Syriër vluchtte op dag van moord Van Gogh Massa klachten over zorg in verpleeghuizen expert Twintig jaar voor moord op Nienke Beatrix vertolkt het oranjegevoel het best name van ervallen op nkels en taxi's Leider Hofstadgroep met vals paspoort weggesmokkeld Kopland wil geen lintje Café toch akkoord met hoofddoek Frauderende kandidaat wint toch Fikse schuld door concert Borsato Politie klikt over hasjgebruik Horeca schrapt happy hour waalf jaar oor moord - p Maja erdachte van loien vuurwerk Ildt zich HAAG - In de eerste drie den van dit jaar zijn bijna kwart minder overvallen ge- egd dan vorig jaar in deze pe- de. Vooral winkels en taxi's den minder vaak overvallen. Li nu toe vonden er 564 over- ai plaats, terwijl dat er vo^ aar nog 735 waren in de eer drie maanden. In bijna alle toren was er een afname, ir het grootste verschil was rxbaar b nnen de detailhan- Daar vonden vorig jaar nog overvallen plaats in die pe- le, tegenover 219 nu. Bij 14 i's liep het aantal incidenten 1.4 ug van 43 naar 18. Ook maal- 1,2 koeriers werden minder ik overvallen, net als wonin- Alleen iets meer cafés en tkantoren werden afgelopen irtaal de dupe van overval- .Ook het aantal gewonden oden bij overvallen bleef be lt. Tot nu toe vielen dit jaar dodelijke slachtoffers (ne- vorig jaar) en 115 gewonden 'vorig jaar). GPD Op het strand van Scheveningen wordt een speciaal zandkunstwerk gemaakt voor koningin Beatrix. Dat gebeurt in het kader van haar 25- gevierd. Deze 'ode aan de koningin' wordt gemaakt door zes zandkunstenaars die hard werken om dit supersculptuur op Koninginnedag, zoek brengt aan Scheveningen, klaar te hebben. door Rudi Buis DEN HAAG - Koningin Beatrix is de belangrijkste vertolker van het 'oranjegevoel' oftewel het ge voel samen één land te vormen, vinden zowel allochtonen als au tochtonen. Toch vinden allochto nen Beatrix vooral afstandelijk, zakelijk en streng. De autochto nen vinden haar betrokken. Dit blijkt uit twee onderzoeken naar het 'oranjegevoel', die de Staatsloterij heeft laten uitvoe ren. Voor het eerste onderzoek zijn in Nederland wonende Tur ken, Marokkanen, Surinamers en Antillianen geïnterviewd; voor het tweede onderzoek is een afspiegeling van de Neder landse bevolking ondervraagd. Onder de allochtonen is het Ne derlandse wij-gevoel het sterkst aanwezig onder Surinamers (60 procent), gevolgd door Antillia nen (47 procent). Na Beatrix zien allochtonen prinses Maxi ma als beste vertegenwoordiger van het 'oranjegevoel'. Voor de Advertentie WIJ VIEREN HET JUBILEUM VAN KONINGIN BEATRIX MEE doorsnee Nederlander staat de vorig jaar overleden zanger André Hazes tweede. Met het Wilhelmus zijn allochto nen niet zo bekend. Eenderde van de ondervraagden kent het volkslied helemaal niet, twintig procent kent alleen de melodie en veertien procent weet een paar woorden. De autochtone Nederlanders kennen het Wilhel mus beter: de helft van de Neder landers zegt ten minste één cou plet van het volkslied te kennen. Het 'oranjegevoel' staat voor feest, trots en vreugde, vindt 63 procent van de samenleving. Ko ninginnedag wordt vooral ge- (TE HERKENNEN AAN HET JUBILEUM LABEL) WALSTRAAT 199 VUSSINGEN KONINGINNEDAG OPEN 12.00- 17.001AJR KOOPZONDAG 1 MEI door Frauke Tamsma DEN HAAG - Verplegers die vergeten dat zij een bewoner op de wc hebben gezet. Drinken, dat op een voor de bewoner on bereikbare plaats wordt neerge zet. Bewoners, die vies gaan rui ken omdat ze te weinig worden gewassen. Dat zijn enkele van honderden klachten, die de afgelopen twee maanden zijn binnengekomen bij het Meldpunt Verpleeghuis zorg van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ). In de eerste drie weken na het begin van het meldpunt op 1 maart reageerden ongeveer dui zend ontevreden verpleeghuis bewoners, of hun familieleden, vaak met meerdere klachten. Het aantal meldingen is inmid dels gedaald, maar bedraagt nog steeds zo'n vijftien per dag. Personeel Vooral over het verpleeghuisper- soneel wordt veel geklaagd: in 667 van de bijna drieduizend ge vallen. Het personeel is agres sief, luistert niet of zit de hele dag koffie te drinken. Over de verzorging bestaat ook grote ontevredenheid. Bijna vier honderd bewoners zeggen ver waarloosd te worden, te laat uit bed te worden gehaald of kleren van een andere bewoner te moe ten dragen. Een veertigtal bewoners wordt op een stoel vastgezet of aan een band gelegd, die hen rustig moet houden. Geestelijk gezon de bewoners klagen erover dat zij tussen de dementerenden moeten wonen. Represailles Het meldpunt is er op aandrin gen van de Tweede Kamer geko men. De aanleiding waren wan toestanden in verpleeghuizen, die de Inspectie voor de Gezond heidszorg vorig jaar al signaleer de. Er was nog geen goed adres waar bewoners en familie met klachten terechtkonden. Zij durfden dat veelal niet bij de verpleeghuisdirecties te doen, uit angst voor represailles. Een woordvoerster van het mi nisterie van Volksgezondheid laat weten, dat het meldpunt blijft bestaan, ook als het aantal meldingen verder daalt. GPD -jarig jubileum dat zaterdag wordt wanneer koningin Beatrix een be- foto Cees Zorn/GPD zien als een vrije dag en als de verjaardag van oud-koningin Juliana. Bijna driekwart van de bevolking vindt, dat Koningin nedag ook in de toekomst op 30 april moet worden gevierd. De verjaardag van kroonprins Wil- lem-Alexander op 27 april vin den zij minder geschikt. De ondervraagden vinden de prestaties van het Nederlands elftal, afgelopen zomer op het EK voetbal in Portugal, de in drukwekkendste oranjegebeur tenis van het afgelopen jaar. Op de tweede plaats staat het over lijden van prins Bernhard. Een derde vindt dat van alle nationa le bedrijven Heineken het best bij het 'oranjegevoel' past. De meest genoemde meisjesna men voor het tweede kind van Willem-Alexander en Maxima, dat in juli wordt verwacht, zijn Julia en Juliana. De meest ge noemde jongensnaam is Claus. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een de 26-jarige man uit Hoek van Holland veroordeeld tot twintig jaar celstraf en tbs met dwang verpleging voor de dood en ver krachting van het Schiedamse meisje Nienke Kleiss. Ook is de man volgens de rechters verant woordelijk voor twee pogingen tot doodslag op haar toen 11-ja rige vriendje in het Beatrixpark op 22 juni 2000. De man is daarbij tevens veroor deeld voor een gewelddadige overval met verkrachting in Den Haag (2002) en een poging tot aanranding in Maassluis (2004). Hij werd in 1999 ook al veroordeeld voor een zedenmis drijf. De uitspraak komt over een met de eis van justitie, hoe wel de rechtbank minder zware misdrijven bewezen achtte. De rechters wilden geen kortere straf, omdat het 'verkrachten en om het leven brengen van een kind behoren tot de zwaarste misdrijven in ons strafrecht', zei rechtbank-voorzitter R. Lame- ijer. De man uit Hoek van Holland zat in 2000 op een bankje in het park toen Nienke en haar vriendje aankwamen. Hij dwong de twee mee te gaan in de bosjes. De kinderen moesten zich uitkleden en werden sek sueel misbruikt.De man stak het jongetje acht keer met een mes in zijn nek en wurgde 10-jarige Nienke. Volgens de dader waren de twee kinderen in het Beatrix park toevallige slachtoffers. On danks dat de man verminderd toerekeningsvatbaar is, is hij volgens de rechtbank wel verant woordelijk voor zijn daden. De rechters vinden dat hij eerst tweederde van zijn straf moet uitzitten, voordat zijn tbs-be handeling begint. Dat komt er op neer dat de man 6,5 jaar lan ger vastzit dan gebruikelijk is voordat de behandeling begint. Advocaat R. Baumgardt gaat in hoger beroep tegen de uit spraak. De raadsman had een minder hoge straf verwacht en hoopt dat de psychische behan deling van zijn cliënt sneller kan beginnen dan de rechtbank nu adviseert. De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde in 2001 een man uit Vlaardingen voor de misdaden in het Beatrixpark. Het onder zoek werd heropend, nadat de nu veroordeelde dader in 2004 bekende dat hij Nienke had ge dood. Hij was toen net aange houden voor het zedendelict in Maassluis. ANP (Advertentie) .ÏVCI TECTRO mobiele airco slechts Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers von de ruim 200 experts in heel Nederland. door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De Syriër Re- douan Al I., de geestelijk leider van de terroristische Hofstad groep, is op de ochtend van de moord op Theo van Gogh per au to het land uitgesmokkeld. Met een vliegticket, gekocht in Zie- rikzee, en een vals paspoort kon hij via de Brusselse luchthaven naar zijn vaderland reizen. Dat blijkt uit nieuwe gegevens van justitie. Die beschikt ook over een getuige die zegt de in lichtingendienst ATVD vooraf te hebben gewaarschuwd voor de moord op Theo van Gogh door Mohammed B. De inlichtingen dienst zegt dat de man een 'fan tast' is. Het nieuwe materiaal sterkt jus titie m de overtuiging dat de moord op Van Gogh geen een mansactie was. maar een goed voorbereide aanslag van een groep fanatieke moslims, onder leiding van Al I. Die blijkt bij zijn vlucht te zijn geholpen door zijn landgenoot Achmad A. uit Zierikzee. Deze man, die vastzit voor vrouwenhandel en pas- poortzwendel, heeft Al I. een vals paspoort verschaft. Zo kon Al I. ondanks een internationaal opsporingsbevel tegen hem toch Europa verlaten. Achmad A. heeft tijdens uitge breid verhoor verklaard, dat hij Al I. in de ochtend van 2 novem ber met de auto naar vliegveld Zaventem reed. Vandaar vloog hij via Athene naar Turkije, waarna hij verder reisde naar zijn geboorteland Syrië. Daar zou hij nu nog steeds verblijven. Eerder was bekend geworden dat Al I. een paar dagen na de moord telefonisch had geïnfor meerd wie er gearresteerd wa ren. De getuigeverklaring van de man die de moord op Van Gogh zegt te hebben voorspeld, wordt volgende week voorge legd aan de rechtbank in Rotter dam. Dat gebeurt in het proces tegen twaalf verdachten van het terroristische Hofstadnetwerk. Mohammed B., die los van deze groep in Amsterdam wordt be recht voor de moord op Van Gogh, maakt volgens justitie ook deel uit van het netwerk. Volgens de ATVD is de man, ie mand uit de vriendenkring van Mohammed B., geen verdachte en zit hij ook niet vast. De AIVD ontkent dat de getuige vooraf gaand op de mood op Van Gogh ooit met iemand van de dienst heeft gesproken. „Dan zou er een verslag van moeten zijn en dat is er niet. Dit is een brood- je-aapverhaal", aldus een woordvoerder. F eitenreconstructie Kort na de moord op Van Gogh hebben de veiligheidsministers Donner en Remkes een uit gebreide feitenreconstructie naar de Tweede Kamer ge stuurd. Daarin stond niets over een waarschuwing van een ge tuige voor een moordaanslag op Theo van Gogh door Moham med B. GPD HAREN - Dichter Rutger Kopland weigert een ko ninklijke onderscheiding in ontvangst te nemen. De gemeente Haren (Gronin gen) wilde Kopland dit jaar tijdens de traditionele lintjesregen decoreren, maar de dichter voelt niets voor dit eerbetoon. De dichter, die in het dage lijks leven luistert naar de naam Rutger van den Hoofdakker, meent dat lint jes voorbehouden moeten zijn aan mensen die zich bijzonder hebben ingezet op maatschappelijk gebied. Dat heeft hij gisteren laten weten. Rutger Kopland is zeker niet de eerste die be dankt voor een lintje. Oud-premier Kok weiger de bij zijn afscheid als voor zitter van de FNV in 1985 een koninklijke onderschei ding. In 2000 zag schrijver Remco Campert af van een hoge koninklijke onder scheiding. ANP donderdag 28 april 2005 3 DEN HAAG - Vrouwen met hoofddoekjes worden niet langer geweerd uit de Haagsche Lounge. De eigenaren van dit trendy grandcafé in het Haagse centrum hebben dat toegezegd tijdens een onderhoud met burgemeester Deetman en twee moslimvrouwen die vorig jaar de toe gang tot de Lounge werd ontzegd, omdat zij hun hoofd doekje om principiële gronden weigerden af te doen. De moslimvrouwen klaagden de Haagsche Lounge in juni 2004 aan wegens discriminatie bij de landelijke Commis sie Gelijke Behandeling. Die stelde de twee vrouwen in september van het vorige jaar in het gelijk. GPD LEIDEN - Hoogheemraadschap Rijnland krijgt toch de van fraude beschuldigde kandidaat H. Bremer als be stuurslid. Het stembureau van Rijnland heeft gisteroch tend de definitieve uitslag van de herverkiezing vastge steld. Bremer werd tijdens de verkiezingen van het hoogheem raadschap van oktober vorig jaar beschuldigd van vals heid in geschrifte. Hij zou zich met valse handtekeningen beschikbaar hebben gesteld als kandidaat. De Raad van State bepaalde dat een deel van de verkiezingen over moest. Bremer stelde zich weer kandidaat, kreeg toch weer de meeste stemmen en wordt nu bestuurslid. ANP ALKMAAR - Het 'gratis' concert van Marco Borsato op 9 oktober 2004 op de Drafbaan in Alkmaar, heeft de ge meente Alkmaar een schuld van 282.000 euro opgeleverd. Het concert kostte in totaal 740.000 euro, maar leverde slechts 458.000 euro op. Het concert vond plaats in het kader van de viering van 750 jaar stadsrechten voor Alkmaar. Oud-Alkmaarder Borsato wilde een duit in het feestzakje doen en besloot een concert te geven. Voor het 'gratis' optreden moesten Alkmaarders 7,50 euro betalen, om de kosten te dekken. Dat bleek echter niet voldoende voor de vergoeding van onder meer beveiliging en podiumopbouw. ANP GROENLO-LICHTENVOORDE - De politie in Groen- lo-Lichtenvoorde gaat ouders van tieners informeren als hun kroost wordt betrapt op het gebruik van softdrugs. Doel is om de gevolgen van het blowen 'bespreekbaar te maken in huiselijke kring', aldus de politie gisteren. Aanleiding is de overlast die blowende tieners in de lande lijke gemeente veroorzaken. De politie kreeg de laatste tijd steeds meer klachten over luidruchtige jeugd die on der invloed van softdrugs vernielingen pleegde. ANP HAARLEM - Cafés in de binnenstad van Haarlem hebben het happy hour voor jongeren op vrijdagmiddag met on middellijke ingang afgeschaft. De aanleiding is dat jonge cafébezoekers de laatste tijd veel overlast veroorzaken. „Het was niet langer verantwoord om hiermee door te gaan", aldus burgemeester J. Pop van Haarlem. Jongeren konden op vrijdagmiddag in meerdere cafés voor 1 euro bier drinken. ANP fjHEIVI - Het gerechtshof in ihem heeft gisteren een 20-ja- S man uit Nijmegen veroor- j Jd tot twaalf jaar celstraf we- het medeplegen van de id op Maja Bradaric. De arige scholiere werd op 17 lember 2003 door hem en vrienden vermoord tijdens autoritje. Vervolgens werd lichaam in brand gestoken achtergelaten in de uiter- irden bij Bemmel. okkene werd in mei vorig 3 door de rechtbank in Arn- V [veroordeeld tot elf jaar cel. ig tegen deze veroordeling >p. Hij voerde aan ddt hij langst voor zijn vriend imeegedaan met de moord [aja. Het hof veroordeelde vriend in december vorig tot tien jaar cel en tbs met Dra: agverpleging. De 17-jarige ere betrokkene kreeg vijf *cel opgelegd, omdat hij bij ew misdaden aanwezig was en vi is deed om het meisje te hei drietal behoorde tot de IgJ ndenkring van Maja. Het lom de scholiere te vermoor- was afkomstig van de jonge- die vorig j.aar tot tien jaar werd veroordeeld. Samen de man die gisteren voor de liter verscheen bedacht hij al- ei manieren om Maja van het te beroven. De beide jon- vonden de scholiere lastig irutaal. ANP CERDAM - Een verdachte het vuurwerkincident bij joord-Ajax op 17 april zich gisteren bij de politie leid. Politie en justitie had- eerder gedreigd met uitzenden van duidelijk her- bare videobeelden. e 32-jarige man uit Rotter- ook degene is die vuurpijl boot waarmee een 31-jarige ltsgenoot zwaar werd ver- laafcd, is niet duidelijk. GPD .41 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3