Vergoeding Borssele kan beperkt zijn PZC Bl0f raakt muzikaal betrokken De muziek staat voorop bij Klomppop Rock, funk, ska en punk op jubileumeditie festival Staten moeten HZ vaker inschakelen Rapport Greenpeace 16 Huifkartocht Festival geeft theaterkostuums aan studenten Cel voor diefstal met gestolen pas en autokraken kunst Bijeenkomst vormgeving donderdag 28 april 2005 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De kans is klein dat exploitant EPZ een enorme schadevergoeding krijgt toege kend als de kerncentrale in Bors sele in 2013 wordt gesloten. Dat is de strekking van een juridisch advies van het Amsterdamse ad vocatenbureau Van den Biesen aan de milieuorganisatie Green peace. Het advies is gisteren opge stuurd naar staatssecretaris Van Geel (Milieu). Hij heeft de Tweede Kamer in februari ge schreven dat een schadevergoe ding bij gedwongen sluiting waarschijnlijk onontkoombaar is. Een claim van EPZ zou 'enke le honderden tot ruim een mil jard euro kunnen bedragen', al dus Van Geel. Hij baseert zich op een vertrouwelijk rapport van de Landsadvocaat. Greenpeace heeft aan Van den Biesen Advocaten om een se cond opinion gevraagd. Een eventuele schadevergoe ding hoeft helemaal niet zo hoog uit te vallen, concludeert het advocatenbureau. Daarvoor moet de overheid wel WESTDORPE - De Stichting Paarden Zonder Grenzen houdt zondag 22 mei vanaf 13.30 uur een wandel-, fiets- en huifkar tocht door Zeeuws-Vlaanderen voor mensen met een verstande lijke beperking. De startlocatie is het Hippisch Centrum Midden Zeeuws-Vlaan deren in Westdorpe. Opgeven kan bij de Stichting Paarden Zonder Grensen in Koewacht, telefoonnummer: 0114-364070. publiekelijk, en zeker tegenover EPZ, consequent vasthouden aan het in het regeerakkoord vastgelegde standpunt dat de kerncentrale in Borssele uiter lijk op 1 januari 2013 wordt ge sloten. In de bedrijfsvoering heeft EPZ met deze datum rekening kun nen houden en 'voorzienbaar heid van de schade leidt tot ver gaande beperking van de om vang van de schadevergoedings plicht', aldus Van den Biesen. „Gaat de overheid zich echter publiekelijk en jegens EPZ op het standpunt stellen dat het langer openhouden een optie is, dan neemt bedoelde voorzien baarheid recht evenredig af", waarschuwt Van den Biesen. „In het spoor daarvan zou EPZ ook nieuwe investeringen kun nen gaan doen gericht op het openblijven na 2013." Een schadeclaim zou dan 'niet bij voorbaat kansloos zijn', meent het advocatenbureau. Dus is 'handelen op korte ter mijn geboden'. Van Geel heeft sterke argumen ten om de kerncentrale in Bors sele te sluiten, aldus het advoca tenbureau. Er is nog steeds geen blijvende oplossing voor het kernafval, en de terrorismedrei- ging is toegenomen. Sluiting via een wijziging van de Kemener- gergiewet is de beste oplossing, denkt Van den Biesen. „Gelet op de ruimte die aan de Staat toekomt om middels wetgeving regulerend op te treden, is de kans dat EPZ langs deze weg haar eventuele schade vergoed krijgt (of dat de Kernenergiewet door de rechter buiten toepas sing wordt gelaten) niet groot." Naar verwachting bespreekt het kabinet morgen de sluiting van de kerncentrale in Borssele. Bief gaf niet alleen uitleg over hun project, maar speelde ook in het Arsenaaltheater. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Ze zijn, door hun reizen over de wereld, veel meer maatschappelijk en poli tiek betrokken geraakt. Toch blijft voor de vier leden van Bief de muziek altijd voorop staan. „We willen niet zozeer wereld verbeteraars zijn", aldus bassist Peter Slager. „Maar misschien kunnen we via onze muziek wel een bewustwordingsproces op gang brengen." In het kader van de Maand van de Vrijheid vertelde Blof gister avond in het Arsenaaltheater in Vlissingen over het Umoja-pro- ject, waaraan de Zeeuwse pop groep sinds oktober 2003 werkt. De vier bezoeken landen in alle continenten om daar samen te werken met muzikanten ter plaatse. Er worden nummers opgeno men in de stijl van de muziek die in het land populair is, waar bij veelal gebruik wordt ge maakt van de bijbehorende in strumenten. Inmiddels heeft de groep acht landen bezocht: achtereenvol gens Kenia, Nigeria, Turkije, Cu ba, Portugal, Verenigde Staten, Argentinië en - vorige maand nog - India. De komende maanden volgen Bhutan (over twee weken), Ja pan, Ierland en Nieuw-Zeeland of Australië. De twaalf num mers die uit het project voortko men vormen samen het album Umoja - Swahili voor eenheid, saamhorigheid en eenwording - dat in maart 2006 verschijnt. Het streven is volgend jaar juli een groot concert te geven met zo veel mogelijk muzikanten die hebben meegewerkt. Het idee is ontstaan nadat Blof in maart 2002 tijdens Paradiso Life samen met de Portugese fa dozangeres Cristina Branco 'Dansen aan zee' speelde, wat het nummer een onvermoede di mensie gaf. „Als je verschillende muzikan ten bij elkaar zet, gebeurt er iets, al kun je nooit voorspellen wat dat is", zei zanger Paskal Ja- kobsen gisteravond. De eerste reis, naar Kenia en Ni geria, maakte diepe indruk op Blof. Peter Slager: „Voorheen waren we niet zo'n maatschap- pelijk-politieke band, maar van af de eerste dag dat we in Nairo bi waren hadden we het de hele dag over politiek en de situatie in de Derde Wereld. Op een na tuurlijke manier word je ge dwongen daarover met elkaar van gedachten te wisselen." Me de daardoor ziet de groep Umo ja als 'een nieuw begin'. Films Tijdens de reizen wordt ook veel gefilmd. Het is de bedoeling dat Umoja een 'audiovisueel' album wordt, maar behalve muziek ook clips en 'the making of'-films die de situatie ter plek ke in beeld brengen. Het zijn on der meer de problemen met de drinkwatervoorziening die Blof ter harte gaan. „Muziek is onze manier van communicatie, maar in de slipstream van ons project kunnen we dat soort zaken wel aanstippen", aldus toetsenist Bas Kennis. De groep heeft geprobeerd de opnamen van Kenia en Nigeria als documentaire op televisie te krijgen. Noch de publieke noch de commerciële omroepen toon den belangstelling. „Dat voelt als een niet ingeloste belofte te genover de mensen daar", zei Peter Slager. „Daar ben ik nog steeds pissig over." Behalve pra ten, speelde Blof uiteraard ook enkele nummers die onder de vlag van Umoja zijn opgeno men. Een onverwacht gastoptre den was er van Thé Lau, met wie Blof onlangs - met het oog op de 4 en 5 mei-activiteiten - het nummer 'In vrijheid' heeft opgenomen. Beelden van de bijeenkomst van gisteravond worden tijdens de pinksterdagen uitgezonden via Omroep Zeeland. door René Schrier VLISSINGEN - Het zou prima passen in het duale stelsel als Provinciale Staten eens wat va ker een beroep op studenten van de Hogeschool Zeeland doen. Misschien kan de provincie daar bij denken aan het opzetten van een alternatieve griffie. Die voorzet gaf J.B. Mandos, voorzitter van de Raad van Be stuur van de HZ, gistermorgen tijdens een werkbezoek van de Statencommissie economie en mobiliteit aan zijn school. Vol gens hem laten de Statenleden een kans lopen als ze geen be roep doen op de creativiteit van zijn studenten. Mandos gaf aan dat de voorstel len van Gedeputeerde Staten voorbereid worden door de amb tenaren van de griffie. In het duale stelsel kunnen Provincia le Staten zelf veel makkelijker met voorstellen en initiatieven komen. Om die voor te bereiden en daar onderzoek voor te doen zouden de studenten ingescha- MIDDELBURG - Het Zeeland Nazomer Festival schenkt een groot deel van zijn theaterkos tuums aan de Roosevelt Aca demy in Middelburg. Het gaat om kostuums die de af gelopen jaren zijn gebruikt voor theaterproducties van het festi val, zoals Ship of Troy (2002), L'histoire du soldat (2003) en Philoktetes (2003). Studenten van de Roosevelt Aca demy gaan de kostuums gebrui ken voor eigen theatervoorstel lingen. Zo wordt woensdag 4 mei in de Stadsschouwburg in Middel burg de muzikale komedie De onweerstaanbare verrijzing van de Roosevelt Academy opge voerd, over het ontstaan van de Zeeuwse universiteit. De voor stelling begint om 21.30 uur en is gratis toegankelijk. keld kunnen worden, was zijn suggestie. Mandos vond trouwens toch dat de provincie wel erg gemakke- M lijk naar onderzoeksinstituten; ii in de Randstad stapt. Is het bij.' de provincie eigenlijk wel be kend wat er in de eigen oi u ving te vinden is. Mandos:- m „Hoogleraren uit Amsterdam! hebben al meer over de haven en de Westerschelde gezegd dan mensen uit Zeeland, van wie ver- 1 wacht mag worden dat ze ook de kennis hebben en ter plekke, s bekend zijn." A. Lijmbach (CDA) vroeg zich wel af of de HZ met het oppak ken van onderzoeksopdrachten. dan niet onder de duiven gaat i schieten van bedrijven die zich: doorgaans met die opdrachten: bezighouden. Volgens Mandos zijn het vaak! universiteiten uit Amsterdam ofc I Gent die nu die opdrachten uit-i I' voeren. MIDDELBURG - De Middel- burgse politierechter G. van Un-i nik veroordeelde gisteren een 28-jarige inwoner van Oost-Sou-, burg voor het plegen van auto kraken tot vier maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Aan een slachtoffer moet hij 501 t euro schadevergoeding betalen.» Ook dient hij een verslavingsre- i classeringsproject te volgen. De Souburger stal 29 maart dit i jaar in Vlissingen uit een auto i van een koeriersbedrijf een ra- 1 diocdspeler en een rugtas me: een aantal pasjes, waaronde een bankpasje met de bijbeho- rende pincode. Met de bankpas nam hij voor 1.350 euro op en kocht hij le vensmiddelen bij een super-: markt. De man had eerder, vorig jaar! i oktober, in Vlissingen uit een au-i to een radio gestolen. De man heeft een aanzienlijk strafblad. Ovezands popfestival bestaat 25 jaar door Luc Oqqel OVEZANDE - Candy Dulfer, Di-rect, Michael Katon en wij len Herman Brood stonden er onder anderen, maar ook tal van Zeeuwse bands. Klomppop is een begrip in Zeeland. Dit jaar vindt het festival voor de vijfentwintigste keer plaats. Voor 'Mister Klomppop' Ad Boonman is dat echter geen re den voor vuurwerk. „We bieden gewoon datgene wat we al jaren bieden: een degelijk program- Overigens stond de jubi leum-editie even op losse schroe ven door een akkefietje met de belastingdienst. Die wilde, na zich vijftien jaar nergens mee te hebben bemoeid, de boeken wel weer eens inzien en constateer de daarbij de nodige onrechtma tigheden. Gevolg: een naheffing van 15.000 euro, die Boonman uiteindelijk met veel moeite heeft weten te reduceren tot een derde van dat bedrag. „Nog steeds veel geld, maar te over zien. We hebben wel ons lesje ge leerd." Boonman (47) stond een kwart eeuw geleden aan de wieg van GOES - Het Centrum voor Beel dende Kunsten, Vormgeving en Architectuur (CBK Zeeland) houdt vanavond in Goes een bij eenkomst over (grafische) vorm geving. In theater De Mythe geeft Julius Vermeulen, adviseur kunst vormgeving bij TPG Post, om 19.30 uur een lezing over het be lang van grafische vormgeving voor een ondernemer. Eveneens in het theater interviewt Helge Prinsen, presentator bij Omroep Zeeland, striptekenaar Benno Vranken uit Oost-Souburg, van wie onlangs De Suikeroorlog verscheen. In de expositieruimte van Stich ting Kunstuitleen De Bevelan- den is van 19.00 tot 22.00 uur de reizende vormgeversexpositie Plat Zeeuws te zien. Fleur Zee en Erik Dijk van papiergroot handel Grafisch Papier presente ren hun 'papierswatches en de nieuwste monstercollectie. Zeelands oudste festival, dat in eerste instantie een presentatie was van Zeeuwse bands. Omdat jongerensoos De Klomp in Ove- zande daarvoor te klein bleek, werd uitgeweken naar De Sten- ge in Heinkenszand. Daar werd in 1981 de eerste Klomppop ge houden, en met succes: het festi val was meteen uitverkocht. De eerste twee jaar stonden er lou ter Zeeuwse groepen op het pro gramma, maar om aantrekkelijk te blijven werden daarna ook be kende bands geboekt. De ver houding Zeeuws-nationaal/internationa al is sindsdien zo'n beetje fif- ty-fifty. In 1995 verkaste Klomppop naar het sportpark van Ovezan- de om het steeds toenemende aantal festivalgangers te kun nen herbergen. „We zijn stapsge wijs van vijfhonderd naar elf honderd betalende bezoekers ge gaan en er zit nog steeds groei in", zegt Boonman. „Doordat we de laatste jaren schoolband- jes programmeren, hebben we al vroeg redelijk wat publiek op de been." Ook de gratis pendelbus tussen Goes en Ovezande helpt daarbij. Volgens de organisator zit de Zeeuwse pop 'van onder op' in de lift: „Dat zie je bij wed strijdjes als Hooikoorts en 2nd Influenz. Het probleem is alleen dat je als Zeeuwse band niet kan groeien omdat er hier te wei nig podia zijn." Budget Bands die op Klomppop willen spelen, moeten aan twee voor waarden voldoen: geen covers ('voor bekend werk heb je een hoofdact') en goed zijn binnen hun genre. De smaak van de or ganisatie is daarbij van onderge schikt belang. „Ik hou bijvoor beeld zelf helemaal niet van Peter Pan Speedrock (speelde vorig jaar op Klomppop, red.), maar je weet gewoon dat die band de tent op z'n kop zet." Voor grotere namen is het be schikbare budget vaak een selec tiecriterium. „Uitleggen dat ze het met minder moeten doen dan hun normale gage is de helft van mijn werk. Soms lukt dat, zoals bijvoorbeeld bij Di-rect (2002) en Van Dik Hout (1998), maar vaak ook niet. Ik heb wel eens geprobeerd om Anouk te strikken toen haar eer ste cd net uit was, maar dat kreeg ik niet voor elkaar." Boonman denkt met genoegen terug aan Klomppop 1989, zijn persoonlijke favoriete editie. „We hadden toen de begelei dingsband van James Brown, overigens zonder de man zelf want die zat toen in de bak, maar wel met Maceo Parker. Voor 7500 gulden, en ze waren met twintig man! Het was toen nog in De Stenge. Toen die gas ten binnenkwamen vroegen ze waar de grote zaal was. Ik zei: dat is deze. Ze hadden nog nooit in zo'n kleine zaal gespeeld." Een ander optreden dat Boon man niet snel zal vergeten was dat van Sleez Beez, toevallig dat zelfde jaar. „Die gasten hadden een drumriser bij zich die al net zo groot was als het hele po dium. En ze wisten zelf niet eens hoe dat ding in elkaar moest, want ze hadden hem net." Vrijwilligers Deed Boonman de organisatie in het begin nog helemaal zelf, tegenwoordig wordt hij bijge staan door een een team van tien vrijwilligers dat zich het hele jaar met het festival bezig houdt. Een aantal van hen bezoekt optredens van poten tiële Klomppop-acts, Boonman houdt zich vooral bezig met boe kingen. Min of meer gedwon gen, want sinds hij acht jaar ge leden werd geveld door een lek kende aorta en tijdens de opera tie twee herseninfarcten kreeg, kan hij niet meer tegen grote mensenmassa's. „Wat dat be treft is internet voor mij een gou den medium." Over de vraag hoe de Klomppopnestor 'zijn' festival zelf zou omschrijven, hoeft hij niet lang na te denken: „Een gezellig kwaliteitsfestival, waar de muziek voorop staat." De band Intwine is een van de publiekstrekkers tijdens Klomppop. Klonippop-oprichter Ad Boonman toont enkele festivalaffiches van de afgelopen 25 jaar. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom OVEZANDE - De 25e editie van Klomppop wordt vrijdag 6 mei gevierd met een gevarieerd pro gramma. De opvallendste na men zijn Intwine, Jake Brennan The Confidence Men en White Cowbell Oklahoma. Het festival wordt niet zoals ge bruikelijk op hemelvaartsdag ge houden, maar een dag later. De reden is dat het niet wilde con curreren met de hemelvaartfesti- vals en vooral de bevrijdingsfes tivals, die uit hetzelfde aanbod van Nederlandse bands putten. Klomppop valt nu echter wel sa men met de Zeeuwse voorronde van Kunstbende, in Vlissingen. Een publiekstrekker dit jaar in Ovezande is Intwine, de groep van zanger Roger Peterson, die ver kwam in de eerste editie van Idols maar toch voor zijn eigen band koos. Het gevolg was wel dat Intwine, opgericht door studenten van de Rockacademie in Tilburg, volop in de belangstelling kwam te staan en een hit scoorde met de single 'Happy', waarna meer suc cessen volgden. Eind vorig jaar verscheen het album Perfect. Volgende maand staat Intwine op Pinkpop. Hoge verwachtingen, wekt ook de komst van Jake Brennan The Confidence Men, een hard- coreband uit Boston. Het de buutalbum Love botnbs werd vorig jaar lovend ontvangen. White Cowbell Oklahoma uit het Canadese Toronto brengt de southern rocksound naar Ove zande en wordt door de organi satie gezien als 'de klapper van de avond'. De band bestaat uit negen blanke mannen met foute cowboyhoeden en een zwarte go spelzangeres 'met een stem als het laatste oordeel'. Nieuw jasje Klomppop 2005 wordt al 's och tends geopend door It Takes Two. Het is een oude bekende in een nieuw jasje, want twee jaar geleden luidde het Bevelandse pretpunkrocktrio onder de naam Dinner-Time het festival ook al in. De reeks optredens op het andere podium begint met de winnaar van talentenjacht 2nd Influenz: Bluem uit Hulst, dat poprock speelt. De overige Zeeuwse inbreng op de jubileumeditie komt van if Schouwen-Duivelandse roeit band Headmode, de Bevelands metalcoverband United Forces de danceacts Voidd (trio ui' Kamperland) en Steady Don? las (producer Mark de Winte uit Ovezande), het Walchers-Be velandse funkzestal Cosffit Slop en de tienkoppige reggae band Misty Basement, die fef festival om middernacht mag af sluiten. Verder zijn er optredens V Muff (punkrock uit Duitsland! The Strikes uit Leerdam (blues rock, vorig jaar onder meercj het Bluesfestival in Kwaden damme), GEM (rauwe rock roll uit Utrecht), Travolta (punkrock uit Noord-Holland en de skabancl J-Stars. Klomppop, vrijdag 6 mei, sportU rein Ovezande. Programma: 11' It Takes Two, 11.30 Bluem, P-> United Forces, 12.45 Headmtö 13.30 Cosmic Slop, 14.00 Mi 15.05 Voidd vs Steady Dough 16.00 Intwine, 17.10 The SirÜ 18.10 GEM, 19.15 Jake Brennai The Confidence Men, 20.20 Traiï tas, 21.35 J-Stars, 22.45 fl® Cowbell Oklahoma, 24.00 0 Basement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 52