Ritmisch schudden helpt ZC Bouw 70 meter hoge woontoren in Goes gaat door Museum Goes maakt vliegende start M beraadt zich over hoger eroep in zaak oese peuter Al otgenotendag /illebrord ijgt extra hoolgebouw ELICHT Versoepeling vergunning Heros Hulpgoederen naar Litouwen Dichtbundel basisschoolleerlingen Subsidie voor dialectsymposium Straf voor misbruik 112 donderdag 28 april 2005 irLuc Ogqel )ch DDELBURG - Het Openbaar till uisterie (OM) in Middelburg hel fl nog niet definitief beslo- of het al dan niet in hoger be- or p gaat tegen de vrijspraak ar. Stichting Kinderopvang De en felanden. is het OM pro forma in ap- ie gegaan tegen dat vonnis van Je echtbank, waarmee de moge- pie held voor een hoger beroep ■dt opengehouden, zo liet een g i irdvoerster van het OM giste- weten. ld it is niet gebruikelijk, maar dat het een complexe zaak is, we er nog niet helemaal Morgen hakt het OM de iop definitief door. Middelburgse rechtbank lat itte de Stichting twee weken ai! eden niet schuldig aan de ld van het tweejarige Goese itertje Janice Slosse. Het sje overleed ruim een jaar ge in peuterspeelzaal De Pol- kkertjes in Goes, die onder 12 stichting valt, toen ze van glijbaan op een speelhuisje ed en daaraan bleef haken een loopklos die ze om haar ïad. OM had een boete van 1)00 euro geëist, waarvan de •S ft voorwaardelijk, ai [en de fabrikant van het et elhuisje had het OM tweehon- uur dienstverlening geëist arvan de helft voorwaarde- maar de rechtbank legde de if onvoorwaardelijk op. Zij ;al kite bewezen dat de Amster- gs nmer wist dat het speeltoe- gevaarlijk was. De fabri- n it kondigde deze week aan in [er beroep te gaan tegen de oordeling. iRIKZEE - De Stichting ■Hoop houdt donderdag 12 een lotgenotenbij eenkomst rerpleeghuis Cornelia in Zie- zee. bijeenkomst begint om 13.30 komt in de plaats van de ge ilde middag op 5 mei. Op 2 is de laatste bijeenkomst irde vakantie. Frank Balkenende !S - Het Sint Willibrordcol- in Goes mag het pand van oormalige basisschool Zuid hoek aan de Bessestraat ge- ken om de toestroom van ingen het komende school- oen op te vangen. Het popu- katholieke Willibrordcolle- [roeit de laatste jaren als en moet steeds noodgrepen lassen om leerlingen te huis de nood voor het leerjaar /2006 te lenigen, geeft de ge- ïte de leegstaande school de Bessestraat in bruikleen, [emeester en wethouders ten dat deze week besloten, (emeente is verantwoorde voor de huisvesting van olen p haar grondgebied, voormalige Zuidwesthoek, ei- dom van de gemeente, deed dens de bouw van het nieuwe IC dienst als kantoor voor de ojectleiding. dor J. Brand van het Sint Wil- rordcollege is blij met het be- dt van het college van B en W. Zuidwesthoek ligt vlakbij hoofdgebouw, wat Brand belangrijk voordeel noemt. Ie school ligt op loopafstand, Jat leerlingen gebruik kun- emaken van de faciliteiten in hoofdgebouw. Dat is beter neen nevenvestiging elders in stad. Als leerlingen moeten edelen over grote afstand ver eg je automatisch de risico's bet verkeer en dat willen we fervoorkomen." n het verouderde gebouw nog wel het een en ander Men verspijkerd. Bovendien f- het Sint Willibrordcollege semi-permanente units er- E plaatsen om overblijfruimte jschool voor voortgezet onder- 'js is voor komend seizoen uit ibrand, maar volgend jaar doe- nieuwe huisvestingsproble- enop. De school blijft volgens prognoses groeien en dat andermaal extra ruimte. jaar komen er naar verwach- )g honderd extra leerlingen 1 volgend jaar een zelfde aan- school telt komend seizoen M leerlingen, in 2007 naar batting boven de 1500. Vorig f werd de school verrast door aanmelding van 340 brugklas stegenover 220 in het schooi en daarvoor. door Claudia Sondervan Middelburgse Nonna van vier had tot twintig epileptische aanvallen per dag. Het meisje kreeg zware medicij nen, die de epilepsie niet remden maar haar wel erg apatisch maakten. Ze had huilbuien en reageerde weinig op haar omgeving. Dat was twee jaar geleden. Nu is Nonna zes jaar. Een mooi meisje met heldere bruine ogen die je onder zoekend aan kunnen kijken, of zomaar wegdwalen naar wat haar voor ogen komt. Nonna is meervoudig gehandi capt, maar de epilepsie is voor negentig procent weg. En de medicijnen zijn hele maal weg. Nonna beweegt haar handen, als in een begin van gebaren. Spreken kan ze niet, maar als ze pret heeft, blaast ze op haar handen. En met een lekkere lange vinger in haar knuist oe fent ze verwoed die zelf op te eten. Het verschil in Nonna's leven heet Sai- to-ritmiek. „Het is echt een wonder", vindt haar moeder Saskia van der Weel. Nonna heeft baat bij de Saito-therapie, zegt haar moeder Saskia van der Weel: „Ze is veel rustiger en tevredener." foto Lex de Meester Saito-ritmiek Twee jaar terug deed de Saito-ritmiek zijn intrede in Nederland met een sym posium in Den Haag en de oprichting van het Saito-centrum Nederland in Dordrecht. Enthousiaste ouders impor teerden de Japanse stimuleringstech niek. Die ontspant al spelend lijf en le den van meervoudig gehandicapte kin deren, kinderen met autisme of andere haperingen in lijf en geest. De Japanse pedagoge Kimiko Saito ontwikkelde de techniek vijftig jaar geleden, gesteund door een neuroloog. Er wordt gedacht dat de techniek de hersenen stimuleert om nieuwe verbindingen te maken waarmee gebrekkige functies verbeterd en nieuwe functies opgepakt kunnen worden. Saskia, van beroep kwaliteitsfunctiona ris bij Mee Zeeland, pikte de therapie op en deed mee aan een workshop voor haar dochter. Nonna is geboren met het uiterst zeldzame syndroom van Aicardi. Door een genetische mutatie is de her senbalk, de brug tussen Nonna's hersen helften er niet. In haar hersenen zitten ophopingen van zenuwcellen die als stoorzenders,werken. Nonna kan niet praten, lopen en zelfstandig eten. Ook heeft ze vlekjes'op haar netvliezen en wervelafwijkingen. Hoezeer ze verstan delijk gehandicapt is, kan ze eenvoudig niet laten blijken. Maar Nonna laat ontegenzeggelijk klei ne vooruitgang zien. „Ze is veel rustiger en tevredener. Een ideaal kind", vindt Saskia. De Saito-therapie bestaat uit een dagelijks schommelend en ritmisch losschudden van het hele lijf van het kind. Daarbij worden liedjes gezongen. Ledematen worden bewogen, steeds met hetzelfde, zachte schudden, om de bewustwording van de beweging te prikkelen. De continue beweging voor komt dat spieren zich overspannen. Nonna en Saskia kruipen daar graag voor in hun knuffelhoek, een met kus sens omzoomde plek in Nonna's kamer. Het is een tijdrovende therapie, maar Nonna geniet ervan. En zus Sanne van zeven en broer Joram van twee ook. „Even schudden, mam", bedelen die re gelmatig. „Het is ook heel erg aange naam", ervoer Saskia bij een eerdere workshop. Als werkende alleenstaande moeder van drie heeft ze niet alle dagen de tijd om Nonna Saito te geven. Maai de vijf zorgassistenten, die beurtelings de zorg voor Nonna overnemen, kennen de techniek nu ook. Niet ideaal Nonna bezoekt nu elke week de Bijen- burchschool. In groep twee woont ze el ke maandag een kwartier het kringge sprek bij. En Nonna krijgt klankschaal therapie, want ze is dol op muziek, en ze gaat naar het zwembad. Nu nog bij Arduin-kindercentrum Akka, maar Sas kia is bang dat ze die voorziening vlak bij hun huis binnenkort kwijtraakt. Ak ka wordt omgebouwd tot een woonvoor ziening. Dan moeten Nonna en zij naar het Vrijburgbad. En dat is, met nauwe kleedruimten, lange gangen en killer zwemwater, niet ideaal. „Ik ben een voorstander van normaal als het kan en bijzonder als dat goed is voor het kind. Ik ben een beetje bang voor die alles overheersende integratiegedachte voor gehandicapten. Nonna is leerplichtig maar zou naar een brede school moeten. Ik denk niet dat ze daar krijgt wat ze no dig heeft. Ik zie de vraaggestuurde zorg verworden tot visiegestuurde zorg. Non na mag op school best ouders en kinde ren bewust maken van de noden van een gehandicapte medemens. Maar het is niet haar taak." Liever zag Saskia Nonna in een dagcen trum gebaseerd op de Saito-ritmiek. Sa men met andere ouders en een zestal kinderen. „In Japan zijn al tweehonderd Sai- to-dagcentra. Misschien kan het hier on der de paraplu van een zorginstelling." Belangstellende ouders kunnen Saskia bellen (0118-626630). Op 6, 7 en 8 mei zijn er Saito- workshops in Dordrecht. Opgave bij het Saito Centrum Neder land (078-6319410). door Frank Balkenende GOES - Het Historisch Museum De Bevelanden in Goes is niet helemaal aan kant als het vrij dag 3 juni de deuren opent. Vol gens museumdirecteur G. Heere bout kunnen geïnteresseerden die dag en zaterdag wel een kijk je komen nemen in het verbouw de en vernieuwde museum. Timmermannen, decorbouwers, monteurs en schilders zijn mo menteel druk in de weer met de inrichting. Met nog ruim een maand te gaan tot de openings datum, zou er dag en nacht moe ten worden doorgewerkt om alle ruimten aan te kleden en presen taties af te bouwen. Heerebout vindt het niet erg als het mu seum twee weken later open gaat. „Vrijdag 3 juni was een streefdatum, die we anderhalf jaar terug hebben geprikt. Bij die schatting komen we dicht in de buurt. We zijn 3 en 4 juni wel open, zodat de Bevelanders kun nen zien hoe het is geworden. We maken een vliegende start en passen daarna eventueel za ken aan. Het is in deze tijd al heel wat als er een museum opengaat", duidt Heerebout op de jarenlange sluiting van het Zeeuws Museum in Middelburg. De bezoeker komt straks binnen via de entree van de VW/ ANWB-winkel, die begin april van het Stationsplein naar het museum aan de Singelstraat ver huisde. Heerebout hoopt dat mu seum en WW ANWB elkaar ver sterken. „We streven naar twaalfduizend bezoekers per jaar, vierduizend meer dan in de oude situatie." Een draaischerm waarop beken de Bevelanders verschijnen - van Buys Ballot tot premier Bal kenende - moet mensen het mu seum inlokken. Ze belanden in het museumcafé annex winkel, waar behalve koffie en koek ook wetenswaardigheden met een bepaalde actualiteit worden ge presenteerd. „Op Koninginne dag zal het bijvoorbeeld alle maal oranje zijn wat de klok slaat." Beroepsdeformatie Dan volgt de balie, een speelmu- seumpje voor kinderen (het Ko terkot), terwijl in de gang plek is voor een wisselexpositie over 600 jaar Goes, maar gewoonlijk de geschiedenis van het museum wordt verteld. „Dat is tenslotte één van de oudste gebouwen van Goes. Ik zal een monster uit de zolderbalken halen voor een Er wordt hard gewerkt aan de inrichting van het museum. jaarringonderzoek, zodat ik de leeftijd redelijk nauwkeurig kan vaststellen. Maar dat is een stukje beroepsdeformatie", zegt Heerebout, van huis uit bioloog. Het oude trappenhuis was te smal. Daarom is aan de achter zijde van het museum een nieu we, brandwerende muur gezet, waarachter een nieuw trappen huis is gebouwd dat aan de ei sen van de brandweer voldoet. De oude trap is afgebroken en in de schacht komt een klok te hangen uit 1560. „Die hing eerst op de eerste verdieping, waar voor een stuk uit de vloer was gezaagd omde gewichten te kun nen laten hangen. Echt veilig was het niet, Die dingen wegen veertig kilo. Als je die op je kop krijgt De klok hing vroeger bij een zoutkeet, zodat arbeiders wis ten hoe laat het was. Later kreeg die een plekje op de stads poort bij het Sint Maartensbrug- getje. De poort werd in de negen tiende eeuw afgebroken en de klok verhuisde naar 't Soepuus aan de Kleine Kade. Hij is één van de pronkstukken van het museum, samen met de schut tersstukken en het gildezilver. De grote zaal op de begane grond herbergt de presentatie Met Man en Macht, die een beeld geeft van de verdediging van Goes en andere plaatsen in de regio. Boven is de grootste ruimte gereserveerd voor Blin ken en Verzinken, een overzicht van hoogtijdagen en overstro mingen. „Aan de ene kant bou wen we een verdronken dorp na, met kunstblubber, potscher ven, meeuwengekrijs en een plastic skelet." Tegenover al die ellende de welvaart uit vroeger eeuwen, met veel voorwerpen en schilderijen. Het wordt fris ge presenteerd, onder meer met au diovisuele hulpmiddelen. Spaarvarken Verder is er een tijdelijke exposi tie 'Sparen op de Bevelanden', ter gelegenheid van het eeuw feest van Rabobank Beveland. Een enorm roze spaarvarken staat al gereed. Wie er geld in werpt, krijgt een tevreden gek nor te horen. De gang wordt een Hall of Fame van Bevelanders. „Je kunt er op een knop drukken en dan krijg foto Willem Mieras je een biografietje te horen van de persoon die in beeld is." In het weeshuis wordt, achter een glazen wand, het, enigzins droeve, verhaal verteld van de laatste wees van Goes: Van dei- Does. Op zolder vindt de bezoe ker het Zeeuws Meisje: van streekdracht tot reclame-icoon. Om het museum te runnen, be schikt Heerebout inmiddels over een legertje van 45 vrijwilligers. „We hebben een wervingsactie gehouden en dat heeft 35 nieuwe vrijwilligers opgeleverd, vooral vutters. Ik ben daar erg blij mee, want zonder die mensen kun je geen koffiehoek en winkel ex ploiteren, terwijl dat in een tijd van teruglopende subsidies de enige mogelijkheden zijn om extra geld binnen te halen." DEN HAAG - De Raad van State heeft de nieuwe milieu vergunning van afvalverwerkingsbedrijf Heros Sluiskil versoepeld. In een gisteren gepubliceerde uitspraak heeft het rechtscollege een aantal milieuvoorschriften uit de vergunning geschrapt. Verder heeft de Raad van State de vergunning in stand gelaten. In ieder geval zal het bedrijf nu minder in extra milieumaatregelen te hoeven investe ren. Eerder al stelde de Raad van State het bedrijf in het gelijk met zijn bezwaren tegen de nieuwe door Rijkswater staat verleende lozingsvergunning. Die vergunning ging geheel van tafel. De uitspraak van gisteren betrof de door de provincie Zee land aan Heros verleende vergunning. Zo eiste de provin cie onder meer dat Heros allerlei kostbare systemen opzet om de milieucontrole op de werkzaamheden in het bedrijf te verbeteren. Op dat punt stelt de Raad van State dat de provincie te streng is geweest. Het bedrijf heeft volgens het rechtscol lege al genoeg maatregelen genomen voor de controle op de binnenkomende en uitgaande afvalstoffen. TERNEUZEN - De werkgroep Litouwen van de Gerefor meerde Kerk in Terneuzen vertrekt morgenochtènd met twee vrachtwagens vol hulpgoederen naar Litouwen. Het transport wordt voor de negende keer gehouden. Eigen lijk was het de bedoeling om de voormalige Sovjet-staat voor de laatste keer aan te doen. „Maar we hebben zoveel spullen gekregen, dat we volgend jaar nog een keer zullen rijden. Eigenlijk is onze actie een beetje uit zijn voegen ge- barst". vertelt Adrie Beeke van de werkgroep. Beeke en consorten nemen onder meer kleding (waaron der tachtig truien, die Cor Hubregtse uit Schoondijke in één jaar breidde), bedden en schoolmeubilair mee. Het materiaal komt ten goede aan onder andere scholen, be jaardenhuizen en een tehuis voor ex-gedetineerden. Van daag worden alle spullen ingeladen, morgenochtend om zes uur vertrekken de wagens vanaf de kerk aan de Bel- lamystraat in Terneuzen. MIDDELBURG - De openbare scholen op Walcheren pre senteerden gisteren in Middelburg de dichtbundel Dich ter bij zee. De gedichten zijn geschreven door leerlingen van elf basisscholen, met als de thema de zee en alles wat daarmee te maken heeft. Na een voorselectie door de scho len, maakten juryleden Jan Smeekens, Cor Kuyvenhoven en Karen Kroese de definitieve selectie. Vervolgens maak ten andere kinderen onder leiding van Lucy de Graaf de illustraties met Oost-Indische inkt. Karelien van IJssel- dijk heeft uiteindelijk het boekje vormgegeven. SLUIS - De literaire Stichting Johan Hendrik van Dale in Sluis krijgt van Gedeputeerde Staten 1100 euro voor het houden van een symposium over dialectwoordenboe ken. De provinciebestuurders vinden een dergelijk evene ment interessant voor taalkundigen, historici en in taal geïnteresseerd Zeeuws publiek. De vastlegging van dialec ten en streektalen is volgens GS een belangrijke activiteit in het kader van het behoud van het Zeeuws en Vlaams taaierfgoed. door Luc Ogqel GOES - De bouw van een bijna zeventig meter hoge, 22 verdie pingen tellende woontoren in het stationsgebied in Goes kan definitief doorgaan. De Raad van State heeft gisteren de be zwaren van een aantal tegen standers afgewezen. De groep, die uit zes mensen be staat, is altijd tegen de komst van de toren geweest, omdat die in hun visie niet past in het weidse Zeeuwse landschap. Ook zou de provincie volgens hen te beperkt onderzoek hebben ge daan naar de uitstraling van de toren op het beschermde stads gezicht. Ook zou voorbij zijn gegaan aan de voor Goes geldende maxi mumhoogte van 25 meter voor bebouwing, zoals vermeld in de provinciale Discussienota Beeld kwaliteit. Volgens de Raad van State is de nota niet bedoeld om beleid vast te leggen en is het on derzoek naar de plaats van de to ren afdoende onderzocht. Doorgeduwd P. Ie Clerq zegt namens de be zwaarmakers teleurgesteld te zijn over de uitspraak van de Raad van State. „We zijn vooral kwaad over hoe het politiek ge zien is gegaan. We hebben de no dige vraagtekens bij de besluit vorming, die ons inziens in de wandelgangen heeft plaatsge vonden. De raadscommissie is indertijd gewoon misleid, die to ren is er doorgeduwd." Directeur J. Littooij van Prover- ko, dat de zestig appartementen in de woontoren aan de man gaat brengen, reageerde giste ren verheugd op de uitspraak van de Raad van State. „Het sterkt ons in ons gevoel dat we zorvuldigheid hebben betracht bij de verschillende procedu res." Littooij zegt dat al een 'stuk of vijftig' mensen belang stelling hebben getoond voor een appartement naar aanlei ding van een vorig jaar novem ber gehouden presentatie in het Goese theater De Mythe. Hij weet nog niet wat de woningen, bedoeld voor een brede doel groep, gaan kosten. „We zijn druk bezig met de uitwerking en we willen na de zomervakan tie met de verkoop beginnen." Ook voor de gemeente Goes komt de uitspraak als een verlos sing. „We zijn blij dat we nu verT der kunnen, want door die be zwaren tegen de woontoren kwa men ook andere belangen in het geding", aldus wethouder S. van 't Westeinde (WD, econo mie). Ze doelt onder meer op de nieuwbouw voor de school De Vliedberg, die in hetzelfde be stemmingsplan is opgenomen als de woontoren. De toren zal verrijzen op de plek waar ooit de koelhuizen van de voormalige Goese veiling stonden, in het westelijke deel van het Stationspark. Bouwer is de Walcherse Bouwunie (WBU). Directeur G. van Kralingen wil begin volgend jaar met de bouw beginnen. „Wij geven nu vol MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Vogelwaarde is dinsdag veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur wegens het misbruiken van alarmnum mer 112 en vernieling. Hij werd vrijgesproken van mishandeling en bedreiging. Op 12 december vorig jaar belde de man 112, na cafébezoek in Vo gelwaarde. „Toen de ambulance ter plaatse kwam, simuleerde hij een epilepsie-aanval", zei de officier van justitie. De man ontstak daarna in woe de, omdat het ambulanceperso neel hem niet wilde meenemen. „U heeft het al vaker geflikt om zomaar 112 te bellen", stelde de politierechter vast. De politie moest sloeg hem in de boeien. De vernieling van een ruit in dé woning van de overburen vond 28 januari dit jaar plaats. Aan de eigenaar van de woning moet 112 euro schadevergoeding wor den betaald. De getuigenverklaring van zijn ex-vriend in zorgde ervoor dat de man uit Vogelwaarde werd vrijgesproken van mishandeling en bedreiging, tijdens een inci dent met haar vader op 6 sep tember vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41