Je wordt aan 't lijntje gehouden Bouwen is puzzelen geworden PZC BPL dwarsboomt overnameplannen ABN Amro in Italië Jeroen Bakker heeft buik vol van de stroperigheid in Nederlandse besluitvorming internetsparen sterk toegenomen 25 aast speelt jrachtdivisie lartinair J ide kaart het bedrijf Meer virussen op mobiele telefoons DSM voert winstgevendheid op Nieuwe regels stuwen winst TPG donderdag 28 april 2005 tt,a •nrRené Schrier [.MÉDARD-D EXCIDEUIL - [i Jeroen Bakker vertelt waar ijniee bezig is, maakt hij nogal us een vergelijking tussen de •eek in de Dordogne waar hij actief is en Zeeland. Toeris- een landbouw zijn in beide ge- eden belangrijke economische agers. Er is echter één groot irschil wat Bakker betreft; hij Jgeen gulden meer in Neder- id investeren. ij is een van de eersten die zal ^gen dat het ondernemerskli- |at in Frankrijk bepaald niet dmaal is. Maar van de strope- g besluitvorming in Nedèr- :d heeft hij helemaal zijn ik vol: „Zeiden ze maar di- je met een plan komt; zien het niet zitten. Dan -4 je waar je aan toe bent. ;ar nee, ze zeggen: we gaan best doen. Ambtenaren en ütuurders, ze durven geen be gingen te nemen. Want ja, als een beslissing neemt en het opt fout af dan moet je verant- 5 jjrding afleggen. En dat doen üever niet. Daarom probeert iereen ook steeds de boel af te iken, als er eens een beslis- wordt genomen. Ze willen aand anders verantwoorde- 1 kmaken. Maar zo word je wel ortdurend aan het lijntje ge ilden." ikker heeft op dat terrein eni- ervaring in Zeeland. Zijn snnen om een hightech-cam- in Kamperland te realiseren ien schipbreuk, omdat de pro- "ide zo'n ontwikkeling liever 1 het zogenaamde business- irkin Vlissingen zag. Dat park 3 overigens al jarenlang niet de grond komen. iardenkreek ai ander plan van Bakker had maken met een bouwplan :or een congrescentrum van 20 ïlare achter de Paardenkreek Kortgene. Toenmalig gedepu- erde Gert van Zwieten (VVD) rag er op aan dat Bakker Kt een locatieonderzoek deed. 2 laruit kwam naar voren dat plek langs het havenkanaal re st CHIPHOL - Steeds meer be- ijven laten hun goederen- via lucht vervoeren in plaats van schip. Martinair, die in Euro- ij de op vier na grootste lucht- ichtvervoerder is, profiteert arvan. iaast speelt ons in de kaart", bestuursvoorzitter A. Ver- ik van de luchtvaartmaat- iappij gisteren. „Niemand wil sr voorraden aanhouden at dat kost geld. Soms heeft sand dan opeens een gebrek grondstoffen, die dan zo mogelijk moeten worden sgevoerd. Per schip duurt dat stien dagen, dus gebeurt het 'vliegtuig." Martinair heeft slopen jaar een nettowinst ge- yt van 13 miljoen euro tegen- 9 miljoen het jaar daar- De omzet steeg van 894 Ijoen euro tot 959 miljoen, ïberk kon geen voorspelling a over de winst in 2005. De jchtdivisie leverde een belang- ïebijdrage aan de omzetgroei afgelopen jaar. Martinair toerde 8 procent meer goede- door groei op routes naar [Verre Oosten en Noord- en sd-Amerika. maatschappij onderhandelt mwoordig over vracht met aten die vroeger nooit langs iden zijn gekomen. Zo is Mar- in gesprek met een grote derlandse winkelketen over importeren van kleding, -t was vijf jaar geleden on tbaar dat we met een kle- ïpporteur zouden praten", [Verberk. „Maar mode veran- sneller dan ooit. Een paar -per seizoen wisselt de kle- De vliegtuigen van Marti- herbergen daarnaast steeds ft dure auto's, zoals BMW's, Sari's of Lamborghini's. Ook hen, paarden, schapen, gei en ander vee wordt vaak per binair-toestel van A naar B tacht.De omzet van de passa- ersdivisie steeg het afgelopen procent tot 290 miljoen eu- Vöoral de verre bestemmin- tzoals bijvoorbeeld Brazilië, of de Dominicaanse Repu- zitten in de lift. De groei dp verre bestemmingen gaat E'ien koste van de routes bin- Europa. Omdat een reis ar Cuba tegenwoordig even- dkost als een trip naar de Ca- Me Eilanden, kiezen klan- 1 steeds vaker voor een verre IANP Jeroen Bakker met zijn echtgenote Ellen in Frankrijk. bij Kamperland wellicht beter geschikt was. En daarna heeft Bakker er nooit meer wat van ge hoord. „Maar na verloop van tijd zie je dat een projectontwik kelaar wel op die bewuste loca tie achter de Paardenkreek mag bouwen. Je zou haast aan vriendjespolitiek gaan denken." Ook privé heeft Bakker slechte ervarigen met de Zeeuwse amb telijke willekeur. Toen hij op zoek was naar een locatie voor een nieuw te bouwen huis voor zijn acht kinderen, zijn echtge note en hij. Zo kwam hij terecht op het grondgebied van de huidi ge gemeente Sluis. Gelet op de gezinssamenstelling was een plan voor een huis met tien slaapkamers niet overdreven. Daar wilde de dienstdoend amb tenaar niet aan. U bent van plan een pension te openen, daar wer ken wij niet aan mee, was de reactie en de bouwvergunning kwam er niet. Bakker: „Als' je echt wat wil en het wijkt af, dan is het gewoon enorm lastig dat gerealiseerd te krijgen. Zeker als je niet al te po litiek bezig bent. Bakker is vooral voor zichzelf bezig. Hij is ondernemer in hart en nieren. Niet voor niets heeft hij in de Franse Périgord zijn handen al weer vol met onder meer éen aannemingsbedrijf ge specialiseerd in restauraties, een landbouw- en fruitteeltbe- drijf, een recreatiebedrijf, een prestigieus restaurant en de ver huur van vakantiewoningen, ap partementen, gites en gastenka mers. Dat alles is mede mogelijk foto René Schrier gemaakt door de verkoop van Zeelandnet aan Delta. Daarvoor zat Bakker in de surfplanken- business. Toen die handel in el kaar zakte betekende dat zijn faillissement, maar nadat hij uit eindelijk met het merendeel van zijn schuldeisers tot overeen stemming kwam, kon hij weer opnieuw beginnen. I-Iet werd iets met computers en vervolgens werd hij internetpro- vider. „De mensen verklaarden ons voor gek. Maar dat doen ze nu ook met ons domein in de Périgord. En misschien zijn er over honderd jaar wel mensen hier in de buurt die naar de kas teeltjes kijken waarin we wonen en zeggen, dat heeft een idiote familie Bakker uit Holland ge restaureerd. Nou dat is dan toch leuk. Zoiets heeft een heel ande re waarde dan de waarde van geld. Daar haal ik nou een stuk levensvreugde uit. Je moet het een beetje vergelijken met de timmerman die de trap in het oude kasteel gerestaureerd heeft. Toen hij klaar Was en hem opleverde zei hij er bloedserieus bij: je hebt er honderd jaar ga rantie op. En dat meende hij ook." Starheid Overigens is het in Frankrijk ook niet allemaal rozengeur en maneschijn voor de onderne mer, is de ervaring van Bakker inmiddels. De Franse verzor gingsstaat, zoals Nederland die ook voor 1980 kende, gaat het land volgens hem in problemen brengen. Ook de starheid waar mee aan de 35-urige werkweek wordt vastgehouden, voorspelt volgens Bakker weinig goeds. De mensen willen best langer werken, maar door allerlei regel tjes wordt dat onaantrekkelijk gemaakt. Bakker heeft nu te maken met Franse werknemers. Toch gaat hij er niet wezenlijk anders mee om dan destijds met de mensen van Zeelandnet. Die kregen iede re maand te horen hoe succesvol het internetbedrijf was, of hoe veel opzeggingen en kregen ook de kwaliteitsmetingen onder ogen. In Frankrijk, bijvoorbeeld met het fruitbedrijf, betrekt hij de mensen er ook bij. „En dat werpt vruchten af. Ze beginnen zelf mee te denken en komen zelf met ideeën en initiatieven. Dat zie je groeien." „Veel ondernemers maken de fout dat ze zeggen: ik schaam me er voor dat ik verlies maak. Je moet je mensen er bij betrek ken, als het goed gaat, maar ook als het fout gaat. Het mooiste is het, als je personeel het bedrijf ziet als hun bedrijf." door Jeffrey Kutterink HANS WEERT - Bouwen is geen kwestie meer van stenen stape len alleen. Het is een puzzel van ruimte, vormgeving, geluid, mi lieu, tijd, bezwaarprocedures en andere politieke dilemma's. Van der Straaten aannemingsmaat schappij in Hansweert transfor meert daarom meer en meer van doener naar denker. De tijd is voorbij dat aannemers slechts uitvoeren wat een ander heeft bedacht. Om een opdracht te kunnen verkrijgen, is het niet meer voldoende om tegen een zo laag mogelijk prijs in te schrij ven. „De aannemerij is veel com plexer geworden", zegt alge meen directeur B. Kemps van Van der Straaten aannemings maatschappij; de onderneming van grondlegger Janus van der Straaten die in september haar honderdjarig bestaan viert. „De prijs is nog steeds belangrijk. Maar de eisen worden, onder druk van maatschappij en poli tiek steeds hoger. Dat vereist dat bedrijven kunnen meeden ken met de opdrachtgever. De opdracht luidt dat er een weg moet komen van a naar b. De weg moet wel voldoen aan be paalde eisen en de stremming mag niet langer dan een bepaal de tijd duren. Hoe je dat alle maal doet, is jouw zaak." Om dat te kunnen uitzoeken, is meer kennis nodig dan vroeger. Hoe beter geïnformeerd de aan nemer is, des te lucratiever het wordt voor de opdrachtgever. „Zo krijg je een bonus of een boete als de stremming korter of langer duurt dan is afgespro ken." De aanleg van een weg is een eenvoudig voorbeeld. De bouw van een damwandcon- structie, aanlegsteiger of de re paratie van een sluisdeur is al ingewikkelder. „Doordat we met zijn allen steeds dichter op elkaar gaan wonen, de ruimte schaars is, en milieu- en geluids normen streng zijn, is bouw niet alleen een kwestie van stenen leggen of palen in de grond slaan. Veel technische kennis is een vereiste - denk aan weer stand en samenstelling van on dergrond -, evenals inzicht in wet- en regelgeving." Tal van disciplines zijn nodig om die opdrachten tot een goed einde te brengen. „Opdrachtge vers zijn steeds minder in staat om te zeggen hoe een opdracht moet worden uitgevoerd. Steeds De werkloods van aannemingsbedrijf Van der Straaten in Hansweert. „De aannemerij is veel complexer geworden", zegt algemeen direc teur B. Kemps. foto Willem Mieras meer eisen en risico's worden neergelegd bij de aannemer. Dat heeft te maken met gemak. Maar ook met de consequenties van bij opdrachtgevers steeds verder wegebbende kennis, on der meer door reorganisaties. Zo moet Rijkswaterstaat het met steeds minder mensen doen. Ook worden bestekken minder van kwaliteit. Wil je als aanne mer niet tijdens het werk met enorme tegenvallers worden ge confronteerd, dan moet je je wa penen. Met kennis." Anders ziet de toekomst voor middelgrote aannemingsbedrij ven er zwart uit, denkt Kemps. „We zijn te groot om ons alleen toe te leggen op de uitvoering. Een straat kan ook door een klei ner bedrijf worden aangelegd. Die rekenen minder. Maar de grote concerns kunnen investe ren in het bedenken van nieuwe technieken en kunnen zo mee denken over hoe een project moet worden uitgevoerd. De eni ge manier om te kunnen overle ven als middelgroot bedrijf is door meer kennis te verwerven en met andere mkb-bedrijven Naam: Van der Straaten Plaats: Hansweert Opgericht: 1905 Aantal medewerkers: 110 Omzet: 15 miljoen euro combinaties aan te gaan, zodat we kunnen concurreren." De kracht van Van der Straaten zit volgens Kemps in de veelzij digheid. Van der Straaten is ge specialiseerd in waterbouwkun dige constructies van hout, staal en beton (steigers, kades, rem- mingswerken, aanleg- en af- meerinrichtingen, sluizen, stu wen). Verder verricht het civiele betonbouw (waterbehande- lings- en zuiveringsinstallaties), grond- wegen- en leidingbouw en grondonderzoek (sonderin gen en boringen). Via dochterbe drijf Goorbergh funderingstech nieken in Breda beheerst het ook het maken van funderingen in beperkte ruimten. Zo heeft die onderneming in Dordrecht nieuwe palen aangebracht on der woningen waar paalrot was geconstateerd. Dat gebeurde vanuit de kruipruimten, terwijl mensen in hun huizen konden blijven wonen. „Door de verbete ring van de techniek worden ma chines steeds kleiner. Dat maakt dit soort specialistisch werk mogelijk. In de sectoren waar wij actief zijn, worden ma chines wel steeds moderner en krachtiger, maar is er zeker geen sprake van een high-tech ontwikkeling." Door de grote di versiteit is Van der Straaten een kapitaalintensief bedrijf. „Als je al het drijvend materieel, zo als pontons, werkschepen en bok achter elkaar zou leggen, kom je aan een rij van meer dan een halve kilometer. Om maar te zwijgen over het rollend mate rieel, zoals kranen, sondeerau to's, heiblokken en en vibrato ren om damwanden in de grond te trillen." Het aannemersbedrijf richt zich op Zeeland, West-Brabant, de zuidelijke Randstad (tot en met Rotterdam) en Vlaanderen. „Van een transparant Europa is nog geen sprake. Ik noem het een cultuurverschil. Belgen doen zaken met Belgen. Bedrij ven zoals Bam en Heijmans heb ben dan ook niet voor niets vesti gingen met een volledig eigen identiteit. Er zijn alleen nog fi nanciële banden met het moeder bedrijf." Voor de toekomst ver wacht Kemps veel van de samen werking met drie Zeeuwse be drijven in Infra Combinatie Zuidwest (ICZ). „Het is de enige manier om tegen de groten op te boksen." VOORBURG - Sparen via internet is vorig jaar sterk toe genomen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) stond er eind 2004 een totaalbedrag van 58,4 miljard euro op deze rekeningen. Dit is 37 procent meer dan een jaar eerder. Deze ontwikkeling gaat ten kos te van 'gewoon' sparen en telefonische spaarrekeningen, aldus het CBS gisteren. De totale omvang van alle spaarrekeningen bedroeg eind 2004 199,7 miljard euro. Het jaar ervoor was dat nog 185,1 miljard euro. Eerder is al vastgesteld dat consumen ten meer sparen door onzekerheid over de ontwikkeling van de economie. Grote uitgaven, zoals voor de aankoop van auto's en meubels, stellen zij al enige tijd uit. Er is wel een kentering zichtbaar in de spaarzucht. In het eerste kwartaal van dit jaar werd er 2,2 miljard euro op de spaarrekeningen gestort. Een jaar geleden was dat nog 4 miljard euro. ANP AMSTERDAM - Het aantal virussen op handcomputers en mobiele telefoons is de afgelopen maanden sterk toege nomen. De Amerikaanse virusbestrijder McAfee meldde gisteren dat momenteel zo'n vijftig kwaadaardige virus sen in omloop zijn die zich op deze apparaten nestelen. Eind 2004 waren dat er nog maar vijf. De toename heeft voor een belangrijk deel te maken met technologische verbeteringen. Die hebben ertoe geleid dat telefoons en andere mobiele apparatuur steeds meer pc-functies krijgen en daarmee ook te maken krijgen met de 'ziektes' van de gewone computer. Verspreiding van spam via mobiele netwerken is bijvoorbeeld in opkomst, in steeds complexere vormen, aldus McAfee. ANP HEERLEN - Het chemieconcern DSM heeft in het eerste kwartaal zijn winstgevendheid flink opgevoerd. De netto winst steeg met 105 procent naar 131 miljoen euro en het bedrijfsresultaat met 44 procent tot 188 miljoen euro. De omzet nam met 4 procent toe tot 1,98 miljard euro, deelde het concern uit Heerlen gisteren mee. Kostenbesparingen, maar ook een hogere afzet, gecombi neerd met prijsverhogingen van 5 tot 6 procent stuwden de winst omhoog. De omzet kwam aan de onderkant van de verwachtingen van analisten uit. Het bedrijfsresultaat is daarentegen iets beter dan verwacht. De stijging van de nettowinst is sterk vertekend doordat DSM volgens de nieuwe boekhoudregels een voorziening uit 2003 voor een reorganisatie vorig jaar weer in de boekhouding moest op nemen. De nettowinst in het eerste kwartaal van. 2004 nam daardoor af met 33 miljoen euro. ANP HOOFDDORP - De nettowinst van het post- en logistiek- bedrijf TPG valt onder de nieuwe boekhoudregels IFRS hoger uit. Uit een berekening van de onderneming blijkt de winst over 2004 ongeveer 85 miljoen euro hoger uit te komen op 752 miljoen euro. Ook de winst voor belastingen komt hoger uit. In de nieu we berekening zit een positief verschil van 74 miljoen euT ro, waarmee het bedrag uitkomt op 1,17 miljard euro. De omzet zou fractioneel afnemen met 8 miljoen euro tot 12,627 miljard. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Banca Popola- re di Lodi (BPL) stuurt aan op een fusie met zijn Italiaanse branchegenoot Antonveneta. Dat heeft de bank, eveneens ge vestigd in Italië, gisteren be kendgemaakt. Lodi heeft in de afgelopen weken een belang van ongeveer 29 procent opgebouwd in Antonveneta, de beoogde overnameprooi van ABN Amro, die 18 procent van de aandelen in handen heeft. Het bestuur van-Popolare di Lodi zal de plan nen met Antonveneta vrijdag verder uitwerken. Italiaanse re gels schrijven voor dat de bank bekend moet maken hoe de toe komst van Antonveneta eruit ziet, omdat zij meer dan een kwart van de aandelen bezit. Als Lodi het belang vergroot tot boven 30 procent moet het een bod uitbrengen op alle aande len. Lodi koopt aandelen in An tonveneta om het overnamebod van ABN Amro te dwarsbomen. De bank uit Nederland kondig de eind maart een bod op de aan delen Antonveneta aan, waarbij ABN Amro de Italiaanse bank op 6,3 miljard euro waardeerde. De top van Antonveneta heeft het bod inmiddels omarmd en de Italiaanse beurswaakhond Consob heeft ABN Amro toe stemming gegeven het overna meproces voort te zetten. De aandeelhouders van Anton veneta komen zaterdag bij el kaar, officieel om terug te blik ken op de jaarcijfers van Anton veneta over 2004. Maar de ver wachting is dat de strijd tussen BPL en ABN Amro de meeste tijd zal vragen. ABN Amro wacht verder nog op een oordeel van de centrale bank van Italië, Banca d'Italia. Bank-president Antonio Fazio is een erkend tegenstander van ver regaande buitenlandse inmen ging in de Italiaanse bankensec- tor. ABN Amro wil niet diep in gaan op de overnameperikelen rond Antonveneta. Financieel topman T. de Swaan noemde het 'vrij onwaarschijnlijk' dat de overname mislukt. ABN Am ro bekijkt daarnaast 'alle moge lijkheden en acties die ons bod en onze positie kunnen verdedi gen'. Daartoe behoort ook het eventueel inschakelen van de Europese Commissie, die al heeft aangeven de loopgraven- strijd rond Antonveneta nauw gezet te volgen. Zo heeft Europees commissaris Kroes (Mededinging) al ophelde ring van Banco d'Italia ge vraagd over de problemen die ABN Amro ondervindt bij de overname van Antonveneta. „Het gaat er om dat de Banca d'Italia maatregelen heeft geno men die het ABN Amro verhin deren om een belang van meer dan 20 procent te verwerver! in Antonveneta", zo zei de woord voerder van Kroes. De Neder landse eurocommissaris wil we ten of de Italiaanse centrale bank de fusieregels schendt die binnen Europa gelden voor over names. „Op basis van de infor matie van de Banca d'Italia zal de Commissie besluiten of er een inbreuk is gemaakt op de fu sieverordening", antwoordde Kroes' woordvoerder op de vraag of de Commissie de centra le bank wil vervolgen. De zegs man wees erop dat alleen de Eu ropese Commissie bevoegd is ie oordelen over grote grensover schrijdende fusies of overna mes. Vrijwel gelijktijdig heeft een andere eurocommissaris, de Ier McCreevy (Interne Markt), ook een brief aan de Italiaanse centrale bank geschx-even. „We maken ons zorgen over de toe passing van de basisvrijheden, met name de vrijheid van kapi taal", zei McCreevy's woord voerder. Winst De moeizame overnamestrijd rond de Italiaanse bank Anton veneta heeft ABN Amro in het eerste kwartaal van dit jaar toch al iets positiefs opgeleverd! Door het vergroten van het be lang kon ABN Amro een stij-^ ging van de inkomsten noteren. De baten stegen met 2,8 pi'ocent tot 4,45 miljoen euro. De netto winst in de eerste drie maanden van dit jaar kwam uit op 895 miljoen eux-o, een stijging vaii 8,5 procent ten opzichte van de 825 miljoen euro over het eerste kwartaal van 2004. Het winstcij fer is daarmee hoger dan de laat ste prognose die ABN Amro hal verwege deze maand gaf. De bank zei toen een nettowinst van 890 miljoen euro te verwach-r ten. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25