Bouw grote vakantiehuizen mag I ff- Jongens willen blijven sleutelen lebbes! PZC 5 8 Gefascineerd door water GimOiéfe MIDDELBURG BOEKENSTAD i College beducht op verstening9 en toename verkeer fóerikzeese winkeldief lardleers AAZET immm OPEN WEEK .15 §M Zorgstroom zoekt Bevelandse klant Boete en rijverbod tunnelracer Werkstraf na meenemen kinderen Sluis stelt onderzoek molens uit Subsidie provincie voor Westerschouwen Kultureel tof Marcel Modde IER1KZEE - Op Schouwen- I uiveland bestaat een groeien- j [behoefte aan groepsaccommo- iiies op recreatieterreinen, zo- bbungalowparken. iprAectór Doorns IIIDDELBURG - De Middel- I urgse politierechter G. van Un- ik heeft gisteren een 41-jarige moner van Zierikzee voor het legen van winkeldiefstallen slicn weken gevangenisstraf, jarvan zes weken voorwaarde- ik en 84 uur werkstraf. De ver- i ichte had nog maar net een ge- i ugenisstraf uitgezeten toen I jweer in de fout ging. anen een week pleegde hij I it winkeldiefstallen, waarvan sin Zierikzee en twee in Dord- cht. Uit diverse winkels had ij 65 tandenborstels, 37 tubes adpasta en 21 scheermesjes eggenomen. pmerkelijk was ook de diefstal in 23 snoeischaren bij een tuin- I edrijf in Dordrecht. „Ik kwam iZierikzee in een leeg huis met ai vrouw en een kind. Er was ien brood op de plank. Het I as een uitzichtloze situatie", .kl de man als verklaring voor Ifji gedrag. lificier van justitie R. Jeuken lioeg zich af waarom hij er geen ■ment over had nagedacht. De Beier eiste 22 weken gevange- -] straf. In de eis werd meegeno- endat hij nog in zijn proeftijd t Raadsman J. van den Doel ees op het belang dat zijn int binnenkort in Goes een ornng kan betrekken. Hij pleit- voor een werkstraf en een aorwaardelijke celstraf. Voor politierechter gaf echter het aatschappelijk belang de door- ig. Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33Q-333 (Advertentie) L_ agenda STREEKACTIVITEITEN URGH-HAAMSTEDE Parkeerterrein (Oitcentrum Westerschouwen, 21.00 ir Openluchtvertoning documentaire Gekust'. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl WTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De gemeente is onder strikte voorwaarden bereid de bouw van dergelijke grote woningen toe te staan, aldus wethouder R. van der Wekken. Volgens de wethouder ligt er momenteel één concrete aanvraag voor groepsbouw, van een recreatie- bedrijf uit de Westhoek. Hij be nadrukt dat campings zijn uitge sloten van de nieuwe regeling. „Naar ons idee is het een goed initiatief. Het betekent een ver- MIDDELBURG - Miles van En gel (17), Radjan Bisoen (18) en Noèl Wijs (16) uit de Middel burgse wijk Dauwendaele be grijpen er niets meer van. De po litie maakt het de jongens onmo gelijk om hun jongste hobby uit te voeren: het sleutelen aan scoo ters in een garagebox aan de Meanderlaan. Maandag kregen ze van agenten te horen dat de deur dicht moest, anders zou er een boete volgen. In de garagebox is geen stroom en dus geen licht. De deur dicht houden betekent het einde van de hobby, zeggen de dne Middel burgers zwaar teleurgesteld. De jongens hadden de hobby juist bedacht omdat ze rondrijdend op hun scooter overlast veroor zaakten voor de buurt. „En als we op het pleintje van de Iris- school rondhingen of voetbal den, hadden kleine kinderen weer last van ons. We hebben geen eigen voetbalplek", zegt Miles. Zijn moeder had een gara gebox waarin de jongens een maand geleden mochten gaan knutselen aan hun scooters en die van vrienden. Een nuttige hobby, vinden ze. „Want je leert er ook nog wat van." Het steekt de jongens dat er re gelmatig agenten langskomen die zeggen dat de deur dicht moet, of op zijn minst halfdicht. Ze ervaren het als een hetze. „Ze willen ons gewoon wegheb- ben", zegt Radjan. „Want de breding van je toeristisch pro duct op Schouwen-Duiveland. De beperkte groepshuisvestin- gen die er momenteel zijn, zit ten over het algemeen een jaar van tevoren volgeboekt. De be hoefte is dus aantoonbaar aan wezig, denken wij." Strikte voorwaarden Het college realiseert zich dat de bouw van grotere vakan tiebungalows 'een hogere mate buurman die ook met de deur open sleutelt, heeft nergens last van. Bij de volwassenen gaan ze niet eens kijken." Radjan heeft bij een van die be zoekjes een boete van vijftig eu ro gekregen omdat hij geen iden titeitsbewijs op zak had. „Ik woon hier om de hoek en mocht het niet eens gaan halen. Bela chelijk toch." Sleutelen in een garagebox met de deur open is toegestaan, zegt een woordvoerder van de politie Zeeland. „Maar die jongens ver oorzaakten geluidsoverlast." Een aantal keren klaagden buurtbewoners over het heen en weer rijden van scooters en een enkele keer ook over het geluid van een radio. Van op eigen houtje optreden van agenten is volgens haar geen sprake. „Zon der melding doen wij niks." Belangstelling Bij de jongens heeft zich nog nooit een boze buurtbewoner ge meld. „Ze komen wel kijken uit belangstelling. We hebben zelfs van iemand hier uit de buurt een scooter gekregen die we he lemaal uit elkaar mochten halen voor de onderdelen." De jongens erkennen dat het met zes of zeven man op de stoep wel op een hangplek be gint te lijken. Maar wat moeten ze anders? Radjan: „Een voetbal- kooi zouden we ook wel willen, maar die mocht hier een jaar ge leden niet komen. We willen ge woon een plek hebben waar we niet worden weggestuurd." van verstening' te zien geeft en ook extra autoverkeer van gasten meebrengt. Met die ge volgen in het achterhoofd, heb ben burgemeester en wethou ders een aantal strikte voorwaar den opgesteld waaraan de aan vrager moet voldoen, wil hij goedkeuring krijgen voor zijn plan. Zo mag een groepswoning maxi maal honderd vijftig vierkante meter groot worden en eigen parkeerplaatsen hebben. Dat is inclusief overkappingen en ve randa's. Daarnaast moet drie kwart van het perceel onbe bouwd blijven, wat borg moet staan voor een open karakter. Verder geldt dat minimaal twee procent van de totale opper vlakte van het recreatieterrein moet zijn ingericht voor sport en spel. De bouw van een groepswoning is bovendien pas toegestaan wanneer er op het recreatieter rein minimaal twintig gewone vakantiehuizen staan. In dat ge val is er volgens de nieuwe be leidsregel van de gemeente plek voor twee grotere accommoda ties, oplopend tot maximaal tien voor parken met honderd stan daard bungalows. Hoeveel slaap plaatsen in zo'n groepsaccommo- datie komen, is vrij te bepalen door de ondernemer, aldus Van der Wekken. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Stich ting Westerschouwen Kultureel (SWK) krijgt van de provincie Zeeland een eenmalige subsidie van vijfduizend euro. Het geld is bedoeld voor uitvoering van het activiteitenprogramma 2005 van de stichting. De Stichting Westerschouwen Kultureel beheert museum De Burghse Schoole en galerie De Bewaerschole in Burgh-Haam- stede. Doel van de stichting is het zonder winstoogmerk bevor deren en stimuleren van culture le en kunstzinnige activiteiten in de breedste zin van het woord. De stichting doet dat vooral door tentoonstellings reeksen in De Bewaerschole. Om onder meer de kosten van personeel en toezicht te kunnen dekken, werd subsidie aange vraagd bij de provincie. Die heeft dat gehonoreerd omdat het activiteitenprogramma van SWK naar haar oordeel goed aansluit op het provinciale be leid. De provincie wil de komen de vier jaar beeldende kunst, vormgeving en architectuur in Zeeland beter zichtbaar maken. Kunst moet getoond worden op nieuwe en onverwachte plek ken, vindt de provincie. Het ver haal achter de beeldende kunst, vormgeving en architectuur moet aan een zo breed mogelijk publiek worden verteld. SWK draagt daar in de visie van de provincie aan bij. Onder meer omdat de SWK niet alleen het oude schoolgebouwtje - De De Rode Draad. Van 15 Open middag vanaf 13 De Ullenburch, Middelt Tentoonstelling (18.30 van Kunstwerken gema De Leeuwenburch, Mid De Bijenburch. Middelt Bewaerschole - gebruikt bij de inrichting van de exposities, maar ook probeert de buiten ruimte daar zoveel mogelijk bij te betrekken. Voorzitter A. Damman van de SWK is in zijn nopjes met de subsidietoezegging van de pro vincie. „We hadden eerst gepro beerd een meerjarige subsidie los te kn]gen, maar dat is niet gelukt. Nu kunnen we in ieder geval voorlopig weer vooruit." (Advertentie) WIJ VIEREN HET JUBILEUM VAN KONINGIN BEATRIX MEE (TE HERKENNEN AAN HET JUBILEUM LABEL) BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER LANGE DELFT 16 MIDDELBURG I 16.00 uur bezichtiging werk in alle groepen i, om 14 15 uur hel Uilentheater. .9.30 uur) en aansluitend velling door leerlingen, brede school burg. I 17.00 19.00 uur. als afsluiting De jongens en hun vrienden bij de garagebox: „Net nu we ons gereedschap netjes hebben opgehangen, moeten we hier stoppen." foto Lex de Meester (Advertentie) zondag 1 mei - 10.00 - 17.00 uur - Markt - Middelburg de grootste en leukste boekenmarkt van ZW-NEDERLAND een activiteit in het kader van de kunst- en Cultuurroute (Advertentie) EERSTEKLAS BASISONDERWIJS Archipel Scholen Vandaag In de Open Week van de Archipelscholen: Levend ganzenbord, 9.00 -12.00 uur. De Houtuyn, Vlissingen. Piramldeschool Ravenstein, Vlissingen. 's morgens rondleiding, om 11.15 uur presentatie In het kader van het leesbevorderingproject van het project 'Voeding' toveren de kinderen hun school dezt avond om tot Luilekkerland. Kunstroute door De Knotwilg, Oostkapelle. tussen 18.00 en 1 Afsluitende tentoonstelling van het project 'Mens en dier' van 18 00 20.00 uur. De Kameleon. Oost-Souburg. Kijk voor het volledige programma op www archipelscholen.nl. donderdag 28 april 2005 Wmi Harry Hablous: „Ik heb de keuze tussen heel boos worden als een enkelwandige tanker zinkt, of ik vertaal het in mijn creativiteit." door Melita Lanting NEELTJE JANS - Water fascineert hem. Samen met alles wat in het water leeft en groeit. Harry Hablous uit Heem stede fotografeert het allemaal en is daarom veelvuldig te vinden op het strand. Soms legt hij de pure werkelijk heid vast, soms zet hij kleine gevonden voorwerpen uit de natuur naar zijn ei gen hand. „Ik ben gefascineerd door de zuidwes tenwind, de vloedlijn en de zon als die uit het zuidwesten schijnt. Dat is mijn toverformule. Ik maak gebruik van het optisch bedrog door dingen die onder water liggen te fotograferen." Hablous kan geduldig wachten tot hij het juiste licht ziet. Daarvoor staat hij vroeg op of wacht hij tot de laatste zonnestraal. Een deel van zijn werk is momenteel te zien in Waterland Neeltje Jans. Het werk dat hij heeft opgehangen, is heel divers. Wat opvalt, is zijn oog voor de tail. Een paar keien in een snelstromen- de rivier, een poot van een krab, neerge legd op een stukje stof, of bijvoorbeeld de vier close-ups van zand op een strandtafeltje. Nergens is een overzicht te zien van een zee of een rivier. Het zijn altijd details, soms voorzien van een gedichtje, soms uitvergroot in een lijst. Ondertoon „Het is allemaal begonnen met een zeeaquarium dat ik had. Ik weet hoe slecht de mensen omgaan met water. De ondertoon van mijn werk is ook dat ik die aardbol niet kan dragen. Ik heb de keuze tussen heel boos worden als een enkelwandige tanker zinkt, of ik ver taal het in mijn creativiteit." Laatbloeier Hablous is een laatbloeier. Na zijn veer tigste is hij begonnen met fotograferen. Eerst vooral de werkelijkheid. In het la tere werk komt ook de fantasie aan de bod. Hij schildert bijvoorbeeld tiental len gevonden schildjes van kleine krab ben in felle kleuren en legt die neer in een bepaald patroon om er een foto van de maken. Of hij bouwt van krabbenpo- ten en schildjes een figuurtje dat hij foto Dirk-Jan Gjeltema neerzet aan de vloedlijn om daar - lig gend op de buik - een foto van te ma ken. Hij haalt ook grapjes uit. Een foto van plastic kikkertjes op het strand, of een knalrode zeester - ook van plastic - met een gezichtje er op die onder water ligt. „Maar ik manipuleer geen foto's met bewerkingsprogramma's. Wat je hier ziet, is zoals ik het zag en gefotogra feerd heb." Hablous werkt nog met film, hij moet niets hebben van de digi tale fotografie. „Dat werkt niet. Neem zo'n foto van het water en al die kleu ren. Dat komt niet over bij digitaal. Maar misschien zal ik ooit wel moeten, want het wordt steeds moeilijker en duurder om foto's te laten afdrukken bij de vakfotograaf." De foto's van Hablous zijn te zien in het Delta- plaza van Waterland Neeltje Jans en duurt tot eind september. GOES - De Walcherse thuiszorgorganisatie Zorgstroom heeft gisteren het startsein gegeven voor de klantenwer ving op de Bevelanden. Sinds deze maand heeft Zorg stroom een kantoor in Goes en gaat het concurreren met andere thuiszorgorganisaties als Allévo. „Vanaf nu kunnen we actief klanten werven, omdat we voldoende personeel hebben", aldus L. Phemambucq, voorzitter van de Raad van Bestuur. „De personeelswer- vingsactie was een succes: ruim honderd mensen hebben gesolliciteerd." Nog niet alle contracten zijn rond, maar Phernambucq ziet voldoende mogelijkheden om klanten te helpen. „Als iemand aangeeft dat hij zorg nodig heeft, kunnen wij direct en het klokje rond zorg bieden." MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Goes heeft 25 januari dit jaar onder invloed van alcohol en met een veel te hoge snelheid door de Westerscheldetunnel gere den. De dollemansrit was gisteren in Middelburg voor po litierechter G. van Unnik aanleiding om de Goesenaar conform de eis te veroordelen tot tien maanden rijontzeg ging, waarvan een half jaar voorwaardelijk, en duizend euro boete. In de strafmaat werd rekening gehouden dat verdachte eerder is betrapt op dronken rijden en boetes heeft gekregen voor te hard rijden. De man passeerde in de tunnel met hoge snelheid een politiebus in de Wester scheldetunnel. De teller gaf volgens de politie 165 kilome ter per uur aan. Dat was het sein voor een achtervolging over de N62 richting Borssele. De hardrijder werd aange houden en aan een alcoholtest onderworpen. De blaastest gaf een score van 530 microgram: ruim twee keer zoveel alcohol als is toegestaan. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van het Duitse Waldniel is gisteren door de Middelburgse rechtbank voor het onttrekken van twee jonge kinderen aan het ouderlijk gezag veroordeeld tot tweehonderd werkstraf en vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Die straf had ook het Openbaar Ministerie geëist. De man had vorig jaar juli in Scharendijke de kinderen bij zijn ex-partner weggehaald en meegenomen naar Duitsland. De reden was dat de kinderen niet goed zouden worden verzorgd. De kinderen zijn terug bij de moeder. HOOFDPLAAT - De gemeente Sluis stelt een onderzoek naar het geluid van de vijf windmolens in de Hoofdplaat polder tot nog onbekende datum uit. De gemeente wil de geluidsmetingen doen naar aanleiding van klachten van omwonenden, maar in de afgelopen periode deden zich geen ideale omstandigheden voor. De metingen zijn ge bonden aan wettelijke regels. Zo schrijven de normen voor dat de metingen moeten worden uitgevoerd bij wind kracht vier of vijf. Gezien de ligging van de woningen ten opzichte van de windmolens in de Hoofdplaatpolder heeft Sluis gekozen voor metingen bij zowel oosten- als westenwind. Ook het tijdstip van de metingen is aan re gels gebonden. Die mogen alleen in de periode van één uur voor zonsondergang tot één uur na zonsopkomst wor den gedaan. In die uren is er weinig storend lawaai van bijvoorbeeld passerende auto's. door Selma Osman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39