iverpool een ploeg van uitersten PZC Delta/Ockenburgh ziet nog perspectief Hiddink krijgt vijf tot tien miljoen om markt mee op te gaan 21 Franse arbiters: Straf Barthez belachelijk laag DFB schorst Hoyzer levenslang Jhe Reds spelen moeizaam in competitie, maar houden stand in Champions League Relschoppers tien jaar buiten Kuip enia is uittocht ipatleten zat Groningen-Münster van de baan Turner Van Gelder mag naar EK Van Nieuwenhuijsen tekent bij Naturalisatie Kalou wordt snel behandeld Adriaanse: AZ heeft 30 procent kans op finale donderdag 28 april 2005 onze sportredactie HAAG - De Franse leidsrechters zijn in verweer (omen tegen de 'belachelijk straf', die vrijdag is uitge- iken tegen doelman Fabien rlkez. |33-jarige keeper van Olympi- que Marseille kreeg een straf van drie maanden schorsing op gelegd, omdat hij tijdens een oe fenwedstrijd in februari een scheidsrechter in het gezicht spuwde. „Zo'n lage straf krijgt automatisch gevolgen in het amateurvoetbal. Wat deze week in het profvoetbal gebeurt, zie je volgende week terug bij de amateurs", zegt scheidsrechters- voorzitter Bernard Saules. De scheidsrechters zijn blij dat de Franse bond in beroep gaat te gen de uitspraak van haar eigen tuchtcommissie. De Marokkaanse scheidsrechter Abdellah el-Achiri leidde op 12 februari een oefenwedstrijd van Olympique Marseille tegen het Marokkaanse Wydad Casablan ca. Toen aan het einde van het duel - Barthez was reserve - een clubgenoot de rode kaart kreeg, sloegen bij hem de stoppen door. Hij stormde het veld op, ondanks het feit dat zijn trainer hem poogde tegen te houden, en wilde de scheidsrechter te lijf. Toen dat niet lukte, spuwde hij de leidsman vol in het gezicht. El-Achiri staakte daarop de wedstrijd. Barthez kreeg zes maanden schorsing, waarvan drie voor waardelijk. Die straf werd in de dagen na de uitspraak als 'uit zonderlijk licht' betiteld ANP FRANKFURT - De Duitse voetbalbond DFB heeft scheidsrechter Robert Hoyzer voor het leven geschorst. De boete van 50.000 euro die eerder was opgelegd, is door de bond ingetrokken. Met Hoyzer kwam het omkoop schandaal in Duitsland in januari aan het rollen. Inmid dels wordt hij ervan beschuldigd als arbiter vijf wedstrij den te hebben gemanipuleerd. Het Openbaar Ministerie in Berlijn heeft de gehele zaak in behandeling. ANP/DPA tor Leon ten Voorde HAAG - Een merkwaar- ploeg, dat Liverpool. Zo de ploeg de Engelse com- |litie verlaat en het Europese Wel betreedt, komt al het goe- ïopeens samen. Zelfs Chelsea jteg Liverpool er gisteravond a onder (0-0), waardoor de jaimer vijf uit de Premier Lea- e zowaar zicht heeft op de fi le van de Champions League. Leen club al een tijdje niets er te vieren heeft gehad, jÜ unpen sommige fans zich uit ie wanhoop vast aan de est waanzinnige theoriën. en! de supporters van Liver- i Die wisten voor het duel te il a Chelsea te melden dat hun I ib de Champions League zou j an winnen en wel om de vol- nde merkwaardige redenen: 1978 won Liverpool de Euro- cup 1 en in dat jaar stierf net ;n| de paus. Drie jaar later j innen de The Reds de presti- luze beker opnieuw en in die node trouwde prins Charles. :laat die man nou pas geleden I nieuw in de echt getreden nPuur toeval zou je zeggen, ar niet voor de fans van Li- •pool. Die grijpen alles aan inog enigszins optimistisch te nnen blijven. iteravond, op Stamford idge, hadden de spelers van ierpool de hulp van de hogere chten helemaal niet nodig iovereind te blijven tegen de doodverfde favoriet. De gas- i verloren dit seizoen al drie er van C-helsea en hebben in competitie een achterstand liefst 31 punten, maar in de ropees clash was dat verschil :n moment zichtbaar. En hoe j UROBI - De Keniaanse rege- Di ij wil de uittocht van pro- jjiuente atleten stoppen. Daar- i, i is in eerste aanleg een Sïkgroep opgericht, die bin- '1 a drie weken rapport dient ;ra te brengen. „Het moet maar is afgelopen zijn met de dief- il van onze beste atleten door rijke landen", zei de voor- ■2 Ier van de overheidscom- lllissie, oud-hoogspringer Jos- iOkuthe. JC onderzoek volgt op om ar en uitspraken van de Ke el tanse sportminister Ochilo tcko, eerder deze maand. De i rindsman stelde in zijn mach- 'i loosheid en woede voor Ke- tanse topatleten die met een j awe nationaliteit terugkeer- èi a naar hun geboorteland om trainen, te arresteren en te I porteren. Nationale atletie- tj fficials trokken meteen de ij thtsgeldigheid van deze ver- io inde maatregel sterk in twij- itj 1 Niettemin bleken onvrede ongerustheid over de uittocht rei o de topatleten groot onder eigen bevolking. Ayacko be- 1 »t daarop een speciale com- sie te benoemen om het pro em te onderzoeken en te be- j'den. ch 'et gaat om een delicate kwes- sfwist voorzitter Okuthe, te- ,i! preses van het nationale ij ioiaanse sportbestuur. „De rij- landen maken misbruik van 2e armoede door onze topatle- fi om te pikken. Het is een zorg- j kkende ontwikkeling." de laatste twee jaar hebben dan twaalf Keniaanse dlopers een andere nationali- li aangenomen, voornamelijk ieconomische redenen. Voor- de rijke olielanden uit de Golf- ?o, zoals Qatar, maken goede ?met de Keniaanse natuurta- 'len. Zo won Stephen Chero- 'onder zijn nieuwe naam Saif !eed Shaheen de wereldtitel in jtö op de steeplechase, nadat i enkele dagen eerder het pas- tot van Qatar had bemach- Lornah Kiplagat heeft ids 2003 de Nederlandse natio- üteit. jj dson Kipketer was één van de I Kenianen die 'overliep' lr een ander land. Hij won Jr Denemarken wereldtitels 3 J995, 19 9 7 en 1999 op de 800 ter, Bernard Lagat maakte 1 hge week bekend dat hij het norikaanse staatsburgerschap d verworven. Hij won vorig f augustus voor Kenia nog zil- r°p de 1500 meter tijdens de utopische Spelen. ANP wel bijna iedereen Chelsea voor af tipte als de grote favoriet, kwam het taaie verzet van Liver pool niet eens zo onverwacht. Li verpool is een ploeg van uiter sten dit seizoen: zwak in Enge land, maar verrassend sterk zo gauw het in de Champions Lea gue speelt. Ter illustratie: afgelo pen zaterdag speelde Liverpool in Londen een draak van een wedstrijd tegen degradatiekan didaat Chrystal Palace (1-0 ver lies). Gisteravond hield diezelf de ploeg in diezelfde stad het dit seizoen superieure Chelsea zon der enige moeite in bedwang. Zelfs Arjen Robben, die na een uur in het veld kwam, kon de im passe voor de thuisploeg niet doorbreken. Chelsea miste gis teravond de creativiteit, het lef en de vorm van de dag om het Li verpool echt lastig te maken. De remise was dan ook een terechte afspiegeling van het duel, dat geen moment het niveau haalde van die andere halve finale eer gisteren, AC Milan-PSV. De bijgelovige fans van Liver pool hadden daar uiteraard lak aan. Zij vierden de 0-0 als een zege en beginnen nu serieus te dromen van het grote succes waar ze al zo lang op wachten. Zal hun voorgevoel dan toch nog uitkomen? Chelsea-Liverpool 0-0. Scheids rechter: Sars. Toeschouwers: 50.000. Gele kaart: Cole, Kezman (Chelsea), Biscan, Alonso (Liver pool). Chelsea: Cech; Johnson, Terry, Car- valho en Gallas; Gudjohnsen, Tia- go (59. Robben), Makelele en Lam- pard; Cole (78. Kezman) en Drog- ba. Liverpool: Dudek; Finnan, Carrag- her, Hyypia en Traoré; Garcia (90. Smicer), Biscan (87. Kewell), Ger- rard, Alonso en Riise; Baros (65. Cissé). GPD Chelsea-voetballer John Terry (rechts) probeert Jamie Carragher, zijn collega van Liverpool, van de halve finale van de Champions League. elen in de eerste wedstrijd foto David Davies/EPA Goese driebanders dwingen in eerste play-off duel met Crystal Kelly gelijkspel af door Bauke Boersma GOES - Voordat er ook nog maar een bal was geraakt, voor spelden veel 'kenners' dat het tweede play-offduel van Delta/Ockenburgh tegen Crys tal Kelly niet meer dan een for maliteit zou zijn. Maar de Goe se driebanders leven nog. De thuisconfrontatie met de rege rend nationaal en Europees kampioen uit Waalwijk eindig de gisteren in 4-4. „We zijn nog volop in de race voor de finale om het landskam pioenschap", jubelde Roland Forthomme, één van de twee Belgen bij Ockenburgh. „Bij elk minder resultaat dan deze 4-4 was het waarschijnlijk over en sluiten geweest, maar nu zie ik zeker perspectief." „Maar dan moeten we wel mini maal even goed spelen als van avond", voegde Hulstenaar Jean Paul de Bruijn eraan toe. „En het liefst nog een beetje be ter." Want precies even goed bete kent dus weer 4-4 in de be slissende return, zaterdag in Waalwijk. Dan zou Ocken burgh alsnog de klos zijn, om dat het aantal caramboles dan doorslaggevend is. Dat was gis teren namelijk in het voordeel van Crystal Kelly (179 om 163). Dat verschil kwam vooral om dat Henk Habraken tegen Ray mond Ceulemans zijn prestatie van eerder dit seizoen bij lange na niet kon herhalen. Toen won de Brabander van de ver maarde Belg, maar hij was gis teravond in het thuisdomein van Ockenburgh kansloos: 27-50. Daarmee kwamen de Goese ploeg op een 0-2-achterstand, maar verdubbeling van die marge nog voor de pauze was, bleef de ploeg bespaard dank zij Jean Paul de Bruijn. De Zeeuws-Vlaming opende sterk (16-2 na vier beurten, met een serie van negen), maar zag zijn opponent Raimond Burgman gaandeweg opkrabbelen en bij 30-32 zelfs brutaalweg de lei ding nemen. Het bleek de enige keer dat hij in die luxepositie zat. De Bruijn perste er onder meer series van vijf en zes uit en speelde de partij uit: 50-41 in 21 beurten. „De winst van Jean Paul was Jean Paul de Bruijn won zijn partij in de eerste play-offwedstrijd. voor mij een enorme stimu lans", vertelde Forthomme in zijn met een sappig Waalse tongval doorspekte Neder lands. „Als het bij het aanbre ken van de pauze 0-4 staat, gaan Martin Spoormans en ik onze partijen heel anders in. Dan weet je dat de missie zo goed als onmogelijk is en is het maar de vraag of je het beste uit jezelf nog boven kunt ha len." Beslissende coupe Nu lukte dat de kopman van Ockenburgh meer dan voortref felijk. Tegen zijn landgenoot Frédéric Caudron bouwde hij snel aan een voorsprong, maar zag zijn opponent bij 20-20 ge lijk komen. Het bleek niet het sein voor Caudrons aanval, maar voor de beslissende cou pe van Forthomme. Na 28 beur ten was het 50-28. „Ik heb ook wel een beetje geluk gehad, hoor", stelde de bescheiden Forthomme, die daarbij niet in de laatste plaats doelde op arbitraal geklun gel. Caudron kende in de slot fase een plotse oprisping en leek met een immense serie zijn laatste kans op de zege veilig te willen stellen. Maar toen hij zich al volop concentreerde voor de tiende carambole op rij - daarmee de achterstand tot 43-37 verkleinend - vond arbi ter Jack Westerveld het nodig de afstandsbediening van de tijdklok op een tafeltje te gooien met de mededeling dat het 'ding' niet werkte. Weg con centratie Caudron, dag caram bole, einde serie. De Belg moest zich zichtbaar inhouden óm niet met vanalles te gaan smijten. „Het was vreemd, alleen Wes terveld had problemen met de tijdklok. In beide partijen", zo keek Forthomme terug op het incident. „Bij Lidwien de Bruijn (die de eerste helft van De Bruijn-Burgman en For- thomme-Caudron leidde en toen werd afgelost door Wester veld) was er niets aan de hand. Dat gedoe irriteerde Burgman voor de pauze ook al, nu had Caudron er last van. En wie weet, was het mijn redding wel. Ik had weliswaar een voor sprong, maar als Caudron het op zijn heupen heeft, maakt hij er zo twintig." Dat gebeurde niet en Forthom me trok de zege naar zich toe. Zo werd het 4-2 voor Delta, maar toen was al duidelijk dat foto Willem Mieras 6-2 er niet in zat. Martin Spoor mans kon tot halfweg redelijk mee met Frans van Kuyk, maar viel vervolgens stil. Van Kuyk imponeerde ook niet, maar won wel: 50-36 in veertig beur ten. Stunt Misschien heeft Spoormans wel de sleutel tot een stunt in handen. De Belg moet veel be ter kunnen en won in de regu liere competitie beide keren van Van Kuyk. Herhaalt hij dat kunst- je zaterdag in Waal wijk, dan kan Delta/Ocken burgh op 7 en 21 mei zomaar in de finale staan tegen de win naar van de dubbele ontmoe ting tussen Twentevisie en Ge- br. Van Wanrooij. Daarin werd gisteren het eerste duel gewon nen door Twentevisie: 6-2. ROTTERDAM - De vier personen die op 24 februari tij dens de Uefa Cup-wedstrijd tussen Feyenoord en Spor ting Lissabon (1-2) voorwerpen en vuurwerk op het veld gooiden, zijn hiervoor zwaar gestraft. Het viertal kreeg door de KNVB het maximale landelijke stadionverbod van vier seizoenen opgelegd. Feyenoord zelf voegt hier voor haar eigen stadion nog zes seizoenen aan toe, zodat De Kuip de komende tien jaar verboden terrein voor hen is. Ook zet de Rotterdamse club de acties om de schade op de raddraaiers te verhalen onverminderd voort. ANP GRONINGEN - De zesde editie van de wielerkoers Gro ningen-Münster gaat vooralsnog niet door. De organisa tie van de Nederlands-Duitse wedstrijd, die op 5 mei zou worden verreden, wilde het traject omkeren en voor het eerst na vijf jaar finishen in Groningen. Het ontbrak de Nederlandse organisatoren echter aan geld. Koos Feiken, in Nederland betrokken bij de organisatie, geeft de hoop nog niet helemaal op: „We hebben besloten dat de finish in Groningen definitief niet doorgaat en dat de aanvankelijk geplande datum van 5 mei ook komt te vervallen. We inventariseren op dit moment of we op een later tijdstip weer in Duitsland kunnen aankomen. Op die manier zou de wedstrijd nog gered kunnen worden." ANP BEEKBERGEN - Yuri van Gelder mag meedoen aan de Europese kampioenschappen turnen, van 2 tot en met 5 juni in Debrecen. Van Gelder miste de twee kwalificatie wedstrijden, maar de turnbond KNGU heeft de ringenspe- cialist alsnog aangewezen op basis van zijn goede presta ties in de wereldbekercyclus. Jeffrey Wammes en de broers Herre en Epke Zonderland hadden zich bij de kwalificatiewedstrijden geplaatst. De Nederlandse mannendelegatie bij het toernooi in de Hon gaarse stad bestaat uit vier turners. De groep van de vrou wen moet nog worden samengesteld, zij hebben nog een kwalificatiemoment (8 mei in Amsterdam) te goed. ANP ROTTERDAM - Doelman Jorg van Nieuwenhuijzen, af komstig uit Tholen, speelt ook de komende twee seizoe nen voor Excelsior. Hij heeft zijn contract op Woudestein verlengd. Van Nieuwenhuijzen (26) is bezig aan zijn vier de seizoen op Woudestein. Excelsior heeft zich daarnaast versterkt met Sieme Zijm. De 27-jarige verdediger tekent op Woudestein een con tract voor drie seizoenen. Hij is nu aan zijn derde seizoen bezig bij Go Ahead Eagles. ANP Robinho is klein. PSV had drie maanden geleden de mogelijk heid om de Braziliaanse sterspe ler te contracteren, maar durfde toen de gok niet aan. Inmiddels is de kans groot dat Robinho voor Real Madrid kiest. Hiddink heeft de hoop nog niet helemaal opgegeven. Hij denkt aan een constructie, waarbij Robinho door Madrid bij PSV gestald wordt. „Maar wij hebben de touwtjes nu niet meer in han den", zegt Hiddink. Als mogelijk alternatief voor de spitspositie geldt Mateja Kez man, die heeft aangegeven terug te willen keren bij PSV. De spits werd vorige zomer voor zes mil joen euro verkocht aan Chelsea, waar hij het niet naar zijn zin heeft. Hiddink sluit een terug keer van Kezman niet uit. „Ik zeg niet dat het géén optie is", aldus Hiddink. „Mateja is onge lukkig bij Chelsea. Het is goed om dit even te laten rusten. Hij moet zelf goed nadenken wat hij wil. Maar een speler zoals hij, die altijd wil presteren, moet je nooit op voorhand de deur wij zen." GPD door Frans van den Nieuwenhof MILAAN - Technisch directeur Guus Hiddink krijgt een budget van minimaal vijf, maar waar schijnlijk tien miljoen euro tot zijn beschikking om de spelers groep van PSV komende zomer te versterken. Voorzitter Rob Westerhof maakte gisteren be kend dat het nieuwe spelers fonds een dergelijke omvang zal krijgen. Tal van financiers heb ben zich de afgelopen maanden aangemeld om in het fonds te participeren. Westerhof vertelde dat het gaat om kleine, middelgrote en zeer grote bedrijven. „Men koopt zich in voor bedragen die varië ren van 25.000 tot 500.000 euro. Er zijn veel kleine investeerders gevonden, maar ook vijf tot tien grotere. Ik verwacht dat we straks minimaal vijf en maxi maal tien miljoen te besteden hebben", aldus Westerhof. Als PSV overeenstemming be reikt met de beursautoriteiten moet het fonds komende zomer actief worden. De strategie vah de club is erop gericht om drie tot vier topspelers aan te trek ken wier contracten nog maxi maal een jaar doorlopen. De kans dat het geld zal worden aangewend voor de komst van CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Minister Rita Verdonk (Vreem delingenzaken en Integratie) be slist op korte termijn over de na turalisatie van Feyenoordspeler Salomon Kalou. „Ik verwacht binnen een maand", aldus de bewinds vrouw, gisteren op werkbezoek in Capelle aan den IJssel. Op de vraag of de spits op korte ter mijn in Oranje kan spelen, ant woordde ze: „Daar kan ik niets over zeggen." Kalou, die twee jaar geleden naar Nederland kwam, wil dol graag uitkomen voor het Neder lands elftal. Om te beginnen de ze zomer op het WK onder-20 in Nederland. GPD LISSABON - In het Estadio José Alvalade werkte AZ gister avond zijn laatste training af. Met negentien spelers, onder wie jeugdspelers als Zoontjes, Medunjanin en Vlaar. De laatste komt vanavond zeker in actie te gen Sporting Lissabon, in de eer ste wedstrijd van de halve finale van de Uefa Cup. Adriaanse zei dat hij zijn elftal niet meer dan dertig procent kans geeft op het bereiken van de Uefa Cup-finale. „Sporting is een moderne, aanvallend spe lende ploeg. Ze hebben Middles brough, Newcastle en Feye noord uitgeschakeld. Het is niet zo dat ik per se in de under dog-rol wil kruipen, ik ben slechts realistisch." Vermoedelijke opstelling AZ: Tim mer; J aliens, Lindenbergh, Vlaar; Landzaat, Van Galen, Buskermo- len, De Cler; Sektioui, Nelisse, Pe rez. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57