>zc Huizen staan veel langer te koop PZC Kennismakingsles dansen voor ouderen Landschapscamping Veerse Meer Hebbes! '13 koudwatervrees en nieuwbouw verdubbelen aanbod AAZET ï)ude preek jilsnog in "acobskerk agenda Bejaarde vrouw uit Sluis beroofd Beverburch haalt geld op Storing brug Zelzate Auto-inbraken in Wemeldinge Geen landhuizen bij Terlucht Leerlingen Acaciahof zijn wiskunde wonders Koninginnedag Middelburg vrijdag 29 april 2005 torNadia Berkelder IDDELBURG - Angst voor thte tijden en een groot aan- idzorgen ervoor dat huizen op Scheren twee keer zo lang te «p staan als een jaar of drie leden. Makelaars zeggen dat laanbod van huizen in verge- jking met die periode verdub- Jfld is. Toch gaat het volgens ta niet slecht op de woning- U ontwikkeling is niet ongun- zegt B. Dingemanse van gelijknamige makelaarskan- r. ..De markt is veranderd t een verkopersmarkt naar 'a a kopersmarkt. Je kunt als ko- 1 r nu het huis uitkiezen dat je 'Hit." Dat is ook de ervaring iG. Joziasse van Sinke Kome- (Advertentie) Kapelle Tel. 0113-33# (Advertentie) Lit. Samenwerkingsverband Schouwen-Duiveland organiseert: MARGRIET DE MOOR In gesprek met KEES SLAGER over haar nieuwe roman: 'OE VERDRONKENE' Lok. Nieuwe Kerk Zierikzee Dinsdag 3 mei 20.00 uur Toegang: 5 euro Kaartverkoop bij: Boekhandel DE VRIES ZIERIKZEE Tel: 0111-412674 Of aan de kerk voor aanvang lezing Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 -330 EB middelburg Tel: 0118-493000 fax:0118-493009 B-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 fax:(0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl ENTERNET "Ww.pzc.nl B-mail: web@pzc.nl jan. „De koper is kritischer ge worden. Er staat veel te koop. maar er wordt ook nog wel goed verkocht." Het aanbod op de markt wordt veroorzaakt door nieuwbouw - voornamelijk in Middelburg - en door koudwatervrees, denkt de Vlissingse makelaar B. Bim- mel. „De verkooptijd van wonin gen is fors opgelopen, tot meer dan honderd dagen. Een jaar of drie geleden werd een huis bin nen vijftig dagen verkocht. Men sen durven niet echt, vooral niet aan de bovenkant van de markt. Het gebrek aan economisch ver trouwen weegt zwaarder dan de lage rente. Mensen zijn nu eer der geneigd om in een twee-on der-een-kap de badkamer te ver bouwen dan om te verhuizen." Inhaalslag De fors gestegen prijzen schrik ken af, denkt Bimmel. „Zeeland is bezig aan een inhaalslag, dat is heel duidelijk. Mensen heb ben bij verkoop van hun huis hoogconjunctuur in hun hoofd, maar als ze hun een huis willen kopen niet. Huizen die duurder zijn dan drieënhalve ton hebben een verkooptijd die fors boven de honderd dagen ligt." Volgens Joziasse schatten verko pers de prijs van hun woning nogal eens te hoog in. „Sommi ge opdrachtgevers zitten met prijzen van twee of drie jaar ge leden in hun hoofd. Bij sommi gen zou dat wat gecorrigeerd moeten worden. Als je meegaat met een reëel advies van de ma kelaar, zijn de meeste huizen goed te verkopen." Vooral als dat huis een twee-on der-een-kap is, met een garage en een tuin op het zuiden, of een jaren-dertigwoning in Middel burg, zegt Joziasse. „In de dor pen gaat de verkoop soms ook sneller. In veel dorpen mag wei nig nieuw gebouwd worden. Sommige mensen wachten echt tot er een huis vrij komt." De grote nieuwbouwprojecten, zoals de Veerse Poort en de Mor- tiere in Middelburg, zorgen voor doorstroming, maar trekken ook nieuwe mensen aan, consta teren de makelaars. Bimmel: „Je ziet mensen van buiten Zeeland hierheen komen. Niet in grote stromen tegelijk, maar toch. Mis schien dat die campagne toch nog effect heeft." Carrièrekansen Tegelijkertijd constateert Bim mel dat jonge mensen de provin cie verlaten omdat de carrière mogelijkheden hier beperkt zijn. Dat is ook Dingemanse op gevallen: „Ik heb net twee klan ten gehad die zijn vertrokken. Ze zochten naar carrièrekansen, maar hebben die hier niet gevon den." Zowel de gemeente Middelburg als de gemeente Vlissingen heeft plannen voor extra nieuwe wij ken klaarliggen. Hoewel de ma kelaars zeggen dat nieuwbouw goed is voor de doorstroming, vindt Dingemanse dat de ge meenten de markt goed in de ga ten moeten houden bij de ont wikkeling van nieuwe woonwij ken. „Als het in dit tempo door blijft gaan, dan ontstaat er wel een probleem. Er moet serieus worden bekeken of er straks niet voor leegstand wordt ge bouwd." ISSINGEN - In de Ja- bskerk in Vlissingen wordt adag 1 mei een preek van 350 jar geleden alsnog gehouden. van Haren jr. zou in 1654 nieuw kerkgebouw in wij- met deze preek, maar de jfeek is nooit gehouden. Zijn na- ij at, predikant Henk van La- I n, zal de preek met als titel w !een belezen zegen' zondag i lordragen. De preek begint om 30 uur. Tevens worden liede- n gezongen uit Valerius' Ne- rlandsche Gedenckclank uit 126 en speelt het Walchersch Barok. Ook zullen er oude Inschriften van de Van La te zien zijn. KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NL/ "#333 „En dan nu beide handen omhoog", de laatste les van de kennismakingscursus dansen voor ouderen vindt plaats in Zorgcentrum Scheldehof. foto Lex de Meester door Jannes Goedbloed VLISSINGEN - Een twintigtal ouderen beweegt op de muziek van 'Straighten up and fly right', in de uitvoering van Robbie Williams. Zittend op hun stoel bewegen ze hun handen en voeten op de maat. Wel pittig, hoor", vindt J. Phi- lius. „Ik ben ook geen 81 meer." De workshop is georganiseerd door Scoop Zeeland, het instituut voor zorg, welzijn en cultuur, en de koepelorgani satie voor amateurdans Danzee. C. Ge luk van Danzee: „We vonden dat het tijd werd om vernieuwing te brengen in de activiteiten van de verzorgingstehui zen. En er blijkt veel animo voor te zijn. Normaal doen er zes of zeven mensen mee met de reguliere bejaardengym dat is nu wel anders." De dansles wordt geleid door G. Hilgers- om. Ze is afgestudeerd aan de Dansaca- demie van Rotterdam. „Ik heb op de op leiding een module 'Dans voor ouderen' afgerond. En ik was na mijn afstuderen op zoek naar werk, dus heb ik mijn c.v. onder andere naar Scoop gestuurd. Die module bracht ze op een idee om dit te organiseren." In de recreatieruimte van Zorgcentrum Scheldehof in Vlissingen schuifelen twintig paar voeten over de grond. Hil- gersom: „Til nu je rechterarm boven je hoofd, met je hand los, met de pink om hoog. Zo ja. En dan nu de andere arm. Wel deftig kijken hoor!" In zijn stoel doet de 82-jarige meneer Philius hard zijn best. „Zo lang je actief kan blijven moet je dat doen", is zijn motto. Vier stoelen verder zijn twee deelne- mersaan het bakkeleien. „Niet vechten hè!", roept Hilgersom. De dansdocente zucht. „Dat gebeurt bij elke groep. Dat komt door een gebrek aan ruimte, denk ik. Dan zit je elkaar met de handgeba ren al snel in de weg." Deze les is de laatste in een reeks. Vijf tien verzorgingshuizen maakten in een tweetal lessen kennis met deze vorm van beweging. Bij een eventueel vervolg zou Hilgersom het liefste in kleinere groepen wei'ken en gedurende een lange re periode. „Mijn ambitie is om deze mensen echt iets te leren over dansen. En omdat zij niet naar mij toe kunnen komen, kom ik naar hen. Maar dan moet je ze ook persoonlijke begeleiding kunnen geven, vind ik. Een klas van tien zou ideaal zijn. En dan iets van ne gen weken lang wekelijks een les. Dat lijkt me geweldig. Maar ik weet nog niet of dat haalbaar is." Vervolg Volgens Geluk is het nu aan de verzor gingshuizen zelf om een vervolg te orga niseren. „We hebben deze kennisma kingslessen georganiseerd en meer kun nen we niet doen. De grootte van dit project hebben we al verhoogd van tien naar vijftien tehuizen, maar verder dan dat kunnen we ons budget niet oprek ken. We hopen maar dat de verzorging stehuizen geld en tijd kunnen vinden voor nieuwe lessen." Als het aan deelneemster E. Elve ligt ko men die lessen er wel. „Ik vond het echt ontzettend leuk om te doen en ik hoop dat ze nog een keer terugkomt." T. Hoek deelt haar mening. „Het is ge woon leuker dan bejaardengym. Die mu ziek voegt echt wel iets toe." Vrijwilli ger E. Pleijte van het zorgcentrum vindt het een goed idee. „Je merkt ge woon dat ze het erg leuk vinden, dus wat mij betreft moeten we dat zeker doen." Hilgersom is erg blij met de reacties. „Het is niet makkelijk om in de verzor gingshuizen te komen. Het is er name lijk erg gesloten, vaak heerst er angst voor vernieuwing. Deze lessen boden mij de mogelijkheid om dat te doorbre ken en daar ben ik erg blij mee. En als ik de reacties zo hoor denk ik dat er wel een vervolg in zit. Daar ga ik nu stie kem wel van uit." Advertentie «f* óe \aQ REPUBLIC OF Fritz Hansen* door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Bij het akkerbouwbedrijf van de fami lie Janse aan de Muidenweg in Wolphaartsdijk komt een land schapscamping op een terrein van 5,5 hectare. Het wordt de eerste in natuur verpakte cam ping aan het Veerse Meer. Het Goese college van burge meester en wethouders heeft de ze week Janse's plan omarmd. Dit jaar moeten planologische procedures worden doorlopen. Als het meezit, kan de land schapscamping volgend jaar de eerste gasten ontvangen. Maarten en Mieke Janse hebben 62 hectare akkerbouwgrond on der de ploeg. Brood wordt er niet verdiend. Hij heeft net zijn aardappelen voor drie eurocent de kilo 'weggegeven'. „De kost prijs is zeker tien eurocent, dus ga maar na, Het zijn moeilijke tijden, we leggen erop toe, maar ik ga er vanuit dat het beter wordt. In de landbouw is dat na crises altijd weer gebeurd." Ei-varing met kampeerders heb ben ze al. Sinds 1987 drijven ze een minicamping. Op veldjes rond de landbouwschuren mo gen maximaal vijftien eenheden staan. „Het is begonnen met een surfplankstalling. We zitten pal aan het Veerse Meer, dus ideaal voor watersporters. Vervolgens kwamen er drie caravans en een paar tentjes bij, zo is de mini- camping gegroeid, Natuurlijk kun je er de verliezen van je boe renbedrijf niet mee compense ren, maar je kunt beter op je ei gen terrein je brood verdienen dan elders nog een baantje ne men. Bovendien is een camping wel gezellig." Het idee voor een landschaps camping, die zestig eenheden mag herbergen, lijkt een logisch vervolg, maar is toevallig ont staan. „Wij waren hier nog niet aangesloten op de riolering. Aan sluiting, in het kader van de kwa liteitsverbetering van het Veerse Meer, kostte ons zelf met subsi dies 15.000 euro. Je mocht dan wel bij de toetsingscommissie voor het Veerse Meer, waarin al lerlei instanties zijn vertegen woordigd, plannen indienen die bijdragen aan de herstructure ring van het meer. Een land schapscamping was er rond die plas nog niet, dus dat was een gat in de markt." Maarten Janse denkt dat hij min stens 150.000 euro moet investe ren. Dat is een ruwe schatting, want hij moet nog onderzoeken waar subsidies te halen zijn. Zijn plan, uitgewerkt door archi tectenbureau Partitio uit Zierik zee, situeert de landschapscam ping aan de oostkant van de be drijfsgebouwen, de lijn van de Muidenweg volgend. Op die ma nier blijven mooie vergezichten in de polder gehandhaafd. „Die moet je intact laten, want dat is het geheim van dit gebied." Bijna 3,6 hectare wordt groen, met slootjes, speelse waterpartij en, een drinkput, bruggetjes, bo men en struiken. In het hart ko men de kampeerplaatsen op rui me velden, omzoomd met niet al te hoog groen. Aan de achterzij de laat Janse een deel open, zo dat er uitzicht op de dijk is. Ver- (Advertentie) SLUIS - De politie zoekt getuigen van de beroving van een tachtigjarige vrouw uit de gemeente Sluis, afgelopen woensdagmiddag. De vrouw fietste rond kwart voor drie over het onverhar de grindpad aan de buitenwal van de Hoogstraat, in de richting van de Zuiddijk. Bij een bocht zat een man op een bankje. Toen de vrouw naderde, zette de man een bromfietshelm op, trok haar van haar fiets en eiste geld. De vrouw viel tegen het prikkeldraad en raakte gewond aan haar heup en knie. Zij greep de man bij zijn helm en schopte hem. De man pakte haar bril, fietstas, wandel stok en paspoort en reed weg. Op een donkerkleurige scooter ging hij eerst door de Hoogstraat richting de zwinbrug. Daarna kwam hij terug en verdween in de richting van Sluis. Het signalement van de man luidt: blanke huidskleur, leeftijd ongeveer 20 jaar. Hij droeg donkere kleding en een donkere helm. MIDDELBURG - Leerlingen van basisschool de Bever burch in Middelburg heben vierhonderd euro opgehaald voor Brac, een partnerorganisatie van de Novib. Het geld wordt besteed aan onderwijsprojecten in Bangladesh. In dat land gaat bijna de helft van de kinderen niet naar school, omdat ze moeten werken. Brac geeft onderwijs in overleg met de ouders, zodat er ook nog tijd is om op het land of thuis mee te werken. Het bedrag is ingezameld door buitenlandse muntjes in te zamelen. ZELZATE - Het wegverkeer heeft gisteren hinder onder vonden van een storing aan de brug over het kanaal Gent-Terneuzen in Zelzate. In verband met een technisch defect werkte de middenvergrendeling van beide brugde- len niet. Daardoor was de brug 's ochtends een uur buiten werking. Na een provisorische reparatie werd de brug weer in gebruik genomen. In afwachting van een definitie ve oplossing kunnen de brugwachters de vergrendeling nu deels handmatig bedienen. De draaitijd duurt hier door ongeveer een minuut langer. De oorzaak van het euvel was gisteren nog onduidelijk. Het scheepvaartverkeer ondervond geen hinder van de storing. Het wegverkeer werd niet omgeleid, maar kon eventueel via de tunnel bij Zelzate of de brug van Sas van Gent zijn weg vervolgen. WEMELDINGE - In de nacht van woensdag op donder dag zijn in het Herdershoefje en op de Noordelijke Achter weg twee personenauto's opengebroken. Uit allebei de au to's werd de radio/cd-speler gestolen. WISSEKERKE - Een particulier mag geen landhuizen bouwen op zijn perceel in Terlucht, vlakbij het gehucht Wissekerke. Het Goese college van burgemeester en wet houders is tegen het idee. Het past niet in het ruimtelijk beleid, zegt wethouder M. 't Hart. De bewoner van Ter lucht had het verzoek ingediend, omdat de bomen op zijn kavel kaprijp zijn. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De grootste re kenwonders onder de elf- en twaalfjarigen in Nederland, ko men uit Middelburg. De leerlin gen van Acaciahof hebben de Kangoeroe Reken- en Wiskunde- wedstrijd 2005 gewonnen. De wedstrijd wordt elk jaar ge organiseerd door de Cito Groep en een aantal universiteiten. Zo wel leerlingen uit het basison derwijs als scholieren uit het voortgezet ondeiwijs kunnen er aan meedoen. De kinderen hebben de vraag stukken op 18 maart in hun ei gen klas gemaakt. De resultaten zijn gisteren bekend gemaakt. De leerlingen uit groep 8 van Acaciahof behaalde als groep in hun leeftijdscategorie de eerste plaats met 117,7 punten. De ge middelde score was 82,58 pun ten. Ook op individueel vlak gooide de school hoge ogen. Esmee te Winkel behaalde indi vidueel de tweede plaats. „Alle tien de leerlingen uit mijn klas die geselecteerd waren voor de wedstrijd, scoorden boven het gemiddelde", zegt juf Heieen Walraven trots. „Hoe het komt dat mijn leerlin gen zo goed zijn in rekenen? Ik weet het niet precies. Aan de ene kant ligt het aan de kinde ren. We doen al vijf jaar aan de ze wedstrijd mee. Soms gaat het goed en soms een stuk minder. Wat misschien ook meespeelt, is dat wij de kinderen voor de re kenles verdelen in drie groe pen." Kinderen die niet zo goed zijn in rekenen worden bij el kaar gezet en kinderen die ge middeld kunnen rekenen of er heel goed in zijn, ook. „Dit doen we al vanaf groep 3. Op deze ma nier voorkom je dat een deel van de klas niet mee kan komen en dat anderen zich vervelen. Wij hebben de indruk dat dit heel goed werkt. De kinderen wor den extra gestimuleerd en trek ken ook eikaars niveau om hoog." Voor de wedstrijd hebben ze bij Acaciahof wel extra goed geoe fend. „Ik heb ze als oefening de vragen van vorig jaar laten ma ken die voor vmbo-leerlingen be doeld waren. Dat was pittig, maar het lukte ze wel." (Advertentie) der een sanitaire ruimte en drie wilgenhutten. Een lindenlaantje leidt straks van het erf naar de camping. Verkeer komt binnen via de huidige inrit. In het hoog seizoen komt er een tweede uit rit voor campinggasten. Het echt paar Janse ziet het wel zitten: „Het wordt hartstikke mooi." (Advertentie) STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Desafinado, 16.30 - 18.30 uur politiek café; VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 08.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 09.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; www.autovermeulen.nl met diverse optredens op de markt, o.a. Kabouter Klus (middagprogramma) Big Black en Beautiful (avondprogramma) George Baker (avondprogramma) Boney M (avondprogramma) Toegang gratis Organisatie; Stichting Evenementen Middelburg i.s.m. Uit het volk voor het volk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13