Ouder moet allochtoon remmen Internationaal verdrag wapenhandel hard nodig TV kent geen maat bij dood paus PZC Polen bibberen voor examens volgens Europese normen Verdachten Hulp aan criminele jongeren moet aan de bron beginnen te gast 28 april 1955 De criminaliteit is het hoogst onder Marokkanen en Antilliaanse jongeren. Een groot deel van de jongeren die in de criminaliteit belanden - zowel au tochtoon als allochtoon - is zonder di ploma van school gegaan. Opvoeding Op zoek naar oplossingen gaan vrijwel alle blikken in de richting van opvoe ders. „Zonder ouderlijk gezag is de eni ge rem je eigen geweten", zegt jeugd- coach Visser. Hij benadrukt dat het om jongeren gaat die nu geen binding voe len met hun omgeving. Een omgeving waarin ze bij gebrek aan opleiding ook weinig perspectief hebben. Ook Mohamed Azzougarh zoekt de op lossing in eerste instantie bij de ouders. De Marokkaan is lid van het 'interven tieteam veiligheid en jeugd' van multi culturele organisatie Forum. Zes jaar geleden adviseerde hij de toenmalige minister van Jusitie al om ouders te le ren dat hun verantwoordelijkheid niet bij de voordeur ophoudt. „In Marok kaanse gezinnen is de houding vaak 'in huis zijn wij de baas, op straat de poli tie'. Dat zou aangepakt moeten wor den. Ze moeten begrijpen dat ze altijd verantwoordelijk zijn voor hun kinde ren." Bij bureau Halt, waar jongeren die ge pakt zijn voor relatief lichte vergrijpen vaak terechtkomen, zijn nog geen gege vens over de herkomst van hun 'klan ten'. Niettemin zijn sommige bureaus begon nen met projecten om allochtone ouders meer bij de Halt-afdoeningen te In 2002 werd 1,2 procent van de in Nederland woonachtige bevolking door de politie als verdachte aangemerkt, in totaal 163.000 personen. Het gege vensbestand waarin al deze verdachten beschreven staan is gebruikt voor een landelijk onderzoek naar de herkomst van verdachten. In de politiestatistieken wordt alleen genoteerd welke nationaliteit iemand heeft. Een jongen met een Nederlands paspoort, maar twee Afghaanse ouders is in dit bestand dus geen allochtoon. Om ook de 'tweede generatie al lochtonen' in beeld te brengen is het politiebestand gekoppeld aan de bevol kingsregistraties van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze databa se is iemand 'allochtoon' als hijzelf of minimaal één van zijn ouders niet in Nederland is geboren. Door deze koppeling is duidelijk geworden dat allochtonen relatief ruim twee keer zo vaak verdacht zijn van een misdrijf als autochtonen. GPD donderdag 28 april 2005 door Runa Hellinqa Deze weken doen circa 300.000 Poolse scholieren voor het eerst eindexamen nieu we stijl. Tot ongenoegen van zo wel scholieren en leraren, want tot vorig jaar was het eindexa men een gezellig onderonsje tus sen leraren en leerlingen. Exa mens werden door de scholen opgesteld en nagekeken. Ach tennegentig procent van de kan didaten slaagde. Geen wonder dat Poolse universiteiten wei nig geloof hechtten aan het di ploma en de toekomstige studen ten tot een toelatingsexamen verplichtten. Om het Poolse onderwijs meer toe te snijden op de eisen van de moderne tijd en van Europa be gon de regering zes jaar geleden met hervormingen. Nu het land lid van de EU is, moeten Poolse diploma's in principe ook elders worden erkend. Dat is echter niet overal het geval. Zo accepte ren Britse universiteiten Poolse studenten alleen als ze hun op leiding met zeer goed hebben af gesloten. Verder bleek uit vergelijkend on derzoek naar de onderwijspres taties in 32 landen dat het onder wijs in Centraal-Europa ernstig achterloopt op bijvoorbeeld het Nederlandse of Scandinavische. Traditioneel ligt in Centraal-Eu ropa zeer sterk de nadruk op fei tenkennis en stampen. Namen en jaartallen, gedichten, gram maticale regels, daar draaien de leerlingen hun hand niet voor om. Maar creatief omgaan met kennis is er niet bij. Vraag hen na zes of acht jaar Engels onder wijs een gesprekje te voeren, en ze haken massaal af. Nu is spreekvaardigheid een van de nieuwe onderdelen van het landelijke examen in Polen. Eén buitenlandse taal is ver plicht. Aan het vakkenpakket worden, in vergelijking met Ne derland, weinig eisen gesteld. Naast de vreemde taal - meestal Engels - moet men nog een vak kiezen. Wie de lat hoger wil leg gen, kan er nog twee bij nemen. Net als het oude examen bestaat het nieuwe uit een mondelingen een schriftelijk deel. Kondestu- dent vroeger bij het mondeling ter plekke kiezen uit een aantal vragen, nu moet hij een onder werp voorbereiden waarover hq wordt ondervraagd. Ook wor den nu externe examinatoren in. geschakeld, omdat de eigenlera- ren spieken vaak door de vu- gers zagen. Hoewel het examen daarmee dichter bij de maatsta ven komt van andere Europese landen, leidden de veranderin- gen in Polen tot een storm vaj protest. Leraren voelen zich in hun integriteit aangetast a scholieren vinden een nationaal examen juist oneerlijker dan een dat is opgesteld door de ei gen leraar. „Die kent je en weet wat je kunt. De kans is groot dat mensen in een provinciaal examencentrum niet begrijpen watje wil zeggen", klaagt scho lier Krzysiek Rychlik in een in. terview met een Poolse krant Ook de vervanging van de hoofd opdracht, een opstel van meerde re pagina's, door een mengsel van open vragen en multiple choice, wekt wrevel bij de sche lieren. Hoewel fiet vooruitziet van het opstel voor velen eel nachtmerrie was, vrezen zij dat goede studenten in het nitiW systeem niet meer kunnen uit blinken. Fraude De critici betogen ook dat frau de alsnog op de loer ligt. Omdat studenten voor hun mondeling van tevoren een presentatie moe ten voorbereiden, is in de afgelo pen maanden op het internet een levendige handel van kant en klare voordrachten ontstaan. Het is de bedoeling dat de nieu we nationale examens ook d( toelatingsexamens aan de uni versiteiten vervangen, maar die hebben al laten weten dal ze weinig vertrouwen hebben ii het kwaliteitsniveau van he nieuwe examen. De populairs!) faculteiten zullen hun toekom stige studenten, net als voor heen, nog een keer in de examen bankjes laten zweten. GPD Uit wetenschappelijk onderzoek is ge bleken wat de man in de straat al lang wist: Marokkaanse en Antilliaanse jon geren belanden relatief vaak in de cri minaliteit. Een betere band met hun ouders zou daartegen helpen. „Nu is hun enige rem hun eigen geweten. door Marloes de Koning Geen diploma. Geen baan. Wel een hoop vrienden die niet zoveel an ders doen dan op straat hangen. „Au tochtonen gaan zwart bijklussen, al lochtonen gaan samengroepen en ko men samen op verkeerde ideeën", schetst jeugdcoach André Visser de praktijk. Visser- spoort met het Straatteam in Leeuwarden probleemjongeren op. Meestal zijn die al met justitie in aanra king geweest. En ja, heel vaak zijn ze 'allochtoon'. Die keiharde waarheid is nu ook gebleken uit een omvangrijke landelijke studie van het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documentatiecen trum (WODC) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Uit het onderzoek, verricht in opdracht van het ministerie van Justitie, blijkt haarscherp waar de pijn zit. Wél bij An tilliaanse meiden, niet bij die uit Paki stan. Wél bij een relatief groot deel van de Marokkaanse jongemannen, niet bij die uit Afghanistan en in veel mindere mate bij Turken. Het koppelen van politiegegevens aan informatie uit het bevolkingsregister was lang een taboe. Dat is er af. „Het klimaat is nu van 'jongens dat moet ge woon gezegd worden'", zegt Rob Bijl,' coördinator van het onderzoek bij het WODC. Het zal daarom niet bij één stu die blijven. Voortaan wordt jaarlijks be keken welke etnische trends onder de verdachten te zien zijn. „Het is niet de bedoeling groepen aan de schandpaal te nagelen, maar om wat aan de problemen te doen", zegt Bijl. Met het nieuwe onderzoek kunnen be langrijke nuanceringen worden aange bracht, zegt hij. „Hieruit blijkt ook dat 97 procent van de Marokkanen brave burgers zijn. Het gaat dus om een klei ne minderheid die het voor de rest ver pest. Als je weet wat de startpositie is, dan kun je veel gerichtere maatregelen nemen." Die moeten volgens Bijl voor al in 'de preventieve hoek' gezocht wor den. „Je moet al bij school en bij ouders zitten voor de ellende begint." foto Phil Nijhuis/GPD betrekken, vertelt directeur Cees Wee- da van Halt Nederland. Een gesprek met zowel ouders als kind is volgens hem van cruciaal belang voor de peda gogische waarde van het alternatieve straf traject. „Halt Utrecht heeft een Marokkaanse intermediar die bij ouders op huisbezoek gaat als ze niet met hun kind mee naar Halt komen. Halt Zaanstad heeft onlangs een video gemaakt voor Marokkaanse en Turkse ouders om ze beter te betrekken bij het traject." Verspeeld Volgens Visser is het bovendien hard nodig te investeren in de huidige jong volwassenen met problemen. Hij er vaart dat veel instellingen hun deuren dicht houden, omdat ze vinden dat cri minele jongeren hun kans in de maat schappij al hebben gehad en verspeeld. „Alle nadruk ligt op repressie, maar als je ze geen perspectief biedt heb je maar één alternatief en dat is voor altijd op sluiten." GPD De werkelijkheid van de wapen handel is bizar. Terwijl er ver dragen bestaan voor zaken als verfsystemen, vaccinaties, die renhuiden en emissierechten, is er nog altijd geen overeenkomst voor het beperken van de inter nationale wapenhandel. door Arjan El Fassed In de Amsterdamse Rai wordt deze week de Itec-beurs ge houden die zich richt op een spe ciaal deel van de militaire markt: simulatie materieel. Van de tien grootste wapenfabrikan ten ter wereld staan er zeven op de beurs, waaronder Lockheed Martin, Boeing en Thales. Alles bij Itec is gericht op het aanja gen van een wapenwedloop. In Nederland en de Europese Unie moet voor de import van militaire simulators een wapen exportvergunning worden aan- maar een flink deel van de bezoekers komt uit lan den waar goede regels ontbre ken. Tijdens de vorige Itec-beurs kwamen er delega ties uit 53 landen, waaronder In dia, Pakistan, Israël en China. Veel van deze staten geven meer uit aan wapens dan aan onder wijs en gezondheidszorg. Pakis- tans militaire uitgaven bedra gen de helft van haar Bruto Na tionaal Produkt. Ontwikkelings landen met hoge militaire uitga ven houden weinig ruimte over op hun begroting voor sociale doelen. Juist een gebrek aan goed onderwijs en basisgezond heidszorg remt op langere ter mijn de - economische - ontwik keling van mensen en landen. De internationale wapenhandel gaat alle perken te buiten. Sta ten met een zeer bedenkelijke re putatie kopen en krijgen enor me hoeveelheden wapens. Ruim een week na de Itec-beurs viert Amsterdam officieel de zes tigjarige herdenking van de be vrijding. Maar elders in de we reld leven miljoenen mannen, vrouwen en kinderen nog steeds in angst voor gewapend geweld. Elke minuut sterft iemand door wapengeweld. Ondanks het enorme leed dat met wapens wordt aangericht, bestaat er nog geen bindende internationa le wetgeving die de export er van reguleert. Zodoende vallen wapens nog altijd in verkeerde handen. Het is daarom de hoog ste tijd voor een verdrag dat sta ten verplicht tot verantwoorde wapenhandel, zodat mensen we reldwijd worden beschermd te gen gewapend geweld. Andere landen zouden het voor beeld van Groot-Brittannië kun nen volgen, dat zich bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Jack Straw heeft uitge sproken voor een juridisch bin dend wapenhandelsverdrag. Bo na fide bezoekers van de Itec-beurs zouden hun regerin gen daartoe kunnen oproepen. Ook producenten die hun waar aanprijzen op de Itec-beurs zou den het voorbeeld kunnen vol gen van hun Britse collega's. Die hebben onlangs gezegd een dergelijk wapenhandelsverdrag te verwelkomen omdat daarmee ook voor bedrijven de lat wereld wijd gelijk wordt gelegd. Maatschappelijke organisaties en tal van Nobelprijswinnaars voeren wereldwijd actie voor een overeenkomst. Dit verdrag, dat nu in de internationale ge meenschap als concept circu leert, koppelt wapenhandel aan mensenrechten en oorlogsrecht. In de praktijk betekent dit: geen wapens naar landen waar het ri sico bestaat dat ze conflict en in stabiliteit aanwakkeren en ge bruikt worden voor het schen den van mensenrechten.Ook Ne derland dient zijn terughou dendheid op te geven. De rege ring laat nog steeds toe dat Ne derlandse onderdelen van wa pens op grote schaal naar de VS worden geëxporteerd waar ze onder andere worden inge bouwd in F-16's en Apache heli kopters. Nederland weet niet waar de VS de wapens vervol gens naar exporteert. Wel is be kend dat de VS aan tal van sta ten leveren zonder oog te heb ben voor de mensenrechtensitua- Het overlijden van de paus gaf de nieuwsvoorziening op de televisie weer eens alle gelegenheid haar ingrij pende defecten te etaleren. Daar was in de eerste plaats de potsierlijke over daad van het nieuws uit Rome. Op vrij wel alle zenders werd het nieuws van de vroege ochtend tot de late avond vol ledig gedomineerd door de dood van de kerkvorst. Het was alsof er verder ei genlijk helemaal geen nieuws meer viel te melden. Journaals werden voor drie kwart gevuld met beelden uit Rome. De reguliere en kritische nieuwskijker kreeg er al snel genoeg van, veel langer dan tien minuten was het bij de eindelo ze herhaling van beeld en tekst niet vol te houden. Niet alleen werd er veel te veel aandacht besteed aan de dood van de paus, de inhoud van dat nieuws was van beschamende kwaliteit. Slechts het sentiment telde, hoe meer sentiment, hoe meer tranen hoe beter. Tegelijker tijd werd de paus in de nieuwsvoorzie ning omgetoverd tot een wereldhistori sche held, een gigant die de loop van het wereldgebeuren ingrijpend zou heb ben beïnvloed. Zo werd allerwegen zonder significan te tegenspraak beweerd dat de paus min of meer in zijn eentje de Koude Oorlog zou hebben gewonnen. Kenne lijk waren de televisiejournalisten al weer vergeten dat ze vorig jaar de juist overleden Ronald Reagan tot de grote overwinnaar van de Koude Oorlog had den gebombardeerd. In werkelijkheid heeft noch Reagan noch Johannes Pau- lus II de Koude Oorlog gewonnen. De Koude Oorlog is vooral verloren door de Sovjet-Unie. Als er al iemand verant woordelijk is voor de beëindiging van de Koude Oorlog dan is dal Gor- batsjov, die tevergeefs geprobeerd heeft de Sovjet-Unie te hervormen. De Sovjet-Unie is bezweken aan de gebre ken van het communistische systeem en aan de poging van Gorbatsjov dat systeem te hervormen. Reagan en de paus hebben ongetwij feld een beperkte bijdrage geleverd aan de beëindiging van de Koude Oorlog, maar dan ook niet meer dan dat. De Poolse paus heeft de Polen de moed ge geven om zich te verzetten tegen de Russische overheersing. Waarom kon deze kwestie niet op normale toon en met inachtneming van de historische werkelijkheid worden besproken? Waarom was er ook niet bij al het stui tende sentimentele gezwets meer kri tiek op de ultraconservatieve opvattin gen van de paus. die ernstige en inhu mane consequenties hebben gehad? De paus was een man van formaat, maar zijn opvattingen hebben zowel voor de kerk als voor de rest van de wereld ne gatieve gevolgen gehad. Ondergang De hysterie, het sentimentalisme, het totale gebrek aan kritische analyse en de overdaad bij de nieuwsvoorziening over de dood van de paus stonden niet op zichzelf. Bij groot nieuws vertoont de informatie van de televisie, en soms ook van de kranten, steeds dezelfde ge breken. Na de dramatische moord op Theo van Gogh was het Nederlandse te levisienieuws wekenlang niet in staal tot een kritische en afstandelijke analy se van de situatie. De natie, zo werd ge suggereerd, stond tengevolge van het islamitisch radicalisme aan de rand van de ondergang. Overal loerde het ge vaar en radicale maatregelen waren ge boden. Gezien deze panische reacties was het op zijn minst zonderling dat de dood van Prins Bernhard aan deze hele opgewonden discussie op slag een eind maakte. Vervolgens vertoonde de berichtgeving over Bernhard weer dagenlang alle structurele gebreken van de nieuws voorziening op de televisie. Er werd veel te veel aandacht aan besteed, nog dagen na zijn overlijden werd het jour naal voor tachtig procent gevuld met nieuws over het overlijden, de begrafe nis en natuurlijk ook het onvermijdelij ke wereldhistorische formaat van de prins. Prins Bernhard was historische gezien een marginale figuur met twijfel achtige opvattingen over de democratie en zijn staatsrechtelijke positie. Dat viel uit het televisienieuws niet op te maken. Wie niet beter wist, kreeg de in druk dat het met het vaderland zowel tijdens als na de Tweede Wereldoorlog FRUITBOMEN - Het aantal pruimen- en kersenbomen in Zeeland vermindert gestaag. Het rooien van deze minder rendabele bomen gaat nog steeds door. In 1947 waren er nog 450 ha pruimen en 193 ha kersen, nu respectievelijk 280 ha en 100 ha. ROLSCHAATSEN - Niet min der dan 433 jongens en meisjes hebben zich ingeschreven voor de rolschaats wedstrijd in Vlis- singen. Zaterdag wordt vanaf 9 uur in drie banen worden ge reden op de Singel, tussen de Van Dishoeckstraat en Paul Krugerstraat. SMOKKELAARS - Twee Bel gische agenten zijn tijdens eei surveillance op een Nederland se vrachtwagen gestuit, nel even over de grens, bij De Hm-, ge, waarin 4700 kilo boter ge smokkeld werd, De inzitten den schrokken zo toen zij hen zagen naderen, dat zij de be nen namen en de vrachtwagen achterlieten. IJSBAAN - Werkloze arbé ders zullen, in DACW-ver band, worden ingeschakeldb de verbetering van de ijsbaas in Axel en de aanleg van ea sportterrein. Deze komen ia het Plan-Zuid. Activisten protesteren voor de RAI waar de wapenbeurs wordt ge houden. foto Phil Nijhuis/GPD tie, zoals aan Colombia, Israël of Pakistan. Willen we dat? En kel met een functionerend wa penhandelsverdrag zouden we kunnen vertrouwen op het ex portbeleid van een ander land. Arjan El Fassed is beleidsadvi- seur mensenrechten en conflic ten bij Novib/Oxfam Nether lands, dat samen met Amnesty International en Pax Christi campagne voert voor een betere controle op de wapenhandel. slecht zou zijn afgelopen zonder het magnifieke optreden van de prinsge maal. De gebreken van het televisienieuws: overdaad, sentiment en gebrek aan kri tische analyse zijn bepaald geen exclu sief Nederlands fenomeen. Wie een beetje door de zenders zapte werd het direct duidelijk dat de dood van de paus overal tot dezelfde uitwassen had geleid. Zelfs de BBC bleek niet hele maal immuun, al was die toch sneller dan alle andere weer bij de reguliere nieuwsles. Nieuw zijn deze verschijnselen ook al lerminst: de dood van Lady Di en de aanslagen van 11 september 2001 leid den ook al tot een algemene hysterie die weken aanhield. De oorzaak van de pervertering van het nieuws lijkt te schuilen in de zeer competitieve nieuwsvoorziening. Opwinding, senti ment en overdaad worden ingezet om de gunst van de kijker te winnen en ver volgens raken de journalisten gevangen in hun eigen sentimentele kletskoek. Een remedie zou ik jammergenoeg niet zo snel weten. Er zit maar een ding op: lees de krant bij groot nieuws! Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst- 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 08000231231 autom afschrijving per maand: 19.95 n.v.l per kwartaal: 58.00 60,21 per jaar. €222 50 226.5 Voor toezending per post geldt eer E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voort* einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t'm vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevcet overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vol?" de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312^74 Internet: v Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een ondordeel v; aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In oen be (abonnementen)administratie en om u te (laten) informere iv.pzc.nl/adverteren et Wegener-concern. De<W id dat wordt gebruikt vooi^ ar u relevante diensten mf' ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: P'c- Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4