>zc IVillibrord krijgt Zuidwesthoek Waterplannen gebundeld op Neeltje Jans SieMatic Meiden in de techniek ndividueel esign Onduidelijkheid over cijfers verkeersdoden ependance lenigt ruimtenood school voor slechts een jaar Proefvaart oude nieuwe pont Zoutzuur en wasmiddel in gifvaten Werkstraf na meenemen kinderen Vlissinger krijgt 9 maanden Inbraak in boten zeeuwse almanak Verbod fcactie: 0113-315649 H w.pzc-nl jjj|:redactie@ pzc.nl tbus 314460 AA Goes ,ertentie-exploitatie: jrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. inderdag 28 april 2005 editie Bevelanden-Tholen Frank Balkenende )£S - Het Sint Willibrordcol- in Goes mag het pand van voormalige basisschool Zuid- ilhoek aan de Bessestraat ge- liken om de toestroom van dingen het komende school- op te vangen. Het popu- re, katholieke YVillibrordcolIe- groeit de laatste jaren als en moet steeds noodgrepen (passen om leerlingen te huis ten. de nood voor het leerjaar ïj/2006 te lenigen, geeft de ge- ente de leegstaande school de Bessestraat in bruikleen, igemeester en wethouders sen dat deze week besloten, gemeente is verantwoorde- voor de huisvesting van olen op haar grondgebied, voormalige Zuidwesthoek, ei- idom van de gemeente, deed lens de bouw van het nieuwe C dienst als kantoor voor de ijectleiding. dor J. Brand van het Sint Wil- fordcollege is blij met het be dt van het college van B en W. Zuidwesthoek ligt vlakbij hoofdgebouw, wat Brand belangrijk voordeel noemt, ■school ligt op loopafstand, dat leerlingen gebruik kun- imaken van de faciliteiten in hoofdgebouw. Dat is beter neen nevenvestiging elders in stad. Als leerlingen moeten adelen over grote afstand ver- je automatisch de risico's i Brasseriemenu I met aspergesoep en runderstoofvlees of wrap en ijs i 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren:" 0118-886 866 Popmuziekquiz vrijdag 29 april start tentoonstelling Opeens was alles anders over bombardement en wederopbouw van Middelburg zaterdag 30 april Koninginnedag geopend tot 16.00 uur zondag 1 mei 10.00-17.00 uur IBoekenmarktl duizenden boeken tegen bodemprijzen 13.00-17.00 uur jKoopzondag bekijk ook onze website www.drukkcri i m iddelhu rc.nl in het verkeer en dat willen we liever voorkomen." Aan het ver ouderde gebouw moet nog wel het een en ander worden verspij kerd. Bovendien wil het Sint Willibrordcollege twee semi-per- manente units erbij plaatsen om overblijfruimte te scheppen. De school voor voortgezet onder wijs is voor komend seizoen uit de brand, maar volgend jaar doe men nieuwe huisvestingsproble men op. De school blijft volgens de prognoses groeien en dat vergt andermaal extra ruimte. Dit jaar komen er naar verwach ting honderd extra leerlingen bij, volgend jaar een zelfde aan tal. De school telt komend sei zoen 1400 leerlingen, in 2007 naar schatting boven de 1500. Vorig jaar werd de school ver rast door de aanmelding van 340 brugklassers tegenover 220 in het schoolseizoen daarvoor. In allerijl werden negen noodlo- kalen neergezet op het eigen ter rein. Hoewel het Willibrordcolle ge twee jaar daarvoor een nieu we vleugel had aangebouwd, bleek de school toch te krap, vooral omdat de aanbouw in de plaats kwam van oude noodloka- len, zodat er eigenlijk hout voor steen werd geruild. Het Willibrordcollege zit dank zij het eigen succes in een spi raal van noodverbandjes leggen om alle leerlingen te kunnen huisvesten. Rector Brand is op zich blij dat ouders en leerlin gen kiezen voor 'zijn' school, maar erkent tegel ij ktertijd dat de gebouwensituatie steeds com plexer wordt. Eigenlijk is de school toe aan een nieuw ge bouw. Het huidige hoofdge bouw stamt uit 1960 en voldoet niet meer aan de huidige onder- wijseisen en groepsgewijze, pro jectmatige leermodules. In die zin kijkt Brand wel eens met een afgunstig oog naar de buur man: het ROC. Nieuwbouw staat voorlopig niet op de agenda, laat wethouder M. 't Hart (PvdA, onderwijs) we ten. Hij wil eerst het onderzoek naar de zogeheten doordecentra lisatie van rijksgelden voor on- YERSEKE - Vrouwen gezocht voor mannenwerk. Met die slogan probeerde de overheid het vrouwelijke deel van de bevolking jaren geleden aan te zetten tot een baan in bijvoorbeeld de techniek. Echt geholpen heeft het niet, maar in Zeeland zijn nog altijd genoeg meiden die interesse hebben in technische zaken. Zodoende brachten negen meiden, van acht tot twaalf jaar, die lid zijn van de Technika 10-clubs in Nisse en Oudelande gisteren een bezoek aan scheepswerf Van Os in Yer- seke. Daar keken ze vol bewondering naar de WR 238, een kokkelschip, dat vanwe ge de malaise in de kokkelsector wordt omgebouwd tot binnenvaartschip. De scheepswerf bouwt ook nieuwe schepen, zo vertelde medewerker Peter Hage. „En hoe lang doen jullie daar dan over?", vroeg één van de meiden. De verbazing was groot toen Hage vertelde dat het niet meer dan drie maanden duurt. Hij verklapte wel dat het bedrijf dan tientallen tijdelijke krachten aantrekt. „Dat redden we na tuurlijk niet met de dertien mensen die hier in vaste dienst zijn." De meiden be zochten eerder op de dag ook al de Oosterscheldewerf in Goes. Ze deden dat in het kader van de zogeheten Girlsday. In heel Nederland gingen meiden die lid zijn van diverse Technika 10-clubs op excursie. foto Willem Mieras door René Schrier NEELTJE JANS - Verschillen de initiatieven die al kortere of langere tijd in Zeeland rondzin gen moeten gebundeld worden op Neeltje Jans. Het gaat dan om plannen die iets met water in de breedste zin van het woord te maken hebben. Suggesties zijn een Noordzee- aquarium, maar ook een schelp dierenonderzoekscentrum en een studiecentrum van de HZ-opleiding aquatische eco- technologie, (studentenhuisves ting. Verder kan gedacht wor den aan bundeling van activitei ten van het waterschap, rijkswa terstaat, het Rijks Instituut voor Kust en Zee en het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek. Een ander gegeven is dat het Topshuis (nagenoeg) leeg komt. Dat gebouw zou bij de plannen betrokken kunnen worden. Inmiddels is een eerste oriënte rende bijeenkomst belegd van mensen wier plannen of initiatie ven hierin zouden passen. Initia tiefnemer is J.B. Mandos van de Hogeschool Zeeland. Die bijeen komst had vooral de bedoeling de verschillende plannen die le ven te inventariseren en eens te kijken in hoeverre de neuzen één kant op kunnen wijzen. Mandos ziet zelf wel wat in een studie- en onderzoekscen trum. Daarin zou plaats kunnen zijn voor mensen van de aqua tische ecotechnologie van de HZ, maar ook ook een vestiging van de Toerisme opleiding van de hogeschool in Breda en stu denten die zich nu al bezighou den met schelpdierenonderzoek via de hogeschool in Wagenin- gen. Onderzoek Een van de deelnemers aan de oriënterende vergadering was T. Verbree. Hem lijkt het idee wel wat, al was het alleen al om dat de schaal- en schelpdieren- (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15.0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 PERKPOLDER - De oude veerverbinding tussen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen is er straks weer. Maar anders. De veren van de PSD van weleer is het pontje de Onderneming geworden en brengt nu fietsers en andere dagjesmensen van overkant naar overkant. Gisteren hield het nieuwe veer Ilansweert-Perkpolder haar eerste proefvaart. foto Peter Nicolai sector zich ook op diep water aan het oriënteren is. Omdat de ze sector naarstig bezig is met een koerswijziging sluit hij niet uit dat er in de toekomst behoor lijk wat onderzoek verricht zal moeten worden. Dat kun je dan prima doen op een plek waar toch al veel kennis en expertise gebundeld is. B. Meijering heeft plannen voor een groot Noordzeeaquarium bij Wilhelminadorp. Ook hem is gevraagd eens na te denken over een mogelijke vestiging op Neel tje Jans. Meijering staat op zich niet negatief tegenover bunde ling van zijn initiatief met on- derzoéksfaciliteiten. Daar was hij zelf ook al mee bezig. Toch heeft hij de voorkeur voor Wil helminadorp, als het gaat om de realisatie van het aquarium. Hij zal wel aan vervolgbesprekin- gen over de plannen op Neeltje Jans meedoen. Magisch Ook J. Ventevogel die zich sterk maakt voor een Aquatisch Edu catief Centrum (AEZ) in Vlis- singen nam deel aan de verga dering. Ook hij houdt vast aan zijn oorspronkelijke locatie Vlissingen, al geeft hij toe dat Neeltje Jans voor veel mensen een haast magische klank heeft. Hij zet vraagtekens bij de haalbaarheid van het idee van de hogeschool. Daarnaast merkt hij op dat de. initiatiefgroep voor AEZ ook verplichtingen heeft jegens de gemeente Vlis singen, die volgens hem ook helemaal niet staat te springen om het initiatief van de hoge school. Andere deelnemers aan de ver gadering waren A. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans en R. Platschorre op persoonlijke ti tel. Advertentie derwijs afwachten. Het Goese onderwijsveld bekijkt momen teel of het doorsluizen van rijks budgetten naar schoolbesturen mogelijk is, zonder dat bepaalde scholen hierdoor in financiële problemen komen. Nu komt dat rijksgeld bij de gemeente te recht, die in samenspraak met het onderwijsveld bepaalt waar dé inzet van die gelden het hardst nodig is. Vooral het voort gezet onderwijs wil graag zelf over de rijksgelden kunnen be schikken. CLINGE - De vaten die dinsdagmiddag in de bossen van het waterwingebied tussen Clinge en Nieuw-Namen zijn gevonden, bevatten resten autowasmiddel, zoutzuur, ont smettingsmiddel en dieselolie. Dat heeft onderzoek van de technische recherche uitgewe zen. Na een telefonische melding van een voorbijganger vond de milieudienst van de gemeente in het bos bij natuurge bied De Witte Bergen vijftien zwarte vaten. Ze waren allemaal voorzien van twee gevaarsetiketten met de opschriften 'giftig' en 'bijtend'. De vaten worden volgens een woordvoerster van de gemeente Hulst via de gemeentelijke milieustraat afgevoerd naar een afvalver werker. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van het Duitse Waldniel is gisteren door de Middelburgse rechtbank voor het onttrekken van twee jonge kinderen aan het ouderlijk gezag veroordeeld tot tweehonderd werkstraf en vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Die straf had ook het Openbaar Ministerie geëist. De man had vorig jaar juli in Scharendijke de kinderen bij zijn ex-partner weggehaald en meegenomen naar Duitsland. De reden was dat de kinderen niet goed zouden worden verzorgd. In Duitsland had hij zijn zoontjes laten inschrij ven in zijn woonplaats. De kinderen zijn terug bij de moe der. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 41-jarige inwoner van Vlissingen voor afpersing, bedreiging en geweld veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardelijk De Vlissinger raakte vorig jaar in conflict met twee werk nemers over hun salaris. Toen hij erachter kwam dat een van hen op adressen zelf het geld incasseerde en niet met hem afrekende, pakte de ondernemer op gewelddadige wijze de portemonnee van zijn werknemer af. Ook het tweede slachtoffer maakte kennis met de geweld dadige aanpak van zijn baas. BOMMENEDE - In de haven van Bommende bij Zonne- maire is ingebroken in twee boten. Uit de schepen zijn di verse spullen gestolen, waaronder waadpakken, laarzen en een klein geldbedrag. Het schadebedrag is volgens de politie nog niet exact bekend. De diefstal is tussen dins dagmiddag half vijf en gisterochtend half negen ge pleegd. door Ben Jansen MIDDELBURG - „Kun jij het uitleggen", vraagt Henk Rhe- bergen van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) een tikkeltje mis moedig. „Ik niet." Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat en het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben gisteren de cij fers bekend gemaakt over het aantal verkeersdoden in 2004. Die komen - in elk geval wat Zeeland betreft - niet overeen met de aantallen die het ROVZ eind 2004 heeft verstrekt. Het verschil is twee verkeersdo den. V&W en CBS komen op 25 doden; het ROVZ heeft er 23 ge registreerd. Rhebergen: „Het is dat er achter die cijfers veel per soonlijk leed schuilgaat. Anders zou je erom moeten lachen." Het ROVZ baseert zich bij de tel ling van het aantal verkeersdo den op informatie van de poli tie. V&W en CBS doen dat ook, maar gaan er - om redenen die Rhebergen niet kent - van uit dat de registratie door de politie niet alle verkeersdoden omvat. Daarom passen ze op die cijfers een statistische verhoging toe. Dat is de verklaring waarom vol gens het ROVZ het verkeer in 2000, 2001 en 2002 in Zeeland respectievelijk 35, 35 en 29 do den eiste en het ministerie en het cijferbureau in deze jaren steeds op één meer kwam. In 2003 deed zich het omgekeer de voor: het ROVZ zat één dode hoger dan V&W/CBS (26 tegen 25). Ook dat valt te verklaren. Rhebergen: „Er is ten onrechte een slachtoffer niet meegeteld omdat het ongeluk zich niet op de openbare weg zou hebben voorgedaan." En dan het verschil van twee doden tussen de cijfers van het ROVZ en V&W/CBS over vorig jaar. Rhebergen: „Allereerst is er sprake van de statistische ver hoging met één dodelijk slacht offer. Verder is een overledene meegeteld die niet aan de gevol gen van een verkeersongeluk is overleden, maar door een be drijfsongeval. De ambulance waarmee het slachtoffer naar het ziekenhuis werd vervoerd, raakte betrokken bij een ver keersongeval. Daarom is dit ge val incorrect als een verkeersdo de geregistreerd." Ongelukkig Rhebergen is ongelukkig met de niet overeenkomende cijfers. „Gelukkig blijft wel de tendens duidelijk zichtbaar dat het aan tal verkeersdoden daalt, lande lijk en in Zeeland." Dit jaar zijn tot dusver vijf per sonen als gevolg van een ver keersongeluk omgekomen. Vo rig jaar waren het er in de perio de tot eind april zes. Het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland kijkt bij voorkeur naar een periode van twaalf maan den omdat daar de drukke zo mermaanden en het soms glad de winterseizoen in zitten. De af gelopen twaalf maanden lieten 22 personen het leven bij een verkeersongeluk. De Bevelandse man is de vijf tig reeds ruimschoots gepas seerd. Maar hij voelt zich nog jeugdig en gaat geen uitda ging uit de weg. Dus schafte hij zich - we berichtten er op deze plaats al eerder over - een drumstel aan en slaat sindsdien met krachtige rof fels de stilte in zijn dorp aan flarden. Sporten doet hij sinds kort ook weer. Die waaghalzerij is hem echter duur komen te staan: een blessure aan de pols en een kwetsuur aan de elleboog. Teneinde het genezingsproces te versnellen heeft hij zich on der behandeling gesteld van een fysiotherapeut. Die hem zeer resoluut een drumverbod oplegde. In de buurt is men met een in zamelingsactie begonnen om een fraai bloemstuk te kun nen kopen. Voor de fysiotherapeut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31