Ritmisch schudden helpt €25,- wwwvan westencom/kennismaken 'GELICHT -ze iM beraadt zich over hoger eroep in zaak loese peuter I* otgenotendag Sitfl lirai Versoepeling vergunning Heros Hulpgoederen naar Litouwen Dichtbundel basisschoolleerlingen Subsidie voor dialectsymposium BDBEID met de grootste mannenmode winkel van Zeeland Van Westen Mannenmode, Zaamslag (Zeeuws Vlaanderen) Van Westen Mannenmode Zaamslag (Zeeuws Vlaanderen) 700 m2 eigentijdse mannenmode (business-casual-party-trend) aparte trouwafdeling gratis atelierservice kijk voor een rondleiding www.vanwesten.com rondleiding Van Westen Mannenmode Plein 10-11, 4543 BH Zaamslag (Z. Vlaanderen) 0115-436100 VAN WESTEN speel het kennismakingsspel op internet en verdien een waardebon van DDELBURG - Het Openbaar jjj njsterie (OM) in Middelburg M e(t nog niet definitief beslo- lof het al dan niet in hoger be- n|e", ;p gaat tegen de vrijspraak S°J [Stichting Kinderopvang De velanden. aven da1| elis het OM pro forma in ap- Vff) igegaan tegen dat vonnis van rechtbank, waarmee de moge- i yieid voor een hoger beroep I ifdt opengehouden, zo liet een I «rdvoerster van het OM giste- [fi „eten. lit is niet gebruikelijk, maar §aa' ;dat het een complexe zaak is, o we er nog niet helemaal teii l" Morgen hakt het OM de (iop definitief door. raa* j Middelburgse rechtbank m.j Site de Stichting twee weken leden niet schuldig aan de «d van het tweejarige Goese jtertje Janice Slosse. Het i isje overleed ruim een jaar ge- flliemn peuterspeelzaal De Pol- I makkertjes in Goes, die onder 3S j stichting valt, toen ze van 1 [glijbaan op een speelhuisje ïd en daaraan bleef haken {een loopklos die ze om haar "'.had. j t OM had een boete van ce"; lOO euro geëist, waarvan de au' Ift voorwaardelijk. iul°' jen de fabrikant van het vanï eelhuisje had het OM tweehon- aaD' [duur dienstverlening geëist arvan de helft voorwaarde- i,maar de rechtbank legde de af onvoorwaardelijk op. Zij a htte bewezen dat de Amster- 'sre smer wist dat het speeltoe- ,,,j i gevaarlijk was. De fabri- ®i at kondigde deze week aan in 1 ger beroep te gaan tegen de 113 [oordeling, met ERIKZEE - De Stichting vtj° jn-Hoop houdt donderdag 12 i a een lotgenotenbij eenkomst verpleeghuis Cornelia in Zie- 1 zee. 'aa bijeenkomst begint om 13.30 naa komt in de plaats van de ge- inde middag op 5 mei. Op 2 ui is de laatste bijeenkomst orde vakantie. Nonna heeft baat bij de Saito-therapie, zegt haar moeder Saskia van der Weel: „Ze is veel rustiger en tevredener." foto Lex de Meester door Claudia Sondervan Middelburgse Nonna van vier had tot twintig epileptische aanvallen per dag. Het meisje kreeg zware medicij nen, die de epilepsie niet remden maar haar wel erg apatisch maakten. Ze had huilbuien en reageerde weinig op haar omgeving. Dat was twee jaar geleden. Nu is Nonna zes jaar. Een mooi meisje met heldere bruine ogen die je onder zoekend aan kunnen kijken, of zomaar wegdwalen naar wat haar voor ogen komt. Nonna is meervoudig gehandi capt, maar de epilepsie is voor negentig procent weg. En de medicijnen zijn hele maal weg. Nonna beweegt haar handen, als in een begin van gebaren. Spreken kan ze niet, maar als ze pret heeft, blaast ze op haar handen. En met een lekkere lange vinger in haar knuist oe fent ze verwoed die zelf op te eten. Het verschil in Nonna's leven heet Sai- to-ritmiek. „Het is echt een wonder", vindt haar moeder Saskia van der Weel. Saito-ritmiek Twee jaar terug deed de Saito-ritmiek zijn intrede in Nederland met een sym posium in Den Haag en de oprichting van het Saito-centrum Nederland in Dordrecht. Enthousiaste ouders impor teerden de Japanse stimuleringstech- niek. Die ontspant al spelend lijf en le den van meervoudig gehandicapte kin deren, kinderen met autisme of andere haperingen in lijf en geest. De Japanse pedagoge Kimiko Saito ontwikkelde de techniek vijftig jaar geleden, gesteund door een neuroloog. Er wordt gedacht dat de techniek de hersenen stimuleert om nieuwe verbindingen te maken waarmee gebrekkige functies verbeterd en nieuwe functies opgepakt kunnen worden. Saskia, van beroep kwaliteitsfunctiona ris bij Mee Zeeland, pikte de therapie op en deed mee aan een workshop voor haar dochter. Nonna is geboren met het uiterst zeldzame syndroom van Aicardi. Door een genetische mutatie is de her senbalk, de brug tussen Nonna's hersen helften er niet. In haar hersenen zitten ophopingen van zenuwcellen die als stoorzenders werken. Nonna kan niet praten, lopen en zelfstandig eten. Ook heeft ze vlekjes op haar netvliezen en wervelafwijkingen. Hoezeer ze verstan delijk gehandicapt is, kan ze eenvoudig niet laten blijken. Maar Nonna laat ontegenzeggelijk klei ne vooruitgang zien. „Ze is veel rustiger en tevredener. Een ideaal kind", vindt Saskia. De Saito-therapie bestaat uit een dagelijks schommelend en ritmisch losschudden van het hele lijf van het kind. Daarbij worden liedjes gezongen. Ledematen worden bewogen, steeds met hetzelfde, zachte schudden, om de bewustwording van de beweging te prikkelen. De continue beweging voor komt dat spieren zich overspannen. Nonna en Saskia kruipen daar graag voor in hun knuffelhoek, een met kus sens omzoomde plek in Nonna's kamer. Het is'een tijdrovende therapie, maar Nonna geniet ervan. En zus Sanne van zeven en broer Joram van twee ook. „Even schudden, mam", bedelen die re gelmatig. „Het is ook heel erg aange naam", ervoer Saskia bij een eerdere workshop. Als werkende alleenstaande moeder van drie heeft ze niet alle dagen de tijd om Nonna Saito te geven. Maai de vijf zorgassistenten, die beurtelings de zorg voor Nonna overnemen, kennen de techniek nu ook. Niet ideaal Nonna bezoekt nu elke week de Bijen- burchschool. In groep twee woont ze el ke maandag een kwartier het kringge sprek bij. En Nonna krijgt klankschaal therapie, want ze is dol op muziek, en ze gaat naar het zwembad. Nu nog bij Arduin-kindercentrum Akka, maar Sas kia is bang dat ze die voorziening vlak bij hun huis binnenkort kwijtraakt. Ak ka wordt omgebouwd tot een woonvoor ziening. Dan moeten Nonna en zij naar het Vrijburgbad. En dat is, met nauwe kleedruimten, lange gangen en killer zwemwater, niet ideaal. „Ik ben een voorstander van normaal als het kan en bijzonder als dat goed is voor het kind. Ik ben een beetje bang voor die alles overheersende integratiegedachte voor gehandicapten. Nonna is leerplichtig maar zou naar een brede school moeten. Ik denk niet dat ze daar krijgt wat ze no dig heeft. Ik zie de vraaggestuurde zorg verworden tot visiegestuurde zorg. Non na mag op school best ouders en kinde ren bewust maken van de noden van een gehandicapte medemens. Maar het is niet haar taak." Liever zag Saskia Nonna in een dagcen trum gebaseerd op de Saito-ritmiek. Sa men met andere ouders en een zestal kinderen. „In Japan zijn al tweehonderd Sai- to-dagcentra. Misschien kan het hieron der de paraplu van een zorginstelling." Belangstellende ouders kunnen Saskia bellen (0118-626630). Op 6, 7 en 8 mei zijn er Saito- workshops in Dordrecht. Opgave bij het Saito Centrum Neder land (078-6319410).. donderdag 28 april 2005 b 17 DEN HAAG - De Raad van State heeft de nieuwe milieu vergunning van afvalverwerkingsbedrijf Heros Sluiskil versoepeld. In een gisteren gepubliceerde uitspraak heeft het rechtscollege een aantal milieuvoorschriften uit de vergunning geschrapt. Verder heeft de Raad van State de vergunning in stand gelaten. In ieder geval zal het bedrijf nu minder in extra milieumaatregelen te hoeven investe ren. Eerder al stelde de Raad van State het bedrijf in het gelijk met zijn bezwaren tegen de nieuwe door Rijkswater staat verleende lozingsvergunning. Die vergunning ging geheel van tafel. De uitspraak van gisteren betrof de door de provincie Zee land aan Heros verleende vergunning. Zo eiste de provin cie onder meer dat Heros allerlei kostbare systemen opzet om de milieucontrole op de werkzaamheden in het bedrijf te verbeteren. Op dat punt stelt de Raad van State dat de provincie te streng is geweest. Het bedrijf heeft volgens het rechtscol lege al genoeg maatregelen genomen voor de controle op de binnenkomende en uitgaande afvalstoffen. TERNEUZEN - De werkgroep Litouwen van de Gerefor meerde Kerk in Temeuzen vertrekt morgenochtend met twee vrachtwagens vol hulpgoederen naar Litouwen. Het transport wordt voor de negende keer gehouden. Eigen lijk was het de bedoeling om de voormalige Sovjet-staat voor de laatste keer aan te doen. „Maar we hebben zoveel spullen gekregen, dat we volgend jaar nog een keer zullen rijden. Eigenlijk is onze actie een beetje uit zijn voegen ge- barst", vertelt Adrie Beeke van de werkgroep. Beeke en consorten nemen onder meer kleding (waaron der tachtig truien, die Cor Hubregtse uit Schoondijke in één jaar breidde), bedden en schoolmeubilair mee. Het materiaal komt ten goede aan onder andere scholen, be jaardenhuizen en een tehuis voor ex-gedetineerden. Van daag worden alle spullen ingeladen, morgenochtend om zes uur vertrekken de wagens vanaf de kerk aan de Bel- lamystraat in Terneuzen. MIDDELBURG - De openbare scholen op Walcheren pre senteerden gisteren in Middelburg de dichtbundel Dich ter bij zee. De gedichten zijn geschreven door leerlingen van elf basisscholen, met als de thema de zee en alles wat daarmee te maken heeft. Na een voorselectie door de scho len, maakten juryleden Jan Smeekens, Cor Kuyvenhoven en Karen Kroese de definitieve selectie. Vervolgens maak ten andere kinderen onder leiding van Lucy de Graaf de illustraties met Oost-Indische inkt. Karelien van IJssel- dijk heeft uiteindelijk het boekje vormgegeven. SLUIS - De literaire Stichting Johan Hendrik van Dale in Sluis krijgt van Gedeputeerde Staten 1100 euro voor het houden van een symposium over dialectwoordenboe ken. De provinciebestuurders vinden een dergelijk evene ment interessant voor taalkundigen, historici en in taal geïnteresseerd Zeeuws publiek. De vastlegging van dialec ten en streektalen is volgens GS een belangrijke activiteit in het kader van het behoud van het Zeeuws en Vlaams taaierfgoed. (advertentie) KENNISMAKEN MANNENMODE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35