m Parlementslid in Irak gedood Spaanse burgemeesters loyeotten homohuwelijk Terreur in wereld is volgens Amerikanen sterk toegenomen Doden bij rellen na verkiezingsuitslag in Togo Israëlische kolonisten betogen tegen terugtrekking uit Gaza Ontkennen gaskamer overschaduwt vieren bevrijding Oostenrijk Vorming van regering blijft uit banon gaat "Jind mei naar Ie stembus to Dodental ramp Japan loopt op Weer doden bij Franse hotelbrand Bom onder brug Istanboel Extreemrechtse delicten Duitsland Nederlander krijgt gratie Vietnam Doden door overstromingen Atjeh ts ideg er hij inonzejedactie ;zicht donderdag 28 april 2005 buitenland AGDAD - Gewapende man hebben gisteren een vrouwe- jk parlementslid gedood in de aakse hoofdstad Bagdad. La- if'a Abed Khadawi werd in de nut van haar huis in het oos- erin- flVan stac* doodgeschoten, ij was lid van de partij van de strekkende premier Allawi. ;or zover bekend is Khadawi (jj. eerste Iraakse lid van het ia-zetels tellende nieuwe parle- ent dat het slachtoffer werd a een aanslag. Terwijl de aan- iciaal J?en °P P°btici en overheids- ijpot nctionarissen doorgaan, is er scho- H steeds geen nieuwe rege- üg. Sinds de verkiezingen op januari onderhandelen de ootste Iraakse partijen al over erde-verdeling van regeringspo- ngselïn' ltipl] {verwachting was dat de nieu- scho- «pemier Jaafari gisteren zijn jstmet kabinetskandidaten ter jedkeuring zou voorleggen aan >t parlement, maar dit bleef tuweVolgens twee volksvertegen - oordigers van het sjiitische lok, de Verenigde Iraakse Alli- ttie (VIA), zullen 17 van de 36 onistersposten naar sjiieten fj^Lan. De VIA heeft 148 zetels in m(jjj E parlement. Acht ministeries len naar de Koerdische Aili ng fte gaan, zes naar soennieten 'gjlo teen naar een christelijke kan- tra tot- aiveringen mgj. "tinier Jaafari zou ook drie vi- -premiers willen aanstellen, 5 elke grote etnische groep Hij heeft tot 7 mei de tijd ai y, i een kabinet te vormen, an- !n j rs moet hij het veld ruimen. «seculier gerichte partij van overtrekkende premier Allawi d geen deel uit maken van de voor lanve regering. Onderhandelin in met zijn partij (40 zetels), «minstens vier ministerspos- ai en een vice-premierschap EIROK'I' - n Libanon hebben be-i50 29 mei tot 12 juni algemene iggj ïkiezingen plaats. Dat heeft voorzitter van het Libanese dement, Berri, gisteren ge- faë 8d- D parlementsverkiezin- O in Libanon worden gehou- |>i nin meerdere rondes. S mandaat van de huidige iksvertegenwoordiging loopt af. De stembusgang te worden vertraagd :orde moord op de voormalige ïmier Hariri in februari. ANP wilde leveren, zijn afgebroken. Gevreesd wordt dat onder het leiderschap van de onder Sad dam Hoessein onderdrukte sjiiti sche partijen, de veiligheidsdien sten verder gezuiverd zullen worden van vroegere leden van de Baathpartij. Allawi had vo rig jaar een aantal van hen juist weer aangesteld, omdat zij vaak over de broodnodige vaardighe den beschikken. De Amerikaanse minister Rumsfeld van Defensie onder streepte eerder deze week dat competente mensen cruciaal zijn voor het herstel van de sta biliteit in Irak. „Als zij de om vang van de opstand willen te rugdringen, dan heb je goeie mensen nodig. Het vermijden van onnodige onrust binnen het veiligheidsapparaat, heeft daar om hoge prioriteit." GPD/RTR door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het aantal ter reuraanslagen in de wereld is vo rig jaar meer dan verdrievou digd, zo blijkt uit Amerikaanse berekeningen. Deze staan ver meld in een brief van het Demo cratische Congreslid Henry Waxman. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte vo rige week bekend de statistie ken niet langer te zullen publice ren. Afgevaardigde Waxman zet daar in en brief aan het ministe rie grote vraagtekens bij. Het Amerikaanse ministerie ging vo rig jaar lelijk in de fout met cij fers over internationaal terroris me. Eerst werd aan het Congres gerapporteerd dat terreuraansla gen in de wereld waren afgeno men. Later bleek dat er bij het opstellen van de statistieken fou ten waren gemaakt en dat er in 2003 juist sprake was van een toename tot 175 aanslagen. Daarbij kwamen 625 mensen om, en niet 307, zoals eerst ge rapporteerd. Het aantal interna tionale terreuraanslagen in 2004 ligt rond de 650. Het aan tal slachtoffers zou boven de duizend uitkomen, aldus een oud-inlichtingenmedewerker in de krant Washington Post. In een achtergrondgesprek met Congres-medewerkers over de cijfers, wees het ministerie erop dat de scherpe toename veroor zaakt wordt door een andere, be tere registratiemethode. Wax man, een Democraat uit Californë, heeft gevraagd om een onderzoek van de inspec teur-generaal van Buitenlandse Zaken naar de terrorismegege- vens. Bijna de helft van de in 2004 geregistreerde aanslagen vond plaats in Kashmir, de In diase provincie waarover India en Pakistan twisten. Maar er was ook een flinke toename van terrorisme in Irak (van 22 tot 198). Aanslagen op militairen zijn daarbij niet meegeteld. Het aantal aanslagen in Afghanis tan en Israël verdubbelde. GPD wr Henk van den Boom Demonstranten werpen in Lomé barricades op tegen de oproerpolitie. van onze redactie buitenland LOME - Bij botsingen tussen ordetroe pen en betogers in de Togolese hoofdstad Lomé zijn zeker 22 mensen gedood en meer dan honderd gewond geraakt. Een arts van het Tokoin-ziekenhuis zei zelfs dat zeker vijftig mensen zijn gedood. De ongeregeldheden begonnen dinsdag toen bekend werd dat interim-leider Fau- re Gnassingbé de presidentsverkiezingen van zondag had gewonnen. Volgens ooggetuigen openden de orde troepen het vuur op de betogers toen zij demonstreerden tegen Gnassingbé. „Van de gewonden is 90 procent getroffen door kogels", aldus een van de woord voerders. Twee van de gewonden zouden er ernstig aan toe zijn. Demonstranten hebben gisteren op ver schillende plaatsen in de stad barricades opgeworpen. De meeste winkels bleven dicht, nadat het dinsdagavond lang on rustig was geweest in Lomé. Jongeren van de oppositie zeiden dat zij doorgaan met hun betogingen tegen de uitslag. De kiescommissie bepaalde dinsdag dat Gnassingbé volgens een voorlopige uit slag de verkiezingen had gewonnen. Vol- foto Nic Bothma/EPA gens die uitslag kreeg hij 60,22 procent van de stemmen. De belangrijkste kandi daat van de oppositie, Emmanuel Akita- ni Bob, kreeg volgens de telling 38,19 pro cent van de stemmen. De uitslag wordt pas officieel als het hooggerechtshof die heeft bekrachtigd. Bob wilde de officiële uitslag niet afwachten en riep gisteren zichzelf in een verklaring uit tot presi dent van Togo. ANP/AFP/RTR 1RCELONA - Een flink aan- JSpaanse burgemeesters heeft Wa weten geen homo's en Mennes te willen trouwen, in juni de wet op het toohuwelijk van kracht ordt. Ze kunnen dit niet voor geweten verantwoorden, al- de verklaring. De katholie- bisschoppen steunen de (ge- >wn) burgervaders in deze 'nn van burgerlijke ongehoor- ömheid. homohuwelijk heeft een ™rpe scheidslijn getrokken Mr de Spaanse samenleving. 5 rechtse Partido Popular 'P)i de grootste oppositiepar is tegen het homohuwelijk, •a aantal van haar burgemees- is heeft eerder deze week dan k verklaard dat er binnen hun ïfleente geen plaats zal zijn Mr het homohuwelijk. Omdat averbod in strijd zou zijn met wet hebben de meeste burge- ^ters, onder druk van de par ading, hun standpunt later ^verzacht. Ze zullen homohu- %en in hun gemeente nu d toestaan, maar laten de vol- ervan over aan hun Mriminatic burgemeester van een klein :rP in Catalonië ging zover dat Idoor zijn eigen partij wordt plagen. Hij weigert niet al- homo's in de echt te verbin- i Haar deed ook discrimine- hde uitlatingen. In de media zei hij: „Homo's hebben een ge brek en zijn onvolmaakt. Daar om kan ik ze niet trouwen." Hij verwees naar de natuur. „Ik heb nog nooit twee honden van het zelfde geslacht seks zien bedrij ven." De partijtop van de PP haastte TOKIO - Het dodental als ge volg van de treinramp maandag in Japan is opgelopen tot zeker 97. De verwachting is dat het aantal dodelijke slachtoffers uit eindelijk op ongeveer honderd zal uitkomen. Zeker 458 mensen raakten gewond. De trein liep door onbekende oorzaak uit de rails en ramde een appartementengebouw. Dinsdagochtend zijn nog drie mensen levend uit de wrakstuk ken gehaald. Politie en brand weer denken dat er nog moge lijk tien mensen vastzitten in de verwoeste treinstellen, maar dat die niet meer leven. In de forensentrein zaten onge veer 580 passagiers. Sommige getuigen beweren dat de trein te snel reed omdat de machinist een vertraging wilde goedma ken. Politiebronnen lieten we ten dat de trein ten tijde van het ongeval sneller dan 100 kilome ter per uur reed, terwijl de maxi male snelheid op dit deel van het traject 70 kilometer is. ANP zich te verklaren dat dit beslist niet het gedachtegoed is van de partij. Politiek leider Mariano Rajoy probeerde de radicale standpunten van zijn partijgeno ten enigszins te vergoelijken en verzekerde dat alle leden van zijn groepering zich aan de wet zullen houden. Volgens Rajoy is ook de PP voor het homohuwe lijk, maar zonder het onderdeel dat de adoptie van kinderen door homo's en lesbiënnes re gelt. „Het heeft geen zin dat Spanje hierin voorop loopt", al dus Rajoy. De rooms-katholieke geestelij ken zijn fel tegen het homohuwe lijk. Zij hebben de burgemees ters opgeroepen hun geweten te volgen en geen homohuwelijken te sluiten. Emeritus-kardinaal Carles van Barcelona zei op de televisie dat 'het stellen van de wet boven het geweten tot Aus chwitz leidt'. Carles legde ver volgens uit dat de beulen die de joden vergasten ook hun gewe ten ondergeschikt maakten aan de bevelen van hun leiders. Senaat Overigens moet de wet nog dooi de senaat worden behandeld. Daar zal het voorstel worden af gestemd omdat de PP de steun krijgt van de Catalaanse natio nalisten. Het wetsvoorstel gaat vervolgens terug naar het parle ment waar het in juni opnieuw wordt ingebracht. Daar wordt het naar verwachting aangeno men door de meerderheid van de coalitie van premier Zapa- tero. GPD van onze redactie buitenland GUSH KATIF - Tienduizen den Israëliërs hebben gisteren gedemonstreerd tegen het voornemen van de Israëlische regering om alle kolonisten en het leger uit de Gazastrook te rug te trekken. De ontruiming van de joodse nederzettingen Joodse kolonisten houden een protestmars tegen de plannen van de Israëlische regering. foto Ronen Zvulun/RTR zal naar verwachting aan het einde van de zomer beginnen, maar het verzet ertegen is he vig en grimmig. De demonstratie gisteren in Gush Katifeen grote nederzet ting in het zuiden van de Ga zastrook, werd als een cruciale test gezien voor de kracht van de machtige kolonistenbewe ging. Van te voren was gere kend op zeker honderddui zend demonstranten. Volgens de organisatie waren er zestig duizend mensen, de Israëli sche politie hield het op veer tigduizend. De bijeenkomst was omgeven met zware veiligheidsmaatre gelen. De politie en het leger waren massaal op de been om de demonstratie in goede ba nen te leiden en confrontaties met Palestij nen buiten de ne derzetting te voorkomen. Raket Een bus met betogers die op weg was naar Gush Katif werd bijna geraakt door een door Palestijnen afgevuurde Qassam-raket. Een Israëlische militair raakte gewond door scherven van het projectiel. De voorgenomen terugtrek king betekent dat alle 21 ne derzettingen in de Gazastrook en vier van de 120 nederzettin gen op de Westelijke Jordaan- oever moeten worden ont ruimd. De negenduizend kolo nisten in deze gebieden die moeten vertrekken, zullen waarschijnlijk fel verzet ple gen. ANP/AFP NANCY - Een brand in een hotel in het Franse Nancy heeft aan zeker twee mensen het leven gekost. Acht perso nen zijn volgens de brandweer met verschijnselen van rookvergiftiging opgenomen in een ziekenhuis. Het hotel biedt vooral onderdak aan sociaal zwakkeren. Eerder deze maand kwamen 24 mensen om door een brand in een hotel in Parijs. In dit pand vonden vooral (Afrikaanse) immigranten onderdak. Deze brand wakker de in Frankrijk de discussie aan over de gebrekkige op vang van daklozen, immigranten en andere kansarme groepen door gemeenten en instanties. ANP/DPA ISTANBOEL - De politie in de Turkse stad Istanboel heeft gisteren een explosief onschadelijk gemaakt dat was bevestigd onder de drukke Halic-brug in de stad. Ex perts brachten de kleine bom gecontroleerd tot ontplof fing. Volgens het persbureau Anatolië is onduidelijk wie de bom heeft geplaatst. Militante Koerden, extreemrechtse activisten en ook radi cale moslims hebben de afgelopen jaren bommen tot ont ploffing gebracht in Turkije. De Halic-brug is een van de drie bruggen over de Bosporus in Istanboel. ANP/RTR BERLIJN - Het aantal meldingen van extreemrechtse de licten in Duitsland stijgt fors. Volgens de krant Der Ta- gesspiegel is het aantal geregistreerde incidenten in 2004 op het hoogste niveau gekomen sinds 2000. Vorige jaar werden er 12.051 incidenten met een extreemrechtse ach tergrond gemeld, tegen 10.795 in 2003, 10.902 in 2002 en 10.054 in 2001. Bij de delicten gaat het onder meer om het toebrengen van lichamelijk geweld door neonazi's en skinheads, maar ook om bijvoorbeeld het brengen van de Hitlergroet of de verspreiding van ultrarechtse propaganda. ANP HANOI - Vietnam laat een Nederlandse gevangene ver vroegd vrij. De Nederlander behoort tot een groep van 7751 gedetineerden die in verband met de 30-jarige her denking van het einde van de Vietnamoorlog, 30 april, gratie krijgen. Dat heeft de Vietnamese onderminister van Politie, gene raal Le The Tiem gisteren bekendgemaakt. Onder de am nestieregeling vallen nog achttien andere buitenlanders. Ook laat de communistische regering een klein aantal po litieke gevangen vrij. ANP/AFP BANDA ATJEH - In de Indonesische provincie Atjeh zijn zeker vijftien mensen om het leven gekomen door over- stromimgen als gevolg van zware regenval. Zeker vijf mensen worden nog vermist, aldus de politie gisteren. Achttien anderen raakten gewond. Een uit zijn oevers getreden rivier verwoestte in het dorp je Law Mengkudu 490 huizen. Veel mensen werden in hun slaap verrast door het snel wassende water. Volgens een ooggetuige spoelde een drie meter hoge muur van wa ter door het dorp. ANP/AFP door Monique Broeshart WENEN - Oostenrijk herdacht gisteren de bevrijding door de Geallieerden, zestig jaar gele den, maar er hing een zware schaduw over de ingetogen plechtigheid. Want het is niet niks als aan de vooravond van zo'n herdenking een parlementa riër het bestaan van de mers in twijfel trekt. John Gudenus, het ex treem-rechtse Eerste-Kamerlid (Bundesrat) voor de FPÖ (de voormalige partij van Jorg Hai der), stelde in een tv-interview dat het bestaan van de gaska mers in concentratiekampen ver der onderzocht zou moeten wor den. De ophef die hierop volgde (Advertentie) noopte Gudenus uit zijn partij te stappen, maar hij weigert zijn zetel af te staan. Enkele dagen eerder zorgde Siegfried Kampl, volksvertegen woordiger en burgemeester van het stadje Gurk, voor commotie door in de Eerste Kamer aan dacht te vragen voor de 'brutale vervolging van nazi's na de oor log'. Tevens noemde hij deser teurs uit Hitiers Wehrmacht 'ka- meradenmoordenaars'. Kampl is lid van de nieuwe door Haider opgerichte partij BZÖ. De partij zegt met het bruine verleden af te willen rekenen, maar zij zi^t nu geen reden om zich van deze omstreden uitspraken te distan tiëren. De oppositie eist echter Kampls aftreden, omdat hij anders bin nenkort de nieuwe president van de Eerste Kamer zal wor den. Deze functie rouleert en Kampl is komende zomer aan de beurt. Zowel kanselier Wolf gang Schüssel als president Heinz Fischer keurden de uit spraken van Kampl en Gudenus af in hun toespraken, en kregen veel bijval. De herdenking van 27 april 1945 ligt sowieso erg ge voelig in Oostenrijk. Terwijl de Geallieerden het Duitse Rijk hadden 'verslagen', werd Oos tenrijk - wat tijdens de oorlog als Ostmark daar onderdeel van uitmaakte - 'bevrijd'. Het land werd gezien als slachtoffer van Duitsland, hoewel het wel dege lijk ook verantwoordelijk was voor oorlogsmisdaden. Het ge volg was dat de status van het land lang onduidelijk bleef en een onzekere periode volgde. Op instructie van sovjetleider Stalin werd op 27 april in We nen hals over kop een regering onder leiding van Karl Renner geïnstalleerd. Elders in Oosten rijk werd toen nog gevochten. De hoofdstad lag in puin en van onbekommerde feestvreugde was nauwelijks sprake. Echt feest was het pas tien jaar later, toen 20.000 Westerse en 40.000 sovjettroepen het land verlieten. Dit viel samen met de ondertekening van het Staats verdrag, op 15 mei 1955. Tot die tijd was Oostenrijk niet neu traal en onafhankelijk, maar wa ren de Geallieerden er de baas. De 15e mei wordt dit jaar groots gevierd met een volksfeest. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5