Bouw woontoren mag doorgaan PZC PZC We maken een vliegende start Hebbes! Gimbiêfe Kleine-kernenbeleid is meer dan school openhouden MIDDELBURG BOEKENSTAD laad van State wijst bezwaren tegen zeventig meter hoog gebouw af AAZET Woningen voor autisten Eten zonder betalen Jonge dichter wint Write Now Goese raadsleden wagen zich in hol van de leeuw OPEN WEEK donderdag 28 april 2005 b 15 OES - De bouw van een bijna ventig meter hoge, 22 verdie- ngen tellende woontoren in il stationsgebied in Goes kan finitief doorgaan. De Raad State heeft gisteren de be daren van een aantal tegen- anders afgewezen. egroep, die uit zes mensen be aat, is altijd tegen de komst jn de toren geweest, omdat die hun visie niet past in het hdse Zeeuwse landschap. Ook U de provincie volgens hen te perkt onderzoek hebben ge- naar de uitstraling van de (Advertentie) u i l VIEREN HET JUBILEUM VAN iONINGIN BEATRIX agenda Bezorgklachten: 10-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDER!/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen b Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 j E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl toren op het beschermde stads gezicht. Ook zou voorbij zijn gegaan aan de voor Goes geldende maxi mumhoogte van 25 meter voor bebouwing, zoals vermeld in de provinciale Discussienota Beeld kwaliteit. Volgens de Raad van State is de nota niet bedoeld om beleid vast te leggen en is het on derzoek naar de plaats van de to ren afdoende onderzocht. P. Ie Clerq zegt namens de be zwaarmakers teleurgesteld te zijn over de uitspraak van de Raad van State. „We zijn vooral kwaad over hoe het politiek ge zien is gegaan. We hebben de no dige vraagtekens bij de besluit vorming, die ons inziens in de wandelgangen heeft plaatsge vonden. De raadscommissie is indertijd gewoon misleid, die to ren is er doorgeduwd." Directeur J. Littooij van Prover- ko, dat de zestig appartementen in de woontoren aan de man gaat brengen, reageerde giste ren. verheugd op de uitspraak van de Raad van State. „Plet sterkt ons in ons gevoel dat we zorvuldigheid hebben betracht bij de verschillende procedu res." Littooij zegt dat al een 'stuk of vijftig' mensen belang stelling hebben getoond voor een appartement naar aanlei ding van een vorig jaar novem ber gehouden presentatie in het Goese theater De Mythe. Hij weet nog niet wat de woningen, bedoeld voor een brede doel groep, gaan kosten. „We zijn druk bezig met de uitwerking en we willen na de zomervakan tie met de verkoop beginnen." Verlossing Ook voor de gemeente Goes komt de uitspraak als een verlos sing. „We zijn blij dat we nu ver der kunnen, want door die be zwaren tegen de woontoren kwa men ook andere belangen in het •geding", aldus wethouder S. van 't Westeinde (WD, econo mie). Ze doelt onder meer op de nieuwbouw voor de school De Vliedberg, die in hetzelfde be stemmingsplan is opgenomen als de woontoren. De toren zal verrijzen op de plek waar ooit de koelhuizen van de voormalige Goese veiling stonden, in het westelijke deel van het Stationspark. Bouwer is de Walcherse Bouwunie (WBU). Directeur G. van Kralingen wil begin volgend jaar beginnen. „Wij geven nu vol gas." (TE HERKENNEN AAN HET JUBILEUM LABEL) BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER LANGE DELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING A www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-339?» STREEKACTIVITEITEN OES - De Lindenhof, 18.30 uur: Work up Gezichtsdansen; i MJSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: ïiiorensoos; WELLE - Complex Groenewoud, rcmbad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel t-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen Mrcarapatiënten; KUININGEN - Zwembad Den Inkel, r: Bewegen ouderen, 55-plus; ffl, 18.45 uur: Voetbalwedstrijd meis- 10 tot 25 jaar; OBS Voorhoute, 19 «Afsluiting project FF Move; 10STDIJK - Dorpshuis Apeldoorn, uur: Koffiemiddag/feestmaaltijd ror niet rokers; iCHERPENISSE - Holland Huis, 19.30 Bijeenkomst 'Zorgen voor morgen' )SGP-studievereniging Calvijn; W-MAARTENSDIJK -■ Haestinge, Conferentie GOA; HOLEN - De Wingerd, 14.30 uur: Ver- issfngstocht Christelijke Ouderen vere ring; HAARDE- Monument Parkzicht, 14.30 Bezoek 50 Canadezen waarvan 9 «I-strijders South Alberta Regiment; «LDINGE -Dorpshuis De Wemel, •00 uur: Sociëteit en sjoelen; ERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Biljarten. Er wordt druk gewerkt aan de inrichting van het museum, door Frank Balkenende GOES - Het Historisch Museum De Be- velanden in Goes is niet helemaal aan kant als het vrijdag 3 juni de deuren opent. Volgens museumdirecteur G. Heerebout kunnen geïnteresseerden die dag en zaterdag wel een kijkje ko men nemen in het verbouwde en ver nieuwde museum. Timmermannen, decorbouwers, mon teurs en schilders zijn momenteel druk in de weer met de inrichting. Met nog ruim een maand te gaan tot de openings datum, zou er dag en nacht moeten wor den doorgewerkt om alle ruimten aan te kleden en presentaties af te bouwen. Heerebout vindt het niet erg als het mu seum twee weken later opengaat. „Vrij dag 3 juni was een streefdatum, die we anderhalf jaar terug hebben geprikt. Bij die schatting komen we dicht in de buurt. We zijn 3 en 4 juni wel open, zo dat de Bevelanders kunnen zien hoe het is geworden. We maken een vliegende start en passen daarna eventueel zaken aan. Het is in deze tijd al heel wat als er een museum opengaat", duidt Iieere- bout op de jarenlange sluiting van het Zeeuws Museum in Middelburg. De bezoeker komt straks binnen via de entree van de VW/ ANWB-winkel, die begin april van het Stationsplein naar het museum aan de Singelstraat ver huisde. Heerebout hoopt dat museum en WW ANWB elkaar versterken. „We streven naar twaalfduizend bezoekers per jaar, vierduizend meer dan in de oude situatie." Een draaischerm waarop bekende Be velanders verschijnen - van Buys Ballot tot premier Balkenende - moet mensen het museum inlokken. Ze belanden in het müseumcaf annex winkel, waar be halve koffie en koek ook wetenswaar digheden met een bepaalde actualiteit worden gepresenteerd. „Op Koninginne dag zal het bijvoorbeeld allemaal oran je zijn wat dé klok slaat." Dan volgt de balie, een speelmuseumpje voor kinderen (het Koterkot), terwijl in de gang plek is voor een wisselexpositie over 600 jaar Goes, maar gewoonlijk de geschiedenis van het museum wordt ver teld. „Dat is tenslotte één van de oudste gebouwen van Goes. Ik zal een monster- uit dé zolderbalken halen voor een jaar- ringonderzoek, zodat ik de leeftijd rede lijk nauwkeurig kan vaststellen. Maar dat is een stukje beroepsdeformatie", zegt Heerebout, van huis uit bioloog. Het oude trappenhuis was te smal. Daarom is aan de achterzijde van het museum een nieuwe, brandwerende muur gezet, waarachter een nieuw trap penhuis is gebouwd dat aan de eisen van de brandweer voldoet. De oude trap is afgebroken en in de schacht komt een klok te hangen uit 1560. „Die hing eerst op de eerste verdieping, waar voor een stuk uit de vloer was gezaagd om de gewichten te kunnen laten han gen. Echt veilig was het niet. Die din gen wegen veertig kilo. Als je die op je kop krijgt..." Gildezilver De klok hing vroeger bij een zoutkeet, zodat arbeiders wisten hoe laat het was. Later kreeg die een plekje op de stads poort bij het Sint Maartensbruggetje. De poort werd in. de negentiende eeuw afgebroken en de klok verhuisde naar 't Soepuus aan de Kleine Kade. Hij is één van de pronkstukken van het museum, samen met de schuttersstukken en het gildezilver. De grote zaal op de begane grond her bergt de presentatie Met Man en Macht, die een beeld geeft van de verdediging van Goes en andere plaatsen in de re gio. Boven is de grootste ruimte gereser veerd voor Blinken en Verzinken, een overzicht van hoogtijdagen en overstro- foto Willem Mieras mingen. „Aan de ene kant bouwen we een verdronken dorp na,- met kunstblub- ber, potscherven, meeuwengekrijs en een plastic skelet," Tegenover al die el lende de welvaart uit vroeger eeuwen, met veel voorwerpen en schilderijen. Het wordt fris gepresenteerd, onder meer met audiovisuele hulpmiddelen. Verder is er een tijdelijke expositie 'Spa ren op de Bevelanden', ter gelegenheid van het eeuwfeest van Rabobank Beve land. Een enorm roze spaarvarken staat al gereed. Wie er geld inwerpt, krijgt een tevreden geknor te horen. De gang wordt een Hall of Fame van Be velanders. „Je kunt er op een knop druk ken en dan krijg je een biografietje te horen van de persoon die in beeld is." In het weeshuis wordt, achter een gla zen wand, het, enigzins droeve, verhaal verteld van de laatste wees van Goes: Van der Does. Op zolder vindt de bezoe ker het Zeeuws Meisje: van streek- dracht tot reclame-icoon. Om het museum te runnen, beschikt Heerebout inmiddels over een legertje van 45 vrijwilligers. „We hebben een wervingsactie gehouden en dat heeft 35 nieuwe vrijwilligers opgeleverd, vooral vutters. Ik ben daar erg blij mee, want zonder die mensen kun je geen koffie hoek en winkel exploiteren, terwijl dat in een tijd van teruglopende subsidies de enige mogelijkheden zijn om extra geld binnen te halen." Baarland krijgt wellicht een primeur, als eerste dorp in Zeeland met 650 inwo ners zonder een eigen basis school. En dat in de gemeen te Borsele, een gemeente die zich graag voorstaat op een actief kleine-kernenbeleid. Het openbaar basisonder wijs in Borsele heeft dan ook te maken met een groot probleem: een dalend leer lingenaantal. door Harmen van der Werf BAARLAND - Kom niet aan on ze school, want dan kom je aan ons. Zo'n reactie is voorspel baar, als in een dorp het voortbe staan van de enige school op het spel staat. Dat er in een dorp een school is, is een teken van le ven, van toekomst. Zo wordt dat ook in Baarland gevoeld. Niet voor niets wordt de mogelijke sluiting van de school gezien als de doodsteek voor het dorp. Met de tekst 'Te koop: Baarland. In lichtingen gemeente Borsele' worden bezoekers tegenwoordig welkom geheten. Veel begrip voor het probleem waarmee het openbaar basison derwijs in Borsele kampt, is er niet. Het aantal leerlingen daalt in de hele gemeente tot onder de kritische grens waarbinnen ze ven zelfstandige scholen kun nen blijven bestaan. Eén van die zeven scholen zal een nevenvesti ging moeten worden of sluiten. Het college van B en W van Bor sele heeft daarvoor het oog la ten vallen op Baarland, waar de basisschool momenteel bijna veertig leerlingen telt,- maar in de verre toekomst, in 2016, slechts twintig. Of die voorspel ling uitkomt, weet natuurlijk niemand. Twee mogelijkheden voor Baar land liggen nu voor: sluiting waarna de kinderen n'aar Oude- lande moeten, of van Baarland een nevenvestiging maken van de openbare basisschool in Hein- kenszand. Het laatste is echter alleen moge lijk als het schoolgebouw in Baarland wordt verplaatst. Dat gebouw staat nu hemelsbreed, dus niet over de weg, op 1,9 kilo meter afstand van de school in Oudelande. Wil de school in Baarland een nevenvestiging worden, dan analyse moet de afstand minimaal twee kilometer bedragen, schrijft de rijksoverheid voor. Nieuwbouw is dan nodig. De Borselse wethouder Frans Tollenaar (SGP, onderwijs) heeft niet onder stoelen of ban ken dat hij een voorkeur heeft voor samenvoeging in Oudelan de. Een grotere school biedt vol gens hem onderwijskundige voordelen, al kwam hij daar de ze week op een bijeenkomst met ouders in Baarland niet hele maal uit. Wat betreft personeelsbezetting zal een grotere school in elk ge val minder kwetsbaar zijn, maar het openbaar onderwijs werkt in Borsele al samen. Het grootste nadeel van een neven vestiging zit 'm in het geld. De rijksoverheid kort dan de finan ciering, wat 0,4 arbeidsplaats scheelt. Zeker voor het open baar onderwijs in Borsele weegt dat zwaar, omdat alle scholen - op die in Heinkenszand en 's-Gravenpolder na - vrij klein zijn. Hoe goed de argumenten voor clustering in Oudelande ook zijn, het pleidooi van Tollenaar is aan dovemansoren gericht. En niet alleen omdat de weer stand in Baarland zo groot is, maar ook omdat de wethouder niets te bieden heeft. Hij deed deze week geen enkele toezeg ging over leerlingenvervoer of de aanleg van een fietspad langs de weg tussen Baarland en Oudelande. Voor de Borselse gemeenteraad maakt dat de keuze 'gemakke lijk' op 12 mei, zeker omdat het sluiten van de enige school in een dorp zwaar indruist tegen het kleine kernenbeleid. Het zou ook erg vreemd zijn de school in KRUININGEN - Woningcorporatie R&B wonen wil tien appartementen voor autisten en een rijtje starterswonin- gen bouwen op de strook grond tussen de Achterstraat en de Langeviele in Kruiningen. R&B was eigenlijk van plan om elf patiowoningen op het stuk grond te bouwen. Dat idee maakte deel uit van een veel groter plan voor het ga pende gat in het centrum van Kruiningen. In het gebied komt ook een, woonzorgcomplex met 35 appartementen en twee verpleeg woongroepen. Van de elf patiowoningen, die tegenover dat complex zouden komen, heeft de corpo ratie er niet één verkocht. Daarom is gezocht naar alterna tieven. Er ligt nu een plan voor tien appartementen voor autis ten. Die worden straks begeleid door 't Gors, een Zeeuw se stichting die zorg biedt aan mensen met een verstande lijke handicap. Op de ruimte die overblijft wil de woning corporatie een rijtje van zes of zeven starters woningen bouwen. De roep daarom wordt steeds groter, nu de hui zen zo duur zijn dat jonge mensen die voor het eerst een huis kopen nauwelijks aan de bak komen. R&B heeft in Krabbendijke al ervaring opgedaan met het fenomeen. De zeven starterswoningen die daar werden gebouwd, wa ren in een mum van tijd verkocht. Ook in Oostdijk, waar een andere initiatiefnemer starters- huizen bouwt, was de belangstelling groot. Starterswonin gen kosten over het algemeen een kleine anderhalve ton. Als ze duurder zijn, mogen initiatiefnemers van de ge meente niet over starterswoningen spreken. NIEUWVLIET - Een 42-jarige Tholenaar is gistermiddag in een horecagelegenheid in Nieuwvliet aangehouden om dat hij een maaltijd, die hij in de gelegenheid had genut tigd, niet had betaald. Tegen hem werd proces-verbaal op gemaakt. GOES - Het stikt van het schrijftalent in Goes en ook van de ambitie. Gisterenavond, tijdens de prijsuitreiking van Write Now in 't Beest in Goes, bleken meer dan zestig jon geren een verhaal of gedichten te hebben ingestuurd voor de wedstrijd die bedoeld is om jongeren de wereld van de letteren in .te trekken. Dat lukt dus in Goes wonderwel. Zo goed zelfs dat voor het eerst in de geschiedenis van Write Now de voorronde werd gewonnen met poezie. Jes se Meeusen stuurde vier gedichten in en de jury hoefde er niet lang over te debatteren: dit was uitzonderlijke kwali teit. De tweede prijs ging naar Tim Verbrugge, die met een ko misch associatief verhaal, racisme en politiek correcte vooroordelen op de korrel nam tegen het decor van de Goes Grote Markt. Beide prijswinnaars kregen in 't Beest de kans om te laten zien hoezeer ze zijn bedreven in de voordracht uit eigen werk. Er was ook nog een derde prijs. Die was voor een kort verhaal van Adinda Verburg. In tegenstelling tot veel van haar schrijvende leeftijdgeno ten, verplaatste zij zich in een plant om het verval van de omgeving te beschrijven. Jesse Meeusen wordt tijdens de landelijke finale in juni de eerste dichter die meedingt naar de hoofdprijs. De fina le wordt gehouden in Paradiso in Amsterdam, maar daar voor moet Jesse Meeusen nog wel nieuwe gedichten schrij ven. „Dat gaat wel lukken", waren de minst poëtische woorden die uit zijn mond op te tekenen vielen. door Harmen van der Werf den hun keuze 'in het hol van de leeuw'. Zoals A. van Oosten (GroenLinks) en R. de Koster (D66) de beslissing bestreden. Tot de aanleg van de nieuwe weg had volgens hen niet los van het toekomstige verkeers plan voor Goes besloten mogen worden. Alleen PvdAfractievoor- zitter H. Hoogerland - ook tegen - ontbrak trouwens. Hij moest bij een partijdebat elders in Goes zijn. Hoe iedereen ook praatte, de standpunten kwa men niet tot elkaar. Dat had ook niemand verwacht. Wellicht wel tegen de verwachting in bleken de raadsleden goed benader baar. „Kom ook eens naar ons toe", riep De Koster (D66) op. „We staan er altijd voor open." GOES - Zo slecht garen spinnen is het niet met Goese raadsle den. Nodig ze uit. Ze komen en, ondervond de wijkvereniging Noordhoek gisteravond, er is ook nog een aardige bijeen komst mee te beleven. Dat juist leden van de Noord- hoek dit moesten concluderen, was opmerkelijk. Want het was deze wijkvereniging die de laat ste tijd stevige kritiek uitte op de communicatie met de gemeen te. Niet voor niets was dat. Te gen de zin van de wijkvereni ging besloot de gemeenteraad al vast een nieuwe ontsluitingsweg aan te leggen voor de uitbrei dingswijk Mannee, naast de Noordhoek. De fractievoorzitters die de weg ook tegen de zin van het college van B en W erdoor hebben gekre gen, waren allemaal aanwezig: M. Dieleman (CDA), A. van der Reest (SGP/ChristenUnie) en S. Heijning (WD). Zij verdedig- (Advertentie) www.autovermeulen.nl Ellewoutsdijk met ruim twintig leerlingen open te houden en die in Baarland dicht te doen. Met een beslissing om de school in Baarland te houden, is de ge meente er echter nog niet. Zij zal er met onder meer woning corporatie R&B Wonen voor moeten zorgen dat het kleine kernenbeleid een actief beleid wordt, waarbij jonge gezinnen bijvoorbeeld voorrang krijgen bij de toewijzing van huurwo ningen, en dat er in dorpen als Baarland betaalbare koophui zen komen. (Advertentie) (Advertentie) Vandaag In de Open Week van de Archipelscholen: Levend ganzenbord, 9.00 -12.00 uur. De Houtuyn, Vllssingen, Piramideschool Rav.enstein, Vlisslngen: 's morgens rondleiding, om 11.15 uur presentatie In het kader van het leesbevqrderingproject De Rode Draad. Van 15-00 -16.00 uur bezichtiging werk in alle groepen. - Open middag vanaf 13.15. om 14.15 uur het Uilentheater, De Uilenburch, Middelburg. Tentoonstelling (18.30 -19.30 uur) en aansluitend veiling van kunstwerken gemaakt door leerlingen, brede school De Leeuwenburch, Middelburg. De Bijenburch, Middelburg: 17.00 -19.00 uur. als afsluiting van het project 'Voeding' toveren de kinderen hun school deze avond ,om tot Luilekkerland. Kunstroute door De Knotwilg, Oostkapelle. tussen 18.00 en 19.00 uur. Afsluitende tentoonstelling van het project 'Mens en dier' van 18.00 - 20,00 uur. De Kameleon, Oost-Souburg. zondag 1 mei - 10.00 - 17.00 uur - Markt - Middelburg de grootste en leukste boekenmarkt van ZW-NEDERLAND een activiteit in het kader van de kunst- en Cultuurroute

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33