toespraak waarin hij steun van de provincie toezegde voor plan nen om de positie van de uien- teelt en -verwerking in Zeeland te bevorderen. sueel misbruik tegen haar. Het was onduidelijk, hoe het met Tim was gesteld. De schoolmaat schappelijk werkster is pools hoogte gaan nemen en heeft con tact opgenomen met de jeugd- specialist van de politie. Ouders hebben soms een steun tje in de rug nodig om met pro blemen om te kunnen gaan. „De taak van de ouders 'kan niet vol ledig worden overgenomen", merkt Aarden op. „Maar er kan wel hulp geboden worden. Dat kunnen deze specialisten doen. Leerkrachten kunnen ook door de maatschappelijke werker be geleid worden als zij op com plexe problemen stuiten." Uit de pilot bleek dat leerkrachten blij waren met de hulp. Ze kon den daardoor hun aandacht aan de andere leerlingen schenken. De landelijke overheid finan ciert het schoolmaatschappelijk werk niet. Begeleiding op maat is afhankelijk van de lokale overheid. „De landelijke over heid onderkent dat het school maatschappelijk werk een basis voorziening is, maar verbindt daar nog geen middelen aan", zegt Aarden. VLISSINGEN - De nieuwe rotonde aan de Bur gemeester van Woelderenlaan in Vlissingen is zo goed als klaar. Voorlopig is de rotonde al leen nog in één richting open, voor verkeer dat rechtdoor gaat. Aan het wegdek van de Sloe- weg moet nog enkele weken gewerkt worden. J. Risseeuw van de gemeente Vlissingen herinnert eraan dat de rotonde een wens is geweest van onder meer de wijkraad Paauwenburg. Vooral voor fietsers was het een onoverzichtelijk en ge vaarlijke kruising. Fietsers hebben in de nieu we situatie voorrang. luchtfoto Peter Buteijn door Leoni van de Schraaf GOES - Twee containers. Op de ene staat met koeienletters 'oor log went' en op de andere - iets kleiner - 'behalve als je er mid denin zit'. Met deze actie trekt Artsen zonder Grenzen (AzG) al een jaar langs middelbare scho len in Nederland. Gisteren was het Goese Lyceumaan de beurt. Ongeveer driehonderd leerlin gen kregen les van een medewer ker van AzG en mochten een kijkje nemen in de containers. De eerste geeft een impressie van oorlog. Er zijn veel foto's te bekijken en je hoort geweerscho ten en gegil. Op de deur van de container staat: Wil je het echt weten? In de tweede container is een aantal beeldschermen te vin den. Slachtoffers van oorlog en artsen vertellen over hun beleve nissen. De middelbare scholie, ren moeten een quiz - de contai nerquiz - invullen en kunnen een prijs winnen. Maar daar blijft het niet bij. Zes docenten en twaalf leerlingen hebben een actiecomité t richt, Pontes in Actie (PIA). T. Rijnen, docent maatschappij, leer: „PIA wil elk jaar een ander goed doel steunen. Dit jaar is dat AzG geworden, omdat dt dag al gepland was. Later schooljaar zullen er ook tijdens' de examenstunt inzamelingsac ties gehouden worden voor AzG." Gisterochtend werd de actie in de kantine van het Goese Ly ceum afgetrapt. Manoj (5 Wo) schreef het actielied 'Bewust*. Het lied wordt verbonden aan PIA. Ook werden beschuiten ver kocht. In een klein uurtje latei waren alle beschuiten weg. zaterdag 29 april en zondag 1 mei 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Bruynzeel en Manni, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118)644301. zondag: A.P. Bruynzeel en C.J. Manni, Heren gracht 68, tel.(0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17 30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur:F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118)571234. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118)501271. Tandartsen Walcheren M. H. Rackwitsz, Volderijlaagte 1, Mid delburg, tel. (0118) 635688. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-za. 20.00 uur: M. Snoep, tel. (0118) 471140. za. 20.00-zon. 22.00 uur:J. van Dieren-' donck, tel. (0118) 471140. J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803 Kleine huisdieren: E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal-,2 straat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-11 Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Dombgrgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za.en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00; uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag en zondag24-uursdienst(voo[ spoedeisende recepten). Apotheek Van de Sande. Badhuisstraat 30-34, Vlissingen, tel. (0118) 412066. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voer zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. Het comfort van de Pullman Boxspring is uniek. Met The Box-All Inclusive maakt Pullman luxe slaapcomfort nu voor velen bereikbaar. The Box is tijdloos vormgegeven en standaard compleet uitgerust met hoofd- en voetborden, matrassen en luxe hoofd kussens. Slapen als nooit tevoren is geen droom meer, maar wordt werkelijkheid. Vraag naar de voorwaarden bij uw Pullman dealer. Compleet en speciaal geprijsd voor *Prijs geldt voor combinatie in stofgroep 3. Dit bijzondere aanbod geldt van 1-04-2005 t/m 30-06-2005. Meld u aan op www.nsgk.nl of bel (020) 679 12 00 Vluchtelingenwerk «tdrriMd www.helpdarfur.nl STICHTING VLUCHTELING Een bijzonder aanbod van Pullman "Ten onrechte zijn honderdduizenden arbeidsgehandicapten afgeschreven. Ze kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over- mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. De Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO) is de grootste belangenorganisatie van, voor en door mensen met een functiebeperking of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, vervoer of lotgenoten contact... Kom op voor je belangen! Word nu lid! slaapkamers DE SCHIPPER Marconistraat 32 Woonboulevard Goes Tel. 0113-230181 Duinstraat 18a Telefoon (0118) 55 23 30 6 gehandicapte k Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.ango.nl E-mail: info@ango.nl (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer informatie) Comfort heeft een imam Wat is üw reden om te collecteren voor de NSGK?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14