Waterplannen samengevoegd Q PZC Proefvaart van oude nieuwe pont as VVV: Ondernemers praten voorbarig over collectief lidmaatschap Onderzoekscentrum, opleiding en zeeaquarium op Neeltje Jans JA, IK HELP HET KIND VAN DE REKENING! donderdag 28 april 2005 i door René Schrier NEELTJE JANS - Verschillen de initiatieven die al kortere of langere tijd in Zeeland rondzin gen moeten gebundeld worden op Neeltje Jans. Het gaat dan om plannen die iets met water in de breedste zin van het woord te maken hebben. Suggesties zijn een Noordzee- aquarium, maar ook een schelp dierenonderzoekscentrum en een studiecentrum van de HZ-opleiding aquatische eco- technologie, (studentenhuisves ting. Verder kan gedacht wor den aan bundeling van activitei ten van het waterschap, rijkswa terstaat, het Rijks Instituut voor Kust en Zee en het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek. Een ander gegeven is dat het Topshüis (nagenoeg) leeg komt. Dat gebouw zou bij de plannen betrokken kunnen worden. Inmiddels is een eerste oriënte rende bijeenkomst belegd van mensen wier plannen of initiatie ven hierin zouden passen. Initia tiefnemer is J.B. Mandos van de Hogeschool Zeeland. Die bijeen komst had vooral de bedoeling de verschillende plannen die le ven te inventariseren en eens te kijken in hoeverre de neuzen één kant op kunnen wijzen. Mandos ziet zelf wel wat in een studie- en onderzoekscentrum. Daarin zou plaats kunnen zijn voor mensen van de aquatische ecotechnologie van de HZ, maar ook ook een vestiging van de Toerisme opleiding van de hoge school in Breda en studenten die zich nu al bezighouden met schelpdierenonderzoek via de hogeschool in Wageningen. Een van de deelnemers aan de oriënterende vergadering was T. Verbree. Hem lijkt het idee wel wat, al was het alleen al omdat de schaal- en schelpdierensec tor zich ook op diep water aan het oriënteren is. Omdat deze sector naarstig bezig is met een koerswijziging sluit hij niet uit dat er in de toekomst behoorlijk wat onderzoek verricht zal moe ten worden. Dat kun je dan pri ma doen op een plek waar toch al veel kennis en expertise ge bundeld is. B. Meijering heeft plannen voor een groot Noordzeeaquarium bij Wilhelminadorp. Ook hem is gevraagd eens na te denken over een mogelijke vestiging op Neel tje Jans. Meijering staat op zich niet negatief tegenover bunde ling van zijn initiatief met on derzoeksfaciliteiten. Daar was hij zelf ook al mee bezig. Toch heeft hij de voorkeur voor Wil helminadorp, als het gaat om de realisatie van het aquarium. Hij zal wel aan vervolgbesprekin- gen over de plannen op Neeltje Jans meedoen. Ook J. Ventevogel die zich sterk maakt voor een Aquatisch Edu catief Centrum (AEZ) in Vlissin- gen nam deel aan de vergade ring. Ook hij houdt vast aan zijn oorspronkelijke locatie Vlissin- gen, al geeft hij toe dat Neeltje Jans voor veel mensen een haast magische klank heeft. Hij zet vraagtekens bij de haalbaarheid van het idee van de hogeschool. Daarnaast merkt hij op dat de initiatiefgroep voor AEZ ook verplichtingen heeft jegens de door Cees Maas TERNEUZEN - De oude veer- verbinding tussen Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen is er straks weer. Maar anders. De pont van weleer is een pontje ge worden en brengt nu fietsers en andere dagjesmensen van over kant naar overkant. Gisteren hield het nieuwe veer Hans- weert-Perkpolder haar eerste proefvaart. Een impressie. De Westerschelde is zo prachtig vandaag. Groene, bijna transpa rante golven met witte schuim kragen. Zuigende stroomgeulen. Meeuwen en visdiefjes wrieme len in de lucht. Een enkele aal scholver: En een frisse zuidwes ter van zes Beaufort. Het gaat tekeer hier, maar dat moet ook. De Scheepvaartdienst gaf vanochtend een stormwaar- schuwing. Mooi. Niets beter dan een ouderwets Zeeuws stormpje om een proefvaart als deze ook werkelijk te benutten. De kerktorens van Ossenisse, Kruiningen en Waarde steken boven de deltadijken uit als puntmutsjes. En kijk, ginds op de drooggevallen Plaat van Osse nisse draaien drie zeehonden zich ruggelings met het aprilzon netje mee. „Zeeland is toch mooi", zucht Teun van Elsacker, leunend op de reling. „Daarom wonen we hier ook", zegt Bas van Liere ge nietend. „Zeeland is fantas tisch, maar wij als gemeente zou den meer met het water kunnen doen", zegt Kees Knuit. De laat ste spreker is wethouder te Rei- merswaal. Hij beheert daar de merkwaardige portefeuille 'De Onderneming' vaart de haven van Perkpolder tijdens de eerste proefvaart. foto Peter Nicolai 'Ruimte'. En er is een boel ruim te te beheren, hier op de wijde baren. Pionier Teun van Elsacker is projectlei der van het succesvolle project 'Fiets een rondje met een pontje' van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Je zou hem een pionier kunnen noemen. Want hij begon in 1997 met de organisatie van het eerste pontje, de Hector uit Wemeldinge. Vandaag staat hij in volle wind op het dek van het twintigste schip van de vloot, dat in de zomer reizigers ver voert door heel het zuidweste lijk estuarium. Bas van Liere tenslotte is water schapsman, zeiler, en bestuurs lid van 'Rondje Pontje' zoals de heren zelf hun project noemen. Alle drie zijn ze geboren aan het water. Het zijn mannen van het water, dat altijd roept. Over het schip, want daar gaat het vandaag om. Dat moet voor al zeewaardig en veilig zijn. Want je steekt niet zomaar even met een willekeurige boot de verraderlijke Schelde over. Dat vergt zeevaardigheid van de schipper en zeewaardigheid van het schip. Dit schip doet het soe pel, bijna fluisterend. Wij zijn te gast op oude, maar bijna geheel gemoderniseerde 'De Onderneming' (zestig meter lang, 5,50 meter breed, een ton nage van 155). Ze liep als beurt schip in 1928 van stapel in Zwol le en heeft sindsdien alles ge daan wat een binnenschip zoal doet. De laatste jaren voer ze ook als toeristisch pontje, maar dan tussen Hellevoetsluis en Middelharding. Nu zal ze vanaf 3 juli tot vrijdag 2 september driemaal daags tussen Perkpol der en Hans weert varen. Nieuwe spullen De schipper, Laurens de Brou wer, raadpleegt zijn radar scherm in de stuurhut. „Je moet de grote scheepvaart hier goed in de gaten houden, want die grote boten zijn zo bij je", zegt hij. De stuurhut is voorzien van alle moderne navigatieappara- tuur. De schipper heeft zwaar geïnvesteerd in nieuwe spullen voor hij het contract met Rondje Pontje tekende. Ook beneden- deks is het proper en gezellig. Ria, de vriendin van Laurens, zwaait de scepter in haar gloed nieuwe roestvrijstalen keuken en haar varende restaurant. „Koken voor veertig man tege lijk is hier geen probleem", zegt ze. En ze laat foto's zien van een warme zomerdag in Middelhar- nis waar lange rijen fietstoeris- ten op de kade wachten om te worden ingescheept. „We hopen dat dat hier ook zo wordt", zegt Ria. De drie-mannen op het dek bui gen zich over kaarten. Want er moet nog een geschikte aanleg plaats komen buiten de zeeslui zen in Hansweert en ook eentje in de oude veerhaven van Perk polder. „We hopen dat we op tijd in juli daarmee klaar zijn, maar het is kort dag", zegt Teun van Elsacker. En De Onderneming glijdt lang zaam de veerhaven van Perkpol der in. Proefvaart geslaagd. Ons omringt de haven. De illusie van een weerzien. De pont is weer te rug. Alleen een maatje kleiner. Voor infowww.de-atol.nl gemeente Vlissingen, die vol gens hem ook helemaal niet staat te springen om het initia tief van de hogeschool. Andere deelnemers aan de vergadering waren A. van der Hoef van Wa terland Neeltje Jans en R. Plat- schorre op persoonlijke titel. door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - Het dagelijks bestuur van de VW betreurt het dat tijdens de voor jaarsvergadering van de Zierik- zeese ondernemersvereniging ZZ Neptunus, afgelopen maan dag, gestemd is over een moge lijk collectief lidmaatschap van de VW. De VW heeft namelijk nog geen standpunt ingenomen ten aanzien van een dergelijk lidmaatschap en onderzoekt mo menteel de verschillende moge lijkheden. Pas dit najaar zal duidelijk wor den of er een collectief lidmaat schap kan worden aangeboden en aan welke eisen zo'n lidmaat schap moet voldoen. De leden van ZZ Neptunus hebben dus ei genlijk gestemd over iets dat nog geen vorm of inhoud heeft, stelt de penningmeester van de VW, W. van den Akker. Het dagelijks bestuur van het heeft, om onduidelijkheden te voorkomen, de voorzitter van ZZ Neptunus voorafgaand aan de vergadering nadrukkelijk ver zocht het voorstel niet ter stem ming te brengen. Een dergelijke stemming zou mogelijk een ver keerd signaal afgeven en doen lijken of er al een collectief lid maatschap bestaat. Later Voorzitter D. Kersten besloot echter de stemming gewoon door te laten gaan. Volgens Ker sten was de stemming niet meer dan een peiling onder de leden die duidelijk moest maken of zij bereid zijn een collectief lid maatschap aan te gaan. De ver dere voorwaarden moeten dan later uitgewerkt worden. Het dagelijks bestuur van de VW doet momenteel onderzoek naar de voor- en nadelen van een collectief lidmaatschap. Di recteur J. Klapwijk: „Wij willen bijvoorbeeld eerst bepalen wat voor ons een collectief is. ZZ Neptunus heeft ongeveer hon derdvijftig leden en Zierikzee heeft vierhonderd ondernemers. Dat betekent dat de onderne mersvereniging eerst substanti eel meer leden moet krijgen on als collectief aangemerkt te kun. nen worden." Als de WV een collectief \g maatschap instelt, betekent dui ook dat brancheorganisaties ali de Vekabo of Recron aanspraaj kunnen maken op een dergelijk lidmaatschap. Dat kan finail ciële consequenties hebben vm de VW, Klapwijk: „De VW: financieel niet draagkracht genoeg om kortingen bieden die ons uiteindelijk gek kosten omdat individuele ledet massaal overstappen op ea goedkoper, collectief liój maatschap. Wij zijn daarom di verschillende mogelijkheden aan het doorrekenen met hui voor- en nadelen. Blijkt het ons te veel te gaan kosten, dan koral er geen collectief lidmaat schap." Cultuurfondsprijs voor dijk- en oorlogsmuseum MIDDELBURG - Dijk- en ooi logsmuseum Polderhuis in West kapelle heeft gisteren di Cultuurfondsprijs van de Heem kundige Kring Walcheren gekre gen. Dit gebeurde bij de jaarvergadei ring in de Zeeuwse Bibliothee] in Middelburg. De prijs wordt eenmaal perdrii jaar uitgereikt aan een persoon een groep personen of een instel ling, die zich vrijwillig heeft ia gezet voor het behoud, versprei ding en bewustwording van he Walchers cultuurgoed. De prijs bestaat uit een geldbe drag van 1500 euro, een oorkon de, en een publicatie in bd kwartaalblad van de Heemkuj dige Kring Walcheren. Er waren negen andere nomina, ties in de race voor de prijs. Ii de jury die het oordeel moest vel len, waren de stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland, he Zeeuwse Landschap en de Bom van Nederlandse Architects vertegenwoordigd NIERSTICHTING t.n.v. A.L.S. centrum-Amsterdam samenwerking met het Prinses Beatrix Fonds tk word donateur en ontvang de gratis nieuwsbrief. Ik machtig u om per maand Q kwartaal O halfjaar O jaar af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast (minimaal €25,-per jaar). Ik help met een gift en machtig u om af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast. Ik betaal mijn donatie of gift na ontvangst van een acceptgiro. M QV Rekeningnummer: I A. U.B. invullen en aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop naar: Jantje Beton, 1 Antwoordnummer 8489,3500 VW Utrecht. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel. Graag zelfs! Giro 1247 ik/s' i Heel belangrijk voor later. Het voorkomt dat kwetsbare kinderen s in de verdrukking komen en op het verkeerde pad raken. Of dat4 ze onhandelbaar worden en van kwaad tot erger vervallen. Al deze projecten kosten veel geld. Daarom vragen we u alstublieft om een bijdrage. Want alleen dan worden kinderen als Cathy en Redouan niet het kind van de rekening. Kijk voor meer informatie: www.jantjebeton.nl CO EDE DOELEN Cathy en Redouan wonen in een achterstandswijk. Zonder speeltuin of voetbalveldje. Wel is er veel criminaliteit. En een gevaarlijk pleintje vol gebruikte drugsspuiten. Worden Cathy en Redouan door deze omgeving straks het kind van de rekening? Niet als het aan jantje Beton ligt. Want wij helpen kinderen vóórdat het mis gaat. Met speelvoorzieningen en speciale kin derprojecten. Met een gezellig dagje uit en een weekje vakantie kamp. Want door samen te spelen, leren ze samen te leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42