>zc Speeltuin op plaats van zwembad Nieuwe zeesluis van levensbelang PZC Proefvaart van de oude, nieuwe pont Gimbrère MIDDELBURG BOEKENSTAD Exacte leeftijd oude eiken uit Saeftinghe blijft nog onbekend 15 nwoners IJzendijke kunnen gratis gebruik maken van voorziening lommelmarkt ip Steensedijk Serlippensstraat veiliger Nieuwe tennisbanen Sint-Jansteen Koegorsstraat Terneuzen dicht Fietspad Koewacht-Bontekoe HVV Hulst haalt oud papier op yh, AZET OPEN WEEK donderdag 28 april 2005 r Raymond de Frel 0ENDIJKE - Op het terrein het openluchtzwembad in Izendijke verrijst een kleinscha- je speeltuin. De exploitanten jn het zwembad en partycen- ium De Mauritshof F. Lievens F. Buysse hebben dat de ge- ieente Sluis toegezegd. Ie inwoners van IJzendijke kun- gratis gebruik maken van speelvoorzieningen. „We >bben de precieze invulling og niet verder doorgesproken, agenda STREEKACTIVITEITEN XEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uui aarten bieden, handvaardigheid bil- (Advertentie) 1 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEU WS-VLA AN DEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Ba rem an Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST I: (0114)372776 Fax:(0114)372771 K-mail: redhulst@pzc.nl iila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maar de ruimte wordt ingericht met het oog op de allerklein sten. Denk dus aan bijvoorbeeld een wipkip, glijbaan en wellicht een kikkerbadje. Het wordt in elk geval een voorziening die past bij de bedrijfsvoering van De Mauritshof", aldus wethou der L. Wille van de gemeente Sluis. Het Sluise college van burge meester en wethouders nam dinsdag het besluit dat het zwembad naast De Mauritshof in de huidige, erbarmelijke staat niet meer open kan. Lie vens liet de gemeente vorig jaar weten dat na een flinke verzak king het bad aan een grondige renovatie toe is. Daarom is het voor hem niet langer mogelijk het bad, dat jaarlijks tussen de 2600 en 4500 bezoekers trok, open te houden. Wensen Het veertig jaar oude bassin lekt, wat een investering van een half miljoen euro noodzake lijk maakt. Lievens vond dat de gemeente Sluis ook een duit in het zakje moest doen. Het colle ge heeft daar op dit moment geen geld voor. Wille: „Ik kan mij voorstellen dat de sluiting heel vervelend is voor een aan tal mensen in IJzendijke, maar een half miljoen voor 2600 be zoekers vindt het college heel erg veel geld. Er zijn nog zoveel andere wensen in onze gemeen te." Lievens meldt dat het 'onvermij delijke is gebeurd'. „Drie ver schillende onderzoeken hadden dezelfde conclusie: het kon niet meer. Ik ben nog in overleg met Buysse over de invulling van het terrein, maar we denken aan gratis te gebruiken speelvoorzie ningen." Buysse wil nog niet op de zaken vooruitlopen. „Ik denk dat de sluiting van het bad de komen de dagen nog wel voor wat be roering onder politici en bewo ners zal zorgen. Maar los daar van, we denken aan een voorzie ning die een positieve bijdrage voor IJzendijke kan betekenen", zegt Buysse. De gemeente Sluis is met Lie vens ook in gesprek over de in zet van personeel in het open luchtzwembad in Aardenburg. „Het bad in Aardenburg is met achttienduizend bezoekers een heel ander verhaal dan IJzendij ke. We kampen daar in de zo mermaanden al een paar jaar met personele problemen. Lie vens heeft gediplomeerde men sen beschikbaar. Dan is het toch niet meer dan logisch dat wij er aan denken om van die diensten gebruik te maken? Dat is het eni ge, een privatisering van het bad in Aardenburg is niet aan de orde", aldus Wille. Vorig jaar ketsten onderhandelingen van Sluis met de firma Lindewegen Beheer uit het Gelderse Molen hoek over de exploitatie van het bad n Aardenburg af. Lievens wil, zolang niets defini tief is, nog geen commentaar ge ven over de ontwikkelingenin Aardenburg. pagina 18 waar zijn de winnaars? Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; tOO uur: Dansmiddag; sfpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar- i; 14.30 uur: Zangkoor; UNGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO mnastiek en biljarten; tAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 KBO kaarten bieden; EIKANT - t Heike, 13.15 uur: Kaarten; i.30 uur: Volksdansen; iNGSTDIJK Café't Jagershuis, 100uur: Kaarten; DEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: idge; 9.30 uur; Biljarten, kaarten, ersbal; 13.30 uur: Soos middag; JLST - Reynaertcollege aan de Gil- nstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor- nvoor (ex) hartpatiënten; Lieve, 9.00 uur: Computeren, vrij bil len; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 r Biljarten, computeren; 13.30 uur: indwerken, koersbal; 19.00 uur: Line mee, computeren; 19.30 uur: Bridge; lynaertland, 19.45 uur: Bingo; OEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 i: Biljarten; UHSWAARDE - Cafe de Lamsoren, }30uur: Schieting voor ouderen; «T-JANSTEEN - De Warande, 9.30 r. Computeren sepiorenweb; 13.00 I r. Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos i s Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve i jrming; 19.00 uur: Engels; ERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: wgenwijding; 13.30 uur: Handwer- soos, canasta en biljarten; 16.30 Repetitie zangkoor; 19.00 uur: ridge; Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: wgdcentrum Meetpoint; iHoeve, 20.00 uur: Kaarten; OGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 Koersbal; IESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 in Jokeren; iBaeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO Mten en bingo. IULST - Het buurtcomité leensedijk in Hulst houdt op terdag voor het eerst een aatrommelmarkt ijurtbewoners bieden van 8.00 16.00 uur hun koopwaar aan hun eigen stoep aan de Steen- iijk. De straat is tijdens de aatrommelmarkt afgesloten >r auto's. De kinderen uit de ijk trekken 's ochtends door straat tijdens een kinderop- ocht. Een accordeoniste zorgt oorde muziek. 'De Onderneming' vaart de haven van Perkpolder tijdens de eerste proefvaart. door Cees Maas TERNEUZEN - De oude veerverbin- ding tussen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen is er straks weer. Maar anders. De pont van weleer is een pontje geworden en brengt nu fietsers en andere dagjesmensen van overkant naar overkant. Gisteren hield het nieu we veer Hansweert-Perkpolder haar eer ste proefvaart. Een impressie. De Westerschelde is zo prachtig van daag. Groene, bijna transparante gol ven met witte schuimkragen. Zuigende stroomgeulen. Meeuwen en visdiefjes wriemelen in de lucht. Een enkele aal scholver. En een frisse zuidwester van zes Beaufort. Het gaat tekeer hier, maar dat moet ook. De Scheepvaartdienst gaf vanoch tend een stormwaarschuwing. Mooi. Niets beter dan een ouderwets Zeeuws stormpje om een proefvaart als deze ook werkelijk te benutten. De kerktorens van Ossenisse, Kruinin- gen en Waarde steken boven de deltadij- ken uit als puntmutsjes. En kijk, ginds op de drooggevallen Plaat van Ossenis se draaien drie zeehonden zich rugge lings met het aprilzonnetje mee. „Zeeland is toch mooi", zucht Teun van Elsacker, leunend op de reling. „Daar om wonen we hier ook", zegt Bas van Liere genietend. „Zeeland is fantas tisch, maar wij als gemeente zouden meer met het water kunnen doen", zegt Kees Knuit. De laatste spreker is wet houder te Reimerswaal. Hij beheert daar de merkwaardige portefeuille 'Ruimte'. En er is een boel ruimte te be heren, hier op de wijde baren. Teun van Elsacker is projectleider van het succesvolle project 'Fiets een rondje met een pontje' van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Je zou hem een pio nier kunnen noemen. Want hij begon in 1997 met de organisatie van het eerste pontje, de Hector uit Wemeldinge. Van daag staat hij in volle wind op het dek van het twintigste schip van de vloot, dat in de zomer reizigers vervoert door heel het zuidwestelijk estuarium. Bas van Liere tenslotte is waterschaps man, zeiler, en bestuurslid van 'Rondje Pontje' zoals de heren zelf hun project noemen. Alle drie zijn ze geboren aan het water. Het zijn mannen van het wa ter, dat altijd roept. Over het schip, want daar gaat het van daag om. Dat moet vooral zeewaardig en veilig zijn. Want je steekt niet zo maar even met een willekeurige boot de verraderlijke Schelde over. Dat vergt zeevaardigheid van de schipper en zee waardigheid van het schip. Dit schip doet het soepel, bijna fluisterend. Wij zijn te gast op oude, maar bijna ge heel gemoderniseerde 'De Onderne ming' (zestig meter lang, 5,50 meter breed, een tonnage van 155). Ze liep als beurtschip in 1928 van stapel in Zwolle en heeft sindsdien alles gedaan wat een binnenschip zoal doet. De laatste jaren voer ze ook als toeristisch pontje, maar dan tussen Hellevoetsluis en Middelhar ding. Nu zal ze vanaf 3 juli tot vrijdag 2 september driemaal daags tussen Perk polder en Hansweert varen. De schipper, Laurens de Brouwer, raad pleegt zijn radarscherm in de stuurhut. „Je moet de grote scheepvaart hier goed in de gaten houden, want die grote bo- foto Peter Nicolai ten zijn zo bij je", zegt hij. De stuurhut is voorzien van alle moderne navigatie- apparatuur. De schipper heeft zwaar geïnvesteerd in nieuwe spullen voor hij het contract met Rondje Pontje teken de. Ook benedendeks is het proper en gezellig. Ria, de vriendin van Laurens, zwaait de scepter in haar gloednieuwe roestvrijstalen keuken en haar varende restaurant. „Koken voor veertig man tegelijk is hier geen probleem", zegt ze. En ze laat foto's zien van een warme zomerdag in Middelharnis waar lange rijen fietstoe- risten op de kade wachten om te wor den ingescheept. „We hopen dat dat hier ook zo wordt", zegt Ria. De drie mannen op het dek buigen zich over kaarten. Want er moet nog een ge schikte aanlegplaats komen buiten de zeesluizen in Hansweert en ook eentje in de oude veerhaven van Perkpolder. „We hopen dat we op tijd in juli daar mee klaar zijn, maar het is kort dag", zegt Teun van Elsacker. En De Onderneming glijdt langzaam de veerhaven van Perkpolder in. Proef vaart geslaagd. Ons omringt de haven. De illusie van een weerzien. De pont is weer terug. Alleen een maatje kleiner. Voor info www.de-atol.nl door Wout Bareman KLUIZEN - De bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen en de aanpassing (dieper en bre der) van het Kanaal Gent-Ter- neuzen zijn van levensbelang voor de haven van Gent. De Vlaamse minister F. Moer man van Economische Zaken be nadrukte dat gistermiddag na een werkbezoek aan het Kluizen dok, het uitbreidingsplan va de Gentse haven op de linkeroever van het Kanaal Gent-Terneu- zen. Het Kluizendok wordt be schouwd als de Vlaamse tegen hanger van de Axelse Vlakte/Autrichepolder, het vier honderd hectare grootte braak liggende havengebied aan deze zijde van.de grens. Daarvoor be staat de laatste jaren maar in be perkte mate belangstelling. Het nieuwe dok, dat 4,2 meter kade aan diep vaarwater (acht tien meter) en 200 hectare ach terliggende haventerreinen ont sluit, is deels in gebruik geno men door een aantal nieuwe be drijven. Havenschepen D. Ter- mont van Gent verwacht dat het nieuwe havengebied op de wes telijke kanaaloever over een paar jaar volledig is bezet. Daar na wil hij een sprong over de grens maken en in nauwe samen werking met het havenschap Zeeland Seaports de gronden op de Axelse Vlakte benutten. Minister Moerman meldde zich gisterochtend in alle vroegte op het stadsjacht Jacob Van Arte- velde voor een rondvaart en een ontbijtoverleg met de Gentse ha venbaronnen. Die praatten haar tijdens een vaartocht bij over de recente ontwikkelingen en we zen haar ook nadrukkelijk op de rol die de haven van Gent inter nationaal speelt. Er wordt bijna dertig miljoen aan goederen overgeslagen en de haven stelt ook rechtstreeks 28.000 mensen te werk. Indirect levert dat ze ker 70.000 arbeidsplaatsen op. Moerman kende het verhaal, zo bleek. En ze herhaalde, wat ze eerder zij, op het moment dat het Schelde-memorandum tus sen Nederland en Vlaanderen over de verdieping van de Wes terschelde werd ondertekend, nu anderhalve maand geleden: „Mede dankzij onze druk is daarin nog eens benadrukt dat de nautische toegankelijkheid van de haven van Gent via Ter- neuzen extra aandacht verdient. Vóór 1 juli 2006 moet daarover een beslissing worden genomen. Het belang van de haven van Gent staat voorop." Ze wil overigens ook snel een uitspraak van Nederland over de diepte waarop de kanaaltun nel bij Sluiskil wordt aange legd. Ligt aan Moerman en sche pen Termont dat wordt die 16 meter diep aangelegd en niet op de 'Nederlandse' diepte van 13,5 meter. Of Vlaanderen in de extra kosten wil bijdragen, hield ze gisteren in het midden. (Advertentie) zondag 1 mei - 10.00 - 17.00 uur - Markt - Middelburg de grootste en leukste boekenmarkt van ZW-NEDERLAND een activiteit in het kader van de kunst- en Cultuurroute TERNEUZEN - Kinderen en hun ouders kunnen binnen kort veilig de Temeuzense Serlippensstraat oversteken ter hoogte van de Madame Curiestraat. Dat beloven bur gemeester en wethouders C. Freeke (LCF), die had ge vraagd om een veilige oversteekplaats vooral omdat veel schoolgaande kinderen (Op de Hoogte en Zuidlandschool) en peuters (speelzaal Pim-Pam-Poentje) daar de Serlip pensstraat moeten oversteken. De provincie zegde Terneu zen vorig najaar al een flinke subsidie toe voor aanpassin gen aan de Serlippensstraat. Maar in de winter kon de ro de asfaltdeklaa niet worden aangelegd. SINT-JANSTEEN - De provincie zet het licht op groen voor een uitbreiding van het tenniscomplex in Sint-Jan steen. Tennisclub Smash wil op een stuk grond aan de Wilhelminastraat aansluitend aan het bestaande tennis complex twee nieuwe tennisbanen aanleggen. Ook komt er ene parkeerterrein en een toegangsweg naar de tennis- accommodatie. De plannen zijn in strijd met het bestem mingsplan, maar Gedeputeerde Staten geven toch een ver klaring van geen bezwaar af. Met de realisering van de extra banen en het parkeerterrein gaat een lang gekoester de wens van de tennisvereniging in vervulling. TERNEUZEN - In verband met het vervangen van een overweg is de Koegorsstraat bij Terneuzen zondag 1 en maandag 2 mei tijdelijk afgesloten. De afsluiting is vanaf zondagochtend 7.30 uur tot maandagmiddag 16.00 uur, of zoveel korter of langer de werkzaamheden duren. Het kar wei stond eerst gepland voor begin maart, maar toen gooi de de vorst roet in het eten. KOEWACHT - Gedeputeerde Staten van Zeeland (GS) trekken 1,4 miljoen euro uit voor de aanleg van een fiets pad tussen Koewacht en de buurtschap Bontekoe. Het rij wielpad, dat in 2007 aangelegd moet worden, loopt voor een deel direct langs de Hazelarenstraat en gaat soms ook door de polder. Het heeft nogal wat voeten in de aarde ge had om het dagelijks provinciebestuur zover te krijgen dat er een vrijliggend fietspad van Koewacht naar het kruispunt Bontekoe wordt aangelegd. De dorpsraad van Koewacht noemde de aanleg van de voorziening jaren ge leden al een belangrijk speerpunt. Op dit moment geldt op de weg van Koewacht richting Zuiddorpe en Axel een maximumsnelheid van zestig kilometer per uur en zijn er fietssuggestiestroken aangebracht om de fietsers te be schermen. De provincie gaf eerder al toe, dat die fietsstro ken aan de krappe kant zijn, zeker gezien het vrij forse aantal fietsers (zo'n 250) dat elke dag van deze route ge bruik maakt. Eind vorig jaar zette de Statenfractie van de WD druk op het dagelijks provinciebestuur, omdat GS de investering steeds op de lange baan schoof. De libe ralen vonden dat er sprake was van een levensgevaarlijke situatie voor fietsers en oogstte bijval van de meeste ande re Statenfracties. In het jongste provinciale programma was het fietspad opnieuw 'eerste reserve' op de wacht lijst. Maar het geduld van de Staten was op. De WD dreigde met een motie te komen om de aanleg van het fietspad desnoods via Provinciale Staten af te dwingen. door Harold de Puysseleijr NIEUW-NAMEN - De eiken die twee jaar geleden en begin dit jaar gevonden zijn in het Ver dronken Land van Saeftinghe zijn zo'n tweehonderdvijftig jaar oud. Wanneer ze geleefd hebben, is echter niet vast te stellen. Daarmee ontbreekt vooralsnog bewijs voor de theorie dat het oerwoud dat tussen 3643 voor Christus en 3264 voor Christus in de driehoek Terneuzen/Hoek/ Ellewoutsdijk heeft gestaan zich heeft uitgestrekt tot in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Dat zegt de provinciaal archeoloog Robert van Dierendonck. Begin maart werden monsters van de bomen genomen om ze door Ring, het Nederlands cen trum voor zogenoemd den- drochronoligisch onderzoek, te laten onderzoeken. De uitslag van dat onderzoek is dat de bo men een respectabele leeftijd hebben bereikt, maar niet exact te plaatsen zijn in de tijd. „Vast staat wel, dat beide bomen ge lijktijdig leefden", zegt Van Die- (Advertentie) rendonck, „maar wanneer ze hebben geleefd is niet duide lijk." Dat kan volgens de provinciaal archeoloog twee dingen beteke nen. „Misschien zijn de bomen ouder dan de jaarringkalender. Dat zou betekenen dat de bo men ouder zijn dan 3643 voor Christus. Maar het is ook moge lijk dat de beide bomen op een dusdanig specifieke manier zijn gegroeid, dat de ringen afwijken en niet te plaatsen zijn in de jaarringkalender. De Stichting Het Zeeuwse Land schap is eigenaar van de twee bomen en laat de bomen nu op een andere manier onderzoeken. „Er is nog een andere onder zoeksmethode, de radioactieve koolstofdatering. Maar die me thode is een stuk minder nauw keurig." Niettemin heeft het Zeeuwse Landschap zich bereid ver klaard ook dat onderzoek uit te laten voeren. Dat moet gebeu ren in een laboratorium van de universiteit van Utrecht, of van de universiteit van Groningen, de enige twee instituten in Ne derland die dergelijk onderzoek uit kunnen voeren. Saeftinghekenner Richard Blei- jenberg uit Nieuw-Namen, die de bomen ontdekte, vindt dat de veeneiken een plaats moeten krijgen als monument op een mooi plekje in de gemeente Hulst. HULST - Vrijwilligers van de Hulster voetbalvereniging HVV '24 halen zaterdag oud papier op. Om 8.30 uur vertrekt de wagen van het HW-terrein aan de Zandstraat. Vervolgens komen de wijken Hulst-Zuid, Nieuw-Hulst, de Moerschans, de Vogelbuurt, Hooghuys, omge ving Tivoliweg en omgeving Dul- laertstraat aan bod. (Advertentie) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33jpg3 (Advertentie) Vandaag in de Open Week van de Archipelscholen: Levend ganzenbord, 9.00 -12.00 uur. De Houtuyn, Vllssingen. Piramldeschool Ravensteln, Vllssingen: 's morgens rondleiding, om 11.15 uur presentatie In het kader van het leesbevorderingproject De Rode Draad. Van 15.00 -16.00 uur bezichtiging werk in alle groepen. Open middag vanaf 13.15, om 14.15 uur het Uilentheater, De Uilenburch, Middelburg. Tentoonstelling (18.30 -19.30 uur) en aansluitend velling van kunstwerken gemaakt door leerlingen, brede school De Leeuwenburch, Middelburg. De Bljenburch. Middelburg: 17.00 -19.00 uur, als afsluiting van het project 'Voeding' toveren de kinderen hun school deze avond om tot Luilekkerland. Kunstroute door De Knotwilg. Oostkapelle, tussen 18.00 en 19.00 uur, Afsluitende tentoonstelling van het project 'Mens en dier' van 18.00 - 20.00 uur, De Kameleon, Oost-Souburg. r het volledige programma op: www.archipelscholen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51